Novinky a aktuální dění
Co se píše o pivovarech a pivu

Obrázky k pivu ze sbírky pivovarských reklam, tácků a účtenek
[pondělí, 29. září 2014]
[Ostatní pivní dění] 07:45 [permalink] [reaguj]
Lidé degustovali pivo na zámku
[pondělí, 29. září 2014]
[Ostatní pivní dění] 07:39 [permalink] [reaguj]
V ČR přibývá pivovarů a piv, produkce však stagnuje
[pondělí, 29. září 2014]
[Ostatní pivní dění] 07:35 [permalink] [reaguj]
Centrum Bratislavy dnes opäť privíta priaznivcov piva na festivale
[sobota, 27. září 2014]
[Ostatní pivní dění] 14:01 [permalink] [reaguj]
Slunce ve skle 2014 ve znamení nových piv a pivovarů
[pátek, 26. září 2014]
[Ostatní pivní dění] 12:06 [permalink] [reaguj]
Do hospod míří Pšeničný speciál knížete Václava
[pátek, 26. září 2014]
Svatý Václav je nejen patronem piva a symbolem českého státu, ale i jménem pro pivní speciál, který již tradičně ke dni státního svátku uvařili sládci v Černé Hoře na Blanensku a ve Vysokém Chlumci na Sedlčansku. Na čepu bude ve více než tisícovce vybraných hospodách od 26. září. O den později si budou moci Pšeničným speciálem knížete Václava přiťuknout také návštěvníci černohorské Pivní pouti.
Pšeničný speciál knížete Václava je svrchně kvašené 13% pivo, při jehož výrobě byla použita více než polovina sladu vyrobeného z pšenice. „Pivo je charakteristické osvěžující kořeněnou a ovocnou chutí, světlou až slámovou barvou s neprůhledným zákalem, který způsobuje živá kultura rozptýlených pivovarských kvasinek, a příjemnou kvasnicovou vůní. Má bohatou pěnu, silný říz a obsahuje 5 % obj. alkoholu,“ popisuje Jiří Faměra, vrchní sládek skupiny Pivovary Lobkowicz, do které oba pivovary patří.
Pšeničný speciál knížete Václava navazuje na dlouholetou tradici vaření pšeničných piv na našem území. Čepovat jej budou mimo jiné také hospody zapojené do programu Cesta pivních znalců, jejichž seznam je zveřejněn na www.cestapivnichznalcu.cz.
[Tiskové zprávy] 09:47 [permalink] [reaguj]
Svatováclavské slavnosti lákají na koncerty i čtyřicet druhů piva
[pátek, 26. září 2014]
[Ostatní pivní dění] 08:41 [permalink] [reaguj]
Pivovary napravují pověst nefiltrovaným pivem
[pátek, 26. září 2014]
[Ostatní pivní dění] 08:40 [permalink] [reaguj]
Černá pivovice z Kynšperského zajíce je ve světě destilátů velkou vzácností
[pátek, 26. září 2014]
Kdo si oblíbil zlatavý mok z Kynšperského pivovaru a nyní by chtěl okoštovat něco ostřejšího, může si dopřát originální pivní pálenku vyráběnou z Kynšperského zajíce. Příznivci ušlechtilých destilátů si dokonce mohou vybrat ze tří druhů a užívat si různé chuťové niance připomínající lahodný koňak, říznou slivovici nebo hořký likér. Tři varianty, tři barvy a pořádná síla. Padesátiprocentní pivovice v platinovém a zlatém provedení potěší každého milovníka kvalitních kořalek. Černý destilát o stejné síle je pak naprostým unikátem, který překvapí i skutečného znalce.
„Pálenku pro nás vyrábí palírna. My jim dodáváme naše pivo a oni z něho pálí destilát. Zjednodušeně lze říci, že když zbavíte pivo přebytečné vody, dostanete silnější koncentrát. Na půl litru padesátiprocentní pivovice je potřeba zhruba deset litrů piva. Je to podobný postup, jako když třeba pálíte slivovici,“ vysvětlil stručně výrobu pivní pálenky ředitel Kynšperského pivovaru Radek Vomočil.
Klasickou pivovici s obsahem 50 % procent alkoholu dělá palírna ze světlé desítky. Tato platinová kořalka je standardně srovnatelná především se slivovicí a podobnými druhy pálenky. Zlatá varianta vyráběná ze světlého ležáku se barvou i chuťově více přibližuje whisky nebo koňaku. „Černá pivovice se pálí z naší polotmavé dvanáctky. Oproti ostatním druhům je hořčí a má příjemný likérový nádech,“ popsal vlastnosti výběrového destilátu Vomočil. „Klasická pivovice se v pivovarech objevuje běžně, zlatá spíše výjimečně a o černé si dovoluji říci, že je skutečnou vzácností. Na trhu se totiž objevuje pouze ojediněle,“ zdůraznil ředitel Kynšperského pivovaru.
Pivovice je oblíbeným pivovarským suvenýrem. „Zákazníci mají rádi, když mohou kromě známých značek občas ochutnat i něco speciálního. V našem obchodě si lidé mohou kořalku předem ochutnat, aby takzvaně nekupovali zajíce v pytli. Když budou chtít, dostanou láhev v dárkové kazetě se štamprlaty. Máme i velkou ručně vyráběnou kazetu pro všechny tři druhy. A to už je opravdu velice hezký prezent,“ ukázal Vomočil speciální dárkový set v pivovarské prodejně.
[Tiskové zprávy] 07:37 [permalink] [reaguj]
Holba Premium je Českým pivem 2014
[pátek, 26. září 2014]
Vyhlášený ležák Holba Premium získal nejvyšší ocenění- zlatou medaili za svou jedinečnou chuť a celkovou charakteristiku. V degustační soutěži České pivo se stal šampionem prestižní kategorie světlých ležáků a patří mu titul České pivo 2014. Do Holby ze soutěže putuje také stříbrná medaile pro Holbu Šerák, který bodoval mezi světlými výčepními pivy.
Ryzí pivo z hor tak do Jeseníků přiváží zlato a stříbro jako potvrzení špičkové kvality a chuťové osobitosti. Je to určitě dobrá zpráva pro všechny konzumenty, kteří mají důvod k dalšímu přípitku. Holba obsadila dvě nejsilnější kategorie a o to je úspěch cennější.
„Ležáky jsou prestižní záležitost a výčepní piva zase nejvíce konzumovaná. Prosadit se v obou je úspěch, na který jsme hrdí a věříme, že podobný pocit přinese i našim konzumentům“ vyjadřuje ředitel pivovaru Holba Vladimír Zíka.
Degustátoři hodnotili nejen chuť piva, ale i jeho celkovou charakteristiku. U Ryzího piva z hor shodně ocenili také výborný říz, rozvíjející se hořkost a navíc vysokou pitelnost. Tu způsobuje celková vyladěnost hanušovického piva, takže láká k dalšímu napití a delšímu posezení. Všechny uvedené vlastnosti přináší Holbě tradiční receptura výroby, kterou v pivovaru drží celých 140 let.
Degustační soutěž České pivo roku každoročně vyhlašuje Český svaz pivovarů a sladoven (ČSPS) ve spolupráci s Výzkumným ústavem pivovarnickým a sladařským (VÚPS). Hodnocení jednotlivých vzorků probíhá anonymně a ve dvou kolech, což zajišťuje maximální objektivitu výsledků a je ve srovnání se světem ojedinělé. Důležitý je fakt, že vzorky do soutěže jednotlivé pivovary neposílají, ale odebírá je komise VÚPS přímo v pivovarech, což zvyšuje nestrannost soutěže.
[Tiskové zprávy] 07:24 [permalink] [reaguj]
Českými ležáky roku jsou Hostan Hradní a Holba Premium
[čtvrtek, 25. září 2014]
[Ostatní pivní dění] 14:33 [permalink] [reaguj]
Pivní fajnšmekři překvapivě ocenili velkopivovar
[čtvrtek, 25. září 2014]
V úterý 23. září proběhlo v pražské restauraci První Pivní Tramway dlouho očekávané první semifinále degustace českých ležáků, kterou už pátým rokem pořádá sdružení pivních odborníků První pivní extraliga. Nejlepším pivem této degustace se překvapivě nestal některý z malých okresních pivovarů, ale pivovarský gigant Staropramen se svou dvanáctkou.
Do semifinále postoupily nejlepší české ležáky, které lze u nás koupit v obchodech, vyřazovací kola probíhala od začátku roku. Staropramen doprovodí do finále ležák Poutník z Pelhřimova, dvanáctka Gambrinus, Svijanský Rytíř a ležák z pivovaru Klášter. Sítem neprošly Louny, Polička, Bernard, Chotěboř a Platan. Druhé semifinále, které určí zbývající pětici finalistů, proběhne na stejném místě v úterý 7. října a je opět veřejnosti přístupné.

[Tiskové zprávy] 14:08 [permalink] [comments: 4]
České pivo poteče proudem
[čtvrtek, 25. září 2014]
[Ostatní pivní dění] 07:50 [permalink] [reaguj]
Belgickým Bruggám vadily náklaďáky se sudy, vybuduje ekologický pivovod
[čtvrtek, 25. září 2014]
[Ostatní pivní dění] 07:47 [permalink] [reaguj]
Pivní slavnosti lákají na desítky značek. Vstup je zdarma
[středa, 24. září 2014]
[Ostatní pivní dění] 09:15 [permalink] [reaguj]
Zvířata v názvech českých piv 2.
[úterý, 23. září 2014]
[Ostatní pivní dění] 13:46 [permalink] [reaguj]
Ostravar se o víkendu přidá k oslavě Dne českého piva. Slavit se bude ve více než 150 restauracích.
[úterý, 23. září 2014]
Pivovar Ostravar, nejstarší pivovar na severní Moravě, se o víkendu přidá k druhému ročníku akce Českého svazu pivovarů a sladoven nazvané Den českého piva. Jedná se o iniciativu českých pivovarníků s cílem posílit hrdost a vztah k našemu národnímu nápoji.
Pivovarníci zvolili Dnem českého piva 27. září. „Oslava se koná v předvečer svátku svatého Václava, který je na popud otce vlasti krále Karla IV. od 14. století považován za patrona českých sládků a pivovarníků,“ vysvětluje vrchní sládek pivovaru Ostravar Roman Richter.
Podle svazových údajů se k letošní oslavě Dne českého piva připojí desítky pivovarů a minipivovarů, které dohromady reprezentují téměř devadesát pět procent produkce pivovarského trhu, a přes čtyři tisíce restaurací a hospod po celé zemi. „Samozřejmě, že v této společnosti nemůžeme chybět,“ tvrdí Roman Richter.
Ostravar letos pojímá Den českého piva jako oslavu tří základních surovin, ze kterých se pivo vaří. Proto pro příznivce zlatavého moku připravil o nadcházejícím víkendu akce s číslicí tři.
„Přátelé, kteří si u stolu objednají dvě piva, obdrží automaticky třetí zdarma. Každý půllitr bude reprezentovat jednu ze tří surovin – tedy chmel, slad a vodu, ze kterých v Ostravě vaříme pivo již od roku 1897,“ prozrazuje manažerka značky Ostravar Zuzana Cieciotková.
Právě kvalita základních surovin společně s unikátní recepturou dává podle vrchního sládka ostravskému pivu výjimečnou chuť. „Naše pivo je ve srovnání s ostatními mnohem voňavější a pitelnější. Díky kvašení v otevřených kádích spilky je u nás přirozeným způsobem posilována přítomnost tzv. neprokvašeného extraktu, sacharidických složek, jež dodávají pivu vyšší plnost a spolu s nasycením oxidem uhličitým i chuť k dalšímu doušku,“ popisuje chuťové benefity ostravského piva Roman Richter.
K ochutnávce Ostravaru se v Den českého piva mohou milovníci zlatavého moku vydat do přibližně 150 vybraných hospod v Moravskoslezském kraji. Kompletní seznam restaurací a hospod lze nalézt na speciální internetové adrese www.denceskehopiva.cz, kterou pro pivaře zřídil Český svaz pivovarů a sladoven. Dobrou zprávou je také to, že ve všech ostravarských hospodách a restauracích bude oslava Dne českého piva probíhat nejen v sobotu 27. září, ale po celý víkend.
[Tiskové zprávy] 11:44 [permalink] [reaguj]
Guinness vzdává v éterické reklamě hold lidem, kteří ho vaří
[úterý, 23. září 2014]
[Ostatní pivní dění] 07:42 [permalink] [reaguj]
Festival piva nabídl i mok uvařený podle receptury staré přes 400 let
[úterý, 23. září 2014]
[Ostatní pivní dění] 07:40 [permalink] [reaguj]
Dojmy z jedenáctého Černokosteleckého vykulení
[pondělí, 22. září 2014]
[Ostatní pivní dění] 08:19 [permalink] [reaguj]
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419