Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Novinky a aktuální dění

Co se píše o pivovarech a pivu


Pivní.info


Dne 30. listopadu se koná v hotelu Agnes v Bohdanči již 6. ročník konference Český sládek. Letos pracovně nazvaný Design v pivu.

Následující měsíce budou z pohledu nejen pivovarů důležité. Proto jsem se rozhodl jim pomoci konferencí, jež je má odlišit a zlepšit komunikaci, vyjednat lepší podmínky pro spolupráci s odběrateli i dodavateli. Konference je proložena tématy o pivovarských kvasinkách a budoucím směřování českého pivovarnictví.

Plánovaný program:

- rozhovor s Ivanem Chramosilem (U Fleků) a Janem Šuráněm a Žanetou Petružálkovou z pivovaru Zlatá Kráva o pivu a jeho směřování;

- Jitka Němečková (dříve tisková mluvčí Prazdroje) - komunikace s médii;

- Jan Beneš (sládek létajícího pivovaru a marketingový specialista) - struktura marketingového plánu;

- Petr Voborský (PR texty, komunikace a spolumajitel Kbelského pivovaru) - slepé uličky, co nefunguje na sociálních sítích;

- Michal Škoda (Proud) a Jakub Wdowka (grafika Sibeeria, Proud a další top brandy) - design, etiketa, komunikace;

- Radim Pařík (profesionální vyjednavač, bývalý viceprezident Kaufland Polsko) - jednání s obchodními řetězci, prezentační dovednosti;

- Andrea Vozníková (Prezidentka asociace POPAI CE) - pivní etiketa ve světě, jaký font a barvy prodávají, pivní lahev;

- Michal Šimíček (biochemik) - pivní kvasinky

Základní informace o konferenci naleznete zde...

Konference Český sládek: Design v pivu
Čepovaný hořký ležák Josef 11,5 % vyvolal vlnu pozitivních ohlasů, a tak jsme se rozhodli nadělit ho našim zákazníkům také v lahvi. Hořký ležák Josef 11,5 % se dosud čepoval pouze ve vybraných hospodách a restauracích a od začátku října si mohou naši zákazníci vychutnávat jeho unikátní hořkost také v pohodlí domova. Litovelský Josef 11,5 % najdete i na pultech vybraných obchodů především v olomouckém regionu.

Hořký světlý ležák Litovel Josef 11,5 % je pivo s výraznou, a přitom vybroušenou hořkostí. Tradice vaření piva v Litovli je dlouhá a pivovarské řemeslo se zde doslova dědí z generace na generaci. Stejně tak to bylo i při přípravě a vaření piva Josef 11,5 %. „Hořký světlý ležák LITOVEL Josef 11,5 % jsme uvařili na počest zakladatele našeho pivovaru Josefa Svozila, který byl pokrokovým zakladatelem chmelnic a uznávaným pěstitelem kvalitního chmele. Při přípravě této exkluzivní novinky jsme se nechali inspirovat právě Svozilovými postupy a uvařili jsme světlý ležák s dvojitou dávkou chmele na závěr chmelovaru, která nám zajistila výrazně lahodnou hořkost, a má 32 jednotek hořkosti IBU, tedy přesně tolik, kolik let měl Josef Svozil při založení první chmelnice.“ říká Petr Kostelecký, sládek pivovaru Litovel.

Medailonek Josefa Svozila

Josef Svozil se narodil ve vesnici Senička nedaleko Olomouce. Byl rolníkem, nadšeným hospodářem a díky své lásce k pivovarnictví se z něj stal také odborník na pěstování chmele. „V roce 1879 založil Josef Svozil první chmelnici ve své rodné Seničce. Na úrodné Hané se mu v pěstování chmelu dařilo dobře, a tak o šest let později založil další chmelnici. Tentokrát moderní s drátovým vedením, takzvanou drátěnku, která byla v té době konstrukční novinkou," dodává emeritní sládek pivovaru Miroslav Koutek. Pivo v Litovli se dodnes vaří podle tradičních postupů a z nejkvalitnějších surovin. Litovelské pivovarníky k tomu zavazuje právě historie pivovaru, úcta k tradici a nadšení lidí, kteří jej vybudovali a chtěli nabízet skvělé pivo, což se jim bezesporu povedlo. To tom svědčí řada úspěchů a ocenění z prestižních degustačních soutěží u nás i v zahraničí. V letošním roce si odnesl ležák Litovel Premium stříbrnou medaili z mezinárodní degustační soutěže Evropská pivní hvězda, která se konala v Mnichově.

Zdroj: Tisková zpráva

Hořký ležák Litovel Josef 11,5% míří do lahví

[Litovel] 10:35 [permalink] [reaguj]Mikrobiologové vylepšili chuť piva

[čtvrtek, 13. říjen 2022]

„Tekuté“ vánoční dárky bezesporu patří k těm nejoblíbenějším. Ovšem zatímco obligátní lahev vína už asi nikoho moc nepřekvapí, degustační set Headliners z experimentálního plzeňského pivovaru Proud přinese pod vánoční stromeček či na štědrovečerní tabuli hodně radosti. Ať už se rozhodnete obdarovat své blízké, kolegy, přátele nebo sami sobě zpestřit sváteční dny.

Degustační set Headliners obsahuje 5 lahví (5 x 0,33 l) ze stálé nabídky Proudu napříč pivními styly: Desetistupňová TheMže – svrchně kvašené pivo z kategorie piv označovaných jako Pale Ale. Soutock – žitná IPA o síle třinácti stupňů, která je velmi zajímavá svým sladovým žitným charakterem, krásně hořká a voňavá po amerických chmelech. Cotel – hutnější, čtrnáctistupňový Stout, jehož chuťový profil je ideální právě pro zimní období. V pivní kolekci nechybí jedenáctka Ventill – typický světlý český ležák. A samozřejmě ani nealkoholické pivo Proovan, které v Proudu vaří ve stylu IPA a které je příjemně voňavé po chmelu, a přitom bez alkoholu.

Zdroj: Tisková zpráva

Vánoční dárek z Proudu: degustační set Headliners


Reality show BeerMaster

[středa, 12. říjen 2022]

To, že český národ je národem pivařů a tuzemská piva patří k těm nejlepším na světě, ví každý. Ne náhodou se chmelovému nápoji přezdívá „tekuté zlato“. A protože je v Česku spoustu jeho milovníků a znalců, bylo na čase je vyzvat na souboj, který prověří jejich pivní a gastronomické znalosti a ukáže divákům, jak atraktivní může pivo být. Třináctidílná reality show s názvem BeerMaster Česko odstartuje už za pár dní. O tom, který z amatérských milovníků piva se dočká titulu pivního mistra pro rok 2022, rozhodne odborná porota. Soutěž probíhá ve dvou fázích. Castingovou cestu do finálové osmičky uvidíte na Mall.tv nebo www.beermaster.cz již od 12. října a samotnou soutěž o prvního českého BeerMastera také na Nova Action od 2. listopadu.

Casting na budoucího nositele titulu BeerMaster Česko probíhal od února do dubna. Přihlásilo se přes 2000 lidí, z toho dvě stovky soutěžících postoupilo do užšího výběru. Byli podrobeni zátěžovému testu vědomostních i senzorických schopností a nejlepší z nich se dostali do finálové osmičky. Tu vybrala odborná porota ve složení Aleš Dvořák, létající sládek Budějovického Budvaru a Luboš Kastner, gastronom, člen Českého gastronomického institutu a spolumajitel restaurace Červený Jelen. Prvně jmenovaný se přitom pyšní 30letou zkušeností s pivem; od vaření doma v hrnci, v minipivovarech i národním pivovaru až po degustování jako porotce na světových soutěžích. O pivu tedy ví víc než většina. „Pivo je rozmanitý, ušlechtilý, starobylý nápoj. Chci ho pozdvihnout na úroveň, která mu náleží, třeba na úroveň vína,“ říká Aleš Dvořák. Zatímco Luboš Kastner jako spolumajitel gastronomické skupiny a pražské restaurace chce pivo profesionalizovat v gastronomii a získávat mu respekt.

Vybrané finalisty čeká road trip po tuzemských craftových pivovarech, během kterého nasají především potřebné know-how a utkají se mezi sebou v celé řadě soutěží. Jak se s mnohdy nelehkými úkoly osmička odvážných popere, se dozvíte v nové reality show, ve které nejde jen o vaření piva, ale o komplexní znalost pivovarnictví a gastronomie. Je třeba ukázat přesnost párování i znalosti technologie výčepu a čepování piva. A to vše pak uplatnit v praxi. Přes psychicky i fyzicky náročné výzvy se dostane pouze trojice nejlepších do superfinále. „Divák se pak může těšit na souboj osobností, které chápou pivo v jeho komplexnosti. Rozhodně ale nehledáme štamgasta hospody, který jich zvládne 12 za večer,” říká Roman Buťa, kreativní producent pořadu.

Vítěz pivní reality show získá nejen možnost uvařit si vlastní pivo, které půjde do distribuce, ale absolvuje také nezapomenutelný výlet do Londýna a obdrží domovařičskou sadu. Kdo se stane historicky prvním českým BeerMasterem sledujte na www.mall.tv/beermaster, kde poběží první castingové díly od 12. října každou středu a od 2. listopadu budou premiérové soutěžní epizody k vidění souběžně také na Nova Action, vždy ve 22. hodin.

Trailer zde

První díl je k vidění zde

Zdroj: Tisková zpráva

Reality show BeerMaster

Hauskrecht podporuje Centrum Kociánka

[středa, 12. říjen 2022]

Centrum Kociánka se spolu s Městským divadlem Brno stalo dalším partnerem Parního pivovaru Hauskrecht. Ten přispívá od podzimu 0,10 Kč z každého prodaného půllitru na její služby.

Žijeme v překrásném městě a rádi bychom naši sounáležitost s ním vyjádřili i přímou podporou těm z nás, kteří nemají to štěstí jako třeba já – moci se celý život věnovat svému koníčku a ještě si tím vydělat na živobytí. Chceme, aby naše pivo dělalo radost na čtyřikrát – poprvé samozřejmě našim konzumentům po napití, podruhé je potěšit tím, že pitím našeho piva zároveň přispívají na dobrou brněnskou věc, potřetí našim partnerům z Nadačního fondu Kociánka a především jejich klientům, o které se s takovou láskou a péčí starají a počtvrté nám všem z našeho pivovaru, že kromě vaření dobrého piva můžeme ještě pomoci jiným Brňákům!

Každý, kdo se napije našeho piva, tak zároveň přispívá deseti haléři z každého půllitru a nemusí přitom vůbec nic dalšího podnikat – vše za něj obstaráme my,“ – dodává spolumajitel a vrchní sládek Petr Hauskrecht.

Etikety a další komunikační položky Parního pivovaru Hauskrecht tak nově nesou malý emblém srdíčka, informující o této aktivitě.

Zdroj: Tisková zpráva

Hauskrecht podporuje Centrum Kociánka

Radegast Hutná 15 míří do obchodů

[středa, 12. říjen 2022]

Nošovičtí sládci uvařili třikrát chmelenou Radegast Hutnou 15 jako poctu tvrdé a poctivé hutnické práci, která je tradičně spjata s místním regionem. Podzimní limitovaná edice hořkého speciálu z Nošovic je k dostání ve vybraných maloobchodních prodejnách až do vyprodání zásob.

Pivovar Radegast je s domácím regionem a jeho obyvateli hluboce propojen již od svého založení. „Severomoravští pivovarníci a hutníci mají jedno společné. Jsou to patrioti, kteří jsou hrdí na své kořeny a poctivě odvedenou práci. Hutnou 15 jsme uvařili právě jako poctu tvrdému hutnickému řemeslu a průmyslovým kořenům severomoravského regionu,“ říká Ivo Kaňák, manažer Pivovaru Radegast.

Radegast Hutná 15 také reaguje na rostoucí oblibu pivních speciálů s bohatým chuťovým profilem a vyšší stupňovitostí a navazuje na úspěšnou a oblíbenou podzimní limitku nošovického pivovaru z minulých let Extra Hořkou 15. Natřikrát chmelený a silný hořký speciál Radegast Hutná 15 má 50 jednotek hořkosti IBU a stupňovitost 15,3 %.

Pro pivní novinku na pultech tuzemských obchodů z Pivovaru Radegast je charakteristické intenzivní chmelové aroma, výrazná barva a chuť. „Příjemný a harmonický dojem z napití dodává pivu velká dávka karamelového sladu, která vyvažuje výraznou chmelovou hořkost získanou trojitým chmelením,“ doplňuje Petr Kwaczek, sládek Pivovaru Radegast.

Limitovaná edice hořkého speciálu Radegast Hutná 15 je v prodeji v 0,5litrové lahvové variantě. Je k dostání ve vybraných prodejnách obchodních řetězců Billa, Albert, Kaufland, Globus, Hruška, Coop, Enapo a Makro, a to až do vyprodání zásob. Novinku lze zakoupit také v online obchodu kosik.cz

Spodně kvašenou Radegast Hutnou 15 již mohli ochutnat milovníci netradičních pivních chutí v únoru letošního roku v rámci Volby sládků ve vybraných hospodách v Česku.

Zdroj: Tisková zpráva

Radegast Hutná 15 míří do obchodů
První várku v experimentálním pivovaru Proud uvařili 29. září 2020. Následující rok na oslavu prvního výročí této zásadní události vznikl speciál FRANZ SPALEK. A tradice pokračuje také letos. 29. září v Proudu opět po roce uvařili podle receptury zdejší sládkové Lenky Strakové dvanáctistupňový výroční nefiltrovaný ležák z nové odrůdy žateckého chmele SAAZ comfort s charakteristickým rychlým nástupem hořkosti a příjemným květinovým aroma. FRANZ SPALEK bude v prodeji v první polovině listopadu v e-shopu Proudu, ve vybraných pivotékách a ochutnávkových pivnicích.

Proud slaví druhé narozeniny a my při této příležitosti opět vaříme výroční ležák FRANZ SPALEK. Vloni vzbudil značný zájem zákazníků, zařadil se mezi naše oblíbené speciály, takže jsme se rozhodli v této tradici pokračovat letos i v následujících letech. Máme za sebou velmi úspěšnou sezónu a rozhodně nemáme v plánu zvolňovat. I příští rok chceme rozšiřovat podniky a akce, kde bude Proud na čepu,” říká ředitel pivovaru Proud Michal Škoda.

Název nového speciálu FRANZ SPALEK odkazuje k osobnosti Františka Spalka, od jehož úmrtí letos uplyne 91 let. Pivovar Proud sídlí ve více než stoleté budově bývalé elektrocentrály pivovaru Plzeňský Prazdroj, která byla součástí velkolepého Spalkova projektu. Díky němu byl plzeňský pivovar už na začátku minulého století soběstačný ve výrobě elektřiny i v zásobování vodou.

Zdroj: Tisková zpráva

Výroční ležák Franz Spalek z pivovaru Proud

Na oslavu jubilejního 180. výročí uvaření první várky zlatého plzeňského ležáku přišlo v pátek a sobotu téměř 30 tisíc lidí. Pivní festival probíhal tradičně v areálu plzeňského pivovaru. Návštěvníci Pilsner Festu si mohli kromě piva Pilsner Urquell a bohatého hudebního programu vychutnat i speciality vyhlášených restaurací, piva z několika minipivovarů nebo se zúčastnit speciální festivalové prohlídky pivovaru. Na Pilsner Festu byly rovněž poprvé veřejnosti představeny hodinky z limitované edice značky Prim, které budou v listopadu vydraženy ve prospěch Centra Paraple.

Čas „narození“ plzeňského ležáku, tedy založení první várky Pilsner Urquell, návštěvníkům v sobotu v symbolických 18:42 hodin připomněli generální ředitel společnosti Plzeňský Prazdroj Dragos Constantinescu a ředitel pivovaru Plzeň Petr Kofroň. Emeritní vrchní sládek Václav Berka narazil 180 litrový dřevěný sud, úřadující vítězové soutěže Master Bartender Ondřej Rozsypal a Branislav Majzún načepovali první piva a všichni přítomní si pak společně s tisícovkami návštěvníků připili na zdar Pilsner Festu i další úspěchy plzeňského ležáku.

S velkou radostí si se všemi připíjím na oslavu 180 let od okamžiku, kdy bylo v plzeňském pivovaru poprvé uvařeno pivo Pilsner Urquell, které město Plzeň i celou naši zemi proslavilo po celém světě a inspirovalo svou zlatou barvou a dokonalou chutí celý pivní trh,“ říká Václav Berka, emeritní vrchní sládek Plzeňského Prazdroje.

Páteční a sobotní program si do areálu pivovaru přišlo užít téměř 30 tisíc lidí, k čemuž přispělo i příjemné slunečné počasí. Na téměř 180 výčepních kohoutech své umění předváděli nejlepší výčepní z celé republiky i ze zahraničí, účastníci předchozích ročníků prestižní soutěže Master Bartender.

Návštěvníci měli na akci možnost ochutnat jak klasický plzeňský ležák, tak jeho nefiltrovanou verzi. Nabídku piv na Pilsner Festu obohatily také minipivovary Proud, Zichovec, Clock, Chroust, Libertas, Obora, Falkon, Sibeeria, Matuška a Zlatá Kráva.

Nejen s historií a výrobou výjimečného plzeňského ležáku se mohli návštěvníci seznámit během speciálních prohlídek pivovaru. Ty byly letos věnované také čepovanému pivu, takže součástí programu bylo i seznámení s technologií a vývojem pivních tanků. Výjimečných prohlídek korunovaných oblíbenou ochutnávkou piva z dubových sudů se letos zúčastnilo 1600 lidí.

Velké pozornosti se těšila také škola čepování, ve které si zájemci osvěžili to nejdůležitější z řemesla výčepního. Učili se od těch nejlepších, protože Školu měli na starost finalisté soutěže Pilsner Urquell Master Bartender v čele s letošními vítězi Ondřejem Rozsypalem a Branislavem Majzúnem. Účastníci si odnesli množství důležitých rad i tipů nejen o samotném čepování, druzích piv a práci s ním, ale také nové znalosti o péči o pivo.

Doprovodný program byl plný hudby, zábavy a soutěží. Ke skvělé atmosféře festivalu přispěl i program na scénách: největší zájem byl o vystoupení skupiny Jelen, Davida Kollera, Alice & Dana Bárty nebo kapely Monkey Business.

Pilsner Urquell představil letošní charitativní dražbu

Na Pilsner Festu byly poprvé veřejnosti představeny hodinky PRIM ze speciální edice. Limitovaná série 180 kusů hodinek bude na začátku vydražena v tradiční aukci, jejíž výtěžek tradičně podpoří Centrum Paraple, které pomáhá hendikepovaným lidem s návratem do života. „Letos slavíme kulaté narozeniny, proto jsme po deseti letech nahradili tradiční aukci pivních lahví českými tradičními hodinkami PRIM z Nového Města nad Metují. Symbolizují čas, který uběhl od založení pivovaru do dnešní doby. Věříme, že díky hodinkám, které mohou být krásným vánočním dárkem, se nám povede vybrat ve prospěch Centra Paraple rekordní sumu,“ vysvětluje Kristýna Tereková, Senior Brand manažerka značky Pilsner Urquell.

Zdroj: Tisková zpráva

Třicet tisíc lidí oslavilo 180. výročí Prazdroje

[Asahi] 08:57 [permalink] [reaguj]


Tuzemské hospody a restaurace svírá nejistota. Skončit je rozhodnuto jedno procento podniků, každý třetí si pak svou další existencí není jistý. Vyplývá to z čerstvého průzkumu Plzeňského Prazdroje. Aby hospodám v těžkých časech pomohl, přichází největší tuzemský pivovar s dosud nejširším poradensko-vzdělávacím programem s názvem První u zdroje, který svým rozsahem nemá v tuzemsku obdoby. Využít jej mohou okamžitě všichni jeho přímí odběratelé, kterých je v Česku téměř jedenáct tisíc.

Program První u zdroje nabízí hospodám a restauracím pomoc ve všech jejich aktivitách. "Je to nově vytvořená digitální platforma, kde hospodští a další profesionálové z oboru bezplatně najdou jednoduché tipy, rady a školení, jak svůj byznys posunout, nalákat nové hosty a uspět v této nelehké době. Určena není jen majitelům hospod, oslovujeme prakticky veškerý personál od kuchařů přes výčepní a servírky až po ty, kteří se starají o ekonomiku provozu. Hospodám a restauracím tak dáváme k dispozici opravdu komplexní nástroj pro růst jejich byznysu,“ říká obchodní ředitel Plzeňského Prazdroje Tomáš Mráz.

Program vznikl v době, kdy hospody čelí mnoha nepříznivým okolnostem najednou – stále ještě řeší dopady koronavirové krize a už musí hledat cesty, jak se vyrovnat s enormním růstem nákladů i omezováním výdajů ze strany zákazníků. „Není to pro ně jednoduché, musí se rychle zorientovat a hledat řešení, aby mohly úspěšně pokračovat. A my jim v tom s naším online programem podáváme pomocnou ruku - najdou zde rady a doporučení jak vylepšit podnikání a provoz hospody ve všech oblastech,“ doplňuje Tomáš Mráz.

Majitelům hospod i jejich personálu Prazdroj nabízí široký obsah vzdělávacích videokurzů, které jsou rozděleny do oblastí podle jednotlivých činností a aktivit v rámci podniku. Věnují se péči o pivo, obsluze hostů, strategii řízení firmy i ekonomice provozu, marketingu i tomu, jak by hospoda měla vypadat. Každá část obsahuje šest až jedenáct bloků od obecných informací až po konkrétní rady a tipy. Jednotlivými kurzy provází osobnosti daného oboru. Ambasadorem celého programu je šéfkuchař a podnikatel v gastronomii Zdeněk Pohlreich: „Za posledních patnáct let udělala česká gastronomie velký posun k lepšímu. Bohužel v posledních dvou letech čelíme obrovským těžkostem, nejdřív covid, teď skokový nárůst energií a dalších vstupů. Jenom ten hospodský, který na sobě tvrdě pracuje, vylepšuje svůj podnik a maximálně pečuje o hosty, má dnes šanci uspět. Ale je jasné, že ne každý ví, jak na to. Proto je skvělé, že největší český pivovar přišel s programem, který vlastně zdarma radí, jak restaurační byznys nakopnout a rozjet.

Celková komerční cena za absolvování všech kurzů jedním uživatelem se podle odhadu pivovaru pohybuje okolo 30 tisíc korun, Prazdroj je ale svým přímým odběratelům nabízí bezplatně.

Hostinští a podnikatelé v gastronomii, kteří již program využívají, si pochvalují jeho přínos pro celý personál. „Pro obsluhu je nejdůležitější kurz o kvalitě piva, jak obsluhovat profesionálně, a kdo je můj zákazník. Pro mě zase všechny kurzy v oblasti ekonomiky gastro provozu a vedení lidí,“ říká Ivona Schulzová, majitelka Radegastovny Aura v Ostravě-Porubě.

Radomír Kott, majitel Plzííínky v Kladně, využívá operativně jednotlivé díly dle aktuální potřeby: „Vyhovuje mi on-line prostředí, protože si můžeme kdykoliv pustit nějaké téma, které nás trápí, při našich pravidelných ranních poradách, nebo když nastoupí nový zaměstnanec.

Nový program První u zdroje tak v digitálním prostředí doplňuje to, na čem Prazdroj dlouhodobě spolupracuje přímo s hospodskými v reálu. Jde o partnerskou spolupráci na mnoha úrovních podle toho, co zrovna hospoda potřebuje vylepšit - ekonomiku provozu, skladbu menu, servis na place, péči o pivo nebo propagaci. Pomáhá jim jak finančně a materiálně s vybavením (výčepy, tanky, předzahrádky, sklenice ad.), tak i se vzhledem (nové fasády, vylepšení interiérů).

Nejsme sice vlastníky hospod a restaurací, ale jako jejich největší tuzemský dodavatel piva vnímáme odpovědnost za zachování jedinečné české pivní kultury. Celkově nabízíme nejrozsáhlejší systém podpory a rozvoje gastronomických podniků v Česku. Troufám si tvrdit, že tady nikdo v takovém měřítku obdobný servis nenabízí. Naše aktivity různou formou pomáhají téměř každému z 20 tisíc podniků, kterým dodáváme pivo. Jen letos do podpory a rozvoje hospod investujeme přes 450 milionů korun a na příští rok máme připravený podobný objem prostředků. Potřeby hospodských neustále mapujeme a jsme s nimi v pravidelném kontaktu,“ dodává Tomáš Mráz.

Podniky, které některým z programů Prazdroje prošly, hlásí větší zájem hostů, vyšší tržby a mají tak větší šanci čelit současné krizi.

Zdroj: Tisková zpráva

Prazdroj spustil pomocný portál pro hospody

[Asahi] 08:50 [permalink] [reaguj]


«« « Strana 48 z 1070 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI