Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Novinky a aktuální dění

Co se píše o pivovarech a pivu


Pivovary Braumeister

Odborná pomoc při výstavbě a provozu minipivovarů. Vypracování dokumentace, doložení kvalifikace odpovědného zástupce pro získání koncese, možno i jako sládek. Dlouholetá praxe v oboru.

Kontakt: josvobol@gmail.com


Historie, tradice a marketing

[čtvrtek, 13. únor 2014]


Kromě výborného piva se lidé mohou těšit i na tradiční pochoutky

130 druhů piva čeká na návštěvníky táborských pivních slavností, které v Hotelu Palcát začínají dnes (12/2) odpoledne. Nabídka je tak různorodá, že si každý přijde na své. Stejně tak málokdo odolá lákavému občerstvení.

Až do soboty budou moci návštěvníci vybírat u 34 obchodních partnerů jak známé, tak mimořádné a netradiční druhy piva. Kromě vynikajících českých piv budou na místě například piva z Belgie, Anglie, Německa, Holandska, Dánska, Norska, Nizozemí, Irska, Skotska nebo z Maďarska. Dohromady bude k ochutnání nejméně 130 druhů piva. Mezi nejsilnější patří například šestadvacetistupňová Královská Zlatá Labuť z Pivovarského dvora Zvíkovské Podhradí, čtyřiadvacetistupňový Primátor Double z Náchoda, 20° Zuřivec z minipivovaru Tibeer z Budapešti a belgické speciály. "Velice nás těší účast v tuzemsku a mezinárodně úspěšných pivovarů Bernard, Litovel, Staropramen, Krušovice, Starobrno, Svijany, Zlatopramen, Holba, koncernu Lobkowicz, stále více se svou kvalitou prosazujících pivovarů z Rakovníku, Poličky, Chotěboře, Benešova a všech vynikajících jihočeských pivovarů," říká prezident slavností Alois Srb.

Kromě piva se ale pro návštěvníky připravuje i lákavé občerstvení. Stovky kilogramů masa, tisíce chlebíčků a chuťovek, zabijačkové speciality, klobásy, chleba se sádlem či škvarky - to je jen základní výčet dobrot, které budou moci ochutnat.

Slapská lahůdkářská výrobna táborské Jednoty chystá na Slavnosti piva chlebíčky – se šunkou, herkulesem, turistickým salámem, dále chuťovky – s česnekem, nivou, křenem, oblíbené smaženky – sýrové a masové, karbanátky, masové koule nebo kuřecí a vepřové řízky. Samozřejmostí bude vyhlášená sekaná, kterou ve Slapech pečou podle staré tradiční receptury. Obsahuje poctivé hovězí a vepřové maso, vejce, mléko a klasický špek – nenajdete v ní škroby, kůžové emulze nebo kuřecí separát. V loňském roce spořádali návštěvníci slavností asi 1500 ks obložených chlebíčků, 2500 ks chuťovek, 1300 ks smaženek a desítky kilogramů řízků, sekané a masových koulí.

Hotel Palcát připravil především klasické zabijačkové pochoutky - jitrnice, jelita, ovarový talíř, ale v nabídce nechybějí ani klobásy, gulášová či zabijačková polévka, tlačenka a chléb se sádlem a cibulí nebo se škvarkovou pomazánkou. Stylové bude koleno pečené na černém pivě. Novinkou letošního ročníku bude speciální zabijačkové degustační menu. Připravil ho šéfkuchař Pavel Minář, který se pyšní dvěma tituly Kuchařský mistr České republiky. Na jídelníčku je například škvarková pomazánka s vejci a šalotkou na čerstvě pečeném chlebu, tlačenka z vepřových líček, srdce a jazyku s cibulkovým a octovým kaviárem, prejt nebo výpečky z bůčku. Hosté si mohou objednat celé degustační menu, nebo ochutnat pouze některé chody.

S pivem a jídlem souvisejí i dvě přednášky, které se dnes (středa 12/2) konají v sále SŠ a JŠ v Bydlinského ulici v Táboře . Přednášku Chléb a pivo v otázkách a odpovědích připravila pražská Vysoká škola chemicko-technologická. Dr. Marcela Sluková a dr. Jaromír Fiala například vysvětlí, co mají společného chléb a pivo, jaký je rozdíl mezi kvasnicovým a nefiltrovaným pivem nebo zda je tmavý chléb opravdu zdravější. Ing. Jiří Kopáček, CSc. z Českomoravského svazu mlékárenského pronese příspěvek na téma Když se řekne pivní sýr. Program začíná v 10 hodin a vstup je zdarma.

Hotel Palcát se návštěvníkům otevře v 16 hodin, slavnostní zahájení se koná od 18 hodin v kongresovém sále. Zúčastní se ho řada hostů ze zahraničí, například z Japonska, Ruska, Polska, Německa, Maďarska nebo Slovenska, vedoucí pracovníci ministerstev místního rozvoje a zemědělství a další významní hosté.

Slavnosti potrvají až do soboty, začínají každý den v 16 hodin. Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen vítězům odborných degustačních soutěží se koná v sobotu 15. února od 18 hodin v kongresovém sále Hotelu Palcát.

Závěrečná tisková konference se bude konat 14. února 2014 ve 13 hodin v sále Jihočeské univerzity v Táboře.


Legendární podzemní bar Elektra se dnes oficiálně představil ve zcela nové, netradiční podobě. Je třetím v řadě unikátních pivních barů vytvořených v duchu konceptu Excelent Urban Pub.

Restaurační koncept značky piva Excelent od Gambrinusu spojuje atmosféru syrové industriální architektury se streetartovým městským uměním. Elektra s novým interiérem neztratila nic ze své dřívější jedinečné atmosféry. Naopak, dostala pořádnou dávku adrenalinu. Totální přestavba interiéru trvala pouhých 30 dní.

Pro dynamické lidi se moderní české pivo Excelent od Gambrinusu stalo součástí urban scény a kultury. Značka se snaží podporovat unikátní projekty a sama zajímavé koncepty vytváří. Excelent představuje fenomén pop-up klubů či velkoformátového umění – street art. Značka přináší i unikátní pohled na klasickou hospodu: svěží prostor spojuje syrovost a současné streetartové umění.

Elektra si za dobu své existence vydobyla v Brně specifické postavení,“ říká Petr Kučera, provozovatel baru, a dodává: „Bylo mi ale jasné, že je potřeba jít dál, posunout celé podnikání na novou úroveň. S novým designem interiéru dle konceptu značky Excelent od Gambrinusu získala Elektra pořádnou dávku adrenalinu. Štamgasti si navíc pochvalují, že se jedinečná původní atmosféra nevytratila, naopak získala mnoho nového.

Vstupní dveře do baru jsou mocně oplechované, k výčepu se sestupuje po dvaceti schodech. Dokonalá izolace od ruchu a shonu okolního světa je zajištěna. Kapacita pubu je 120 míst. Otevřeno je denně. Vedle piva Excelent si hosté mohou vybrat mezi pšeničným speciálem Fénix, Velkopopovickým Kozlem tmavým, čepovaným nealkoholickým pivem Birell a plzeňským ležákem Pilsner Urquell. V nabídce taky nechybí (dle slov pana Kučery) „pořádný jídlo k dobrýmu pivu. Grilovaná masa, hamburgery, dršťková polévka a další elektrácké speciality.

To nejdůležitější, co korunuje aktivity značky Excelent od Gambrinusu, je samozřejmě spokojený host se svou oblíbenou značkou piva,“ říká marketingový manažer značky Gambrinus Miroslav Peichl, a pokračuje: „Excelent dodává Elektře atmosféru a design, ale hlavně excelentní chuť českého piva.

Excelent od Gambrinusu se v Elektře čepuje přímo z pivních tanků, které jsou jako dominanta nepřehlédnutelně umístěny naproti vstupu do restaurace. Půllitry pro čepování piva jsou připraveny ve vodní lázni o teplotě 7 °C, což je pro podávání piva ideální teplota. Tento postup, společně s pivními tanky, představuje v čepování piva nejmodernější trend a vytváří ideální podmínky pro to, aby zde hosté dostali pivo v nejlepší kvalitě.

Excelent Urban Pub Elektra, jeho atmosféra, nabídka výborného piva a jídla nabízí atraktivní místo s jedinečnou atmosférou pro setkávání mladých dospělých lidí, generace, která je ovlivněna taneční hudbou a streetartovým uměním. Live performance brněnského streetartového umělce, který si říká Optik Boy, doplnila slavnostní otevření baru Elektra. Hosté si také odnesli atraktivní suvenýry v podobě originálních grafických tisků streetartového umění, které zdobí i interiér Excelent Urban Pubu Elektra.


Nejlépe komplet použitou technologii, abych mohl vařit, nebo nadšence, který je za rozumný peníz schopen postavit.....

Výstav zatím neřeším, chci vařit tak sud za týden pro začátek.

Martin Hašek

hasek.martin@seznam.cz

603823110

odpovím všem, děkuji

www.hasektour.cz


Včera odstartoval v Táboře čtyřiadvacátý ročník Reprezentačních slavností piva. Na letošní první degustační soutěži zabodovala v kategorii Tmavá speciální piva i Svijanská Kněžna 13 % z Pivovaru Svijany, která se tak stala držitelem titulu Zlatá pivní pečeť.

Degustace na táborských slavnostech probíhají anonymně a degustátoři hodnotí především vůni, chuť, hořkost, plnost a říz jednotlivých soutěžních pivních vzorků. To vše pod dohledem nadnárodní certifikační společnosti. Letos se soutěží ve 24 kategoriích, do kterých se přihlásilo 154 pivovarů s více než sedmi sty vzorky piva.

Táborské Reprezentační slavnosti piva považujeme za jednu z nejdůležitějších pivních degustací v republice a těší nás, že zdejší degustátoři zvolili Svijanskou Kněžnu jako nejlepší tmavý speciál mezi tak velkou konkurencí. Ukazuje se, že držet se zuby nehty tradiční výroby je správná cesta a odborníci i laici ji dokážou ocenit. Poté, co bylo naše tmavé pivo loni napadáno, považuji toto vítězství za takovou malou satisfakci,“ říká Petr Menšík, sládek Pivovaru Svijany.

V Táboře dnes ve 13 hodin začala odborná část Reprezentačních slavností piva. Do degustací se letos přihlásilo 154 pivovarů s více než sedmi sty vzorky piva. Vítězové jednotlivých kategorií získají prestižní titul Zlatá pivní pečeť.

Vůně, chuť, hořkost, plnost, říz - to jsou kritéria, podle kterých pivo hodnotí degustátorská porota složená z odborníků. Většina degustátorů pochází z jednotlivých pivovarů, a to včetně zahraničních. Jsou mezi nimi ale i lidé z potravinářského průmyslu a hosté s odborným renomé. Degustátoři samozřejmě nevědí, jaké pivo zrovna ochutnávají, nicméně každý vzorek je pečlivě zaevidován a každá ochutnávka je zpětně dohledatelná. Nad korektností bdí po celou dobu slavností nadnárodní certifikační společnosti.

Došlé vzorky piva jsou rozdělené do 24 kategorií. Nejvíce, více než 50, je v kategoriích Pivo typu Ale, Světlý ležák a Ležák z minipivovaru. Právě u piva typu Ale zaznamenali letos pořadatelé ve srovnání s loňskem největší nárůst počtu přihlášených vzorků - zatímco loni soutěžilo 32 vzorků, letos je to už 56. V tradiční desítce či dvanáctce bude o Zlatou pivní pečeť bojovat kolem pětačtyřiceti vzorků.

Degustace dnes (10/2) začaly kategorií Světlé výčepní pivo a ve čtvrtek v 17.30 skončí kategorií Extra silné pivo. V pátek (14/2) dopoledne je na programu degustace minerálních vod v soutěži o titul Zlatý český pramen a degustace vítězných piv spojená s určením vítěze Extra pivní pečeti 2014.

Pro veřejnost začíná pivní svátek ve středu 12/2 v táborském Hotelu Palcát. Až do soboty budou moci návštěvníci vybírat vždy od 16 hodin ze 130 druhů piva. Na výběr budou jak známé, tak mimořádné a netradiční druhy. Kromě našich vynikajících piv budou na místě například piva z Belgie, Německa, Holandska, Dánska, Norska, Nizozemí, Irska, Skotska nebo z Maďarska.

Slavnostní zahájení slavností se koná ve středu v 18 hodin v kongresovém sále Hotelu Palcát. Účast přislíbili například ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek nebo hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.Pivo roku 2014

[pondělí, 10. únor 2014]


Video: Uvařte si pivo doma

[pátek, 7. únor 2014]Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI