Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Novinky a aktuální dění

Co se píše o pivovarech a pivu


Pivovary Braumeister
Svatováclavský speciál je velmi slavnostní pivo, kterým všichni znalci pěnivého moku uctí svátek patrona české země, svatého Václava. Hostinští v celé České republice proto sudy narazí 23. září a budou ho čepovat po dobu čtrnácti dnů nebo do vyprodání zásob. Svátečního piva bude k dispozici stejné množství jako vloni: 650 hektolitrů.

Svatováclavské pivo, které patří do portfolia značky Březňák, se klasickým způsobem vaří ve Velkém Březně. Jde o spodně kvašené pivo, které se vyznačuje jemnou hořkostí a smetanovou pěnou, která při dobrém natočení krásně kroužkuje. Pod dohledem zkušených sládků pivo zrálo v ležáckých sklepech více než sto dnů. Má krásnou sytě zlatou barvu a stupňovitost 21 %. Díky zbytkovému extraktu a obsahu alkoholu lehce pod 10 % je svatováclavské pivo charakteristické velmi vysokou plností a nasládlým dozníváním.

Březňák Svatováclavský speciál je jednoznačně nejsilnější pivo z našeho portfolia. Jeho výroba byla ve Velkém Březně dlouholetou tradicí, kterou jsme před čtyřmi lety slavnostně obnovili a od té doby vždy na tento nevýznamnější český svátek vyrábíme limitovanou edici. Vzhledem k tomu, že pivo se obsahem alkoholu blíží slabším vínům, je doporučeno ho podávat ve speciálních sklenicích o obsahu 0,3l,“ dodává ke Svatováclavskému sládek Petr Hauskrecht.

Svatováclavské pivo se bude prodávat ve vybraných restauracích v Čechách i na Moravě. Seznam podniků, kde se bude čepovat, všichni zájemci v předstihu najdou na webových stránkách www.svatovaclavskepivo.cz.

Silná podzimní piva s výraznou chutí se označují Dopplebock. Pocházejí z Německa, kde je prý začali vařit mniši v Mnichově, a nahrazovali jimi pevnou stravu v období půstu. Pivo, zřejmě sladší než dnes a s nižším obsahem alkoholu, se tak na čas stávalo plnohodnotným zdrojem obživy.


Oslavte Svátek piva s Holbou

[neděle, 22. září 2013]

V pátek 27. září letos poprvé Češi oslaví nový svátek – Den českého piva. Vítají ho i hanušovičtí pivovarníci, kteří zvou milovníky tradičně vařeného, Ryzího piva z hor, do 150 restaurací s Holbou na čepu.

V podvečer Svatého Václava tady mohou oslavit první svátek pivařů u nás. „Pivo je bez nadsázky náš národní nápoj a oslavy si určitě zaslouží, stejně tak, jako všichni jeho příznivci. Proto jsme společně s hostinskými připravili hned několik svatováclavských překvapení, díky kterým se přijít do restaurací s Holbou na čepou určitě vyplatí,“ říká sládek pivovaru Luděk Reichl a uvádí na co se mohou těšit.

V některých Holba restauracích naservírují např. svatováclavské nebo pivní menu a k jídlu navíc pivo zdarma. Vůbec poprvé se v nich bude připíjet polotmavým Svatováclavským speciálem Holba. Je vařený z několika druhů sladů a českého chmele podle tradiční receptury a bude k dispozici jako nefiltrovaný. Jeho množství je omezené na 3000 litrů a přináší ideální příležitost posedět s přáteli v příjemné atmosféře útulných hospůdek v podhůří Jeseníků.

Nový svátek - Den českého piva by se měl stát celonárodní tradicí oslav českého piva a posílit hrdost na tento tradiční nápoj. V historickém kontextu připomíná patrona všech pivovarníků Sv. Václava, proto bude oslavám patřit předvečer jeho svátku. Den českého piva má přinést zábavnou osvětu, která přiblíží historii i tradici českého pivovarnictví a ukáže na jeho jedinečnost i zajímavé propojení s gastronomií i naší kulturou.

Sv. Václava můžete oslavit ve 150 restauracích s Holbou na čepu. Jejich průběžně aktualizovaný seznam bude možné najít na www.holba.cz


Pivovar Ostravar se přidá k těm tuzemským pivovarům sdruženým v Českém svazu pivovarů a sladoven (ČSPS), které v pátek 27. září pozvou své příznivce k oslavám nového svátku – Dne českého piva. Cílem nového projektu je vytvoření celonárodní tradice oslavy českého piva v předvečer svátku Svatého Václava, který je patronem českého piva.

Vedle pivovaru Ostravar se pilotního projektu v letošním roce zúčastní několik dalších významných pivovarů v Česku sdružených v Českém svazu pivovarů a sladoven.

Nový projekt by měl v první řadě angažovat veřejnost k hrdosti a oslavě českého piva. Touto akcí chceme také oslovit mladou (18+) generaci a konzumenty, kteří pijí pivo pouze výjimečně, jako například ženy. Dále chceme zábavnou formou vzdělávat veřejnost, přiblížit jim historii českého piva, zdravotní aspekty umírněné konzumace a především propojit pití piva s gastronomií,“ uvedl při představení projektu předseda ČSPS Ing. František Šámal.

Je dobře, že tento projekt vznikl,“ komentoval krok Českého svazu pivovaru a sladoven vrchní sládek ostravského pivovaru Roman Richter. „České pivo si svůj vlastní svátek rozhodně zaslouží pro svoji výjimečnost a dlouhodobou tradici. Rádi se proto k této iniciativě připojujeme. Vnímáme to jako vznik nové pivovarnické tradice.

Hlavní oslava Dne českého piva se má uskutečnit v hospodách po celé zemi, Ostravar nyní jedná s provozovateli moravskoslezských hospod a restaurací o formě jeho podpory a akcích, které se v nich uskuteční.

Na základě doporučení svazu máme představu, že bychom ve spolupráci s našimi hospodami a restauracemi nabídli lidem v Moravskoslezském kraji speciální nabídky vytvořené právě pro tuto příležitost. Může se například jednat o malé pivo k hlavnímu jídlu zdarma. Svátek piva také vybízí k ochutnávce netradičních piv jako je třeba náš NEFILTR. Hlavní prostor při oslavě, ale pochopitelně zamýšlíme dát našemu prémiovému ležáku, který je nejstarším představitelem českého piva na severní Moravě,“ prozradil Roman Richter, vrchní sládek pivovaru Ostravar.

Pivovar Ostravar patří k nejstarším dobře fungujícím podnikům na území města Ostravy. Loni uplynulo již 115 let od jeho založení. Jeho filosofií je dlouhodobé zaměření se primárně na region, z nějž pochází.


První ročník soutěže proběhne v sobotu 21. září od 16.00 do 19.00 na Várenském dvoře pivovaru ve Vyškově. Soutěže se účastní zpívající skupiny 3 až 8 zpěváků, které jsou schopny zazpívat 5 písní v jakémkoliv provedení, bez doprovodu nebo s doprovodem hudebních nástrojů a to při konzumaci dobrého vyškovského piva a „od stolu“. Jedná se o soutěžní zpívající stůl. Garantem, porotou a průvodcem soutěže je vyškovský sbormistr p. Aleš Musil, poradním orgánem soutěže je vedení pivovaru.

Soutěž je veřejně přístupná, divákům bude vyhrazen prostor v blízkosti soutěžních stolů, neboť hlavním smyslem soutěže je společná zábava u vyškovského piva. Přijďte s námi uzavřít letní zahrádku v pivovaru.

Netradiční pěvecké setkání u pivovarských stolů: Pivovarský Holoubek[p262]Zářijová degustace

[čtvrtek, 19. září 2013]

Pivovar Litovel zve na Václava

[středa, 18. září 2013]

V pátek 27. září letos poprvé Češi oslaví nový svátek – Den českého piva. Podobně jako mají vinaři své Svatomartinské, budou mít i milovníci piva svůj svátek, v předvečer svatého Václava, patrona českého piva. Cílem je vytvoření nové celonárodní tradice oslavy českého piva a posílit hrdost na tento tradiční nápoj.

Do oslav, které by se měly stát tradicí, se zapojuje také pivovar Litovel. Je doma na Hané a tady zve v předvečer Sv. Václava všechny své příznivce do podniků s Litovlí na čepu. „Připravili jsme ochutnávku svátečního Václava, ležáku, uvařeného speciálně pro tuto příležitost a také malé pivo k hlavnímu jídlu zdarma jako pozornost,“ zve na ochutnávku sládek pivovaru Petr Kostelecký. Sváteční Václav je světlý nefiltrovaný ležák. Stejně jako ostatní piva značky je vařený klasickou výrobní technologií, tentokrát však z několika druhů sladů s přídavkem sladu karamelového a bavorského. Chmelil se natřikrát žateckým poloraným červeňákem a to mu přináší příjemné chmelové aroma v harmonii s plnou chutí tradičně vařeného piva.

I když jde o fakt, vycházející z historie, jen málokdo si zlatý mok s jeho patronem Sv. Václavem spojuje. Den českého piva by měl být příjemnou i zábavnou osvětou, která přiblíží historii i tradici českého pivovarnictví a ukáže na jeho jedinečnost i zajímavé propojení s gastronomií v tom smyslu, že pivo není jen nápojem ke guláši nebo vepřovému se zelím, ale má všechny předpoklady stát se součástí zážitkové gastronomie, stejně jako víno.

Sv. Václava můžete oslavit ve stovce restaurací, kde se Litovel čepuje. Jejich průběžně aktualizovaný seznam bude možné najít na www.litovel.cz.


První český Klobáskofest

[středa, 18. září 2013]

Historicky první český Klobáskofest se uskuteční v areálu velkopopovického pivovaru v sobotu 21. září 2013. Unikátní akci, na které se představí regionální výrobci uzenin a nebude chybět ani degustační soutěž a prohlídka pivovaru s kozlem Oldou, můžete navštívit mezi desátou a sedmnáctou hodinou.

Velkopopovický pivovar pořádá v sobotu 21. září 2013 první český Klobáskofest, kde všichni příchozí mohou celý den ochutnávat nejlepší klobáskové speciality od regionálních uzenářů. Účastníci festivalu si budou moci vyzkoušet až 3 varianty od každého výrobce a následně rozhodnout o té nejlepší. Vítěz, tedy výrobce nejchutnější klobásky, bude vyhlášen na závěr festivalu.

Pro všechny návštěvníky jsou připraveny doprovodné akce v Pivovarském parku před areálem, jako například soutěž ve skládání soudku nebo držení tupláků. Hodnotné ceny z osudí pivovarského soudku jsou nachystány i pro ty, kteří vyrobí maketu vlastní klobásky a pověsí ji na strom Klobáskovník.

Kromě regionálních uzenářů se na Klobáskofestu představí další tradiční řemesla jako sklenář, hrnčíř či košíkář s ukázkou výroby. Každou půl hodinu se konají prohlídky pivovaru, při kterých mohou návštěvníci festivalu nahlédnout pod pokličku velkopopovických sládků. Exkurze do pivovaru poodhaluje výrobní proces v historické i současné varně, zahrnuje zhlédnutí krátkého filmu o pivovaru a také ochutnávku nefiltrovaného piva v ležáckém sklepě. To vše za přítomnosti živého maskota pivovaru – kozla Oldy. V Kozlím obchodě pak lze zakoupit novinky dárkové předměty s pivní tematikou včetně nové textilní kolekce.

Festival obohatí hudební představení učitelů ze ZUŠ Velké Popovice, kteří zahrají na harmoniku a pozoun ve 13 hodin, a po nich až do konce Klobáskofestu převezme mikrofon skupina Neurol Band. Program končí v 17 hodin. Více informací o akci a prohlídkách pivovaru na http://pivovar.kozel.cz/.


Výčepní z restaurací a hospod letos budou už počtvrté soutěžit o titul Hvězda výčepu. Oblíbené klání oproti loňsku doznalo jistých změn v pravidlech a stěhuje se do těch regionů, kde jsou příslušné regionální pivní značky doma. O titul se značkou Krušovice se výčepní ve finále utkají 24. září před obchodním centrem Arkády v Praze-Pankráci. Vůbec poprvé ve své historii se Hvězda výčepu uskuteční za účasti veřejnosti. Soutěž pro své zákazníky pořádá společnost HEINEKEN Česká republika.

Do soutěže se mohly hlásit restaurace, kde čepují piva Krušovice, Starobrno, Hostan a Březňák. V průběhu července a srpna dané provozovny navštívili tajní kontroloři, kteří se na místě přesvědčili, jak dobře zde čepují pivo „na čepici“ a „na hladinku“. V případě, že výčepní uspěli na výbornou, obdrželi pozvánku na finále soutěže Hvězda výčepu 2013.

Jsme rádi, že můžeme podobnou soutěž ukázat i široké veřejnosti. Soutěžící tak budou mít šanci prezentovat nejen sebe, ale i své podniky a zájemci se naopak dozví, jak se pivo správně čepuje i servíruje. Soutěže se v Praze zúčastní na 40 výčepních,“ dodává Silvie Jacquesová, event manažerka společnosti HEINEKEN Česká republika.

Výkony finalistů bude hodnotit odborná porota. Za úkol dostanou nejen načepovat pivo se správnou mírou a výškou pěny do sklenic 0,5l a 0,3l. Dále musí ukázat, že si pivní sklo umí dobře připravit a načepované pivo správně naservírovat. Kromě této praktické části zkoušky budou všichni soutěžící prokazovat teoretické znalosti prostřednictvím vědomostního testu.

Soutěžící, kteří se umístí na prvních třech místech, se mohou těšit na skvělé ceny. Za třetí místo náleží diplom a finanční částka ve výši 5 000 korun pro výherce a dalších 5 000 pro domovskou restauraci, za druhé místo dostane výherce dvojnásobek této sumy. Absolutní vítěz si kromě prestižního titulu a trofeje odnese 30 000 korun a vybavení v hodnotě 20 000 korun pro svoji restauraci. Novinkou letošního ročníku je poukaz na Hvězdnou pivní rentu pro vítěze v podobě 30 piv měsíčně na jeden rok, tedy po celou dobu kralování.

O pohodovu atmosféru celé akce se kromě atraktivního klání postará také zpěvačka Tereza Černochová, která své hity představí hned ve dvou vystoupeních.

Prostřednictvím soutěže Hvězda výčepu, chtějí pivovary koncovým spotřebitelům ukázat, jak dobře se provozovatelé hospod a restaurací o pivo starají a umějí ho čepovat a servírovat. Kromě Prahy (Krušovice), se soutěž dále konala v Ústí nad Labem (pivo Březňák), Brně (Starobrno) a Znojmě (Hostan).


Začátek září je každoročně spjat i s hodnocením českých piv na dvou významných akcích. Jednou je Země živitelka v Českých Budějovicích a druhou Dočesná v Žatci. Na obou výrazně uspělo Postřižinské pivo z nymburského pivovaru.

Země živitelka byla svědkem hned dvou úspěchů Pivovaru Nymburk. V hodnocení pivních speciálů si hned dva odnesly vysoké hodnocení. Postřižinský sváteční 14% speciál byl vyhlášen jako vůbec nejlepší a speciál Bogan získal stříbrnou medaili.

Na tradiční žatecké Dočesné získal nymburský pivovar dvě stříbrná ocenění, a to díky nealkoholickému pivu Střízlík a polotmavému speciálu Něžný Barbar. „Ze všech soutěží, kterých se pivovar letos zúčastnil, jsme si přivezli alespoň jedno ocenění, což nás opravdu těší,“ dodává Pavel Benák, ředitel nymburského pivovaru.

Tyto výsledky se odráží i na prodejním poli. Poslední prázdninový měsíc byl o více jak deset procent vyšší než v roce 2012 a pivovar dosáhl na výstav nad hranici 15 tisíc hektolitrů piva.


Soumrak českých hospod

[středa, 18. září 2013]
Nový pivní speciál Max

[pondělí, 16. září 2013]

Pivovar Ferdinand přichází s hořkou pivní novinkou. Světlá jedenáctka MAX má neulpívající hořkou chuť, jemnost a správný říz díky chmelení odrůdou chmele VITAL. Tento druh chmele z Žatecka byl primárně vypěstován pro farmaceutické účely, ale Ferdinand si s ním pohrál a jako první jej využil pro vaření svého skutečného piva. Pivo pod dohledem vrchního sládka Jaroslava Lebedy a ostatních pivních mistrů zraje pod dohledem 70 dní v humnové sladovně a vyznačuje se vyšší dávkou jednotek hořkosti, než ostatní benešovská piva. Zkuste tedy ochutnat zlatavý mok MAX, a jak říká Ferdinand: „Dej bůh štěstí a na zdraví!“

Max: rodný listNavštivte nás na Instagramu Reklama na PI