Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Novinky a aktuální dění

Co se píše o pivovarech a pivu


Pivovary Braumeister

10 nahlúpejších pív na svete

[pondělí, 24. listopad 2014]


Správná rychlost, vhodně zvolený postup, šikovnost, zručnost, fortel – tyto vlastnosti mají společné - Šumavská hasičská liga a DUDÁK Měšťanský pivovar Strakonice a.s. Právě strakonický pivovar je generálním partnerem největší šumavské soutěže v požárním sportu, které se každý rok aktivně účastní stovky lidí a další tisíce přihlíží.

Jedna z největších soutěží v požárním sportu v Jihočeském kraji a určitě ta nejkvalitnější v Pošumaví - Šumavská hasičská liga – DUDÁK CUP pro tento rok skončila. Zapojilo se do ní více než 400 hasičů, kteří byly rozděleni do 31 mužských výběrů a 9 ženských.

Účast v Šumavské hasičské lize – DUDÁK CUP je povolena všem družstvům, které se řádně přihlásí do soutěže a zaplatí startovné. Proto se v Šumavské hasičské lize – DUDÁK CUP umožnila účast také družstvům, která leží daleko za hranicemi Šumavy, z čehož máme radost,“ říká Josef Zábranský, předseda rady Šumavské hasičské ligy – DUDÁK CUP.

Díky této soutěži se naše pivo dostane i mimo standardní oblast jeho prodeje. Pivo DUDÁK pak ochutnají noví spotřebitelé, kteří se o něj pak mohou přihlásit ve svých hospodách a restauracích,“ Marek Pohanka, ředitel obchodu a marketingu pivovaru DUDÁK.

Všechny týmy se mezi sebou utkávají v disciplíně zvané požární útok. To je disciplína, jejíž úkoly plní sedm členů soutěžního družstva. Každý z těchto členů tzv. běhá na svém úseku a dělá stále stejný nacvičený úkon. Ve zkratce jde o to, že se sedmičlenná družstva snaží co nejrychleji srazit terče pomocí vody čerpané z nádrže přenosnou stříkačkou, kterou předtím sestavili.

DUDÁK – Měšťanský pivovar Strakonice, a.s. je generálním partnerem Šumavské hasičské ligy – DUDÁK CUP již od jejího vzniku v roce 2006. „Pivovar nám poskytuje materiální pomoc. Bez, které by liga nemohla fungovat, podporu dostáváme nejen formou výborných nápojů, ale také ve formě cen na závěrečný galavečer, při kterém probíhá vyhlášení celkových výsledků Šumavské hasičské ligy – DUDÁK CUP za celý uplynulý ročník a ocenění těch nejlepších,“ vysvětluje Martin Macháček, velitel Sboru dobrovolných hasičů Horosedly.

Pro pivovar DUDÁK je taková spolupráce velkou ctí. „Požární sport v sobě spojuje hodnoty spojené s téměř vrcholovým sportováním a s lidskou touhou zachraňovat druhé životy. Takoví jsou hasiči a my jim fandíme. Jsme rádi, že můžeme tyto mladé sportovce a záchranáře v jedné osobě podpořit. Pro nás je to ta nejlepší reklama,“ uvádí Jaroslav Tůma, ředitel pivovaru Měšťanského pivovaru DUDÁK Strakonice.

Požární útok není extrémně náročný na fyzičku, jako spíš na to zkombinovat v sobě přesnost, preciznost a nacvičené umění s rychlostí, která je zde velmi potřebná.

Nejhodnotnějším výsledkem Šumavské hasičské ligy - DUDÁK CUP v kategorii mužů bylo pokoření hranice 17 vteřin. Což jsou časy, které patří k nejlepším v České republice. O tento úspěch se postaraly nejprve Kalenice a poté i Únětice z Plzeňského kraje. Mezi ženami drží rekord Šumavské hasičské ligy – DUDÁK CUP ženy ze Žernovic, které v loňském roce pokořili čas 18 vteřin,“ uvádí Anna Kramlová, strojnice Sboru dobrovolných hasičů Výškovice.

Výsledky a tabulka Šumavské hasičské ligy DUDÁK CUP naleznete zde...

Kniha Pivovarství - prodám

[čtvrtek, 20. listopad 2014]

Prodám knihu Pivovarství:Teorie a praxe výroby piva

http://vydavatelstvi.vscht.cz/katalog/uid_isbn-978-80-7080-734-7/anotace/

Kniha 1x čtená, jako nová.

Za 800,- .Cena včetně poštovného.

thomas024@centrum.cz


Jaká je správná sklenice na ale?

[pondělí, 17. listopad 2014]


Krize je pryč, točená piva zdražují

[pondělí, 17. listopad 2014]


DUDÁK Měšťanský pivovar Strakonice a.s. má vlastní hymnu. O hudbu i text se v rámci dlouholeté spolupráce a zcela zadarmo postarala legendární strakonická skupina Parkán. Autorem hudby je Ivo Trojan, frontman této legendární strakonické kapely. O text se postarala jeho žena Pavlína.

Uprostřed Strakonic na břehu řeky, stojí tam pivovar už dlouhý věky. Tisíce hospůdek tady na jihu, drží nás Dudákem poctivě v lihu,“ – těmito verši začíná píseň „Natoč nám DUDÁKA“, která je od léta hymnou strakonického pivovaru DUDÁK.

Stane se tak písní všech milovníků strakonického, výhradně nepasterovaného piva, které vaří poslední měšťanský pivovar v Česku.

Vlastní hymna je věc, na kterou se nás naši pivaři často ptali. A kdy jindy by měla vzniknout, než v roce 2014, kdy slavíme 365 let od založení pivovaru?! Je to veselá, rytmická píseň, kterou si u půllitru oblíbeného strakonického piva, všichni hned začnou zpívat nebo pobrukovat,“ vysvětluje Jaroslav Tůma, ředitel DUDÁK Měšťanského pivovaru Strakonice a.s.

Hymna poprvé zazněla v červnu na pivovarské pouti. Od té doby ji Párkáni zahráli nejméně stokrát a bouřlivé reakce fanoušků překvapily i zkušeného Ivo Trojana. „Nestává se často, že publikum reaguje tak výjimečně spontánně a zpívá s námi od prvního verše. Za pár měsíců je z písně hit,“ uvádí Trojan.

Skupina Parkán zakomponuje tuto píseň „Natoč nám Dudáka“ do svého v pořadí již 9. CD, které bude nahrávat po Novém roce a pokřtí ho 1.8.2015 ve Volyni! (Pozn. Už dnes si každý může poslechnout první dvě sloky. Nahrávka začátku písně je v příloze tiskové zprávy).

Oboustranně prospěšná spolupráce skupiny Parkán a pivovaru DUDÁK trvá již několik let, na jejím základě složila skupina hymnu zcela zadarmo.

2. sloka Dudácké hymny:

A co ten výčepák, ať se tam nefláká,

jsem celí žízniví, natoč nám DUDÁKA.

Hrň do nás půllitry, voni se spijou,

Co chlastaj točený, vo dost dýl žijou.

Rf.: Heja heja hou, paříme gou,

Střízliví nás nedostanou.
Pivovar Budějovický Budvar dnes oficiálně představil veřejnosti unikátní pivo. Budweiser Budvar B:CRYO se vyrábí patentově chráněným postupem a zakládá zcela novou pivní kategorii, která nemá ve světě obdoby. Při přípravě se využívá princip kryokoncentrace (vymrazování vody) přímo v láhvi. Výsledné velice silné pivo si spotřebitel „vyrábí“ a čepuje sám přímo na stole restaurace pomocí zvláštního narážecího zařízení. Budweiser Budvar B:CRYO chutná jako pivo, ale hřeje jako destilát. Obsahuje přibližně 21% obj. alkoholu a jeho stupňovitost je asi 40. V nejbližších dnech se objeví v desítkách vybraných restaurací po celé České republice.

Pivovar Budějovický Budvar uvádí na český trh převratnou novinku pod názvem Budweiser Budvar B:CRYO. Jedná se superspeciální pivo, vyráběné patentově chráněným postupem tzv. kryokoncentrací v láhvi: vymražením vody z piva vzniká SPIRIT PIVA, tedy pivo zbavené těla. Vyrábí se ze speciálního piva, které ve vhodně vytvarované láhvi po zmrznutí vytvoří heterogenní pórovitou strukturu složenou z ledu a mikroskopických kanálků, vyplněných velice silným pivem B:CRYO. Pomocí originálního narážecího zařízení je B:CRYO vytlačováno z láhve a hosté si sami čepují nápoj do sklenic.

Touto novinkou zakládáme zcela novou pivní kategorii. Náš postup kryokoncentrace v láhvi je světově unikátní a máme jej patentově chráněný. B:CRYO představuje ucelený gastronomický systém, který přináší do restaurací nejen mimořádně zajímavé pivo, ale také originální servírovací rituál a s ním spojenou společenskou zábavu pro hosty,“ říká Ing. Adam Brož, Ph.D., sládek Budějovického Budvaru. Vývoj nového piva trval téměř 2 roky. „Primární pro nás byly samozřejmě chuťové vlastnosti B:CRYO, ale museli jsme vyvinout kromě jiného i originální výčepní zařízení a najít optimální vlastnosti láhve,“ dodává Ing. Petr Košin, Ph.D., vedoucí vývojového týmu z Budějovického Budvaru.

Budweiser Budvar B:CRYO je mimořádné silné pivo, které si konzument „vyrábí“ přímo na stole restaurace. Host si objedná vždy celou láhev piva o objemu 1,5l, ze které získá přibližně 3-3,5 dcl B:CRYO. Po načepování má B:CRYO stupňovitost asi 40, hořkost 60 EBC a obsah alkoholu kolem 21% obj. K dispozici bude pouze ve vybraných restauracích, které disponují vyškoleným personálem a speciálním výčepním zařízením. Do restaurací se bude dodávat v nezamražené formě.

B:CRYO je určeno pro milovníky piva – muže i ženy. Pije se ze sklenic o objemu 0,2 l na nožce. Chutná jako pivo, ale zároveň hřeje jako destilát. Pije se pomalu, při konzumaci je potřeba plným douškem zaplavit všechny chuťové receptory v ústech. Po napití přechází plná a intenzívní pivní chuť B:CRYO od nasládlosti k intenzívní hořkosti, která v závěru nabádá k dalšímu napití. Primárně se B:CRYO pije jako digestiv – velmi dobře se totiž hodí k tradičním pokrmům české kuchyně, jako jsou pečené koleno, vepřová žebra, pečená husa nebo tatarský biftek. Velmi dobře ale může kdykoliv během večera doplnit běžné čepované pivo.

Podrobné informace o B:CRYO najdete na www.budvar.cz/b-cryo


V chotěbořském pivovaru jsou na blížící se advent již dobře připraveni, uvařili třináctapůlstupňový karamelový Speciál. Jak název napovídá, jedná se o pivo z kategorie speciálů, obohacené karamelovým sladem, vyznačující se jantarovou barvou a velmi jemnou hustou pěnou.

Speciál zraje v ležáckých tancích minimálně šedesát dní. Aby byl k dostání již na začátku adventu, musí se vařit se značným předstihem v průběhu září. O Speciál je mezi zákazníky velký zájem, celkem je ke stáčení nachystáno sto šedesát hektolitrů.

Speciál nabízíme v lahvích, ale je o něj obrovská poptávka i v sudech. Hostince před Vánocemi zaznamenávají větší návštěvnost a čepovaný chotěbořský Speciál je velice oblíbený doplněk předvánočním oslav a večírků, dodává jim punc slavnostní nálady. Máme spoustu zákazníků, kteří si Speciál u nás rezervují dopředu a to nás těší,“ usmívá se obchodní ředitel Pivovaru Chotěboř Bedřich Bárta a doplňuje: „každý rok se snažíme náš servis zlepšit, proto letos budeme na našem webu a facebookovém profilu prezentovat hostince, kde se Speciál bude nabízet nejdříve.“ Kromě gastro zařízení bude Speciál v síti maloobchodních prodejen, kde je zaveden tradiční sortiment značky Chotěboř


Pivovary Lobkowicz Group, a.s. (PLG), která je čtvrtou největšípivovarnickou společností na českém trhu a sestává ze sedmi regionálních pivovarů (Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Rychtář, Klášter, Vys oký Chlumec a Černá Hora) dnes zveřejnila vybrané výsledky hospodaření za první devět měsíců roku 2014. Společnost úspěšně vstoupila na pražskou burzu v květnu letošního roku.

Celkové konsolidované tržby za prvních devět měsíců roku 2014 činily 923,4 milionu Kč, o 2 % meziročně více. Samotné tržby z prodeje piva meziročně vzrostly o 3 % na 859,6 milionu Kč. Nárůst v tržbách je tvořen jak růstem prodejů, tak i realizovanou vyšší cenou za prodaný hektolitr. Výroba piva v hektolitrech dosáhla za prvních devět měsíců roku 2014 687 tisíc hl, což je o 3,5 % více nežli vloni.

Dosažené výsledky hospodaření za prvních devět měsíců roku potvrzují solidní výkonnost, kdy Pivovary Lobkowicz dosáhly meziročního nárůstu výnosů o 2 % na 923 milionů Kč. Přestože naše prodeje byly ovlivněny nepříznivým počasím v červenci a srpnu, podařilo se nám zvýšit objemy produkce i cenu na prodaný hektolitr. Věřím, že v porovnání s celkovým trhem piva v České republice jsme hospodařili lépe a naše celkové tržby z prodeje piva vzrostly o 3 % na 860 milionů Kč. Sezonní výkyv domácích prodejů nicméně neovlivnil náš export piva, který se vzrostl o 9,6 % na 189 milionů Kč,“ řekl Zdeněk Radil, generální ředitel a předseda představenstva.

I když červenec a srpen byl vzhledem k počasí pro pivovary největší ranou tohoto roku, kdy prodeje na českém trhu meziročně klesly o šest, respektive jedenáct procent, PLG se dařilo tomuto negativnímu trendu na domácím trhu čelit získáváním nových zákazníků a také nabídkou novinek.

PLG neakceptovaly výprodejní slevovou strategii, kterou reagovaly velké skupiny pivovarů na poklesy prodejů, a nadále se držely spíše kvalitativního pohledu na prodávané značky.

Dařilo se i prodeji piva na exportních trzích, kde za prvních devět měsíců letošního roku bylo dosaženo meziročního nárůstu tržeb o 9,6 %. Všechny pivovary zaznamenaly nárůst vývozu, přičemž největší nárůsty byly zaznamenány v Itálii, Rusku, Španělsku, Slovensku a částečně také v Číně, Anglii a Polsku. Vzrostl jak prodej klíčovým zákazníkům, zde především díky prodejům společnosti Lidl např. na Slovensko, či do Bulharska, tak i prodej u neklíčových zákazníků.

PLG uvedly na trh několik nových výrobků. Na pivovarských slavnostech v Uherském Brodě byl představen nový ležák Respekt, kterým pivovar také oslavil 120. výročí svého založení. Hlinecký pivovar Rychtář přišel s novinkou pro letní měsíce - lehčí nefiltrované výčepní pivo s názvem Rychtář Fojt nefiltrovaný s vysokým obsahem pivovarských kvasnic. V souladu s trendem uvádění netradičních pivních specialit na český trh, byl představen nový svrchně kvašený speciál typu IPA (India Pale Ale) s názvem Flying Cloud, který se vaří tradičními postupy řemeslné výroby v Pivovaru Vysoký Chlumec.

V segmentu prémiových piv i přes nepříznivý vývoj na domácím trhu pokračoval rostoucí trend prodejů, přičemž k výsledkům přispěla i silná marketingová podpora značky Lobkowicz, spojená především s partnerstvím 49. Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Pro letošní ročník pivovar připravil řadu aktivit přímo v místě konání, včetně speciální festivalové várky kvasnicového ležáku Lobkowicz, který zde měl premiéru.

I přes nepříznivé letní počasí a jeho přímý vliv na outdoorové akce byly úspěšně realizovány pivní slavnosti na všech vlastněných pivovarech a desítky lokálních akcí pořádaných v regionech, kde pivovary působí.

Piva z portfolia PLG získala opět řadu prestižních ocenění na soutěžích. Na tradičních žateckých slavnostech chmele – Dočesné – získala piva ze skupiny tři zlatá, jedno stříbrné a dvě bronzová hodnocení. Pivo Velen z Černé Hory bylo dále hodnoceno jako nejlepší mezi lahvovými pšeničnými pivy. Potvrdil to test deníku MF Dnes a časopisu Svět potravin, ve spolupráci s Potravinářskou komorou ČR. Velen obstál v konkurenci deseti vzorků, které je možno z produkce průmyslových pivovarů v české prodejní síti zakoupit.Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI