Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Novinky a aktuální dění

Co se píše o pivovarech a pivu


Pivovary Braumeister

Po několika letech se do Vysokého Chlumce vrátily pivovarské slavnosti místního pivovaru. Za znovuobnovením této tradice stál mj. i Středočeský kraj, který slavnost finančně podpořil.

Slavilo se v sobotu 29. září 2012 na louce vedle pivovaru, vstup byl zdarma a z nedalekých Sedlčan byla pro návštěvníky zajištěna kyvadlová autobusová doprava. Na návštěvníky čekalo bohaté občerstvení a především široká nabídka piv z vysokochlumeckého pivovaru. Celkem bylo možné ochutnat 11 různých druhů piv – od výčepního piva přes ležáky až po speciály, piva světlá i tmavá a dokonce i takové speciality jako je pivo kvasnicové, borůvkové nebo pšeničné. Premiéru zde měl Pšeničný 13% speciál knížete Václava, který sládek zdejšího pivovaru Pavel Kortus připravil speciálně na oslavu svátku patrona české země a všech pivovarníků. Velká spokojenost s širokou nabídkou piva a především jejich kvalitou byla pro místní pivovarníky tou největší odměnou.

Neméně zajímavý byl i doprovodný program, vystoupila domácí kapela Klasik, následovaná Walda Gangem a vše uzavíral známý a oblíbený Keks. Bylo pamatováno i na děti, které se kromě různých atrakcí mohli zapojit i do soutěže v co nejrychlejší vypitím malinovky. Dospělí pak zápolili v soutěžích pivních. I když se počasí nevydařilo a téměř celé slavnosti propršely, u návštěvníků měly velký ohlas a přilákaly jich do Vysokého Chlumce nakonec na osm set. Zazněla už taková slova jako „Příští rok musíte slavnosti udělat znovu“, a tak doufejme, že se ze slavností ve Vysokém Chlumci stane zase každoroční tradice.Pivem proti osteoporóze

[pondělí, 1. říjen 2012]


To, že se nejlepší piva vaří na střední Moravě, potvrdili pivovarští experti v rámci letošního ročníku degustační soutěže České pivo 2012. Pivům Litovel a Zubr udělili celkem 8 medailí, z toho 4 vítězství v silné konkurenci známých pivních značek.

Vítězem v nejsilněji zastoupené kategorii ležáků se stal Litovel Premium. Pivu z Litovle patří také kumulované vítězství v kategorii světlých výčepních piv pro Litovel Moravan a Litovel Classic i medaile pro Litovel Dark. Šampionem mezi tmavými pivy se stal Zubr Classic a Zubru patří také další 3 medaile za znamenitou chuť a kvalitu pro Zubr Gold, Zubr Premium a nealkoholické pivo Zubr Free. Zubr a Litovel tak opět potvrzují pozici favoritů mezi českými pivy.

Z vítězství máme obrovskou radost. Jedná se totiž o dvě nejsilněji zastoupené kategorie – ležáky jsou prestižní záležitost a výčepní piva zase nejvíce konzumovaná. Být první v obou je velký úspěch,“ spokojeně komentuje ředitel pivovaru Litovel Lumír Hyneček.

Pivovarští odborníci hodnotili především chuť a její vyváženost, aroma, říz, ale i pěnu nebo barvu piva, tedy vlastnosti, důležité pro konzumenta. Piva Zubr Litovel bodovala především plnou, dokonale vyváženou chutí s příjemně se rozvíjející hořkostí a chmelovým aroma, ale i výborným řízem a celkovou vyzrálostí. Všechny uvedené vlastnosti jim přináší tradiční výroba, kterou v pivovarech drží více než 100 let.

Tradiční výroba, suroviny, čas a dobrý sládek jsou pro pivo to nejdůležitější. Pokud něco ošidíte, promítne se to do chuti i celkové kvality,“ říká Lumír Hyneček a upozorňuje na nutnost zachování osobité charakteristiky a chuťové pestrosti českých piv.

V době, kdy na jedné straně roste nabídka europiv, na straně druhé sílí zájem o tradiční česká piva s chuťovou rozmanitostí, pro každou značku i druh piva typickou. Taková piva oceňují nejen konzumenti, ale na platformě degustačních soutěží také odborníci. Udržení klasických postupů výroby a produkci tradičního českého piva vnímají pivovarníci v Zubru a Litovli jako svůj závazek tradici českého pivovarnictví.

Degustační soutěž České pivo roku každoročně vyhlašuje Český svaz pivovarů a sladoven (ČSPS) ve spolupráci s Výzkumným ústavem pivovarnickým a sladařským (VÚPS). Hodnocení jednotlivých vzorků probíhá anonymně a ve dvou kolech, což zajišťuje maximální objektivitu výsledků a je ve srovnání se světem ojedinělé. Důležitý je fakt, že vzorky do soutěže jednotlivé pivovary neposílají, ale odebírá je komise VÚPS přímo v pivovarech, což zvyšuje nestrannost soutěže.

Letos se soutěže zúčastnilo celkem 72 piv, které v 5 kategoriích hodnotilo 24 degustátorů, většinou sládků a pivovarských expertů.

Medaile v soutěži České pivo pro jednotlivé značky

Litovel Moravan a Litovel Classic- vítězové kategorie světlých výčepních piv

Litovel Premium- vítěz kategorie světlé ležáky

Litovel Dark- 3. místo v kategorii tmavá výčepní piva

Zubr Classic, tmavý- vítěz kategorie tmavá výčepní piva

Zubr Free - 2. místo v kategorii nealkoholických piv

Zubr Premium- 3. místo v kategorii světlých ležáků

Zubr Gold- 3. místo v kategorii světlých výčepních piv


Petr Burian z Třince se vydal se svými přáteli na prohlídku pivovaru Radegast. Na jejím začátku na něj čekalo velké překvapení. Byl totiž od začátku letošního roku jubilejním deseti tisícím návštěvníkem. Od zástupců pivovaru získal karton piv a dárky související s pivem Radegast. Pivovar letos útočí na návštěvnický rekord z minulé sezóny, který činí 13 557 lidí. Letos navštívili pivovar lidé nejen z Česka, ale také z 10 dalších zemí.

Foto

Petr Burian, který vlastní v Třinci restauraci, byl velmi překvapený: „Na exkurzi jsme se vypravili s mými kamarády a ani ve snu by mě nenapadlo, že zrovna já budu jubilejní návštěvník. Mám radost a o pivo se určitě podělím s ostatními.

V Nošovicích doufají, že v letošním roce stanoví nový rekord v návštěvnosti. Na začátku turistické sezóny otevřeli inovovanou exkurzní trasu, která umožňuje mimo jiné nahlédnout nově do ležáckého sklepa a na každém zastavení zajímavou formou návštěvníka seznamuje s jednotlivými pivovarskými činnostmi. Pivovar Radegast je také od letošního léta součástí tzv. Techno trasy, která sdružuje nejzajímavější technické zajímavosti v Moravskoslezském kraji. Díky tomuto projektu dorazila do Nošovic také populární akce Fajne léto. Osvědčila se i dlouhodobá spolupráce s Valašským královstvím, kde se vše letos nese ve znamení boha Radegasta.

Zájem o exkurze do pivovaru přichází stále častěji také ze zahraničí, což potvrzuje vedoucí Návštěvnického centra v Radegastu Martina Sikorová: „V letošním roce se zvýšil zájem zejména z Polska. Hodně lidí k nám jezdí také ze Slovenska a Rakouska. Přijíždějí jak individuálně, tak organizovaně v rámci zájezdů přes cestovní kanceláře. Celkem jsme přivítali hosty z 10 zemí světa.
Alergie na pivo: na druhu záleží

[středa, 26. září 2012]


Pražské Letňany ožijí pivobraním

[úterý, 25. září 2012]


Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI