Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivní.info

Apríl s vôňou poctivého piva

[pátek, 8. duben 2016]

Stalo sa už príjemnou tradíciou, že minimálne dvakrát do roka sa splnia sny všetkých milovníkov pív z malých remeselných pivovarov, keď sa ich obľúbené známe kúsky, ale i očakávané novinky ocitnú pod jednou strechou na podujatí Salón Piva. Nebude tomu inak ani tento rok, kedy sa pivári môžu zúčastniť tohto podujatia hneď na dvoch miestach. Začiatkom apríla ochutnávali v Košiciach a 13. – 15. apríla bude Salón Piva už tradične v bratislavskej Starej tržnici.

Aj keď si toto degustačné podujatie vytýčilo za cieľ naučiť konzumentov piva čo-to o jeho príprave, podávaní, či možnostiach kombinácií s jedlom, organizátor výstavy Ivan Čižmárik priznáva: „Mám pocit, že našich pravidelných návštevníkov už naozaj netreba vzdelávať, čo sa pivnej kultúry týka. Na naše podujatia chodia fajnšmekri, ktorí sú rozhľadení a vyslovene sa tešia na každoročné či sezónne novinky.“ A tých veru nebude málo. Ich spoločným menovateľom je krásny nový pohár typu TEKU od nemeckého výrobcu Rastal, do ktorého si návštevníci budú môcť načapovať degustačné vzorky. Milovníci kooperačných várok určite privítajú druhú edíciu piva Happy Friday 13, navarenú chlapcami zo Salónu Piva a Richtára Jakuba. Taktiež ocenia aj ich spoločný počin, kooperačnú várku s kočovným pivovarom Hellstork, ktorú navarili v pivovare Sessler. Súčasťou podujatia bude opäť aj Street Food Festival s ponukou dobrého jedla priamo pred Starou tržnicou.

Partnerom podujatia je každoročne aj Asociácia malých nezávislých pivovarov Slovenska (AMNPS), ktorej členovia sú okrem samotnej asociácie združení aj v hnutí PIVOBRANA založenom na obranu nezávislého slovenského piva (www.pivobrana.sk). Na svoje si prídu milovníci piva z Banskobystrického pivovaru Urpiner, rožňavského Kalteneckera, Holíčskeho pivovaru Wywar, bratislavského minipivovaru Richtár Jakub, pivovaru Fabrika z Bratislavy, trnavského pivovaru Sessler, podtatranského pivovaru Buntavar, kvačianskeho pivovaru Brontvai, pivovaru Stupavar zo Záhoria, Piešťanského pivovaru, ale aj mnohých ďalších slovenských, českých i iných zahraničných pivovarov. Chýbať nebudú ani populárne cidre, či vychytaná pivná marmeláda Beermalade. Predseda AMNPS Ľubomír Vančo má k tomuto podujatiu kladný vzťah: „Počet návštevníkov tohto podujatia každý rok stúpa, čo ma nesmierne teší. Členovia asociácie berú Salón Piva ako príležitosť na podebatovanie si medzi sebou, ale aj na vyjadrenie vďačnosti našim stálym zákazníkom a fanúšikom. Niektoré tváre už dobre poznáme a vnímame ich ako svojich priateľov.

Na Salóne Piva za vstupné v hodnote 5 € na jeden deň dostanú návštevníci sklený pohár TEKU, katalóg pivovarov so zoznamom pív a ceruzku, aby si mohli do katalógu robiť poznámky. Kto by chcel akciu navštíviť každý deň, za trojdňovú permanentku zaplatí 10 €. K dispozícii budú tradične aj žetóny v hodnote 0,50 €, ktoré budú zameniteľné v stánkoch pivovarov za pivo a za jedlo. Salón Piva je otvorený od 15.00 do 23.00 hod.

Viac informácií nájdete na www.salonpiva.sk
V tradiční novinářské anketě Naše pivo 2016, pořádané Českým svazem pivovarů a sladoven, kde novináři vybírají nejpopulárnější pivo, se v letošním roce na prvním místě umístila značka Pilsner Urquell, druhý byl Velkopopovický Kozel a třetí místo obsadily Svijany. Ankety se zúčastnilo 201 novinářů ze všech druhů médií a napříč všemi regiony ČR. 79 % respondentů byli muži, 21 % ženy. Při vlastním hlasování novináři nominovali 185 značek.Pivovary v Česku v loňském roce uvařily 20,1 milionu hektolitrů piva, celkový výstav vzrostl meziročně o 2,2 procenta. Výrobu táhl především export, vyvezlo se rekordních 4,1 mil. hektolitrů, což je meziroční nárůst o 13,3 procent. Naopak produkce piva pro domácí trh stagnovala na úrovni 16,3 milionu hektolitrů. Češi však loni poprvé vypili téměř stejné množství ležáků jako výčepního piva.

Za loňským růstem pivovarského segmentu v České republice stojí rekordní export, spotřeba piva v České republice mírně poklesla. „Zatímco ve světě oslavuje české pivo v posledních letech skutečný rozmach, domácí produkce se držela na předloňské úrovni a ani loni se nevrátila nad úroveň doby před zvýšením spotřební daně,“ říká k výsledkům předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal. Spotřeba piva na domácím trhu v přepočtu na obyvatele totiž znamenala lehký pokles ze 144 na 143 litrů piva za rok. Import piva sice vzrostl o 7,3 procent, ale co do poměru domácí spotřeby a importovaného piva, zůstává na nejnižší úrovni v Evropě.

Poklesla spotřeba výčepního piva, naopak vzrostla spotřeba ležáků. Loni se tak křivky spotřeby poprvé téměř setkaly a vyrovnaly na úrovni 47 procent trhu. Čeští spotřebitelé si pivo více vybírají a zaměřují se na kvalitu,“ dodává František Šámal. Meziročně vzrostla o pět procent také výroba nealkoholického piva na 546 tisíc hektolitrů, což je pokračováním dlouhodobějšího trendu. Alarmující je pokračující pokles prodeje piva v pohostinství (v loňském roce na 40 procent celkového prodeje) ve prospěch baleného piva prodaného v maloobchodě.

Rekordní export i přes ruské embargo

Export českého piva vzrostl meziročně o více než 13 procent na rekordních 4 139 tis. hektolitrů. Ze zemí EU byly loni nejdůležitějšími trhy Slovensko a Německo. „Export do zemí mimo EU byl v loňském roce ovlivněn ruským embargem a výrazným propadem kurzu rublu. I přesto však zůstalo Rusko loni největším spotřebitelem českého piva mimo země EU,“ upřesňuje František Šámal. Druhé místo patří USA a třetí Jižní Koreji, kam v loňském roce vzrostl export českého piva o více než 100 procent. Velký progres oproti předcházejícímu roku zaznamenala rovněž Čína (81% nárůst).

Produkce piva v ČR v roce 2015

20152014rozdíl

Výstav piva v ČR (tis. hl)20 07619 648+2,2 %

Export (tis. hl)4 1393 652+13,3 %

Import (tis. hl)312291+7,3 %

Výstav piva pro domácí trh včetně nealkoholického piva (tis. hl)16 24916 287-0,2 %

Spotřeba piva na hlavu (litry)143144- 1 litr

Sladu se vyrobilo meziročně více

Výroba sladu vzrostla meziročně o 0,8 procenta na 544 tisíc tun. Do zahraničí se vyvezlo 244 463 tun, neboli 45 procent celkové produkce. V roce 2014 byl podíl padesátiprocentní. „Tradičně jsou nejvýznamnějšími odběrateli sladu Polsko, Německo a v posledních letech i Maďarsko a Velká Británie,“ říká Richard Paulů, generální ředitel Sladoven Soufflet, největšího producenta sladu v Česku. Nejdynamičtější meziroční nárůst pak zaznamenal vývoz sladu do Brazílie a Japonska.

Hrozbou pro budoucnost českého sladařství stále zůstává zastavování zemědělské půdy a eroze. „Úbytek orné půdy je skutečně alarmující. Od roku 1991 je to více než 233 tisíc hektarů, což je téměř současná osevní plocha jarního ječmene v České republice,“ upozorňuje Richard Paulů. V posledních deseti letech činil roční úbytek orné půdy téměř sedm tisíc hektarů. Problémem je rovněž nadměrná produkce bioenergetických rostlin. „Nedodržování vhodné obměny plodin má za následek klesající úrodnost, zhoršení bonity půd, zvýšený výskyt chorob a přemnožení škůdců,“ dodává Richard Paulů.

Zdroj: ČSPSNový pražský pivovar Uhříněves

[čtvrtek, 7. duben 2016]


Karvinská restaurace Červená sedma prošla kompletní proměnou a zařadila se mezi designové restaurace značky Radegast. Originální interiér a Radegast Ryze Hořká 12 čepovaný z pivních tanků okamžitě přilákal nové hosty.

V karvinské Radegastovně Červená sedma najde host pivní tanky přímo u výčepu. Jsou dvouplášťové, nepotřebují tedy chladicí box a symbolicky stráží po obou stranách výčep. Na hosty vedle pozorného výčepního dohlíží i pohanský bůh Radegast v podobě velké sochy.

Kámen, společně se dřevem, tvoří základní materiály použité v Radegastovně. Kámen není umělý! V tomto případě byla použita originální technologie tzv. výdusku drceného kamene, nanášeného do vymodelované formy. Z kamene je nejen Radegastova socha, ale i výčep a jeho zázemí. Koncept Radegastoven je založen na myšlence použití jednotlivých materiálů v jejich „syrové“ až původní podobě, s minimem nutných úprav a přidaných dekorací. Materiál má působit sám o sobě. Jeho krása je výrazně podpořena ve způsobu prezentace, kdy již není pouhým doplňkem, ale i skutečným nositelem výtvarného zážitku.

Kapitolou samou pro sebe jsou pivní tanky, respektive jejich umístění a uchycení. „Pro každou Radegastovnu se držíme zásady originálního řešení pro dosažení maximální atraktivity provozovny. Architekt totiž přišel s úplně novým pohledem na umístění a uchycení interiérových tanků, které vyžadovalo mimo jiné i teoretické výpočty, které dělali odborníci na Západočeské univerzitě v Plzni. Tank naplněný pivem má hmotnost kolem 800 kilogramů a my jsme chtěli mít jistotu, že uchycení tuhle váhu zvládne. Jen pro připomínku, tankové hospodářství je neodmyslitelnou součástí, přímo podmínkou, pro každou konceptovou hospodu bez ohledu na značku,“ vysvětluje umístění pivních tanků přímo v interiéru pan Jakub Zaoral, supervizor konceptových hospod Plzeňského Prazdroje.

Nové prostory Radegastovny v Karviné nabízejí posezení pro více než 80 hostů. V sezoně je otevřena také velká letní zahrádka. Radegast Ryze Hořká 12 se zde čepuje z pivních tanků a v nabídce nechybí ani Radegast Originál a další oblíbené značky včetně sezónních speciálů.

S novým interiérem přišel i nový jídelní lístek, na kterém hosté najdou vedle poledního menu i tradiční polévky, speciality k pivu, hamburgery, speciality na grilu ale také 14 druhů pizzy. Jídelníčku vévodí specialita šéfkuchaře, kterou je grilované marinované vepřové koleno.

Snažíme se být nejlepší, dát hostům to, co chtějí, a ve vysoké kvalitě,“ prozrazuje recept na úspěch pan Ladislav Ferenec, spolumajitel Radegastovny Červená sedma, a dodává: „Proměna interiéru má slova plně dokládá. Štamgasti zůstali, přišlo mnoho nových hostů, výtoč piva i tržby rostou.

V kvalitě nabízených služeb se odráží dlouholeté zkušenosti majitele s podnikáním v gastronomii. Radegastovna Červená sedma je držitelem Certifikátu za vynikající péči o čepované pivo a výčepní dokáží pivo načepovat rozličnými způsoby, podle přání hostů.

Jak jsem začal podnikat v gastronomii?,“ opakuje položenou otázku pan Ladislav Ferenec, spolumajitel Radegastovny Červená sedma, a odpovídá: „Náš otec byl velkým milovníkem piva, na které chodil do jedné hospody, kde pracovala i naše maminka. Když jsme se dozvěděli, že je ta hospoda na prodej, s bratry jsme ani chvíli neváhali, dali peníze dohromady a hospodu vydražili.
«« « Strana 412 z 1066 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI