Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Novinky a aktuální dění

Co se píše o pivovarech a pivu


Pivní.info




Holba Výroční 140 Speciál navazuje na tradici vaření silných speciálních piv v Hanušovicích již v 19. století. Stejně jako kdysi ho hanušovičtí pivovarníci uvařili i po 140 letech. Zlatá čtrnáctka je připravená v sudech i v dárkovém multipacku pro fajnšmekry a všechny příznivce tradičních piv s jedinečnou charakteristikou.

Hanušovičtí si s ní pěkně vyhráli a není divu. Naposledy se totiž tady světlým speciálem čtrnáctkou připíjelo před 2. světovou válkou. Ten současný je výjimečný nejen složením, ale také recepturou. „Použili jsme pět různých druhů ječných sladů, což je v poválečné historii pivovaru zcela unikátní,“ říká sládek pivovaru Holba Luděk Reichl. Ani s chmelem se rozhodně nešetřilo. Jeho dávka je až o třetinu vyšší než např. u známé Holby Šerák Speciál se symbolickou stupňovitostí 13,51%. „Má krásné aroma několika chmelových odrůd a lahodně rozvíjející se hořkost díky postupnému chmelení. Na varně jsme chmelili natřikrát a jednou za studena, tedy až při sudování piva do ležáckých tanků,“ zaníceně přibližuje vznik narozeninového speciálu sládek pivovaru Holba Luděk Reichl.

Kvašení na otevřené spilce probíhalo pozvolně při nízké teplotě, což pivu ponechává vysokou plnost a chlebnatost. Dlouhá je i doba zrání, v tomto případě plných 100 dní. Výsledkem je pivo sytě zlaté barvy s vyšším obsahem sladového neprokvašeného extraktu, vysokým řízem a také vyšší, ale příjemnou hořkostí, která je pro tento typ piva charakteristická. Vyniká také svou pěnou. Ta je, především díky originálnímu složení sypání a dlouhému výrobnímu cyklu, hutná a stabilní.

Rozšířením nabídky speciálů reaguje pivovar Holba na jejich rostoucí oblibu. Během roku jich nabízí několik a většinu z nich vaří pouze příležitostně a v omezeném množství. Hostinští je mohou najít v Kalendáři Speciálů, který je informuje o novinkách a současně umožňuje, aby se na ně připravili a přizpůsobili jim třeba nabídku menu.

Holba Výroční  140 Speciál navazuje na tradici  a potvrzuje um hanušovických pivovarníků [p275]


10 nejzajímavějších faktů o pivu

[úterý, 2. prosinec 2014]

První český pivovar na crowdfundingu

[pondělí, 1. prosinec 2014]

Přátelský pivovar Malešov rozhodně nemá za cíl jen obyčejný prodej piva. Jeho heslem je drink different, nikoli get drunk. Chce povýšit pivní kulturu na vyšší úroveň – a kulturou se myslí jak způsob vaření piva, tak i jeho pití. Zákazník restaurace si zaslouží dostat pivo, které podpoří chuť jídla na jeho talíři, a číšník má dostat možnost takový nápoj nabídnout. Výsledkem je přátelské setkání, během něhož má harmonie chutí přednost před alkoholovým opojením.

Aby se na stůl dostalo pivo skutečně kvalitní, spolupracuje Přátelský pivovar Malešov s odborníky, kteří jsou zárukou vždy stejně dobré kvality a vysokého standardu. Jedině ozkoušené kvalitní ingredience a původní metoda vaření bez filtrace a pasterizace dokážou zajistit neošizené pivo. Z toho pochopitelně plynou i vyšší náklady na jeho výrobu. Takže ačkoli by přátelský pivovar nabídl gurmánům sérii svých pivních speciálů velmi rád, zatím má k dispozici pouze jednu vlastní recepturu, a to India Pale Ale (IPA).

Na vyvinutí další v pořadí – ležáku plzeňského stylu – teprve shání finanční prostředky. Cestou, jak přijít k penězům, je pro něj jednak prodej piva vařeného formou contract brewing, tedy spolupráce s partnerským pivovarem, a jednak crowdfunding. Proto se Přátelský pivovar Malešov jako první z českých pivovarů účastní crowdfundingového projektu Odstartováno.

