Oreon

Novinky a aktuální dění

Co se píše o pivovarech a pivu


Pivovary Braumeister

Nymburský pivovar si z prestižní soutěže kvality piva v Táboře dovezl celkem tři ceny. Dvě zlaté medaile za speciální piva – Bogana a Něžného Barbara, a bronz za Nefiltrovaný ležák. Odborné degustace a celá soutěž probíhaly od 10. do 15. února v táborském hotelu Palcát.

Takový úspěch se podle postřižinského sládka Bohumila Valenty ještě nepodařil. „Lepší to nikdy nebylo. Mám z toho obrovskou radost. Ovládli jsme kategorii speciálních piv. V těch světlých vyhrálo třínáctistupňové pivo Bogan, v polotmavých třináctka Něžný Barbar,“ uvedl spokojený Bohumil Valenta, který zároveň degustoval.

Zlatá pivní pečeť je mezinárodní soutěž, které se kromě českých pivovarů zúčastnily i pivovary z Ruska, Polska, Slovenska, Německa, Nizozemí, Irska, Skotska nebo Japonska.

Návštěvníci pivních slavností mohli od středy do soboty ochutnat na 130 druhů piva. Odbornou porotu čekalo v soutěži hodnocení více než sedmi set vzorků ze 150 pivovarů.

Pro rok 2014 vaří Nymburský pivovar k oslavám Hrabalovy stovky Postřižinský Jubilejní Hrabalův ležák. „Podle Hrabalova mlsného jazýčku je v Jubilejním ležáku obsažen pouze český chmel. Navíc má o trochu hořčí chuť a je o něco silnější než jiná prémiová piva. Přesně, jak to měl slavný český spisovatel rád,“ prozrazuje autor receptury, nymburský sládek, Bohumil Valenta.


Tak jako Česká republika získala zlato na Olympiádě, stejně tak vybojoval strakonický Otavský Zlatý zlatou pozici v kategorii Prémiových ležáků na XXIV. ročníku Reprezentačních slavností piva v Táboře, který má mezinárodní zastoupení. Vítězové jednotlivých kategorií k titulu získají i právo užívat příslušné označení na etiketách a k propagačním účelům a tím označit prestiž svých piv.

Považuji úspěch našich piv v Táboře za mimořádný výsledek. Je vidět, že snaha, pečlivost a dodržování zásad výroby pro kvalitní výrobek se vyplácí. Skutečně mě to ze srdce těší,“ říká sládek strakonického pivovar Dagmar Vlková.

DUDÁK – Měšťanský pivovar Strakonice v letošním ročníku nasadil do klání piva v sedmi kategoriích. Tím nejúspěšnějším byl Otavský Zlatý, který získal Zlatou pivní pečeť v kategorii Prémiový ležák. Avšak další strakonická piva byla také uspěná. Dudák Premium, světlý ležák, získal 4. místo, polotmavý ležák Klostermann a ležák Black mají stejným dílem 5. místo. Šestým místem se pyšní volyňský světlý ležák, Královák a sedmé místo získala strakonická novinka, která byla uvařena ve spolupráci s NP Šumava – borůvkové pivo Modrý Urugalus. „Toto skóre strakonických piv jasně dokazuje, že máme své místo na pivním trhu a naše produkce je kvalitní. Věřím, že stejně jako degustační komise nás ocenila, tak i zákazník a naši obchodní partneři docení strakonická piva. Tato sezona začala opravdu velmi slibně. Věřím, že tyto úspěchy nám otevřou další obchodní příležitosti,“ říká ředitel pivovaru Jaroslav Tůma.

O prestižní Zlatou pivní pečeť se v týdnu od 10.- 15. února 2014 ucházelo rekordních sto padesát pivovarů ze šestnácti států, s více než sedmi sty vzorky.V praxi to znamenalo každý den nalít stovce degustátorů deset tisíc degustačních vzorků. Celkem se soutěžilo v dvaceti šesti kategoriích. Z více než sedmi set vzorků piva vybrali degustátoři čtyřiadvacet nejlepších. Táborské slavnosti patří dlouhodobě k nejprestižnější akci svého druhu kvůli profesionálním a odborně garantovaným anonymním degustacím. Objektivita a regulérnost průběhu odborných soutěží jsou garantovány mezinárodními certifikačními autoritami Bureau Veritas.TUV SUD Czech,3EC International a Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí.


Svijany mají zlatý začátek roku 2014

[pondělí, 17. únor 2014]

Pivovar Svijany zažívá úspěšný vstup do nového roku. Loni se mu podařilo poprvé prolomit významnou hranici výstavu a hned zkraje letošního roku zazářila dvě jeho piva na čtyřiadvacátých Reprezentačních slavnostech piva v Táboře, kde byla Zlatou pivní pečetí oceněna tmavá Svijanská Kněžna 13 % a nefiltrovaný Kvasničák.

I když loni celý pivní trh klesal, nám se přesto podařilo uvařit rekordní množství piva. Na našem výstavu, který byl 609 000 hl, je vidět, že zákazníci stále víc oceňují poctivě vařená piva z kvalitních surovin,“ říká Roman Havlík, ředitel Pivovaru Svijany.

Ve Svijanech se pivo vaří stále podle tradičních výrobních postupů, které byly typické pro česká piva v polovině minulého století. Při výrobě se používá chmel z vlastních chmelnic ve vyhlášené oblasti Polepských blat, ječmen z malých nezávislých českých a moravských sladoven a voda z vlastních studní. Právě vlastní chmel, v němž má podíl i původní odrůda Osvaldova klonu Žateckého poloraného červeňáku, dodává svijanskému pivu odlišnou a nezaměnitelnou chuť, pro kterou je vyhledáváno stále větším počtem pivařů.

Odlišný charakter svijanských piv ocenili i odborní degustátoři na letošních Reprezentačních slavnostech piva v Táboře, které patří mezi jednu z nejprestižnějších českých pivních degustací. Z anonymních vzorků, u nichž se hodnotí především vůně, chuť, hořkost, plnost a říz jednotlivých piv, zvolili v kategorii Tmavých speciálních piv za vítěze Svijanskou Kněžnu 13 % a v kategorii Kvasnicové pivo získal zlato svijanský Kvasničák 13 %. Obě piva zvítězila nad konkurencí ze 154 pivovarů z České republiky i zahraničí a po celý rok se mohou pyšnit známkou Zlaté pivní pečeti. „Táborské reprezentační slavnosti piva jsou první velkou degustací v roce a zároveň patří mezi nejprestižnější v republice. Jsme nadšeni, že degustátorům nejvíc chutnala právě naše Svijanská Kněžna a Kvasničák. Ukazuje se, že tradiční cesta vaření piva, kterou jsme před lety zvolili, a ze které rozhodně nehodláme uhnout, byla správná a odborníci i pivaři ji vyhledávají a oceňují,“ říká Petr Menšík, sládek Pivovaru Svijany.

[Praha] 07:50 [permalink] [reaguj]Odborná pomoc při výstavbě a provozu minipivovarů. Vypracování dokumentace, doložení kvalifikace odpovědného zástupce pro získání koncese, možno i jako sládek. Dlouholetá praxe v oboru.

Kontakt: josvobol@gmail.com


Minipivovar Šnajdr

[čtvrtek, 13. únor 2014]

V prostoru staré spilky historického pivovaru v Kostelci nad Černými lesy došlo k oficiálnímu zprovoznění pokusného minipivovaru Šnajdr. První várka proběhla na Silvestra 2013, pan sládek uvařil tmavou třináctku jako tečku za právě končícím rokem. Hned po slavnostním ohňostroji byla svařena následná várka světlé čtrnáctky jako předzvěst plodného roku právě přicházejícího. Pivo z pokusného pivovaru bude prvně naraženo v sobotu 15.3. 2014 samozřejmě v zájezdním hostinci Černokosteleckého pivováru. Tento den také pivovar oslaví již 13 let, kdy ho oficiálně zakoupila společnost Dej Bůh štěstí spol. s r.o. a začala ho rekonstruovat. Minipivovar Šnajdr nese jméno sládka, pivovarského odborníka a našeho kamaráda Ing. Jaroslava Šnajdra, Ph.D. (v pivovarském světě známého jako Jarin), který v našem pivováru působí již od samého začátku a minipivovar má na svých bedrech. Minipivovar bude sloužit technologickým pokusům, speciálním várkám a zážitkové gastronomii. Samotné Černokostelecké pivo však bude vařeno až na historické varně. Piva z minipivovaru Šnajdr budou na čepu nepravidelně v Černokosteleckém pivováru a v hostincích U Vodoucha, U Slovanské lípy a Na Třemošné.

Milan a Tomáš


Historie, tradice a marketing

[čtvrtek, 13. únor 2014]

Kromě výborného piva se lidé mohou těšit i na tradiční pochoutky

130 druhů piva čeká na návštěvníky táborských pivních slavností, které v Hotelu Palcát začínají dnes (12/2) odpoledne. Nabídka je tak různorodá, že si každý přijde na své. Stejně tak málokdo odolá lákavému občerstvení.

Až do soboty budou moci návštěvníci vybírat u 34 obchodních partnerů jak známé, tak mimořádné a netradiční druhy piva. Kromě vynikajících českých piv budou na místě například piva z Belgie, Anglie, Německa, Holandska, Dánska, Norska, Nizozemí, Irska, Skotska nebo z Maďarska. Dohromady bude k ochutnání nejméně 130 druhů piva. Mezi nejsilnější patří například šestadvacetistupňová Královská Zlatá Labuť z Pivovarského dvora Zvíkovské Podhradí, čtyřiadvacetistupňový Primátor Double z Náchoda, 20° Zuřivec z minipivovaru Tibeer z Budapešti a belgické speciály. "Velice nás těší účast v tuzemsku a mezinárodně úspěšných pivovarů Bernard, Litovel, Staropramen, Krušovice, Starobrno, Svijany, Zlatopramen, Holba, koncernu Lobkowicz, stále více se svou kvalitou prosazujících pivovarů z Rakovníku, Poličky, Chotěboře, Benešova a všech vynikajících jihočeských pivovarů," říká prezident slavností Alois Srb.

Kromě piva se ale pro návštěvníky připravuje i lákavé občerstvení. Stovky kilogramů masa, tisíce chlebíčků a chuťovek, zabijačkové speciality, klobásy, chleba se sádlem či škvarky - to je jen základní výčet dobrot, které budou moci ochutnat.

Slapská lahůdkářská výrobna táborské Jednoty chystá na Slavnosti piva chlebíčky – se šunkou, herkulesem, turistickým salámem, dále chuťovky – s česnekem, nivou, křenem, oblíbené smaženky – sýrové a masové, karbanátky, masové koule nebo kuřecí a vepřové řízky. Samozřejmostí bude vyhlášená sekaná, kterou ve Slapech pečou podle staré tradiční receptury. Obsahuje poctivé hovězí a vepřové maso, vejce, mléko a klasický špek – nenajdete v ní škroby, kůžové emulze nebo kuřecí separát. V loňském roce spořádali návštěvníci slavností asi 1500 ks obložených chlebíčků, 2500 ks chuťovek, 1300 ks smaženek a desítky kilogramů řízků, sekané a masových koulí.

Hotel Palcát připravil především klasické zabijačkové pochoutky - jitrnice, jelita, ovarový talíř, ale v nabídce nechybějí ani klobásy, gulášová či zabijačková polévka, tlačenka a chléb se sádlem a cibulí nebo se škvarkovou pomazánkou. Stylové bude koleno pečené na černém pivě. Novinkou letošního ročníku bude speciální zabijačkové degustační menu. Připravil ho šéfkuchař Pavel Minář, který se pyšní dvěma tituly Kuchařský mistr České republiky. Na jídelníčku je například škvarková pomazánka s vejci a šalotkou na čerstvě pečeném chlebu, tlačenka z vepřových líček, srdce a jazyku s cibulkovým a octovým kaviárem, prejt nebo výpečky z bůčku. Hosté si mohou objednat celé degustační menu, nebo ochutnat pouze některé chody.

S pivem a jídlem souvisejí i dvě přednášky, které se dnes (středa 12/2) konají v sále SŠ a JŠ v Bydlinského ulici v Táboře . Přednášku Chléb a pivo v otázkách a odpovědích připravila pražská Vysoká škola chemicko-technologická. Dr. Marcela Sluková a dr. Jaromír Fiala například vysvětlí, co mají společného chléb a pivo, jaký je rozdíl mezi kvasnicovým a nefiltrovaným pivem nebo zda je tmavý chléb opravdu zdravější. Ing. Jiří Kopáček, CSc. z Českomoravského svazu mlékárenského pronese příspěvek na téma Když se řekne pivní sýr. Program začíná v 10 hodin a vstup je zdarma.

Hotel Palcát se návštěvníkům otevře v 16 hodin, slavnostní zahájení se koná od 18 hodin v kongresovém sále. Zúčastní se ho řada hostů ze zahraničí, například z Japonska, Ruska, Polska, Německa, Maďarska nebo Slovenska, vedoucí pracovníci ministerstev místního rozvoje a zemědělství a další významní hosté.

Slavnosti potrvají až do soboty, začínají každý den v 16 hodin. Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen vítězům odborných degustačních soutěží se koná v sobotu 15. února od 18 hodin v kongresovém sále Hotelu Palcát.

Závěrečná tisková konference se bude konat 14. února 2014 ve 13 hodin v sále Jihočeské univerzity v Táboře.


«« « Strana 543 z 1021 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021

Navtivte ns na Instagramu Reklama na PI