Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Novinky a aktuální dění

Co se píše o pivovarech a pivu


Pivovary BraumeisterJak se studuje na Podskalské?

[pátek, 7. červen 2013]


Pivovar Samson udělal nejprve malý test. Připravil jednu várku nového pšeničného piva s názvem HefeWeizen a ve svých provozovnách ho dal ochutnat lidem. Během rekordně krátké doby byla novinka českobudějovického pivovaru vypitá a hospodští chtěli další sudy. V tu chvíli bylo jasno. Samson HefeWeizen půjde na českých trh i v půllitrových lahvích. Čeští pivaři jsou už totiž dostatečně zralí a odvážní na to, aby si opět oblíbili pšeničné pivo.

Konkrétně Samson HefeWeizen je pšeničný kvasnicový nefiltrovaný světlý ležák s obsahem alkoholu 5,2 procenta. Jedná se o typicky zakalené pšeničné pivo s ovocně medovým nádechem a hustou bohatou pěnou. Kal tvoří zbytky pivních kvasnic a bílkovin z kvašení a právě to dodává pivu barvu a charakteristický vzhled. Vzhled, který by ještě před několika málo lety Čechy pravděpodobně odradil.

Vyzkoušeli jsme si, že čeští pivaři už se nebojí zakalení, které je pro pšeničná piva tak typické. Na chuť, která je zcela jiná než u klasických piv, si mnozí z nich budou zřejmě chvíli zvykat, pro nás však bylo jednoznačně potěšující, že většina HefeWeizen vyzkoušela a dala mu šanci,“ říká sládek pivovaru Samson Luboš Martiš.

HefeWeizen je ideální servírovat ve vysokých štíhlých sklenicích, aby vynikla barva, vůně i bohatá pěna. „Ideální teplota je někde mezi 6 a 8 stupni. Naléváme-li pivo z lahve, pak velmi pomalu, po stěně sklenice a vždy celý obsah. Kvasnice jsou totiž usazeny hlavně na dně lahve a proto když máme v lahvi 1/3 obsahu, tak ho dobře zamícháme a dolijeme do sklenice, jinak bychom mohli přijít o to nejcennější, co HefeWeizen nabízí,“ upozorňuje sládek pivovaru.

Tip sládka pivovaru Samson Luboše Martiše

Chuť piva by měla jídlo doplňovat a posilovat, a ne jít proti němu. Pšeničná piva nejsou tak hořká jako ležáky, mají jemnější, ovocnější chuť a jsou plnější. Proto se výborně hodí k jemným pokrmům, jako jsou ryby, krémové polévky, drůbeží maso, letní saláty a omáčky,“ doporučuje sládek Martiš.

Krátký vhled do historie pšeničného piva

V Česku mají pšeničná piva dlouholetou tradici. V našich zeměpisných šířkách se totiž vaří už od 11. století. Největší podíl na specifické chuti piv typu Weizenbier mají speciální kvasnice, které způsobují takzvané svrchní kvašení.

Dříve se vařila piva z pšenice, protože kvasí při vyšších teplotách než ležáky plzeňského typu, jak je známe dnes. Svrchní kvašení probíhá mezi 20 a 25 stupni, a tak mohli naši předkové vařit pivo celoročně. Piva vařená takzvaným spodním kvašením začala vznikat až v 19. století“ vysvětluje Luboš Martiš, sládek pivovaru Samson.

Samson HefeWeizen

Svrchně kvašený pšeničný nefiltrovaný světlý ležák

Složení: voda, pšeničný slad, ječný slad, chmelový extrakt, pivovarské kvasinky

Obsah alkoholu 5,2 %

Pivo je třeba skladovat nastojato v temnu a chladu.

Cena: 19,90 Kč

Naučte se vyslovovat HefeWeizen!  Pivovar Samson uvádí na trh nové pšeničné pivo [p226]

Z plnící linky v pivovaru Litovel sjíždí první lahve s nealkoholickým pivem Litovel Pomelo Free. Jde o další novinku, která rozšiřuje sortiment ochucených piv značky. Lákadlem je nejen chuť, ale také nulový obsah alkoholu a navíc přírodní složení. Litovel Pomelo Free neobsahuje umělá barviva, sladidla ani konzervační látky.

Litovel nejde cestou pivní limonády, což potvrzuje chuť letní novinky. Zachovává si svůj pivní charakter, který v kombinaci s ovocnou složkou osvěží a výborně zažene žízeň. Litovel Pomelo Free je příjemným letním pitím s vyšším obsahem ovocné složky a nulovým obsahem alkoholu, proto je možné dát si ho kdekoli a kdykoli. To ocení nejen cyklisté a sportovci obecně, ale i všichni, kteří si chtějí posedět s přáteli a poté třeba sednout za volant nebo alkohol nekonzumují vůbec. „Reagujeme na zvýšenou poptávku po ochucených pivech a přinášíme řešení všem, kteří se nechtějí nechat alkoholem omezovat. Kromě nealkoholické varianty v příchutí Pomelo nabízíme i Red Orange, ochucené pivo se 2 procenty alkoholu. Každý má tedy možnost volby", říká Lumír Hyneček, ředitel litovelského pivovaru. Zatím je Litovel Pomelo Free k dispozici ve skleněných 0,5 l lahvích. Výhledově se počítá také s plněním PET lahví a plechovek. Novinku budou moci zájemci otestovat v rámci série ochutnávek v místě prodeje, na koupalištích i na výletních místech.

Pivovar reaguje na velký zájem konzumentů a nově plní do skleněných NRW lahví také Litovel Red Orange, který byl dosud dostupný pouze v sudech. Na trhu je teprve 14 dní a rostoucí poptávka potvrzuje jeho úspěšný start. V současné době má pivovar Litovel v sortimentu ochucených piv Litovel Red Orange, Litovel Pomelo Free a Escape.


V sobotu 22. června se slavnostně otevřou brány Královského pivovaru Krušovice. Den otevřených dveří už tradičně doprovodí bohatý kulturní program, soutěže, ale i ochutnávka nového Krušovického Pšeničného.

Krušovický pivovar, jehož historie se datuje až do roku 1581, zahájí pivní slavnosti v pravé poledne a nabitý program poběží až do večerních hodin. Návštěvníci se mohou těšit nejen na skvělé pivo za zvýhodněnou cenu 15,-, pšeničnou novinku či různé soutěže, ale i na vystoupení takových hvězd, jako je zpěvačka Debbie či kapely Monkey Bussines a Kryštof. Hudební produkce budou navíc i letos probíhat hned na dvou místech, takže si každý najde to pravé. Program, který je i letos velmi atraktivní, v loňském roce přilákal na 8 000 návštěvníků.


Jakl na Hradě znovu ochutná sto piv

[středa, 5. červen 2013]


Pivovarské slavnosti Zlatopramen 11

[úterý, 4. červen 2013]

Pivovarské slavnosti Zlatopramen 11 i letos lákají na skvělý program a výtečné pivo. Uskuteční se 15. 6. v ústeckém letním kině a již tradičně potěší všechny milovníky zlatavého moku, kvalitní muziky a o stupeň lepší zábavy.

V sobotu 15. 6. od 12:00 se v ústeckém letním kině uskuteční další ročník Pivovarských slavností Zlatopramenu. Na návštěvníky letos čeká nejen skvělé pivo Zlatopramen 11, Březňák, Heineken, ale i nový party drink Mystery. Samozřejmostí je i nabitý kulturní program, který začíná ve 14:00. Na dvou podiích postupně vystoupí takové hvězdy, jako jsou MIG 21, Eddie Stoilow či Kryštof a známí DJ’s. Akci bude tradičně doprovázet řada soutěží a další zábavných aktivit.

Pivovarské slavnosti Zlatopramen v loňském roce přilákaly na 10 000 návštěvníků, kteří vypili téměř 165 hl piva.


Nedávné rozšíření Pivovaru Chotěboř umožnilo vedle zvýšení výstavu i přípravu nového piva. Od června se tak v nabídce pivovaru objeví Freš, míchaný nápoj z piva s příchutí limetky. „Na rozdíl od konkurence má Freš výrazný pivní charakter, který plynule přechází do citrusové příchutě. Dobře vychlazený bude ideálním letním osvěžením,“ řekl chotěbořský sládek Oldřich Záruba.

Pivo je podle Záruby určeno hlavně pro milovníky nízkoalkoholických nápojů, především cyklisty či ženy, kteří ocení, že je Freš více cítit opravdovým pivem, ale neztěžknou jim po něm nohy. „Základem je světlá desítka Originál, kterou ve speciálním tanku mícháme s limonádou. Obsah alkoholu ve Freši je jen 2,2 procenta,“ vysvětlil Záruba.

Recepturu Freše mají v Pivovaru Chotěboř k dispozici dva roky, s velkým úspěchem ji vyzkoušeli na loňských letních pivních slavnostech. „Letos jsme si na přípravu Freše pořídili technologii, kterou jsme díky rozšíření pivovaru mohli nainstalovat,“ vysvětluje ředitel chotěbořského pivovaru Richard Moravec.

Doplnil, že limetkový Freš je podobně jako karamelový Speciál, který je s 13,5 stupni na druhém konci spektra chotěbořských piv, doplňkovým produktem v nabídce Pivovaru Chotěboř. „Naše produkce je i nadále postavena na našich hodně oceňovaných klasických pivech. Freš je tedy spíše zpestřením sortimentu před nastupující letní sezonou,“ podotkl Moravec.

Freš se bude prodávat v nevratných třetinkových lahvích, k dostání v této podobě bude i v restauracích. Do budoucna pivovar zvažuje i stáčení do sudů.

Přichází Freš fest

Ruku v ruce s novým pivem přichází i tzv. Freš fest, který v létě nahradí tradičních chotěbořské Pivovarské odpoledne. První ročník Freš festu se uskuteční 24. srpna od 14 hodin v areálu zámeckého nádvoří a parku. Děti do 150 centimetrů budou mít vstupné zdarma, za lístek v předprodeji zaplatíte 99 korun, na místě pak 150 korun.

Freš fest bude jiný než předchozí Pivovarská odpoledne – bude větší, odehraje se na jiném místě a přichází s ambicí stát se největší hudebně-zábavnou akcí na Chotěbořsku zaměřenou na všechny věkové kategorie, hlavně pak rodiny s dětmi. Nabídne ale i řadu mimohudebních kulturních a sociálně-prospěšných aktivit,“ řekl Moravec.

V rámci letošního Freš Festu se v Chotěboři představí například Hudba Praha, Jan Budař, Švihadlo, Vltava, Jaksi Taksi, Tibet a další. Prostor dostanou i regionální umělci, jako jsou Jada Band, Našrot či různé amatérské scény. Freš fest bude patřit i místním neziskovkám, lidovým uměním a řemeslům, děti se budou moci bavit v parku se skákacím hradem, divadlem, šermířským ležením či se spolu s rodiči projet na pivovarském koňském povozu.

Chotěbořskou nabídku osvěžil limetkový Freš [p579]


Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI