Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Novinky a aktuální dění

Co se píše o pivovarech a pivu


Pivovary BraumeisterInvestice do piva, aneb pivní akcie

[čtvrtek, 14. únor 2013]Portfolio značky Zlatopramen se opět rozrůstá – na trh přichází nováček Zlatopramen N•A. Zákazníci se mohou těšit na první lok o stupeň zábavnějšího nealkoholického piva od února 2013.

Uvedení nového produktu Zlatopramen N•A posiluje celorepublikově zavedenou a rostoucí značku. Zlatopramen tak vychází vstříc nejen řidičům, manažerům a sportovcům, ale obecně všem, kteří si chtějí vychutnat lahodnou a osvěžující chuť piva a přitom se plně soustředit na výkon. Tento trend potvrzuje i výzkum agentury Spectra z roku 2012, který uvádí, že nejčastěji pijí nealko vysokoškolsky a středoškolsky vzdělaní muži ve středních letech. Nejvíce nealka se pak vypije v Praze a na Moravě.

Název produktu N◦A je ve světě nejčastěji používanou zkratkou pro nealkoholické pivo – a značka Zlatopramen se tak chce stát pochopitelnější pro cílovou skupinu spotřebitelů a udávat nový trend v nealkoholických pivech. „Chceme se odlišit od konkurence a naše spotřebitele pobavit. Ukážeme, že si člověk může užívat i s nealkoholickým pivem a představíme ho jinak, než by lidé čekali. Produkty uvádíme v moderním a progresivním designu,“ uvedla k nové značce manažerka Lenka Kroupová ze společnosti HEINEKEN, která má Zlatopramen na starosti. Konzumenti se podle ní mohou v únoru a březnu těšit na reklamní vizuály v místech prodeje a též i na internetu a sociálních sítích, nové nealkoholické pivo se představí i v tisku, v červnu pak i v televizi.

Zlatopramen N◦A se vyrábí podle originální receptury z nejkvalitnějších surovin a je charakteristický lahodnou a jemně nahořklou chutí opravdového piva. Prodávat se bude v plechovkách, třetinkových skleněných lahvích, v restauracích pak čepovaný ze sudu. Doporučené prodejní ceny začínají na 10.90,- za 0,33l lahev, plechovku o objemu 0,5l koupíte za 14.90,-.

O stupeň lepší nealkoholické pivo Zlatopramen N◦A se na českém pivním trhu poprvé objevilo v únoru 2013. Nahradilo tak značku Fríí, kterou HEINEKEN svým spotřebitelům nabízel od roku 2010. Zlatopramen N◦A je charakteristický lahodnou a jemně nahořklou chutí opravdového piva. Spotřebitelům tak nabízí variantu k příležitostem, které si chtějí naplno prožít, ale současně chtějí mít pod kontrolou všechny své smysly. Prodává se v půllitrových a třetinkových lahvích, plechovkách a v restauracích i čepovaný ze sudu.Nejen k Valentýnovi jsme pro Vás připravili první variaci piva stylu ALTBIER vyrobeného v ČR.

ALTBIER – tradiční staroněmecké svrchně kvašené pivo

Variace na jeden z mnoha světových pivních stylů. Altbier, zkráceně Alt je svrchně kvašené pivo vyráběné převážně v Německu v oblasti okolo Düsseldorfu. Alt znamená starý. Toto pivo je svrchně kvašené, ale na rozdíl od většiny svrchně kvašených piv zrálo 3 měsíce při nízkých teplotách okolo 2o C. Barva je tmavší zlatá, pivo je plné chuti s krásným nahořklým charakterem s náznakem oříšků. Při výrobě je použitý především typický chmel Hallertauer Tradition a originální německé kvasnice svrchního kvašení.

Jedná se o silnější poctivou dvanáctku s 12,5 % epm a o síle 5,5 % obj. alk.

Výsledné pivo je exklusivní záležitost, kde díky dlouhodobému zrání v historickém sklepě pivovaru při nízkých teplotách je zvýrazněna především plnost těla a výraznější hořkost. A znalci v tomto pivu můžou objevit i jemný náznak oříšků a závan ovoce.

Jedná se opět o jednorázovou jedinečnou várku speciálu pod značkou CROSS THE WORLD

Pokračujeme v nyní již populární a očekávané tradici výroby piv ze světové studnice pivních stylů, kterou jsme zavedli v roce 2011 a v občasných várkách představujeme na české poměry méně obvyklá piva.

Úspěch těchto piv je velký a do podvědomí tak vstupuje vedle tradiční řady Vyškovských piv i značka CROSS, kterou už znáte ve dvou variantách míchaných limonád s pivem s naším originálním názvem CROSS BEER MIX.

Značka CROSS THE WORLD

Pod touto značkou se objevují piva, která, tak jak český překlad „křížem světem“ naznačuje, postupně vybíráme z klenotnice piv z celého světa a v občasných várkách nabízíme.

První naražení sudu se uskuteční dne 14. 2. 2013 v pivnici Vyškovského pivovaru na svátek svatého Valentýna.

… okoštujte piva a limonády z Vyškovského pivovaru


Velké Popovice, sobota 9. března 2013 (10:00 – 15:00 hodin)

Již počtvrté proběhnou ve velkopopovickém pivovaru tradiční Ladovské vepřové hody. Akce plná dobrého jídla a především piva Velkopopovický Kozel potěší všechny milovníky zabijačkových pochoutek. Součástí programu budou také stánky s ukázkami poctivé práce kovářů, řezníků, řezbářů či výrobců originálních šperků. To vše za hudebního doprovodu a předvedení lidových zvyků. Každou půlhodinu se návštěvníci budou moci vydat na prohlídkovou trasu pivovaru, aby se seznámili s výrobou oblíbeného Velkopopovického Kozla, navštívili sklepy, ve kterých můžou shlédnout největší dřevěný pivovarský sud o objemu 96hl a prošli unikátním tunelem až ke stáčírně s novou expozicí exportu piva Velkopopovický Kozel do celého světa. Návštěvníci se mohou také podívat na místního živého maskota – Kozla Oldu. Přilehlá pivnice Kozlovna bude v provozu celý den.

Vstup na akci je zdarma.


DUDÁK – Měšťanský pivovar Strakonice se již tradičně účastnil prestižní degustační soutěže v Táboře. Letošní 23. ročník Reprezentativních pivních slavnostní proběhl 6. února 2013 – 9. února 2013. Strakonický pivovar měl celkem obsazeno svými výrobky šest kategorií. Z Tábora si odvezl zlatou medaili polotmavý ležák Klostermann v kategorii polotmavých ležáků. Do Tábora se sjelo 150 pivovarů z České republiky a zahraniční.

Konkurence byla opravdu velká. Jsem velmi ráda, že polotmavý ležák Klostermann potvrdil své kvality a získal Zlatou pivní pečeť v této prestižní degustační soutěži,“ říká Dagmar Vlková, členka komise a sládek pivovaru.

Reprezentační slavnosti piva a minerálních vod 2013 v Táboře se konaly od 6. do 9. února 2013. Odborné anonymní degustace soutěže o Zlatou pivní pečeť začaly o den dříve. Porotu čekal náročný maratón – do soutěže bylo přihlášeno okolo 550 vzorků piva. Z hlediska účasti pivovarů v odborné degustační soutěži jsou Slavnosti piva v Táboře největší svého druhu v České republice. Odborné degustace jsou přísně anonymní a oficiálně garantované odbornými autoritami. Soutěže piva certifikují světově renomované společnosti TÜV SÜD, Bureau Veritas Czech Republic, 3 EC International a Státní zemědělská a potravinářská inspekce České republiky. Anonymní degustace proběhly od 5. do 8. února v kongresovém sále Jihočeské univerzity v Táboře. Mimo odborníků z pivovarů také degustovali doktorandi VŠCHT, úspěšní studenti Střední průmyslové školy potravinářských technologií z Prahy a Střední ekologické a potravinářské školy z Veselí nad Lužnicí. Jako nezávislí degustátoři se zúčastnili sládci z Japonska, Ukrajiny, Ruska, Polska a také řada našich vynikajících odborníků z oboru pivovarnického. Poprvé se také účastnili degustací pracovníci Výzkumného chmelařského ústavu Žatec.


Na 23. táborských slavnostech piva uspěla Staropramen 11 i Staropramen Nealko

Staropramen 11o a Staropramen Nealko potvrdily své kvality a na 23. reprezentačních slavnostech piva v Táboře získaly ocenění za druhé místo v kategorii nealkoholických piv a třetí místo mezi pivy jedenáctistupňovými. Potvrdilo se, že česká pivní dvojka z centra Prahy vaří kvalitní a dobré pivo i více než 140 let od doby, kdy byl smíchovský pivovar založen.

Uspět na prestižní soutěži, která je z hlediska účasti největší pivní slavností v České republice, je pro smíchovský pivovar velkým úspěchem. I z toho důvodu, že degustace jsou přísně anonymní a garantované odbornými autoritami. Většinou jde o sládky přihlášených pivovarů, odborných degustátorů a studentů odborných vysokých škol.

Druhé místo mezi nealkoholickými pivy jen potvrzuje oblíbenost Staropramenu Nealko. V předchozích letech totiž toto pivo v silně obsazené a stále oblíbenější kategorii dvakrát za sebou zvítězilo. Staropramen Nealko vychází vstříc milovníkům piva, kteří musí usednout za volant, případně si chtějí dát k obědu točené pivo bez alkoholu během pracovního týdne.

Dalším úspěchem pivovaru Staropramen je i třetí místo pro Staropramen 11o, který uspěl v konkurenci více než 30 vzorků. Od běžných světlých jedenáctek se odlišuje především použitím karamelového sladu. Ten se standardně používá hlavně u tmavých ležáků, ve světlých pivech se s ním často nesetkáte. S nápadem na inovovanou recepturu přišel v roce 2010 Jan Špaček, technolog výroby piva ve Staropramenu. Díky karamelovému sladu získalo pivo charakteristickou barvu i plnou chuť.

Ačkoliv Staropramen 11o je pivo poměrně mladé, jeho základ vychází ze zkušeností , které se v pivovaru ležícím prakticky v centru Prahy předávají už od května roku 1871, kdy se na Smíchově slavnostně uvařila první várka piva. Jedenáctka je ale zároveň ukázkou toho, že kvalitní základ je potřeba propojovat s novými nápady. Díky tomu pak můžeme lidem nabídnout zajímavé pivo odpovídající dnešním trendům,“ říká spoluautor receptury tohoto piva Jan Špaček ze Staropramenu .


Piva společnosti Pivovary Lobkowicz získala tři ocenění v prestižní odborné degustační soutěži Zlatá pivní pečeť 2013 – tmavý ležák Merlin, nealkoholické pivo Platan Nealko (obě vyráběná v Pivovaru Protivín) a polotmavý ležák vídeňského typu Kounic (z Pivovaru Uherský Brod) obsadily ve svých kategoriích třetí příčku.

Mám velkou radost, a to nejen za tato ocenění, ale i za pěkné umístění dalších piv skupiny Pivovary Lobkowicz v soutěži. Do finále se dostalo celkem 10 našich piv, což svědčí o vysoké kvalitě naší produkce napříč sortimentem. Chybělo nám tak jen trošku štěstí, aby sbírka našich ocenění byla ještě širší,“ uvedl Michal Voldřich, sládek protivínského pivovaru, který v sobotu 9. února 2013 na slavnostním vyhlášení soutěže všechna tři ocenění převzal.

Anonymní degustace se zúčastnilo 624 piv ze 128 pivovarů z řady zemí, které se mezi sebou utkali ve 24 kategoriích. Jednotlivé vzorky posuzovala odborná porota složená ze sládků přihlášených pivovarů, nezávislých degustátorů i studentů odborných vysokých škol. Garantem soutěže byly renomované kontrolní a certifikační společnosti a také Státní zemědělská a potravinářská inspekce České republiky.

Degustační soutěž Zlatá pivní pečeť 2013 se konala v rámci XXIII. Reprezentačních slavností piva v Táboře, nad kterými převzali záštitu hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, prezident Agrární Komory České republiky Jan Veleba, ministr zemědělství Petr Bendl, ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský a generální ředitel Czech Tourism Rostislav Vondruška.


Ryzí pivo z hor Holba Kvasničák získala nejlepší hodnocení degustátorů v soutěži Zlatá pivní pečeť a patří ji vítězství mezi kvasnicovými pivy. V soutěži bodovala také oblíbená jedenáctka Holba Šerák. Ze soutěže si odváží stříbrnou medaili. Letošní úspěch navazuje na celou řadu předchozích a je potvrzením jedinečnosti piva Holba a jeho stabilně vysoké kvality.

Získaná ocenění potvrzují vysokou kvalitu našeho piva a pro konzumenty je to věrohodný signál, které pivo si vybrat. Těší nás, že jeho jedinečné vlastnosti oceňují nejen odborníci, ale především konzumenti,“ vyjadřuje Vladimír Zíka, výkonný ředitel pivovaru Holba. S tím souvisí i rostoucí poptávka po pivu Holba a rozšíření distribuce původně lokální značky do celé republiky. Oceněný Holba Šerák je vlajkovou lodí pivovaru, jehož roční produkce přesahuje 220 tisíc hl. Je typický nejen svou vyšší hořkostí, ale i řízem, který vzniká přirozeným kvašením na otevřené spilce a pozvolným dozráváním. Dnes je Holba Šerák symbolem Jeseníků a nejoblíbenějším pivem nejen v horách. V sortimentu pivovaru je jako světlé výčepní a také jako speciál se symbolickou stupňovitostí 13,51 stupňů podle výšky nejnavštěvovanějšího vrcholu Jeseníků.

23. ročníku soutěže Zlatá pivní pečeť 2013 se zúčastnilo celkem 110 pivovarů.

V několika kategoriích spolu soutěžilo více než 550 vzorků, mezi nimi také piva z Japonska, Norska, Arménie, Ruska, Belgie, Běloruska, Nizozemska nebo Kazachstánu. Táborské slavnosti jsou podle organizátorů třetím největším pivním festivalem na světě. Významnější akce pořádají pouze v americkém San Diegu nebo v německém Norimberku.


Ležák Litovel Premium zvítězil nejen v příslušné kategorii světlých ležáků, ale stal se šampionem celé soutěže Zlatá pivní pečeť 2013. Svoji jedinečnou chuť a prvotřídní kvalitu obhájil mezi 550 pivy z celého světa. Do Litovle tak putuje „tuplák“ v podobě 2 zlatých medailí pro Litovel Premium, dále zlatá medaile pro nealkoholické pivo Litovel Free a bronz pro Litovel Dark, tmavé výčepní. Celkem čtyři medaile tímto opět zpečetily prvotřídní kvalitu piva Litovel. Jde o mimořádný úspěch značky, kterým pivo z Hané navazuje na desítky získaných ocenění, mezi kterými je také loňské vítězství v degustační soutěži Zlatý pohár Pivex pro Litovel Free nebo titul České pivo 2012 pro Litovel Premium.

Na pivu z Litovle degustátoři vysoce hodnotí nejen jeho chuť, hořkost a výborný říz, ale především celkovou osobitou charakteristiku. Tu ovlivňují domácí suroviny stejně jako tradiční výroba piva a orientace na kvalitu.

„U nás se medaile staly takřka tradicí, která samozřejmě zavazuje. Letos pivovar slaví 120 let a po celou tuto dobu se držíme klasické výroby piva, řemesla, které má na Hané staleté kořeny. U nás například nikdy neuvidíte, že pivo ředíme vodou nebo že na něj spěcháme. Dostává vždy správný čas k dozrávání i kvašení a to v pivu dokážete vnímat. Ovlivňuje to i jeho pitelnost, která se z řady piv v posledních letech vytratila,“ říká zkušený pivovarník a sládek pivovaru Litovel Petr Kostelecký.

Úspěch piva Litovel Premium je o to cennější, že jde o vítězství v celé soutěži. Ležáky jsou chloubou každého pivovaru a prestižní záležitostí také co do konzumace. Naopak nealkoholické pivo je dnes běžné pití a zdravá alternativa všem slazeným nápojům. Proto se těší vysoké oblíbenosti v souvislosti s měnícím se životním stylem. "Nealko pivo u nás vzniká technologií zkráceného kvašení. Ta omezuje vznik alkoholu na minimum, takže se v těle odbourává ihned po napití," říká sládek a poukazuje na nutnost potlačení mladinové příchuti nealko piva a vyladění chuťových vlastností. Litovel Free je oblíbený i proto, že dnes je jeho chuť velmi blízká běžnému pivu.

23. ročníku soutěže Zlatá pivní pečeť 2013 se zúčastnilo celkem 110 pivovarů.

V několika kategoriích spolu soutěžilo více než 550 vzorků, mezi nimi také piva z Japonska, Norska, Arménie, Ruska, Belgie, Běloruska, Nizozemska nebo Kazachstánu. Táborské slavnosti jsou podle organizátorů třetím největším pivním festivalem na světě. Významnější akce pořádají pouze v americkém San Diegu nebo v německém Norimberku. Pivo Litovel si z této soutěže za posledních dvanáct let odvezlo už 33 medailí.


Pivovar Samson vstupuje po roce, kdy s novým vedením pracoval na stabilním začlenění na pivovarnickém trhu, do toho letošního roku vybaven novými technologiemi a po kompletním rebrandingu většiny tuzemských a exportních produktů. Celkové investice za minulý rok se pohybují v řádech několika desítek milionů korun.

Samson je vynikající české pivo s bohatým portfoliem, včetně nealko legendy Samson Pito a ochucených ovocných piv typu radler. Všechny naše produkty jsou z českých surovin a vlastní vody z 274 metrů hluboké artéské studny a já jsem rád, že celkovou kvalitu našich produktů od konce roku ještě výrazně zvedá nový, moderní plnič lahví. Jedná se o největší investici do modernizace pivovaru za posledních 15 let a není pochyb o tom, že se stoprocentně vyplatí,“ říká obchodní ředitel pivovaru Samson David Posekaný.

Nejde o jedinou investici. V pivovaru se měnily vzduchové kompresory a na konci roku definitivně skončilo plnění piva do hnědých NRW lahví. Samson už proto od ledna koupíte jen v modernějších zelených lahvích typu České pivo. Nutné finance ale šly i do přepravek. Pět historicky používaných typů v černých variacích nahrazuje zelená atraktivní přepravka pro všechny piva Samson, a to v souladu s CI pivovaru a novým brandingem. Jen nealkoholické Pito zůstává v modrých, pro něj tak typických přepravkách.

Jsem si jistý, že Samson teď bude v obchodech rozpoznatelný a nezaměnitelný. Nově se nám podařilo naše produkty zalistovat do Intersparu, u obchodních řetězců Ahold, Tesco a Kaufland jsme náš listing významně rozšířili. Navíc na prodejnách Billa chystáme velkou jarní akci,“ vypichuje obchodní úspěchy David Posekaný.

Exportní značky zúžené nově jen na brandy „Samson“ a „1795“ zase dobývají zahraničí. Na Slovensku slaví úspěchy na gastronomickém trhu, pozice ale získávají i v postsovětských zemích jako je Gruzie, Bělorusko, Ukrajina a dále pak v Číně, nebo Latinské Americe.

Letos se chceme v Česku zaměřit hlavně na on trade trhy, chystáme projekt na získávání nových provozoven. Zároveň ale připravujeme i produktové novinky. Po loňském úspěchu ochucených piv Samson Mix je naším cílem udržet a přeskočit nastavenou laťku. V plánu je proto mimo jiné i jedna nová a na českém trhu zatím neznámá příchuť,“ přibližuje plány pivovaru jeho obchodní ředitel David Posekaný a dodává: „V loňském roce měla ochucená piva Samson Mix 15% podíl v celkovém objemu prodeje a toto číslo bychom letos určitě chtěli navýšit.Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI