Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Novinky a aktuální dění

Co se píše o pivovarech a pivu


Pivní.infoPivo Démon z Pivovaru Vysoký Chlumec získalo první místo v prestižní odborné degustační soutěži Zlatá pivní pečeť 2015. Vítězné pivo se stalo nejlepším polotmavým pivem na XXV. Reprezentačních slavnostech piva v Táboře, které se uskutečnily ve dnech 16. - 21. února 2015.

Získaného ocenění v prestižní odborné degustační soutěži si velice vážíme a je to pro nás potvrzením, že zaměření na pivní speciály je správná volba,“ říká Pavel Bekeni, sládek chlumeckého pivovaru a dodává: „Vítězné pivo je připravováno podle starých klášterních receptur mnichovské oblasti a navazuje tak na tradici sahající až do roku 1420. Mezi jeho hlavní charakteristiky patří bohatý a vyvážený profil chutí. Degustující ocenili mírně nasládlou medovou chuť s jemnou hořkostí a příjemnou sladovou vůní.

Anonymní degustace se v letošním roce zúčastnilo 165 pivovarů z 15 zemí. O Zlatou pivní pečeť pivovary bojovaly ve 28 kategoriích. Soutěžní vzorky posuzovala odborná porota složená ze sládků jednotlivých pivovarů, nezávislých degustátorů i studentů odborných vysokých škol.


Jak jsme již informovali na konci loňského roku, Královédvorský pivovar Tambor letos rozšiřuje svou stálou nabídku o polotmavý ležák 11 J. Jakoubek. Zájemci se mohou těšit na 3. března, kdy se první lahve a sudy budou exportovat do restaurací, hospod a prodejen.

Polotmavý ležák vychází z tradičních receptur českých ležáků s použitím lehce pražených odrůd sladu a speciální české odrůdy chmele s harmonickou hořkostí. Vyznačuje se plností a chutí, intenzivní chmelovou vůni a výbornou pitelností. Obsah alkoholu je 4,5 % obj., složení: artézská voda z vlastního vrtu 130 m, granulované odrůdy chmele, ječné slady, minimální doba ležení je 30 dní.

Pivo poprvé uvařili naši sládci v loňském roce u příležitosti 5. výročí založení Královédvorského pivovaru Tambor. Setkalo se s velice příznivou odezvou.

Proč nese pivo právě název J. Jakoubek? Královédvorský pivovar Tambor pokračuje v připomínání významných rodáků Dvora Králové nad Labem. Prvním z nich byl R. A. Dvorský (stejnojmenný světlý ležák 12).

Vydařený harrachovský návart

[pondělí, 23. únor 2015]
Pivovary hlásí rekordy v zahraničí

[pondělí, 23. únor 2015]

Zlatá pivní pečeť 2015

[neděle, 22. únor 2015]

Také v letošním roce se Královédvorský pivovar Tambor účastní mezinárodního veletrhu cestovního ruchu Holiday World Praha na holešovickém výstavišti. Od čtvrtka 19. do neděle 22. února najdete v expozici Královéhradeckého kraje náš stánek. Těšit se můžete na výborné pivo a pro zájemce tu je i pivovarské sklo a další propagační předměty s motivem pivovaru Tambor.

Mezinárodní veletrh cestovního ruchu Holiday World je nejvýznamnější akci svého druhu nejen v České republice, ale i v regionu střední Evropy. V roce 2015 se koná již 24. ročník. Veletrh Holiday World bude tradičně rozdělen na dva dny pro odbornou veřejnost a víkendové dny budou patřit veřejnosti laické.

Všechny milovníky dobrého piva zveme na expozici Královéhradeckého kraje, kde najdete stánek Královédvorského pivovaru Tambor. Pokud máte o víkendu čas, přijďte ochutnat naše pivo, těšíme se na Vás.

Pivovar Tambor se  představuje na Holiday World[p539]Nejprodávanější pivo přerovského pivovaru za loňský rok, 11° ležák Zubr Grand, je nově stáčeno i do lahví. Na prodejních místech se 0,5 l lahve začnou objevovat v průběhu měsíce února. Zubr Grand, který pivovar uvedl na trh na podzim loňského roku, byl dosud k dostání v restauracích a pivnicích výhradně v sudech, tedy jako čepované pivo.

Jsme rádi, že si Zubr Grand velmi rychle našel své věrné příznivce a nejen těm chceme dopřát možnost, aby si jej mohli vychutnat i při dalších příležitostech, když čepované není zrovna po ruce. První pivní přepravky s Grandem jsou právě nyní na cestě do maloobchodní prodejní sítě,“ říká Tomáš Pluháček, ředitel pivovaru Zubr.

Zubr Grand je jedenáctistupňové pivo, které je uvařeno tradičními postupy dle prvorepublikové receptury za použití regionálních surovin – nejkvalitnějšího tršického chmele a hanáckého ječmene. Lahodné hořkosti piva a příjemného aromatu čerstvě natrhaného chmele je dosaženo zvýšeným množstvím přidaného chmele – Zubr Grand je chmelen hned na čtyřikrát, což mu dodává jedinečnou sílu chuti.

Rostoucí obliba Granda je potvrzením trendu posledních let, kdy se ukazuje, že lidé upřednostňují piva s vyšší hořkostí a silnou chutí,“ doplňuje Tomáš Pluháček.

Stáčení piva Zubr Grand do lahví začalo v polovině února a z celkového uvařeného objemu do lahví směřuje zhruba 20 procent. Prioritou pro pivovar, stejně jako v případě ostatních piv v sortimentu, zůstává důraz na prodej piva čepovaného. Dle dosavadního zájmu zákazníků pivovar Zubr předpokládá, že produkce piva Zubr Grand dosáhne během letošního roku 50 procentního podílu celkové produkce pivovaru.

Pivovar ZUBR, a.s., tradiční český výrobce působící především na Moravě, je společně s pivovary Holba a Litovel součástí holdingu PMS. Pivovar je držitelem ocenění Klasa a Regionální potravina. V loňském roce rozšířil svůj sortiment o 11° ležák Zubr Grand. Pivovar získal na podzim prestižní ocenění v degustační soutěži České pivo 2014 a to v kategorii světlé výčepní pivo (1. místo Zubr Gold) a v kategorii tmavé pivo (2. místo Zubr Classic tmavý).

Jedenáctka Zubr Grand nově také lahvová [p273]

Stará Bělá má vlastní pivo. Jmenuje se Starobělský ležák a pochází z nového rodinného pivovaru, který sídlí v budově bývalé prodejny aut na dolním konci.

Jezdil jsem kolem toho zpustlého, prázdného objektu. Napadlo mě koupit ho pro firmu a přesunout sem část výroby součástek pro auta. Jenže nakonec se mi to zdálo nepraktické - tříštit výrobu, když máme pobočky ve Frýdlantu nad Ostravicí a v Humpolci. A tak je z toho pivovar,“ popisuje vznik pivovaru jeho zakladatel a manažer akciové společnosti Lakum Pavel Kuchta. „Byl to společný nápad mě a mé ženy. Chtěla mi udělat radost, protože mám pivo moc rád, tak řekla: Postav si pivovar.

Myslela to vážně, nebo jako vtip?

Jako vtip, ale já jsem to vzal vážně. My máme ve firmě i závod v Humpolci a ten sousedí s pivovarem Bernard. Chodím tam na exkurze a pro pivo, znám se s lidmi, kteří tam dělají. Tak jsem se zeptal, zda by mi do pivovaru, pokud si ho koupím, dodávali jejich suroviny – slad, kvasnice, chmel. O tamním pivovaru je známo, že v něm používají ty nejlepší suroviny, které jsou k dostání. Mají vlastní sladovnu i výrobu kvasnic. A tak vše potřebné kupujeme z Humpolce.

A vodu?

Bereme starobělskou. Je tak dobrá, že s ní není potřeba nic dělat. Všichni, kdo naše pivo ochutnali, jej chválili. Psali o nás i v novinách a recenze zatím vycházejí velice dobře.

Jak dlouhá byla cesta od nápadu k první várce?

Rozhodli jsme se loni v listopadu, na konci loňského roku jsme pivovar objednali, v červnu jsme ukončili montáž a uvařili první zkušební sérii.

Jak jste získali sládka?

Sehnat sládka, to je dost složitá záležitost. Dával jsem inzeráty, ale nikdo se nepřihlásil, tak jsem nakonec přemluvil sládka z jednoho minipivovaru v Ostravě, jestli by mi nepomohl – a pomáhá. Jednou za čtrnáct dní přijde a uvaří pivo. O vše ostatní se staráme sami.

Jaký Starobělský ležák je?

Vyrábíme dvanáctku ležák a chceme dál dělat jen tohle pivo, dvanáctka se pije nejvíc a každý pivař ji ocení. Dvakrát třikrát do roka uvaříme vícestupňový světlý ležák speciál – na Vánoce, Velikonoce, na pouť. Brusinková, citronová, pomerančová a medová piva, to pro mě nejsou piva.

Pivo má být pivo, a jestli někdo chce, ať si do toho dá sirup. Vědomě děláme hořké pivo, Ostrava je známá tím, že pije hořká piva. Ostravar je hořký, Radegast je hořký, Starobělský ležák taky.

Vyrábíme podle starobylého receptu, který jsem sehnal na Slovensku. Sládek vaří pivo přesně podle něj, zachováváme všechny doby ležení a výroby piva: jeden den vaříme, sedm až deset dní pivo kvasí a devadesát dní leží. Pro nás je důležitá opakovatelnost, abychom vždycky uvařili stejné pivo. To znamená nejpřísnější dodržení všech technologických postupů a hygieny.

Každé pivo, které se vyrobí, je nefiltrované, zákal jsou kvasinky - celé spektrum vitamínu B. Nefiltrované je tedy zdravější. Pro ty, kteří to tak nechtějí, pivo i filtrujeme – používáme křemelinový filtr. Pivo však nepasterizujeme.

Jaká byla první zkušební červnová várka? Měli jste trému, obavu o výsledek?

Očekávali jsme, že ji vylijeme. A ona se podařila. A nevylili jsme zatím nic. Všechno, co jsme vyrobili, se vypilo. Já jsem měl původně receptur více, takže jsme napoprvé uvařili tři receptury. Nechali jsme je ležet a v září jsme udělali košt piv – k veřejnému ochutnávání jsme dali všechny tři druhy a lidé se v anketě vyjadřovali, jak se jim jeví. Podle toho jsme se rozhodli pro současný recept.

Kde se dá sehnat osvědčený recept na pivo? Ono to není výrobní tajemství?

Když jsem pivovar stavěl, byl jsem pořád bez receptu. Pak jsme hráli na Slovensku basketbal, kousek od Prešova, tam byl malý pivovar a v něm výborné pivo. Tak jsem byl za majitelem, jestli by mi nedal recept. Neviděl ve mně konkurenci, když jsem z takové dálky, tak mi poradil – včetně toho, ať beru všechny suroviny z Humpolce.

Kde je starobělské pivo k sehnání?

Zásobujeme dvě hospody, pro více zájemců zatím pivo nemáme. Nejprve jsme začali prodávat U Matěje, ohlasy byly tak dobré, že předčily i naše optimistické představy. Chtěl jsem tady udělat hospodu, kde by se čepovalo převážně naše pivo. Naskytla se možnost pronajmout si Katolický dům, tak jsem toho využil. Katolický dům je teď naše pivovarská hospoda.

Chystáme úpravy venku i vevnitř, aby prostředí bylo hezčí, příjemnější a hosté se tam cítili dobře. Naše vize do budoucna je mít v přízemí pivnici, nahoře nekuřáckou restauraci a venku atrakce pro děti. Moje myšlenka je, že děti musí přemlouvat rodiče k návštěvě pivovarské restaurace. Katolický dům byl vždy centrem dění ve Staré Bělé a teď to nějak upadlo. Tak bychom zase rádi obnovili jeho význam.

Začala plesová sezona, do pivnice v Katolickém domě určitě přijdou i návštěvníci plesů, bude dost zásob?

Od počátku ledna až do konce března je tam každý pátek a sobotu ples. Jsme připraveni. A na některé plesy dáme pivo i jako dárek do tomboly. Katolický dům je naše pivovarská hospoda, tam bude naše pivo vždy na čepu.

Dá se starobělské pivo koupit i v lahvi?

Nedá, máme však izolované soudky, které udrží pivo v optimální teplotě až 24 hodin. Jsou o objemu 5, 10, 15, 20 a 25 litrů - pro okolí, kdyby chtěl někdo na zahradu. Pivo vypije, soudky vrátí. Ze soudku je pivo opravdu dobré a navíc k němu není potřeba mít výčepní zařízení. Pivo se čepuje samospádem pomocí ventilu. K tomuto účelu jsou tyto soudky speciálně vyrobené, takže když člověk chce, prostě si načepuje. S lahvemi je to složité, udělat tady distribuci s malými vratnými lahvemi, to je téměř nemožné – sběr, umývání, hygiena...

Zřídili jste si rodinný pivovar, co vaše rodinné oslavy – už příbuzní a známí hodnotili, co s manželkou vaříte?

U nás už se nepije nic jiného. A všem chutná.

Je to dobrodružné dělat pivo?

Je to výzva, něco nového, co nás nesmírně baví. Pro nás je to spíše koníček a hobby. Pomáhá celá rodina.

A vyplatí se to vůbec?

Tohle pro nás není prioritou, naše pivo je téměř za výrobní náklady. Přímo v hospodě je dvanáctka za 19 korun, což je o 30-40% méně než je běžné a až o 50% méně než je běžné u piva z malých pivovarů, jako máme my.

Vařit pivo je nevšední věc, stává se, že mě lidi, které znám jen od vidění, na ulici pozdraví a pivo pochválí. To mi dělá obrovskou radost. Připadá mi skvělé mít ve Staré Bělé něco charakteristického a našeho - Starobělský pivovar. Mám pocit, že nás to tady stmeluje. Proto na chuť samotného piva a dodržování přesného technologického postupu jeho výroby velice dbám.

Zdroj: Starobělský zpravodaj | Autorka: Jana Bohušová«« « Strana 513 z 1075 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI