Rastal

Novinky a aktuální dění

Co se píše o pivovarech a pivu


Pivovary Braumeister

Dobře vař, jinak svůj veřtat ztratíš

[pondělí, 16. prosinec 2013]Pivovary Lobkowicz zvažují vstup na burzu

[čtvrtek, 12. prosinec 2013]

Společnost Pivovary Lobkowicz Group, a.s., pod kterou patří sedm regionálních pivovarů v Čechách a na Moravě, zvažuje prodej svých akcií na Burze cenných papírů Praha. Zástupce tradičního českého odvětví by tak chtěl své akcie nabídnout externím investorům a umožnit jim tak investování do oboru, v němž jsou Češi mistry světa a na který jsou náležitě hrdí.

Mimořádná valná hromada společnosti v listopadu rozhodla o záměru navýšit základní kapitál úpisem nových akcií, které budou nabídnuty omezenému počtu externích investorů formou tzv. neveřejné nabídky dle platné právní regulace. Nyní se tímto záměrem vážně zabývá představenstvo společnosti. Vlastníci společnosti si od případné emise slibují nejen nabídku možnosti investovat do tradičního a stabilního českého odvětví pro subjekty stojící mimo skupinu, ale také zvýšení povědomí o společnosti mezi širokou veřejností.

V tuto chvíli uvažujeme o primární emisi akcií mateřské společnosti Pivovary Lobkowicz Group, a.s., která by měla být bezprostředně po emisi přijata k obchodování na trhu START provozovaném Burzou cenných papírů Praha, a.s. Aktuálně je finalizován informační dokument, který bude předložen vybraným investorům a burze,“ uvedl Zdeněk Radil, generální ředitel Pivovarů Lobkowicz. Manažerem případné emise by byla Česká spořitelna, a.s.

Na myšlenku zabývat se úvahou o emisi akcií vlastníky společnosti Pivovary Lobkowicz Group, a.s. přivedla poptávka ze strany lokálních investorů. „Poptávku po cenných papírech naší společnosti registrujeme jak od našich obchodních partnerů, tak i od našich konzumentů, kteří si piva z našich regionálních pivovarů oblíbili a jejich konzumací by tak po zakoupení akcií vlastně tvořili vlastní hodnotu,“ sdělil Radil.

Současně se záměrem umožnit nákup akcií ze strany externích investorů dále mimořádná valná hromada společnosti rozhodla o navýšení základního kapitálu formou kapitalizace osobních půjček akcionářů společnosti, a to zejména půjčky Martina Burdy, který tímto potvrzuje své postavení majoritního akcionáře ve společnosti a svůj cíl dlouhodobě do skupiny investovat.

V přepočtu na osobu si Češi drží své první místo ve spotřebě zlatavého moku nad všemi ostatními zeměmi světa. A třebaže vlivem změn v životním stylu spotřeba piva v restauračních zařízeních mírně klesá, celkovou produkci vyrovnává zvýšená spotřeba piva v lahvích, prodej inovací a zvýšený export. Pivovarnictví se proto dá považovat za poměrně stabilní odvětví.

Společnost Pivovary Lobkowicz vlastní sedm regionálních pivovarů – v Protivíně, v Jihlavě, v Uherském Brodě, v Hlinsku v Čechách, v Klášteře Hradišti nad Jizerou, ve Vysokém Chlumci a v Černé Hoře. Vlajkovou lodí společnosti je prémiový ležák Lobkowicz Premium se sloganem „Šlechtic mezi pivy“, který se vaří v protivínském pivovaru dle tradičních výrobních postupů a z ryze českých surovin – sladu, vody a chmele – bez použití extraktů či cizích příměsí.

Největší konkurenční výhodou Pivovarů Lobkowicz je ovšem široké portfolio značek, které čítá na 70 různých piv. Takové množství je mezi pivovary operujícími na českém trhu opravdu unikátní. Zákazníci si mohou vybrat vedle světlých výčepních piv a ležáků také z řady pivních specialit – od polotmavých, vícestupňových přes tmavé ležáky a piva pšeničná až po kvasnicová či nefiltrovaná piva. V posledních letech pak pivovary této skupiny začaly vařit i anglosaský typ piva Ale, či německý Bockbier nebo Rauchbier, neboť ze strany konzumentů je po takovýchto pivních specialitách stále větší poptávka. Skupina rovněž nabízí široký sortiment nealkoholických nápojů z Pivovaru Černá Hora.

Majoritní podíl ve skupině má v současnosti Martin Burda společně s finančníkem Grzegorzem Hótou. Své minoritní podíly mají ve skupině také Zdeněk Radil, působící dnes také ve funkci generálního ředitele společnosti Pivovary Lobkowicz, a podnikatelka Eva Kropová.Za digitální komunikaci společnosti Pivovary Staropramen, která je jedním ze základních pilířů marketingové komunikace společnosti, bude zodpovědný Michal Šlechta.

Šlechta bude ve své nové pozici Brand Manager Staropramen Cool and Digital Media zodpovídat za veškerou digitální komunikaci společnosti a zároveň kompletně řídit značku Staropramen Cool.

Michal Šlechta pro Pivovary Staropramen pracuje od roku 2011, kdy po svém čtyřletém působení ve společnosti Red Bull nastoupil na pozici Junior Brand Manager.Všichni milovníci piv méně známých značek by měli zbystřit! Minipivovar Vyšší Brod, který je nejmenším jihočeským pivovarem, si totiž na období Vánoc připravil Vánočního Jakuba - světlou 19°. Slavnostní naražení piva, které můžete ochutnat například v pivnici Pajzl u Jakuba ve Vyšším Brodě, se konalo 6. prosince, přičemž nechyběly zabijačkové speciality ani živá hudba.

Aby bylo pivo správně uleželé, navařil ho náš sládek již v létě. Pivo pak zrálo celou dobu v pivovarském sklepě. Nyní si ho mohou zákazníci vychutnat a ocenit jeho výjimečnou chuť a sílu,“ řekl majitel pivovaru Jiří Fojtl.

Pivovar, který ve Vyšším Brodě navázal mimo jiné na dávnou tradici mnichů, jenž v místním klášteře kdysi pivo vařili, byl postaven a zprovozněn v roce 2008 ve sklepě jednoho z historických domů vyšebrodského centra. Jiří Fojtl se do své práce pustil s vervou a láskou. Kapacita pivovaru je pouze 500 hektolitrů ročně. I tak si pivo z Vyššího Brodu dokázalo získat velmi dobré jméno mezi pivními znalci po celé republice. Vánoční Jakub budiž jim dárkem!

Standardně Minipivovar Vyšší Brod vaří světlou 12° a tmavou 14°. „Pivo stáčíme i do lahví, které je možné zakoupit ve vybraných obchodech,“ dodal Jiří Fojtl.

Jiří Fojtl se k vaření piva dostal zhruba před sedmi lety. Tehdy ho zaujalo pivo z rakouského Aigenu. A to natolik, že se rozhodl si zkusit vyrobit pivo vlastní. A proč pivo dostalo název Jakub? Podle jednoho z prvních klášterních sládků!

Oslavy Vánoc v pivovaru

[čtvrtek, 5. prosinec 2013]

Letos poprvé budou moci lidé z Hanušovic a okolí přivítat Vánoce společně. Hanušovický pivovar Holba, sdružení K2 Hynčice a město Hanušovice letos přišly se zajímavým nápadem vánočních oslav „Hanušovice sobě“. Místní se tak mohou těšit na příjemná setkání, vánoční zpívání, jarmark s vánočními dobrotami a nebude chybět ani živý betlém nebo dětská vánoční dílna.

Projekt Hanušovice sobě navazuje na tradiční pojetí Vánoc jako času vzájemných setkání, pochopení a taky pomoci. Myšlenku sounáležitosti chceme ve spolupráci s městem dále rozvíjet a věříme, že první společnou oslavu Vánoc obyvatelé Hanušovic a okolí se zájmem přivítají,“ vyjadřuje Vladimír Zíka, ředitel pivovaru Holba.

Oslavy zahájí 18. prosince „pivovarský sedánek“. Uskuteční se od 17 hodin v pivovarském muzeu v Hanušovicích a připomene tradiční výrobu piva v dobách, kdy zlatý mok rozvážely koňské povozy, k chlazení spilky i sklepů sloužil led z pivovarských rybníků a sudy se plnily i nakládaly ručně. Dozvíte se, kde se v areálu hanušovického pivovaru zapřahali koně i kam až byli schopni pivo dopravit, co všechno museli stíhat tehdy nepostradatelní bednáři nebo kováři i kdo je pan starý a jakou práci měl dříve a dnes. A protože jde o vánoční sedánek, pro každého je připraven malý dárek v podobě fortelně načepovaného vánočního speciálu Holba Šerák.

O dva dny později v pátek 20. prosince ve čtyři hodiny odpoledne pivovarskou louku u muzea rozezvučí vánoční koledy v podání hanušovických dětí, zazpívají místní zpěváci i oblíbená Bludověnka. Atmosféru Vánoc dále podpoří živý betlém se zvířátky i tradiční jarmark s rukodělnými výrobky, ozdobami, vánočkami, cukrovím a perníčky i medovinou od místních včelařů. Budou se tady péct ryby a grilovat maso i klobásy a v Pivovarské restauraci nabídnou vánoční menu a vánoční Šerák.

Vstupné je dobrovolné a vybrané peníze půjdou na dárky pro opuštěné děti z dětského centra Pavučinka v Šumperku. Nebude chybět ani tradiční pivovarská zabíjačka, kterou pivovar uspořádá pro své zaměstnance.


Beer Here v Pivní rozmanitosti

[čtvrtek, 5. prosinec 2013]


Dojmy z Moravian Homebrewers Meeting

[středa, 4. prosinec 2013]


Homebrewing, aneb vaříme pivo doma

[středa, 4. prosinec 2013]

Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI