Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Novinky a aktuální dění

Co se píše o pivovarech a pivu


Pivovary Braumeister

O pití piva v Moskvě

[pondělí, 4. červen 2012]

Pivní království v Nota Bene

[čtvrtek, 31. květen 2012]
Pivovar Velké Popovice, který láká stále více návštěvníků, nyní rozšiřuje návštěvnickou trasu o nový úsek. Za účasti marketingového ředitele Plzeňského Prazdroje Granta McKenzieho, starostky Velkých Popovic Martiny Čermákové a Jindřišky Eliáškové, která řídí oddělení cestovního ruchu a péče o historické dědictví, dnes v 11 hodin přestřihl slavnostní pásku k nové části trasy významný host Václav Kozel, dirigent Big Bandu Českého rozhlasu. Prohlídka s příznačným názvem „Po stopách Kozla“ nyní provede návštěvníky pivovaru také unikátním tunelem vedoucím z ležáckých sklepů přímo na stáčírnu. Ve zcela nové podobě se ukáže i historická varna, sklepní prostory s novým výčepem a expozice u stáčírny.

Stále se snažíme pro návštěvníky pivovaru vylepšovat naše služby, aby se dozvěděli zajímavou formou maximum informací o pivu, které si získává stále více obliby u nás i v zahraničí. Nedílnou součástí celé expozice a příběhu piva Velkopopovický Kozel je samozřejmě jeho maskot – živý kozel Olda. První se do pivovaru dostal již ve třicátých letech až z Užhorodu a i nyní jako živoucí symbol pivovaru zakončuje celou návštěvnickou trasu,“ uvedl Tomáš Raboch, vedoucí Turistických služeb.

Pivovar ve Velkých Popovicích si získává stále větší oblibu nejen z řad milovníku dobrého piva s bohatou tradicí, ale také na straně výletníků. Vloni tuto trasu navštívilo téměř 30 000 lidí. Nyní mohou účastníci prohlídky „Po stopách Kozla“ nově projít z ležáckých sklepů 40 metrů dlouhým tunelem přímo na stáčírnu a prohlédnout si historickou varnu z roku 1928 v nové úpravě, kterou prošla v první čtvrtině tohoto roku. V ležáckých sklepích pak mohou návštěvníci ochutnat velkopopovická piva v autentickém prostředí z nového jedinečného výčepu.

Když jsem díky svému příjmení dostal nabídku od velkopopovického pivovaru otevřít novou trasu, neváhal jsem. Velkopopovický Kozel patří k mým oblíbeným a velmi rád se blíže seznámím s výrobním postupem a především historií, která se k pivu váže. Když se člověk seznámí s celým příběhem, začne pivo vnímat přece jen trochu jinak,“ uvedl Václav Kozel dirigent Big Bandu Českého rozhlasu.

Nová etapa výstavby návštěvnické trasy navazuje na první fázi projektu, která byla dokončena v roce 2009. Novinkou tehdy bylo zpřístupnění Návštěvnického centra s Kozlím obchodem, kde si vyznavači značky Velkopopovický Kozel mohli zakoupit nejrůznější suvenýry s oblíbeným motivem kozla. Návštěvníci mohli nově projít historickou varnou z roku 1928, následně se v kinosálu a expoziční místnosti dozvědět o rodinném příběhu Ringhofferů a samotném Pivovaru Velké Popovice.

Velkopopovicko představuje region s krásnými historickými, kulturními a přírodními památkami v těsné blízkosti Prahy. Zveme vás na návštěvu Velkopopovického pivovaru, který zde stojí již 135 let a v současnosti je výchozím i cílovým bodem pěších turistických výprav, cyklistů, rodin i mezinárodních exkurzí. Významnou měrou do regionu zasáhl podnikatelský duch barona Ringhoffera a jeho rodiny, která výrazným způsobem stála nejen u zrodu velkopopovického pivovaru. Dodnes se na jeho počest pořádá tradiční Pochod krajinou barona Ringhoffera.

Tisková zpráva


Organizátoři hudebního festivalu Colours of Ostrava dnes spolu s pivovarníky z Ostravaru představili sytě červený jedenáctistupňový festivalový ležák Ostravar RED, který Ostravar uvařil speciálně pro období blížícího se hudebního svátku. „Díky pivovaru Ostravar bude letos na Colours barevné i pivo,“ řekla při představení nového piva ředitelka festivalu Zlata Holušová. Nové pivo budou lidé moci ochutnat již před festivalem. V hospodách, restauracích a obchodech Moravskoslezského kraje se objeví na počátku června.

V uplynulých 115 letech jsme se nikdy nesnažili o to, aby měla naše piva jinou než tradiční pivní barvu. Nebyl k tomu důvod,“ uvedl při představení nového piva vrchní sládek pivovaru Ostravar Richard Kornas. Po spojení s hudebním festivalem Colours of Ostrava se ale situace změnila. “Nechali jsme se barveným festivalem inspirovat a začali přemýšlet, zda by se dalo uvařit pivo, které by mělo tradiční chuťový profil Ostravaru, ale úplně jinou barvu a bylo tak na první pohled jiné,“ přibližuje ostravský sládek příběh nového piva Ostravar RED.

Ostravar RED je jedenáctistupňový ležák. Ten v nabídce ostravského pivovaru doposud chyběl. Oproti běžným typům piv má Ostravar RED netradiční sytě červenou barvu.

Výsledná barevná podoba každého piva je zpravidla dána typem použitého sladu, přičemž mezi nejčastějí barvy patří různé tóny zlaté, hnědé a černá. My jsme ale chtěli docílit barvy, kterou by u chuťově tradičního piva nikdo nečekal,“ vysvětluje vrchní sládek. “Červená je přitom barva Ostravaru a ke značce tak přirozeně patří,

Podle Kornase ostravští pivovarníci od začátku hledali vhodný přírodní koncentrát, který požadované zabarvení piva způsobí. A nebylo snadné ho najít. „Hledali jsme totiž takový, který by našemu pivu dokázal dát novou barvu, aniž by výrazně ovlivnil jeho chuťový profil.

Nakonec ostravští pivovarníci sáhli po přírodním koncentrátu z černé karotky. „Díky jeho účinkům získalo naše pivo nádhernou sytě červenou barvu, a přitom si uchovalo tradiční chuťové vlastnosti Ostravaru, což především znamená hořkost a říz,” říká k novince z Ostravaru Kornas “Protože však jde o jedenáctistupňový červený ležák, je jeho hořkost ve srovnání s našim tradičním ležákem jemnější. Po vychlazení na optimálních osm stupňů pivo působí osvěžujícím dojmem. Což je pro teplé letní dny v době festivalu velký benefit a doufáme tak, že lidem zachutná,” dodává vrchní sládek.

Nový červený jedenáctistupňový ležák Ostravar RED bude součástí letošního festivalového pivního menu. „Ostravar RED však mohou ochutnat všichni i mimo samotný festival.“ říká Zuzana Cieciotková, manažerka značky Ostravar, s tím, že Ostravar pošle nové červené pivo i do klasické distribuce, takže ho lidé budou moci ochutnat v hospůdkách nebo si ho koupit v lahvi domů. „Na trhu se Ostravar RED objeví začátkem června a vydrží na něm až do Colours,“ říká závěrem manažerka značky Ostravar Zuzana Cieciotková.

Charakteristika nového barevného festivalového piva Ostravar RED

Ostravar RED je po limitované edici extra silného speciálu Ostravar STO15, který připomíná letošní 115. narozeniny, v pořadí druhou letošní novinkou ostravského pivovaru. Jde o 11° červený ležák s obsahem alkoholu 4,9%. Byl uvařen spodním kvašením s použitím tradiční ostravarské receptury. I přes červenou barvu si tak zachovává hořkost a říz typický pro Ostravar. Ve srovnání s tradičním ležákem z produkce pivovaru je však jeho hořkost jemnější. Po vychlazení na optimálních osm stupňů pivo působí osvěžujícím dojmem.

Tisková zpráva

Festival Colours of Ostrava inspiroval pivovarníky v Ostravaru k uvaření barevného piva [p296]


Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI