Reklama na PI Reklama na PI Beer Academy Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivní blok

Pivní blokSejdeme se v Nepomuku

[čtvrtek, 17. červenec 2008]

Minulou sobotu se v Nepomuku na náměstí konal koncert kapely Olympic. Na "starém" Jandovi jsem ještě nebyl, takže volba byla jasná. Přes den vydatně prší, ale k večeru se počasí umoudřuje a náměstí se zaplňuje. Samozřejmě nechybí stánky s občerstvením, ale dnes si pivo nedávám. Stany, pod kterými se nacházejí výčepy, nesou jednoznačné označení - G a PU. Předkapela Hever není nic moc, ale Olympici to je jiná káva. Tady je vidět profesionalita v tom nejlepším slova smyslu. Je znát, že v hudební branži nerozhoduje reklama, ale kvalita. Škoda, že tomu tak není také u piva.

Přesně za týden, tedy již tuto sobotu (19.7.2008) se na tom samém náměstí budou konat tradiční nepomucké pivní slavnosti, tentokráte s novým pořadatelem o.s. NEPAL (NEPomucká ALternativa). Počasí není v těchto dnech zrovna přívětivé, ale já věřím, že místní rodák sv. Jan Nepomucký nedá facku nově pojatým slavnostem, stejně jako nezklamal příznivce Olympicu.

Ale i kdyby s námi počasí rozahrálo mokrou hru, jsem rozhodnut nepodlehnout a třeba s deštníkem v ruce vyrazit. Vždyť, kdy jsme mohli na Nepomucku ochutnat na dvacet značek piv na jednom místě. No a snad pořadatelé nebo i pivovary nezaspí a přivezou nějaký ten stan...

Z webových stránek slavností se dozvídáme, že by nás měla čekat piva z těchto míst České republiky: Humpolec, Rakovník, Třeboň, Svijany, Kout na Šumavě, Plzeň, Nová Paka, Železná Ruda, Stříbro, Žatec, Malý Rohozec, Polička, Dobřany, České Budějovice, Protivín, Jihlava, Velké Popovice, Strakonice, Chyše a původem z Plzně. Měla by být i nějaká muzika, samozřejmě občerstvení a vstup zdarma. Stejně jako je prý zdarma účast pro pivovary. Nebo se mýlím?

Možná si říkáte, proč dělám zrovna těmto slavnostem agitku. Vězte tedy, že Nepomuk je nejbližší město a místo, kde se PS konají (či kdy konaly). Byl jsem účasten prvního ročníku a pak snad deset let nevynechal. Až když se pořadatelství ujali páni od Švejka a změnili koncept akce na hudební festival pod záštitou PPas. Proto jsem rád, že se snad podaří oživit duch klasických PS a možná i přidat něco ze současnosti. Uvidíme.

Já držím pořadatelům palce, aby vše proběhlo tak, jak má a ještě jednou bych poprosil patrona města o schovívavost.

Svatý Jene z Nepomuku, drž nad námi pivaři v sobotu ruku...


Sejdeme se v Nepomuku

autor: Chody | Blok 18:58 [permalink] [comments: 11]


Kam s nimi?

[úterý, 15. červenec 2008]

Právě tahle otázka mě napadla, když jsem odnášel další krabici s lahvemi na zahradu na chatku. Nějak se mi zdejší prostory začínají zmenšovat, resp. místo zabírají další basy a krabice, ve kterých je umístěna moje sbírka "současných" pivních lahví. A je vůbec důstojné mít vystaveno jen cca 10% sbírky? Situace tedy začíná být už pomalu neudržitelná. Touto cestou bych Vás, čtenáře PI, chtěl požádat o radu a odpověď na otázku Kam s nimi?

1) Vystavení v restauraci

O této možnosti sním již několik let. Kdyby se našel podnik, který by chtěl jako dekoraci vystavit tyto lahve, byl bych tomu velmi rád. Problém však spočívá v tom, že preferuji vystavení celé sbírky (která se může do budoucna rozrůstat), nebo alespoň dle druhu lahví (tedy Euro, NRW, jiné).

Dále požaduji podnik, kde točí dle mého dobré pivo, nejraději bych nějaký minipivovar nebo hospodu, kde piva průběžně střídají na tzv. "čtvrté" pípě, zkrátka takový, kde mají dobré pivo rádi. Žádné G, PU, S, K!

Na majiteli či provozovateli restaurace pak samozřejmě zůstává starost o pořízení výstavních prostor - vitrýn, poliček apod.

a) Restauraci bych sbírku dal jako dar (snad jen nějaké to pivko, co říkáte?) s tím, že si ji již budou rozšiřovat sami

b) Sbírka by nadále zůstala v mém vlastnictví a já bych ji rozšiřoval s tím, že jednou za čas by restaurace dostala novou zásilku, kterou by vystavila

2) Prodej

Další možností je prodej celé sbírky někomu, kdo mě přesvědčí o tom, že sbírku bude nadále rozvíjet. Potom by cena byla 3Kč/láhev.

3) Aukce

Sbírka bude nabídnuta v nějaké aukci na internetu, ale zatím s tím nemám žádné zkušenosti.

4) Zrušení

Tuto cestu bych volil velmi nerad a v úplné krajní nouzi. Spočívala by ve vrácení vratných lahví a v odevzdání do sběru těch ostatních. Což by mi bylo moc líto, ale co by se dalo dělat.

Foto

Ve všech případech budu samozřejmě pokračovat ve sbírání současných pivních lahví, ale už jen virtuálně. Tedy pořízení fotky a předání lahve restauraci, sběrateli či její navrácení do oběhu.

Tož včíl raďte vážení čtenáři. Majitelé a provozovatelé restaurací a pivovarů pak zvažte všechna pro a proti mé nabídky. Myslím si, že by to byla zajímavá dekorace Vašeho podniku. Já bych byl nesmírně rád, kdyby moje sbírka nakonec skončila v dobrých rukou (... krále Miroslava).

autor: Chody | Blok 20:46 [permalink] [comments: 20]


Úvaha o fotbalu a pivu ...

[neděle, 6. červenec 2008]

K sepsání tohoto příspěvku mě přivedla jedna malá "epizodka". Mimo piva je mojí další vášní i fotbal. Fotbal má spousty úrovní i podob - nehodlám psát o naší reprezentaci, ani lize. Nehodlám psát ani o amatérském fotbale a o jeho úrovni, nehodlám psát o hráčích ani o trenérech. Budu psát o jednom malém klubu a akci, kterou uspořádal a příhodě, kterou jsem zažil.

Jsem fanouškem místního klubu (snad se funkcionáři neurazí, že budu konkrétní) - jmenuje se TJ Slavoj Moravany. A tento klub má družbu s jistým slovenským týmem a jednou za čas se sejdou, zahrají si fotbálek a pak spolu trochu popijí a poveselí se. Ne jinak tomu bylo i letos. Po zápase místní uspořádali "Letní noc" a na čepu bylo moje zamilované Kněžihorské. Věřte mi, bylo opravdovým požitkem sledovat reakce konzumentů (jen pro ilustraci - v Moravanech se na soutěžních i jiných utkáních běžně čepuje Staropramen, mají zde 2 hospody - v jedné opět Staropramen a v druhé Gambrinus) uvyklých konzumaci svých obvyklých značek, jak přijímají pivo z pod Kněží hory.

Pokusím se heslovitě sepsat pár postřehů:

1) Konzumenti se logicky rozdělili na 3 tábory - chutná - nechutná - váhající.

2) Samozřejmě se čepovalo do plastových kelímků, ale několik "vyvolených" pilo ze skla. Reakce kamaráda, když uviděl obsah mého půllitru: "To pivo je jakési kalné - ty piješ kozinu?!" (Pozn. kozina je místní název pro kombinaci piva a žluté limonády v germánských zemích nazývanou RADLER).

3) Bratrům (berte prosím upřímně) Slovákům pivo velmi chutnalo.

4) A teď to hlavní - fronta na pivo a jeden útržek dialogu:

"Normální pivo nemáte?"

"Ne, máme jen Kněžihorské."

"Hm, tak mně teda dejte dvě!"

Věřte mi, že v tu chvíli jsem se hodně smál (pod vlivem pár Kněžihorských a pár slivoviček vypitých s vedoucím A mužstva (Petře ty tvoje trnky neměly chybu)). Ale pak mi to začalo vrtat hlavou a teď mi to nedá spát.

Halasíme do celého světa, že jsme národ pivařů, a že pivu rozumíme. Reklamy na nás chrlily slogany jako - dobrý ležák nespěchá - náš ležák zraje 70 dnů - ... Je to pravda v době HGB a CK tanků?

Studie zabývající se návyky konzumentů nás ujišťovaly, že český pivař je ten nejkonzervativnější na světě - že se nikdy nestane, že by jste přišli do hospody či baru a chlapi tam popíjeli lahváče... Že preferujeme piva plzeňského typu, že si na nás nadnárodní giganti nepřijdou. Že u nás se vždy bude pít dobré čepované pivo, atd. atd. atd.

Je tomu opravdu tak?

Taky dostáváte při čtení bodů číslo 2 a 4 lehké mrazení?

Post Scriptum:

Vím, že zde máme spousty malých pivovarů s kvalitní produkcí - vím, že každý z nás preferuje "svojí" značku. Věřte mi, že jsem tuto úvahu nepsal jako filipiku proti gigantům, ale jen jako úvahu o českém pivaři.

autor: Moro | Blok 10:07 [permalink] [comments: 7]


Pivovarské muzeum Plzeň

[sobota, 5. červenec 2008]

Předsváteční páteční odpoledne lákalo k nějaké té kultůře. Zjistili jsme, že Plzeňské historické podzemí bylo prozatím ušetřeno naší návštěvy. Vyrážíme tedy a přijíždíme za pět minut dvanáct, poslední prohlídka začíná v 16:20. Ještě když jedeme okolo, lákají nás poutače. Ale když přicházíme ke dveřím, nikde nic a zamčeno - je 16:15. Takhle si tedy provozovatelé podzemí váží zákazníků. Škoda.

Auto je už ale za patřičný poplatek zaparkované na dvě hodiny a za rohem se nachází Pivovarské muzeum, kam nakonec směřují naše kroky. Lituji, že jsem si zapomněl foťák. Už jsem tu jednou kdysi byl a bylo by jistě co Vám přiblížit i obrazem. No nic. Zakupujeme vstupenky (á 80 Kč), fasujeme průvodce ve formě brožury a už můžeme vyrazit na pouť do historie pivovarnictví. Ke každé vstupence dostáváme pivní známku (viz. foto), za kterou můžeme dostat třetinku Pilsner Urquell v restauraci Na spilce v areálu pivovaru Plzeň nebo v Šenku na Parkáně, který těsně sousedí s muzeem.

K čemu sloužily pivní známky

Pivní známky byly používané v pivovarech především v průběhu druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století pro odběr tzv. deputátního piva. Známky dostávali zaměstnanci pivovaru při nástupu do práce a během dne si mohli proti známce vyzvednout pivo ke konzumaci a občerstvení; nebo si na známky vyzvedávali pivo domů. Hodnoty pivních známek byly zpravidla 1 nebo 1/2 litru. Na známkách býval vedle objemu uveden i vydavatel, kterým mohl být buď pivovar nebo sládek. Pivní známky jsou dnes řazeny mezi tzv. účelová platidla vedle chmelových známek, známek na chléb, obědy, mléko atd. a jsou hledaným sběratelským artiklem.

Tolik letáček, který jsme dostali k známkám. Také se Plzeňský Prazdroj mohl držet tradice. Asi by jej ale ty dvě deci zruinovaly... Ještě jsem si všiml, že možnost fotografování je zde oceněna rovnými 100 Kč, alespoň mě tolik nemrzel ten zapomenutý foťák :)

Co o Pivovarském muzeu píše letáček Plzeňského Prazdroje?

Jako zázrakem se v Plzni zachoval jeden právovárečný dům ve své autentické podobě. Dům je stavební památkou světového významu a právě v něm sídlí Pivovarské muzeum, jediné odborné muzeum svého druhu v Čechách. Expozice vypráví příběh piva od starověkých počátků až do nástupu průmyslové velkovýroby. Jak se pivo vyrábělo přímo v právovárečných domech, v jakých hospodách se čepovalo, z čeho se pilo a k čemu bylo inspirací. Součástí muzea jsou zachované středověké hradby, sklepy se středověkou studnou, sladovna i typický městský dvorek. Část expozice je věnována pivovarským řemeslům, cechům, pivním nádobám, hospodám i kuriozitám.

I když je Pivovarské muzeum v majetku Plzeňského Prazdroje a dle toho to také vypadá - je zde propagován zejména Plzeňský Prazdroj, resp. Pilsner Urquell, stojí návštěva muzea za to. A příště klidně tu stovku za foťák obětuju. I když mezi námi, ono není problém fotit i bez...

Doplním tedy snad jen kontakt:

Pivovarské muzeum, Veleslavínova 6, 301 14 Plzeň, tel./fax: 377 235 574, 377 224 955, e-mail: muzeum@pilsner.sabmiller.com

Otevírací doba:

Denně 10-18 hod. (duben-prosinec) a 10-17 hod. (leden-březen)

Pivovarské muzeum Plzeň

autor: Chody | Blok 00:03 [permalink] [comments: 1]


Jak jsem neudělal pohankové pivo

[pátek, 4. červenec 2008]

Již několik let jsem se zabýval myšlenkou, že bych mohl udělat Valašské pivo, které by nebylo Valašské jen podle názvu a místa vzniku, ale i v chuti.

Nechtěl jsem jít cestou ovocných trestí – viz švestkové pivo ze Štramberka, ale jen na základě přírodních surovin. Udělat ovocné pivo, kde by při kvašení byly použité švestky, nebo jít na to jinak? V roce 2005 se mé myšlenkové pochody zastavily na pohance. Ano pohanka, pohančená kaše – to je typicky valašská surovina a jídlo z ní. Jen jsem věděl, že pohanka je velmi nevhodná na rmutování a na zcezování. Co s tím? Rozhodl jsem se pro kompromis – tak jak u většiny pšeničných piv – poměrný díl pohanky a sladovaného ječmene – tak někde okolo 50% z obou surovin.

Zkusil jsem o tom hovořit s majitelem BONu, ale o experimentech tohoto typu se se mnou odmítl bavit. A tak zatím zůstal tento nápad v šuplíku.

A ejhle – Zábřežský pivovar udělal první pohankové pivo u nás (a možná i na světě). Připadám si tak trochu jako Jára Cimrman na úřadě pro patenty. A navíc jejich pohankové je ze 100% pohanky. Jakým způsobem došlo ke rmutování?

No nic – zajel jsem okoštovat. A jaké je?

Barvy i konzistence broskvového džusu, chuť velmi nezvyklá - navinulá, osvěžující, tak jak jsem zvyklý u pšenic, jen místo ovocných esterů je cítit pohanková kaše. Zpočátku nedůvěra při pohledu, poté nezvyklá chuť k níž jsem po prvním doušku nenašel vztah a byl jsem přesvědčen, že jako druhé si dám pivo standardní produkce.

Ejhle - i druhé bylo pohankové - zapil jsem se do něj a litoval, že nemám s sebou PET "nadoma" a obsluha také žádnou neměla. Snad při mé další návštěvě ještě pohanka bude - výborná práce, ale nechtěl bych být u vaření - jak dlouho šla sladina přes cíz?

A cena? 32,- Kč za 0,5 l – nejde o žádný ležák, ale o výborně pitelnou a na svou stupňovitost i docela plnou osmičku.

Kdo to má blízko, tomu doporučuji návštěvu jak za pivem, tak za skvělou (zážitkovou) kuchyní a citlivě zrekonstruovaným interiérem i exteriérem zámku. Jen na jedno je potřeba se připravit. Zdejší ceny nejsou nízké, ale občasná návštěva vám také díru do peněženky neudělá.

Tož tak …


Pardál

[pondělí, 30. červen 2008]

Zdravím,

chci se zeptat jak vám chutná Pardál od Budvaru. Myslím si, že je to celkem dobrý tah pivovaru zapojit do výroby piva konzumenty a podle jejich názoru na chuť vařit dobrou desítku, která se vyznačuje svou hořkostí. Mně tedy chutná více než 10 Budvar.

Budějovický Budvar, n.p. se rozhodl jít proti tomuto trendu a obohatit českou pivní kulturu o pivo s novou, originální chutí, která by vyhovovala hlavně klasickým českým pivařům. Proto při vytváření svého nového výčepního piva přizval ke spolupráci samotné pijáky - tedy ty, kteří mají pivo rádi a s jeho konzumací mají zkušenosti. V pivovaru se několik měsíců testovala a ladila vůně, barva i chuť nového piva.

Pardál

Zapište si do bloku

[úterý, 24. červen 2008]

Už nějaký čas přemýšlím o tom, že by bylo dobré dát větší prostor Vám, vážení čtenáři Pivního.infa, abyste mohli rychle napsat Váš názor týkající se piva. Dosud jste mohli psát do sekce Co je nového? a Co je na čepu?, což se hodí ale spíše na hodně krátké zprávičky.

Proto jsme pro Vás připravili formát BLOGu. Osobně nemám toto pojmenování rád a vlastně ani nevím, o co přesně jde. Takže místo blogu jsme vytvořili tzv. Pivní blok. Jak bude fungovat?

Názory do Pivního bloku bude moci psát každý, kdo se zaregistruje (nebo samozřejmě, kdo je již zaregistrován) na Pivním.infu.

Po přihlášení již můžete v levém menu (pod Vašimi údaji) najet na Administrace/Vložit a kliknout na Pivní blok. Zobrazí se dialogové okno a už můžete psát.

Nadpis, text není třeba nijak blíže specifikovat, záleží jen na Vás. Kategorii máte přednastavenou a její název je stejný jako Váš nick. Pivní blok Vám umožňuje vložit jednu fotografii. Fotografie by měla být ve formátu .jpg a její velikost by neměla přesáhnout cca 1 MB. Fotografii samozřejmě nemusíte vkládat.

Pokud máte fotografií více a obsáhlejší text, nic se neděje, jen prosím volte formu článku s tím, že mi text i foto pošlete mailem. V žádném případě bych nechtěl, aby Pivní blok měl nahrazovat články, na které jste již zvyklí.

Nakonec (po vyplnění políček Nadpis a Text) stačí kliknout na tlačítko Post a Váš pivní blok se nahraje do databáze a hned se publikuje. Odpadá tedy schvalování, které možná znáte odjinud.

Samozřejmě, že si ale vyhrazuji právo Váš příspěvek do Pivních bloků smazat či upravit (bude označeno) pokud: 1) bude užito nevhodných, urážlivých či vulgárních výrazů nesouvisejících s tématem; 2) se bude jednat o propagaci něčeho, co s pivem nesouvisí.

Na všechny Pivní bloky se dostanete z levého menu, kde je již připraven odkaz. Každý uživatel, který si u nás bude zapisovat do bloku, bude mít pak svoji adresu pivni.info/blok/nick, kde budou zobrazeny jen jeho bloky. Každému blokujícímu bude moci být změněna fotografie uvádějící jeho bloky, stačí ji jen zaslat mailem o poměru stran cca 540x140 pixelů.

Další novou funkcí je možnost vkládání akcí do Kalendária. Postup je stejný jako u bloků, jen kliknete na odkaz Vložit - Pivní akci. Zde bych prosil o dodržení dosavadního formátu. Pokud nevíte přesný začátek akce, pište 00:00.

Doufám, že jsme Vám Pivními bloky přišli vhod a už se těšíme na Vaše názory...

Pokud byste měli jakékoliv dotazy, neváhejte napsat do diskuse pod historicky prvním Pivním blokem, či na mail nebo icq.

autor: Chody | Blok 13:42 [permalink] [reaguj]


«« « Strana 27 z 27
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

Islám v ČR nechceme Pivní prodejna Pod Zelenou Horou Vrčeň