Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Novinky a aktuální dění

Co se píše o pivovarech a pivu


Pivovary Braumeister

Roste prodej piva z tanku 
i plechovek

[středa, 11. listopad 2015]

Pivo s citronem. Co to je za novoty?

[středa, 11. listopad 2015]

Hanušovičtí pivovarníci se věrně drží známého „Komu se nelení, tomu se zelení“. To platí nejen při výrobě piva, ale dokážou vzít pořádně za práci i v lese. Každý rok na podzim vymění své běžné pracovní náčiní za krumpáče a motyky a vyrážejí na hřebeny Jeseníků vysazovat mladé stromky.

Vůbec poprvé to bylo před 11 lety, kdy začala spolupráce s Lesy ČR, konkrétně lesní správou Loučná nad Desnou. Tehdy zaměstnanci Holby vysadili prvních 250 stromků a dnes má pivovarský les pod Vřesovou studánkou v oblasti Hrubého 5500 stromků. A pivovarníci mohou říct, že projekt Holba Jeseníkům je úspěšným výsledkem snažení o zachování přírodního dědictví dalším generacím. Ocenění si zaslouží také zaměstnanci Lesní správy Loučná nad Desnou, kteří pravidelné výsadby organizačně zajišťují.

Zpočátku nám lesníci radili jak na to, ale dnes už s námi mají lehčí práci.Taky proto rok od roku vysadíme stromků více, teď je to kolem 500 ročně v závislosti na počasí. Pokud je už půda namrzlá, jde to samozřejmě hůř. Podle lesníků mají ty naše vysokou ujímavost a to nás těší. Stejně jako pohled na mladý les“, říká Radek Urban, jeden z dobrovolných sazečů, který v Holbě pracuje na stáčírně piva.

Většinou se sadí smrky nebo buky do předem vyhloubených jam. Jde o chlapskou práci o které rozhoduje nejen síla, ale především odhodlanost udělat dobrou věc. Zatímco jiným se v životě podaří zasadit strom třeba jeden, pivovarníci je počítají na stovky. Nejstarší pivovarské smrčky dnes mají více než metr a tvoří souvislý porost v těžko přístupných oblastech. O výsadbě nových porostů informuje nenápadné dřevěné značení na turistických stezkách, které připomíná zásluhu pivovaru a jeho zaměstnanců.
Sháním praxi na pozici pomocný sládek

[pondělí, 9. listopad 2015]

Mám vystudovanou školu v oboru pivovarnictví - Vyšší odbornou školu ekonomických studií - Střední průmyslová škola potravinářských technologií; obor: průmyslová technologie – kvasná.

Rád bych získal praxi v oboru pozice - pomocného sládka. Lokalita Praha a okolí. Co mohu nabídnout - zodpovědnost, pracovitost a ochotu učit se novým věcem.

V případě vašeho zájmu, budu rád pokud mne budete kontaktovat na email richarddlask@seznam.cz nebo tel. 739 417 197


Hledáme dobrého sládka do minipivovaru v Kaliningradu v Rusku (900 km od Prahy). Vaříme z plzeňského sladu.

Požadavky:

* Min. 4-5 let praxe v oboru - dokonalá znalost procesu výroby piva a kvalitativních standardů

Nabízíme:

* Pracovní poměr na dobu min. 1 měsíc (pro začátek, pak se domluvíme jak dál)

* Dopravu, stravování, ubytování

* Zajímavou samostatnou práci, možnost seberealizace

* Plat dle dohody

V případě zájmu o danou pozici nebo pro další informace prosím kontaktujte: 776 773 731 Kristina; Kaz-christinka@mail.ru
Jantarová barva, příjemná intenzivní hořkost a typická vůně. To jsou hlavní charakteristiky nového svatomartinského polotmavého speciálu 13,5%, který skvěle doplňuje sváteční svatomartinské menu.

Svátek svatého Martina je historicky spojen s ukončením období sklizně a prací na polích, což si žádalo bohatou oslavu před časem adventu a půstu. Neodmyslitelně k němu patří posvícenská husa či kachna, podávaná s knedlíkem a červeným zelím a k tomuto tradičnímu českému jídlu se hořké pivo ideálně hodí,“ zve na ochutnávku výjimečného speciálu Tomáš Pluháček, ředitel pivovaru Zubr.

Svatomartinský polotmavý speciál s obsahem alkoholu 6,0 procent zrál v ležáckých sklepích 60 dní a vyznačuje se harmonickou plnou chutí. Ochutnat ho bude možné již 6. listopadu a čepovat se bude do speciálních sklenic o obsahu 0,4 litru.

Po delší době jsme opět uvařili polotmavé pivo a myslím, že milovníci speciálů si opravdu přijdou na své. Jedná se o výjimečný speciál plné chuti, který se ke svatomartinskému hodování přímo nabízí,“ představuje pivní novinku sládková pivovaru Zubr Nataša Rousková, která vytvořila originální recepturu.

Svatomartinský speciál uvařil pivovar Zubr pro holding PMS, což znamená, že bude k dostání i v restauracích, která nabízí piva ze sesterských pivovarů Holba a Litovel.


Na pivní slavnost ve velkém stylu zve v sobotu 7. listopadu Kynšperský pivovar. Bohatý program se vstupem zdarma odstartuje úderem 16. hodiny, kdy po oficiálním uvítání ředitel pivovaru Radek Vomočil narazí před zraky hostů velký sud zeleného ležáku. U toho samozřejmě nemohou chybět správní pivaři vyzbrojení půllitry, které symbolicky pozvednou na pozdrav a vzdají tak hold letošní úrodě.

Vedle ochutnávky nefiltrovaného 12% piva vařeného pouze jednou ročně při sklizni zelených šišek chmele se návštěvníci mohou těšit také na zábavné pivní soutěže o atraktivní ceny. „Pro zpestření jsme se rozhodli zařadit i vystoupení břišních tanečnic a živou hudbu v podání žlutické kapely Triget, v jejímž repertoáru jsou převážně hity české popmusic, ale také známé lidovky a jazz,“ přiblížil chystanou akci ředitel Kynšperského pivovaru Radek Vomočil.

Veškerý program ve velkém kulturním sále a v restauraci je zdarma. Zpoplatněné budou pouze speciální komentované prohlídky pojmenované Středověká hostina aneb Jak se pilo pivo dříve. První návštěvníci se do útrob pivovaru podívají v 17 hodin, další exkurze budou navazovat v hodinových intervalech. „Role průvodce se pro tento večer zhostí Jindřich Skopec ze Západočeského divadla v Chebu a sekundovat mu budou v dobových kostýmech jeho herečtí kolegové,“ poznamenal ředitel s tím, že jelikož se jedná o prohlídku pivovaru s historickým nádechem, nesmí chybět koštování chmelového moku z pravých vysmolených sudů. „Lidé si udělají názornou představu o tom, jak kdysi vypadala práce v pivovarech a nakolik odlišná byla chuť piva, když zrálo v dřevěných kádích a ve velkých dubových sudech. Člověk může také dobře porovnat, jak odlišně šmakuje pivčo z vysmoleného soudku uvařené na základě dobové receptury a oproti tomu standardně čepované pivo, které dostane z moderního výčepu. Rozdíl je v tomto případě patrný hned při prvním loku.

V loňském roce si výroční slavnosti v Kynšperském pivovaru nenechalo ujít více než tisíc lidí. „Na to, že se jednalo o první akci tohoto typu, tak návštěvnost byla poměrně slušná. Pevně věříme, že si k nám veřejnost najde cestu i tentokrát a společně vytvoříme skvělou atmosféru. Všichni jsou srdečně zváni,“ prohlásil Radek Vomočil.

Sobotní program potrvá od 16 do 22 hodin. Pokud se zábava dobře rozproudí, může na sále přezdívaném Dupárna pokračovat i déle.
Pilsner Urquell Original Restaurant SLEZSKA v Ostravě se dočkal rozšíření prostor, nového výčepu v patře a tankového ležáku Pilsner Urquell.

O šedesát míst na celkovou kapacitu dvě stě šedesát byl rozšířen Pilsner Urquell Original Restaurant SLEZSKA v Ostravě. Ale to není jediná novinka. Přibyl druhý výčep v patře, další sociální zařízení, a především tankovna pro plzeňský ležák Pilsner Urquell.

Dosud jediná vlajková loď značky Pilsner Urquell v Moravskoslezském kraji, ostravský Pilsner Urquell Original Restaurant SLEZSKA, získává stále více hostů. Proto se objevila potřeba prostory restaurace rozšířit, zmodernizovat a také instalovat tankové hospodářství, aby hosté dostali pivo v nejlepší kondici.

Současní provozovatelé paní Kateřina Ptáčková a pan Martin Sláma, mimochodem několikanásobný finalista soutěže Pilsner Urquell Master Bartender, stávali za výčepem ostravské puorky od roku 2007. Je zřejmé, že znají provoz do detailu, a když přišla v roce 2012 nabídka restaurant převzít, neváhali. Přidali k tomu dlouholetou praxi v oboru, zahraniční zkušenosti a své nadšení pro plzeňský ležák. S Martinem Slámou a Kateřinou Ptáčkovou přišel v lednu 2013 do ostravské puorky školený personál, lepší péče o pivo, kvalitnější gastronomie a noví hosté, mezi kterými nechybí například vítkovičtí hokejisté.

Hosté přibývali, štamgasti se vraceli a nám bylo jasné, že musíme kapacity restaurace rozšířit,“ vysvětlují provozovatelé tříměsíční přerušení provozu, a dodávají: „Nově přibylo 60 míst, další sociální zázemí, druhý výčep v patře, a především pivní tanky. Jediným problémem při rozšiřování kapacity restaurace byla nutnost zvednout střechu budovy bývalého tramvajového depa a pozdějšího skladu knih a papíru.

Martina Slámu, ačkoli má nyní na starosti společně s Kateřinou Ptáčkovou chod celé restaurace, můžete stále vidět především v pátek za pípou, jak doslova kouzlí jednu hladinku za druhou. Pivu rozumí, o čemž svědčí jak jeho několikanásobná účast ve finále soutěže Pilsner Urquell Master Bartender, tak také fakt, že rád učí, jak se správně starat o pivo a jak jej čepovat, nejen své zaměstnance a spolupracovníky, ale i třeba hosty. Mezi službami Pilsner Urquell Original Restaurantu SLEZSKA je i škola čepování.

V nabídce čepovaných piv je samozřejmě na prvním místě ležák Pilsner Urquell, nově čepovaný z pivních tanků, dále Velkopopovický Kozel Černý, Birell, pšeničný speciál Fénix a sezonní speciál Pilsner Urquell nefiltrovaný.

Nemalý podíl na současném růstu obliby PUOR SLEZSKA má i partnerka Martina Slámy, Kateřina Ptáčková. V ostravské puorce pracuje deset let, i ona se zúčastnila soutěže Pilsner Urquell Master Bartender a společně s Martinem se podílela na přestavbě a rozšíření restaurace. Nyní má na starosti především gastronomii.

Kuchyně nabízí tradiční česká jídla i pochoutky k pivu, ale chlubí se především steaky a burgery ze speciálně připraveného masa, které zraje metodou suchého zrání po dobu 21 dní. Podle slov Kateřiny Ptáčkové jídlo musí dobře chutnat a dobře na talíři vypadat.

A čím se oba provozovatelé ve svém podnikání řídí? „Jednoznačně je to spokojený zákazník. Pokud dostane požadovanou kvalitu jídla, pití, prostředí a personálu, bude spokojen a bude se vracet. Nám se to daří, a to i díky celému týmu spolupracovníků, kteří s námi pracují beze změny od začátku.

Má-li něco u nás opravdu bohatou tradici, pak je to české pivovarnictví v čele s plzeňským ležákem. Proslulost a věhlas českého piva plzeňského typu prostupuje interiérem ostravské restaurace, která využívá koncept značky Pilsner Urquell. Restaurace pyšnící se názvem Pilsner Urquell Original Restaurant, zkráceně PUOR, nabízejí hostům příležitost vychutnat si plzeňský ležák Pilsner Urquell v jedinečném prostředí.

Pilsner Urquell Original Restaurant SLEZSKA, Kolejní 2, 702 00 Ostrava
Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI