Reklama na PI Reklama na PI Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivní blok

Pivní blokDýšina, ves pivu zaslíbená...

[středa, 10. červen 2009]

Alespoň 20.6.2009 bude toto heslo na 100% platit. V Dýšině u Plzně totiž v pravé poledne odstartují historicky první Dýšinské pivní slavnosti!

Dýšina?

Vesnička ležící 5 km severovýchodně od Plzně. Dostanete se k nám autem (exit č.67 D5-Ejpovice), vlakem (trasa Plzeň-Praha), autobusem(linka č.54-Plzeň-Doubravka), na kole nebo pěšky. Důležité upozornění! Z vlaku nevystupovat v zastávce Dýšina, ale na nádraží Chrást u Plzně! Je to o kilometr blíž a bude z něj vyznačena cesta (10-15 min).

Co Vás čeká?

Samozřejmě hlavně pivo! A to ne ledajaké. Rozhodli jsme se dělat slavnosti bez účasti těch největších pivovarů, takže se můžete těšit na piva z: Plzeňského Purkmistru, Železné Rudy, Stříbra, Chyše, Chýně, Žatce, Protivína, Vyškova, Humpolce, Broumova, Vratislavic, Březnice, Rakovníka, Berouna, Trutnova, Strakonic a dokonce Slovenské Rožňavy a Bavorského Regenu! Víme, že ochutnat vše je velmi složité, proto si budete moci zakoupit prázdné sterilní pet-lahve s originálními víčky.

Kulturní program obohatí vystoupení heligonek, dětského sboru, šermířů, ochotnického divadla (hra pivně laděná), večer pak kapely Dva a půl cvrčka (ska) a Laik (punk-rock). Vše bude hlasem a komentářem doprovázet Jindřiška a Kamila Kikinčukovy.

Můžete se také zůčastnit soutěže v pití piva na ex, nebo držení plného tupláku. Lístky do tomboly, ve které bude mnoho pivních cen od zůčastněných pivovarů, budou k mání za 20 Kč.

Kromě piva a poslechu se postaráme i o to, abyste nehladověli. Připraven bude pašík, klobásky a krkovice z Mayerových uzenin v Třemošné a další.

Ten, kdo se u nás rozhodne i přespat, může složit hlavu na louce hned vedle místa konání (stanové městečko), nebo se ubytovat v jednom z místních pensionů (info na našich www). Ráno bude ke snídani naražen sud a připraveno něco k snědku.

Další informace získáte na www.dysinskepivni.cz, popřípadě můžete vznášet své dotazy na info@dysinskepivni.cz.

Velice nás potěší, pokud nás navštívíte a věříme, že i Vám se u nás bude líbit.

Pořadatelský tým Dopijem a jdem o.s.

autor: strny | Blok 08:29 [permalink] [comments: 7]


Kvasnicové pivo Dašice

[pátek, 5. červen 2009]

Již několik let mám ve své sbírce zařazen odznak "Kvasnicové pivo Dašice" a i když jsem se snažil o jeho původu něco vypátrat, nezjistil jsem vůbec nic. Na dašickém městském úřadě mi neporadili, sběratelé odznaků, resp. pivních suvenýrů, s kterými jsem se o tom bavil, také ne. Nenašel by se tedy aspoň někdo mezi vámi?

Odznak pochází někdy z období 70. až 80. let, tj. z doby, kdy už dašický pivovar skoro 50 let nefungoval. Proto mě napadlo, že by za výrobou tohoto oznaku mohl stát také nějaký místní patriot, který si tak připomněl doby dávno minulé, ale co tam dělá to slůvko "kvasnicové"? To mi k pivu tehdejší doby vážně nějak nepasuje. Nebo snad bylo kvasnicové pivo už tehdy samozřejmostí stejně jako dnes v případě minipivovarů? Nebo si snad někdo z Dašic vařil vlastní pivo a byl tak jakýmsi průkopníkem homebrewingu? Já vážně netuším, takže pokud můžete, poraďte, prosím. Díky.

Kvasnicové pivo Dašice

autor: Malakin | Blok 18:09 [permalink] [comments: 4]


Výrobca: Janáček alebo K-Brewery group?

[pátek, 5. červen 2009]

K napísaniu tohto blogu ma doviedla krátka diskusia o „pôvode“ Janáčka, ktorá tu pred pár dňami prebehla.

Keďže Janáček patrí medzi moje geograficky a srdcovo najbližšie pivovary, je logické, že jeho pivo pomerne často pijem a musím povedať, že mi dosť chutí. Predovšetkým ich 11-tka Partiot, ktorá je v podstate nosnou značkou pivovaru.

Pred nedávnom sa spolu s ďalšími menšími pivovarmi aj pivovar Janáček stal majetkom novovzniknutej skupiny K-Brewery group. Túto skupinu doposiaľ „zastiera“ tajomstvo, pretože sa zatiaľ len veľmi ťažko dajú predpovedať jej zámery.....

Verme však, že na základe podniknutých krokov (len námatkovo: Ježek – nová receptúra, Janáček – nová flaškovacia linka, Platan a Janáček – nové dizajny....) to myslia s týmito pivovarmi vážne a že nakoniec neskončia ako celok v rukách niektorého z nenažraných gigantov...

Práve nové etikety Janáčka a Platana vyvolali malý rozruch, a to hlavne kvôli tomu, že už sa na nich neobjavuje pôvod (adresa pivovaru) ale len strohé: Prodávající: K-Brewery trade... (predpokladám, že je to dcérska skupina KBG zameraná na predaj produktov)

Čo konkrétne tým skupina KBG sleduje len ťažko predpovedať. Možno to bude len jednoduché vyjadrenie príslušnosti do rodiny pivovarov im patriacim. Príspevok o tom, že pomocou tohto vyjadrenia chcú zastrieť skutočného výrobcu a napr. predávať Janáčka v okolí Protivína sa mi zdá viac menej nepravdepodobné.

Myslím, že žiadny z pivovarov KBG, teda aspoň zatiaľ, nemá ambície stať sa celorepublikovou značkou, už len preto, že „nejakého“ Janáčka ľudia z južných Čiech moc poznať nemusia, a hlavne naň nie sú „zvyknutí“.

Dosť ťažko si tiež viem predstaviť, či by sa nejaký Lobkowicz uchytil na Slovácku..... (bolo to myslené vo väčšom meradle ako len sem tam 1 hospoda)

Skrátka a dobre, verme, že táto zmena na etikete nič vážneho neznamená a všetko smeruje len k zlepšeniam v tom ktorom pivovare.

Ad. Janáček: zatiaľ som nespozoroval, žiadnu chuťovú zmenu, teda myslím zmenu k horšiemu.

Ad 2: Janáčka dočasne, počas rekonštrukcie fľaškovacej linky stáčali v inom pivovare KBG, 100% však bol uvarený v Uherskom Brode (info z pivovaru)

Ad 3: podľa zdroja z pivovaru došlo v Janáčkovi k výraznému nárastu výroby oproti minulým rokom, a doslova, že „nestíhajú“...

Výrobca: Janáček alebo K-Brewery group?

autor: Libor | Blok 11:59 [permalink] [comments: 10]


Pivní chat

[středa, 3. červen 2009]

Počitadlo PI občas ukazuje v kolonce online docela zajímavé číslo, při psaní tohoto bloku třeba 60. A tak si myslím, že by nebylo marné, kdyby si pivaři mezi sebou mohli online povídat. A to už je jen krůček k tomu, abychom na PI zprovoznili Pivní chat. Najdete ho na této adrese nebo v horní liště odkazů úplně vpravo | Chat.

V chatu neplatí Vaše registrace na Pivním.infu! Můžete se přihlásit anonymně pod jakýmkoliv nickem, ale pokud budete chtít mít jistotu, že Váš nick nikdo nezneužije, musíte se registrovat i v systému BlueBoard. Je to jistě nepříjemné a může se stát, že Váš nick je tam už obsazen, ale nedá se nic dělat...

Troška technických informací neuškodí. Takže vězte, že pokud vstoupíte do chatu a překliknete se jinam bez odhlášení, tak zůstáváte pro ostatní online celých 45 minut. To je třeba mít na mysli, když Vám někdo dlouho neodpovídá.

Tímto Vám přeju příjemné popovídání mezi sebou a někdy snad i s mou maličkostí. Možná Pivní chat pomůže i vyřešit různé spory mezi námi pivaři. Berte to jako takové virtuální posezení ve Vaší oblíbené hospůdce.

autor: Chody | Blok 20:22 [permalink] [comments: 4]


Železnorudské pivo na cestách

[úterý, 2. červen 2009]

Malý pivovar Belveder v Železné Rudě vešel do povědomí znalců piva a všech těch, kterým chutná nepasterované a nefiltrované "živé pivo", svojí prvotřídní kvalitou, pestrostí sortimentu a příznivými cenami. V letošním roce podnikneme i prezentace mimo Železnou Rudu a sice:

5-6.6.2009 - České Budějovice - Slavnosti piva (pátek 12-22 hod., sobota 10-22 hod.)

20.6.2009 - Dýšina - Pivní slavnosti (od 12 hodin)

10-11.7.2009 - Železná Ruda - 2. výročí založení pivovaru Belveder (po oba dny od 13 do 24 hod.)

18.7.2009 - Nepomuk - Nepomucké pivní slavnosti

31.7.-2.8.2009 - Železná Ruda - Slavnosti Železnorudsko vás baví

29.8.2009 - Oslavany - Pivní slavnosti

4-5.9.2009 - Železná Ruda - 3. ročník Pivobraní a vinobraní (po oba dny od 13 do 24 hod.)

19.9.2009 - Plzeň (Purkmistr) - Slunce ve skle

9-10.10.2009 - Martin (Slovensko) - Sběratelská burza (největší pivovarnická akce sběratelů v Evropě)

24.10.2009 - Železná Ruda (Belveder) - Soutěž o nejlepší gulášek

27.11.2009 - Železná Ruda (Belveder) - Pravá šumavská zabijačka

28.11.2009 - Železná Ruda (Belveder) - 2. ročník soutěže Pohádkové pivo 2009

31.12.2009 - Železná Ruda (Belveder) - Silvestr 2009

Těšíme se na Vaši účast a věříme, že ochutnáte nejen naše ale i ostatní špičková česká piva, která na akcích budou prezentována.

Dej Bůh štěstí!

Judr. Strnad | Pivovar Belveder v Železné Rudě

autor: Belveder | Blok 13:40 [permalink] [comments: 5]


Ladí se Pardál

[sobota, 30. květen 2009]

Nedá mi to, abych zde nereagoval na diskuzi pod článkem o ladění Pardála. Původně jsem chtěl připsat jen reakci, ale nakonec jsem nabyl dojmu, že bych se rád vyjádřil obšírněji.

Na začátek si troufnu tvrdit, že Pardála ladili opravdu skuteční a živí pijáci piva. Jen na okraj - tento termín používá PR oddělení Budvaru, mě se nelíbí, neb mi připomíná piják ze školy a asociuje nasávání. Samotní pijáci považují také pijáka za chlastače. Ale PR je jiného názoru. Pro ně je hanlivé pijan a piják je v pohodě.

Proč si myslím, že ho ladili opravdoví lidé z masa a kostí? Jednak jsem s nimi mluvil na tiskovce k uvedení Pardála Echt minulý týden, a i když nejsem psycholog, věřím jim to, co říkají. Za druhé mi to potvrdili kamarádi z pivovaru, kterým nemám důvod nevěřit a za třetí, stejnou informaci jsem dostal od lidí od fochu, kteří budvarské znají mnohem déle než já. A ti to berou za bernou minci.

Vážení, Pardál není určen lidem diskutujícím na pivních webech. Je to pivo, které jde přímo proti G10(u původního Pardála), proti 11° obecně u Echta. Pardál je určen pijákům s nejnižšími pivními pudy. Tedy nasát co nejvíce moku co nejlevněji a nejlépe na fotbale/po fotbale. A ve velkém množství. Tito konzumenti nerozlišují plnost piva, říz a další vylomeniny, které by je vyrušovaly z jejich zasvěcených diskuzí o životě(fotbalu, ženských, doplň dle svého).

Psal jsem to kdysi na svém webu, napíšu to tu i nyní.

Zkuste si představit, že rádi jezdíte na horském kole, které jste pořídili za cca pět tisíc. To znamená někde ve výprodeji v supermarketu, neboť je to celoodpružené kolo a jinak by stálo i méně. A teď vás někde na lesní stezce odchytí parta lidí a zve vás na menší akci s kolama. Vše zdarma, ještě si zajezdíte. Vy se tam dostavíte, ukážou vám pár kol, svezete se, popovídáte si o tom, co se vám na kole líbí a co byste tam chtěli. Výsledkem je to, že podobným lidem, cílové skupině, stačí místo drahého zadního odpružení jen odpružené sedlo. Levnější, ale téměř stejně efektivní. Firma ho začne vyrábět, vy do reklamy řeknete, že vám tohle kolo plně vyhovuje.

A pak si toho kola a reklamy všimne někdo na serveru, kde se píše o kolech a kde diskutují borci, kteří o prázdninách sjíždějí Alpy a já nevím co. Všichni se tomu kolu vysmějou, těm co ho „ladili“ nemůžou přijít na jméno a nechápou, že někdo může jezdit na kole, které má na sobě komponenty od Shimana a nemá titanový rám. Vždyť ten sám o sobě tak báječně pruží.

A ke všemu na ten server o báječných téměř létajících strojích ti ladiči vlezou a začnou obhajovat své důvody. Jednoduše nepotřebují víc. Jsou spokojení s tím, co mají. A to dřív jezdili i na kole, co nemá žádné odpružení. Dostanou od borců v diskuzi přes čumák a tak se raději stáhnou.

Reklamní akci či spíše nápad Pardála považuji za jednu z nejlepších u nás, tedy krom poslední TV reklamy. I když třeba to je právě to, co cílová skupina žádá a potřebuje aspoň k nalákání k tomu, aby ochutnala. Jen nejsme cílovka a tak se nám to moc nepozdává. Kdysi se všichni smáli Vizíru, ale všichni ho kupovali.

Pardál je opravdu hořčejší než jiné světlé 11° a troufám si tvrdit, že to je právě důvod, proč by ho mohli chtít G10/11 ochutnat. Je jiný, je výraznější, i když nám nemusí připadat bůh ví jaký.

A proč jsem to vlastně celé napsal?

Proto, že si myslím, že občasná tolerance není na škodu. Ten příměr s kolem se dá myslím použít i například na sýry. Kdo z vás kupuje sýry jen v supermarketech a kdo si zajede k malému výrobci nebo koupí drahý, ale chuťově luxusní sýr? Kdo z vás má na svém počítači Linux, Open Office nebo je to Windows Vista? Je spousta lidských činností, kde se najde skupina, která je spokojená s určitou nabídkou. A na druhé straně je to skupina, většinou mnohem menší (nebo na operu chodí stejně lidí jako na Vaška a Evu?), která vyžaduje mnohem víc. Chutí, nabídky, nebo i tradičnosti výroby. Jen bychom nemuseli kamenovat ty, kteří se pokusili se jednou odvázat a zavrhovat něco, co stejně nebudeme kupovat, používat nebo konzumovat.

Přeji vám jen zajímavá piva.


Wikiverzita

[úterý, 26. květen 2009]

Vlastní zkušenosti – viz

A spousta dalších!

Wiki je technologie, díky níž se z žáků stanete učiteli. Pivo na Wikiverzitě!

autor: Kychot | Blok 20:49 [permalink] [comments: 13]


Budeme si hrát

[pondělí, 25. květen 2009]

Ahoj!

Pro odlehčení při pondělku si Vás všechny dovolím o něco poprosit. Právě připravuji na Dýšinské pivní nějaké materiály a rád bych je obohatil a nějaká moudra , citáty atd. z pivního prostředí. Dalo by se to najít na internetu, ale doufám, že tady vyplodíte daleko lepší:-)

Dííky

PS: První už mam od Michala B. ,,Pivo je tehdy dobré, když jdete na jedno a u druhého se přistihnete, že objednáváte třetí"

autor: strny | Blok 14:31 [permalink] [comments: 12]


Pšeničné pivo v Brně

[neděle, 24. květen 2009]

Od nového roku má brněnský minipivovar Pegas nového sládka Karla Vavrečku, ten přišel z nedalekého minipivovaru Harrach ve Velkém Meziříčí. Naposledy jsem pil jím uvařený Harrach 12° světlý ležák a Harrach 14° polotmavý vánoční speciál a obě piva byla vynikající. Byl jsem tedy zvědavý, jak se mu povede na novém pracovišti a jestli bude schopen povznést úroveň Pegase tak, aby se kvalitou piva alespoň přiblížil tomu z Velkého Meziříčí. První den jsem ochutnal světlý ležák, který se podle mého příliš neliší od toho, co zde vařili dříve (tzn. hrubá, jakoby citrusová hořkost, téměř bez sladovosti, převládala u mne tedy spíše nespokojenost). Druhý den mě napadalo skočit do Pegase znovu, ochutnat místní pšeničné pivo a srovnat ho s nejen mnou kritizovaným pšeničným z pivovaru v Žebětíně. Tamní „Weizen“ je zřejmě spodně kvašený, podíl pšeničného sladu sice neznám, ale tipuji, že ho tam příliš není. Pivo tak spíše připomíná lehčí verzi světlého ležáku s nižším akcentem v hořkosti.

V Pegasu avizují, že jejich pšeničné je svrchně kvašené (dříve tomu tak nebylo, ale slyšel jsem od zasvěceného člověka, že snad opravdu používají kvasnice svrchního kvašení), o podílu pšeničného sladu leták sice mlčí, ale přesto jsem si sliboval lepší pivní zážitek, než jaký poskytují U Richarda. Při objednávce jsem tentokrát nezapomněl říct, že prosím bez plátku citrónu (bohužel ho dávají automaticky v obou minipivovarech). Pivo mi bylo naservírováno ve správné sklenici, ale to již dnes beru za standard. Ovšem to, co jsem našel ve sklenici, standard rozhodně nebyl. Už ve vůni chyběly pro Weizenbier typické součásti (tóny banánu, hřebíčku, pšeničného sladu). Co se týče chuti, bylo to ještě horší, převládala trpčí hořkost, která zakryla (pokud tam vůbec někdy byly) ostatní složky chuti, doznívání opět spíše hořké. Tedy opět by mě zajímal poměr použitého sladu pšeničného a ječného s tím, že nechci nikomu sahat do svědomí, ale moc se mi nechce věřit tomu, že je pivo svrchně kvašeno. Senzorickými vlastnostmi velmi připomíná pšeničné ze Žebětína, a to včetně poměru ke světlému ležáku. Tedy ať někomu chutná, či nechutná, určitě se nejedná o bavorský typ Weizenbieru. Možná by se obě piva dala zařadit do kategorie American Wheat Ale, kde je přípustná chmelovost ve vůni i v chuti, za to ovocné tóny jsou zde nepatřičné (bohužel jsem nic z této kategorie neměl a usuzuji tak pouze z popisu podle BJCP a BeerAdvocate).

Po této trochu nepříjemné zkušenosti (přeci jenom jsem čekal spíše německý Weizen) jsem ještě vyzkoušel Pegas Gold 16° (polotmavý speciál) a opět jsem nebyl spokojen – pivo bylo chuťově velmi prázdné a celkově fádní. Chápu, nemusela se zrovna povést várka, protože dřív jsem toto pivo párkrát ochutnal a nebylo vůbec špatné. Ovšem když srovnám světlý ležák a polotmavý speciál, které pan Vavrečka vařil ve Velkém Meziříčí, a ty, které teď vaří v Pegasovi, říkám si, že problém asi nebude v sládkovi, ale v surovinách, které má k dispozici. A to mě vede k zamyšlení, jaké má asi k dispozici suroviny pro pšeničné pivo (tím opět myslím množství pšeničného sladu a typ kvasnic).

Každopádně pokud si chcete dát dobré pšeničné pivo v Brně, moc na výběr nemáte. Můžete zkusit klub Netopýr, ale tam je k dostání pšeničné jen velmi sporadicky, naposledy to byl Weizen z Varnsdorfu (to bylo trochu jiné kafe než Žebětín a Pegas). Také zde byl cca před dvěma lety na čepu weissbier ze Zášové, vynikající, zajímavě chutnající, dalo by se říci až extraordinární pivo, ovšem nenašlo si mnoho příznivců právě pro svou dost specifickou chuť. Má rada tedy zní: pokud si chcete dát v Brně pšeničné pivo, kupte si lahvový Primátor Weizen a časem snad bude k mání i pšeničný Herold.

autor: Elf | Blok 23:33 [permalink] [comments: 32]


Na frekvenci Xaverova...

[čtvrtek, 21. květen 2009]

Dneska mě zaujal titulek článku "Dost bylo vína, budu pivařem!", kde postavička jménem Luboš Xaver Veselý, který mi není moc známý - je to nějaký rozhlasový moderátor? - křičí do světa teohle své rozhodnutí. Proč?

Osobně víno vůbec nemusím, tedy chápu jeho přechod k pivu. Na druhou stranu, někdo, kdo pije víno, chutná mu, rozlišuje jednotlivé druhy přece nebude tento jistě také ušlechtilý nápoj hned odepisovat... Co za tím vším tedy asi bude?

Už první věta článku - "Kvůli pražskému pivnímu festivalu se rozhodl známý moderátor a věčný dietář Luboš Xaver Veselý přesedlat ze svých oblíbených vín na půllitry piva. Změna je prý život." - vše vysvětluje. Dobrá tedy, při přípravách tohoto festivalu, kterých se účastní mu pivo zachutnalo natolik, že už mu víno nic neříká. Výborně!

Ovšem pokračujme. "Teď prý bude chodit po pivnicích. Navzdory tomu, že pivo mezi jeho oblíbené nápoje nepatří." Tady dostává moje teorie dost nafrak. Ale záhy tu máme rozuzlení celé této záhady - "Já nejsem moc pivní a nikdy jsem nebyl. Za celý svůj život jsem moc piva nevypil, ale myslím, že tohle je tak dobrá akce, že ji musím podpořit. A do budoucna uvažuji, že by se ze mě mohl stát pivař". Takže ne chuť vlastního nápoje, ale kvalita festivalu může ovlivnit to, co bude člověk do budoucna pít!?

Nevím, zda je pan Veselý natolik známá osobnost, aby se bez jeho podpory pivní festival neobešel. Každopádně nad jeho vysvětlením titulku zůstává rozum stát. A jeho poslední věta - "Většinou si všude dávám víno. Tohle bude poprvé, co se vína na několik dní vzdám a budu popíjet pivo. Sám jsem zvědavý, jak to dopadne," - to jen potvrzuje.

Jasně, že se jedná o PR článek, ale dle mého dost hloupý. Proč si nevybrat za patrona festivalu nějakého opravdového pivaře, snad i virtuálního - třeba Ozzák by sem pasoval :)

autor: Chody | Blok 16:30 [permalink] [comments: 2]


Domaci klub Gurman. Dekuji, jiz nikdy vice!!

[úterý, 19. květen 2009]

Bydlim sice uz nejaky ten cas v Berline, ale presto jezdim velice rad do myho rodnyho Brna. Mam tam svych 4-5 hospudek s dobrym pivem a tak chodim prevazne tam.

Aby to nebylo tak nudny, obas se rozhodnu vyrazit i nekam jinam, a prevazne se ridim nejakym doporucenim bud odtud, z PI, nebo ze svetapiva.cz.

Tam jsem se dozvedel o vyse zminenem podniku, a tak jsme tam v breznu 2009 vyrazili. Ja, muj bratr, kamarad Bob a nase 2 slecny.

Na dotaz co je na cepu nam bylo sdeleno ze Policka 12, Sklepak, a jeste jedno dalsi (mene zajimave) pivo.

Rozhodli jsme se objednat 3 Policky, a zenskejm nejaky limonady.

V te Cocacole byla opravdu Cocacola, na to nemuzu rict nic :)

Ale to co nam bylo prineseno jako Policka 12. bylo VSE JINE jen ne Policka 12.

Podotykam, NEBYLA (!) to kvasnicova Policka.

Byly nam doneseny jakesi 3 piva, ktery byly zakaleny, s nepopsatelnou chuti, a jarovou penou. Nedokazal jsem identifikovat, co za produkt to mohl byt.

Jak chutna a vypada Policka , to vim velice dobre, s panem ing. Witzem s Policskeho pivovaru se znam osobne, a Policku uz piju nekolik let v Hluche Zmiji na Jugoslavske. Takze tak nejak.......

Tak jsme (jsem) panu majiteli rekl, at tyhle vytvory odnese, ze tohle JSME MY NEOBJEDNALI!! a prinese nam jiny pivo. Byl nam nabidnut Sklepak ze Strakonic.

Vyborne, pomyslel jsem si, Sklepaka piju uz od pocatku 90-tych let, co byla otevrena Pivnice u osamelych srdci na Podebradove. Tech poslednich (tipnu si:) 10-12 let tam tece permanentne, a stejde dlouho jsem tam stamgast, takze vim jak Sklepak VYPADA A CHUTNA!!!!!

Byl nam prinesen pruzracny mok zajimave barvy a chute.. nevim co to bylo, ale na 100% vim, ze to nebyl Sklepak. Neco pasterovaneho, nerikam ze nepitelneho, ale ja jsem si objednal 3 SKLEPAKY!

Tudiz jsme pana majitele pozadal o vysvetleni, a dostalo se mi odpovedi ze jsem problemovy host a ze nejsem v jeho podniku vitan.

Pritom mam 4 svedky na to, ze jsem se slusne zeptal proc byla ta "Policka" zakalena kdyz neslo o kvasnicovou Policku a proc ten Sklepak nevypada a nechutna jako Sklepak. Nic vic jsem nerekl.

Ve finale jsem rekl ze zaplatim 2 Cocacoly, protoze to co jsem neobjednaval logicky platit nebudu. To zacal pan majitel vyhrozovat ze zavola Policii, ze jde o podvodnou utratu.To byla posledni kapka, a pohar me trpelivosti pretekl. Pote se ztrhla verbalni slovni potycka a nasledne jsem to psychicky nevydrzel a chtel jsem pana majitele vyzvat na pestni souboj :)

To uz me ale kolemsedici hoste museli zadrzet a uklidnit, protoze situace zacala byt pomerne krizova.

Ve finale me pratele zklidnili, a nekdo z nas (ja ne)zaplatil nas ucet i s tim co jsme neobjednali a se slovy "Zadav se s tim, ty smejde" jsme opustili onen podnik..

Jest bych snad jen dodal, ze nikdo z nas nebyl pod vlivem alkoholu , bylo teprve odpoledne, a i kdyby.. 20 let chodim po Brne a byl jsem a jsem i nadale stamgastem v ruznych hospodach, a jeste nikdy jsem nemusel nekomu vyhrozovat fyzickou likvidaci.

To je vsechno, co muzu k nasi navsteve vyse zmineneho podniku rict.

19.kvetna 2009......... Ludwig.............

autor: Ludwig | Blok 13:32 [permalink] [comments: 25]


Čerstvá Herold pšenice

[čtvrtek, 14. květen 2009]

Pšenice z Březnice, to je má srdeční záležitost. Bylo to moje první setkání s tímto druhem piva a vůbec s jiným druhem než české klasiky. Vzpomínám si, že jsem jej koupil kdysi na slavnostech v Nepomuku kvůli lahvi. Nevěděl jsem, o co jde, nevěděl jsem, že existuj i jiná piva než česká, největší odlišností pro mě bylo pivo černé.

Otevřel jsem jej tedy nic netušíc. Přičichnu a cítím silo, ano nacházím se uprostřed kopy obilí. To přece není pivo. Napiju se a chce se mi zvracet. Nakonec se tak nestalo a já "to" dopil do dna, ale rozum mi říká, že tohle již nikdy více.

No ale léta plynou a já se stávám k novým stylům čím dál více méně rezistentní. Druhé setkání s březnickou pšínkou si nepamatuju, zřejmě mě již tolik neodrazovalo, ale asi ani nijak moc nenaplňovalo.

Mezitím jsem pomalu pšeničným pivům přicházel na chuť, zejména díky minipivovarům. Návštěvu Černic si bez Písaře již nedokážu představit. V průběhu let jako jediný vaří pšenici specialista na speciály Primátor v Náchodě. A já si říkám, jak by mi asi dneska chutnal pšeničný kvasničák z Březnice?

Proto jsem uvítal zvěsti, že Herold obnovil jeho výrobu. A protože jsem nedávno uvedl do života Pivní prodejnu, kde hlavním sortimentem je právě březnické pivo, měl jsem jako jeden z prvních možnost ochutnat nový kvasnicový pšeničný ležák (tak a teď mě přátelé pivních stylů kamenujte :))

Možná čekáte, že se rozepíšu, jak že vlastně chutná. Neumím a ani nechci však popisovat všechny ty tóny a podtóny, ty chutě, příchutě a pachutě. Proto Vám nezbývá nic jiného, než si staronový Herold ochutnat a vychutnat sami. Mohu snad jen říci (po vzoru Trautenberka): "Ta pšenice je málo pšenicová..."

Čerstvá Herold pšenice

autor: Chody | Blok 20:57 [permalink] [comments: 25]


Tatranský zámok

[neděle, 10. květen 2009]

Nedávno zde padla zmínka o pivu Tatranský zámok. Náhodně jsem na něj natrefil o víkendu v Polsku a velice mne překvapilo, kde se toto vyrábí... Dávám vychladit...večer napíši dojmy:-)

Tatranský zámok

autor: strny | Blok 11:13 [permalink] [comments: 9]


Omluvný list

[úterý, 5. květen 2009]

Omluvný list Radegast

Omluvný list

autor: karpl | Blok 22:12 [permalink] [comments: 3]


Budějovický Budweiser

[středa, 29. duben 2009]

Do redakce mi přišel zajímavý mail, který se zamýšlí nad pozadím obou budějovických pivovarů a zajímavosti značky Budějovické pivo - Budweiser Beer. Cituji (i když ne doslovně) a nechávám na Vaše posouzení:

"Předseda představenstva jednoho pivovaru byl spolu s bývalým ministrem a členem nervu zakládajicím členem jedné strany a jsou velcí kamarádi. V devadesátých letech byl po volbách na prvním nepostupovém místě a po uvolnění místa snad z důvodu umrtí poslance se stal poslancem. Po určité době odstoupil. Jako trafiku dostal místo v představenstvu Jihočeských pivovarů.

Nejzajímavější je dnešní spolupráce bývalého ministra s AB a zároveň nabídka na prodej BMP se zaregistrovanými známkami vážícími se k Budějovicům - Budweiser za na první pohled nesmyslnou cenu. Oba pánové se dodnes přátelí a navštěvují."

Je to jen náhoda, nebo přeci jen jde o celosvětově známou značku Budweiser Beer?

autor: Chody | Blok 21:02 [permalink] [comments: 2]


Pan Cibich?

[úterý, 28. duben 2009]

O víkendové návštěvě Drážďan jsem v minipivovaru Watzke natrefil na tuto ceduli. Na 99% pan Cibich...kamarád tvrdil, že Lenin:-) Zkoušel jsem hledat, jestli se jedná o dřívější Německou reklamu na Březňáka nebo o kopii, ale nikde ani ťuk. Má o tom někdo z vás šajn?:-)

Pan Cibich?

autor: strny | Blok 20:53 [permalink] [comments: 8]


Vzkaz Malakinovi

[úterý, 28. duben 2009]

A Ty si Marku nepřipadáš trapně, když tady, na pivním serveru, velice často propaguješ věci a řešíš problémy, které souvisí se sběratelstvím? Na to jsou přece jiné servery. Ano, určitě jsou to spojené nádoby - pivo a sběratelé, ale kolik lidí zde (myslím aktivních diskutérů) to bere tak vážně jaky Ty?

A Tvoje původní reakce na Honzův odkaz na článek na jeho serveru mi dost vadila. Mimochodem pokud si pamatuju, tak Honza se vždycky jakoby předem Chodymu omlouvá, že tu občas prezentuje svůj web. Odpovím Ti stejně - proč jsi nenechal na Chodym, aby dal případně najevo, že se mu to nelíbí? Proč si myslíš, že jsi ten správný, který to má za něho řešit?

Rád čtu Tvé články z různých cest za pivem, dozvídám se z nich spoustu důležitých a poučných věcí. Ale v momentě, kdy začneš vynášet nějaké vlastní názory či soudy, tak se málokdy shodnem. Často mi připadá, že opravdu jen zbytečně rýpeš - to Tvoje naznačení nějakého problému (myslím, že to byl pan Hrabina, který to jednou trefně nazval zasmraděním) a následném "nebudu uvádět podrobnosti, abych někomu neuškodil" je už pověstné.

Každý má právo na svůj názor, tak je prezentujme. Ale snažme se držet jistá pravidla. Mohli bychom pak vypadat, jako když jsme snědli všechnu moudrost světa.

autor: umbob | Blok 19:58 [permalink] [comments: 18]


minipivovar

[úterý, 28. duben 2009]

Dobrý den,

píši diplomovou práci o založení minipivovaru v jedné restauraci na Kroměřížsku. Potřebovala bych informace, nejlépe kontakty, kde zakoupit veškeré potřebné zařízení pro vaření piva.

Díky za odpověď

autor: shestar85 | Blok 11:23 [permalink] [comments: 2]


Prágl / Dresden 2009

[čtvrtek, 23. duben 2009]

Zájazd na burzu zberateľských suvenírov do Drážďan organizovaný slovenskou zberateľskou asociáciou SAHP sa už pomaly stáva tradíciou, ktorú sme ani tento rok nechceli porušiť.

Táto vydarená akcia sa v podstate - tak ako vždy - začína už presunom do spoločného miesta nástupu do autobusu. Po ceste sa pritom zväčša oddegustujú prinesené vzorky piva (tento rok to bol sabinovský Štamgast, Šariš a Corgoň).

Nutno dodať, že našu „mord partu“ tvorili traja Beerborci (Martin alias vemnr, Miloš alias verex, Libor alias lbh1 a kamarát Karol)

Plán zájazdu zahŕňal okrem iného exkurziu v benešovskom pivovare, volný program v Prahe, exkurziu v pivovare Staropramen (ktorú sme s ľahkým srdcom odmietli) a v sobotu návštevu burzy v Drážďanoch a volný program.

Presne o 24:00 sme sa teda pohli smerom na Benešov, kam sme dorazili ráno okolo 7:00. Tam sa nás ujal pán Kovařík, ktorý nás postupne previedol cez sladovňu, varňu, spilku, ležiacku pivnicu a stáčiareň. Exkurziu sme zakončili v degustačnej miestnosti pri pár skvostných benešovských dvanástkach....

Aj keď miestami pivovar vyzerá, že by potreboval nejaké investície (nemalé) do modernizácie a údržby, pivo ktoré ponúka je naozaj špičkové a s kľudným svedomím môžem povedať, že pre mňa jedno z tých naj.

Následne sme sa presunuli do Prahy, kde nás trocha zdržala mierna zápcha na Južnej spojke a potom aj drobné blúdenie v smíchovských uličkách.

OK, takže teraz máme cca 5 hodín k dispozícii, takže je najvyšší čas vyštartovať.

Pripravený plán sme teda museli operatívne pozmeniť (kvôli zdržaniu), takže ako prvé prišli na rad Zlý časy v Nusliach. Dorazili sme tam pár minút po otváračke a na podiv bola už väčšina stolov obsadená.

Usadli sme k jednému voľnému a po zhodnotení ponuky padla prvá volba: Javořický ležák z minipivovaru Horní Dubenky. Plná chuť, pekná vôňa, príjemný kvasnicový zákal. Všetci sme sa zhodli, že to bola dobrá voľba a pivo je naozaj podarené.

Následne sme už volili ďalšie vzorky individuálne: Opat medový (vôbec mi nechutil a po mede ani stopy), Sv. Norbert (skvelé pivčo), dešťovka z Kácova (Martin si pochvaloval).

Využili sme aj možnosť obeda a musím konštatovať, že také porcie, za také ceny a tak chutné som už dlho nemal. Ticho závidím každému, kto tam môže zavítať častejšie.....

Keďže čas tlačil, rozlúčili sme sa pozdravom Čus Hanz (ten sa tam vyskytoval po celý čas – týmto ho zdravím a ďakujeme za dobrý servis) a valili sme ďalej.

Potom síce nastala mierna zmena plánu, keďže po telefonickom preverení som sa dozvedel, že Na Paloučku momentálne nie je Jihoměšťan.... No čo už...

Skočili s k Bansethům pre nejaké to lahvové a potom smer Libeň. Po asi 30 min. presune sme už sadali za stôl v Bohemia Classic bare, kde točia pivo rovnakého mena.

Chuťovo trocha horkejšie pivo, čo mne absolútne vyhovuje, naproti tomu Miloša vôbec neoslovilo.

Pán vrchný bol absolútne v pohode a najviac ma dostalo to, že o ďalšie pivo som nemusel prosiť, s dopitím predchádzajúceho pristálo automaticky na stole ďalšie.

No nič, sedelo sa dobre, ale musíme ďalej.

Ešte jeden operatívny telefonát na Bulovku a znova prichádza zmena plánu. Točia Jihoměšťana. Škoda to nevyužiť.

Za chvíľu už pristáva pred nami na stole a svorne hodnotíme, že je to dobré pivo. My s Martinom koštujeme ešte polotmavú a svetlú pšenicu a obaja sa zhodujeme, že obidve sú veľmi dobré. Len tak ďalej pán Richter.

Po mojej poslednej návšteve na Bulovke a nepríjemnej skúsenosti s obsluhou (dovolil som si len ochutnávať pivo bez jedenia a bolo mi naznačované, že zaberám miesto ľuďom, ktorí spravia väčšiu útratu a väčšie dýško) bolo tento krát všetko absolútne v pohode a s úsmevom na tvári. Kiež by to tak bolo stále.

Ďalším cieľom bol (na neustále Milošove kvákanie) minipivovar Pražský most u Valšů, kde sa nám však dostalo maximálneho sklamania v podobe informácie, že vlastné pivo zrovna nemajú.... Divné, že toto sa dnes môže stať v minipivovare...

Keďže však už nebolo času nazvyš, dali sme po 1 Skalákovi a potom už hajde na plánovaný odchod autobusu.

Nasledoval presun do Benešova nad Ploučnicí a ubytovanie v miestnom hoteli. Na spoločnej večeri sa čapovalo pivo Staropramen, čo som s vďakou odmietol a nahradil ho tonikom. Od určitého času totiž produkty nadnárodných gigantov nepijem. Ba netajím sa nevraživosťou a nepriateľstvom voči nim, nech si hovorí kto chce čo chce.....

Po krátkom oddychu sme sa vydali navštíviť miestnu hospodu Na Novině – ktorá sa pre mňa stane na dosť dlhý čas jednou z naj, ktoré som navštívil. Domáca atmosféra, 100% obsluha, 10 a 12 Březňák (12-tka bola špičková) 11 Rohozec, domáce utopence (tak dobré som už dlho nejedol) to všetko dohromady vytvára pre mňa absolútne ideálnu kombináciu.

Pred spaním sme ešte dali 1 svijanský Máz v podniku nazvanom Pivovarský sklípek, ktorý sa nachádza v pivniciach bývalého ploučnicko-benešovského pivovaru.

Kto vie ako vtedy chutilo ich pivo....?

Nasledovala ešte zastávka na miestnom rockovom koncerte, kde točili len G a PU a sortiment dopĺňal čierny Kozel. Tonik to istil....

Pritom meno kapely bolo v súvislosti so sortimentom výstižné - Fuck off.

Po skorom rannom vstávaní a presune do Drážďan nasledovala návšteva zberateľskej burzy s točeným sponzorským Feldschloβen-om a množstvom fľaškových pív k voľnej kúpe. Weißenoher Altfränkisch Klosterbier = špičkové pivo

Nezdržali sme sa ale príliš dlho a vyrazili sme smerom do centra, kde snáď zoženieme niečo dobré na pitie. Nemilým prekvapením bolo zistenie, že väčšina podnikov v Drážďanoch otvára až o 11:00. Podarilo sa nám však nájsť otvorený podnik s točeným Diebels Alt, a následne ešte jeden v samom centre s pivami Köstritzer a Schöfferhofer.

Potom už nastal čas na krátku zastávku v getränkemarkte – kde sme nakúpili nejaké vzorky na degustáciu a hneď potom sme sa presunuli na zraz k autobusu.

Po krátkom presune a zaparkovaní blízko hlavnej stanice sme ešte dostali 2,5hod k dobru v centre Drážďan. Čo s voľným časom sme mali rozhodnuté – minipivovar Waldschlösschen. Električka a následne autobus nás vyklopili priamo pred pivovarom a za chvíľu sme sedeli na pivovarskej záhradke.

Na pípe: Helles, Zwickl, Dunkles a Weiss – Miloš a Karol dávajú tmavé, my s Martinom Weiss a sme všetci spokojní.... Následne ešte chutnáme Thurn und Taxis Roggen – síce len flaškový ale aj tak super lahoda.

Zaujímavým bolo aj to, že malé pivo bolo 0,5L a veľké rovno 1L – čo mi pripadá bežnejšie pre oblasť Bavorska.

Po zraze nasledoval už len presun na Slovensko s tradičnými zastávkami na večeru v reštaurácii Hvězda v Děčíně (točený Březňák) a v Tescu v Hradci Králové (pomerne slušný výber regionálov: Krakonoš, Náchod, N.Paka, Regent, Bernard, ....).

V Žiline nám síce o 10 min ušiel vlak smerom domov, takže sme boli nútení 2 hodiny čakať na ďalší. Ale aj to sa stáva. Dlhú chvíľu zahnal Podkrkonošský tmavý speciál.

Celú akciu hodnotím ako super vydarenú od jej začiatku až do samého konca, a už sa teším, až budúci rok znova vyjde pozvánka na zájazd do Drážďan a my si túto akčnú akcičku zopakujeme....

autor: Libor | Blok 10:15 [permalink] [comments: 21]


Merenda 8 PÍP

[úterý, 14. duben 2009]

Merenda-restaurace a bar

Dobrá kuchyně a příjemná obsluha co víc si v hospodě přát...?

Snad PÍVO ?

Po stále větší poptávce dobrého českého pivečka Vám oznamujeme, že jsme se bez ohledu na krizi rozhodli rozšířit nabídku tohoto skvělého moku.

Nyní můžete vybírat z 8 píp, jenž jsou vždy připravené k Vaší spokojenosti. Chyše, Kocour, Opat, Regent, Platan, Poutník, Krakonoš, Plzeň, Žatec, Svijany... to je jen výčet toho, co už bylo na čepu a co bude dál?

Přijďte a poveselte se,neboť

Merenda=Veselice

www.merenda.cz

autor: merenda | Blok 17:04 [permalink] [comments: 3]


«« « Strana 24 z 27 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

Islám v ČR nechceme Pivní prodejna Pod Zelenou Horou Vrčeň