Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Novinky a aktuální dění

Co se píše o pivovarech a pivu


Pivní.info

Pro letošní druhý ročník Dne českého piva uvařili ve Staropramenu speciální pivo a připravili doprovodný program pro hospody. Slavit bude celkem 615 hospod a restaurací ve 277 městech a obcích po celé České republice, které smíchovské pivo čepují a do akce se zapojily. V nich budou návštěvníci moci ochutnat nefiltrovaný a nepasterizovaný Výroční Staropramen Granát 14,5 určený jen pro tento den. Při jehož vaření se smíchovští sládci inspirovali recepturou z roku 1884. Sedm vybraných hospod osobně navštíví pivovarští sládci, kteří Výroční Granát 14,5 slavnostně narazí a pivo lidem představí.

Výroční Staropramen Granát 14,5 budou moci pivaři ochutnat právě jen v sobotu 27. září. „Poté, co tento speciál uzraje v tancích, bude přímo stáčen do sudů. Bude tak vynechána jak fáze filtrace, tak fáze pasterizace. Pivo do hospod zavezeme až těsně před Dnem českého piva. Tím bude zajištěna jeho maximální čerstvost, což je z pohledu kvality piva velmi důležité,“ říká Zdeněk Lux, vrchní sládek pivovaru Staropramen. Každá hospoda pak dostane omezené množství piva. „Granát jsme pro tento den vybrali proto, že byl prvním úspěšným polotmavým pivem u nás a tvořil tak důležitou součást historie nejen našeho pivovaru, ale celého českého pivovarnictví,“ dodává Lux.

Ochutnávkou speciálního piva, kterého na Smíchově navařili limitovanou várku 500 hektolitrů, přitom v hospodách Staropramenu vyvrcholí měsíční kampaň ke Dni českého piva. Od začátku září v nich totiž probíhá spotřebitelská soutěž. Nejpilnější sběratel speciálních pivních samolepek se může těšit na 30 piv zdarma a titul Čestného sládka. Seznam vybraných podniků a informace o soutěži lze najít na webu www.pivo.cz.

Vrchní sládek Staropramenu se zúčastnil a osobně podpořil již loňský první ročník Dne českého piva, jehož tradici založil Český svaz pivovarů a sladoven, aby posílil hrdost a vztah k našemu národnímu nápoji a zároveň lidi nalákal k návštěvě hospod. “Loni jsem byl v naší největší hospodě Vinohradském Parlamentu, kde jsem strávil velmi příjemný večer s místními. Letos si tuto návštěvu zopakuju. Mí kolegové navštíví dalších šest míst,“ popisuje Zdeněk Lux. Kromě Prahy tak sládky Davida Mathouchanha, Jana Špačka a Libora Vávru potkají třeba v Hradci Králové, či Pardubicích.

I na základě vlastní zkušenosti tak Zdeněk Lux vyzývá milovníky piva v Česku k návštěvě hospod.“Rád bych všechny pozval do hospod a restaurací k oslavě Dne českého piva. Jsem velice rád, že jsme tento svátek začali slavit. Pivo je náš národní nápoj a jistě si zaslouží každoroční oslavu, při které si vždy připomeneme něco z jeho historie i současnosti. A především se kvůli němu sejdeme v hospodách. Představuju si, že za nějakých deset let bude každý hrdý český milovník piva v tento den v hospodě či restauraci. A třeba se nám tento svátek podaří dostat i do zahraničí,“ dodává k nově vznikající národní tradici Zdeněk Lux.

Výroční Staropramen Granát 14,5

Je speciálním nefiltrovaným a nepasterizovaným polotmavým ležákem, kterého ve Staropramenu pro Den českého piva uvařili limitovanou várku 500 hektolitrů. „K jeho výrobě jsme použili tři druhy sladů a tři druhy chmele v čele s Žateckým poloraným červeňákem. Jeho receptura využívá pro Staropramen typické několikanásobné chmelení. Poté, co tento speciál uzraje v tancích, bude přímo stáčen do sudů. Bude tak vynechána jak fáze filtrace, tak fáze pasterizace. Pivo do hospod zavezeme až těsně před Dnem českého piva. Tím bude zajištěna jeho maximální čerstvost, což je z pohledu kvality piva velmi důležité,“ říká Zdeněk Lux, vrchní sládek pivovaru Staropramen. Každá hospoda pak dostane omezené množství piva. „Proto se nevyplatí váhat. Doporučuji si v hospodě raději rezervovat místo,“ upozorňuje sládek Lux.

Stupňovitostí 14,5 pivovar symbolicky připomíná letošní 145. výročí založení pivovaru.

Den českého piva

Tradici tohoto pivního svátku založil Český svaz pivovarů a sladoven v loňském roce s cílem posílit hrdost a vztah k českému národnímu nápoji. Zároveň chce pivovarský svaz vyzvat lidi k návštěvě hospod a restaurací na čepované pivo. Loni se do akce celkově zapojilo více než 800 hospod a restaurací a desítky pivovarů z celé České republiky.

Dnem českého piva pivovarníci vyhlásili 27. září, předvečer svátku nejvýznamnějšího českého patrona sv. Václava. Ten je totiž zároveň i patronem sládků a pivovarníků. Za ochránce pivařů prohlásil knížete Václava před téměř sedmi sty lety císař Karel IV., jenž se sám významně zasloužil o rozšíření pivovarnictví a chmelařství v českých zemích.
Sedm minipivovarů se v pátek a sobotu představilo na hornoplánských pivních slavnostech. September Fest, který se ve městě konal poprvé, přilákal zhruba tisíc návštěvníků, mezi nimiž nechyběli jak místní občané, tak i lidé z celých jižních Čech. Nejvíce piv vytočil českobudějovický pivovar Kněžínek, který si tak z akce odvezl Šumavskou pivní pečeť.

Jsme rádi, že se nám podařilo nastartovat novou tradici. September Fest měl skvělý ohlas. Lidé chválili jak piva, tak i doprovodný program, takže za nás určitě spokojenost,“ řekl Jiří Hůlka, starosta Horní Plané.

Naším cílem mimo jiné bylo prodloužení turistické sezóny, což se podařilo. Jsme rádi, že akci vyhledali i lidé z jiných regionů,“ dodal Luděk Štěpánek, vedoucí místního infocentra.

Akci okořenily různé pivní soutěže. „Například držení pivního sudu nad hlavou. Nejlepší čas měl hornoplánský borec Petr Schönkypl, který vydržel 59 sekund,“ řekl Luděk Štěpánek.

První ročník September Festu měl také svoji oficiální královnu. Tou byla zvolena Marie Štětinová z Horní Plané.

Z kulturního programu obecenstvo nejvíce zaujaly kapely Jiří Schelinger Memory Band, Pub Animals, Heband, Smutný Karel a Windigo. „Musím vyzdvihnout skutečně skvělý zvuk všech koncertů. Výborně vypadala i velká LED obrazovka, která byla přímo na pódiu,“ zmínil návštěvník Miloš Štěpánek.

September Fest organizovalo město Horní Planá společně s Destinačním managementem Lipensko, o.p.s. Na akci se podíleli také místní podnikatelé.
V Třinci jedině Radegast!

[pondělí, 15. září 2014]

Dnes byla slavnostně otevřena Radegastovna U Švejka, pivnice „zasvěcená“ pohanskému bohu Radegastovi a stejnojmenné pivní značce. Zařadila se tak po bok dalších značkových pivnic a restaurací, které šíří dobré jméno piva z nošovického pivovaru. Kompletní změna (po 15 letech) původního interiéru hospody U Švejka trvala pouhý jeden měsíc.

V Třinci pijeme jedině Radegast. Poctivé, správně hořké pivo pro opravdové chlapy. Kde jinde mít Radegastovnu,“ vysvětluje své rozhodnutí vsadit na koncept značky Radegast majitel pivnice Fryderyk Kornuta a dodává: „To víte, že jsem měl obavy, jak štamgasti změnu interiéru přijmou. Vždyť jsou zvyklí na svoji židli, místo u stolu, pohled přes půllitr piva. Ale na druhou stranu jsem věděl, že pro ně, ale i pro další hosty, musím něco udělat. Něco nového, něco s opravdovou atmosférou.

Štamgastům se v třinecké Radegastovně věnují s náramnou péčí. Svědčí o tom mimo jiné i to, že si ti opravdoví mohou nechávat své osobní půllitry v atraktivních uzamykatelných skříňkách. K tomu Fryderyk Kornuta dodává: „Štamgastů si velmi vážíme, jsou to oni, kdo utvářejí pověst hospody a její atmosféru a dělají jí dobré jméno. Hospodu hospodou dělají zkrátka štamgasti.“

Vysoká kvalita služeb je garantována osobou majitele, který se ke své profesi dostal ve Švýcarsku, kde se nejen vyučil kuchařem a číšníkem, ale dlouhou dobu tam také pracoval. Svou práci vnímá jako službu hostům, kterým je třeba maximálně vycházet vstříc. Pro Fryderyka Kornuta je hospoda důležitým místem společenského setkávání a dění, místem, kde se u jednoho stolu v dobré náladě sejde učitel, farář, automechanik i hutník.

Na čepu je Ryze hořká 12 Radegast, čepovaná z pivních tanků, které tvoří jednu z dominant interiéru. Hosté si mohou dále vybrat z dalších devíti druhů čepovaných piv, mezi kterými samozřejmě dominují další typy piva Radegast. Nechybí ale ani plzeňský ležák Pilsner Urquell, čepovaný nealkoholický Birell, Velkopopovický Kozel Černý či cider Kingswood.

Naše Ryze hořká 12 Radegast je pivo pro pravé chlapy,“ komentuje značku čepovaného piva obchodní sládek nošovického pivovaru Zdeněk Bazsczyňski a dodává: „V třinecké Radegastovně se o pivo ale i o své hosty starají výtečně.

Vedle piva bude třinecká Radegastovna bezesporu oblíbená i pro svoji poctivou kuchyni. Na jídelním lístku samozřejmě najdete českou klasiku, pochoutky k pivu, ale také opravdovou specialitu – špecle v mnoha variantách. Radegastovna U Švejka v Třinci má kapacitu 100 míst, je kuřácká a je obklopena velkou zahrádkou s místem až pro 500 hostů.

Koncept Radegastoven rozvíjí spojení piva Radegast s pohanským bohem slunce, úrody a hojnosti. Hned u vstupu dýchne na každého hosta atmosféra „pravé hospody pro pravé chlapy“, což dokazují masivní dřevěné stoly, jednoduše zdobené žíhaným plechem, který symbolizuje oheň. Zajímavě působí také dřevěné obložení, prostá podlaha či symbolicky zaseknutá sekyra do dveří nahrazující kliku. Přímo nad výčepem pak najdete i posvátný kruh, který jako dokonalý tvar symbolizuje slunce.

Kmotrem Radegastovny U Švejka se stal Jan Peterek, třinecká hokejová legenda.

Plzeňský Prazdroj v rámci podpory svých značek rozvíjí koncepty originálních provozoven. Pro značku Radegast jsou to Radegastovny, pro Pilsner Urquell je to koncept Pilsner Urquell Original Restaurant či Plznička. Velkopopovický Kozel má Kozlovny a Gambrinus své designové hospody.


O výborných polských pivech podruhé

[pondělí, 15. září 2014]
«« « Strana 546 z 1073 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI