Rastal

Novinky a aktuální dění

Co se píše o pivovarech a pivu


Pivovary Braumeister

Minipivovary u nás zažívají boom

[čtvrtek, 11. prosinec 2014]Pivovary Lobkowicz Group, a.s. oznamuje, že v minulém týdnu uplatnila již dříve avizovanou opci na nákup 30% podílu na základním kapitálu společnosti Pivovar Rychtář, a.s. se sídlem v Hlinsku a stala se tak jeho 100% akcionářem.

Pivovar Rychtář je součástí skupiny Pivovary Lobkowicz od roku 2008, kdy skupina získala 50% podíl, navýšený v roce 2011 na 70 %. Opce na nákup zbývajících 30 % byla sjednána již při prvotním kapitálovém vstupu.

Pivovar Rychtář byl založen v roce 1913 a v loňském roce oslavil 100 let své existence. Až do roku 1996 byl pivovar součástí podniku Pivovary Hradec Králové, s.p. V roce 1996 jej získala společnost IMEX Premium, od které ho odkoupila v roce 2008 společnost K Brewery, dnešní Pivovary Lobkowicz Group, a.s..

Pivovar Rychtář vaří pivo tradičním způsobem, včetně kvašení piva na otevřených spilkách. Jako jeden z mála pivovarů u nás používá dodnes hlávkový chmel ve své přírodní podobě. V současné době vaří osm druhů piv včetně nefiltrovaných či speciálně chmelených.


Měsíčník Pivo, Bier & Ale udělil ocenění za nejlepší nové svrchně kvašené pivo roku 2014. Je jím IPA Flying Cloud z Pivovaru Vysoký Chlumec. Získané ocenění je signálem, že se vysokochlumecký pivovar vydal na českém pivním trhu správným směrem.

IPA Flying Cloud je polotmavé 14% speciální svrchně kvašené pivo, s obsahem alkoholu 5,5 % obj., hořkost dosahuje 50 jednotek EBC, což je výrazně více než např. u běžných ležáků plzeňského typu. „Unikátní pro toto pivo je sladění profilu hořkosti a chutí speciálních sladů do nádherné plnosti a harmonie. Pro výrobu piva IPA Flying Cloud jsou potřeba speciální suroviny a kvasnice. Aplikuje se klasické chmelení na varně, ale klíčové jsou vysoké dávky chmele za studena. Výrobní prostory zejména při kvašení musí být odděleny od jiných piv. Výrobní náklady jsou díky této technologii i speciálním surovinám vyšší a pivo patří do kategorie těch dražších. Tomu pak odpovídá i mimořádný chuťový zážitek, kdy bohatou chuť a vysokou hořkost doplňuje nádherná vůně mandarinek, rozinek a květin,“ dodává Jiří Faměra, vrchní sládek Pivovarů Lobkowicz, který se na přípravě tohoto nového piva s týmem vysokochlumeckých sládků podílel.

Pivovar Vysoký Chlumec na Sedlčansku patří mezi vůbec nejstarší v Čechách. První zmínky o vaření piva pocházejí již z roku 1466. Desítky let jeho výrobní program zahrnoval klasická česká spodně kvašená piva. Revoluční změna nastala až po začlenění pivovaru pod skupinu Lobkowicz, kdy se v něm začalo s vařením svrchně kvašených piv. Jako první přišel na trh v roce 2011 pšeničný ležák Chlumecký Vít. Od té doby pivovar se svrchně kvašenými pivy výrazně pokročil a dnes jich má ve výrobním programu 7 druhů, přičemž celkově sortiment zahrnuje 13 výrobků.

Náš pivovar je tradičním řemeslným pivovarem (tzv. craft brewery), kde nám pivo kvasí v otevřených spilkách a zraje dlouhou dobu v ležáckých sklepích. Tyto tradiční pivovarské postupy vyžadují vysoký podíl lidské práce a ocenění proto vnímám jako odměnu pro celý tým zaměstnanců pivovaru. Získat ocenění krátce po uvedení na trh je pro nás velkou poctou a také potvrzením, že jdeme správnou cestou. Hlavně nás ale těší obrovský zájem konzumentů o naše nové pivo. Máme za sebou již několikátou várku a poptávka je stále obrovská. Druhý den po stočení nemáme v pivovaru ani lahev,“ říká Pavel Bekeni, sládek Pivovaru Vysoký Chlumec.

Výroční ceny měsíčníku Pivo, Bier & Ale se od loňského roku zaměřují na nejkvalitnější nová piva. „Zároveň chceme upozornit na vývoj české pivní scény, který získal během posledních tří let výraznou dynamiku. Jejími rysy jsou rozšiřování rozmanitosti pivních stylů, nástup osobitých sládků v regionálních pivovarech, kteří vaří s invencí i maximálním osobním zaujetím, a zvýšení počtu hostinců i pivních barů nabízejících piva z nezávislých a regionálních pivovarů,“ říká Pavel Borowiec, vydavatel měsíčníku Pivo, Bier & Ale.


Pivní rozmanitost počtvrté v novém

[středa, 10. prosinec 2014]

Adventní a pohodová atmosféra zavládne v sobotu 13. prosince na nádvoří Kynšperského pivovaru. Celý areál se promění v jedno velké tržiště, kde nebudou chybět prodejní stánky s tradičním vánočním zbožím, tvůrčí workshop pro děti a sváteční muzika včetně staročeských písniček v podání veselého flašinetáře. Stylové vánoční trhy pořádá Základní umělecká škola Kynšperk nad Ohří ve spolupráci s místním pivovarem.

Vánoční jarmark se u nás koná vůbec poprvé. Letos začínáme s deseti stánky, ve kterých budou výrobci a prodejci z Kynšperka nabízet své vlastní produkty. Lidé tu jistě objeví celou řadu pěkných věcí s vánoční tématikou. Výběr je vskutku široký, od keramiky, svíček, bižuterie, adventních věnců až po perníčky, cukroví a kvalitní čokoládu. Sortiment regionálních produktů nově rozšíří i pečené čaje a pivní chmelová marmeláda,“ přiblížil pestrou nabídku vánočních trhů ředitel Kynšperského pivovaru Radek Vomočil.

A jelikož se akce koná v pivovaru, připravil při této příležitosti sládek Miroslav Broz speciální tmavé nefiltrované pivo pojmenované Černá milenka. „Tímto pivem připomínáme legendu porcelánového barona a tehdejšího majitele Kynšperského pivovaru šlechtice Jiřího Haase. O něm se totiž traduje, že býval velkým svůdníkem a mezi svými milenkami měl i jednu ženu tmavší pleti s exotickým původem,“ vysvětlil ředitel, kde čerpal inspiraci při hledání názvu pro novou pivní specialitu. „Ležák je třikrát chmelený a má dokonale vyváženou příjemnou sametovou chuť s karamelovým a kávovým nádechem. Obsah alkoholu je 5,2%,“ upřesnil charakteristiku novinkového piva Vomočil.

Kromě pěnivého moku si návštěvníci budou moci dopřát také svařené víno, vánoční punč a dále ochutnat grilovaná masa nebo klobásky. K poslechu a pro dobrou náladu zahraje malá dechová hudba Mariánskolázeňská pětka a soubor lesních rohů.

Vánoční trhy potrvají od 10 do 18 hodin. Vstup je po celý den zdarma.

Na vánočních trzích v Kynšperku budou moci pivaři ochutnat Černou milenku [p1184]

Pivovary Lobkowicz získaly čestné uznání odborné poroty projektu VIZIONÁŘI 2014 za budování sítě svých minipivovarů v Číně a přínos v oblasti inovativního přístupu k exportu. Hlavním odborným partnerem projektu je Česká exportní banka (ČEB).

Podle Ing. Karla Bureše, generálního ředitele ČEB, projekt VIZIONÁŘI potvrzuje, že je v ČR řada inovativních firem, vizionářů, kteří v podnikání vidí dál než ostatní. Česká exportní banka tyto tuzemské firmy ráda podpoří a pomůže jim v jejich růstu.

Jsme rádi, že se nám daří pronikat na čínský trh s naším pivem a že se nám povedlo najít alternativu k poměrně komplikované cestě lodními kontejnery na obrovskou vzdálenost. Navíc naše minipivovary nejsou jen o kvalitě piva samotného, ale přenesení genia loci českého minipivovaru či chcete-li hospody, do tamního prostředí,“ říká Zdeněk Radil, generální ředitel Pivovary Lobkowicz.

Vyhlášení vítězů projektu VIZIONÁŘI se konalo už počtvrté v řadě. Letos se zástupci inovativních firem sjeli 4. prosince do Pavilonu Grébovka na pražských Vinohradech. Večerem provázela Iveta Toušlová, která v úvodu představila hlavní cíl projektu, vyhlašovaného zájmovým sdružením právnických osob CzechInno: podpořit české firmy a podnikatele, kteří dokázali posunout své podnikání za hranice běžné podnikatelské vynalézavosti a přinesli na trh inovaci, a to nejen v tradičním technologickém slova smyslu, ale i ve smyslu společenském a ekonomickém.


Pivovary Lobkowicz zavítaly se svými regionálními pivy do Míčovny Pražského hradu. Konalo se zde vyhlášení nejlepších restaurací podle Maurerova výběru Grand Restaurant 2015. V rámci slavnostního galavečera bylo možné ochutnat menu od TOP 10 českých restaurací, které bylo kromě vína letos nově párováno i s pivy z produkce českých a moravských regionálních pivovarů skupiny Lobkowicz.

Růžový jehněčí hřbet s hříbky a smetanovou omáčkou s bylinkovým piškotem z Farmy Košík zapíjeli gurmáni polotmavým speciálem Démon z Pivovaru Vysoký Chlumec na Sedlčansku. Polévku z batátů a červeného kari a tartar z krevety z restaurace Koishi fish & sushi doplňoval pšeničný ležák Velen z Pivovaru Černá Hora na Blanensku. To je jen malá ochutnávka z nabídky galavečera, na kterém kromě výtečného jídla dominovala i piva z regionálních pivovarů skupiny Lobkowicz.

Pivovary Lobkowicz svojí neuvěřitelně širokou nabídkou různých pivních stylů opakovaně předvedly všem gastronautům, že párovat výborné pokrmy předních českých restaurací s pivem může být nádhernou výzvou k objevování nových chuťových zážitků,“ říká Pavel Maurer, zakladatel ankety Grand Restaurant. Michal Kuřec, pivní sommeliér Pivovarů Lobkowicz k tomu dodává: „Skutečnost, že se po uplynulá desetiletí v české kotlině nevařilo v podstatě nic jiného, než světlý ležák plzeňského typu, nás vyneslo v tomto pivním stylu na světový vrchol. Ale také to znamenalo, že pivo bylo u nás částečně degradováno na lidový nápoj a do vyšší gastronomie příliš neproniklo. To se v posledních letech ale zásadně mění a myslím, že české pivovarnictví má nakročeno k tomu, zaujmout pevnou pozici i v rozličné gastronomii, podobně jako je tomu například v Belgii.“ S naší pestrou nabídkou pivních stylů včetně svrchně kvašených piv typu Ale, IPA, pšeničné jsme schopni párovat i netradiční pokrmy jako jsou ostrá a silně kořeněná jídla, mořské plody, dorty atd., které se k tradičnímu českému ležáku nehodí.

Návštěvníci mohli během večera ochutnat celkem 6 pivních stylů, které byly zastoupeny následujícími pivy ze skupiny Lobkowicz: Lobkowicz Premium - český prémiový ležák z Protivína, který letos získal ocenění na Zlatém poháru Pivex. Merlin – tmavý prémiový ležák z Protivína, který v letošním roce vybojoval zlato na soutěži Pivo České republiky. Na stejné soutěži a na Žatecké dočesné oceněný Démon – polotmavý speciál z Pivovaru Vysoký Chlumec. Dále speciál ochucený medem Kvasar z Pivovaru Černá Hora, v jehož chuti se snoubí hladká vyrovnaná hořkost s jemnou, mírně nasládlou medovou příchutí. Velen, svrchně kvašený pšeničný ležák, který se v letošním roce stal vítězem testu MF Dnes mezi pšeničnými pivy a také získal ocenění v soutěži Zlatá pivní pečeť 2014. A jako zlatý hřeb večera byla nabídnuta svrchně kvašená IPA Flying Cloud z Pivovaru Vysoký Chlumec, která během svého prvního měsíce existence získala Výroční cenu za Nové svrchně kvašené pivo roku 2014 od měsíčníku Pivo, Bier & Ale.10 pív s najbláznivejšími menami

[sobota, 6. prosinec 2014]


Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI