Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Novinky a aktuální dění

Co se píše o pivovarech a pivu


Pivní.info

Hudba královen a příběh piva je název experimentálního koncertu, který se uskutečnil ve středu 26. listopadu v rámci festivalu Hudební setkání III v Domě kultury v Ústí nad Labem. Šlo o neobvyklé hudební setkání, jehož cílem bylo poukázat na možnost párování vážné hudby, piva a vybraného jídla.

Jedním z lákadel této hudební události byl hudební soubor Musica Dolce Vita, který na české hudební scéně působí od roku 2005 a na svém kontě má stovky koncertů po celé naší vlasti. Průvodcem části tohoto setkání, která se týkala příběhu piva, byl Michal Rouč, ředitel a vrchní sládek pivovaru Velké Březno.

Koncert otevřela skladba sv.Hildegarda von Bingen. Během akce ale dále zněly skladby výhradně ženských skladatelek. „Přišli jsme s nápadem, který, věříme, že zaujme. Kombinace degustace piva a vážné hudby, to vše navíc spárováno s jídlem. Posouváme tak kulturní hudební zážitek zase o kousek dál,“ předeslal před začátkem koncertu Michal Mašek, jednatel společnosti Morpheus Art, která koncert zařizovala.

Po úvodní skladbě byl na programu jako první svrchně kvašený nefiltrovaný světlý pšeničný ležák – Krušovice Pšeničné, během tohoto párování zazněly skladby žen ze známých hudebních rodů, například díla Clary Schumann nebo Almy Mahler. Jako druhá přišla na řadu piva značky Březňák. Nejdříve Březňák světlý ležák, který doplňovaly počiny skladatelek z nejranějších hudebních období, jednou z nich byla například skladba od Marianne von Martinez. Dalším pivem byl Březňák 14 světlé speciální pivo, během jehož konzumace návštěvníci vyslechli hudební kus z pera Marie Teresie von Paradis nebo královny Liliuokalani. Poslední ochutnávkou bylo pivo Krušovice Černé, které doplňovala díla francouzských impresionistek Cecile Chaminade a Pauline Viardot.

Na závěr koncertu zazněla skladba „Jak se pivo vaří“. Dílo, které bylo veřejnosti představeno vůbec poprvé, jednalo se tak o světovou premiéru. Skladba vzbudila zájem a sklidila dlouhý potlesk. Pořadatelé uvedli, že podobný typ akce nebyl poslední.


Giro di Birra 2014

[čtvrtek, 27. listopad 2014]


Pitelnost aneb proč nejdeme jen na jedno

[čtvrtek, 27. listopad 2014]


Pivo se stalo její prací

[středa, 26. listopad 2014]

Společnost Pivovary Staropramen, zakladatel a vlastník úspěšného gastronomického konceptu Potrefená husa, spouští nový projekt s názvem Naše hospoda, který zamíří především do regionů. Jeho cílem je reagovat na poptávku hostů i majitelů a zvýšit kvalitu českého pohostinství v prostředí typických hospod. Tradiční české podniky zařazené do sítě Naše hospoda tak svým návštěvníkům nabídnou v jednotném

a stylovém interiéru především perfektně ošetřené pivo a jednoduchou, ale kvalitní gastronomii. Koncept bude na rozdíl od Potrefených hus nefranšízový.

Společnost Pivovary Staropramen prostřednictvím už patnáct let existující úspěšné sítě restaurací Potrefená husa, které lze najít především ve větších městech, potvrdila, že dokáže měnit a zlepšovat českou pivní a gastronomickou kulturu. Nyní se značka Staropramen začne výrazně podílet i na proměně tradičních českých hospod. „I díky zkušenosti s Potrefenými husami a Vinohradským Parlamentem máme silné know-how, které při přípravě sítě podniků Naše hospoda hodláme naplno využít. Typicky česká hospoda je pojem, který je součástí naší kultury. Na druhou stranu řada českých hospod velmi vítá naši pomoc při realizaci změn reagujících na vyvíjející se požadavky zákazníků, jejichž vnímání standardu se v posledních letech v mnoha směrech výrazně proměnilo,“ říká Jan Trochta, manažer značkových restaurací společnosti Pivovary Staropramen, podle něhož lze typického hosta Naší hospody definovat jako tradičního zákazníka, který si návštěvu hospody spojuje zejména se správně ošetřeným pivem a dobrým jídlem. Zároveň ale vyhledává pro něj přijatelný poměr kvality a ceny a má i určité nároky na podobu interiéru.

Jednotný interiér, výborné pivo i stabilně vysoká úroveň služeb

Společnost Pivovary Staropramen se chystá oslovit majitele a provozovatele vybraných hospod, aby jim nabídla spolupráci v rámci konceptu Naše hospoda. Zapojení do projektu znamená, že vybraný podnik projde kompletní proměnou, kdy získá moderní a jednotný interiér včetně vybavení v podobě například nového nábytku a výčepu s nerezovým obložením. Jednotná bude také uniforma personálu nebo grafická podoba jídelních lístků. Zapojené hospody budou moci těžit i z propagace na internetových stránkách pivovaru Staropramen. „To ale samozřejmě není to nejdůležitější. S majitelem každé hospody projdeme především její fungování a budeme se snažit poradit tak, aby co nejlépe splňovala námi nastavené standardy v oblasti péče o pivo Staropramen, nabídky jídel a celkového servisu,“ vysvětluje Jan Trochta, podle něhož pilotní projekty ukázaly, že o koncept bude mezi provozovateli a majiteli hospod určitě zájem.

Cíl: otevření desítek podniků Naše hospoda

Společnost Pivovary Staropramen v rámci pilotního projektu takto proměnila už čtyři hospody - po jedné v Pardubicích a Hradci Králové a dvě v hlavním městě. „U pilotních projektů se proměna projevila ve všech směrech pozitivně, ve srovnání s minulostí jim například významně narostla návštěvnost. Obzvlášť nás to těší u těch mimopražských, protože koncept byl navrhnut především pro regiony,“ říká Jan Trochta a dodává: „V následujících několika letech bychom chtěli přidat řádově desítky nových hospod se zeleným logem Naše hospoda.


Letos na podzim je tomu patnáct let, kdy společnost Pivovary Staropramen začala budovat síť vlastních restaurací Staropramen Potrefená husa. Tím úplně prvním podnikem byla restaurace v Praze na Vinohradské ulici. Že sázka na tehdy revoluční myšlenku spočívající ve vybudování sítě moderních restaurací s širokou nabídkou piv v čele se Staropramenem, kvalitní gastronomií a obsluhou byla úspěšná, potvrzuje skutečnost, že dnes je Potrefených hus celkem třicet a podobný koncept v různých obměnách po vzoru Staropramenu začaly provozovat i konkurenční pivovarnické značky. K oslavě výročí připravily Potrefené husy speciální akci pro své hosty.

Tři miliony návštěv ročně a dvacet devět podniků v Praze a krajských městech v České republice, jeden pak na Slovensku v Bratislavě. To jsou základní čísla franšízového konceptu Staropramen Potrefená husa. Údaje, které před patnácti lety při otevření první restaurace byly pouze divokým snem. Nicméně i sny se naplňují. „Tehdy jsme vkročili do neznámých vod. Věděli jsme ale, že v naší zemi, kde je pivo národní nápoj, chybí konkrétní typ podniku, který by spojoval příjemné a moderní prostředí, dobré jídlo a širokou nabídku správně ošetřovaného a podávaného piva,“ říká Jan Trochta, manažer značkových restaurací společnosti Pivovary Staropramen.

Roste počet hostů

Zaplněná první restaurace a postupně i další ukázaly, že zájem o tento typ podniku skutečně je. A hejno Potrefených hus se stále rozrůstalo až na současný počet. Trvale roste i množství těch, kteří do Potrefené husy přijdou posedět na jídlo či si jen dát některé z mnoha nabízených piv. „Ačkoliv lidé chodí do hospod a restaurací stále méně, v Potrefených husách tento trend nezaznamenáváme, v našich podnicích je to přesně naopak. Návštěvnost Potrefených hus roste každým rokem a oproti standardu v prémiovém segmentu restaurací mají Potrefené husy i nadstandardní výtoč piva,“ říká Jan Trochta.

Situace, kdy domácí trh na poli gastronomie v několika posledních letech prochází obnovou, Husám nahrává. Koncept je na ni připraven. Hosté požadují maximální kvalitu, nápaditější nabídku jídel, sezónní akce a z pohledu nápojového lístku například i více druhů piv, která chtějí třeba i během jedné návštěvy Potrefené husy ochutnat. Proto je ve většině Potrefených hus k dispozici kompletní řada piv Staropramen doplněná belgickými pivy Stella Artois a Hoegaarden. „My tuto změnu vnímáme například z toho pohledu, že před patnácti lety byl mezi zákazníky největší zájem o výčepní Staropramen Světlý. Dnes se zájem stáčí na Staropramen Ležák a Nefiltrovaný. Přes léto jsou pak oblíbené různé příchutě beermixů řady Staropramen Cool. Návštěvníky taky zaujala nealkoholické Sládkova Limonáda,“ vysvětluje Jan Trochta.

Třicet restaurací spravuje 18 franšízantů

Síť podniků Staropramen Potrefená husa během uplynulých let nezůstala pouze u tradičních restaurací. Společnost Pivovary Staropramen například zareagovala na rozvoj obchodních center, pro která byl na míru upraven koncept Potrefená husa Beerpoint. Do míst s hustou bytovou zástavbou pak vznikly podniky Potrefená husa Sportbar.

Potrefených hus je nyní třicet. Téměř v každém krajském městě najdete jednu, kde často patří mezi nejlepší a nejnavštěvovanější podniky. „Další rozvoj řetězce bude po patnácti letech od založení zaměřen na podporu a kvalitativní rozvoj stávajících provozoven plus jejich citlivé doplňování o nová místa. Stále totiž registrujeme velký zájem nových franšízantů o náš koncept. S ohledem na stávající provozovny však musíme být s výběrem nových lokací již velmi opatrní. Vždyť jen v Praze je Potrefených hus šestnáct,“ vysvětluje Trochta

Zachování kvalitativní úrovně této české gastronomické značky klade vysoké nároky na franšízanty. „Úspěch řetězce je dán prací našich partnerů franšízantů. Ty si proto pečlivě vybíráme pouze z řad gastronomicky zkušených profesionálů s dostatečným zázemím, odhodlaných tvrdě pracovat na nabídce kvalitních služeb. Často při otevření nového podniku dáváme přednost těm zájemcům, kteří už některou z Potrefených hus spravují, a ověřili jsme si tak jejich schopnosti. I proto třicítku podniků provozuje 18 subjektů,“ vypočítává Jan Trochta, podle něhož se v současné době pracuje na rozšíření sítě o další dvě nové Potrefené husy.

Speciální akce k oslavám výročí

Patnáctileté výročí existence Potrefených hus budou moci oslavit všichni jejich hosté. Ve dnech 28. – 30. listopadu pro ně bude připraveno tematické menu složené z jídel, která během uplynulých patnácti let nejvíce bodovala. K těmto pokrmům si pak bude možné objednat půllitr piva za mimořádnou cenu 15 Kč. Více informací naleznete na: www.staropramen.cz.


Velké překvapení zažil v pivovaru Radegast v Nošovicích Václav Lukoš z Jablunkova. Stal se letošním jubilejním 33 333. návštěvníkem a od manažera závodu a vedoucí návštěvnických služeb tak obdržel pamětní certifikát, dva kartony piva a dárkový poukaz na skleněný půllitr s vybroušeným vlastním jménem.

Seznámit se s tím, jak se vaří správně hořké pivo Radegast, přijel pan Václav Lukoš. „Jelikož jsem fanouškem piva Radegast, zajímá mě, jak se moje oblíbené pivo vyrábí. Prohlídka pivovaru se mi velmi líbila. Dozvěděl jsem se, že nošovičtí sládci používají k jeho vaření tři druhy chmele z moravských chmelnic. Překvapilo mě, že na kvalitu vody dohlížejí na varně živí pstruzi. A užil jsem degustaci piva ve vyhlídkové věži. Určitě doporučuji všem, aby se do pivovaru přijeli podívat,“ řekl spokojený návštěvník, který se radoval z certifikátu čestného hosta a pivních dárků, které mu předal Ivo Kaňák, manažer závodu Radegast.

Pivovar v letošním roce přistoupil po dohodě s Českým statistickým úřadem na novou metodiku sledování návštěvnosti pivovaru. Byly přesně nastaveny ukazatele, podle kterých se určují osoby využívající služby a prostory pivovaru. „Nově započítáváme do návštěvnosti i účastníky speciálních prohlídek, zážitkových programů či akcí jako je Den Radegastu, které se konají v pivovaru,“ vysvětluje Martina Sikorová, vedoucí Návštěvnického centra.

Jsem rád, že jsme společně se zástupci Plzeňského Prazdroje zformulovali odpovídající metodiku pro sledování počtu návštěvníků, která je v souladu s potřebami monitoringu návštěvnosti u podobných turistických míst a objektů,“ chválí si nový systém sledování návštěvnosti Miloslav Chlad z Českého statistického úřadu.

Největší zájem o prohlídku pivovaru Radegast mají tuzemští návštěvníci, z letošních 33 333 návštěvníků bylo 90 % Čechů. Z cizinců byli nejčastějšími hosty turisté z Polska či Slovenska, kteří to mají nejblíže. Do Nošovic však zavítali také návštěvníci ze vzdálenějších zemí jako z Norska, Dánska, USA či Jižní Koreje.

Návštěvnické centrum se nyní připravuje na zimní turistickou sezónu. „Na středeční večery v prosinci chystáme speciální večerní prohlídky se školou čepování,“ říká Martina Sikorová. Radegast také připravil několik speciálních novinek v dárkové prodejně a od začátku prosince je zapojen také v novém projektu Beskydy Card. „Ve vybraných dnech bude možné s touto kartou získat slevu na prohlídku pivovaru,“ přibližuje Sikorová. Aktuální otevírací dobu Návštěvnického centra s Radegastovým obchodem najdete na webových stránkách.


Basketbalistky navštívily pivovar Dudák

[úterý, 25. listopad 2014]

Strakonické basketbalistky z klubu Sev-en navštívily pivovar DUDÁK. V nově otevřené degustovně se setkaly se svými nejvěrnějšími fanoušky.

Jeden basketbalově-dudácký příběh je u konce. Další může začít. V pondělí 25. listopadu navštívily basketbalistky strakonického klubu Sev-en měšťanský pivovar DUDÁK a v místní, nově otevřené degustační místnosti se setkaly s těmi nejvěrnějšími fanoušky.

Byl to krásný večer. Nevynechám žádný domácí zápas a chodím do haly již několik let. Bylo příjemné si s děvčaty popovídat a vidět je jinak, než ve zpocených dresech v tělocvičně,“ řekl Ladislav Hradecký, který na setkání přišel i s vnukem.

V září se ředitel pivovaru DUDÁK Jaroslav Tůma a trenér basketbalistek Ivan Beneš vsadili o výsledek dvou zápasů. Trenér prohrál a musel i se svými hráčkami jeden den pomáhat přímo v pivovaru. Setkání s fanoušky uspořádal pivovar DUDÁK za dobře odvedenou práci.

Pro nás fanoušky, to byl opravdový zážitek. Dokonce jsem se mohl vyfotit s Raven Berry. Vidět i ostatní hráčky jako třeba Edita Šujanová nebo Marissa Kastanek. K tomu jsem si dal svého oblíbeného Klostermanna. Pro fandu strakonického basketbalu to bylo příjemné,“ doplnil další z fanoušků Josef Hůda z Černětic u Volyně.

Pro pivovar DUDÁK bylo ctí uspořádat takové setkání. „Strakonické basketbalistky patří k těm nejlepším u nás. Jsme rádi, že jim můžeme pomáhat,“ uvedl Jaroslav Tůma, ředitel pivovaru DUDÁK, který děvčatům pivo osobně čepoval.

Trenér basketbalistek Ivan Beneš v pondělí prodloužil svým svěřenkyním večerku. Měl ale jednu podmínku. V devět hodin ráno se všechny musely hlásit na tréninku.

Všechny holky dorazily v pořádku a trénovaly s ještě větší chutí, než bývá zvykem,“ usmíval se Ivan Beneš. „Večerní procházka DUDÁKEM jim prospěla. Utužili jsme kolektiv u výborného pivečka,“ uzavřel.






10 nahlúpejších pív na svete

[pondělí, 24. listopad 2014]


Správná rychlost, vhodně zvolený postup, šikovnost, zručnost, fortel – tyto vlastnosti mají společné - Šumavská hasičská liga a DUDÁK Měšťanský pivovar Strakonice a.s. Právě strakonický pivovar je generálním partnerem největší šumavské soutěže v požárním sportu, které se každý rok aktivně účastní stovky lidí a další tisíce přihlíží.

Jedna z největších soutěží v požárním sportu v Jihočeském kraji a určitě ta nejkvalitnější v Pošumaví - Šumavská hasičská liga – DUDÁK CUP pro tento rok skončila. Zapojilo se do ní více než 400 hasičů, kteří byly rozděleni do 31 mužských výběrů a 9 ženských.

Účast v Šumavské hasičské lize – DUDÁK CUP je povolena všem družstvům, které se řádně přihlásí do soutěže a zaplatí startovné. Proto se v Šumavské hasičské lize – DUDÁK CUP umožnila účast také družstvům, která leží daleko za hranicemi Šumavy, z čehož máme radost,“ říká Josef Zábranský, předseda rady Šumavské hasičské ligy – DUDÁK CUP.

Díky této soutěži se naše pivo dostane i mimo standardní oblast jeho prodeje. Pivo DUDÁK pak ochutnají noví spotřebitelé, kteří se o něj pak mohou přihlásit ve svých hospodách a restauracích,“ Marek Pohanka, ředitel obchodu a marketingu pivovaru DUDÁK.

Všechny týmy se mezi sebou utkávají v disciplíně zvané požární útok. To je disciplína, jejíž úkoly plní sedm členů soutěžního družstva. Každý z těchto členů tzv. běhá na svém úseku a dělá stále stejný nacvičený úkon. Ve zkratce jde o to, že se sedmičlenná družstva snaží co nejrychleji srazit terče pomocí vody čerpané z nádrže přenosnou stříkačkou, kterou předtím sestavili.

DUDÁK – Měšťanský pivovar Strakonice, a.s. je generálním partnerem Šumavské hasičské ligy – DUDÁK CUP již od jejího vzniku v roce 2006. „Pivovar nám poskytuje materiální pomoc. Bez, které by liga nemohla fungovat, podporu dostáváme nejen formou výborných nápojů, ale také ve formě cen na závěrečný galavečer, při kterém probíhá vyhlášení celkových výsledků Šumavské hasičské ligy – DUDÁK CUP za celý uplynulý ročník a ocenění těch nejlepších,“ vysvětluje Martin Macháček, velitel Sboru dobrovolných hasičů Horosedly.

Pro pivovar DUDÁK je taková spolupráce velkou ctí. „Požární sport v sobě spojuje hodnoty spojené s téměř vrcholovým sportováním a s lidskou touhou zachraňovat druhé životy. Takoví jsou hasiči a my jim fandíme. Jsme rádi, že můžeme tyto mladé sportovce a záchranáře v jedné osobě podpořit. Pro nás je to ta nejlepší reklama,“ uvádí Jaroslav Tůma, ředitel pivovaru Měšťanského pivovaru DUDÁK Strakonice.

Požární útok není extrémně náročný na fyzičku, jako spíš na to zkombinovat v sobě přesnost, preciznost a nacvičené umění s rychlostí, která je zde velmi potřebná.

Nejhodnotnějším výsledkem Šumavské hasičské ligy - DUDÁK CUP v kategorii mužů bylo pokoření hranice 17 vteřin. Což jsou časy, které patří k nejlepším v České republice. O tento úspěch se postaraly nejprve Kalenice a poté i Únětice z Plzeňského kraje. Mezi ženami drží rekord Šumavské hasičské ligy – DUDÁK CUP ženy ze Žernovic, které v loňském roce pokořili čas 18 vteřin,“ uvádí Anna Kramlová, strojnice Sboru dobrovolných hasičů Výškovice.

Výsledky a tabulka Šumavské hasičské ligy DUDÁK CUP naleznete zde...





«« « Strana 216 z 404 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI