Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Novinky a aktuální dění

Co se píše o pivovarech a pivu


Pivní.info

Budějovický Budvar, národní podnik, obdržel pro svůj světlý ležák Budweiser Budvar bronzovou medaili v kategorii European Style Lager (ležák evropského typu) v soutěži Australian International Beer Awards. Na akci ve městě Melbourne mezi sebou soupeřilo 243 pivovarů ze 34 zemí. Ve všech sekcích bylo dohromady přihlášeno 1170 vzorků piva.

Pivo z Budějovického Budvaru, n. p., obdrželo další mezinárodní ocenění. V prestižní mezinárodní soutěži Australian International Beer Awards v Melbourne získal prémiový světlý ležák značky Budweiser Budvar bronzovou medaili. Hodnocení se zúčastnilo 243 pivovarů ze třiceti čtyř zemí. Ve všech sekcích bylo dohromady přihlášeno 1170 vzorků piva.

Věříme, že toto ocenění podpoří další rozvoj našeho exportu do Austrálie, kterou vnímáme jako velmi perspektivní trh a kde už nyní dosahujeme zajímavého objemu prodeje,“ říká Ing. Tomáš Bártů, exportní manažer Budějovického Budvaru pro Austrálii.

K protinožcům vyváží Budějovický Budvar své pivo od roku 2004 a dosahuje tam velmi dobrých obchodních výsledků. V prvním roce byl prodaný objem jen 380 hektolitrů, ale během pouhých pěti let se podařilo objem zvýšit osminásobně. Loni dosáhl prodej v Austrálii 3100 hektolitrů, což je o 35 % více než v roce 2008. Velmi dobře se v této zemi rozvíjí i prodej čepovaného světlého ležáku, který obohatil nabídku restaurací v Sydney, Melbourne, Perthu nebo Adelaide loni v červenci. Cena za půllitr čepovaného Budvaru se pohybuje kolem sedmi australských dolarů (v přepočtu cca 125 Kč). Dynamický vývoj v Austrálii pokračuje i letos a Budějovický Budvar očekává na tomto trhu další zvýšení prodeje. Napomoci by k tomu mělo i zahájení dodávek tmavého ležáku před čtyřmi týdny.

Akce Australian International Beer Awards, která byla založena v roce 1993, se těší každoročně rostoucímu zájmu odborníků i spotřebitelů. Mluví se o ní jako o třetí největší profesionální pivní soutěži na světě. Ocenění uděluje porota pouze pivům, která splňují kombinaci náročných parametrů kvality – zejména vyváženou chuť, aroma a celkový vzhled. Ve spolupráci s University of Ballart ji pořádá Královská zemědělská společnost. Více informací o soutěži najdete na www.beerawards.com

Zdroj: Tisková zpráva Budějovického Budvaru


Aktuální informace k Pivovaru Vyškov

[čtvrtek, 24. červen 2010]

Společnost Jihomoravské pivovary, a.s. vyhlásila dne 1.6. 2010 výběrové řízení na výběr nájemce nemovitostí a technologického vybavení Pivovaru Vyškov.

Cílem výběrového řízení je vybrat nájemce, který bude pokračovat ve výrobě vyškovského piva. Následně došlo dne 23.6. 2010 v sídle společnosti Jihomoravské pivovary, a.s. k otevírání obálek s nabídkami a posléze dne 29.6. 2010 se uskuteční vyhodnocení těchto nabídek, na jehož základě může vzejít vítěz výběrového řízení, kterého schválí představenstvo společnosti Jihomoravské pivovary, a.s. Ministerstvo zemědělství bude následně informovat veřejnost.

Zdroj: Agris.cz | Autorka: Dita Vrbová, tisková mluvčí MZe


V pivovaru Gambrinus se sešli ocenění věrní ŠtamGasti z východních Čech. Je mezi nimi i třítisící jubilejní ŠtamGast

Branou pivovaru Gambrinus prošel jubilejní třítisící účastník programu Gambrinus ŠtamGast, kterým pivovar od června loňského roku odměňuje své dvorní fanoušky a umožňuje jim nahlédnout do tajů piva Gambrinus v návštevnickém centru Gambrinus. Stal se jím Jiří Jedlička, oblíbený štamgast z Restaurace Na pětce z Vamberku, který jako jediný štamgast měl a má v Restauraci Na Pětce vždy své místo. Spolu s ním se programu zúčastnilo celkem 42 vybraných milovníků Gambrinusu z východních Čech – 7 hospodských a 5 jejich věrných štamgastů.

Možnost poznat tajemství cesty Gambrinusu od výběru surovin, přes výrobu až po čepování tak díky programu Štamgast mělo již více než 3000 věrných ŠtamGastů. Velký zájem o program StamGast přiměl zástupce Gambrinusu k jeho rozšíření za brány Plzeňského kraje, kam směřoval původně. Nahlédnout „do kuchyně“ piva Gambrinus a prožít zábavné odpoledne s oblíbenou značkou mohou nyní štamgasti z celé České republiky.

Programu Gambrinus ŠtamGast se dvakrát až třikrát týdně zúčastní skupina pěti hospodských a pěti jejich nejvěrnějších štamgastů. Všichni společně absolvují návštěvu pivovaru Gambrinus a ochutnávku nefiltrovaného piva přímo z CK tanků. Štamgasti mají příležitost se setkat se sládky pivovaru, seznámit se s procesem výroby, sami si pivo načepovat a přitom si užít pocitu z oceněné věrnosti.

Program ŠtamGast jsem si s kamarády z naší vamberské hospůdky opravdu užil. Jsem rád, že jsem mohl nahlédnout do zákulisí Gambrinusu a ochutnat nefiltrované pivo přímo od pramene. Také se mi budou hodit čepovací tipy,“ říká Jiří Jedlička, třítisící účastník programu ŠtamGast, z vamberské Restaurace Na pětce.

Rostislav Šponar, hostinský z Restaurace Na pětce dodává: „Být štamgastem není o tom, že vysedáváte v hospodě a lejete do sebe litry piva. Správný štamgast si umí svoji značku vychutnat, rád se o ní dozví něco víc a umí s kamarády vytvořit v hospodě správnou atmosféru.

ŠtamGasti jsou skuteční milovníci Gambrinusu, naši spotřebitelé a štamgasti ve svých oblíbených hospůdkách, kterým takto děkujeme za jejich přízeň. Zvolili jsme netradiční formu, která se setkala s velkým úspěchem, a doufáme, že udělá radost ještě mnoha dalším ŠtamGastům z celé republiky,“ uvedl Jan Hlaváček, vrchní sládek pivovaru Gambrinus.

Zdroj: Tisková zpráva Plzeňského Prazdroje


Tomáš Hlavenka asistent, Brno » Krakonoše neseženu

Rozhodně mám raději pivo z malých pivovarů. Jako svatební dar jsem dostal domácí minipivovar. Často pijeme Pegas a Dalešice. Nejsou to piva s univerzální chutí z velkých výroben, ale specifické značky. Když je tady na festivalu ochutnáme, můžeme procestovat všechny kraje. Krakonoše v Brně normálně neseženu.

Aneta Pléhová studentka, Brno » Malé pivovary nešidí

Piju pražská piva, ale mám ráda i malé značky, protože si myslím, že se jejich výroba tolik nešidí. Chutnají mi kvasnicová a hutná piva, která nejsou vodnatá a mají výraznou chuť. Pivo radši piju v hospodách než restauracích. Je lepší, když štamgasti bouchají sklenkami o stůl a dělají atmosféru, než když se pořád číšníci ptají, jestli máte dopito.

Michal Křivý automechanik, Brno » Malé vaří piva, která se liší

Větší pivovary jsou velkovýrobny, menší mají své kouzlo. Když je možnost, dám si pivo z malého pivovaru mnohem radši, než nějakou známou značku. Přišli jsme s kolegy právě proto, abychom ochutnali značky, které v Brně neseženeme. Známe je všechny, ale nemáme šanci je zkusit. Chutnají mi, nejsou tuctová a něčím se liší.

Simona Kuncová studentka, H. Králové » Gambrinus nezklamal

Mám radši větší pivovary, ale abych ochutnala něco nového, přijeli jsme sem z Hradce Králové. Takže asi půjdeme od stánku ke stánku a vyzkoušíme nové značky. Na začátek jsem si ale dala Gambrinus, který běžně piju s kamarády, když si jdeme sednout do hospody. Sem tam si pivo načepuju sama, to mi pak chutná nejvíc.

Jaroslav Julínek pracovník v přepravních službách, Brno » Hlavně, když je dobré

Mám rád hlavně dobré pivo. Takže nezáleží na tom, jestli je z malého nebo velkého pivovaru, ale na chuti. Když je hořké, má dobrou barvu, chuť a ještě ho podpoříte skvělým jídlem, tak nic nechybí. Jinak mám ale tři své oblíbené značky, které pijeme s přáteli, a pak zkouším nová piva. Teď jsme například ochutnali Poutníka.

Zdroj: Zprávy iDnes.cz


Vyškovští se piva nechtějí vzdát

[čtvrtek, 24. červen 2010]

Pivovar Vyškov, který má tradici dlouhou přes 330 let, ve stávající podobě končí. Petici proti jeho zrušení podepsalo přes čtyři a půl tisíce lidí. A někteří vyškovští radní nyní uvažují o tom, že si město alespoň koupí ochrannou známku Vyškovské pivo.

S nápadem zachovat ve městě alespoň ochrannou známku piva přišel místostarosta Karel Jurka. „Je to moje aktivita a chci to navrhnout radě i zastupitelstvu. Kdyby to s pivovarem dopadlo špatně, aby se tady alespoň zachovala ochranná známka. Časem se může najít někdo, kdo v tradici vaření piva ve městě bude pokračovat,“ uvedl místostarosta.

Ochrannou známku stejně jako pivovar vlastní stát. Podle ministerstva zemědělství, který ho spravuje, však nyní ochranné známky vztahující se k pivovaru na prodej nejsou.

Jihomoravské pivovary, do kterých patří i vyškovský pivovar, vlastní několik ochranných známek. Většina z nich byla u Úřadu průmyslového vlastnictví zaregistrována v devadesátých letech. Ochranné známky si však Jihomoravské pivovary zaregistrovaly i v letech minulých. Poslední vloni, a to známku TUNNEL.

Mně se ten nápad líbí. Není vyloučeno, že za rok, za dva tady někdo pivovar postaví. Je to jen otázka peněz. Díky tomu by pak tato zavedená značka z trhu nezmizela. Není to však jen Vyškovské pivo, ale džbán, březňák, generál, havran a další,“ uvedl vyškovský zastupitel a bývalý ředitel vyškovského pivovaru Jiří Piňos.

Podle Piňose může ochranná známka v tomto případě stát desetitisíce až statisíce korun. „To je však jen můj laický odhad,“ dodal.

Registraci ochranných známek pro vyškovský pivovar zařizoval brněnský patentový zástupce Jiří Dohnal. Podle něj lze těžko říci, jakou mají hodnotu. „Tu určí znalec. Přihlíží přitom mimo jiné i k tomu, jak dlouho je známka na trhu, kolik zboží se s touto známkou na trh dostane, jaký je obrat pivovaru,“ uvedl Jiří Dohnal.

Problém je však v tom, že stát městu ochranné známky zřejmě neprodá.

V současné době žádná z ochranných známek není na prodej. Použít je budou moci na základě licenčních smluv především nájemci nebytových prostor, technologie a ostatních movitých věcí pivovaru Vyškov,“ uvedla mluvčí ministerstva vnitra Dita Vrbová.

Zpráva o útlumu pivovaru přišla koncem května z valné hromady Jihomoravských pivovarů, jejímž jediným akcionářem je stát. Podle bývalého člena dozorčí rady Martina Obruči, který byl na ní odvolán, bylo o osudu pivovaru rozhodnuto ještě před valnou hromadou a zástupci z ministerstva zemědělství tam už na ni přinesli seznam pracovníků, kteří budou propuštěni. Z celkem 33 zaměstnanců jich dostalo výpověď 24.

Od poloviny roku zůstane v pivovaru, který se loni při tržbách necelých 34 miliónů propadl do ztráty téměř 30 miliónů korun, jen „likvidační tým“.

Není to však ukončení výroby, ale jen útlum. Pivo se bude i po 30. červnu vařit dál a to podle požadavků odběratelů. A ministerstvo se bude dál snažit pivovar pronajmout,“ uvedla jeho mluvčí Dita Vrbová.

O zachování pivovaru bojují i peticí

Podle zaměstnanců pivovaru to však skutečný konec je, protože už po první zprávě, že jde do útlumu, začal ztrácet pozici na trhu a další suroviny už ani nenakupuje.

Přesto zaměstnanci i příznivci pivovaru bojují dál. Na ministerstvo zemědělství v těchto dnech odešla petice za zachování pivovaru. „Získali jsme pod ní 4 639 podpisů. Kdybychom je mohli sbírat déle, bylo by jich více, ale vzhledem k tomu, že se blíží termín útlumu výroby, raději jsme ji už odeslali,“ říká její spoluorganizátorka Hana Dostálová.

A do Prahy psal i vyškovský starosta Petr Hájek. „Zpráva o konci pivovaru pro nás byla velmi nepříjemným překvapením. Nehledě k tomu, že se o současném vývoji situace dozvídáme takřka pouze z médií. Zneklidňuje nás budoucí osud tohoto území v památkové zóně. Z hlediska územního plánu je tato lokalita určena pro výrobní činnost, máme tedy obavy, že pozemky budou nakonec využívány nevhodným způsobem,“ uvedl mimo jiné Petr Hájek v dopise ministrovi a vyzval ho k přehodnocení postoje k likvidaci pivovaru.

Měla by ochranná známka Vyškovské pivo patřit tamní radnici? Pište na helena.vaculová@mfdnes.cz

***

FAKTA

Ochranné známky: K Jihomoravským pivovarům se vztahují například: Džbán - pivovar Vyškov - založeno 1680 Desítka - pivovar Vyškov -založeno 1680 Březňák - pivovar Vyškov -založeno 1680 Havran - pivovar Vyškov -založeno 1680 Bira - pivovar Vyškov - zal. 1680 - Vyškovský generál Atlet Vyškovské pivo Vyškovské pivo Řezák

Ochranná známka je označení pro grafické znázornění, tvořené slovy, barvou, kresbou a podobně, sloužící k rozlišení výrobků. Registrace ochranné známky poskytuje právo jejího výhradního užívání. Registraci ochranných známek provádí Úřad průmyslového vlastnictví.

Zdroj: Zprávy iDnes.cz | Autorka: Helena Vaculová


Na brněnském velodromu si až do soboty přijdou na své „pivní gurmeti“. Na zdejším novém pivním festivalu mohou ochutnat přes padesát různých značek. Dobré pití doplní hudební program. Dnes zahraje Petr Spálený, v sobotu vše zakončí Kamelot.

První ročník Brněnského pivního festivalu, který včera začal, nabízí přehlídku malých a často neznámých piv, ale i stánky velkých pivovarů. Ve včerejších odpoledních hodinách zel areál velodromu prázdnotou. Stánkaři, kterých bylo na začátku festivalu snad více než návštěvníků, tak měli čas ochutnávat z nabídky konkurentů. Kolem osmé hodiny večerní už pivo ochutnávalo přibližně šest stovek lidí, pořadatelé ale čekali několikanásobně vyšší návštěvu. „Doufám, že lidi ještě dojdou. Samozřejmě jsem jich čekala víc, ale hlavně, že se jim tady líbí,“ říká organizátorka Zdena Macinková.

V Brně nic takového nebylo alespoň patnáct let. A myslím, že si tady podobnou akci zasloužíme. Osobně bych lidem doporučila ochutnat klášterní piva, které se vyrábí v malém nákladu u nás, v Belgii, Německu a Holandsku. Ty člověk normálně v hospodě neochutná,“ radí Macinková.

Pivovary akci pojímají především jako možnost se zviditelnit, což je především pro ty menší dost důležité. Potvrzuje to i sládek vařící pivo Svijany, které je na Brněnsku velice oblíbené.

Snažíme se podobných akcí účastnit v oblastech, kde se naše pivo prodává a v Brně máme hodně příznivců. Naše pivo je jiné než od těch velkých značek. Je stejné jako před padesáti lety a tím se liší od ostatních, nic nešidíme a to lidé poznají,“ míní sládek Petr Menšík. Na rozdíl třeba od nedávno zkrachovalého Vyškovského pivovaru se tady představují malí a třeba i nově vzniklí výrobci, kteří zaznamenali u lidí úspěch.

Mají jedno společné, zachovávají si tradiční český způsob výroby piva i za cenu vyšších nákladů.

Je to protiváha k nadnárodním korporacím. Jejich pivo sice lidi neurazí, ale ani je nenadchne, navíc všechny piva velkých značek chutnají skoro stejně. Pivo je součást společenského života, a proto na něho lidé kladou větší nároky a hledají alternativy k jiným značkám,“ vysvětluje Menšík.

Podle něj je ale těchto „pivních slavností“ v Česku až moc a to jim škodí.

Navzájem si berou lidi. Bylo by lepší, kdyby jich bylo méně a byly větší a kvalitnější. Doufám, že se to vyvine tak, že nejlepší přežijí a vytvoří si tradici,“ dodává sládek Menšík. Velké množství podobných akcí potvrzuje i zástupce strakonického Dudáka Tomáš Hušák. „Za léto jich může být i víc než čtyřicet,“ říká.

***

FAKTA

První Brněnský pivní festival

Kde: Velodrom v Pisárkách

Pivovary: Poutník, Starobrno, Pilsner Urquell, Pardál, Gambrinus, Richard, Budějovický Budvar, Krušovice, Master, Kozel, Dačice, Louny, Svijany

Ochutnávky piva: Vždy ve středu, čtvrtek a pátek od 13 hodin. V sobotu již od 9 hodin. Vstupné Středa, čtvrtek, pátek: 60 Kč Sobota: 80 Kč Vstup pro děti do 12 let zdarma

Zdroj: Zprávy iDnes.cz | Autor: Václav Prak, s přispěním Michaely Sagitariové


Plzeňský Prazdroj v uplynulém roce pokračoval ve společensky odpovědném přístupu. V regionech, v nichž působí, vynaložil 24,2 mil. Kč na ochranu životního prostředí a 17,4 mil. Kč na společensky prospěšné projekty. Celkově se Plzeňský Prazdroj zaměřuje na deset klíčových oblastí, mezi něž patří například aktivity vedoucí ke snižování spotřeby vody a energie, propagace odpovědné konzumace alkoholu nebo podpora společenského života. Všech deset priorit, stejně jako závazky z minulého období a jejich bilancování, jsou shrnuty v čerstvě vydané Zprávě o společenské odpovědnosti.

SPOLEČNOST

Aktivity Prazdroje významně ovlivňují život v regionech, kde působí. Přímo dává práci více než 2300 lidem a je tak významným zaměstnavatelem, který mj. získal ocenění Zaměstnavatel roku 2010 v regionu Plzeň, ale dalších více než 30 000 pracovních míst vytváří v souvisejících sektorech české ekonomiky. Díky řadě programů, především pak Prazdroj lidem, se ve třech regionech s pivovary Prazdroje realizuje množství společensky přínosných projektů. Jejich celková hodnota dosáhla v minulém roce 17,5 milionu korun.

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Zatímco ve světovém průměru se spotřeba vody na uvaření 1 hl piva pohybuje kolem 5 hl a české pivovary spotřebují 4,6-7,3 hl vody, pivovarům Prazdroje stačí k uvaření 1 hl piva pouze 4,4 hl, nejmodernější provoz v pivovaru Radegast spotřebuje dokonce jen 3,84 hl vody. Obdobně se daří na poli úspory energií. Při exportu jsou stále více využívány vlaky, čímž se loni podařilo uspořit jízdu 345 kamionů a 390 tisíc silničních kilometrů. Pokračuje rozvoj využitelnosti biologických odpadů jako zdrojů energie, takže do roku 2020 snížíme o 50% emise skleníkových plynů z fosilních paliv ve výrobě. Z veškerého odpadu z našich pivovarů se druhotně využije nebo recykluje 99,7%. Uplatnění nachází především v zemědělství jako krmivo a hnojivo. Do dalšího vylepšování stávajících zařízení loni Prazdroj investoval 24,3 milionu korun.

ODPOVĚDNÁ KONZUMACE ALKOHOLU

Celosvětový program informování o vlivu konzumace alkoholu na lidský organismus, v Česku známý jako Na pivo s rozumem, se zde dále rozvíjí spoluprací s občanským sdružením SANANIM a její službou Promile INFO. Tu využilo v minulém roce 44 tisíc řidičů. Jako odpovědnostní odkaz na všech marketingových materiálech jsme užili webové stránky napivosrozumem.cz. Tento apel se objevil na každém marketingovém materiálu Plzeňského Prazdroje, ale také například na více než čtvrt miliardě pivních etiket. O velkém důrazu Prazdroje na společenskou odpovědnost svědčí i fakt, že Mike Short, jeho předchozí generální ředitel, byl v mateřské firmě SABMiller pověřen právě vedením oddělení Industry Affairs a zabývá se těmito otázkami na celosvětové úrovni.

Právě díky prosazování odpovědné konzumace alkoholu uspěl Prazdroj již po druhé v celonárodním řebříčku CSR Award 2010.

DALŠÍ ZÁVAZKY

Pro letošní a další roky si Prazdroj v oblasti společenské odpovědnosti definoval několik dalších závazků, které jsou shrnuty ve Zprávě o společenské odpovědnosti. Zde je krátký přehled:

Snižovat dále spotřebu vody, tak aby do roku 2015 bylo třeba jen 3,5 hl vody na výrobu 1 hl piva

Do roku 2020 snížit o 50% emise skleníkových plynů z fosilních paliv ve výrobě

Snižovat váhu obalových materiálů

Zvýšit druhotnou využitelnost odpadů z 99,7 % a přibližovat se k hranici 100 %

I nadále pokračovat v podpoře českých zemědělců

Pokračovat v zatraktivňování turistických tras ve všech třech pivovarech – otevření nového Návštěvnického centra v pivovaru Radegast u příležitosti 40. Výročí jeho otevření

Více zviditelnit odpovědnostní aktivitu napivosrozumem.cz, mj. větší viditelností na obalech piv

Zdroj: Ekolist.cz | Tisková zpráva


Pivovar Ostravar zveřejnil termín letošních pivních Slavností. „Dvanáctý ročník Slavnosti pivovaru Ostravar proběhne v sobotu 28.srpna v areálu pivovaru v centru Ostravy. Hlavním tématem největšího svátku dobrého piva a muziky se letos stanou místní party,“ říká manažer značky Ostravar Michal Útlý. Také proto dostávají letošní Slavnosti podtitul Partakiáda.

Na začátku června odstartoval pivovar Ostravar nový projekt Fandíme místním partám, který si klade za cíl utužovat a povzbuzovat sílu part na Ostravsku. Prvním počinem nové koncepce se stala výzva, aby se party do projektu zapojily a vytvořily vlastní jméno a logo. Party, které tak učiní do 30.června, začnou brzy získávat slíbené materiály a chystá se pro ně také první výhoda.

Přihlášené party obdrží o prázdninách speciální dresy, samolepky nebo půllitry. Nově navíc získají vstup zdarma na Slavnosti pivovaru Ostravar. Šestičlenná parta tak ušetří na vstupném téměř jeden tisíc korun. A to není vše. Pořadatelé totiž dali letošním Slavnostem podtitul PARTAKIÁDA a připravují pro příchozí party řadu soutěží.

Při přípravě soutěží PARTAKIÁDY se necháváme inspirovat děním v našich hospodách,” uvádí manažer značky Ostravar Michal Útlý. Jednou z plánovaných soutěží bude například stolní megafotbal pro osm hráčů.

Vedle soutěží nabídnou letošní Slavnosti tradičně také bohatý hudební program. Hrát a zpívat se bude na dvou scénách. Na hlavním pódiu se opět objeví přední české kapely, mj. i třinecká kapela Charlie Straight, která v dubnu získala tři zlaté sošky Anděla. Na vedlejší scéně dá Ostravar příležitost nejlepším místním kapelám, které vzejdou z internetového hlasování příznivců značky Ostravar. Přihlášky k účasti místních kapel na Slavnostech bude Ostravar přijímat od 1.července na www.ostravar.cz.

Zdroj: Tisková zpráva Pivovarů Staropramen


Slovenské pivovary spestrujú svoju ponuku. Kým veľkí hráči stavili pre toto leto na osvedčenú klasiku a zamerali sa na skvalitnenie svojich značiek, menšie pivovary útočia aj ovocnými chuťami. "Momentálne sme dali na trh Urpiner-Radler, pivo s príchuťou citrusových plodov,“ prezradil pre HN podpredseda predstavenstva spoločnosti Banskobystricky pivovar Ľubomír Vančo.

Bez risku

Aj úspech na vianočnom trhu prispel k tomu, že sa Pivovary Topvar rozhodli pre toto leto zaradiť do svojej ponuky polotmavý 12-stupňový ležiak Šariš Red. "Pôvodne malo ísť o limitovanú predvianočnú edíciu, avšak na základe záujmu spotrebiteľov sme sa rozhodli o zaradenie tejto novinky do portfólia našej spoločnosti,“ vysvetľuje Zuzana Lošáková, hovorkyňa spoločnosti Pivovary Topvar.

Prevratné zmeny na trhu nechystá ani najväčší pivovar na Slovensku, ktorý sa zameral na zvýšenie kvality zlatistého moku. "Hitom tohtoročnej letnej sezóny bude určite tankové pivo. Ide o nový plne automatizovaný systém, ktorý zabezpečuje absolútnu čerstvosť piva,“ prezradila hovorkyňa spoločnosti Heineken Slovensko Hana Šimková a dodáva, že na trhu môžu nájsť už tradičné edície.

Aj čili či vanilka

Dôvodov, prečo sa veľkí hráči nepúšťajú do experimentov, je viacero. "Keď chcú veľké pivovary uvariť jednu šaržu, tak musia uvariť veľké množstvo piva. Ale na jej predaj musia urobiť masívnu reklamnú kampaň,“ vysvetľuje hlavný rozdiel Ladislav Kovács, konateľ spoločnosti Pivovar Kaltenecker. Podľa jeho slov malé pivovary môžu variť aj malé šarže, ktoré si nájdu rýchlejší ohlas u zákazníkov. A tak rožňavský pivovar ponúka na trh aj višňové, kávové, vanilkové či čili pivo.

Práve menšie pivovary sa tak odvážia ponúkať netypické pivá. "Našou novinkou je pivo s názvom Brokát 27 Old Bear. Je vyrobené podľa starej receptúry, keď pivo leží 60 dní v dubových sudoch,“ hovorí Kovács. S citrusovým pivom, tzv. radlerom, prichádza aj Banskobystrický pivovar. "Je to nápoj, ktorý si nedá typicky pivkár, je to pre tých, ktorí chcú trošku sladšiu a inú chuť ako je typické pivo,“ hovorí Vančo.

Netradičné pivá sú však podľa riaditeľa Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Romana Šustáka okrajovou záležitosťou. Naši pivári sú konzervatívni. "Pred 20 rokmi sa na Slovensku pila zväčša dvanástka, ktorá tvorila 75 percent spotreby. Dnes spotreba dvanástky klesla pod 20 percent a dominuje desiatka,“ uzatvára.

Obrázek

Zdroj: HN Online.sk | Autor: Tomáš Vašuta


Už pošesté si dají v Číhalíně dostaveníčko milovníci zlatavého moku. Na sobotní odpoledne a večer jsou připraveny Číhalínské pivnosti v areálu Pod lucernou. Jako každoročně bude degustaci pěnivého moku provázet i řada zajímavých soutěží a hlavně hudebních produkcí.

Pro návštěvníky máme přichystané soutěže v pití piva na ex, turnaj v šipkách o soudek piva a vrcholem bude pojídání párku na čas,“ sdělila jedna z organizátorů Jana Holubová.

Letošní ročník pivností nabídne návštěvníkům celkem šest druhů piv od různých pivovarů, a kromě těch alkoholem oplývajících se v nabídce objevuje i jedno nealkoholické. Samozřejmostí jsou uzené a grilované dobroty.

Většina kapel, které v sobotu večer v Číhalíně zahraje, pochází z Třebíčska, které doplní Vaťák (Kabát revival) ze Dvora Králové nad Labem a Fousatej Hat z Havlíčkova Brodu. Z těch domácích se mohou návštěvníci těšit na Vjetef, Zeus a seznam domácích uzavírá Sociál Band. Kromě hudebních kapel je připraveno i vystoupení čerstvých Mistryň Evropy v hip hopu, které si říkají Devily Ice Flame ze Základní umělecké školy Třebíč.

Pro ty, kteří to mají do Číhalína trochu z ruky, bude přistaven autobus, který zájemce sveze na místo konání. „V plánu máme dva spoje, které pojedou odpoledne do Číhalína a stejný počet bude po skončení akce rozvážet účastníky v noci. Jízdné v obou případech činí 25 korun,“ upřesnila Jana Holubová. První autobus odjíždí už v 16 hodin z Přibyslavic. Jeho trasa vede přes Okříšky, Petrovice, Krahulov, Červenou Hospodu, Třebíč, Račerovice až do Číhalína. Druhý s odjezdem v 17 hodin nabere cestující v Červené Lhotě, Čechtíně, Svatoslavi, Radošově, Koutech, Chlumu Bransouzích, Číchově a Přibyslavicích. Zpáteční rozvoz bude v opačném pořadí ve 2.30 a ve 3.30 hodin.

Zdroj: Třebíčský deník.cz | Autorka: Lenka Novotná


Rakovnický pivovar Bakalář je zadlužený a vykazuje mnohamilionové ztráty

Zadlužený a v mnohamiliónové ztrátě zabředlý Pivovar Bakalář mění majitele. Ruský podnikatel Alexander Olenin, který stojí za majitelem pivovaru společností Czech Brewery, respektive jejím na Kypru registrovaným vlastníkem společností Willgrade Engineering Limited, dojednává prodej zatím nezveřejněným dalším ruským investorům.

Obě strany už podepsaly smlouvu o smlouvě budoucí a k převodu by mělo dojít v nejbližších týdnech. „Původně vyjednávala o koupi Bakaláře skupina K Brewery, ale rozmysleli si to. Volba nakonec padla na ruské zájemce,“ uvádí jeden ze zdrojů HN. Ředitelka rakovnického pivovaru Ajgul Steinbachová se nechtěla k věci vyjadřovat. „Vyjádříme se později,“ uvedla bez dalších podrobností.

Rakovník by se do rodiny K Brewery hodil

Původní zájem skupiny K Brewery potvrdil Otakar Binder, manažer této společnosti, které u nás patří už sedm středních a menších pivovarů. Rakovník by zapadl do portfolia skupiny především svou polohou – na západ od Prahy dosud nemá K Brewery žádný pivovar.

Byli jsme už připraveni k podpisu smlouvy, ale na poslední chvíli jsme si to rozmysleli,“ říká také bez dalších podrobností Binder. Podle některých informací odradilo skupinu K Brewery blokování části majetku Pivovaru Bakalář věřiteli.

Ruský podnikatel Olenin byl po kanadské společnosti International Brewery Company druhým vlastníkem, kterému se podařilo provoz pivovaru rozhýbat - poté, co byl od konce devadesátých let uzavřený. Ztráta ale narůstala. Předloni vykázala společnost Czech Brewery ztrátu 31,5 miliónu korun, loňská čísla pivovar nezveřejnil, ale podle informací HN nejsou o moc lepší.

Loňská produkce víc jak 13 tisíc hektolitrů sice zdaleka nedosahuje instalované kapacity kolem 200 tisíc hektolitrů, ale Bakalář dokázal až třetinu uvařeného piva vyvážet. Export by měl být podle informací HN pro pivovar zásadní i pod novým vlastníkem – tradičně vařené a kvalitní české pivo má najít uplatnění především na ruském trhu.

Pivovary čelí propadu spotřeby

Bakalář není jediný pivovar, který u nás s obtížemi bojuje s ekonomickou krizí a celkovým – letos až desetiprocentním - propadem spotřeby piva.

Například obrovská kumulovaná ztráta Pivovaru Vyškov se stala argumentem pro ministerstvo zemědělství, které rozhodlo tento státem vlastněný pivovar od července uzavřít. Kvůli údajné „nerentabilitě“ zavřela trojka trhu skupiny Heineken své pivovary v Kutné Hořeje a Lounech.

Prodej piva viditelně klesá i největším pivovarnickým skupinám na trhu, včele s Plzeňským Prazdrojem. Na druhé straně ale některé menší a středně velké pivovary jako třeba Bernard, Černá Hora, Svijany nebo Zubr letos hlásí nárůst prodeje.

Zdroj: Ekonomika iHNed.cz | Autor: Miroslav Petr


Speciální edice „Zlatého piva“ Budějovického Budvaru se od začátku října objeví na pultech českých obchodů. Receptura se sice nebude lišit od tradičního jihočeského ležáku, ale přece jen bude něčím výjimečná. Tuto várku totiž exkluzivně za dohledu vrchního sládka a vedení pivovaru namíchali čtyř mistři světa z Německa - Tomáš Rolinek, Tomáš Vokoun, Jiří Novotný, a Petr Gřegořek.

Foto

Všechny nejprve v areálu českobudějovického pivovaru přivítal generální ředitel Budějovického Budvaru Ing. Jiří Boček a poděkoval jim za skvělou reprezentaci na posledním světovém šampionátu. A pak už čtveřici hokejistů převlékl do pracovního a mohli se čile pustit do práce.

Jejich prvním úkolem bylo odměřit přesné dávky chmele pro „zlatou“ várku. Ve sklepení pivovaru se tak Vokoun a Novotný začali ohánět sekyrkami, kterými porcovali velké kusy naštosované žatecké chmeloviny a společně s parťáky Gřegořkem a Rolinkem tahali pytle na váhu a zpátky, protože jednotlivé dávky ve dvanácti pytlích museli mít všechny naprosto stejnou váhu.

"Docela mě překvapilo, že nás nechali naložit hned dvanáct pytlů. Trošku nám to trvalo. Ale celkově se ani nedá mluvit o práci, spíš šlo o zábavu," smál se Novotný. "Mě budějovické pivo vždycky moc chutnalo, takže jsem byl moc rád, že jsme dostali takovouhle příležitost," dodal.

Hokejisté se poté přesunuli do varny, kde obsah prvních pytlů přesypali do mohutných měděných kotlů. „Další várky mohou příjít na řadu teprve po 90 minutách od těch prvních,“ vysvětloval technologický postup vaření zdejšího piva vrchní sládek Budvaru Adam Brož. Hokejisty poté čekala ještě návštěva stáčírny, kde mohli ochutnat čerstvě uvařené pivo z „nezlaté“ várky a prohlédli si také provoz, kde se na automatizovaných linkách plní 40 tisíc lahví piva za hodinu.

Za velkého zájmu zaměstnanců Budvaru následovalo na nádvoří pivovaru společné focení s hokejisty i mistrovským pohárem pro hokejové šampiony. Nejvřelejšího přivítání se dostalo Novotnému, který kdysi v pivovaru vykonával učňovskou praxi, když v Českých Budějovicích studoval obor kuchař-číšník.

Novou zkušenost s přípravou milovaného českého nápoje si hokejisté pochvalovali a šéfa Budvaru i vrchního sládka nešetřili všetečnými dotazy. „Není to špatná práce, jenom trochu monotónní. V podstatě pořád děláte stejnou činnost. U sportu je výhoda, že nikdy nevíte, jak daný zápas dopadne, a to je na něm to krásné,“ řekl Sport.cz Tomáš Rolinek.

Kapitán mistrů světa absolvoval už několikátou akci na veřejnosti po zisku zlatých medailí. A že prožívá dost hektické období dokazuje i to, že už za měsíc se musí hlásit v přípravě Magnitogorsku na další sezónu.

„Zlaté pivo“ je připraveno z nejvalitnějších surovin - hlávkového žateckého chmele, moravského sladu, speciální kultury kvasinek a vody z vlastních 300 metrů hlubokých artéských studní. Od dnešního dne bude 90 dní zrát v ležáckém sklepě při nízké teplotě, čímž se mu dostane čisté, zakulacené a plné chuti. Do českých obchodů a barů by mělo už hotový zlatý mok dorazit se startem domácí hokejové extraligy.

Zdroj: Hokej Sport.cz | AUtor: Jirka G.


Pivo Šariš bodovalo na prestížnej medzinárodnej súťaži kvality Monde Selection už desiaty rok za sebou. Rovnako ako minulý rok si zlatú medailu odniesol tmavý Šariš 11 % a dve strieborné medaily boli udelené pivám Šariš 10 % a Šariš 12 %. Zbierka ocenení, ktorými sa pivo Šariš môže pochváliť, sa rozšírila aj o prestížnu cenu Crystal Prestige Trophy, ktorú pivo získalo za 10 rokov nepretržitého oceňovania.

Značka kvality Monde Selection je známa na celom svete. Svedčí o vysokej úrovni produktov, ktorá je potvrdená nezávislými porotcami z celého sveta. Len málo značiek piva sa môže pochváliť úspechom, ktorý sa podaril značke Šariš. Už desať rokov po sebe sa teší spoločnosti tých najkvalitnejších pivných značiek na svete, o čom svedčí ocenenie Crystal Prestige Trophy. Toto uznanie si veľmi vážime. Je pre nás dôkazom toho, že pre našich zákazníkov a spotrebiteľov vyrábame pivo vysokej kvality,“ uviedol Ivan Seleštiansky, brand manažér značky Šariš.

Slávnostný ceremoniál, počas ktorého boli odovzdané ocenenia najlepším svetovým pivným značkám, sa uskutočnil 31. mája 2010 vo Wiesbadene. Zlatú medailu udelili odborníci z rôznych krajín sveta aj tento rok tmavému pivu Šariš 11 %, ktoré je unikátne svojou intenzitou sladkosti a karamelovou príchuťou. Strieborné medaily získali svetlé pivá Šariš 12 % Premium a Šariš 10 %, ktoré sa vyznačujú čistou sviežou chuťou, penivosťou a príjemným pocitom po napití.

Monde Selection

Medzinárodný inštitút kvality Monde Selection vznikol v roku 1961 v Belgicku. Jeho cieľom je vytvorenie medzinárodných označení kvality, ktoré sú pre spotrebiteľa signálom, že si kupuje výrobok vysokej kvalitatívnej hodnoty. Nezávislosť je základnou črtou inštitútu. Monde Selection organizuje každý rok súťaž World Selections of Quality (Svetový výber kvality). Pri hodnotení piva sa posudzuje jeho chuť, vzhľad, grafické stvárnenie etikety a jej informatívny charakter. Hodnotiaca komisia je zostavená zo štyroch tímov po piatich špecialistoch, ktorí pivo hodnotia nezávisle od seba podľa jednotlivých charakteristík. Na základe súčtu bodových ohodnotení sa stanovuje výsledné poradie.

Medzinárodné ocenenia značky Šariš od roku 2001

V rokoch 2001 až 2010 získalo pivo Šariš 12 % Premium 5 zlatých, 6 strieborných a 1 bronzovú medailu na medzinárodných súťažiach kvality Monde Selection a Australian Beer Award. Pivo Šariš 11 % tmavý si z medzinárodných súťaží prinieslo 7 zlatých, 1 striebornú a 1 bronzovú medailu a Šariš 10 % 3 strieborné a 1 bronzovú medailu.

Zdroj: Tisková zpráva Pivovaru Šariš


Herold vyváží pivo do osmi zemí

[středa, 23. červen 2010]

Pivo ze zámeckého pivovaru Herold v Březnici kupují zákazníci ve Velké Británii, Rusku, USA, Finsku, Švédsku, na Slovensku, ve Španělsku a v Irsku. Pivovar vyváží přes polovinu svého výstavu.

"Prosadit se v zahraničí je těžké", říká obchodní ředitel pivovaru Tomáš Kopřiva, "zákazníci požadují prvotřídní kvalitu piva a často dlouze licitují o ceně. Pro každou zemi je třeba připravit specielní etikety, je nutné respektovat zákonné označení piva pro jednotlivé trhy a dodat potřebné atesty a rozbory piva. Pivovaru Herold pomáhá řada ocenění piva v anonymních degustačních soutěžích a také titulu Pivovar roku 2009."

Nejvýznamnější zahraniční trhy jsou Velká Británie, tam se vyváží světlý dvanáctistupňový ležák Herold v lahvích a Rusko, pro které vaří v Heroldu světlé pšeničné pivo i tmavé pšeničné pivo plněné do specielních plastových sudů na jedno použití.

Obchodní ředitel Tomáš Kopřiva připravuje dodávku prvního kontejneru pro Vietnam se světlým ležákem Herold a pšeničným pivem. Rozbíhají se jednání o dodávkách do Číny, pivovar zaslal vzorky obchodníkům v Norsku a Dánsku. Všude na světě jsou zákazníci, kteří ocení pivo vyrobené tradičním způsobem s plnou chutí, navíc má české pivo v zahraničí stále dobré jméno.

Zdroj: Pivovar Herold.cz


Schopnost nahlédnout na vlastní podnikání z jiného úhlu pohledu se vyplatila. Rodinný pivovar Bernard obdržel v rámci projektu Krizi navzdory hlavní ocenění v kategorii Potravinářský průmysl.

Humpolečtí navíc získali v soutěži, kterou uspořádala Hospodářská komora České republiky ve spolupráci s renomovanou společností Pricewaterhouse Coopers, také první cenu za nejinspirativnější nápad. V tomto případě za osvěžující nealkoholický nápoj Bernard s čistou hlavou Švestka.

Najde se mnoho způsobů, jak čelit krizi, o níž se mluví bezmála dva roky. Rozhodli jsme se nečekat, co krize přinese, ale naopak zavést inovaci krizi navzdory,“ vysvětlil spolumajitel humpoleckého pivovaru Stanislav Bernard.

Touto inovací byla právě Švestka. I jejím přičiněním se tříčlenná rodina Bernardových nealkoholických piv podílela na loňském výstavu pivovaru více než jedenácti procenty.

Vzhledem k obchodním úspěchům Švestky může být právě krize příležitostí, které je třeba využít,“ prohlásil marketingový vedoucí pivovaru Tomáš Lipták.

V Humpolci se vloni uvařilo 204 tisíce hektolitrů piva. Roční tržby dosáhly 360 milionů korun, celkový obrat meziročně stoupl z 350 na 386 milionů korun.

Zdroj: Pelhřimovský deník.cz | Autor: Michal Vítů


Čoraz väčšej obľube medzi spotrebiteľmi sa teší nealkoholické pivo z produkcie Pivovaru STEIGER, a.s., Vyhne. Za prvých 5 mesiacov ho spolu vystavili 433 hektolitrov (hl), čo bolo o 241 percent viacej ako pre rokom, kedy to bolo 127 hl. Vzhľadom na to, že pivovar nealkoholické pivo varí iba druhý rok, ide o sľubný nárast. Informoval o tom vedúci marketingu pivovaru STEIGER Emil Mihálik.

,,Tak ako všetky naše pivá, aj nealkoholické pivo STEIGER FREE je čisto prírodným produktom, uvareným z pramenitej vody zo Štiavnických vrchov, kvalitného moravského jačmenného pivovarníckeho sladu a najlepšieho chmeľu zo žateckej oblasti. A to všetko tradičnou pivovarníckou technológiou na najmodernejších zariadeniach, s dodržaním dostatočne dlhých lehôt ležania. Nealkoholické pivo sa u nás varí technológiou regulovaného kvasenia, pri použití rovnakých kvasiniek ako pri výrobe ostaných našich pív. Nealkoholické pivo, po krátkom pobyte v spilke, leží až 6 týždňov v ležiackych pivniciach, kde dbáme nato, aby v ňom obsah alkoholu neprekročil 0,5 percenta a pritom mal chuť klasického piva“, vysvetlil E.Mihálik.

Dodal, že celú produkciu nealkoholických pív distribuuje zatiaľ pivovar STEIGER vo fľašiach. ,,Máme signály, že zákazníci majú o naše nealkoholické pivá záujem a uvítali by ich väčšiu dostupnosť v predajniach i reštauračných zariadeniach“, konštatoval E.Mihálik.

Počiatky výroby nealkoholického piva siahajú do čias prohibície v USA. Od roku 1919 bolo zakázané požívanie nápojov s vyšším obsahom alkoholu ako 0,5%. Veľké americké pivovary hľadali náhradné riešenia a jedným z nich bola aj výroba nealkoholického piva. Obrovský rozmach varenia nealkoholického piva však nastal až po druhej svetovej vojne v Nemecku a Švajčiarsku (metódou vákuovej filtrácie). Za socializmu sa varilo v ČSSR nealkoholické pivo PITO, ktorého chuť však mala s pivom málo spoločného. Dnes varia nealkoholické pivá takmer všetky väčšie pivovary a mnohokrát aj malé pivovary.

Dobré nealkoholické pivo musí mať ,,pravú pivnú chuť“, ktorú v pivovare STEIGER dosahujú práve dostatočne dlhým ležaním, so zamedzením prekročenia stanovenej hranice obsahu alkoholu.

STEIGER je významným distribútorom importovaných značiek Budvar, Zubr a Litovel na slovenskom trhu a okrem toho vyrába vlastné i privátne pivá na čele so značkou STEIGER. Vyhnianský pivovar distribuuje aj dovážané nealkoholické pivá značiek Budvar a Zubr, pri ktorých zaznamenal tiež medziročne dynamický nárast predaja na Slovensku. STEIGER je najstarším slovenským pivovarom s bohatou tradíciou a takmer nepretržitým varením od roku 1473. Pivo sa v ňom varí na najmodernejších výrobných zariadeniach, ale stále klasickým postupom otvoreného a dlhodobého kvasenia. Dvojstupňové kvasenie v spilkách a ležiackých tankoch, s dlhodobým ležaním, dáva pivu jedinečnú, vyvážene horkastú chuť. Práve náročná klasická výroba varením každej stupňovitosti zvlášť, s otvoreným kvasením v spilkách a hlavne dlhodobým zrením v ležiackých pivniciach, je pre pravú pivnú chuť nenahraditeľná. A takáto výroba spája všetky pivá ktoré STEIGER vyrába vo Vyhniach, ale aj dováža a distribuuje vo svojej sieti.

Zdroj: Tisková zpráva pivovaru Steiger Vyhne


„Zachraňte roudnický pivovar“ – tak se nazývá veřejná prezentace vizí o záchraně architektonické památky v Roudnici nad Labem, která proběhne již v sobotu od 15 hodin v Galerii moderního umění v Roudnici.

Občanské sdružení Esprit Roudnice n. L. zde představí svoji vizi, jak by mohla vypadat budoucnost pivovaru, pokud by se podařilo prosadit jeho zachování.

Budova ze 17. století řadu let chátrá a její stav podle vyjádření města ohrožuje bezpečnost občanů. Z tohoto důvodu již byla odstraněna střecha pivovaru. Už to ale byla podle o. s. Esprit zásadní chyba.

Petice za pivovar má stovky podpisů

Samotnou budovu však lze ještě zachránit. V petici za její zachování je již zhruba patnáct set podpisů. Sdružení oslovilo se svými podněty radu města a to se nyní snaží nalézt ze situace nějaké východisko.

Zrovna dnes jsme byli na prohlídce podobného pivovaru v Lokti. Snažíme se inspirovat jinými objekty v okolí,“ uvedl místostarosta Roudnice Luboš Matek.

Jak dále informoval, město stanovilo pracovní skupinu, která má tuto problematiku podrobně řešit. Současný stav budovy je totiž pro bezpečnost Roudničanů nežádoucí.

Majitel budovy John D. Bailey z amerického Texasu podle Luboše Matka s městen nekomunikuje, přestože jej vyzvalo k zastřešení stavby. To je nyní nejnutnějším krokem k zachování památky i podle o.s. Esprit.

Pivovar se musí co nejdříve zastřešit

Pivovar by se měl alespoň provizorně zastřešit do doby, než bude situace vyřešena. Myslím si, že by bylo dobré, kdyby jej získalo město a naložilo s ním jako s architektonickou památkou,“ uvedl za o. s. Jiří Brodský. Ten se osobně setkal i s Johnem Baileym, který má prý o zachování pivovaru zájem.

Pan Bailey si nepřeje, aby byl pivovar zbourán, má zájem na jeho zachování. Pivovar by chtěl opravit. Jen to zřejmě pro Roudničany trvalo příliš dlouho, tak se sami chopili iniciativy,“ informoval Brodský.

Jakým způsobem by bylo možné památku zachránit a v budoucnu využít, bude předmětem sobotní prezentace. Té ze zúčastní také architekti a další odborníci.

Zdroj: Litoměřický deník.cz | Autorka: Zdeňka Studená


Nový projekt koncertů a zábavních vystoupení připravila značka Starobrno se svými stálými hudebními a hereckými partnery. Na sklonku června se představí oblíbená hudební skupina Čechomor se svými hosty – hercem Bolkem Polívkou a hudební skupinou AG Flek. Po tři večery budou bavit hosty nejprve v Brně, poté v Mikulově a na závěr v Holešově.

Navazujeme na dlouhodobé partnerství jak s Čechomorem, tak i Bolkem Polívkou, kteří jsou pravidelnými hosty akcí podporovaných značkou Starobrno. V rámci této spolupráce startujeme nový projekt, a to spojení hudby a zábavy se zajímavými historickými místy,“ říká Martin Kašpar, Group Brand Manažer společnosti Heineken.

Proto se koncerty uskuteční v Brně na hradě Špilberk 22. dubna, v Mikulově o den později v historickém jádru města a série se uzavře 24. června v Holešově v romantickém prostředí zámeckého parku. Brněnský koncert na Špilberku podle Martina Kašpara zároveň zahájí brněnské Letní kulturní dny. „Návštěvníci se také na všech třech koncertech mohou těšit nejen na herecké etudy Bolka Polívky. Ten si totiž také připravil několik hudebních čísel, zahraje například na fujaru a dojde i na společné vystoupení s kapelou Čechomor,“ prozrazuje a láká Martin Kašpar. Skupina AG Flek je častým hostem a spoluhráčem skupiny Čechomor, v nedávné době měly obě kapely několik společných vystoupení.

Značka Starobrno jako hlavní organizátor celého projektu také zajistí pitný servis pro návštěvníky koncertů. Točit se bude Starobrno Medium, dále limonáda Zulu a také novinka letošního roku, nealkoholické pivo Fríí.

Pořadatelé počítají, že v Brně přilákají zhruba tisícovku diváků, v Mikulově o den později zhruba 1500 návštěvníků a v Holešově by se očekávaná návštěvnost měla pohybovat kolem minimálně tří tisíc lidí. Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketpro a na obvyklých předprodejních místech. Všechny koncerty začínají v 19:00 hodin.

Zdroj: Listy jižní Moravy


Pivovary Topvar predložili Európskej komisii unikátny dobrovoľný záväzok. Prostredníctvom viacerých aktivít budú upozorňovať slovenských spotrebiteľov, že alkohol za volant nepatrí. Výnimočnosť tohto záväzku spočíva aj v jeho multilaterálnom charaktere – Pivovary Topvar spoja sily v boji s týmto fenoménom s Ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií SR aj s mimovládnou organizáciou PRIMA. Dobrovoľný záväzok Európskemu fóru pre alkohol a zdravie sa tak stáva ďalšou zo širokého množstva zodpovedných aktivít, ktoré spoločnosť na Slovensku už zaviedla.

Európska komisia predstavila v roku 2006 stratégiu na podporu znižovania nezodpovednej konzumácie alkoholu v jednotlivých členských krajinách EÚ. Jedným zo základných kameňov pre implementáciu tejto stratégie bolo založenie Európskeho fóra pre alkohol a zdravie, ktorého úlohou je slúžiť ako platforma pre všetkých, ktorí majú záujem rozvíjať aktivity na zníženie nezodpovednej konzumácie alkoholu. K zakladajúcim členom tohto fóra patrí aj skupina SABMiller, jedna z najväčších pivovarníckych spoločností na svete, ktorej súčasťou sú tiež Pivovary Topvar.

V júni Pivovary Topvar predložili Európskemu fóru pre alkohol a zdravie záväzok, ktorý súvisí s potrebou pripomínať spotrebiteľom, že alkohol za volant nepatrí. Okrem toho, že tento záväzok je dobrovoľný, jeho výnimočnosť spočíva aj v jeho multilaterálnom charaktere. Pivovary Topvar spojili svoje sily s Ministerstvom dopravy, pôšt

a telekomunikácií SR a s mimovládnou organizáciou PRIMA, ktorá realizuje rôzne programy na prevenciu a riešenie problémov spojených s nezodpovednou konzumáciou alkoholu. Spoločne chcú ovplyvňovať správanie spotrebiteľov, aby sa zodpovedne rozhodli a nesadali si za volant, ak pili alkohol. Záväzok sa bude napĺňať prostredníctvom viacerých nástrojov a edukatívnych programov. „Zaktualizujeme web stránku www.promile.sk, do reštaurácií a pubov umiestnime špeciálne informačné plagáty a promo karty, ktoré budú informovať o službe PROMILE INFO. V rámci tejto služby môžu konzumenti prostredníctvom zaslania jednoduchej sms zistiť, kedy bude hladina alkoholu v ich krvi na nule a oni si budú môcť opäť sadnúť za volant. Tzv. PROMILE tímy mimovládnej organizácie PRIMA sa budú počas všetkých veľkých festivalov a iných akcií organizovaných alebo sponzorovaných spoločnosťou Pivovary Topvar pohybovať medzi návštevníkmi a vzdelávať ich ohľadne zodpovednej konzumácie alkoholu a možnosti využívania služby PROMILE INFO. Pod záštitou ministra dopravy a finančnej spoluúčasti BECEP-u pripravujeme internetovú kampaň, ktorá takisto poukazuje na fenomén pitia alkoholu a šoférovania,“ informuje Zuzana Lošáková, hovorkyňa a manažérka firemnej komunikácie spoločnosti Pivovary Topvar, a dodáva „ambíciou spoločnosti je osloviť týmito aktivitami až 400 000 ľudí.“

Väčšina dospelých ľudí konzumuje alkohol zodpovedne. Je tu však aj skupina spotrebiteľov, ktorých prístup ku konzumácii alkoholu nie je v súlade so všeobecne zaužívanými normami. Spoločnosť Pivovary Topvar vyrába na Slovensku pivo pre svojich priaznivcov už takmer 50 rokov a súčasne jej záleží na tom, aby svoje pivné značky vyrábala a propagovala zodpovedne. Za dôležitú súčasť zodpovedného prístupu k alkoholu považuje aj potrebu pripomínať spotrebiteľom, že alkohol za volant nepatrí a pomáhať im získať informácie o tom, kedy si smú po konzumácii alkoholu opäť sadnúť za volant. „Dobrovoľne sa riadime obchodnými a marketingovými štandardami nad rámec povinnej legislatívy. Okrem toho vyvíjame aj množstvo vzdelávacích aktivít. Proaktívny prístup pri riešení problému nezodpovednej konzumácie alkoholu je súčasťou našich priorít a stal sa bežnou praxou pre každého nášho zamestnanca,“ uvádza Andrew Highcock, generálny riaditeľ spoločnosti Pivovary Topvar.

Zdroj: Tisková zpráva Pivovarů Topvar


Vedení státního pivovaru, který v červenci kvůli obří ztrátě končí provoz, vynaložilo bez efektu miliony.

Státem ovládaná společnost Jihomoravské pivovary - Pivovar Vyškov - nemusela skončit v obrovské kumulované přes 81 milionů korun a od července v "útlumu". Tedy ukončením provozu - jak rozhodlo v květnu ministerstvo zemědělství (MZe).

Některé informace totiž naznačují, že vedení pivovaru vždy nepostupovalo s péčí řádného hospodáře a pivovar, který nemá dluhy, mohl svou vysokou ztrátu snížit. "V současné době vyplouvají na povrch informace o tom, že pivovar nakupoval zbytečně draho suroviny a různé služby. Také se vynořily informace o nepochopitelném zamítání zakázek představenstvem. Není pak divu, že klesal počet výstav a s ním i tržby. Jako by tyto kroky byly záměrné," říká zástupce zaměstnanců Martin Obruča.

Tomu nasvědčují i některé informace, které mají HN k dispozici. Vedení pivovaru, který skončil loňský rok ztrátou téměř 30 milionů korun při současném propadu tržeb na necelých 34 milionů korun, od loňska odmítalo řadu obchodních nabídek.

Nikdo nereagoval například na nabídky ruského dovozce vyškovských piv firmy Bairos, maďarského Menyhárt ani na nabídky od řetězců Ahold nebo Kaufland. "Je pravda, že od začátku letošního roku jsme nabízeli návrh obchodní smlouvy, ale marně jsme se dožadovali nějaké reakce z Vyškova," vyjádřil se například mluvčí řetězce Ahold Libor Kytýr.

Informace o některých podivných obchodních transakcích loňského vedení pivovaru (ředitel David Kaprál letos v dubnu ze dne na den skončil) potvrzuje i zdroj HN, který má přístup k účetnictví společnosti. Z faktur vyplývá, že například pivní tácky, které pivovar dříve nakupoval sám přímo od dodavatele, loni objednal přes agenturu Break Point.

Za dodávku v hodnotě 75 tisíc korun agentura naúčtovala pivovaru ve dvou fakturách, které má redakce k dispozici, dohromady 130 tisíc bez DPH. Původní dodavatel přitom podle informací HN i loni zjišťoval možnost dodávat tácky pivovaru napřímo.

Vyškovský pivovar dohromady zaplatil od loňského ledna do poloviny letošního března podle soupisu "Faktur partnera" agentuře celkem 6,158 milionu korun. Část nakoupených propagačních materiálů přitom neodpovídala kvalitou jejich vysoké ceně.

Podle Hugo Roldána z MZe ale vedení pivovaru nepochybilo. Nelze se prý například divit, že pivovar neuzavíral další smlouvy s prodejci, jako je zmíněný Ahold, protože od loňského podzimu se stát pokoušel pivovar pronajmout. Přitom ale marně - náklady zhruba jednoho milionu korun za dva tendry vyšly vniveč - nikdo se do finále nepřihlásil. Podle informací MZe zaplatil pivovar agentuře za pivní tácky v jediné faktuře částku 53 680 korun. O druhé faktuře za 76 860 korun se resort nezmiňuje. "Firma Break Point Communications s.r.o. naplnila vše, k čemu se ve smlouvě zavázala," tvrdí Hugo Roldán.

Podle prezidenta Českého svazu malých nezávislých pivovarů a někdejšího majitele nedalekého Pivovaru Černá Hora Jiřího Fuska si úředníci neuměli pohlídat, jak dosazení lidé státní pivovar spravují.

"Jelikož pivovar není zadlužený, dokázalo by schopné vedení využít toho, že se ve Vyškově vaří kvalitní pivo a ztrátu postupně snižovat," tvrdí Fusek, který sám před lety kupoval Černou Horu právě od společnosti Jihomoravské pivovary, pod kterou spadá i Vyškov. Z Černé Hory Fusek vybudoval prosperují pivovar s rostoucí produkcí.

Zdroj: HN iHNed.cz | Autor: Miroslav Petr


«« « Strana 812 z 1054 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054

Navtivte ns na Instagramu Reklama na PI