Dění v pivovarech
Pivovary

Pivovar Černá Hora letos uvařil téměř 100 tisíc hektolitrů piva
[pondělí, 10. srpen 2009]
Černohorský pivovar uvařil od začátku roku 97 tisíc hektolitrů piva, utržil 166 milionů korun.
Proti prvním sedmi měsícům loňského roku pivovar utržil o dvě procenta více, a to 166 milionů korun, uvařil ale o procento méně piva. „Současně jsme ale prodali 31500 hektolitrů limonád a 7375 litrů pálenky,“ upozornil ředitel marketingu pivovaru Radek Pavlík.
Důvody dobrého ekonomického vývoje spatřuje ředitel v zajištění exportu do východních zemí, zejména do Číny. V záři pivovar navíc zahájí export do Vietnamu, připravuje také export na Ukrajinu a do Ruska. „Na českém trhu se pozitivně projevil intenzivní rozvoj vlastní prodejní sítě. Dnes už máme 17 specializovaných prodejen, kde zajišťujeme 8 až 14procentní prodeje v jednotlivých sortimentech,“ sdělil Pavlík a dodal, že bohatost sortimentu a nepřijatelné podmínky supermarketů pivovaru neumožňují prodávat v těchto řetězcích, neboť pro malé prodejce je obojí likvidující.
Černohorský pivovar patří s jednoprocentním podílem na českém trhu k největším z malých pivovarů v zemi. V roce 2008 uvařil 162 tisíc hektolitrů piva, což je zhruba stejně jako o rok dříve, obrat ale zvedl o 10,4 procenta na 253,5 milionu korun. Zhruba desetina jeho produkce je určena na export. Mezi největší odbytiště černohorského piva patří Slovensko, Černá Hora, Čína, Chorvatsko, Itálie, Gruzie, Německo, Lotyško nebo Estonsko.
Zdroj: Regiony24.cz | Autor: Mediafax
[Černá Hora] 09:18 [permalink] [reaguj]
Pivo na Rock Shock už zraje…
[neděle, 9. srpen 2009]
První ročník open air festivalu Rock Shock, který se koná třetí srpnový víkend na vyškovském letišti, se blíží. Všechny přípravy vrcholí. Generálním partnerem akce je vyškovský pivovar. Těšit se tak můžete nejen na kvalitní rockovou hudbu, ale i na vynikající vyškovské pivo, které v těchto dnech již zraje v pivních sklepech.
Častým festivalovým problémem jsou dlouhé fronty návštěvníků čekajících na pivo. Vyškovský pivovar se tomu snaží předejít. „Děláme ve spolupráci s organizátory vše pro to, aby na festivalu byl dostatek výčepních míst s minimální čekací dobou,
a samozřejmě také chceme zajistit, aby vyškovské pivo bylo kvalitní a dobré,“ uvedl ředitel pivovaru David Kaprál.
V areálu letiště by mělo být pro návštěvníky připraveno 15 výčepních zařízení na 11 místech. První festivalové pivo budou moci návštěvníci ochutnat hned při vstupu do areálu. Na všech místech se bude točit 11° Džbán, který osloví většinu osazenstva. Na své si přijdou i milovníci tmavého 11° piva Havran, které získalo v roce 2008 ocenění Zlatá hvězda na festivalu European Beer Star Award 2008. Pro řidiče nebo jako oddech je k dispozici nealko pivo, které se bude stejně jako tmavá 11° čepovat na třech místech v areálu.
Návštěvníci festivalu se tak mohou těšit nejen na vystoupení hudebních skupin a zpěváků jako například Chinaski, Support Lesbiens, Petr Bende, Michal Hrůza, ale i na kvalitní a dobré pivo, na které nebudou muset dlouho čekat.
Zdroj: Tisková zpráva Pivovaru Vyškov
[Pivovar Vyškov] 12:07 [permalink] [reaguj]
Návštěvnost pivovaru krize příliš neovlivnila
[neděle, 9. srpen 2009]
Prohlídková trasa v Plzeňském Prazdroji přivítala 100 000. návštěvníka
Průvodci v Plzeňském Prazdroji dnes přivítali stotisícího hosta na prohlídkové trase. Mezi turisty převládají Češi následovaní Němci. Oproti loňské sezóně ke změně došlo, pravděpodobně vlivem krize,
na 3. místě, kde Rusy vystřídali Taiwanci. Hospodářská krize se tak na návštěvnosti nejznámějšího českého pivovaru závažněji nepodepsala, a to zejména díky zajímavé a rozmanité kombinaci tří prohlídkových tras, které se navzájem doplňují. Podporou povědomí o prohlídkách pivovaru, Pivovarského muzea i Plzeňského historického podzemí je i bohatý seznam aktivit na léto, které nabízí zajímavý program pro všechny věkové skupiny. Již tradičně probíhají od začátku července na nádvoří pivovaru kulturně-společenské akce, které vyvrcholí 4.–5. září Pilsner Festem.
Historickou bránou Plzeňského Prazdroje prošel 5. srpna letošní stotisící návštěvník. Byl jím devětatřicetiletý Miroslav Charvát z Čestic v Královéhradeckém kraji.
Jako poděkování dostal poukázku na 1.000,– Kč na zboží dle vlastního výběru v Dárkové prodejně Pilsner Urquell a pětilitrový soudek piva Pilsner Urquell. Zatímco jiné turistické destinace si stěžují na pokles zájmu vlivem recese, nejznámějšího českého pivovaru se díky bohaté programové nabídce a zajímavým návštěvnickým trasám tento trend příliš nedotkl. „Jedinou změnou proti minulosti je národnostní skladba. První a druhá pozice tradičně patří Čechům a Němcům, Rusy na třetím místě ale vystřídali Taiwanci, kterých k nám přijelo za prvních sedm měsíců tohoto roku 4247. Nejvíce, 67 %, návštěvníků míří pochopitelně do pivovaru, 23 % do Pivovarského muzea a 10 % do historického podzemí města, které je nově zpřístupněno skrze pivovarský sklep v Pivovarském muzeu“ ,říká Tomáš Raboch, manažer služeb cestovního ruchu Plzeňského Prazdroje.
V rámci oblasti cestovního ruchu se často skloňují dopady a vlivy hospodářské krize. Ze statistik o návštěvnosti prohlídkových tras Plzeňského Prazdroje však vyplývá několik zajímavostí. „Úbytek návštěvníků jsme zaznamenali v prvních třech měsících letošního roku, což si vysvětlujeme jednak ekonomickou recesí, ale také velmi chladným a turistům nepříjemným počasím. Od dubna se nám ale opět daří. S přihlédnutím k obecnému poklesu v cestovním ruchu nás velice těší, že se rozdíl v návštěvnosti ve srovnání s loňským rokem zmenšuje, v posledních měsících dokonce překračujeme loňská rekordní čísla. Kromě rozmanité nabídky a kvalitních služeb nám k tomuto výsledku pomohlo i připojení dalšího prohlídkového okruhu v Plzeňském historickém podzemí,“ vysvětluje Tomáš Raboch.
Tradičně se s nástupem letních měsíců a prázdnin mění i struktura návštěvníků. Zatímco červen je typickým měsícem, kdy vrcholí zájem organizovaných skupin, jejich podíl byl na celkové návštěvnosti 70,5 %, červenec se srpnem jsou naopak měsíci, kdy převažují individuální hosté. V červenci se na prohlídkách podíleli 60 %.
Zdroj: Tisková zpráva Plzeňského Prazdroje
[Prazdroj Plzeň] 11:22 [permalink] [reaguj]
Ideálne pivárske počasie predstavuje 28 st. C v tieni a polojasno
[neděle, 9. srpen 2009]
Súčasné tropické počasie síce praje predaju piva, ale nie až tak, ako si to mnohí myslia. Všeobecne platí pravidlo, že leto je obdobím žatvy pivovarov a čím je teplejšie, tým väčšia je aj chuť na pivo a vyššia jeho spotreba. Dlhodobé skúsenosti výčapníkov a pivovarníkov však ukazujú, že táto priama úmera platí iba po vonkajšiu teplotu približne okolo 28 stupňov Celzia. Ak ju počasie prekoná a pretrváva takzvané tropické počasie s teplotami nad 30 C, spotreba piva už nerastie a s nárastom teploty nad ,,magických 28 C“, začne pomaly klesať. Na odbyt vtedy idú viac nealkoholické a hlavne ľahké pivá – 8 až 10%-né. Ideálne ,,pivárske počasie“ predstavuje 28 C v tieni a polojasno.
Vedúci marketingu pivovaru STEIGER Emil Mihálik vraví, že zákonitosť súvisu teploty a spotreby piva má svoje vysvetlenie: ,,Pivo sa pije za každého počasia, ale horúčavy nad 30 stupňov spôsobujú, že ľudia znižujú konzumáciu nápojov s obsahom alkoholu. Vyhýbajú sa aj pitiu na priamom slnku. Skúsení pivári v priebehu horúcich dní uprednostňujú desiatku, osmičku, či nealkoholické pivo. Dvanástka je vhodná skôr na večer, hlavne ak po nej nasleduje osviežujúci spánok.
Na spotrebu piva v lete má vplyv nielen samotný účinok konzumácie piva, ale aj pohoda pri jeho konzumácii. Pri tropických horúčavách, je náročné udržať odporúčanú teplotu čapovania v rozmedzí 6-8 C, hlavne v bufetoch na kúpaliskách. Načapované pivo by sa malo vypiť kým je chladné, lebo v horúčave sa rýchlo otepľuje a keď dlhšie postojí v pohári, zvetráva. Pre udržanie chladnejšej teploty načapovaného piva sú v horúcom lete vhodnejšie poháre z hrubšieho skla a pred čapovaním opláchnuté v studenej vode. Pomáha tiež konzumovať tretinky, namiesto pollitrov. Pivo je tak čerstvejšie a chladnejšie a zákazník si ho môže lepšie vychutnať. Samotné čapovanie by malo byť ešte zodpovednejšie, s dôrazom na kvalitu peny a hlavne bez rozčapovania viac pív na pulte, čo škodí kvalite piva zvetraním a zohrievaním.
Pohoda pri konzumácii piva je tiež veľmi dôležitá. Preto aj v našich zemepisných šírkach vsadili mnohí majitelia pohostinských zariadení na klimatizáciu -a neľutujú. Klimatizovaná prevádzka sa stáva azylom pred horúčavou a miestom príjemného posedenia. Pri posedení na terasách zase prekáža priame slnko. Preto ich majitelia zasadzujú do zelene, alebo využívajú na tienenie markízy a slnečníky. Ideálne je posedenie vonku večer, keď teplota klesne na primeranú úroveň a slnko nepáli. To je pravý čas na posedenie i osvieženie pivom. Pre túto chvíľu si mnohí pivári priam ,,pestujú“ smäd a odkladajú jeho poriadne uhasenie na večerné chvíľky s pivom. V mnohých slovenských mestách to v podvečer vyzerá ako v prímorských destináciach. Letné terasy sú naplnené vďačnými konzumentmi.
Pivovarom záleží na tom, aby mali pravidelných poučených konzumentov vyhľadávajúcich kvalitu a nemajú záujem na náhodnej konzumácii. Preto je dôležitá osveta a pravdivé informácie. Radikálne názory, že pivo by sa v teple nemalo piť, nie sú opodstatnené. Pravdivé je skôr tvrdenie, že v každom počasí je vhodnejšie iné pivo. Platí tu priama úmera – čím je teplejšie tým nižšie alkoholické pivo je vhodnejšie na uhasenie smädu. Netreba zabúdať, že aj bezalkoholické pivo, je pivo. Dnes sa už varia vynikajúce nealkoholické pivá. Pravda pokiaľ sú uvarené poctivým klasickým technologickým postupom varenia a dlhodobého ležania a z pravých pivovarských surovín - pramenistej vody, kvalitného jačmenného sladu a chmeľu. Práve dvojstupňové kvasenie v spilkách a ležiackych tankoch dáva pivu pravú chuť a jedinečnú vyváženosť horkosti. Najstarší slovenský pivovar STEIGER, ktorý oslavuje tento rok 536 výročie založenia, varí iba také pivá. Už bohatí mešťanostovia Banskej Štiavnice, ktorá pivovar stáročia vlastnila, si na vyhnianskom pive pochutnávali ešte skôr než bola objavená Amerika“, uzavrel E. Mihálik.
Zdroj: Tisková zpráva pivovaru Steiger Vyhne
[Steiger Vyhne] 11:19 [permalink] [reaguj]
328 přepravek tvoří logo Plzně na nádvoří pivovaru
[neděle, 9. srpen 2009]
Město Plzeň připravuje promo-klip ke kandidatuře na Evropské hlavní město kultury
Plzeň se připravuje na kandidaturu na Evropské hlavní město kultury 2015. Dnes probíhá v pivovaru natáčení promo-klipu a v rámci příprav vyrostlo dopoledne na nádvoří logo kandidatury z pivních přepravek. Stavba loga je součástí projektu umělců z Ústavu umění a designu při Západočeské univerzitě, kteří v pivovaru dnes točí promoklip.
Na stavbu bylo použito 328 přepravek a logo zabralo velkou část horního pivovarského nádvoří.

„Spot bude oficiálním materiálem pro podporu kandidatury města Plzně na Evropské hlavní město kultury 2015. Pracují na něm mladí tvůrci z katedry multimédií Ústavu umění a designu při Západočeské univerzitě. Shlédnout si ho budou moci návštěvníci webových stránek města i kandidatury, zároveň bude součástí doprovodného materiálu k přihlášce a dále bude využíván jako součást prezentačního materiálu,“ dodává Jana Komišová, vedoucí Odboru prezentace a marketingu města Plzně.
Plzeňský Prazdroj podporuje kandidaturu města Plzně na Evropské hlavní město kultury 2015 a poskytl umělcům z Ústavu umění a designu při Západočeské univerzitě nádvoří pivovaru k poskládání loga kandidatury z přepravek Pilsner Urquell. Skládání loga je součástí natáčení videoklipu k propagaci kandidatury. Ve videoklipu se objeví také nádvoří pivovaru, historická Jubilejní brána a stáčírna.
„Plzeň je hlavním městem piva – to říkáme s trochou české cimrmanovské nadsázky, myslíme to ale samozřejmě vážně. Městu, kde zrodil první spodně kvašený ležák, by náramně slušel titul Evropské hlavní město kultury. Kandidaturu Plzně samozřejmě dlouhodobě podporujeme a jsme rádi, že naše exteriéry pivovaru mohou hostit natáčení nového spotu,“ říká Jiří Mareček, tiskový mluvčí Plzeňského Prazdroje.
Zdroj: Tisková zpráva Plzeňského Prazdroje
[Prazdroj Plzeň] 11:10 [permalink] [reaguj]
Strakonický pivovar zmodernizuje stáčení piva do lahví za víc jak 35 milionů korun
[sobota, 8. srpen 2009]
Měšťanský pivovar Strakonice zmodernizuje stáčecí systém piva do lahví. Jak agentuře Mediafax sdělila mluvčí města Marie Kotlíková, náklady na pořízení nové technologie přijdou na víc jak 35 milionů korun.
Pivovar nyní vypsal výběrové řízení na dodavatele stáčecí technologie. "Nabídky je možné podávat do 18. září přímo na adresu vedení pivovaru," uvedla mluvčí radnice Kotlíková.
Modernizace stáčecího systému je součástí celkové modernizace technologie pivovaru ve Strakonicích celkem za víc než 70 milionů korun. Před časem začali v pivovaru s výměnou speciálního kompresoru, který nemůže být z hygienického hlediska jako jiné promazáván olejem. Jen toto zařízení přišlo na 1,5 milionu korun. "Celkově jsme modernizaci rozložili do tří etap. První dvě by měly stát více než 50 milionů korun a potrvají pět let. Třetí etapa má přispět k vylepšení vzhledu a k modernizaci pivovarského zařízení, vyjde na 17 milionů korun," doplnil ředitel Měšťanského pivovaru Strakonice Jaroslav Tůma.
Modernizovat budou v pivovaru zařízení za provozu. Jedněmi z cílů jsou například i zvýšení chuťové stability piva a prodloužení doby trvanlivosti jednotlivých nápojů až na dvojnásobek, tedy až na půl roku. Celou akci hradí pivovar ze svých zdrojů a částečně z dotací.
Zdroj: Mediafax.cz | Autor: René Kekely
[Dudák Strakonice] 09:02 [permalink] [reaguj]
Skoty učili pít pivo s pěnou
[pátek, 7. srpen 2009]
Šéfové skotského prvoligového týmu FC Aberdeen, hrající Evropskou ligu, zavítali před utkáním se Sigmou Olomouc do litovelského pivovaru.
Delegaci skotského a olomouckého klubu přivítal ředitel litovelského pivovaru Miroslav Koutek slovy: "Kdo si při návštěvě Skotska neprohlédl výrobnu whisky, jako by ve Skotsku ani nebyl, a to platí obráceně i o návštěvě ČR, kde musíte navštívit pivovar."
Tradice obou výrob je hrdostí každé země. Obě výroby jsou si přitom podobné alespoň v první fázi. Z ječmene se musí vyrobit slad a podobné je i zpracování ve varně. Ředitel pivovaru učil skotskou delegaci nejen vařit pivo, ale také pravé klasicky vařené české pivo pít. Jak je známo, skotská a anglická piva moc pěny nemají, a tak když před Skoty postavili litovelské pivo s nádhernými vysokými a hustými čepicemi pěny, pánové nevěděli, jak se k pivu přes tyto čepice prokousat.
"Museli jsme jim ukázat, jak pořádně nahnout sklenici, aby pivo pod bohatou a dlouho trvající pěnou proteklo až do úst. Byl to takový nečekaný a úsměvný moment," popisuje Miroslav Koutek.
Skotové pak postupně ochutnali klasicky vařené litovelské pivo od světlého piva přes černé až po Maestro - pivo s lavinovitým efektem, které jim velmi chutnalo. Skotští šéfové ligového FC Aberdeen také ocenili vysokou úroveň budov a technologického zařízení pivovaru včetně čistoty a parkové úpravy.
Návštěva pivovaru tak dokreslila pozitivní dojmy Skotů z města Olomouce a sportovního areálu klubu SK Sigma Olomouc a udělala příjemnou společenskou tečku za návštěvou Skotů v České republice.
Zdroj: Regiony24.cz | Autor: Miroslav Slaný
[Litovel] 19:17 [permalink] [comments: 1]
Značku kvality Klasa získá dalších 19 výrobků
[pátek, 7. srpen 2009]
Držiteli národní značky kvality KLASA tak bude již přes 1350 výrobků (v současné době je jich 1335) a 227 výrobců. Pět výrobců potravin totiž získá na Zemi živitelce ocenění KLASA vůbec poprvé.
S výrobky KLASA, které již toto ocenění v minulosti získaly, se mohou návštěvníci agrosalónu setkat na stánku SZIF, který bude mít již tradičně na této akci svou prezentaci.Půjde o výrobky od celkem 17 potravinářských výrobců. Prezentovat oceněné výrobky budou mimo jiné Masokombinát Plzeň, Bratři Zátkové, odbytové družstvo CZ Fruit, Masokombinát Písek, Hanácká kyselka, Pivovar Zubr, Hamé a další. Pro návštěvníky stánku SZIF budou připraveny ochutnávky produktů KLASA i řada informací o podmínkách, které je nutné k ocenění KLASA splnit.
Národní značku kvality KLASA uděluje ministr zemědělství od roku 2003. V roce 2004 bylo správou a propagací značky pověřeno Oddělení marketingu SZIF.
Letošní 36. ročník Země živitelky začíná v Českých Budějovicích 27. srpna a potrvá do 1. září.
Zdroj: Naše adresa.cz | Autor: Agenturní zpravodajství
[Zubr Přerov] 18:54 [permalink] [comments: 2]
Lidé se pobaví při pivním maratonu
[pátek, 7. srpen 2009]
Pivní maraton se uskuteční v sobotu v Chyších. Zápis účastníků začíná v půl jedné před zámeckým pivovarem. Spolu s pivní soutěží se budou v areálu pivovaru konat také Slavnosti žateckého chmele s doprovodným programem. V 11 hodin budou mít zájemci výjimečnou možnost nahlédnout do zdejších pivovarských sklepů, a to v rámci prohlídky zámeckého pivovaru. V 16 hodin pak zazní nejznámější písničky z období Rakouska-Uherska a první republiky v podání Přemysla „Švejka“ Kubišty a jeho kapely. Cena startovného je sto korun, prohlídka pivovaru stojí 75 korun.
Zdroj: iDNES.cz
[Zámecký Chyše] 12:12 [permalink] [reaguj]
Jiří Paroubek odmítl privatizaci Budvaru
[čtvrtek, 6. srpen 2009]
„Jakákoliv cena neodpovídá hodnotě pivovaru,“ odmítl Jiří Paroubek možnou privatizaci Budějovického Budvaru, n. p., při čtvrteční návštěvě jižních Čech.
„Myslíme si, že to není rodinné stříbro, ale rodinné zlato,“ zdůraznil Paroubek na adresu pivovaru. Šéf ČSSD ve čtvrtek přijel do jižních Čech podpořit kandidáty do parlamentních voleb. Navštívil mimo jiné českobudějovické podniky Budvar a Madetu a zavítal i do Českého Krumlova, kde podpořil pro budoucnost zachování otáčivého hlediště.
V případě Budvaru Paroubek odsoudil záměr transformace pivovaru na akciovou společnost, jak o tom uvažovala vláda Mirka Topolánka. „ODS dnes už tak jasně neříká, že chce pivovar privatizovat,“ zmínil předseda ČSSD, ale dodal, že jeden z vrcholných představitelů strany TOP 09 Miroslav Kalousek v minulosti konstatoval, že stát tu není od toho, aby provozoval pivovary. „Pokud vznikne po volbách koalice (ODS a TOP 09 – pozn. aut.), bude snaha pokračovat tímto směrem,“ řekl Paroubek.
ČSSD ústy Michala Haška, stínového ministra zemědělství odmítla nejen privatizaci, ale i transformaci Budvaru z národního podniku na akciovou společnost. „Je třeba doplnit, že v posledních třech letech procesem přípravy transformace pivovaru na akciovou společnost byla zahájena příprava privatizace,“ uvedl Hašek. „Topolánkova vláda nevyhlásila tendr na prodej pivovaru, ale to, co se dělo, byl zcela nepochybně první krok k privatizaci,“ vyjádřil se stínový ministr zemědělství za ČSSD. Pro média pak zdůraznil, že ČSSD by v případě vítězství ve volbách jednoznačně zastavila proces transformace a provedla analýzu, jestli peníze vynaložené ze státní pokladny na poradenskou firmu nebyly vyhozeny zbytečně do vzduchu.
Hašek také upozornil, že podle jeho názoru by se ve chvíli, kdy by se v České republice změnilo právní postavení Budvaru, na pivovar snesla po celém světe znovu sprška žalob od konkurenčních firem ve věci známkoprávních sporů.
Možnou privatizaci naznačoval Topolánkův kabinet v souvislosti s hledáním finančních prostředků pro státní pokladnu a jako první krok případného prodeje začal zkoumat možnost převodu národního podniku na akciovou společnost. Speciální poradenská firma doporučila vládě převod formou speciálního zákona, který ale nepřekročil stadium prvotních úvah.
Současný ministr zemědělství se vyjádřil, že transformaci podporuje, ale ohledně dalších kroků je mandát nynější úřednické vlády příliš krátký, aby se mohl k budoucnosti pivovaru vyjadřovat.
Zdroj: Českobudějovický deník.cz | Autor: Edwin Otta
[Budějovický Budvar] 21:18 [permalink] [reaguj]
V Humpolci se prodávají kromě lístků pivní žetony
[čtvrtek, 6. srpen 2009]
Bernard Fest 2009
Vedle prodeje přes síť Ticketpro si především obyvatelé Humpolce mohou ještě dnes zakoupit vstupenku ve značkové prodejně Bernard v Humpolci. „Výhodou je, že si lze současně zakoupit žetony na pivo za 15 korun, zatímco na festivalu to již bude za 25 korun. Předprodej tedy končí ve čtvrtek, potom již bude nutné zakoupit si vstupenku u vchodu,“ poznamenává Zdeněk Mikulášek, PR manager pivovaru Bernard.
Vstupenky, které stojí na oba dva dny 350 korun, v úterní a středeční soutěži MF DNES Vysočina vyhráli tito soutěžící - Diana Musilová, Rostislav Lang, Jaroslav Novák, Zdeněk Miška, Pavel a Matěj Hendrychovi, Naďa a Lukáš Machovi a Hana Petrová. Jednodenní lístky na pátek stojí 240 korun, na sobotu 290 korun. Děti do 140 centimetrů se na akci dostanou za 30 korun, podobně jako držitelé průkazu ZTP a důchodci.
„Loňská účast na tomto festivalu byla do deseti tisíc lidí za dva dny, přece jenom nás trochu zlobilo počasí. Letošní předpověď je lepší, ale nechci to zakřiknout. Nyní bylo již distribuováno okolo dvou a půl tisíce vstupenek,“ vypočítává Mikulášek.
Čtěte také zde.
Zdroj: iDNES.cz
[Bernard Humpolec] 12:56 [permalink] [reaguj]
Pivovar Steiger sa predstaví na najväčšom srbskom pivnom festivale
[čtvrtek, 6. srpen 2009]
Steiger sľubne exportuje.
Pivovar Steiger, a.s., Vyhne sa predstaví so svojou produkciou na najväčšom srbskom pivnom festivale v Belehrade v dňoch 11. až 16. 8. 2009. Celkovo je na festivale ohlásených 35 pivovarov, medzi nimi Carlsberg Srbija, Pivara MB, Laško pivo, Lowenbrau, Guinness, Paulaner, Heineken, Bavaria, Corona, Budweiser, Nastro Azzuro a iné. V minulom roku belehradský festival navštívilo rekordných 2,5 mil. ľudí. STEIGER je pozvaný aj na ďalšie srbské pivné podujatie – 24. ročník Dní piva (Dani piva) v Zrenjanine v dňoch 26. až 30. 8. 2009 vo Vojdine, kde sú Slováci treťou najpočetnejšou národnosťou. Informoval o tom vedúci marketingu Emil Mihálik.
"Srbsko je zaujímavým pivným odbytovým teritóriom, kde STEIGER zatiaľ nevyváža. V súčasnosti vyhnianský pivovar tradične exportuje do Maďarska, ČR a Rakúska. V tomto roku k nim pribudlo Fínsko, ruský Kaliningrad a sľubne sa rozbehli pokusné dodávky do francúzskeho Marseille. Vo Finsku sa chytilo fľaškové pivo STEIGER 11% svetlé a 11% tmavé, a v Kaliningrade sudové aj fľaškové svetlé pivo 12% STEIGER a 11% tmavé STEIGER. V oboch krajinách ide už o opakované dodávky a záujem obchodných partnerov trvá. Novou krajinou je aj Litva, s viac ako 500 hl predaného svetlého fľaškového piva STEIGER 12%. Špecifikom je čapovanie STEIGRA v Slovenskej kolibe v nemeckom Wildau, blízko Berlína," povedal E. Mihálik.
Dodal, že aj keď vývoz je zatiaľ iba doplnkom k domácemu predaju, pivovar teší rastúci záujem zo zahraničia, kde vedia oceniť kvalitu tradične vyrobeného piva. Výsledky sú o to lepšie, že ich nesprevádza žiadna aktívna propagácia značky STEIGER na zahraničných trhoch.
Číslom jedna sa pre export STEIGRA v roku 2008 stalo Maďarsko, kde pivovar predal 3200 hl piva. Za prvých 7 mesiacov tohto roka tam z Vyhní exportovali už cca 3000 hl piva. Z portfólia vyvážaných produktov sa u slovenských južných susedov teší veľkej obľube tmavé pivo STEIGER 11% a pozitívne ohlasy sú aj na nealko STEIGER FREE. Tento rok sa STEIGER čapoval okrem iného aj na športovom podujatí Formula 1. Novinkou je predaj v obchodnom reťazci CORA po celom území Maďarska.
V roku 2007 exportoval pivovar len symbolických 47 hl, vlani už 3671 hl piva a v tomto roku očakáva ďalší nárast, keďže vlaňajšie čísla dosiahol už za prvých 7 mesiacov.
STEIGER je najstarším slovenským pivovarom s nepretržitou tradíciou varenia od roku 1473 a je jasnou trojkou na trhu v SR, za veľkými pivovarníckymi skupinami. Pivo sa v ňom varí klasickým postupom otvoreného a dlhodobého kvasenia. Dvojstupňové kvasenie v spilkách a ležiackych tankoch, s dlhodobým ležaním, dáva pivu jedinečnú, vyvážene horkastú chuť. STEIGER je čisto prírodný produkt, uvarený z pramenitej vody zo Štiavnických vrchov, kvalitného moravského jačmenného pivovarníckeho sladu a najlepšieho chmeľu zo žateckej oblasti.
Zdroj: Informuje.com | Autor: Paper Life
[Steiger Vyhne] 12:49 [permalink] [reaguj]
Z Plzně můžou mít hned dva rekordy
[čtvrtek, 6. srpen 2009]
Překvapený byl ve středu dopoledne Miroslav Charvát z Čestic ve východních Čechách, když jej průvodkyně Plzeňského Prazdroje oddělila od turistické skupinky s tím, že je 100 tisícím návštěvníkem pivovaru.
Za chvilku už měl v rukou pětilitrový soudek s pivem a poukaz na tisíc korun do místní prodejny suvenýrů. „To je super. Jsme tu s dětmi na dovolené a pivovar jsme nemohli minout,“ pochvaloval si výhru. Dcera Eliška a syn Honza vzápětí na tatínka prozradili, že pivo má rád. „Ze džbánku i lahvové. Já si od něj občas usrknu,“ culila se Eliška.
V Plzni chtějí Charvátovi stihnout ještě návštěvu zoo a není nemožné, že by se mohli trefit do návštěvnického rekordu i tam.
„V nejbližších dnech očekáváme letošního už 300 tisícího návštěvníka,“ prohlásil mluvčí zoo Martin Vobruba.
Fotogalerie zde
Zdroj: Plzeňský deník.cz | Autor: Ludmila Veselá
[Prazdroj Plzeň] 12:28 [permalink] [reaguj]
Náchodské pivo chutná ve světě
[středa, 5. srpen 2009]
Pivo z náchodského pivovaru uspělo na mezinárodním pivním festivalu v polském městě Lwowek Slaski. Jeho návštěvníci mohli ochutnat piva z deseti vybraných pivovarů a ocenění za nejlepší pivo festivalu přisoudili náchodskému Primátoru Premium.
Piva Primátor se objevují také na stránkách mezinárodního magazínu Beers of the world. Magazín informuje čtenáře jak o historii, výrobě a novinkách, tak o pivech na světovém trhu. Každoročně pořádá soutěž World Beer Awards, na níž se porovnávají nejkvalitnější piva. Po úspěchu v loňském roce ani letos pivovar Primátor neodešel s prázdnou a jeho čtyři piva se dostala do úzkého výběru, který časopis doporučuje.
Zatímco vloni v soutěži uspělo mimo jiné pivo Primátor Exkluziv 16%, letos odborníci vybrali mezi nejlepší novinku z Náchoda Primátor Stout, který se vaří teprve krátce. Je to svrchně kvašené tmavé pivo angloirského původu, vyrobené ze čtyř druhů sladu, praženého ječmene, nesladovaného ovsa a z originálních britských chmelů.
Zdroj: iDNES.cz
[Primátor Náchod] 12:09 [permalink] [reaguj]
Krize dolehla na pivovary. Pije se méně
[středa, 5. srpen 2009]
Zatímco některé obory se krizi se zdarem vyhýbají či se z ní začínají pomalu vzpamatovávat, pivovarníci ji pravě teď naplno pociťují. Pivovary totiž vaří daleko méně piva než v minulých letech. Problémy mají nejen Plzeňský prazdroj, Staropramen a další věhlasné značky, ale i regionální pivovary. Z východočeských pak zřejmě nejvíc doplácí na krizi pardubický Pernštejn, kterému v posledních měsících téměř vymizel export. Přitom dříve šla celá pětina piva na vývoz. O tom, že se pije méně piva, svědčí však i zkušenosti dalších pivovarů. „Pije se určitě méně, lidi více přemýšlejí, kolik korun za pivo vydají,“ řekl například Drahomír Chalupa z medlešického pivovaru. Vliv na množství vyrobeného piva má průběh letního počasí a leckde i menší počet turistů. Ale také dlouhodobý trend - počet vypitých půllitrů v Česku se postupně mírně snižuje, loni již činil „jen“ 154 litrů piva na hlavu. I když i tak Češi stále patří mezi špičku konzumentů tohoto nápoje.
Zdroj: iDNES.cz
[Pivovary] 08:50 [permalink] [comments: 2]
Plzeňský Prazdroj ve středu navštíví jubilejní host
[středa, 5. srpen 2009]
Zájem o plzeňský pivovar navzdory krizi trvá. Díky zajímavé a rozmanité kombinaci tří prohlídkových tras (prohlídky pivovaru, Pivovarského muzea i Plzeňského historického podzemí) a bohatými letními aktivitami se zajímavým programem pro všechny věkové skupiny očekávají v Plzeňském Prazdroji letošního 100 000. návštěvníka. Pro něj připravil Plzeňský Prazdroj slavnostní přivítání s malým občerstvením a dárky ze své produkce.
Zdroj: Cesty Plzeňského kraje.cz
[Prazdroj Plzeň] 07:56 [permalink] [reaguj]
České značky upozorňují: jsme odolnější proti krizi
[středa, 5. srpen 2009]
Sdružení České značky připravuje na září vlastní materiál mapující dopady krize na české firmy. „Pomůže lidem zbavit se strachu ze situace, v níž se nacházejí,“ říká předseda sdružení, marketingový ředitel firmy Elton Hodinářská Jan Prokop.
Slovenští zadavatelé reklamy spustili spolu s reklamními agenturami a médii proti krizi televizní kampaň. Na českém trhu se tak okázalý projekt sice nechystá, ale i sdružení České značky, zastupující několik významných českých firem z různých oborů, má svůj plán, jak s krizí bojovat – chce upozornit veřejnost, že zdravé české firmy si prošly reorganizací už v 90. letech. Díky tomu by měly být podle předsedy sdružení Jana Prokopa odolnější než mezinárodní koncerny.
"Jednu krizi už mají za sebou, musely se bolestně měnit v době, kdy trh ovládaly zahraniční brandy. Nyní, když největší nadnárodní kolosy musely sáhnout k drastickým úsporám, někdy i na úkor kvality, získávají české výrobky dobrý zvuk i na mezinárodním trhu," tvrdí Prokop například s odkazem na značku Bernard, která letos úspěšně prorazila v Norsku jako premium brand (Rodinný pivovar Bernard patří mezi členy sdružení).
Úspěch Bernardu na norském trhu ovlivnilo to, že je zde prakticky zakázaná reklama na alkohol, což je pro menší značky výhodné – pokud se dostanou do místního distribučního řetězce, jako se to povedlo Bernardu, nejsou už handicapovány menšími prostředky na reklamu. "Norský zákazník patří mezi nejnáročnější v Evropě, takže úspěch Bernardu dává znamení, že české zboží má punc kvality," tvrdí Prokop.
Podle něj na současné situaci profitují také společnosti s vlastní distribucí výrobků. Jako příklad zmiňuje svou firmu. "Elton má letos nárůst prodeje o třicet procent. Moje osobní teorie je, že v luxusním zboží není propad, protože mezi jejich klientelu patří hodně lidí s finančními přebytky, které v dobrých časech ukládají do akcií. Při prvních náznacích krize tito lidé akcie většinou prodají a mají pak disponibilní peníze. Navíc si chtějí během krize udělat něčím radost," tvrdí Prokop.
Jeho teorii částečně podporují výsledky loňského mezinárodního výzkumu reklamní sítě BBDO, podle níž se lidé během krize sice rozhodují daleko ostražitěji, ale současně chtějí dát najevo, že ani v této době nemusí dělat kompromisy, a v situaci, kdy jsou obklopeni neznámým, sami sebe trochu rozmazlují.
Podle Prokopa mají potíže firmy, které jsou závislé na nadnárodních obchodních řetězcích – ty totiž vyprodávají zásoby a přestaly nakupovat. "To ale neznamená, že by přestali nakupovat lidé. Naší snahou je upozornit na tyto příčiny, které mohou omezovat i zdravé české firmy," uvedl pro LN Prokop.
Zdroj: Lidovky.cz | Autor: Jaroslav Krupka
[Bernard Humpolec] 07:47 [permalink] [reaguj]
Postřižiny na Křivoklátě chutnaly
[středa, 5. srpen 2009]
Křivoklátské léto je již tradičně ve znamení lákavých kulturních akcí všeho druhu a výjimkou nebyly ani dva poslední červencové večery, kdy do starobylých zdí dominanty rakovnického regionu zavítala původní hra se zpěvy na motivy Bohumila Hrabala Postřižiny, která měla svoji premiéru již před pěti lety v Lesním divadle v Řevnicích a na zámku ve Svinařích.
Přes dvě stovky diváků se nechaly znovu unést příběhem z nymburského pivovaru, který sice bezpečně znají z nezapomenutelné filmové adaptace Jiřího Menzela z 80. let, ale přesto, nebo možná právě proto, si přišly i díky ochotníkům a profesionálům z kraje kolem Berounky pod režisérským vedením Miloslava Frýdla na své.
A tak obecenstvo na ztemnělém nádvoří znovu zaujala krásná a živočišná Maryška v podání Pavly Švédové, která hned dvakrát za uznalého potlesku ukázala, že vypít najednou půllitr piva není žádný problém, výborný výkon podal i upovídaný křikloun Pepin v podání Karla Krále, Petr Jančařík coby Dr. Gruntorád poeticky usnul na Maryščiných prsou a kominický mistr De Giorgi v podání Pavla Vítka se vydal zachraňovat na pivovarský komín. Trochu havlíčkovské politické satiry se objevilo i z úst ministra Petra Bendla v roli zbohatlého majitele realit Koloničného, když zpívá spolu s ostatními v ústřední melodii celého představení, že pivo si rádi vypijí hlupáci, vzdělanci i poslanci a že chutná i politikům v opozici.
V tříhodinové zábavě, kde nechyběly hasičská stříkačka, koza, pivovarský náklaďáček, zabíjačka i koupel krásné Maryšky s paní hostinskou v sudu, zaujal mezi výbornými hereckými i pěveckými výkony také Roman Havelka v roli správce pivovaru Francina, jinak lánský zastupitel a hlavně opora tamějšího divadelního souboru.
Těm všem se podařilo vykouzlit na Křivoklátě atmosféru příběhu hrabalovských postaviček z přelomu 19. a 20. století a zároveň obohatit ne zrovna jednoduchou konfrontaci s Menzelovým filmem svým osobitým pojetím a invencí tak, že na konci představení byli spokojení jak diváci, tak účinkující.
Zdroj: Rakovnický deník.cz
[Postřižinský pivovar Nymburk] 07:24 [permalink] [reaguj]
Závodníci poběží Dačického dvanáctku!
[středa, 5. srpen 2009]
Běžecká soutěž Dačického 12 odstartuje v sobotu patnáctého srpna z parku pod Vlašským dvorem.
„Jméno soutěže je vlastně nostalgická vzpomínka na náš zavřený pivovar,“ sdělil hlavní organizátor Michal Vavák. Jako má pivo Dačický dvanáct stupňů, tak dačický běh bude mít dvanáct kilometrů.
Běžet se bude převážně po lesních zpevněných cestách. Trasa bude vést po historicky bohatém okolí Kutné hory. Soutěžící si v průběhu běhu mohou prohlídnout například vytesaný reliéf ovčárského rodáka Emila Frýdy, známého pod pseudonymem Jaroslav Vrchlický nebo Královskou cestu, po které, ve středověku, přijížděl panovník Českých zemí do Kutné Hory.
Každý závodník si ze závodu odnese triko s logem Dačického 12, své startovní číslo, se kterým poběží závod, a v případě že vyhraje svou kategorii, tak i medaili. Kategorií ovšem nejspíše moc nebude. „Jelikož věk doposud přihlášených běžců je zatím zhruba stejný, plánujeme nejspíše udělat pouze kategorie muži a ženy,“ uvedl Michal Vavák.
Na Dačického 12 zatím potvrdilo účast okolo 20 běžců. Nicméně organizátoři čekají, že přijdou i další běžci, kteří se jednoduše pouze nezapsali na internetových stránkách.
Jelikož start a hlavně i cíl bude v parku pod Vlašským dvorem, mohou se soutěžící po skončení závodu podívat na kulturní akci Kutnohorská kocábka, která zde začne ve 13 hodin.
Více informací na webu závodu.
Zdroj: Kutnohorský deník.cz | Obr.: pořadatelé závodu
[Kutná Hora] 07:19 [permalink] [reaguj]
Finalistky soutěže Miss zlatého moku pojedou do Německa
[úterý, 4. srpen 2009]
Po červencovém krachu cestovky Tomi Tour museli pořadatelé soutěže Miss zlatého moku hledat jiné místo.
Finalistky soutěže Miss Zlatého moku vyjedou na závěrečné soustředění nikoli na Mallorku, jak se původně plánovalo, ale nakonec do luxusního hotelu do Německa. Pořadatelé soutěže museli změnit místo po červencovém krachu cestovní kanceláře Tomi Tour, která v červnu slíbila, že dívkám věnuje pobyt na Mallorce, v létě však náhle ukončila činnost.
Mallorca se později ukázala jako možné problémové místo i z jiného hlediska – minulý týden na ostrově proběhl teroristický útok na kasárna a španělská vláda na čas uzavřela letiště na tomto ostrově.
Novým místem soustředění bude hotel IFA Schöneck, ležící v rekreační oblasti poblíž malého městečka Schöneck – Vogtland nedaleko od našich hranic. Je to jen přibližně patnáct kilometrů od západočeských Kraslic.
"Po krachu Tomi Tour jsme byli nuceni zvolit náhradní program pro soustředění finalistek. Díky významné organizační pomoci žatecké cestovky Jarotour a její majitelky Jaroslavy Zábranské a také agentury RTK international jsme zvolili destinaci v sousedním Německu. V sobotu jsme dojednali poslední podrobnosti s ředitelem hotelu Thomasem Jahnem," potvrdil na dotaz Deníku Petr Šimáček, ředitel soutěže Miss Zlatého moku.
"Jde o rozsáhlý rekreační komplex v nadmořské výšce 800 m. Finalistky budou na klidném místě několik dní nacvičovat závěrečný program finálového večera s jeho režisérem, Jiřím Kopřivou ze Žatce. V areálu je k dispozici i tropický aquapark s tobogány, umělým vlnobitím a dalšími atrakcemi, což bude vhodné místo i pro natáčení a fotografování finalistek s jejich pivními značkami," dodal Petr Šimáček.
Soutěž Miss Zlatého moku je ojedinělý projekt v rámci celého světa, pořadatelé na něj mají zaregistrovanou ochrannou známku. Spojuje půvab soutěžících dívek s oblibou českého piva a různých jednotlivých pivovarů, které děvčata zastupují.
Dívky soutěží v různých disciplínách, spojených s chmelem a pivem, jeho estetickým čepováním a konzumací, tak i v tradičních úkonech včetně závěrečné promenády v plavkách. Finalistky z celé ČR se v Žatci letos představí dvakrát – poprvé během tradiční Dočesné 4. září, kdy proběhne první část , podruhé o týden později v městském divadle. Partnerem soutěže je Deník.
Zdroj: Žatecký a lounský deník.cz | Autor: Libor Želínský | Foto: Jan Vraný

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525