Jistě, původní pivovarnické metody se výborně osvědčily, na starou českou pivní tradici jsme velmi pyšní a chceme v ní pokračovat, ale na druhou stranu máme chuť i nějakou tu tradici zbořit. Naše vize není ovládnout trh pomocí levného alkoholu a omezit možnosti zákazníkovy volby v restauraci jen na jednu, dvě, tři značky piva. Chceme zachovat kvalitní chuť, ale přidat k ní pestrost, přátelskou změnu, krok vpřed. Náš pivovar je mladý a novátorský. S tím souvisí i moderní způsob získávání chybějícího kapitálu – crowdfunding,“ vysvětluje Jan Prokop, jeden ze čtyř spolumajitelů Přátelského pivovaru Malešov.

O pivovaru

V roce 2002 se skupina přátel rozhodla zrekonstruovat rozpadající se středověkou tvrz Malešov nedaleko Kutné Hory. Cílem bylo zachránit vzácnou gotickou památku a zároveň jí vdechnout nový život. Mnoho mladých nadšenců společně strávilo desetitisíce hodin těžkou, ale smysluplnou a zábavnou prací. Nebýt jich, projekt by nikdy nebyl tak úspěšný a nevedl k vytyčení dalšího podobného cíle – rekonstrukci a oživení pivovaru v Malešově, jehož historie sahá až do 16. století. I tentokrát za vším stojí parta přátel, a proto se přátelství dostalo i do názvu samotného pivovaru.

Značka Přátelský pivovar Malešov žije teprve od podzimu 2013 a zatím je stále ve fázi realizace projektu. Nedávno se jejím majitelům podařilo získat nemovitost s původními pivovarskými sklepy stojící v sousedství malešovské tvrze. Postupně tedy pracují na budování vlastní výroby, kterou chtějí zahájit v roce 2015. To znamená obrovskou investici času a peněz. Pro malý pivovar je takový projekt opravdu velkým soustem, a chce-li navíc přijít s další vlastní recepturou, nezbývá mu, než shánět další finance právě prostřednictvím crowdfundingu.


Večerní školu čepování spojenou s rozšířenou exkurzí chystá na prosinec nošovický pivovar Radegast. Pod vedením obchodního sládka a mistrů výčepních se lidé naučí, jak se o pivo starat, správně ho načepovat a vychutnat si jeho příjemnou hořkost. Netradičním večerním programem pivovar oslaví 44. výročí uvaření první várky piva. Speciální večerní akce budou probíhat každou středu od 3. do 17. prosince mezi 18. a 20. hodinou.

Večerní prohlídky budou delší než běžné exkurze, takže účastníci mají možnost se seznámit s vařením nošovického piva mnohem detailněji. Vrcholem prohlídek bude setkání s obchodním sládkem nebo mistry výčepními, kteří zájemce provedou školou čepování. Návštěvníci se dozví, jak se o pivo správně starat a jak si užít jeho chuť. Načepovaný půllitr si vychutnají v degustační síni ve vyhlídkové věži pivovaru.

Na návštěvníky pivovaru Radegast tak čeká originální zážitek. „Očekáváme velký zájem o večerní školu čepování a prohlídky. Určitě návštěvníkům doporučuji účast na akci předem objednat přes naše webové stránky www.radegast.cz,“ radí Martina Sikorová, vedoucí Návštěvnického centra pivovaru Radegast v Nošovicích.

Součástí dvou a půl hodinových netradičních prohlídek je také ryze hořká odměna. Každý návštěvník noční prohlídky si kromě nevšedního zážitku ze školy čepování odnese domů také dva ležáky piva Ryze Hořká 12, kterou pivovar začal vařit v polovině letošního roku. Nový ležák je plnější, více ale příjemně hořký s výrazným chmelovým aroma. Speciální zážitek v pivovaru vyjde na 199 korun za osobu.


Pivovar Ostravar letos oživí starodávný zvyk a na Barboru (4. prosince) začne rozdávat dárky. Na rozdíl od Mikuláše se ale zaměří na dospělé.

Pivovar Ostravar letos poprvé uvařil nový černý speciál černá Barbora, který dostal jméno po patronce a ochránkyni dvanácti generací ostravských havířů. Se jménem svaté Barbory je spjato mnoho pověstí a legend. Jedna z nich praví, že 4. prosince - v den, kdy mají svátek všechny Báry, Barbory a Barborky – chodívaly kdysi po vesnicích Barbory a nadělovaly lidem dárky. Teprve v pozdějších letech přejal tuto roli od Barbor Mikuláš, který si přizval na pomoc čerta a anděla.

V dnešní době se na Barbořino nadělování skoro úplně zapomnělo a málokdo o tomto starodávném zvyku ví. My jsme se proto letos rozhodli tento starý zvyk oživit. Zatímco Mikuláš dává dárky dětem, my budeme v hospodách a restauracích rozdávat dárky dospělým,“ vysvětluje Zuzana Cieciotková z pivovaru Ostravar.

Od čtvrtého prosince vyšle Ostravar do ostravských hospod a restaurací s dárkovými koši mnohým už známé dívky v černých šatech s křídly. Říká se jim černé Barbory a provázejí ostravský pivní speciál od první chvíle, kdy se objevil na trhu. „Věříme, že návštěvníci hospod a restaurací toto zpestření uvítají, stejně jako zimní várku černé Barbory ,“ směje se Zuzana Cieciotková.

V pomyslném dárkovém koši budou mít černé Barbory kromě tradičních pivních dárků také jeden velmi netradiční a originální dárek. Ručně zdobené vánoční ozdoby s motivem Ostravaru, který pro ostravský pivovar připraví členové sociálního podniku KRABIČKY. Toto malé výrobní družstvo sídlí v Ostravě - Přívozu a zaměstnává lidi se zdravotním postižením.

Každá vánoční ozdoba, kterou nám zde vyrobí, bude nejen jedinečným originálem, ale také pomůže lidem se zdravotním postižením v rozvoji jejich individuálních tvořivostí a v uvědomění si sama sebe ve vztahu k sobě i okolí. A to je skvělé,“ říká Zuzana Cieciotková. Podle manažerky ostravského pivovaru je v podnikání důležité myslet nejen na zisk a profitabilitu, ale také na sociální rozměr a odpovědnost každého projektu. „Právě to v Ostravaru děláme. Víme, že za svůj podnikatelský úspěch vděčíme věrnosti a přízni zdejších lidí, a snažíme se to tomuto regionu splatit. Nejen tím, že zde zaměstnáváme lidi, nebo firmy, kterým dáváme práci při výrobě piva, ale třeba i tím, že spolupracujeme s podniky typu Krabičky.





Páter Jan Löffelmann, strakonický vikář slavnostně požehnal vánočnímu ležáku z DUDÁK-Měšťanský pivovar Strakonice a.s. Ten bude od 8.prosince ke koupi v dudáckých hospodách a restauracích, v PET lahvích se bude prodávat přímo v pivovarské prodejně.

Stejně jako v předchozích letech, přichystal DUDÁK – Měšťanský pivovar Strakonice a.s. na letošní Vánoce něco extra - Vánoční nefiltrovaný ležák.

Každý kdo toto dvanáctistupňové světlé pivo ochutná, toho naladí do příjemné sváteční nálady, která je směsí pohody, klidu a očekávání.

Náš vánoční ležák se vyznačuje výraznou chmelovou hořkostí, přitom jeho sametová plnost pohladí každého, kdo se napije. Vyrobený je z českého světlého sladu, který je navíc vhodně doplněný bavorským sladem a sladem karamelovým. Chmel je samozřejmě dovezený ze Žatce,“ uvádí sládková pivovaru Dagmar Vlková, která pivo uvařila.

Pivo neobsahuje žádné konzervanty, antioxidanty ani barviva, zkrátka nic umělého. Je vyrobený na čistě přírodní bázi. Stejně jako všech základních 9 druhů piv, které vyrábíme,“ říká Jaroslav Tůma, ředitel pivovaru DUDÁK.

Podle Marka Pohanky, ředitele obchodu a marketingu pivovaru DUDÁK je zájem o různé speciály každý rok větší. „Doba se v tomto ohledu mění. Počáteční nedůvěřivost vystřídal zájem vyzkoušet trošku jinou chuť. To platí i u štamgastů,“ říká Marek Pohanka s tím, že tento Vánoční nefiltrovaný ležák se bude prodávat od 8.prosince.

Vánočnímu nefiltrovanému ležáku dnes slavnostně požehnal vikář strakonického vikariátu Páter Jan Löffelmann JC.D.

Naši předkové říkali, že bez božího požehnání je marné lidské namáhání. A tak si žehnali před každou započatou prací, ale žehnali si také před jídlem. Tím si uvědomili, že pokrm a nápoj je darem božím a připomínali si slova z Bible - Ať jíte, pijete nebo cokoliv jiného děláte, dělejte to k oslavě boží,“ uvádí páter Löffelmann.



Pivovary Lobkowicz připravily pro letošní Vánoce skvělé dárky pro všechny pivní fajnšmekry. Kromě oblíbeného balení Čertovského speciálu si mohou milovníci piva letos zakoupit například Vánoční mixpack, Adventní kalendář, Exkluzivní vánoční balení, Vánoční balení Lobkowicz nebo Dárkové balení pivních stylů. Lidé tak mají šanci ochutnat piva z různých regionálních pivovarů skupiny Pivovary Lobkowicz.

Předvánoční čas je již tradičně spojen s Čertovským speciálem, který je charakteristický temně červenou barvou. Má bohatou, jemně narůžovělou pěnu a vyváženou hořkost a plnost. Vaří se jednou do roka k příležitosti sv. Mikuláše a do hospod se dostane již od 5. 12.,“ říká Jiří Faměra, vrchní sládek skupiny Pivovary Lobkowicz. Toto pivo je zároveň prodáváno i ve speciálním balení po 4 kusech - Čertovský speciál 4 x 0,5l. K dostání je v řetězcích Kaufland, Globus a Billa za přibližnou cenu 79 korun.

Dalším speciálním balením je Vánoční mixpack. Jedná se o Vánoční kolekci sedmi pivních specialit z pěti regionálních pivovarů Čech a Moravy. Lidé zde najdou tmavý Granát z Černé Hory, speciály Telčský Zachariáš a Jihlavský Grand z Pivovaru Jihlava, Comenius z pivovaru v Uherském Brodě, polotmavé speciální pivo Démon z vysokochlumeckého pivovaru a v neposlední řadě také piva Protivínský Granát a Prácheňská Perla z varny sládků v Protivíně. Vánoční mixpack prodávají řetězce Penny, Norma, COOP, Kaufland, Globus, Billa, Tesco a Ahold za přibližnou cenu 99 korun.

Největším balením je Adventní kalendář. Jeho princip je obdobný jako u čokoládových adventních kalendářů – na každý den od 5. do 24. prosince je pro jeho majitele připravena jedna láhev zlatavého moku. Speciální balení dvaceti různých piv z pivovarů Černá Hora, Jihlava, Klášter, Rychtář, Protivín, Uherský Brod a Vysoký Chlumec je k dostání v Normě, Globusu, Bille a Aholdu. Přibližná cena se pohybuje kolem 349 korun.

Zajímavým tipem na dárek je i Exkluzivní vánoční balení. Tato sada čtyř exkluzivních kousků nabízí piva Klášterní XIX. Bock z Pivovaru Klášter, Rauchbier z Pivovaru Uherský Brod, vysokochlumecký Amber Ale a Lobkowicz Premium z Pivovaru Protivín. Exkluzivní vánoční balení lze zakoupit ve speciálních prodejnách a v pivotékách za přibližnou cenu 99 korun.

Milovníky piva Lobkowicz Premium z Pivovaru Protivín jistě zaujme Vánoční balení Lobkowicz, které obsahuje 7 půllitrových piv a sklenici jako dárek. Pořídit se dá v maloobchodním řetězci Globus za přibližnou cenu 140 korun.

Třešničkou na dortu je pro opravdového pivního znalce Dárkové balení pivních stylů. V jednom balení se nachází 8 různých piv, která představují 8 různých stylů. Zástupci svrchního kvašení jsou pšeničný ležák Velen z Pivovaru Černá Hora a polotmavý Amber Ale (ejl) z Pivovaru Vysoký Chlumec. Do kategorie spodně kvašených piv pak patří polotmavý 19% speciál Klášterní Bock XIX. z Pivovaru Klášter, tmavý ležák Granát z Pivovaru Černá Hora, speciál s příchutí medu Kvasar z Pivovaru Černá Hora, vídeňský ležák Kounic z Pivovaru Uherský Brod, světlý prémiový ležák Lobkowicz Premium z Pivovaru Protivín a kouřový polotmavý ležák Rauchbier z Uherského Brodu. Dárkové balení pivních stylů bude k dostání ve vybraných pivotékách a ve speciálních prodejnách.




Každým rokem se milovníci piva těší na speciální vánoční edice. Už od srpna pro ně v ležáckých tancích Královédvorského pivovaru Tambor zrál polotmavý speciál 14 Klazar. Tento týden ho pracovníci pivovaru začali stáčet a první sudy a lahve míří k milovníkům pěnivého moku.

Polotmavý speciál je pivo vhodné pro sváteční příležitost, vyznačuje se zejména plnou lahodnou chutí s výrazným řízem. Minimální doba ležení je 70 dní,“ upřesnil sládek Martin Vrba. Jako správný speciál nabízí i „čtrnáctka“ Klazar vyšší obsah alkoholu, konkrétně 5,8%.

Je to tak ideální nápoj na sváteční chvíle u vánočních stolů, ať už doma nebo při návštěvě restaurací a hospod. K dostání bude nejen v Pivovarské prodejně Tambor, ale také v restauracích a prodejnách na řadě míst regionu. Zájemci si tuto limitovanou várku, která se bude zase opakovat až před příštími Vánocemi, objednávat už nyní.

Vánoční speciál Královédvorského pivovaru Tambor nese jméno rodiny majitelů původního pivovaru ve Dvoře Králové nad Labem. Rodina Klazarových koupila prusko rakouskou válkou zdevastovaný měšťanský pivovar v roce 1877. Postupně ho modernizovala a zvětšovala. V roce 1948 byl znárodněn. Tím ale stopa Klazarových v českém pivovarnictví nekončí. Jeden ze synů posledních majitelů, Gaston Klazar vystudoval Vysokou školu chemicko – technologickou, pracoval ve Výzkumném ústavu pivovarském a sladařském a v Pokusném a vývojovém středisku v Praze. Patřil mezi přední české pivovarnické odborníky. Je jedním z autorů českého dia a nealkoholického piva.


Pivovar Vysoký Chlumec raketově vystartoval na trh s novým polotmavým speciálním pivem IPA Flying Cloud, které se řadí do populárního pivního stylu ALE. Jméno Flying Cloud odkazuje na slavnou plachetnici, která v 19. století pendlovala mezi Anglií a Indií a dovážela anglickým kolonizátorům mimo jiné i pivo tohoto typu a zpět vozila např. koření a čaj.

Při výrobě vysokochlumeckéIPA Flying Cloudse používá metoda svrchního kvašení, suroviny a postupy jsou výrazně odlišné od tradičního českého piva. Chmelí se americkými odrůdami chmelů Amarillo a Cascade. „Pivo vyniká bohatou chutí, vysokou hořkostí a nádhernou vůní mandarinek, rozinek a květin. Jedná se o polotmavou 14 %, s obsahem alkoholu 5,5 %obj., hořkost dosahuje 50 jednotek EBC.“popisuje charakteristiku nového piva Pavel Bekeni, sládek Pivovaru Vysoký Chlumec.

Zkratka IPA (India Pale Ale) je pivním druhem, který je opředen spoustou pověstí a mýtů. Vraťme se proto do doby největší slávy Britského impéria, kdy nejvýznamnější kolonií Anglie byla Indie. Britští úředníci a důstojníci a jejich rodiny se chtěli napít dobrého piva, kterévšak na místním trhu nebylo k dispozici a z místních surovin je nebylo možné ani vyrobit.Nezbývalo nic jiného, než pivo do Indie dovážet. „Problém se však ukázal při dlouhé přepravě lodí, kdy bylo pivo vystaveno vysokým teplotám a kazilo se. Angličané to vyřešili zvýšením obsahu alkoholu a vysokou hořkostí – alkohol i chmel, ze kterého hořkost pochází, plní totiž mimo jiné také funkci konzervantů, které přispívají k delší trvanlivosti piva. Tak vznikl zcela nový pivní styl – India Pale Ale. Další inovace tohoto stylu přidali Američané, když v tamních minipivovarech (tzv. CraftBreweries) začali do tohoto druhu piva přidávat speciální odrůdy chmelů použitých pro studené chmelení. Studené chmelení uchová výrazné chmelové aroma, protože chmel neprojde intenzivním varem. Sládci v pivovaru Vysoký Chlumec se inspirovali tímto výrobním postupem a použili aromatické chmely za studena,“ vysvětluje Pavel Bekeni. IPA si postupně získává oblibu i u českých konzumentů a to díky pestrosti chutí, které otevírají dveře do světa netradičních pivních stylů.

Nové pivo míří od počátku listopadu do vybraných hospod po celé republice.


«« « Strana 215 z 404 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI