Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Novinky a aktuální dění

Co se píše o pivovarech a pivu


Pivovary BraumeisterNa návštěvě u BeerGeek

[pondělí, 12. srpen 2013]

Okénko z pivotéky

[neděle, 11. srpen 2013]
Natáčení začalo ve Vikanticích už minulý týden. Pod vedením známého režiséra Miroslava Krobota vzniká v Jeseníkách film, zasazený do autentického prostředí několika vesnic včetně Hanušovic. Hlavním partnerem filmu je pivovar Holba.

Ve vikantické hospodě k Holbě usednou hlavní protagonisté filmu jako např. Ivan Trojan nebo Jaroslav Plesl. Ryzí pivo z hor jim přinese Tatiana Vilhelmová v hlavní roli hospodské Maruny, která tady žije s matkou a sestrou Jarunou v podání Lenky Krobotové. Pro diváka je zajímavý nejen samotný příběh a jeho věrohodnost, ale stejně tak autentičnost prostředí a lidí, kteří tady žijí. Postavy jsou přímočaré a to, co říkají, také tak myslí. Víc jednají než mluví, fungují se samozřejmostí a lehkostí. Jejich dialogy zní nedramaticky, jakoby se nic nedělo, i když se odehrávají situace, které přejít bez komentáře, se zdá skoro nemožné. Autentické prostředí Jeseníků své obyvatele určuje a platí to i obráceně. Jeseníky jsou obrazem lidí, kteří tady žijí.

Film přináší věcný pohled na realitu života v mnohdy drsném prostředí Jeseníků. Holba je jeho dlouhodobou součástí, proto jsme se rozhodli tento film podpořit,“ říká Vladimír Zíka z pivovaru Holba, který se stal hlavním partnerem filmu. Spojení hanušovického pivovaru s filmem je velmi přirozené a navíc Holba není v této oblasti žádným nováčkem. S jeho podporou vznikl např. film Alois Nebel nebo Sedm dní hříchu.

Ve filmu je možné sledovat malebné přírodní scenérie kraje ryzího piva z hor, kde jeho obyvatelé nechodí na pivo, ale na Holbu.


Až se postaví proti sobě na led, budou z nich nesmiřitelní soupeři. Měsíc před začátkem extraligy ale v pohodě spolupracují. Řeč je o 14 hráčích extraligových týmů, kteří v pivovaru Radegast v Nošovicích zahájili vaření nefiltrovaného piva. To si budou moci vychutnat za více než měsíc všichni účastníci Radegast dne, na který loni do Nošovic dorazilo přes 30 tis. lidí. Na oslavě piva Radegast v sobotu 14. září také oficiálně začne další ročník hokejové extraligy.

Nefiltrované pivo už tradičně patří k Radegast dni. V Nošovicích jej začínají vařit více než měsíc před akcí. Letos měli nošovičtí sládci hned 14 pomocníků. Ti se aktivně, pod odborným dohledem sládka pivovaru Petra Kwaczka, účastnili procedury dávkování chmele, jež je nedílnou součástí vaření piva. Poté se všichni podepsali na varní list, který se ke každé várce piva vystavuje.

Nejblíže to měl kapitán třineckých Ocelářů Radek Bonk. „Že se takhle potkáme v pivovaru u vaření piva, by asi nikoho z nás nenapadlo. Pokud to bude jen trochu možné, přijedu v září jeden nefiltr ochutnat. Je třeba pohlídat nejen začátek vaření, ale i výsledek,“ řekl s úsměvem třinecký Radek Bonk.

Velký prostor dostane v průběhu Radegast dne i hokej, protože Radegast je oficiálním partnerem hokejové extraligy. Právě tady bude oficiálně zahájen 21. ročník hokejové Tipsport extraligy za účasti zástupců všech 14 extraligových klubů.

Abychom fanouškům hokeje a správně hořkého piva zkrátili čekání na začátek extraligy a Radegast den, tak jsme pro ně připravili jedinečnou expozici. Na exkurzní trase nošovickým pivovarem bude do 25. srpna k vidění 120 cm vysoký pohár pro mistra hokejové extraligy spolu s Prezidentským pohárem pro vítěze základní části a pohárem za 2. místo,“ řekl marketingový manažer značky Radegast Karel Kraus.

Nefiltrované pivo se v Nošovicích vaří stejně jako ležák Radegast Premium a projevuje se stejnou výraznou hořkostí a správným řízem. V závěrečné fázi je ovšem vynechána filtrace a pasterace. Příznačná je pro něj vůně pivovarských kvasinek a kvasničný zákal.

Radegast den se uskuteční v Nošovicích v sobotu 14. září. Na 11. ročníku se představí hvězdné moravské kapely. V Nošovicích vystoupí Kryštof, Buty, Ewa Farna, Citron nebo Mňága a Žďorp. Kromě tradičního nefiltrovaného ležáku čeká na návštěvníky Radegast Adrenalin park, hokejová zóna, soutěže o ceny nebo exkurze pivovarem. Vstup je tradičně zdarma.


Berlin Beer Festival 2013

[neděle, 11. srpen 2013]

Hlinecký Pivovar Rychtář v červenci vyrobil nejvíce sudového piva ve své historii. Do sudů stočil celkem 9.751 hl piva Rychtář, čímž o 740 sudů překonal rekord z roku 2010. Ke svému stoletému výročí uvařil také další nové pivo Hlinecký Hamr.

Když se podívám, jak se vyvíjel náš výstav v novodobé historii, měsíčního rekordu jsme dosáhli v červenci roku 2000, kdy jsme stočili 7.150 hl sudového piva. Tento rekord jsme překonali až v červenci 2010, kdy výstav sudového piva činil 9.381 hl. Jako sládek mám samozřejmě radost, že poptávka po pivu Rychtář roste a že se nám letos podařilo překonat i tuto hranici,“ uvedl šéf výroby hlineckého pivovaru.

Pivovar Rychtář letos slaví 100 let od svého založení. Při příležitosti tohoto významného výročí již letos na jaře připravil dvě jednorázové várky piv – polotmavé 13% pivo Hlinecké a speciálně chmelené pivo Rychtář Rataj. Nyní uvádí na trh již třetí letošní novinku – světlé výčepní pivo Hlinecký Hamr. „Stejně jako při výrobě všech našich piv i při vaření Hlineckého Hamra používáme chmel ve své přírodní podobě, tedy v hlávkách. Navíc do něho přidáváme speciální odrůdu chmele Polaris. Výsledkem je pivo, které vás osvěží ledovou hořkostí a plnou sladovou chutí,“ sdělil Morávek. Název pivu propůjčila Hamerská přehrada, ze které pivovar čerpá vodu pro svou výrobu.

Své stoleté výročí bude Pivovar Rychtář slavit v sobotu 14. září 2013 na Den s Rychtářem. Návštěvníci se již nyní mohou těšit například na kapely No Name, Turbo nebo Buty.


První budovy vyškovského pivovaru byly postaveny v roce 1680, letos je tomu právě 333 let. Hlavní pivovarská akce DEN OTEVŘENÝCH VRAT se celá ponese v duchu tohoto výročí.

V době konání pouti na vyškovském náměstí se ve spolupráci s městským kulturním střediskem koná největší svátek Vyškovského piva. 18. 8. 2013 od 9.00h po celý den v neděli proběhne DEN OTEVŘENÝCH VRAT VYŠKOVSKÉHO PIVOVARU.

Budete mít možnost prohlídky zdarma s odborným výkladem po výrobních prostorách pivovaru a dozvíte se, jak složitá je výroba piva a že poctivé klasicky vyráběné pivo, které budete na této akci ochutnávat, bylo uvařeno 2-4 měsíce před akcí. Ano, tak dlouho trvá, než dozraje Vyškovské pivo. Pivo, které není urychlováno, barveno, ředěno, ani jinak šizeno!

V nabídce bude celý aktuální sortiment od nealkopiva po 16,80 Jubiler. Ale i velmi populární beer mixy a limonády naší výroby. Některá z piv budou i v podobě, kterou pravidelně při kontrolách zralosti popíjí sládek – tedy nefiltrované a nepasterované stočené přímo z ležáckého tanku.

A jako již tradičně budete mít možnost zapůjčit si sklenice a nechat si nápoje čepovat do skla, čímž přispějete ke zkulturnění a především k ekologii snížením spotřebovaných plastových kelímků.

Proběhnou i soutěže o ceny, po celý den bude hrát k povídání si s přáteli příjemná muzika a v podvečer vás vyzve k tanci kapela PANORAMA.

Speciálně pro tuto příležitost připravil náš sládek omezené množství piva JUBILANT 13,33o.

Speciální pivo má příjemnou bronzovou barvu a chuť, která je dána skloubením 4 druhů sladů a 2 druhů českých chmelů. Pivo Jubilant nese symbolickou stupňovitost 13,33 o, s obsahem alkoholu 5,5 % obj. Věříme, že bude návštěvníkům chutnat tak, jako nám v pivovaru.

17. 8. 2013 Předpouťová zábava

Stalo se již tradicí, že před populární vyškovskou poutí se koná v pivovaru rocková zábava. Zveme všechny příznivce tvrdé muziky a Vyškovského piva v sobotu 17. 8. 2013 od 18.00 hodin do Vyškovského pivovaru. K dobrému pivku zahrají kapely ONSET, FALL A PREY a NONSENSE. Vstupné lidové, pivko vychlazené, občerstvení zajištěno.

333 let vyškovského pivovaru, nové pivo Jubilant a oslavy výročí[p262]

Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI