Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Novinky a aktuální dění

Co se píše o pivovarech a pivu


Pivní.info


Homebrewářské výpočty

[čtvrtek, 29. květen 2014]


Již 13. – 14. června se na Pražském hradě uskuteční třetí ročník degustační akce roku - Festival minipivovarů na Pražském hradě, kde se představí více jak 70 pivovarů a 140 druhů piv z celé republiky, od Ostravy po Sokolov, od Vansdorfu po Dolní Bojanovice. Každý z pivovarů vybere svá dvě nejlepší piva a celkově se tak zdarma vyčepuje přes 7000 litrů piva.

Festival minipivovarů se bude konat na Královské zahradě Pražského hradu, na Střelecké cestě pod Královským letohrádkem, v pátek 13. června od 14-20 hodin a v sobotu 14. června od 10-20 hodin. Na festivalu budou přítomni sládci a majitelé z každého pivovaru, kteří budou podávat návštěvníkům akce co nejobsáhlejší a nepřesnější informace. „Sládky na festival zveme hlavně proto, aby lidem představili nejen jejich pivovar, ale i jejich město, či kraj. Stejně jako se Morava poznává přes víno, můžeme poznávat celou republiku přes pivo,“ řekl Jan Šuráň, Prezident Českomoravského svazu minipivovarů, z.s. Hlavním cílem festivalu je seznámit návštěvníky s historickými kořeny českého a moravského pivovarnictví a ukázat jak tradiční, tak i moderní způsoby výroby piva. „Vždyť jak nejlépe poznat naši krásnou vlast, než skrze pivo,“ dodal Jan Šuráň.

V Čechách bohužel zůstává přežitek minulosti, kde je pivo spojeno se zakouřenou restaurací, pitím v pracovní době a čímsi primitivním a tento festival ukazuje pravý opak, unikátní prostředí, výrazné chutě, krásné chování lidí vůči sobě, kteří mezi sebou diskutují, ale neopíjejí se. Velkou předností festivalu je to, že jsou pivovary postaveny sobě na roveň, kde nikdo nemá větší nebo menší stánek. „Vlastní průběh akce ukazuje, že jde opravdu o degustaci, nikoli setkání lidí, kteří se přišli jen napít piva. Pivo se zde pije v malých vzorcích, jak je tomu zvykem na významných světových pivních festivalech, jako je festival v Denveru, Londýně apod.,“ říká Pavel Borowiec, vydavatel a šéfredaktor časopisu Pivo, Bier & Ale.

Pivovary, které se na festivalu představí: Pivovarský dům, Praha, Břevnovský klášterní pivovar, Purkmistr Černice, Pivovar Kozlíček, Zámecký pivovar Ostrava, Rodinný minipivovar Pacov, Štiřínský pivovar, U Fleků, U Medvídků, Šumavský pivovar Vimperk, Rodinný minipivovar Valášek, Rodinný pivovar Bravůr, Pivovar a Sladovna Dobruška, Pivovar Matuška, Permon Sokolov, Ratíškovický pivovar Na Mlýně, Městský Podorlický pivovar, Excelent Rýmařov, Pivovar Antoš Slaný, Želivský klášterní pivovar, Rohovský pivovar U Komárků, Pivovarský dvůr Lipan Dražíč, Radniční Pivovar Jihlava, Starokladenský pivovar, Zámecký pivovar, Herold Březnice, Minipivovar Jakub Vyšší Brod, Svatokopecký pivovar, Pivovar Zhůřák Nepomuk, Pivovar Mayzus Chotoviny, Pivovarský Dvůr Zvíkov, Pivovar Koníček Vojkovice, Pivovar Labuť Litoměřice, Líšeňský pivovar Brno, Městský pivovar Štramberk, Valašský pivovar v Kozlovicích, Pivovarský dům Ostrava, Minipivovar Mostecký Kahan, Pivovar Všeradice, Minipivovar Kocour Varnsdorf, Pivovar Kvilda, Rodinný pivovar Hendrych, Novoměstský pivovar Praha, Sousedský pivovar Bašta, Pivní Rozmanitost Praha, Pivovar Hastrman Velký Rybník, Pivovar Sv. Norbert Strahov, Pivovar Luční Bouda, Chmelařský institut Žatec, Pivovar Beznoska, Minipivovar Hukvaldy, Pivovar Kněžínek, Rodinný pivovar Neumann, Pivovar Urban Třebíč, Pivovar Magistr Brno, Černý Orel Kroměříž, Pivovar Faltus, Pivovar Chyše, Pivovar Svatý Ján Kolín, Pivovar Veselka Litomyšl, Minipivovar Kolštejn, Pivovar Glokner Svachova Lhotka, Pivovar ČZ Podlesí, Rožnovské pivní lázně, Pivovar Slavičín – Hrádek, Pivovar Děčín, Pivovar Zichovec, Pivovar Bobr Zadní Třebaň, Balitovy Valašské pivovary, Pivovar Mazák Dolní Bojanovice, U 3 Růží Praha, Na Rychtě Ústí nad Labem, Pivovar Karel Karlovy Vary, U Rytíře Lochoty Plzeň, Únětický pivovar, Pivovar Malenovice, Joes Garage Brewery Plzeň a další.Staropramen chce být na místech, kde hudba spojuje. Muzika je totiž pro pražský pivovar nejdůležitějším zážitkovým tématem. Řada festivalů, na nichž se bude čepovat Staropramen, se letos rozroste o osm krásných historických míst díky partnerství se sérií festivalů České a Moravské hrady.cz, kde každoročně vystupují nejlepší kapely z Česka a Slovenska. Doplní tak dosavadní partnerství Staropramenu s velkými festivaly Rock for People, Votvírák či třeba Rock for Church(ill). A také letos již desetileté působení v O2 aréně v Praze, kde se kažoročně vystřídá řada světových i českých hudebních hvězd.

Co se hudby týká, ve Staropramenu se řídí heslem „vždy je možné nabídnout více“. A tak není divu, že i letos se řada jimi podporovaných hudebních akcí rozšíří. „Když jsme zvažovali, jakým směrem posílit naše působení v hudební oblasti, „hradní“ festivaly byla série, kterou jsme měli na prvním místě. Lákala nás ta krásná místa, letní termíny, vždy nabitý program a tisíce dobře se bavících lidí na každém místě. Proto jsme velmi rádi, že od letošního roku budeme u této atraktivní a dlouhé série koncertů pod širým letním nebem,“ říká k uzavřenému partnerství Jan Vošta, event&sponzoring manager společnosti Pivovary Staropramen.

České hrady.cz je letní kulturní festival, jehož 10. ročník se uskuteční společně s 5. ročníkem festivalu Moravské hrady.cz na významných českých a moravských historických památkách postupně v osmi různých krajích České republiky. „Staropramen nám nabídl nejlepší podmínky ze všech tuzemských pivovarů. Má výborné informace, přehled o kulturním dění a zásadně podporuje českou kulturu. Historická místa, na kterých se letní kulturní festivaly České hrady.cz a Moravské hrady.cz konají, jsou patřičným místem pro oslavy 145. výročí pivovaru Staropramen a jsem přesvědčen, že společně posuneme „hradní“ festival o další stupínek výš,“ říká ke spolupráci Viktor Souček za organizátory festivalů České a Moravské hrady.cz.

Staropramen má s velkými hudebními akcemi dlouhodobé zkušenosti. Jako první u nás začal v rámci pivního servisu pro návštěvníky festivalů nabízet široké portfolio piv čepovaných z vysokého počtu pivních výčepů. Také na hradních festivalech chce tuto filosofii dodržet. „Pestrá nabídka několika druhů dobře vychlazených piv, které návštěvníci dostanou bez dlouhého čekání. To je základ naší nabídky lidem, kteří navštíví tyto festivaly. Postaráme se také o pohodlná a krytá sezení,“ dodává Jan Vošta. „Věříme, že budou návštěvníci i organizátoři spokojeni a přispějeme k jejich dobré náladě.


Světlá desetistupňová desítka přichází z dílny sládka minipivovaru Kolštejn v pořadí jako čtvrtá. Hosté restaurace Kolštejn ji mohou ochutnat poprvé již od pátku 16. května. Nové světlé pivo nese název Vogtey. Právě název Vogtey vychází z historického pojmenování budovy dnešní restaurace. Vogtey neboli fojtství odkazuje na původní význam a úlohu budovy, ve které se dnes pivo vaří a šenkuje. Historie dnešní restaurace sahá do roku 1325, kdy plnila důležitou úlohu fojtství. Pivo se v této budově vařilo již v těchto letech, a tak se názvem piva Vogtey hrdě hlásíme k tradici, historii a poctivosti.

Majitelé restaurace Kolštejn při spolupráci s historikem Drahomírem Poláchem zjistili, že budova dnešní restaurace je skutečně budovou, kterou nechal postavit fojt kolem roku 1325 při zakládání města Goldenstein (později Kolštejn, dnes Branná) a jeho rinku (náměstí). Pro své sídlo s právem vařit a šenkovat pivo si fojt vybral na náměstí místo nejlepší - mluvíme o severně orientované budově na branenském náměstí, která dnes nese název Restaurace Kolštejn. Dnešní budova restaurace byla historicky budovou fojtství (německy Vogtey, čti fogtaj), která měla historicky velmi významnou úlohu.

Podle slov sládka minipivovaru Kolštejn v Branné Jiřího Makse je světlé 10° pivo Vogtey vhodné ke konzumaci v teplých, respektive letních měsících. Díky nižší plnosti a také nižšímu obsahu alkoholu příjemně zahání žízeň. Vyšší hořkost umocňuje pocit osvěžení po napítí. Světlejší zlatožlutou barvu doplňuje jemná bílá pěna. Pivo je vařeno z dvou druhů světlého sladu a jedné odrůdy českého chmele. Recep Jiří Maks vytvořil během měsíce ledna roku 2014.

"Slavnostního křtu piva se světlá desítka Vogtey dočká v sobotu 5. července při příležitosti pivovarských slavností minipivovaru Kolštejn a současně pátých narozenin Relax centra Kolštejn, jehož nedílnou součástí restaurace s minipivovarem dnes je," dodal k příležitosti představení čtvrtého druhu piva ředitel komplexu Tomáš Drápal.

Letošní rok znamená pro Brannou mnohé nenápadné, avšak výhledově z hlediska rozvoje cestovního ruchu velmi důležité změny. Všechny připravované novinky a plánované projekty jdou vstříc všem turistům a návštěvníkům Jeseníků. Je to právě Branná, která získává na kráse a zdokonaluje své portfolio služeb nejen přímo v obci, ale i jejím okolí. Mimo připravovaných či již funkčních aktivit v Branné (infocentrum na náměstí, odpočinková a volnočasová zóna pod kostelem sv. Michala), tak se místní podnikatelé společně s Místní akční skupinou Horní Pomoraví, Klubem českých turistů, CHKO, Lesy ČR, a Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu spojili a dokázali pro turisty obnovit překrásnou 4 kilometry dlouhou turistickou trasu. Oficiální otevření turistické stezky je plánováno rovněž 5. července na náměstíčku v Branné.

Novou turistickou trasou za krásami Branné v Jeseníkách

Nová nádherná turistická stezka o délce 4 kilometrů nabízí návštěvníkům Jeseníků skutečně nečekanou podívanou. Členitou a nenáročnou lesní stezku u Branné v Jeseníkách hravě zvládnou i děti, senioři či cyklisté. Během hodinového výletu mohou poznat še, co k atraktivní turistické trase náleží. Lesní chodníky, skalní stěny, nádherné výhledy do okolí, pohledy do 50 metrů hlubokých roklí, přechod přes říčku Brannou, brouzdání v řece a okouzlující duchovní místo Mariánského pramene. Trasa se napojuje na další "jesenické turistické magistrály", takže si na své přijdou i zdatnější turisté, kteří mohou pokračovat dále na vrcholky Smrk, Vozka či na stále oblíbenější středisko Paprsek.

Na nové zelené stezce od července 2014 najdete nově také 5 zastavení s posezením a informačními panely se zajímavostmi trasy.

Nová turistická značka zelené barvy vznikla obnovou několik desítek let staré stezky. Na trasu je možné se napojit hned ze tří rozcestníků, a to od železniční stanice Branná, hájenky Banjaluka a z náměstí v Branné.

Turisté, kteří novou trasu navštíví, uvítají její délku, dostupnost, obtížnost, členitost a různorodost.

Zajímavosti na náměstíčku v Branné

Navštivte malebné náměstíčko historické obce Branná v Jeseníkách (dříve Goldenstein). Čeká na vás dechberoucí atmosféra místa, klidová zóna, infocentrum, příjemné posezení v restauraci s minipivovarem či cukrárně, kvalitní chutné regionální produkty jako jsou domácí výtečná piva, regionální kuchyně a máslové trubičky.

Pobavíte se také v lanovém centru či si odpočinete ve vyhlášeném Wellness hotelu Kolštejn s bazénem a bowlingem.

Přímé spoje z Prahy, Brna či Olomouce? Ano!

Okouzlující Branná je i výtečně dostupná vlakem či autobusem. Obec leží na hlavní železniční trati. Z Brna či Olomouce se do Branné dostanete přímým vlakovým spojem. Z Prahy do Branné jezdí přímá dálková autobusová linka.


Pivovarské pódium zahájí Jízda

[středa, 28. květen 2014]

Po loňské premiéře se tuto sobotu (31. května) opět otevírá Pivovarské pódium. Připravuje ho Královédvorský pivovar Tambor pro návštěvníky své Pivovarské prodejny. Během následujících tří měsíců se tu téměř každou sobotu koná hudební představení. „Návštěvníci se mohou těšit především na místní hudebníky. Jako první se od 19 hodin představí country skupina Jízda ze Dvora Králové,“ vysvětlil majitel pivovaru Tambor Nasik Kiriakovský. O týden později, tedy 7. června, na podiu, které je součástí venkovního posezení, zahraje oblíbená trutnovská formace Jakž Takž. O dalších sobotách se tu vystřídají country kapely Phobos, Wostruha, dívčí formace Rychlotrapky a kytarista David Jakubec, který se věnuje tzv. finger style. Koncerty začínají v 19 hodin. „Vstupné je stejné jako v loňském roce, tedy chuť na královédvorské pivo Tambor,“ uzavřel pozvánku Nasik Kiriakovský.

PIVOVARSKÉ PODIUM 2014

31.5.Jízda - country ze Dvora Králové

7.6.Jakž Takž - rock and roll z Trutnova

14.6.David Jakubec - “rychlé prsty“ ze Dvora Králové

28.6.Jízda - country ze Dvora Králové

12.7.David Jakubec - “rychlé prsty“ ze Dvora Králové

19.7.Rychlotrapky - dámská country ze Dvora

26.7.Phobos - country stálice ze Dvora Králové

2.8.Wostruha - královédvorská legenda

9.8.Rychlotrapky - dámská country ze Dvora

16.8.Phobos - country stálice ze Dvora Králové

23.8.Wostruha - královédvorská legenda

začátky koncertů v 19 hodin, vstup zdarma

Pivovarské pódium zahájí Jízda[p539]
Pivní průzkum Vyškova

[úterý, 27. květen 2014]Tradiční pochod pořádá pivovar Holba od roku 1973 a každý ročník nabývá na síle. Na letošní Pivovarskou čtvrtku v sobotu vyrazilo 3 725, tedy o 986 lidí více než loni. Letos si mohli zvolit z celkem 8 tras a přibylo i čtvrté startovací místo ve Velkých Losinách, což uvítali rekreanti i lidé bydlící v okolí. Po absolvování pochodu se všichni společně sešli v cíli v areálu pivovaru.

Na vysokou účast ukazovaly už on line registrace, takže jsme byli dobře připraveni. Turisté pochvalně hodnotili plynulé odbavení na startovacích místech i možnost dát si „jedno“ i na trase. Dobré pivo a taky posezení i zábava v pivovaru byly silným hnacím motorem,“ spokojeně vyjadřuje manažerka akce Alexandra Lašáková.

Jako první dorazili do cíle absolventi nejkratších tras 10 a 12 km. Děti mohly vybít zbytky energie na trampolínách skákacího hradu nebo se proměnit třeba v kočičku, kterou jim v dětském koutku dovedně vymalovali na obličej. Rodiče zase lákala vychlazená Holba, příjemné posezení i možnost podívat se do výroby. Jako příznivce značky je zajímalo, jak vlastně to jejich oblíbené ryzí pivo vzniká. Dokonce si mohli vyzkoušet, jaké to je mít „trojku v žíle. Pomocí speciálních brýlí, které nasimulují stav opilosti, se někteří přesvědčili jak může být náročná běžná chůze nebo třeba odemknutí auta. Pro ty, co to zvládli i s několika promilemi, byl připraven alkohol tester a Holba Free jako dárek.

Slavily se i narozeniny Šeráku, který nejenže tekl z píp, ale o Šerák se taky soutěžilo a byl k mání i v retro kolekci v dárkovém multipacku. Zájem vzbudila také anketa s hodnocením nových etiket na lahvích Holby.

Pivovarskou čtvrtkou ožilo nejen nádvoří pivovaru, ale i pikniková louka u Pivovarské restaurace. Připíjelo se nejen Šerákem a Holbou Classic, vítězem mezi výčepními pivy u nás, ale také letním evergreenem Holba s příchutí brusinky a máty. Fanoušci sice litovali, že si nemohou připít na vítězství nad Švédy, ale chuť na jejich oblíbené jim to nevzalo.

Pivovarská čtvrtka i letos otevřela brány pivovaru a přinesla pohyb, relax, zábavu a přátelská setkání v kraji ryzího piva z hor. Účastníci si odnášeli příjemné zážitky, navíc dárky, někteří i soutěžní výhry. Akci opouštěli s dobrým pocitem a odhodláním vyrazit i v roce následujícím.


«« « Strana 574 z 1073 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI