Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Novinky a aktuální dění

Co se píše o pivovarech a pivu


Pivovary Braumeister

Český barman z pražského Tretter’s baru Tomáš Toka se v amsterdamském finále mezinárodní soutěže Star Serve v čepování a servírování piva Heineken umístil na skvělém 5. místě!

V soutěži zúročil svůj talent a dovednosti získané během náročných tréninků a školení, přičemž v kategorii Magic, která oceňuje zvláštní kouzlo a osobitý styl při prezentování Heinekenu, dokonce zvítězil.

Finále se zúčastnila dvacítka barmanů z nejlepších barů, klubů a restaurací od Brazílie, přes Dubaj, až po Singapur. Celkovým vítězem se stal Sander van Veenendaal z holandského Grand Café de Lindenhof.


S příchodem adventu v Pivovaru Chotěboř připravili tradiční sváteční třináctapůlstupňový karamelový Speciál. Jak samotný název napovídá, jedná se o pivo z kategorie speciálů, obohacené karamelovým sladem, vyznačující se jantarovou barvou a velmi jemnou hustou pěnou. Autorem originální receptury je chotěbořský sládek Oldřich Záruba, který před několika lety recept sám vytvořil a náležitě si jej střeží.

Náš Speciál je pivo s vyšším obsahem alkoholu, ideální pro výjimečné události. Proto jej vařím jen dvakrát do roka, na Vánoce a Velikonoce, výborně se hodí například ke štědrovečerní večeři. Letošní várka se nám opravdu vydařila, pro velký zájem jsme připravili sto šedesát hektolitrů, což je o sto procent více než vloni. Na odbyt jde velmi dobře,“ pochvaluje si Záruba.

Speciál v Chotěboři uvařili se značným předstihem už v září. Doba jeho zrání v ležáckých tancích je totiž minimálně šedesát dní. V těchto dnech se stáčí do lahví a do sudů. Zákazníci toto lahůdkové pivo najdou v síti maloobchodních prodejen i na výčepech ve svých oblíbených hospůdkách. Chybět nebude ani tradiční sortiment značky Chotěboř, od začátku prosince označený stylovými svátečními etiketami.
Sládek pro nový minipivovar

[pátek, 22. listopad 2013]

Hledám sládka pro připravovaný, nově vznikající minipivovar v Kyjově na jižní Moravě.

Zájemci se mohou hlásit s přiloženým životopisem na email: tmachalinek@gmail.com

Těším se na spolupráci.

Tomáš Machalínek


Pivní cesta přes zemi nikoho

[čtvrtek, 21. listopad 2013]


Vánoční speciál Gustav poteče z restauračních píp od 1. prosince a otevře tak čas přátelských setkání během adventu. Vůbec poprvé se v restauracích objeví také v lahvích v dárkovém balení s 5 pivy a originálním krýglem. V pivovaru ho vaří pouze při výjimečným příležitostech a také tentokrát jde o edici v omezeném množství 1000 hl sudového Gustava a tři tisíce kusů dárkových balení.

Speciál Gustav, pivo z ječmenného sladu se stupňovitostí 13,5 a šesti procentním obsahem alkoholu, navazuje na tradici a svým názvem připomíná známého zápasníka Gustava Frištenského. Ten pivovar nejen často navštěvoval, ale dokonce v pivovarském areálu trénoval. Jeho manželkou byla totiž dcera litovelského sládka a on sám pivem s chutí připíjel na svá vítězství.

Výroba Gustava vychází ze staré receptury, která staví na tradiční výrobě piva a vybraných surovinách prvotřídní kvality. Sytou barvu mu přináší použitý karamelový slad, zatímco bavorský slad zvyšuje plnost dokonale vyladěné chuti. Ještě před napitím je možné zaregistrovat intenzívní aroma přírodních chmelových silic, které je ovlivněno vyšším podílem chmele i speciální recepturou chmelení. O příjemný zážitek při konzumaci se postará i jeho vysoká pitelnost, která vybízí k dalšímu napití a tím i delšímu posezení.

Aby se mohlo Gustavem připíjet počátkem adventu, bylo zapotřebí začít s jeho přípravou už v létě a po celou dobu pečlivě dohlížet na jednotlivé fáze výroby. Výjimečnost tohoto piva, které je skutečným originálem, potvrzuje i velký zájem konzumentů a s tím související vysoká poptávka restaurací. Jeho množství je omezené, a proto se restauracím vyplatí zásobit se včas.

Zatímco polotmavý Speciál Gustav bude o Vánocích k dispozici jen v gastro provozovnách, v obchodní síti pivovar nabídne vánoční multipack s 8 lahvemi Litovel Sváteční Speciál 13º.

Pivovar Litovel slaví 120. Vánoce, slavnou historii připomíná také vánoční edice speciálu Gustav. [p274]

Mění se pivní kultura a zvyky?

[čtvrtek, 21. listopad 2013]


Holba uspořádá adventní dílnu

[úterý, 19. listopad 2013]

Uskuteční se v Pivovarském muzeu v pátek 22. listopadu od 16 hodin. Adventní dílna nabídne ukázky ruční výroby nejoblíbenějších vánočních dekorací, do které se bude moci zapojit každý, kdo chce mít Vánoce podle vlastní fantazie.

Odbornou pomoc poskytnou návštěvníkům zkušené dekoratérky ze sdružení K2 Hynčice, které nejen poradí, ale také názorně předvedou, jak si počínat, aby byla vánoční ozdoba nejen atraktivní, ale také něco vydržela. Počítá se nejen s pletením tradičních adventních věnců ale také s výrobou svícnů a dekorací, ať už na stůl nebo k zavěšení na okno či stromek. Zájemci si tady budou moci vytvořit také stále více populární venkovní ozdoby na dům nebo do zahrady. A koho dekorace zrovna nelákají, může si prohlédnout zajímavou výstavu, věnovanou tradičním vánočním zvykům, dodnes dodržovaným na severu Moravy a ve Slezsku nebo ruční práce dětí ze ZŠ v Hanušovicích. Lákavá je určitě také ochutnávka polotmavého vánočního Holba Šerák Speciál, který Vám fortelně načepují v Pivovarské restauraci, která je součástí muzea.

Výstava bude přístupná až do konce prosince, v pracovní dny od 10 do 16 hodin.

Návštěvníci adventní dílny zaplatí za vstup 30 Kč . Jeho součástí je i materiál, potřebný k výrobě ozdob a dekorací.


Pivovar Holba rozšiřuje svoji nabídku o Vánoční polotmavý Holba Šerák Speciál. Jde o zvláštní edici svátečního piva, vyrobeného v omezeném množství 1000 hl speciálně u příležitosti Vánoc. Tento týden dorazí do restaurací první sudy a v obchodní síti se objeví v dárkovém multipacku s 8 půllitry a vánočním potiskem.

Vánoční Speciál Holba Šerák je charakteristický svými chuťovými vlastnostmi, sytou barvou a hustou smetanovou pěnou. Výjimečná je také jeho symbolická stupňovitost 13,51. Ve srovnání s běžným pivem značky vyžaduje Šerák Speciál vyšší podíl sladu i aromatického chmele. Pro jeho výrobu se používá speciální barevný a karamelový slad, aby pivo získalo mírně karamelovou chuť i vůni. Množství i druh sladu je důležité přesně stanovit, aby pivo získalo svoji chuťovou jedinečnost. Zvláštní je také receptura chmelení. I když má vánoční Šerák Speciál vyšší hořkost, musí zůstat jemná a lahodná. Svoji chlebnatou plnou chuť získává díky dlouhému, pozvolnému zrání v ležáckých sklepích. Trvá celé dva měsíce a za tu dobu si pivo stačí vzít ze sladu i chmele to nejlepší, což se odráží do jeho vlastností a celkové charakteristiky. Zásadou je, že Holba vaří speciál, stejně jako ostatní druhy piva, na předem danou stupňovitost tzn. že hotové pivo neředí vodou, chemicky nedobarvuje ani nedosycuje oxidem uhličitým. Konzumace tohoto vánočního speciálu přináší výjimečný zážitek, který ocení nejen znalci piva. Je ideálním nápojem pro přátelská posezení a vhodným digestivem k vybraným pokrmům.

Speciály z produkce pivovaru Holba se těší velkému zájmu konzumentů, proto lze předpokládat, že tento vánoční bude v nabídce pouze do konce roku.Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI