Reklama na PI Reklama na PI Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivní blok

Pivní blokDen otevřených vrat

[úterý, 9. srpen 2011]

Všeci otvírajů dvéře, enem my vrata.

Dovoluji si pozvat příznivce Vyškovského piva již tuto neděli 14.8.2011 k nám do pivovaru. Na čepu mimo Atleta kompletní sortiment. Některé stánky nabídnou i nefiltrované pivo, jeden i stále více populární naše nealko pivo. Takže od nealka až po Jubilera.

Pro nepřítele živé hudby mám dobrou zprávu. Až do 18-té hodiny bude u nás jen reprodukovaná muzika, doufám, že v příjemné hlasitosti, aby nás nerušila při povídání nejen o pivu.

Pro přítele kulturního popíjení bude oproti záloze u vchodu pivní sklo a v areálu několik samomycích center. Nikoho do skla nutit nebudeme a kdo má rád pivo z plastu může i jej dostat. :-)

Exkurze budou a v trojici odborníků najdete nejenom našeho sládka Dušana Táborského, ale i ... (ale to bude překvapení).

Pozvánka na http://www.pivovyskov.cz/cz/zabava/action/

Tož přijďte všeci kdož máte čas a chuť.

Váš dnešní pábitel za všechny pracovníky pivovaru Roman Holoubek.

Tož tak ...


Ptačí setkání U Hastrmanů

[pondělí, 8. srpen 2011]

V rámci letošní dovolené jsem měl tu čest a mohl jsem se několik večerů nechat hýčkat výborným pivem a jídlem u manželů Vorlových.

Jejich malý podnik se nachází ve Velkém Rybníku u Karlových Varů a dle mne by to měla být jedna z povinných zastávek každého pivního labužníka u nás.

Pro žíznivé připravili na rozjezd hned dva nápoje a to vlastní limonádu s citrónovou příchutí a unikátní (v rámci minipivovarů) pivo Hastrmánek, což je šestka! Nečekejte od tohoto piva nic více, než zahnání prvotní žízně. Okoštoval jsem standardně chutný základní sortiment: 11 světlou, na tři rmuty vařenou světlou 12, polotmavou 13 a pšeničné svrchně kvašené se svou specifickou chutí.

Tento sortiment byl obohacen o výborný tmavý ležák (nic pro příznivce nasládlých tmavých piv). A jako třešnička, vlastně dvě třešničky na dortu byly v nabídce hned dva speciály. Velmi, ale velmi chutný Stout (opět svrchně kvašený) a pro mne velkým překvapením bylo Letní pivo.

Co se skrývalo pod tímto názvem mi prozradil až autor receptu - variace na komunální Zoigl piva. Velmi lehké a chutné pití, ba až nebezpečně pitelné. A že sneslo srovnání s originálním Zogl pivem koupeným ve stejné době v Mitterteichu!

Tímto Holoubci děkují Vorlům a těší se na další shledání.


V Nepomuku vyhrál Bakalář

[pondělí, 1. srpen 2011]

Poslední víkend (30-31.7. 2011) jsem se zučastnil tradiční motoristické akce - XXX.ročníku Nepomuckého trojúhelníku. Měl jsem štěstí, že jsem nemusel řídit, a tak jsem si mohl kromě napínavých závodů historických motorek a sidecarů vychutnat i pivo v místních stáncích kolem trati. A byl jsem příjemně překvapen - mimo jiné i z piva. A přestože jsem narazil na dobře vychlazené Svijany, skvěle vychlazený Staropramen a Gambrinus. Mimo závodní trať to vyhrál zcela suverénně rakovnický polotmavý Bakalář. Inu, pivo z císařského pivovaru v Nepomuku dominovalo. Tedy alespoň mimo trať. Na té byly nejvíce zajímavé silniční sidecary.

Ing. Václav Prokůpek, vysokoškolský pedagog a sportovní reportér

autor: Proki | Blok 12:51 [permalink] [comments: 5]


Chýnovský pivovar: otevření předzahrádky s výčepem

[pondělí, 1. srpen 2011]

O Chýnovu (původně též Chejnov) je známo, že je jedním z nejdéle trvale osídlených míst v Čechách. Zmínky o něm jsou již v Kosmově kronice a vztahují se k roku 981. Původně ho vlastnili Slavníkovci, kteří tu vybudovali tvrz, která byla později za Arnošta z Pardubic přestavěna na malý hrad. V 15. století získali Chýnov Malovcové z Malovic a nastal postupný rozmach obce. Zasloužil se o něj především Jakub Krčín z Jelčan, který zde vybudoval první moderní vodovod. Voda se přiváděla otevřenou strouhou z více než ze dvou kilometrů vzdáleného rybníka a byla rozvedena sosnovými rourami do několika městských kašen a studní.

Současně s vodovodem byl roku 1581 postaven i pivovar, který sloužil místní šlechtě. Nejprve Malovcům, pak Vencelíkům, Eggenbergům a nakonec Schwarzenbergům, podle nichž se někdy nazýval také Schwarzenberský. Poslední pivo bylo v Chýnově uvařeno tři dny před koncem roku 1948. Pivovar tehdy vyráběl zhruba pět tisíc hektolitrů zlatavého moku ročně (říká se že vynikající kvality) a jeho provoz se po znárodnění prý již nevyplatil. Byl proto přeměněn na sklad třeboňského piva a jeho stav se začal zhoršovat. Po roce 1989 zůstaly z kdysi výstavného pivovaru už jen smutné zbytky, které dál chátraly.

Právě v srpnu letošního roku ale otevírá současný majitel malou předzahrádku s výčepem (zatím dováženého piva) s cílem vrátit pivovaru život. Otevření má sloužit i jako předzvěst před otevřením pivovarského klubu (na přelomu příštího roku). Stavte se u nás na jedno (nebo i na víc) za velmi velmi osvěžující cenu... Přispějete tím i na rekonstrukci této skvostné památky...

Dr.Valek, Walboria s.r.o.

Chýnovský pivovar: otevření předzahrádky s výčepem

autor: pi | Blok 07:38 [permalink] [reaguj]


Chotětínská klobása z udírny v Hospůdce na hřišti v Broumech

[neděle, 31. červenec 2011]

Doporučuji všem nadšencům cyklistiky a turistiky, aby si naplánovali trasu do Křivoklátských lesů a zastavili se v Hospůdce na hřišti, která se nachází na místním fotbalovém stadiónu zhruba uprostřed vesnice Broumy. V kombinaci s nabídkou piv Budvar (10+12) ale především z místního pivovaru Matuška (světlé,tmavé-12,13,14 někdy i silnější) vás toto zastavení přímo nadchne po namáhavém výkonu, ať už na kole či pěšky. Úplně nejlepší je domluva s místním výčepákem Milanem předem, který vám poskytne opravdu labužnický zážitek pro skupiny i mimo otevírací dobu.

Chotětínská klobása z udírny v Hospůdce na hřišti v Broumech

autor: miry | Blok 12:08 [permalink] [reaguj]


Dobré pivo v Rokycanech

[pátek, 29. červenec 2011]

Byl to článek na www.pivni.info, který mě přiměl, že jsem se svým kamarádem vyrazil do restaurace U Stočesů v Rokycanech. Toto okresní město v Plzeňském kraji si svůj pivovar zasloužilo a já i můj kamarád musíme říci, že jsme byli maximálně spokojeni. Nejvíce nám chutnalo světlé dvanáctistupňové pivo Patriot.

A sledovali jsme zde i prohry Mladé Boleslavi a Jablonce či výhru Sparty v Evropské lize v kopané. A příště si jistě dáme i místní pochoutku - Voldušskou klobásu. Ocenili jsme reklamní předměty. Kulturní prostředí dokresluje i to, že poprvé v životě jsem na toaletě vykonal malou potřebu do pomerančů - jistě zajímavá novinka.

Hodnotím pivo i obsluhu U Stočesů v Rokycanech známkou výbornou.

Ing. Václav Prokůpek, Ph.D., vysokoškolský pedagog

Dobré pivo v Rokycanech

autor: Proki | Blok 14:35 [permalink] [comments: 12]


Beerketa 2011

[pátek, 29. červenec 2011]

Vzhledem k tomu, že nikdo z českých účastníků, tedy ani já (vím, že výmluva na čas je už ohraná), nebyl zatím schopen pro PI sepsat něco z Beerkety, tak se můžeme alespoň podívat, jak akci viděl návštěvník z ciziny. Dovoluji si sem tedy dát odkaz na stránky známého pivního znalce docenta z Polska:

http://piwnapraha.wordpress.com/2011/07/28/festival-pivnich-specialu-beerketa/

A ještě bych si dovolil připojit odkaz na zhodnocení českým pohledem:

http://pivnirecenze.cz/4703-reportaz-z-festivalu-pivnich-specialu-beerketa

autor: Henri | Blok 12:28 [permalink] [comments: 5]


Pošumavské pivovary

[sobota, 23. červenec 2011]

Počátkem července vyšlo druhé vydání encyklopedické publikace Pošumavské pivovary autora Mgr. Tomáše Cihláře, která zachycuje detailní historii 50 pivovarů a pivovárků, které na Klatovsku a Sušicku vařily ještě po zrušení propinačního zákona v roce 1869. První vydání v roce 2003 bylo téměř okamžitě rozebráno. Druhé vydání má upravenou textovou část, obměněnou fotodokumentaci a rozšířenou barevnou obrazovou přílohu. Součástí je samozřejmě i aktualizovaný katalog starých pivních lahví s litými nápisy. Skutečnou lahůdkou je především 36 detailních barevných fotografií těch nejvzácnějších pivních lahví nasnímaných originální technikou. Kniha je určena nejen zájemcům o historii pivovarnictví či sběratelům různých pivovarských předmětů, ale i široké laické čtenářské veřejnosti. Cena publikace je 399,- Kč (+ poštovné a balné). Kniha bude zaslána v bezpečné bublinkové obálce.

Objednávky na těchto kontaktech: Samot44@seznam.cz, 606 494 996

Zdroj: Anonce knihy | Mgr. Tomáš Cihlář autor a vydavatel publikace

Pošumavské pivovary

autor: pi | Blok 13:20 [permalink] [reaguj]


Co bylo? Co je? Co bude?

[pondělí, 18. červenec 2011]

Zamyšlení. Co je dobře a co špatně. Kritizuje se vše a chválí taky vše. Jak se co komu hodí. Historie má své srdíčko i krásu. Umět tak cestovat časem. Navštívil bych pár krásných pivovarů a hospůdek. Jak vlastně dříve pivo chutnalo? Jak se vařilo? Jak ošetřovalo? Jak dováželo? Jak pilo? Dědové vypili 20piv. Osmička? Vracíme se?

Někdy časem cestuji, když se rozpovídá některý z bývalých zaměstnanců pivovaru - pamětníků o ledování, pivovarských volech, celkově o životě v pivovaru i okolí. To jsou kouzelné chvilky. Čest takovým pamětníkům, co se podělí o své vzpomínky i zde. Někdy tu čtu zajímavé příběhy. Ale vidět to na vlastní oči a zažít. Foto jak to v minulosti vypadalo. Teď už toto najdeme jen v muzeích. Nebo drobných regionálních pivovarech.

Je pravda, že každá doba si žádá své. A že usnout na staré technologii z důvodu poptávky obchodu a množství nejde. Stará technologie přivádí problémy. Vždy se musí přidat nová. Z důvodu trvanlivosti, bez toho to nejde. Mít každou várku jinou? To by byl rychlý konec. V každé době je něco moderního. Tenkrát i na toto pamětníci koukali jako na něco co bere kvalitu. A co uškodí pivu. Není to tak.

Pivu škodí nešetrné zacházení s každou technologií, špatné suroviny z důvodu šetření nebo slabé kupní síly pivovaru. šetření atd. Prostě v každé době bude to, co si doba žádá a kvalitu dokáže udržet jen ta poctivost a srdíčko. I dříve byla piva dobrá a nedobrá. To kde jak byla situace. Kde chyběly peníze a srdce, tam bylo špatné.

Pivo jako dříve? Minipivovary rostou jako houby po dešti. Tam je to nejblíže jako dříve. Ale i tam je podobná, klasická, ale zároveň nová klasická s moderními prvky, technologie. Čest staré vlastně (moderní klasické) technologii. A čest nadšencům, co ji zachovali. A čest nové technologii a čest těm, co poctivě vaří pivo se srdíčkem a nezkazí to na moderní technologii.

Ještě tak cestovat do budoucnosti. Budou CK tanky, HGB, tetrahop? Co bude? Bude se vzpomínat na to, co odsuzujeme jako na to dobré a přijde něco horšího? Co a jak bude. Kolik se piva vypije. Z čeho se bude a na čem vařit? Nejsme na tom špatně. Celá republika je posetá dobrými pivy. Ať mini nebo středních nebo velkých pivovarů. Kamkoliv jedu, ochutnám místní pivo.

Špatně by bylo, aby tu nebyly regionální chutě. Typické ke každému pivovaru. Někdy mi to tak již připadá. To by bylo nejhorší. Chuť je něco jako tvář. To by pivovary ztratily tvář. To by od Šumavy ke Krkonoším bylo europivo. Pivo bez srdíčka (dá se nazvat pivem?) Takovou budoucnost? Tam cestovat časem ne. Tam ne. Takže ťukejme dnes a Dej bůh štěstí!

Co bylo? Co je? Co bude?

autor: Mraz7 | Blok 23:29 [permalink] [reaguj]


Zajímavá ochutnávka...

[úterý, 12. červenec 2011]

Sudánské pivo bylo ochutnáno v ČR! Byla to jeho první návštěva v Evropě... Kvalita: horší než mizerná. Chuť chmele prakticky žádná! Tohle pivo nejvíce ze všeho připomíná sladkou vodu...

White Bull Lager je pivo z pivovaru SSBL v Jubě. Dnes je toto město hlavním městem nejnovějšího státu světa. Jeho stáří je 5 dnů. Přejme Jižnímu Sudánu světlejší pivní zítřky...

(Prosím přijměte omluvu: degustátor musel být zamaskován, jeho tvář je ohyzdná, některé čtenáře /a hlavně případné nezletilé a děti/ by mohla psychicky narušit a zlomit)

Zajímavá  ochutnávka...

Online obchody s pivem

[čtvrtek, 7. červenec 2011]

Předem bych chtěl upozornit, že se nejedná o žádnou reklamu na níže uvedené obchody s pivem, žádného z majitelů osobně neznám a píšu je sem zde především pro ostatní případné zájemce o koupi piva z internetu...

Pvním obchodem je oficiální dovozce piva BrewDog do ČR a prodejce i např. piva Nogne O , Bryghus a další odddog - http://www.odddog.cz/

Druhým je prodejce výhradně českého piva, které není běžně k dostání v obchodech a to pivní shop - http://www.pivnishop.cz/

Do třetice , mnou odzkoušeným obchodem je pivo expres , který nabízí různá německá piva, většinou pšeničné - http://www.pivo-expres.cz/

Poslední , mnou ozkoušeným obchodem je dovozce belgického piva a to obchod http://www.proost.cz/ , můžu vřele doporučit, belgické pivo nabízí úplně jiné chutě, oproti českému

Našel jsem ještě na internetu obchod http://www.damsipivo.cz/ , ale z toho jsem ještě nic neobjednával, proto nevím, jestli třeba vůbec funguje.

Pokud ještě znáte další online obchody, prosím napiště je sem, rád je někdy ozkoušim

Online obchody s pivem

Oslavy 4. výročí založení pivovaru Belveder

[úterý, 5. červenec 2011]

V pátek 8. července a v sobotu 9. července 2011 od 14ti hodin proběhne na Horském hotelu Belveder v Železné Rudě oslava 4. výročí založení pivovaru.

Vyvrcholením oslavy bude křest nového světlého železnorudského ležáku ŠVEJK, které pokřtí plzeňský herec Přemysl Kubišta alias Švejk v pátek kolem

devatenácté hodiny. Hodinu předtím proběhne křest nové knihy Tomáše Cihláře s názvem Pošumavské pivovary. Kmotrou by měla být paní senátorka Jiřina Rippelová a kmotrem známý televizní moderátor pan Přemysl Čech.

Součástí křtů bude i autogramiáda, prodej knihy, reklamních

předmětů pivovaru Belveder. Živou hudbu zahrají skupiny Obšuka, Kůrovci, CK Švejk Šraml a Wyjou.

Účast přislíbily pivovary: U Rybiček ze Stříbra, Modrá Hvězda z Dobřan, Purkmistr z Plzně, Pivovar Kout na Šumavě a Pivovar Permon ze Sokolova.

Vstup a parkování zdarma.

Zájemci o noclehy mohou volat na 602 406 136 a nebo mailovat na adresu hotelgradl@email.cz

Je objednané i skvosté počasí, oproti minulým létům.

Srdečně zvou Strnadovi ze Šumavy

Oslavy 4. výročí založení pivovaru Belveder

autor: Belveder | Blok 13:06 [permalink] [reaguj]


Slánská desítka

[pondělí, 4. červenec 2011]

V pivovaru Antoš ve Slaném, který si mezi pivaři ve své kraťounké novodobé historii stačil vybudovat velice slušné renomé, vyslyšeli volání některých pivařů po lehčím letním pivu.

V letáku „10° od Antoše už vystrkuje růžky!“ pivovarští uvádějí, že dne 14. 7. od 14:00 hodin bude možné nejen ochutnat slánskou desítku, ale i zúčastnit se soutěže o její název o celý sud tohoto piva, které je dle pivovarských „po čertech dobré“!

Jde tuto výzvu vůbec nevyslyšet?

Slánská desítka

autor: Rosťa | Blok 14:17 [permalink] [comments: 2]


Sváteční exkurze v Bernardu

[pátek, 1. červenec 2011]

Republika Ovipistán domluvila v rámci své turistické akce "Herkules" (čti "Vysočina") exkurzi v Pivovaru Bernard v Humpolci na sváteční den 5. 7. 2011 od 10:00. Vzhledem k tomu, že je nás na tak velký pivovar poměrně málo, uvítáme další zájemce, kteří by naši skupinu rozšířili (a tím taky snížili cenu na osobu :-) ). Na případný zájem můžu reagovat dnes do 15 hodin na e-mailu pavel@ovipistan.cz, nebo se prostě potkáme v úterý před desátou přímo u pivovaru.

Milovníky dobrého piva zdraví předseda vlády Republiky Ovipistán

autor: Kari | Blok 08:53 [permalink] [reaguj]


Podkováň a Broumov v hostinci U Vodoucha

[středa, 29. červen 2011]

Podkováň na čepu pouze v hostinci u Vodoucha! Toto pivo můžete exkluzivně ochutnat pouze v hostinci u Vodoucha nebo v Černokosteleckém pivováře. Určitě neváhejte a přijďte ochutnat.


hAha!

[pondělí, 27. červen 2011]

Raději snad bezpřívlastkový deník Aha! otestoval nealkoholická piva. Čtenáře zaujme už jen ten podivný jazyk. „Alcoholfree pivo", to se toleruje snad jen v Aha a níž...

Termínová rozcvička pro neznalé čtenáře: "Říz – Schopnost piva osvěžita dodat touhu napít se znovu."

Aha...

Co se týče výsledného pořadí, tak Lobkowicze na prvním místě snesu, Bavaria by klidně mohla být ještě poslednější. Trochu mě mrzí výsledek Bernarda. Podle mě má pitelnost naopak vysokou. Ale dobrá, hodnotící lze považovat za důvěryhodné. Jenže, na druhou stranu – hodnotí se něco jako pitelnost i u normálních ležáků? Pokud ano, proč se vítězové degustací tak často míjejí s mými kritérii pitelnosti?

Ještě jednou zpátky k nealko Bernardovi - vyčítat mu obohacování sirupy je tedy hrubě mimo mísu (řekl bych snad skrz nohavici rovnou do boty).

Heinekenovskému nealkopivu Fríí se dostává zdrcující kritiky. Podle autora je totiž tak moc průměrné, až se dostalo na chvost. Zajímavá matematika.

"Jedinou předností piva je to, že mu není co vytknout." hAha!

autor: jiri.kana | Blok 22:45 [permalink] [comments: 1]


Pivovar Bašta se bude rozšiřovat

[pondělí, 27. červen 2011]

Pivovar Bašta se bude rozšiřovat!!!

Po dlouhém čekání pronajmout si prostory v sousedícím baráku se na nás konečně usmálo štěstí a pivovar se bude rozšiřovat o pivní museum s posezením.

Termín otevření neznám přesně ale do konce prázdnin to bude určitě otevřeno.

autor: bašta | Blok 17:27 [permalink] [reaguj]


Zlý Časy pro nekuřáky

[pondělí, 27. červen 2011]

Holdování požitku kouření tabáku na veřejnosti, v hospodách, či všude tam kde se nacházejí i nekuřáci je problematické. Dým, pro kuřáka tak lahodný, jednoznačně nepříjemně, nevhodně a zdraví škodlivě atakuje v prostoru přítomné další spoluobčany ať už tím, že jsou nuceni jej vdechovat nebo tím, že nevhodně „aromatizuje“ jejich ošacení, vlasy i pokožku, vytváří obtížně průhlednou clonu či může i obtěžovat zápachem. Protože co jednomu voní, druhému může nevonět. Vzduch potřebujeme všichni, bez něj jsme za pár minut u Manitoua, který dle tradice dal lidem mj. i tabák. Řešení složité situace, jak s kouřením ve veřejných prostorách naložit tak, aby byli spokojeni všichni, tak aby všichni byli ohleduplní ke všem, se zatím moc nedaří. Co je to za řešení, použijeme-li zákazy či segregaci, avšak na jiné se zatím nepřišlo…

Složitou situaci tuto rozhodly se Zlý Časy řešit metodou pokusu a tím možná i omylu. Ve věci kouření přikročují Zlý Časy k následujícímu prázdninovému pokusu:

Po dobu července a srpna prohlašují Zlý Časy své vnitřní prostory za nekuřácké s tím, že kouřiti bude lze na otevřené letní zahrádce. Zlý Časy na tomto místě prohlašují, že nejde o akci proti kouřícím spoluobčanům, nýbrž o pokus. Prosíme tímto naše návštěvníky, aby nám poskytli zpětnou vazbu a to formou dobrovolného anonymního vyplnění dotazníku ohledně tohoto stavu. Protože nám však nejde o názory uživatelů internetu, nýbrž skutečných návštěvníků užívajících prostory hospůdky Zlý Časy, bude forma dotazníku nevirtuální a tedy nikoliv zde. Prosíme tímto každého ochotného návštěvníka naší hospůdky, aby přímo v hospůdce anonymně vyplnil tištěný dotazník ohledně nemožnosti kouřit ve vnitřních prostorách. Každý názor bude pečlivě zvážen a vaše názory určí, zda Zlý Časy, resp. jejich vnitřní prostory, zůstanou nekuřácké i po prázdninách.

Na tomto místě nám dovolte omluvit se kouřícím spoluobčanům za jistý úbytek komfortu z jejich hlediska a poděkovat za pochopení a ohleduplnost. I vaše názory v dotaznících nás přirozeně zajímají, čili prosíme i vás o jejich anonymní vyplnění. Žádný strach, jak správně řekl inspektor Clouseau: „…áno, áno, stará dobrá anonimita!...“

Sám pisatel tohoto příspěvku se považuje za tzv. kouřícího nekuřáka, tedy někoho, jehož průměrná se pohybuje někde mezi 1 až 3 cigaretami za týden. Před lety holdoval občasnému koketování s cigaretami Gitanes (než Frantíci Seitu prodali Španělům) ať už těm Internationales s uhlíkovým filtrem nebo i těm kratším, tlustším a bez filtru a zároveň zasněně naslouchá vzpomínání starších na kubánské cigarety Ligeros, jichž bylo lze zakoupiti, dokud jsme byli kámoši s Fidelem. Vypouštěti modravý dým, tiše, soustředěně, nespěchavě, patří k požitku klidného odpoledne na zahrádce u dobrého piva u některých přímo příčinně. Proto bude v dotazníku i místo na návrhy, jak byste zapeklitou situaci ohledně kouření v hospodě vyřešili vy ke spokojenosti kuřáků i nekuřáků.

Ještě dovolte upřesnění. Abychom předešli případným manipulacím výsledky v tom smyslu, že zástupce ať už kouřících či nekouřících přijde mnohokrát, dá malé pivo a vyplní hlasovací lístek, přistupujeme k následující úpravě. Hlasovat bude lze opakovaně při každé návštěvě. Hlasovací lístek bude mít však formu rubové strany účtenky a váha hlasu bude korespondovat s váhou procentuální útraty za sledované období. Tato úprava má jediný důvod: lépe reflektovat názory na kouření či nekouření vztažmo k ekonomické realitě Zlejch Časů. Děkujeme za pochopení.

Děkujeme za spolupráci a s provoláním: Za dobrý požitek z piva pro všechny! Vaše Zlý Časy

Čistě pro zajímavost. Dotazník bude obsahovat tyto jednoduše se tvářící otázky:

1. Křestní jméno

2. Rok narození

3. Město či čtvrť, ve které bydlíte

4. Vyhovuje Vám současný stav, kdy se uvnitř nesmí kouřit?

5. Proč?

6. Jak byste problém kuřáci versus nekuřáci řešili Vy?

7. Zde napište vaše připomínky, další návrhy, nápady

Zlý Časy pro nekuřáky

autor: Rosťa | Blok 16:29 [permalink] [comments: 85]


Sedmdesátiny pana prezidenta z pivního hlediska

[úterý, 21. červen 2011]

Jistě jste zaznamenali, že minulou neděli slavil pan prezident České republiky své 70. narozeniny. Připomeňme si při této příležitosti události v českých pivovarech právě roku 1941. Jelikož zuří peklo druhé světové války, nemůžeme předpokládat, že by se nějaký pivovarský provoz zrovna budil z porodních bolestí. Vždyť celé dvacáté století dalo vzniknout jen třem českým pivovarům (minipivovary let devadesátých nepočítám). V roce 1913 to byl pivovar Hlinsko v Čechách a za socialismu, pak Radegast v Nošovicích a Pivovar Most-Sedlec, kterému bylo spojení s nošovickým kolegou osudné :(

Zkusme tedy vyhledat na českém internetu, co se stalo v pivovarech českých zemí l.p. 1941? Událostí bylo jistě o mnoho víc, můžete doplnit dle libosti.

Uzavřen byl pivovar v Benešově nad Černou v jižních Čechách. Skladovací prostory pivovaru Břeclav byly na jaře poškozeny ničivou povodní. Zrušen pivovar v Čachrově. Zámecký pivovar v Rožmitále byl funkční do 18.3.1941. Zrušena sladovna v kutnohorském pivovaru. Pivovar v Častolovicích má výstav 3 303 hl. Mezi první podzemí, která byla připravována pro zbrojní výrobu, patří sklepy zámeckého pivovaru v Litoměřicích. Registrován chmel Lučan, klon odrůdy Žatecký poloraný červeňák. Pivovar Buštěhrad vystavuje 25 729 hl piva.

V hospodářském roce 1941/42 prodal pivovar Dalešice 5 261 hl piva a 1 273 hl sodové vody. Pivovar v Koutě na Šumavě měl v roce 1941 výstav 16 864 hl. Vznikla Dechovka Budvarka jako hudba budějovického pivovaru Budvar. V pivovaru Nová Paka je provedena nástavba kotelny, koupen a namontován vodotrubnatý kotel se zauhlováním a posuvným roštem, postaveny nové stáje pro koně se zasklepením i místností pro obsluhu, doplněn stav ležáckých sudů a pořízen domácí telefon s 10ti místními stanicemi. Ve velkopopovickém pivovaru se z reprezentačních místností stává zaměstnanecká jídelna. V pivovaru Vratislavice n.N. uveden do provozu nový parní kotel, kotelna byla komplexně zrekonstruována. Majitel pivovaru Polička Rudolf Witz ubit v koncentračním táboře. Pivovar Dobruška má výstav 6 636 hl a Rychnov nad Kněžnou pak 7 092 hl.

Mnohé pivovary do dnešních dní nevydržely. Pokud přežily válku, nepřál jim bolševik a jiné sešrotovala až konkurence let devadesátých, kdy padla rajonizace. Vím, že to byla špatná věc, že demotivovala pivovary, vždyť měly v podstatě odbyt zajištěný. Leč dnes se mi po ní v některých místech naší vlasti stýská. Co je to za návštěvu třeba druhého konce republiky, když tam pomalu neseženete místní pivo? Na druhou stranu mým komínovým pivovarem by byl plzeňský Gambrinus :(

Dnes se situace v regionech dle mého začíná zlepšovat, místní značky, byť skoro vždy společně s gigantem, jsou vidět na čepech restaurací (nebo je to tím, že více hledám a ty restauratéry, kteří se nechali koupit ignoruju?). V jednadvacátém století v Česku rostou jako houby po dešti především minipivovary, ale za těch deset let jsou už i první vlaštovky v podobě průmyslových pivovarů (Chotěboř či Tambor). Přejme jim mnoho úspěchů. Stejně tak přejme mnoho úspěchů a hlavně pevné zdraví našemu panu prezidentovi, panu Václavu Klausovi. Myslím, že laťku prezidentování nasadil hodně vysoko...

Foto

P.S.: Otázka na pana Ladislava Jakla (u něhož je přeci jen větší pravděpodobnost, že si PI přečte). Jaký vztah má pan Klaus k pivu? Někde jsem zaslechl, že je spíše na víno.

Ale, jak je vidět na následujících fotografiích, pivu se zřejmě nebrání...

Foto

Foto: Týden.cz

Foto

Foto: Právo | Jiří Jíra

Foto

Foto: Blesk.cz

Foto

Foto: Rambousek.wz.cz

autor: Chody | Blok 23:59 [permalink] [comments: 19]


Zmrtvýchvstání Pivovaru Podkováň

[pondělí, 20. červen 2011]

28. 6. 2011 od 18:00

První Pivní Tramvay na konečné tramvajové linky č. 11 na Spořilově v Praze 4.

a

Zlý Časy, Praha 4, Čestmírova 5.

autor: Regent | Blok 23:24 [permalink] [comments: 2]


«« « Strana 14 z 27 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

Islám v ČR nechceme Pivní prodejna Pod Zelenou Horou Vrčeň