Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Novinky a aktuální dění

Co se píše o pivovarech a pivu


Pivní.info

V Sedlešovicích mají bronzové pivo

[pondělí, 25. březen 2013]


Plzeňský Prazdroj u příležitosti velikonočních svátků již tradičně vysílá svůj dar do Vatikánu. Historickou bránu dnes opustilo symbolických 2013 třetinkových lahví z požehnané várky ležáku Pilsner Urquell. Tradiční zásilku určenou na oficiální oslavy Velikonoc v Římě doprovodí také originální dar značky Pilsner Urquell pro nově zvoleného papeže Františka – unikátní půllitr s velikonočními motivy ve zpracování předního českého designéra Ronyho Plesla.

Foto

Dnes dopoledne plzeňský biskup František Radkovský spolu se starším obchodním sládkem Václavem Berkou slavnostně vypravili z areálu Plzeňského Prazdroje mimořádnou zásilku piva Pilsner Urquell s průvodním certifikátem. Ten potvrzuje, že velikonoční várku, tentokrát i za přítomnosti stálého zástupce Vatikánu v České republice Giuseppe Leanzy, požehnal 11. února na varně plzeňského pivovaru plzeňský biskup František Radkovský.

Jako dar plzeňského pivovaru a obyvatel města Plzně toto pivo opět doprovodí oslavy a oficiální události velikonočních svátků ve Vatikánu, kam se i díky nedávné volbě papeže upírají zraky lidí z celého světa. „Pilsner Urquell doprovází řadu významných světových událostí a nechybí ani v centru velikonočního dění v srdci Říma, kam se sjíždějí lidé z nejrůznějších zemí světa a kam si našel plzeňský ležák cestu už před 110 lety,“ poznamenal starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka.

I letošní plzeňská zásilka do Říma se nese ve znamení originality. Spolu s pivem putuje do Říma jako osobní dar čerstvě zvolenému papeži Františkovi unikátní pivní pohár. Skleněný krýgl ve tvaru vejce, vyrobený tradiční technikou foukaného skla a jemně dozdobený vybroušenými velikonočními motivy, je dílem úspěšného českého designéra Ronyho Plesla a zručných sklářů z Desné a Kamenického Šenova. „Je mi velkým potěšením spolu s plzeňskými občany přivítat Františka v jeho nové významné roli tímto skromným, ale originálním darem. Věřím, že si na tuto pozornost vzpomene, pokud jednou do České republiky zavítá, třeba při letošních oslavách Cyrila a Metoděje, které si připomíná celá Evropa,“ uvedl plzeňský biskup František Radkovský.Z trenéra Sigmy Romana Pivarníka se dnes stal úspěšný pivovarník. Pod jeho a sládkovým vedením vařili v Litovli pivo pro své fanoušky nejzkušenější „plejeři“ Michal Ordoš, Aleš Škerle, Tomáš Janotka a Pavel Drexa.

Šlo o třináctku speciál jako symbol dalších šťastných zápasů a lze tedy očekávat, že se maximální nasazení promítne do každého doušku.

Chceme, aby pivo vynikalo plnou chutí, vyšší hořkostí a vysokou pitelností a sytě zlatou až jantarovou barvou. S takovým se pak nejlépe připíjí na vítězství. O modrém nebo zeleném pivu určitě neuvažujeme, toho se fanoušci obávat nemusí,“ vzkazuje Petr Kostelecký, sládek pivovaru Litovel. Ti si své pivo také sami pojmenují v rámci ankety, která poběží především na facebooku od dubna do konce května.

Od zítřka se sigmácké pivo přemístí z minivarny na otevřenou spilku, kde proběhne hlavní kvašení a poté poputuje na dvouměsíční dozrávání do ležáckého sklepa.

1. června bude připraveno na poslední ligový zápas Sigmy s Č. Budějovicemi na Andrově stadionu v Olomouci. Dva hl sigmáckého speciálu se tady budou čepovat zdarma jako poděkování fanouškům.

Vaření fotbalového piva se v Litovli stává tradicí. Loni tady speciálem připíjel se svým mužstvem na vítězství v Poháru trenér Petr Uličný.


Na varnu minipivovaru Litovel nastoupí tento čtvrtek 21.března ve 14 hodin silná sestava SK Sigma Olomouc. Pod vedením trenéra Romana Pivarníka tady největší esa Sigmy Michal Ordoš, Pavel Dreksa i kapitán Aleš Škerle uvaří pivo pro své fanoušky.

Při jeho výrobě je tentokrát bude „trénovat“ sládek pivovaru a jeden z fanoušků Sigmy Petr Kostelecký. Za jeho podpory a odborného vedení hráči uvaří 13º ligový speciál jako symbol dalších šťastných zápasů a lze tedy očekávat, že se maximální nasazení promítne do každého doušku. Po absolvování pivovarnické školy získají hráči speciální glejt, opravňující je každoročně vařit ligový zlatý mok v pivovaru Litovel.

Chceme, aby pivo vynikalo plnou chutí, vyšší hořkostí, vysokou pitelností a sytě zlatou až jantarovou barvou. S takovým se pak nejlépe připíjí na vítězství. O modrém nebo zeleném pivu určitě neuvažujeme, toho se fanoušci obávat nemusí,“ vzkazuje Petr Kostelecký. Fanoušci si své pivo také sami pojmenují v rámci ankety, která poběží především na facebooku od dubna do konce května.

V pátek se ligové pivo přemístí z minivarny na otevřenou spilku, kde proběhne kvašení a poté poputuje do ležáckého sklepa. 31. května ho pivovarníci stočí do sudů a bude připraveno na poslední ligový zápas Sigmy s Českými Budějovicemi, odehraný 1. června na Andrově stadionu v Olomouci. Dva hl ligového speciálu se tady budou čepovat zdarma jako dárek fanouškům.

Vaření fotbalového piva se v Litovli stává tradicí. Loni tady speciálem připíjel na vítězství Poháru trenér Petr Uličný a dobře nakročeno má Sigma i letos.


Pivovar Ostravar má nového vrchního sládka Romana Richtera. Ten na začátek pivní sezóny se svými kolegy připravil všem příznivcům značky pivní lahůdku v podobě nefiltrovaného ležáku. Pivu s typickým zákalem, plností a příjemnou zakulacenou hořkostí dali ostravští pivovarníci jednoduše přímý a krátký název Nefiltr.

Ostravar Nefiltr je prvním počinem nového sládka, pod který bude podepsán. Richter chce ve své práci navázat na své předchůdce a zároveň si jako hlavní cíl vytyčil dostat pivovar ještě blíže lidem. „Jako místní pivovar musíme být co nejblíže lidem v regionu a tomu přizpůsobit naše aktivity,“ řekl nový vrchní sládek. Ostravar Nefiltr zapadá do tohoto myšlení.

Hledali jsme takové pivo, jehož chuťový profil, charakter i vlastnosti budou mít dlouhodobý potenciál spotřeby. Jedině takové se totiž může postupně dostat do široké distribuce k co největšímu počtu lidí,“ vysvětluje kritéria při hledání nového typu piva Roman Richter a dodává: „V tomto případě jsme nehledali pivo pro limitovanou edici, jako bylo několik našich posledních novinek, vařených ke specifickým událostem a někdy až s charakterem speciálu. Hledali jsme typ piva, který si budou lidé pravidelně vychutnávat a nám na delší dobu rozšíří portfolio.

Oblíbenost nefiltrovaných a podobně autentických piv dnes v Česku roste. Je to v době, kdy spotřeba tradičních typů piv stagnuje či dokonce klesá. „Lidé rádi zkoušejí nové věci. Tyto inovace nám tak pomáhají je zaujmout a nalákat je k návštěvě jejich oblíbené hospody či restaurace,“ popisuje Richter. Nový ležák tak má být pro spotřebitele výrazným impulzem.

Ostravar Nefiltr je pivem, které má základ v tradiční ostravarské receptuře. Jak už název piva napovídá, při jeho výrobě ostravští pivovarníci vynechali jednu část výroby – filtraci. V pivu tak zůstává řada jinak odfiltrovaných přírodních látek. „Nefiltr je pivo blízké tomu, jak ho míváme u nás v ležáckých tancích. Je typicky zakalený, má plné pivní tělo a také příjemnou zakulacenou hořkost. Vychlazený je příjemně osvěžující,“ popisuje charakter nového ležáku Richter.

Zajímavostí je diskuze kolem názvu piva. Ostravar totiž jako pravděpodobně první pivovar u nás takto název zkrátil. „Ve zkrácení, přímočarosti i tvrdosti názvu vidíme symboliku. Myslíme si, že my Ostraváci přímí a tvrdí jsme. Věci říkáme na rovinu. Chtěli jsme tak, aby se naši příznivci v novém Nefiltru našli,“ říká manažerka značky Ostravar Zuzana Cieciotková. Proto i kampaň představující nové ostravské pivo ponese slogan „Nefiltrovaný. Přímý. Jako my.

S distribucí nového nefiltrovaného ležáku do hospod a restaurací začne Ostravar do konce tohoto týdne. S pivem by se tak spotřebitelé měli začít postupně setkávat od konce března. Uvedení nového piva na trh podpoří dubnová reklamní kampaň kterou doplní ochutnávky jak v obchodech, tak hospodách.

Charakteristika Ostravaru Nefiltru

Nový Ostravar Nefiltr je spodně kvašený nefiltrovaný ležák s původní stupňovitostí 11,6% a s alkoholem 5,1%. Při jeho výrobě ostravští pivovarníci vynechali jednu část výroby – filtraci. V pivu tak zůstává řada jinak odfiltrovaných přírodních látek. Je typicky zakalený, má plné pivní tělo a také příjemnou zakulacenou hořkost. Vychlazený je příjemně osvěžující.

Ostravar vstupuje do letošní pivní sezóny s novým sládkem a nefiltrovaným pivem[p296]

Za studena chmelený ležák Bakalář

[úterý, 19. březen 2013]

Světlý ležák Bakalář za studena chmelený navazuje na tradici vánočních speciálů. V roce 2011 uvařil Tradiční pivovar v Rakovníku Bakalář – medový speciál, který byl v bakalářských restauracích natolik úspěšný, že se stal stálou součástí portfolia produktů.

Rozhodnutí pokračovat v tradici padlo někdy v polovině loňského roku, protože příprava nového piva není jednoduchá a vyžaduje určitý čas. Po velkých diskuzích a zkušebních várkách jsme se přiklonili ke světlému ležáku za studena chmelenému. Jedná se o recepturu, která byla v pivovaru testována v 80. létech, kdy byl vrchním sládkem pan Jiří Holopírek, otec dnešního sládka a výrobního ředitele Radka Holopírka. Ten ke zrodu nového piva říká:

Bakalář – světlý ležák za studena chmelený - je pivo vařené klasickou technologií. Na varně dostane plzeňský slad a chmel v nejvyšší kvalitě a v množství odpovídajícím zhruba světlému ležáku. K plzeňskému sladu jsou ve speciální kombinaci přidány karamelové slady, které pivu dávají vyšší barvu s temně zlatými odlesky. Potom kvasí zhruba deset dnů ve spilce v otevřených kádích, jako všechna naše piva. Odlišným technologickým krokem je dokvášení ve sklepě v ležáckých tancích. Tam na naše nové pivo v každém tanku čeká speciálně upravený balík chmelových hlávek. Chmel se v pivu po celou dobu ležení (minimálně 60 dnů) maceruje a dodává mu nezaměnitelnou a ničím nenahraditelnou chmelovou vůni a vyváženou hořkost.

Nové pivo sice patří do kategorie ležáků, ale na rozdíl od standardního světlého ležáku Bakalář má vyšší původní stupňovitost (12,5% obj.) a tedy i obsah alkoholu – 5,2% obj.

Znalci na něm určitě ocení příjemnou hořkost, která se neobjevuje jen na kořeni jazyka, ale zaplní s každým douškem celá ústa. Bakalář za studena chlazený určitě připomene mnohým konzumentům typickou chlebnatost českých piv vařených podle tradičních receptur, která potvrzuje, že dobré pivo může opravdu být tekutým chlebem. Celý chuťový zážitek umocňuje výrazná chmelová vůně jedinečného Žateckého Červeňáku.

Velký úspěch sklidil nový ležák letos v lednu na tradičním pivovarském plese v Kulturním centru. V Rakovníku ho můžete ochutnat v restauracích Pod Václavem, Hájenka a v Restauraci Bazén. V druhém březnovém týdnu zahájil pivovar stáčení do lahví, takže Bakalář za studena chmelený je možné koupit ve firemní pivovarské prodejně na Palackého náměstí. Distribuci do svých prodejen jako první zahajuje Jednota Rakovník.


«« « Strana 668 z 1078 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI