Reklama na PI Reklama na PI> Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Novinky a aktuální dění

Co se píše o pivovarech a pivu


Stavebnicové minipivovary

Pavel Konáš z oddělení analýz kvality v Plzeňském Prazdroji se stal degustátorem roku mezi 21 evropskými pivovary SABMiller. Český zástupce se prosadil v konkurenci více než 200 profesionálních degustátorů a v historii je prvním Čechem s tímto titulem.

Foto

I když se v pivovaru provádí laboratorní analýzy parametrů piva, chuťová kontrola je nezastupitelná. „Denně testujeme vzorky piva před tím, než je stočíme do lahví a sudů. Je důležité, aby hodnoty naměřené v laboratoři byly v pořádku, kontrola lidskými smysly je ale v pivovaru odjakživa a profesionální degustátor pozná nejlépe, zda pivo chutná přesně v souladu s recepturou a chuťovým profilem. Stejně jako kuchař ochutnává jídlo, které uvaří, také my ochutnáváme pivo v jednotlivých výrobních fázích. A nejdůležitější zkouškou je samozřejmě ta před stočením piva,“ říká Pavel Konáš (45).

Kromě každodenní práce potřebují degustátoři také pravidelný trénink chuťových buněk. Proto každé dva měsíce obdrží zásilku se dvěma balíčky kapslí různých příchutí. Kapsle jsou označeny jen číselným kódem, každá kapsle se rozpustí v litru piva a záleží na schopnostech degustátora, zda dokáže určit konkrétní příchuť. Degustátoři se tak učí identifikovat příchutě, které jsou v pivu nežádoucí*, a proto je degustátor musí umět rozpoznat. Celkem se během roku degustátoři učí rozpoznávat v pivu 28 příchutí.

Degustátor roku se vybírá jednou ročně na základě výsledků slepých degustací. Hodnotí se v konkurenci dvou set degustátorů všech 21 pivovarů SABMiller** v Evropě, kteří se účastní pravidelného prověřování degustačních schopností.

Kromě pravidelného degustačního tréninku je pro degustátora nezbytná také správná péče o chuťové pohárky. „Nekouřím a nepiju kávu. Kouření je pro chuťové buňky špatné vždycky, káva vadí hlavně před degustací. Snižuje schopnost vnímat některé příchutě. Také nejím ostrá a kořeněná jídla, ačkoli je mám tak rád. Ostrou klobásu nebo čínu si musím dát až po degustaci,“ prozradil Pavel Konáš.

Současný nejlepší evropský degustátor je rodilý Plzeňák, studoval střední potravinářskou školu. Do Plzeňského Prazdroje nastoupil v roce 1986 do oddělení výroby, byl mistrem na stáčecí lince, později operátorem na filtraci a poté působil jako technolog kvašení a zrání piva. V oddělení analýz kvality pracuje od roku 2002.

* Jde o látky, které se v přírodě vyskytují běžně, ale pokud by se objevily v pivu, snížily by jeho kvalitu. Mohlo by se to stát při nedodržení výrobních postupů nebo během špatného skladování. V některých pivech jsou minimálně zastoupené nebo potlačené, u některých mají např. vyšší hodnoty některé typy esterů, dodávajících chuť charakteristickou pro jednotlivé značky.

** Pivovary patřící pod SABMiller mají své degustátory v několika úrovních. Základní degustátor musí rozpoznat 10 příchutí. Pokročilý degustátor má odhalit dalších 28 příchutí. Ještě výš je validovaný degustátor, který úspěšně prochází zkouškami (validacemi). V Plzeňském Prazdroji působí v současné době celkem 34 proškolených (validovaných) degustátorů (13 v Plzni, 11 v Nošovicích a 10 ve Velkých Popovicích).


Kvasničák chutná jinak

[úterý, 5. červen 2012]

[goto:http://ceskydomov.cz/centralni/clanek/kvasnicak-chutna-jinak]


[goto:http://plzen.nejlepsi-adresa.cz/zpravy/clanky/Pivovar-opravil-komin-u-historicke-varny-a-pokracuje-v-rekonstrukci-dalsich-cennych-objektu-13487]


Strakonické pivo Dudák Premium tmavý ležák získal v Českých Budějovicích při degustační soutěži Pivo České republiky 2012 zlatou příčku v kategorii tmavý ležák. Letošní 16. ročník Slavností piva se konal na českobudějovickém výstavišti ve dnech 30. května 2012 – 1. června 2012 pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje a primátora města České Budějovice.

Na zlato jsme patřičně hrdi,“ říká Dagmar Vlková sládek DUDÁK – Měšťanského pivovaru Strakonice. „Ještě více nás těší získání čtvrtého místa u našeho strakonického výčepního piva, které se na tomto čestném pořadí umístilo poprvé,“ dodává Dagmar Vlková.

Návštěvníci 16. ročníku Slavností piva měli možnost vidět jednotlivé prezentace pivovarů a ochutnat pivo z jejich produkce. Součástí těchto slavností je degustační soutěž Pivo České republiky, jehož vítěz má oprávnění se tímto titulem honosit. Degustace jednotlivých vzorků piv probíhaly anonymně, byly prováděny odborníky z českých pivovarů. Celkových soutěžních kategorií bylo 18, kdy DUDÁK – Měšťanský pivovar Strakonice měl zastoupení v sedmi kategoriích. V kategorii tmavý ležák získal zlato - Dudák Premium tmavý ležák. Za zmínku jistě stojí, že strakonická jedenáctka a Klostermann se probojovali až do finálového kola.

Všechna naše piva se probojovala do vyšších kol, semifinále a finále, což je především radostné pro sládka pivovaru,“ říká Jaroslav Tůma, ředitel DUDÁK – Měšťanského pivovaru Strakonice. „Tento úspěch je potvrzením toho, že naše investice a píle, vynaložené za poslední týdny a měsíce, do technologie se vyplácí a kvalita piva Dudák stále stoupá,“ uzavírá Tůma.


Mimořádnou nabídku letních točených piv připravili v Belgian Beer Cafe Les Moules v Pařížské ulici. Vyhlášená belgická restaurace je jedním z mála míst v České republice, kde čepují exotické letní speciály. K nejžádanějším patří třešňový Brussels Kriek nebo grepový Pink Killer. Spokojeni budou také četní příznivci a příznivkyně originálního cideru, zkvašeného jablečného moštu s různými stupni alkoholu, jehož obliba u nás stále roste. Nyní je v Les Moules na výběr hned z několika příchutí: jablko, hruška, lesní ovoce, limeta a bez.

Sluníčkem rozpálené dny zpříjemní a nečekanými kombinacemi chutí i způsobem podávání překvapí ovocná piva Mongozo – kokos: Pivo s příchutí kokosu a nasládlým dozníváním. Původní receptura pochází z oblasti afrického Konga, kde byla po staletí předávána z matky na dceru (pivo totiž vařily výhradně ženy). Základem je slad z merlíku chilského. Podává se, jak jinak, ve skořápce kokosového ořechu.

Mongozo – mango: Pivo s příchutí zralého manga a nasládlým dozníváním, svrchně kvašené na ovoci. Původní receptura pochází z oblasti afrického Konga. Obě ovocná piva jsou ideálním doplňkem k exotickým pokrmům, velice žádaná jsou také jako alternativa míchaných nápojů.

Belgian Beer Cafe Les Moules každý den nabízí neuvěřitelných sto druhů piv a k nim výtečné chuťovky k pití, lehké letní saláty i vydatná hlavní jídla. Vychutnat si je můžete na venkovní zahrádce nebo ve stylovém interiéru restaurace.

Aktuální informace o nabídce Belgian Beer Cafe Les Moules na www.lesmoules.cz. Lahvová piva je možné zakoupit také prostřednictvím e-shopu.


[goto:http://ihned.cz//c4-10102860-56031710-J00000_d-pivovary-se-zaklinaji-poctivym-ceskym-pivem-az-prilis-casto-to-ale-neni-tak-uplne-pravda]


[goto:http://olomouc.idnes.cz/anketa-pivo-versus-mineralka-djd-/olomouc-zpravy.aspx?c=A120604_1788000_olomouc-zpravy_stk]


Stříbrnou a bronzovou medaili udělila porota degustační soutěže Holbě Kvasničák a Holbě Šerák na 16. ročníku Slavností piva v Českých Budějovicích. Celkem tady odborníci hodnotili 320 piv z produkce 52 pivovarů v 17 kategoriích.

Holba Šerák obhájila medaili mezi světlými ležáky v silné konkurenci 33 piv známých značek. V soutěži kvasnicových piv, kde se letos utkalo 36 piv z produkce minipivovarů i velkovýrobců, Holba Kvasničák získala stříbrnou medaili. Jde o další v řadě ocenění, které Holbu řadí mezi nejlepší česká piva.

Těší se velké oblibě nejen u degustátorů, ale především u konzumentů. Důvodem je především její osobitá chuť a stabilně vysoká kvalita. K celkové charakteristice piva Holba dále patří výborný říz, vyšší hořkost a také vysoká pitelnost, kterou se vyznačují tradičně vařená piva, zatímco europivům chybí.

Holba se už 138 let vyrábí klasickým způsobem výroby podle tradičních receptur, a tím získává svoji jedinečnost. Dnes je kvalita piva samozřejmostí, a co konzumenti žádají, je chuťová odlišnost. A právě díky tomu zájem o hanušovickou Holbu každý rok roste. Loni odbyt Holby narostl o 11 procent na 336 tisích hl a letošní výsledky zatím ukazují na další nárůst produkce a rozšíření značky do nových oblastí v rámci republiky.


[goto:http://opavsky.denik.cz/zpravy_region/tema-minipivovary03062012.html]


[goto:http://zlinsky.denik.cz/zpravy_region/vypit-tuplak-za-mene-nez-4-6-vterin-se-letos-nepodarilo-20120603.html]


[goto:http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/na-beerfest-prislo-pres-15-tisic-lidi-vypili-temer-400-hektolitru-piva-20120603.html]


[goto:http://life.ihned.cz/jidlo/c1-55966790-s-koncem-jara-startuji-pivni-festivaly?utm_source=mediafed&utm_medium=rss&utm_campaign=mediafed]


[goto:http://www.lidovky.cz/malinovka-a-kofola-ziskavaji-zpet-popularitu-fah-/dobra-chut.asp?c=A120603_154645_dobra-chut_sk]


O pití piva v Moskvě

[pondělí, 4. červen 2012]

[goto:http://respekt.ihned.cz/letem-svetem/c1-56019790-o-piti-piva-v-moskve]


[goto:http://www.denik.cz/ze_sveta/nejsilnejsi-pivo-na-svete-vari-v-bavorsku-ma-vic-alkoholu-nez-vodka-20120604.html]


[goto:http://www.denik.cz/ekonomika/je-to-lezak-nebo-psenice-urci-pravidla-20120601.html]


[goto:http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Klausuv-Jakl-se-stal-predsedou-Prvni-pivni-extraligy-234452]


[goto:http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/na-korunni-pevnustce-zacal-jedenacty-beerfest-potrva-do-soboty-20120530.html]


[goto:http://www.bezvabeh.cz/clanek/771-olympijske-pivo-bude-stat-vice-nez-230-kc-za-pullitr]


Svatovítské pivní slavnosti Dobřany

[čtvrtek, 31. květen 2012]

Jak jsme Vás informovali zde, chystá se v Dobřanech pivní akce zaměřená na minipivovary. Dobřanští pivovarníci nemluví do větru a tak ani ne do týdne přichází propozice akce, která nese jméno Svatovítské pivní slavnosti.

Plakát

Z plakátku je vše zřejmé. Snad jen doplním, že Valášek a Harrach dodá sudy, osobně se neúčastní. I tak je ale účast víc jak zajímavá. Obzvláště pak pivo hostí ze Slovenska a Francie neochutnáte v našich končinách každý den. A co napsali francouzští hosté k účasti v Dobřanech?

"Francouzský minipivovar „BRASSERIE ARTISANALE DU CHATEAU FORT“ a jeho sládek pan Jean-Christophe Viot jsou rádi, že se mohou zúčastnit pivních slavností v Dobřanech a seznámit Vás se svým pivem.

Minipivovar „BRASSERIE ARTISANALE DU CHATEAU FORT“ byl založen v roce 2004 a funguje s restaurací téhož jména. Pan Jean- Christophe Viot, sládek, ho převzal roku 2007.

Pivovar se skládá z varné kádě obsahu 2,5 hektolitrů a ze čtyř kvasných kádí / tanků, ve kterých také pivo uzrává. Objem výroby je 250 hektolitrů sudového piva ročně. Dvaceti a třicetilitrové soudky piva jsou prodávány hlavně v severovýchodní Francii, v oblasti mezi městy Lille a Remeš, a pochopitelně v departementu „Les Ardennes“, kde se minipivovar nachází.

Dále sládek nabízí své pivo široké veřejnosti na různých pivních slavnostech, festivalech a u příležitosti různých potravinářských veletrhů.

Nabízí následující druhy piva:

- světlé: pivo zlaté barvy s květinovou vůní a s příjemnou doznívající hořkostí v ústech (6% alkoholu)

- polotmavé: pivo rubínové barvy s jemnou příchutí karamelových sušenek (6,5% alkoholu)

- triple: pivo polotmavé barvy, která přechází do oranžové (ovocná příchuť pomeranč a merunka) s významně hořkou příchutí (9% alkoholu)

- passe stout: černé pivo s kávovou a čokoládovou příchutí a s vanilkovým nádechem (6,5% alkoholu)

- pšeničné: pivo typu německého Weizenbier s citrusovou příchutí, bez přidání jakéhokoliv koření (4,5% alkoholu)

Pivo, které se prodává v lahvích, je vyrobeno belgickým pivovarem „Millevertus“, který ho vaří podle receptu pana sládka Viota (který nevlastní vlastní stáčečku).

Na vaše zdraví!

Dej Bůh štěstí!"

Já si myslím, že se máme 16. června v Dobřanech nač těšit. Přijedete se také podívat?

[pi] 07:34 [permalink] [comments: 2]


«« « Strana 473 z 823 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823

Islám v ČR nechceme Pivní prodejna Pod Zelenou Horou Vrčeň