Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Novinky a aktuální dění

Co se píše o pivovarech a pivu


Pivní.info

Zlatopramen Radler citrón a Zlatopramen Radler pomeranč se zázvorem skvěle uspěly na právě skončené degustační soutěži Zlatý pohár Pivex – Pivo 2013, která se už po jedenadvacáté uskutečnila v Brně. Zlatopramen Radler citrón zde získal druhé a pomeranč se zázvorem třetí místo. Oba Radlery z portolia společnosti HEINEKEN Česká republika soutěžily v kategorii nízkoalkoholických míchaných piv. Uvedená kategorie se na Pivexu představila v premiéře a potvrzuje tak stále vzrůstající oblibu tzv. pivních mixů na českém pivním trhu. Ceny vítězným pivovarům se předávaly včera večer v brněnském hotelu Voroněž.

Zlatopramen Radler citrón a Zlatopramen Radler pomeranč se zázvorem jsou dva produkty, které přišly na český pivní trh v dubnu 2012. Vznikají kombinací piva se šťávou z přírodního ovoce. Receptura je originální a česká, nápoj neobsahuje žádné konzervanty. Výsledkem je chmelově nahořklá a zároveň ovocná chuť.

Oba uvedené produkty si záhy získaly oblibu u svých konzumentů. Značka proto vloni v létě přidala další příchuť, tentokrát grep. Na podzim pak lidé mohli ochutnat další inovaci, tentokrát zimní Radlery višeň s čokoládou a hruška se skořicí, které obsahují silnější pivo a před konzumací se mohou, ale nemusí ohřívat.

Prodeje letních Zlatopramen Radlerů předčily očekávání, protože jich HEINEKEN oproti původnímu plánu prodal třikrát více. Spotřebitelé si pivní mixy oblíbili v posledních dvou letech.

Letošního XXI. ročníku soutěže Zlatého poháru Pivexu se účastnilo 15 českých pivovarů, které přihlásily celkem 51 značek piv. Soutěžilo se celkem v šesti kategoriích, včetně dvou nových (nízkoalkoholická míchaná piva a nealkoholická míchaná piva). Soutěž je dvoukolová, první degustace přihlášených vzorků se uskutečnily v listopadu 2012 a druhé v únoru 2013. Průběh soutěže ověřuje notář.

Zlatý pohár Pivex patří mezi vysoce ceněné degustační soutěže. Záštitu nad letošním ročníkem převzalo Ministerstvo zemědělství ČR, Asociace krajů České republiky, Jihomoravský kraj a statutární město Brno. Odborným garantem degustací se stal Výzkumný ústav pivovarský a sladařský v Praze.


Pivovar Staropramen na 21. ročníku degustační soutěže Zlatý pohár PIVEX – Pivo 2013 uspěl hned ve dvou kategoriích. První místo si z Brna odváží loňská novinka Staropramen Cool Grep, která zvítězila v kategorii nízkoalkoholická míchaná piva. Že ve smíchovském pivovaru umí vařit i skvělé tradiční pivo pak potvrzuje třetím místem v kategorii světlých výčepních piv Staropramen Světlý. Ten si přitom z tohoto prestižního pivního klání odváží ocenění již potřetí v řadě.

Ze zisku těchto dvou prestižních cen máme velkou radost. Dokazují, že pivu rozumíme. Máme výborná tradiční piva, jakým je Staropramen Světlý. A umíme nabídnout i ten nejlepší osvěžující mix piva a ovocné šťávy reprezentovaný Cool Grepem,“ říká k získaným oceněním Zdeněk Lux, vrchní sládek pivovaru Staropramen, a dodává: „Soutěž, ve které odborníci hodnotí nejen senzorické vlastnosti piva, ale každé pivo je podrobeno také laboratorním rozborům, prověří kvalitu piv skutečně dokonale a je velmi náročné v ní uspět.

Staropramen Cool Grep se stal v loňském roce nejprodávanější novinkou v segmentu beermixů. Uspěl tak u spotřebitelů. Za pouhý rok na trhu navíc získal již druhé významné ocenění. Tím prvním bylo loňské vítězství ve velkém testu beermixů deníku Mladá fronta Dnes, ve kterém porazil dalších 19 soupeřů.

Staropramen Cool Grep doplnil Cool Lemon, první úspěšný beermix v Česku, loni v dubnu. A rozhodně nejde o bratrovražedný souboj. „Obě příchutě se hned od začátku velmi dobře doplňují. Důkazem je fakt, že Cool Grep se prodává velmi dobře, aniž by brzdil v růstu Cool Lemon,“ dodává Zdeněk Lux.

Staropramen Cool Lemon a Cool Grep jsou jedničkou a dvojkou mezi beermixy v Česku. Jejich společné prodeje dohromady tvoří 50 % tohoto nového segmentu u nás. Každý druhý prodaný beermix tak nese značku Staropramen Cool. Aby si Staropramen upevnil pozici lídra, doplní tento týden úspěšnou dvojici nová příchuť Cool Hořký Pomeranč. A v dubnu pak příchuť čtvrtá. O jakou přesně půjde, pivovar zatím tají.

Cenu si z Brna odváží i Staropramen Světlý, jemuž jsou věrné celé generace pivařů. „Pro nás je opakovaný úspěch Staropramenu Světlého nejen v této degustační soutěži velmi důležitý. Toto světlé pivo totiž tvoří dlouhodobě základ naší produkce. Je z portfolia Staropramenu nejprodávanější. Je to důkaz, že jeho kvalita je trvale na vysoké úrovni,“ komentuje vrchní sládek pivovaru Staropramen Zdeněk Lux.

O soutěži Zlatý pohár Pivex – Pivo 2013

Jedná se o jedno z nejprestižnějších a nejvýznamnějších degustačních hodnocení piva v České republice uznávané pivovarskými odborníky. Hlavními hodnotícími kritérii jsou chuť, plnost, vůně, říz, hořkost i další chuťové vlastnosti piva a jeho jiné příznaky v chuťových a vizuálních zjištěních degustátorů. Soutěž je dvoukolová a v obou kolech soutěže jsou u všech vzorků piv prováděny také laboratorní rozbory a senzorická hodnocení v laboratořích. Odborným garantem degustací byl Výzkumný ústav pivovarský a sladařský v Praze (VÚPS). Konzultačním garantem byl zkušený a uznávaný pivovarský odborník Ing. Antonín Kratochvíle. Odborným garantem degustací byl Výzkumný ústav pivovarský. Dalším garantem byl Českomoravský svaz minipivovarů. První kolo degustací přihlášených vzorků proběhlo 29. listopadu 2012. Druhé kolo proběhlo 20. února 2013. Výsledky soutěže byly oficiálně vyhlášeny 6. března 2013 v úvodu 21. Galavečera pivovarníků a sladovníků České republiky v Kongresovém centru OREA Hotelu Voroněž v Brně.


Lobkowicz Premium byl včera večer slavnostně vyhlášen vítězem v kategorii světlých ležáků v degustační soutěži Zlatý pohár PIVEX – Pivo roku 2013, kterou pivovarští odborníci uznávají jako jedno z nejprestižnějších a nejvýznamnějších degustačních hodnocení piva u nás. Vynikajícího výsledku dosáhlo také nealkoholické pivo Lobkowicz Premium Nealko, kterému pivovarští experti udělili bronzové ocenění v kategorii nealkoholických piv.

Úspěch prémiových piv Lobkowicz navazuje na ocenění v dalších degustačních soutěžích a potvrzuje jejich stabilní vysokou kvalitu a jedinečnou chuť. „Jsem opravdu moc rád, že jsme dostali takové prestižní ocenění na soutěži PIVEX v této královské kategorii. Ležák Lobkowicz Premium vaříme podle tradiční receptury a při jeho výrobě používáme pouze ty nejkvalitnější české suroviny – vodu z jihočeského hlubinného jezera, slad z české odrůdy ječmene Bojos, české odrůdy chmele Žatecký poloraný červeňák a Premiant a vlastní historický kmen kvasnic. Žádné náhražky, ty do pravého českého ležáku nepatří. Zákazníci náš přístup oceňují, o tom kromě různých ocenění svědčí hlavně stále rostoucí prodeje obou piv,“ uvedl s neskrývanou hrdostí Michal Voldřich, sládek protivínského pivovaru, kde se Lobkowicz Premium vyrábí.

Odborná porota se při hodnocení jednotlivých vzorků zaměřila na kritéria jako chuť, plnost, vůně, říz a hořkost, případně také další vlastnosti, které lze smyslově vnímat. To jsou atributy, které při pití piva hodnotí také běžní spotřebitelé. „Lobkowicz Premium je osobitý poctivý ležák, žádné europivo. Nealko Lobkowicz se zase chuťově maximální blíží klasickému pivu,“ shrnul hlavní přednosti obou oceněných piv Jiří Faměra, vrchní sládek pivovarnické skupiny Pivovary Lobkowicz. Právě Faměra vývoj obou piv Lobkowicz vedl.

Výsledky 21. ročníku degustační soutěže ZLATÝ POHÁR PIVEX – PIVO 2013, který se konal v rámci potravinářského veletrhu SALIMA, byly oficiálně vyhlášeny včera večer v Kongresovém centru hotelu Voroněž v Brně.

Soutěže se zúčastnilo celkem 51 pivních značek z 15 průmyslových pivovarů, které byly hodnoceny celkem v šesti kategoriích – světlé výčepní pivo, světlé ležáky, nealkoholická piva, tmavá piva, nízkoalkoholická míchaná piva a nealkoholická míchaná piva. Tyto základní kategorie doplnily ještě dvě speciální kategorie v sekci minipivovarů.

Odborným garantem degustační soutěže je Výzkumný ústav pivovarský a sladařský v Praze (VÚPS) pod konzultačním dohledem Ing. Antonína Kratochvíleho a ve spolupráci s dalšími odborníky. Soutěž se konala pod záštitou Ministerstva zemědělství ČR, Českého svazu pivovarů a sladoven, Českomoravského svazu minipivovarů, Asociace krajů České republiky, Jihomoravského kraje a statutárního města Brna.

Vzorky byly degustovány ve dvou na sobě nezávislých kolech, což podle organizátorů vyloučí statistické chyby a uspějí jen piva dlouhodobě kvalitní. Anonymní hodnocení prováděli odborní degustátoři ze soutěžících pivovarů, dále z VÚPS a dalších odborných institucí. Degustátoři hodnotili především chuť piva, jeho plnost, vůni, říz, hořkost i další eventuální chuťové vlastnosti či jiné příznaky (např. v barevnosti, jasnosti apod.). V obou kolech soutěže byly u všech vzorků piv prováděny také laboratorní rozbory a senzorická hodnocení VÚPS Praha.

Piva Lobkowicz získala od roku 2010, kdy se začala účastnit prestižních degustačních soutěží, také tato ocenění:

2012

Pivo České republiky 2012

Lobkowicz Premium i Lobkowicz Premium Nealko - 3. místo

Zlatý pohár PIVEX – PIVO 2012

Lobkowicz Premium Nealko - 3. místo

AutoTIP

Lobkowicz Premium Nealko - vítěz testu nealkoholických piv

2011

Pivo České republiky 2011

Lobkowicz Premium Nealko - 3. místo

Australian International Beer Awards 2011

Lobkowicz Premium i Lobkowicz Premium Nealko - 3. místo

Zlatý pohár PIVEX – PIVO 2011

Lobkowicz Premium i Lobkowicz Premium Nealko - Certifikát za vyrovnanou kvalitu v obou kolech tohoto ročníku

AutoTIP

Lobkowicz Premium Nealko - vítěz testu nealkoholických piv

2010

Pivo České republiky 2010

Lobkowicz Premium Nealko - 1. místo

Australian International Beer Awards 2010

Lobkowicz Premium - 2. místo

Zlatý pohár PIVEX – PIVO 2010

Lobkowicz Premium Nealko - 2. místo

Lobkowicz Premium – 3. místo

Dočesná 2010

Lobkowicz Premium – 3. místo


Žatecký Chrám chmele a piva

[čtvrtek, 7. březen 2013]


Zubr Gold zvítězil v kategorii světlých výčepních piv a současně se stává šampionem celé soutěže Zlatý pohár PIVEX a Pivem 2013. Mezi světlými výčepními pivy dále bodovala Holba Šerák, které patří stříbrná medaile. Nejvíce medailí si ze soutěže odváží pivovar Litovel. Zatímco tmavému pivu Litovel Dark a oblíbenému Gustavovi z produkce minipivovaru Litovel patří zlato, Litovel Premium získal stříbro v kategorii ležáků a s výčepním pivem Litovel Classic vytvořil nejúspěšnější dvojici v soutěži tzv. SUPERIOR kolekci. Medaili získal také Litovel Schwarzbier, který spolu s vítězem Litovel Dark a tmavým Zubrem Classic ovládli kategorii tmavých výčepních piv.

Jedná se o mimořádný úspěch všech tří značek, který potvrzuje, že nejlepší piva se pijí na střední Moravě. „Podařilo se obhájit nejen loňská vítězství, což potvrzuje stabilní kvalitu, ale navíc je rozšířit o nová. Medaile získala piva průřezem sortimentu všech tří značek. Výborné hodnocení pivovarských odborníků je určitě věrohodným signálem pro všechny konzumenty a spolehlivým vodítkem, které pivo si vybrat. Těší nás, že opět zvítězila chuťová jedinečnost a poctivá tradiční výroba“, komentuje úspěch Vilém Nohel, výrobní ředitel skupiny pivovarů Holba, Zubr a Litovel.

Hlavním kriteriem hodnocení piv v soutěži byla především chuť, vůně, říz a hořkost, ale i vzhled piva a celkový dojem po napití. Tedy všechny vlastnosti, pro konzumenta rozhodující. Důležitá je také pitelnost, která je pro piva Holba, Zubr a Litovel charakteristická. „Jde o vlastnost, kterou pivu přináší klasická výroba. V podstatě se přesně definovat nedá, ale spolehlivě ji poznáte. S každým douškem se zvyšuje vaše chuť k dalšímu napití, takže u takového piva posedíte déle a pořád máte co vychutnávat,“ říká sládek, který vaří nejlepší tmavé pivo u nás, Petr Kostelecký.

Piva oceněných značek vynikají svou osobitou charakteristikou a jedinečnou chutí. To co je spojuje, je stabilně vysoká kvalita a klasický způsob výroby podle tradičních receptur. Konzumenti dnes vyhledávají chuťově různorodá piva. Jednoduše nechtějí taková, která chuťově splývají a to potvrzuje také rostoucí obliba moravských piv Zubr, Holba a Litovel nejen v doma, ale i v zahraničí. Dříve regionálním značkám se daří úspěšně rozšiřovat distribuci nejen v rámci České republiky, ale i na Slovensko dalších zemí.

21. ročník soutěže ZLATÝ POHÁR PIVEX – PIVO 2013 hodnotil vzorky 61 značek piv z 15 pivovarů a 7 minipivovarů.

Odborná porota, složená ze sládků a pivovarských odborníků z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, degustovala anonymně pod notářským dohledem ve dvou na sobě nezávislých kolech. Dvojí hodnocení zaručuje maximální objektivitu a má odhalit vyrovnanost značky, aby nemohlo dojít k náhodnému zkreslení. Odborným garantem soutěže je Výzkumný ústav pivovarnický a sladařský v Praze. To všechno činí z Pivexu vysoce objektivní, nezávislou degustační soutěž a dává váhu výsledkům a získaným oceněním.


Příjemně strávený večer

[středa, 6. březen 2013]

Začalo to před dvěma roky. V květnu roku 2011 nabídl Staropramen spotřebitelům poprvé svůj osvěžující mix piva a ovocné šťávy Cool Lemon. A strhla se nečekaná lavina zájmu. Z osvěžujícího nápoje s nižším obsahem alkoholu se stal hit, který vytvořil základ zcela nového segmentu trhu. Díky loňskému nasazení druhé příchutě Cool Grep prodeje beermixů ze Staropramenu opět výrazně vyrostly a značka si upevnila pozici lídra tohoto segmentu, když jí patřila polovina trhu. I letos bude Staropramen Cool řada chtít spláchnout žízeň co největšího množství spotřebitelů. Proto pro ně na Smíchově připravili hned dvě nové sezónní příchutě.

První nová příchuť - Staropramen Cool Hořký Pomeranč – opustí pivovar poprvé tento týden a zamíří do regálů obchodů. Druhá se v nich objeví v polovině dubna. Má posunout segment beermixů o další metu.

Když jsme předloni vyvíjeli Staropramen Cool Lemon, věřili jsme že máme v ruce unikátní osvěžující mix piva a ovocné šťávy, který nám chválil snad každý, kdo ho ochutnal. Byla radost ho uvádět na trh. Všichni jsme tehdy pevně věřili ve velký úspěch. Přesto jsme byli překvapeni rychlostí, jakou si Cool Lemon začal získávat přízeň spotřebitelů, a adekvátně s tím také růstem objemů jeho prodeje. Staropramen Cool Grep už měl v loňském roce cestu částečně prošlapanou a naše řada beermixů tak opět stála za loňským růstem kategorie i našich celkových objemů prodeje. Nadále pokračujeme ve vývoji a vedeme mnoho rozhovorů se spotřebiteli, abychom pochopili jakou cestou se dále ubírat. Na jejich základě jsme pro letošní rok připravili další dvě novinky,“ říká Zbyněk Kovář, generální ředitel společnosti Pivovary Staropramen.

Podle Zbyňka Kováře se celkový odhadovaný objem loni prodaných beermixů všech značek u nás pohybuje kolem hranice 460 tisíc hektolitrů. To je v přepočtu 92 miliónů půllitrů těchto osvěžujících nápojů na bázi piva. „Ve své 14-ti leté kariéře v pivovarnictví nepamatuji, že by nějaký segment takto rychle a dynamicky rostl. Jedná se o nejúspěšnější inovaci v moderní historii pivovarnictví v Česku a těší nás, že jsme mohli být u jejího vzniku," dodává Kovář. Staropramen má po dvou letech intenzivního budování pozice na tomto trhu jak nejsilnější značku, tak i dvě nejvyhledávanější příchutě. A 50% tržní podíl.

V této situaci však není hledání další nové příchutě jednoduchý proces. Sázka na Cool Hořký Pomeranče vychází ze zjištění, že spotřebitelům mix piva a citrusové příchutě velmi vyhovuje. „Naše beemixy jsou založeny na osvěžení a právě citrusové příchutě jí v kombinaci s pivem nabízejí nejvíc. Dalším důvodem volby této specifické chuti, která na trhu zatím není, je fakt, že je aktuálně oblíbenou trendy chutí i v jiných kategoriích nápojů,“ vysvětluje manažerka značky Staropramen Eva Prajsová.

Co zatím pivovar více neodkryl je čtvrtá příchuť, která bude uveda na trh zhruba za měsíc. Je u ní avizován posun segmentu novým směrem. „Letos na trh uvádíme dvě příchutě, protože každá má trochu odlišnou roli a charakter. Zatímco ta první doplňuje naše citrusové portfolio, ta čtvrtá ukáže, jak široké možnosti beermixy ještě nabízejí,“ popisuje Prajsová a dodává: „V testování byla u spotřebitelů velmi úspěšná.

O posílení pozice lídra segmentu beermixů bude Staropramen Cool řada usilovat s nižší kalorickou hodnotou při použití pouze přírodního slazení. Hledání nových příchutí tak nebyl jediný úkol pro smíchovské pivovarníky. „Protože víme, že je pro spotřebitele beermixů důležitá kalorická hodnota, hledali jsme způsob, jak ji mít stále nižší při použití pouze přírodního slazení. Jsme rádi, že můžeme oznámit, že se nám to povedlo díky použití přírodního sladidla z extraktu z jihoamerické byliny Stévia rebaudiana, které nahradilo část cukrů,“ vysvětluje důležitou změnu receptury Prajsová.

Novinka Staropramen Cool Hořký Pomeranč bude do lahví poprvé stočena ve středu 6. března a ihned poté distribuována směrem ke spotřebitelům. Plánovaná je také stáčka do PET lahví a plechovek. Čtvrtá příchuť se na trhu objeví v půli dubna. Až zájem lidí rozhodne, zda se noví členové rodiny nízkoalkoholických piv s ovocnou příchutí Staropramen Cool stanou stálou součástí nabídky pivního trhu stejně jako dva jeho nadmíru úspěšní předchůdci Cool Lemon a Cool Grep.Novinky Plzeňského Prazdroje

[úterý, 5. březen 2013]«« « Strana 664 z 1070 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI