Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Novinky a aktuální dění

Co se píše o pivovarech a pivu


Pivovary Braumeister

Pivovar Ostravar v posledním roce a půl zvýšil intenzitu investic a modernizuje své výrobní provozy. Po předchozí rekonstrukci degustační místnosti, laboratoří a spilky, jež Ostravar používá jako jeden z posledních velkých pivovarů v Česku, dokončil ostravský pivovar také projekt rekonstrukce obou stáčíren. Nová zařízení zvyšují kvalitu, kapacitu i flexibilitu stáčení lahví a sudů.

Ostravar vaří pivo pro Moravskoslezský kraj nepřetržitě od konce 19. století. Během 118 let pivovar uvařil přes 7 miliard půllitrů a prošel hned několika zásadními modernizacemi. Ta poslední se odehrála v uplynulých 14 měsících a Ostravar během ní provedl kompletní rekonstrukci obou stáčíren piva.

S rekonstrukcí stáčecích provozů začal Ostravar na stáčírně sudů

Modernizace spočívala především v pořízení tří nových plnících linek, které najednou zvládají hned pět operací – předmytí, sanitaci, sterilizaci, naplnění a kontrolu sudů. Všech pět operací dokáží nové stroje provést během 60 vteřin. Za hodinu nyní může Ostravar naplnit 180 padesátilitrových sudů.

Ve srovnání s původním zařízením přináší nové linky zvýšení kvality plnění sudů a vyšší spolehlivost provozu. Z technického hlediska mají například o jeden proces mytí navíc, nebo dokáží velmi přesně identifikovat jakékoliv poškození sudu a automaticky ho vyřadí ze stáčecího procesu. Tou nejdůležitější výhodou pro hospodské i konečné spotřebitele ale je, že díky naplnění novým zařízením bude naše pivo v sudech déle ve stejné kondici jako v pivovaru,“ zdůrazňuje vrchní sládek.

Nový plnič lahvového piva a od května nové etikety

Po rekonstrukci stáčírny sudů následovala modernizaci stáčírny lahví. Zde byl nainstalován nový plnící stroj od firmy KHS v hodnotě 30 miliónů korun. Nový plnící má 84 plnících hlav a zvládne naplnit 30 tisíc lahví za hodinu.

Nový plnič nám přináší tři výhody. Umožňuje nám stáčet do lahví pivo, které má téměř identické vlastnosti jako pivo z ležáckého tanku, má o 25% vyšší kapacitu a lze na něm také plnit různé objemové formáty,” popisuje přednosti nového stroje Roman Richter.

Čtrnáctiměsíční proces modernizace stáčíren završil Ostravar v květnu uvedením nových etiket. Etikety ještě více identifikují Ostravar s Moravskoslezským krajem a poprvé se na nich objevuje také historická budova ostravského pivovaru. „Každý spotřebitel, který si koupí láhev s novou etiketou, bude vědět, že byla láhev naplněna moderní technologií, která zajišťuje, že zákazník dostává pivo v té nejlepší kondici.

Léto ve znamení kultury a oživení regionu

Výrobní investice nyní ustoupí do pozadí a v létě se Ostravar soustředí na projekty, které podporují kulturní život na Ostravsku.

Kromě tradičních pivovarských Slavností, které se v Ostravě uskuteční letos již popatnácté, se Ostravar pustil do zcela nového projektu. “Jmenuje se Ostrava žije a jeho cílem je probudit život v ostravských ulicích a přinést hudbu do různých koutů Ostravy,” říká manažerka značky Zuzana Cieciotková. Projekt odstartoval 25.května a zahrnuje na 25 koncertů v centru, Porubě, Hrabůvce, Zábřehu nebo na Dubině. Ambasadorem nového projektu je Richard Krajčo s kapelou Kryštof.

Více informací o projektu naleznete na speciálním webu www.ostravazije.cz


Pivovar Ostravar dnes představil bližší informace k jubilejnímu 15. ročníku Slavností pivovaru Ostravar. Největší svátek piva a hudby na Ostravsku se tentokrát bude konat v areálu ostravského pivovaru 29. srpna a finále poprvé v historii obstará kapela odjinud než z Česka nebo Slovenska.

Slavnosti pivovaru Ostravar se konají v Ostravě s dvouletou přestávkou pravidelně od roku 1999. Na jubilejní 15. ročník se organizátoři rozhodli přivést především nové interprety. Jména prvních z nich zveřejnili organizátoři již v dubnu. Dnes prozradili další. Po Davidu Kollerovi a Anetě Langerové je jasné, že na Slavnosti tentokrát dorazí také Michal Hrůza, kapela Pipes&Pints a minimálně dalších 5 skupin.

Letos budou Slavnosti zase pestřejší. Celkem nabídneme návštěvníkům v průběhu jednoho odpoledne 9 kapel a k tomu ještě muzikanty, kteří zvítězí v hlasování v projektu Ostrava žije. Vracíme se totiž k formátu tří pódií, takže se návštěvníci mají na co těšit. Navíc se nám podařilo získat opravdu skvělá jména,“ uvedla Zuzana Cieciotková z organizačního týmu Slavností.

David Koller zažil loni podle Cieciotkové skvělý comeback se skupinou Lucie a Aneta Langerová zase letos bodovala na Andělech, ze kterých si odnesla hned několik cen. „Jsme velice rádi, že se na koncertní pódia vrátil i Michal Hrůza, na kterého se mohou návštěvníci Slavností také těšit,“ doplnila Zuzana Cieciotková.

Jedno z pódií bude znovu v režii Richarda Krajča a zahrají na něm mladí a nadějní interpreti. Pestrou hudební nabídku letošního ročníku navíc obohatí ještě jedno atraktivní jméno. „Vzhledem k našemu jubileu jsme se rozhodli, že tentokrát svěříme hudební finále Slavností speciálnímu hostu ze zahraničí,“ prozradila Zuzana Cieciotková. „Jméno poslední kapely oznámíme na konci června. Myslím, že naši příznivci budou velmi příjemně překvapeni.

Nejlevnější vstupenky za 190 korun jsou již vyprodány. V červnu dal Ostravar do prodeje další várku, tentokrát za 250 Kč. Exkluzivním prodejcem vstupenek na internetu je portál ticketsforpeople.


Ondřej Houska: Pivo v Belgii

[úterý, 16. červen 2015]

Hledáme podsládka...

[pondělí, 15. červen 2015]

Pivovar Lyer hledá pomocníka, případně druhého sládka (dle kvalifikace).

Informace na budweisbrewer(zav)gmail.com


Jedenáctka Zubr Grand, která byla představena loni na podzim, získala ocenění „Výrobek Olomouckého kraje“ s právem označení „Výrobek OK ®“. Ocenění již od roku 2005 uděluje Agrární komora Olomouckého kraje. Zubr Grand se tak připojil v pivům Premium, Gold, Classic světlý, Classic tmavý a Free, která toto ocenění získala již v minulých letech.

Na Granda jsme patřičně pyšní a věříme, že oceněním Výrobek Olomouckého kraje jeho sbírka úspěchů teprve začíná. Samozřejmě největším oceněním je pro nás chvála ze strany štamgastů a pivařů. A to že opravdu chutná, je jednoznačně vidět na jeho stále stoupajících prodejích,“ říká Tomáš Pluháček, ředitel pivovaru Zubr.

Ocenění pivu Zubr Grand v kategorii Alkoholické a nealkoholické nápoje udělila osmičlenná odborná porota, která hodnotila obal, označení, vzhled, chuť, kvalitu a složení výrobků, důležitá je také originalita a vysoký podíl ruční práce. Výrobek musí být vyroben v Olomouckém kraji.

Kritéria, podle kterých se ocenění uděluje, korespondují s našimi vlastními kritérii, kterými se v Zubru při výrobě piva řídíme. Jednoznačně se v pivovaru soustředíme na kvalitu a tradici, proto pro naše piva vybíráme ty nejlepší regionální suroviny jako je tršický chmel nebo hanácký slad,“ doplňuje Tomáš Pluháček.

Čtyřikrát chmelený ležák Zubr Grand byl oficiálně představen na Svatováclavských slavnostech v Kroměříži loni v září a až do února letošního roku byl distribuován výhradně jako pivo sudové. Od února se začal Zubr Grand stáčet do lahví a od května je nejnověji k dostání i v plechovkách.

Pivovar ZUBR, a.s., tradiční český výrobce působící především na Moravě, je společně s pivovary Holba a Litovel součástí holdingu PMS. Pivovar je držitelem ocenění Klasa a Regionální potravina. V loňském roce rozšířil svůj sortiment o 11° ležák Zubr Grand. Pivovar získal na podzim prestižní ocenění v degustační soutěži České pivo 2014 a to v kategorii světlé výčepní pivo (1. místo Zubr Gold) a v kategorii tmavé pivo (2. místo Zubr Classic tmavý).


Déšť pivní pohodu neodplavil

[pondělí, 15. červen 2015]


Pivní slavnosti v kadaňském klášteře

[pondělí, 15. červen 2015]


Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI