Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Novinky a aktuální dění

Co se píše o pivovarech a pivu


Pivní.info

25. dubna 1872 byl položen základní kámen současného pivovaru ZUBR. K jeho slavnostnímu vysvěcení došlo za necelý rok 13. března 1873 a hned druhý den uvařil svoji první várku piva. V prvním roce provozu pivovar vystavil 6935 hl piva a od té doby až dodnes necelých 31 milionů hektolitrů piva. Jde o množství, které by naplnilo 6,15 miliard půllitrů, tedy po půllitru pro téměř pro každého občana na celém světě.

V červnu 1873 byl pivovar jako firma zanesen do obchodního rejstříku pod názvem První moravský pivovar akciový se sladovnou v Přerově.

1. května 1899 firma zaregistrovala svoji ochrannou značku – přerovský městský znak – hlavu zubra, erb pánů z Pernštejna mezi dvěma věžemi. Hlavu zubra má pivovar ve svém znaku dodnes.

Původní varna pivovaru pojala 68 hektolitrů na jednu várku, ve spilce se zpočátku nacházelo 38 kádí, každá po 36 hektolitrech a tři oddělení sklepů nabízela kapacitu celkem 4 750 hektolitrů piva, zatímco dnes je to až desetinásobek.

Výrobní kapacita pivovaru byla projektována na 20 tisíc hektolitrů piva ročně. Práci v pivovaru původně zastávalo jen osmnáct dělníků, ale o dva roky později byl jejich počet již dvojnásobný.

Tradiční výroba

Od roku 1872 se v přerovském pivovaru vaří pivo klasickým dvourmutových způsobem podle starých receptur. Na přísné dodržování tradičních postupů výroby dohlíží sládek s týmem odborníků, kteří bedlivě sledují jednotlivé fáze výroby piva od výběru a přípravy surovin až po dozrávání piva v ležáckých sklepích. Suroviny jsou především domácí produkce, to platí o chmelu i sladu z celosvětově vyhlášených hanáckých ječmenů. V Zubru si velmi dobře uvědomují, jak důležitá je neměnná kvalita a trvale vyrovnaná chuť piva. Proto tady veškeré suroviny pečlivě vybírají a předem testují. Zubr má dokonce svoji produkci pivovarských kvasnic, které pocházejí z vlastního kvasničného kmene, speciálně určeného pro spodní kvašení piva. Díky surovinám prvotřídní kvality, tradiční receptuře a klasickým postupům výroby získává Zubr svoji plnou, dokonale vyváženou chuť a osobitou charakteristiku, která mu přináší přízeň konzumentů i nejvyšší hodnocení odborníků v degustačních soutěžích.

Staletá tradice

Vaření piva má v Přerově staletou tradici, která provází také samotný vznik pivovaru Zubr.

Tradice vaření piva v Přerově se datuje do roku 1256, kdy král Přemysl Otakar II. udělil Přerovu ještě jako trhové vsi městská privilegia včetně práva vařit pivo. Rozkvět tohoto řemesla pak přineslo zejména období renesance, konkrétně rok 1475, kdy se město dostalo do rukou Viléma z Pernštejna, představitele jednoho z nejvýznamnějších moravských rodů. Bylo to v časech, kdy šlechta ve vlastní režii začínala na svých panstvích s podnikáním a kdy se v hojné míře zakládaly rybníky, cihelny, vinopalny, ovčíny a kromě dalších podniků samozřejmě i pivovary. Svého podnikatelského ducha přenesl Viléma z Pernštejna ze svých panství i do Přerova. Nový pán města nejenže začal podporovat zdejší řemeslníky tím, že udělil městu řadu hospodářských výsad a privilegií, ale kolem roku 1480 založil pod horním náměstím v místech dnešního domu č. 27, tzv. Na Marku, panský pivovar, který fungoval až do vzniku Akciového pivovaru, který předznamenal jeho konec. Mimo pivovar se pivo s právem jeho šenku i nadále vařilo v domech přerovských měšťanů, kterým k této činnosti náleželo staré privilegium. Těmto domům, kterých před třicetiletou válkou stávalo v Přerově asi 64, se říkalo právovárečné. Piva se v právovárečných domech Přerova vařila a čepovala podle dohodnutého pořadí, dům po domu, aby se spravedlivě všichni vystřídali. Cenu piva pak stejně jako cenu sladů určovali zástupci města jmenovaní jeho radními.

Tisková zpráva


Čtrnáctistupňový speciál Zubr MAXXIM je dárkem všem příznivcům dobrého piva u příležitosti 140 let přerovského pivovaru. Konzumenty neohromí třeba zvláštní barevností, čím ale vyniká, je jeho síla chuti. Je plná, pěkně zaokrouhlená s vyšší a přitom lahodnou hořkostí.

Zubr MAXXIM je totiž skutečný originál, který ctí tradiční výrobu piva i starou recepturu. Díky tomu bylo možné dokonale vyladit nejen jeho chuť, ale celkovou charakteristiku tak, aby se odlišil od běžných piv a tak podpořil svoji výjimečnost.

Kromě originální chuti Zubr MAXXIM vyniká typickým aroma, sytou zlatou barvou a hustou pěnou. Příjemný dojem po napití ovlivňuje výborný říz, jako výsledek dlouhé doby zrání celých 90 dní. Zubr MAXXIM je oslavou 140 let pivovaru, během nichž se podle dostupných zdrojů uvařilo téměř 31 milionů hl piva a to je množství, které by zaplnilo 6,15 miliard půllitrů, tedy po půllitru pro téměř každého občana na světě.

Zubr MAXXIM poteče z restauračních píp už od zítřka. Je vítaným zpestřením nabídky a to potvrzuje i zájem trhu. Do prodeje už dáváme posledních 200 hl Maxxima v sudech,“ spokojeně vyjadřuje Petr Hermély, manažer marketingu. Speciál Zubr MAXXIM se vyrábí v limitovaném množství 1000 hl, proto se restauracím vyplatí zásobit se včas. Je k dispozici v lahvích v balení multipack po 8 kusech a v sudech jako filtrovaný i nefiltrovaný kvasničák. V nabídce bude pouze do vyprodání zásob především na Olomoucku, Zlínsku a Přerovsku. Se sériovou výrobou tohoto originálního speciálu zatím v Zubru nepočítají, záměrem je naopak zachovat jeho exkluzivitu a nabízet ho pouze příležitostně.

Tisková zpráva





Pivovar Holba ukončil hlavní etapu rekonstrukce ležáckých sklepů a už letos v létě využije jejich plnou kapacitu 20 tisíc hl. 40 milionová investice přinese výrazné zvýšení kapacity ležáckého sklepa a další zlepšení podmínek pro dlouhé dozrávání piva.

Nyní máme plnou kapacitu sklepa, což nám umožní plynule vykrývat letní odbyt,“ říká Vladimír Zíka, výkonný ředitel pivovaru a potvrzuje připravenost pivovaru na sezónu. Stáčírny sudů běží od tohoto týdne v plném provozu na 3 směny, stejně jako varna, kde navíc dochází k prodloužení cyklu. Od dubna nastoupilo do pivovaru 10 brigádníků, především do obslužných provozů stáčírny a expedice. Pivovar očekává nárůst poptávky už od května, jak velký bude, z velké míry ovlivní počasí. „V létě očekáváme až stoprocentní nárůsty prodeje, které jsme připraveni plynule vykrýt. Nejde jen o zajištění odbytu ale o kompletní servis, poskytnutý zákazníkovi,“ kometuje Vladimír Zíka.

V Holbě stále drží klasickou výrobu piva, která staví na tradiční metodě pomalého zrání, takže ležák ve sklepích dozrává až 2 měsíce. Proto je zapotřebí vytvořit zásoby v dostatečném předstihu.

Nové ležácké sklepy

Ležácké sklepy jsou v Hobě rozděleny do 5 oddělení, z toho jedno je přetlačné s 6 novými přetlačnými tanky. Nové jsou i ležácké tanky ve většině oddělení. Jsou vyrobeny z nerezové potravinářské oceli, aby vytvořily ideální prostředí pro zrání piva. Jejich výhodou je také automatická sanitace, která zajišťuje sterilní prostředí.

Rekonstrukce ležáckých tanků představovala celkovou výměnu zařízení i stavební úpravy. Kromě ležáckých tanků došlo k výměně hradících armatur, důležitých pro přesnou regulaci tlaku vznikajícího oxidu uhličitého, který ovlivňuje říz i pěnivost piva. V prostorách sklepa je nutné celoročně udržet stálou teplotu do 3°C a to vyžaduje spolehlivý a současně výkonný chladící systém. To bylo důvodem, aby původní žebrovice nahradily chladící registry. „Pozvolné dozrávání je nejdelším procesem při výrobě piva a významně ovlivňuje jeho chuťové vlastnosti. V případě, že při něm dojde k teplotním výkyvům, promítnou se do nežádoucích příchutí nebo vůní piva,“ vysvětluje Vladimír Zíka.

Kromě udržení stálé teploty je pro kvalitu piva nezbytná dokonalá čistota všech technologických zařízení včetně rozvodů, proto ty původní skleněné nahradily nerezové, umožňující důkladnou sanitaci.

Tisková zpráva


Prémiový ležák Pilsner Urquell, zakladatel celosvětové kategorie piv typu „pils“, oslaví letos v říjnu úctyhodné 170. jubileum. Oslavy symbolicky zahájí již 19. dubna 2012 unikátní visuté hodiny, jejichž mechanismus se spustí přesně 170 dní před samotným datem, kdy byla v roce 1842 uvařena první várka proslulého plzeňského ležáku. Oslavy výročí zrodu ležáku Pilsner Urquell a založení společnosti Plzeňský Prazdroj pak vyvrcholí 5. října v Plzni.

Naše 170. narozeniny chceme oslavit důstojně, způsobem odpovídajícím úspěšné historii i současnosti piva Pilsner Urquell. Plzeňský ležák je chloubou nejen Plzeňanů, ale patří bezesporu k národním pokladům. Je fenoménem, který šíří slávu českého piva ve více než 50 zemích světa. Proto si podle nás zaslouží dar, který bude toto výročí připomínat dalším generacím milovníků plzeňského piva. Rozhodli jsme se proto nechat zhotovit tento ,pivní orloj‘,“ uvedl manažer značky Pilsner Urquell Jan Šolta. Podle jeho slov Pilsner Urquell chystá pro oslavy výročí plzeňského ležáku ještě několik překvapení, ve kterých visuté hodiny a významné historické milníky budou hrát důležitou roli.

Foto

Design prazdrojského „orloje“ koresponduje se symbolem plzeňského pivovaru – historickou bránou, která byla postavena v roce 1892, tedy k 50. výročí. A právě proto byly visuté hodiny umístěny v její blízkosti. Vzhled orloje si kromě využití zmíněných architektonických prvků pohrává především s jemnými detaily, které umocňují propojení s pivovarem a pivem Pilsner Urquell. Hlavním materiálem se proto stala měď, z níž jsou také vyrobeny varní nádoby, a zelené pivní lahve Pilsner Urquell, z nichž byly vytvořeny dekorativní desky orloje.

Unikátnost hodin spočívá i v kombinaci údajů, které poskytují. Kromě aktuálního času, který poběží na klasickém ciferníku, bude první displej hodin postupně odpočítávat 170 dní symbolizujících celou 170letou historii piva Pilsner Urquell. Na druhém displeji se pak bude postupně připisovat počet piv vypitých od zrodu plzeňského ležáku v roce 1842. Plzeňský „orloj“ své slavnostní spuštění doprovodí ve 14 hodin zvonkohrou části symfonické básně Vltava od Bedřicha Smetany. Zvonkohra pak bude znít každý den v 16 hodin jako symbol k dovaření první várky až do 5. října 2012.

Lidé v Plzeňském Prazdroji hluboce ctí originalitu a historii piva Pilsner Urquell, proto i hodiny vyrobené u příležitosti výročí jeho vzniku jsou výsledkem tradičního řemeslného umu několika výjimečných osobností. Podílel se na nich především mistr hodinářského řemesla Martin Brož, jeden z mála specialistů na věžní hodiny u nás. Kovářskou a pasířskou část díla zastal zkušený mistr kovář Robert Kabeš, který se díky svým zkušenostem s výrobou vitráží zhostil i skleněných dekorativních desek.

Celý projekt s mnoha speciálními zásahy zastřešila designérská firma Creative Services. „Jsem rád, že jsem se mohl podílet na celém procesu od designérského návrhu ve skicáku přes dílčí řemeslné počiny po samotnou instalaci. Byla to výzva a zároveň nedocenitelná zkušenost pracovat s těmi nejlepšími profesionály pro světovou značku,“ uvedl Jan Prokop, jeden ze zakladatelů společnosti Creative Services.

Tisková zpráva



Vývoz chmele je nejnižší za 10 let

[čtvrtek, 19. duben 2012]

Poptávka

[středa, 18. duben 2012]

Dobrý den všem,

najde se někdo, kdo by měl zájem o moje služby?

Hledám mini nebo malý pivovar v Praze nebo blízkém okolí, kde bych se mohl uplatnit.

Vystudoval jsem SPŠ PT. Mám zkušenosti z vaření piva ve VÚPS na pokusných varnách, z pivovaru Braník a v neposlední řadě jako sládek minipivovaru Pivovarský dům.

Kontaktní údaje:

Martin Pišín

e-mail: marpis@volny.cz

tel.: 731 804 832








Pivovar proto dodatečně uvařil 200.000 půllitrů výročního speciálu.

Pivovar Ostravar slaví se svým výročním narozeninovým pivem Ostravar STO15° velký úspěch. Mimořádný zájem o extra silné pivo projevují hospodští nejen v domácím regionu pivovaru na severní Moravě, ale také ve zbytku republiky. Ostravar dokonce musel limitovanou edici výročního piva rozšířit. Kdyby to neudělal, zmizel by Ostravar STO15° z trhu dříve, než ostravský pivovar původně avizoval.

Výroční speciál Ostravar STO15° uvařil ostravský pivovar při příležitosti svých stopatnáctých narozenin letos na začátku roku v limitované edici 3 tisíc hektolitrů. Nové pivo je uvařeno podle originální receptury a při jeho přípravě použil Ostravar specifické suroviny i postupy. Výsledkem je silné polotmavé pivo s vyšší plností a výrazným chmelovým aroma.

Z nejnovějších prodejních statistik vyplývá, že během jednoho měsíce prodal Ostravar polovinu z předpokládané limitované edice tří tisíc hektolitrů. Většina výročního piva Ostravar STO15° se v březnu prodala v ostravském regionu.

V dubnu však jde výroční speciál na odbyt ještě rychleji. Ostravar totiž stopatnáctku dodává do stovek gastronomických zařízeních po celé zemi. „Vzhledem k vyjímečnosti piva a pochvalným reakcím našich spotřebitelů i zákazníků jsme se dohodli s vedením firmy, že Ostravar STO15° zařadíme do celorepublikové nabídky,“ popisuje důvody netradičního kroku vrchní sládek Richard Kornas. A objednávky na nové pivo se do Ostravy jen hrnou.

Z důvodu zvýšeného zájmu o stopatnáctku jsme tak museli limitovanou edici výročního piva rozšířit o dalších 200.000 půllitrů,“ říká Kornas. „Kdybychom to neudělali, stopatnáctka by z trhu zmizela dříve, než jsme avizovali. A to jsme nechtěli dopustit.

Nově zařadily Ostravar STO15° do své nabídky třeba hospody a restaurace v Praze, Pardubicích nebo Olomouci. „Jen v Praze si dnes můžete dát Ostravat STO15° v šedesáti hospodách,“ upřesňuje manažerka značky Ostravar Zuzana Cieciotková. Podle Cieciotkové během března vzrostl ostravskému pivovaru počet hospod, kam musí Ostravar zavážet své pivo, o jednu třetinu.

Spotřebitelé na novém pivu oceňují především jeho výjimečnou chuť. I když je pivo velmi silné, výborně chutná, krásně voní a je vyváženě hořké,“ vyjmenovává závěrem důvody velké obliby nového piva manažerka značky Ostravar Zuzana Cieciotková

Tisková zpráva



Světovar zvládl svou premiéru

[pondělí, 16. duben 2012]

Prodám pivní chlazení - včetně příslušenství, pozůstatky po rozvodu, vše funkční, vhodné na terasy, kiosky apod.cena 9999,- odběr osobně více foto emailem linda-gloves@tiscali.cz nebo 603503022

Pivní chlazení MK Refrigeration model UC 8711 UK

«« « Strana 323 z 403 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI