Reklama na PI Reklama na PI Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivní blok

Pivní blokFyzikální hračka pro pivaře

[středa, 12. listopad 2014]

Je to eisbock? Je to lihovina? Je to k pití?

Dnes byl představen nový produkt B:Cryo a tentokrát se jedná o opravdu neobvyklou záležitost. Budvar nás dlouho napínal, sliboval „bombu“. Navíc něco, co ještě nikdy nikde neudělali. Je to dnes ještě možné?

Skutečně přišli s něčím, co v takovéhle podobě asi jinde nepotkáte. Je to nápoj vzniklý vymražováním, má to nějakých 21 % alkoholu při výsledné stupňovitosti cca 40 % EPM (což samo o sobě není nic světově převratného). Tohle v sobě má ale navíc prvek hravosti.

Když si budete chtít dát B:Cryo, budete muset do hospody, kde je nabízejí. A připravit si tři čtyři stovky. Za ty dostanete předem vymraženou plastovou lahev o objemu 1,5 litru s korunkovým uzávěrem. Tuto lahev vám obsluha na stole nasadí do speciálního výčepního zařízení. Narazí se přes uzávěr, utáhne a pak už si sami můžete čepovat pomocí tlaku vytvořeného v lahvi při vymražení.

V lahvi je pivo běžného složení (voda, ječný slad, hlávkový chmel) s obsahem alkoholu 7,8 %. Zamrazením se nápoj koncentruje do výše uvedených parametrů, v kanálcích v ledu tak pod tlakem čeká 3 až 3,5 deci „duše Budvaru“. Čepujete si ji do sklenic na nožičce o objemu 2 deci, pochopitelně si sklenky neplníte až po okraj. Hustou pěnou a pivem naplníte ani ne polovinu. Nápojem je pak záhodno zalít najednou celý jazyk, aby se projevilo celé spektrum chutí.

Ten nápoj je vlastně eisbock. A to sakra silný, 21 % alkoholu už má lecjaká lihovina. Po kryokoncentraci se neodstraní led, nýbrž se zbylá kapalina – zcela čerstvý eisbock – rovnou převede do skleniček. To vše je spojeno s nějakou zábavou pro konzumenty.

Je to překvapivě docela chutná záležitost. A to píši jako člověk, který nevyhledává koncentrované nápoje. V tomhle nápoji je opravdu všechno z piva (snad až na zahánění žízně). Ani mi to nepřipadalo jako tlamolep. Ba dokonce to je snad historicky první opravdu hořký Budvar (60 jednotek). Mohlo by to být poněkud zrádné pití, ale vzhledem k ceně a objemu a tomu, že to nejspíš nebudete pít sami, by to mělo být únosné.

Tuhle fyzikální hračku pro pivní labužníky vyvíjeli v Budvaru dva roky, aniž by se něco provalilo. Snad se ujme a přežije delší dobu, než byla vyvíjena. Já oceňuji odvahu přijít s něčím zcela novým, co si cílovou skupinu bude nejspíš teprv hledat. Nová sládkovská generace v Budvaru si tím už každopádně vysloužila významný zápis do kroniky pivovaru.


Sdružení přátel piva vyhlásilo ceny pro rok 2014

[čtvrtek, 6. listopad 2014]

Anketa SPP o nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti roku je nejstarší novodobá soutěž, s tradicí již od roku 1990. Od roku 2002 se ceny předávají pokaždé v jiném městě, jiném regionu, jiném pivovaru. Pro rok letošní padla volba na středočeské Únětice, konkrétně na Únětický pivovar, kde 6. listopadu byly předány ceny SPP těm nejlepším, jejichž výrobky prošly dvoukolovým systémem (anketní a degustační částí) hodnocení předsednictva a Pivního sněmu SPP.

Doslova namačkáni ve „Stodole“ Únětického pivovaru (kde špendlík by ještě propadl, ale myš už asi ne) vyslechli pivovarští odborníci, zástupci oceněných pivovarů i novináři úvodní slovo předsedy SPP Tomáše Erlicha, pozdravy ředitele pivovaru, pana ing. Tkadlece, čerstvě zvoleného (staronového) starosty obce pana ing. Vytisky (ten přidal ke svému projevu i vlastní oslavnou básničku), jakož i ing. Šuráně, prezidenta ČMSMP. A pak už začala „nadílka“ podle jednotlivých kategorií (výsledky níže). Ještě, než si je přečtete a budete pochvalně souhlasit, či ostře protestovat (to je ale tak jediné, co lze proti tomu dělat), pár „drbů“ ze zákulisí.

- Letošní ročník byl ročníkem plným párů a párování, ještě nikdy se prý nestalo, aby tolik pivovarů v rámci kategorií mělo hned dvě první místa.

- Nejdůležitějším faktem vyhlášení je stále zvětšující se trend minipivovarů a pronikání jejich piv do jednotlivých kategorií.

- Skokanem roku se stala 11° Svijany 450, uvařená poprvé teprve v loňském roce.

Po skončení oficielní části programu následovala volná diskuse, ochutnávka vítězných i domácích piv, jakož i komentovaná prohlídka pivovaru. Odpoledne následoval Festival vítězů, určený i širší pivní veřejnosti.

Výsledky Piva roku

Desítka

1) Krušovická 10°; Královský pivovar Krušovice

2) Únětické pivo 10°; Únětický pivovar

3) Hubertus, sv. výč. 10°;Hubertus Kácov

Jedenáctka

1) Max - spec. sv. ležák; Pivovar Ferdinand

2) Svijany 450; Pivovar Svijany

3) Bernard - tradiční čes. sv. ležák; Rodinný pivovar Bernard

Dvanáctka

1) Benedikt, sv. ležák 12°; Břevnovský klášterní piv. sv. Vojtěcha

2) Koutská 12°, sv.ležák; Pivovar Kout na Šumavě

3) Hubertus, sv. ležák Premium 12°; Hubertus Kácov

Speciál

1) Imperial Lager 20%; Břevnovský klášterní pivovar

2) Primátor Exklusiv 16%; Pivovar Náchod

3) Rychtář 15° Speciál; Pivovar Rychtář Hlinsko

Tmavé pivo

1) Eliška, tm. spec. pivo; Měšťanský pivovar v Poličce

2) Bernard, černý ležák s jemnými kvasnicemi; Rodinný piv. Bernard

3) Budweiser Budvar tm. ležák; Budějovický Budvar

Polotmavé pivo

1) Sedm kulí; Pivovar Ferdinand

2) Bernard, jantar. ležák s jemnými kvasnicemi; Rodinný piv. Bernard

3) Primátor ptm. 13%; Pivovar Náchod

3) Antoš, ptm.13°; Pivovar Antoš, Slaný

Pšeničné pivo

1) Sv. Norbert, pšen. sv.; Klášterní pivovar Strahov

2) Primátor Weizenbier; Pivovar Náchod

3) Sv. kvasnic. pšen. ležák Herold; Pivovar Herold Březnice

Svrchně kvašen pivo

1) Sv. Norbert IPA; Klášterní pivovar Strahov

2) Matuška Raptor; Pivovar Matuška, Broumy

3) Tlustý Netopýr; Pivovar Antoš

3) Hostivar H-Ale; Pivovar Hostivar

Minipivovar

1) Jihlavský radniční pivovar

2) Klášterní pivovar Strahov

3) Břevnovský klášterní pivovar sv.Vojtěcha

Pivovar

1) Rodinný pivovar Bernard

2) Pivovar Hubertus Kácov

3) Pivovar Budějovický Budvar

Pivní počin roku

Ing.Alois Srb - za dlouholetou činnost podpory českého piva a rozmanitosti na trhu s pivem (prostřednictvím pořádání Slavnosti piva v Táboře a degustační soutěže Pivní pečeť)

Sládek roku

ing. Josef Vávra - Rodinný pivovar Bernard

Sdružení přátel piva vyhlásilo ceny pro rok 2014

autor: Jana | Blok 18:16 [permalink] [comments: 1]


Program z jiného hrnce

[čtvrtek, 23. říjen 2014]

Říjnové klubové setkání v Pivovarském klubu v Karlíně bylo tentokrát netradiční, opravdu z jiného hrnce. V úterý 21.10. se na něm prezentovali homebreweři. Celkem šest domácích vařičů (z Čech, Moravy i Slovenska) představilo svá piva, vařená v hrnci doma na plotně, v garáži, v zařízení některých mikropivovarů, ale i třeba v prostředí netradičním – v bývalém prasečím chlívku. Jejich dovezené výrobky nejen ochutnávali účastníci večera, ale dostalo se jim i odborného hodnocení. Všechna piva okomentoval a zhodnotil jejich pro- a proti- pan ing. Jan Šuráň. O jeho hodnocení samozřejmě byl velký zájem, i po skončení oficielní části ještě s domovarníky dlouze diskutoval.

A co jsme ochutnali? Od pana Hrona (a bratra) Midnight Ale –IPA 15°, pan Samuel Majerčák se prezentoval se svým Potmehúdem – Czech IPA 13,6°, pan Peter Pašen přivezl 13° Ale. Pan Karel Nečada zaujal přítomné i hodnotitele poněkud netradičním postupem výroby svého Barley wine (dle Ládi Hrušky). Původně plánovaná 18° se poněkud vymkla autorovi z ruky a vzniklo pivo o stupňovitosti spíše 22-23°! Dále pak prezentoval autor ještě Kávový porter 16° a 13,6° Ale. Pánové Březina a Smažil přivezli jediné spodně kvašené pivo večera, ptm. ležák 12,8° Alois. A nakonec piva dvojice Komárek - Kejklíčková (viz foto)- Ginger Ale 12,8° a Komar Stout 15°. Za sebe mohu prohlásit, že mně velmi chutnal ležák Alois, ze svrchně kvašených pak Potmehúd (což prý v překladu znamená šibal).

Program z jiného hrnce

autor: Jana | Blok 11:47 [permalink] [comments: 5]


Kalendář regionálních pivovarů 2015

[úterý, 21. říjen 2014]

V brzké době půjde do výroby 6. ročník stolního týdenního Kalendáře regionálních pivovarů České republiky 2015.

Kdo v něm bude chtít zveřejnit některou pivovarskou akci, kterou pořádá, ať to co nejdříve napíše panu Procházkovi. Stejně tak pište již teď své objednávky, abyste kalendáře dostali co nejdřív, tedy při rozvozu.

Kontakty:

Jiří Procházka

e-mail: jpahk(zav)centrum.cz

tel.: 603 446 774

Kalendář regionálních pivovarů 2015

autor: Chody | Blok 07:54 [permalink] [reaguj]


I giganti umějí uvařit PIVO

[středa, 24. září 2014]

O Dnech českého piva už bylo na PI informací několik. Jednalo se především o tiskové zprávy jednotlivých pivovarů. Na tiskovou konferenci jednoho gigantu jsem byla pozvána, coby zástupce PI. Sice jsem se trochu zpěčovala, že tohle není moje parketa, ale pak jsem si řekla, že „změna je život“ a že to za poznání stojí. A zpětně mohu prohlásit, že jsem zklamaná nebyla.

Pivovar Staropramen slaví letos 145. výročí svého založení. A pivovar si stupňovitostí Výročního Granátu 14,5, uvařeného právě ke zmiňovanému Dni, toto výročí symbolicky připomíná. Samozřejmě, že jsme dostali pivo (v předstihu před ostatními konzumenty) ochutnat. Myslím, že mne nikdo nemůže podezírat z obliby našich gigantů, ale toto pivo bylo výborné!

Podrobnosti byly uvedeny i ve zde publikované tiskové zprávě, jen dodám pár informací pro doplnění: piva bylo uvařeno jen 500 hl, je nefiltrované a nepasterované a je stáčeno pouze do sudů. Prodávat se bude pouze na Den českého piva ve vybraných podnicích. K jeho výrobě byl použit slad plzeňský světlý, karamelový a bavorský, z chmelů pak ŽPČ, Sládek a Premiant. Pivo je polotmavé, vůně karamelovo-chmelové, chuti vyvážené, s doznívající hořkostí. Za ochutnání opravdu stojí.

I giganti umějí uvařit PIVO

autor: Jana | Blok 11:29 [permalink] [comments: 15]


Salón piva v Starej tržnici

[středa, 10. září 2014]

Bratislavská Stará tržnica sa v dňoch 11. – 13. septembra premení na Salón Piva. Takmer štyridsať pivovarov zo Slovenska, Čiech, ale i iných krajín sa stretne na 1. ročníku podujatia, kde sa bude formou ochutnávky prezentovať rozmanitosť a výnimočnosť tradične vareného piva.

Cieľom Salónu Piva v Starej tržnici je predstaviť pivo ako nápoj, ktorý má svoj príbeh, svoju hodnotu, výnimočnosť a poukázať na jeho špecifiká a jednotlivé druhy. Zároveň by chcel naučiť návštevníkov výstavy porozumieť spôsobu podávania a konzumácie piva a jeho kombináciám s rôznymi druhmi jedál. Jeden z organizátorov výstavy, Ivan Čižmárik, dodáva: „Prostredníctvom Salónu Piva by sme chceli povýšiť hodnotu tradične vareného piva na úroveň akú si zaslúži.“

Partnerom podujatia je aj Asociácia malých nezávislých pivovarov Slovenska (AMNPS), ktorej členovia sú okrem samotnej asociácie združení aj v hnutí PIVOBRANA založenom na obranu nezávislého slovenského piva (www.pivobrana.sk). Na výstave sa preto objavia aj členovia asociácie, konkrétne Banskobystrický pivovar Urpiner, rožňavský pivovar Kaltenecker, Bratislavský Meštiansky pivovar, trnavský pivovar Sessler, bratislavský Patrónsky pivovar a minipivovar Richtár Jakub. Predseda AMNPS Ľubomír Vančo túto akciu víta: „Milovníci piva ho už dávno nepijú na kvantitu, zameriavajú sa skôr na pivnú rôznorodosť a kvalitu. Je dobré, že na tomto podujatí im stačí prísť na jedno miesto a môžu ochutnať rôznu zmesku poctivých pív.“

Na Salóne Piva, za vstupné v hodnote 3 €, dostanú návštevníci sklený pohár typu American Lager, katalóg pivovarov a ceruzku, aby si mohli do katalógu robiť poznámky. Nakúpiť si môžu žetóny v hodnote 0,50 €, ktoré si budú môcť zameniť v stánkoch pivovarov za pivo a za jedlo. Viac informácií nájdete na www.salonpiva.sk

autor: Jana | Blok 15:37 [permalink] [reaguj]


Vaří už Padochov?

[čtvrtek, 21. srpen 2014]

Do redakce PI přišel mail tohoto znění:

Ahoj Chody, byl jsem na krátkém výšlapu údolím Oslavy a Jihlavy a narazil jsem v Řeznovicích (kousek od Ivančic) v místní hospodě na pivo z pivovaru Padochov.

Byla to světlá 12° Antonín a po mém dotazu - provozovatel hospody je majitelem pivovaru, a proto tam dodává vlastní pivo. Krom toho na čepu byl Kozel a Starobrno, které tam pár místních pilo. Vývěsní štít je ale znamením, že to myslí s prodejem vlastního piva vážně (a taky všechny popelníky nesly logo Padochovského pivovaru).

Sklo, ve kterém mi přinesla pivko nepříliš sdílná slečna, měla kromě loga označení Pivovarská krčma Ivančice. Bohužel jsem neměl čas v Ivančicích zapátrat, už bylo dost pozdě a já musel stihnout autobus.

Nevím, jestli to už není profláklé, ale myslel jsem, že je Padochov ve fázi přípravy.

Každopádně - pivo bylo v dobré kondici, chuťově velmi slušné.

A ještě jeden poznatek - v osadě (táboru) pod Templštejnem čepují Bratčickou zámeckou 12° a musím říct, že mi chutnala náramně.

Měj se dobře a pivu zdar!

Zdraví Martin

Otázkou tedy zůstává, zda Padochov již vaří, nebo je na čepu Kácov? Ví někdo víc?

Vaří už Padochov?[p1400]

autor: Chody | Blok 20:35 [permalink] [comments: 5]


Pozvánka

[středa, 20. srpen 2014]

INVESTOR ZVE VEŘEJNOST

NA POSLEDNÍ PŘEDSTAVENÍ PROJEKTU

REKONSTRUKCE DOMINIKÁNSKÉHO

DVORA NA ZEMSKÝ PIVOVAR PŘED

HLASOVÁNÍM ZASTUPITELSTVA

Datum a čas:

ČTVRTEK 21.8. 2014 v 17:30 HODIN

Místo:

DOMINIKÁNSKÝ DVŮR - UVNITŘ

BRANICKÁ 44, PRAHA 4 BRANÍK

Od 17:30 hodin bude hrát známy Blues-Folk guitarista Justin Lavash!

Přijďte, položte nám vaše otázky, případně sdělte nám vaše připomínky.

VAŠE VEŘEJNÁ PODPORA JE NUTNÁ!

autor: Jana | Blok 18:28 [permalink] [reaguj]


Zájezd na AnnaFest

[pondělí, 21. červenec 2014]

Dobrý den,

2.8.2014 pořádá KMP-Plzeň jednodenní zájezd do Forchheimu na Annafest. Jedná se o nejoblíbenější letní pivní fest v Bavorsku. Pořádá se v lese nad městem, kde jsou jednotlivá piva čepována do hliněných tupláků přímo ze sklípků.

Jedeme autobusem z Nádražní 16 (před KMP) v 7:30...odjezd z Forchheimu cca ve 20:30, návrat tedy do půlnoci.

Cena jízdenky tam a zpět 550,-

V prodeji přímo v Klubu malých pivovarů, popř. na tel.: 774 790 979

Zájezd na AnnaFest

autor: strny | Blok 22:13 [permalink] [reaguj]


Zamyšlení se nad boomem minipivovarů u nás

[čtvrtek, 3. červenec 2014]

Pár slov o tom, co s sebou taky přináší boom minipivovarů (a na závěr ještě jedna pozvánka)

V uplynulém období jsme měl možnost pozorovat nejen z povzdálí rostoucí oblibu restauračních minipivovarů, která se poznenáhlu změnila v nekontrolovatelný boom. Říkal jsem si, že to je na jednu stranu dobře, ale na druhou přece jen mám výhrady ke třem zásadním věcem. Takže popořádku:

a) Majitelé

Dávno je pryč doba, kdy první minipivovárky zakládali především pivní nadšenci a patrioti, kteří o pivu věděli téměř vše od A do Z a znali celý technologický proces výroby piva včetně toho, že prostě nějakou dobu trvá, než se od doby uvaření stočí do sklenice příslušně pěnivý a chutnající mok. A když neznali, nebáli se zeptat, popř. najmout zkušené lidi anebo třeba odborné garanty, aby se právě jejich pivo objevovalo v ústech štamgastů slovně pouze v superlativech. Nezapomínejme, že první tyto počiny šly do světa v ostré konkurenci jediného správného "chuťově vyváženého" europiva a zákal v pivu se bral jako důsledek jeho zkažení. Kolik jen jsem si právě na toto téma vyslechl slov, abych potom slyšel: "Hele, ono to není zas tak špatné..."

Nebudu jmenovat konkrétní místa, kde jsem byl svědkem dole popsaných jevů, ale pravidelní návštěvníci pivních webů si určitě dosadí sami svůj čas a místo, kde se s uvedeným setkali. Nic z toho, co jsem napsal si nevymýšlím - to podotýkám.

V současné době je vznik nového minipivovaru brán jako dobrý podnikatelský záměr se střednědobou návratností investic, na kterou slyší dokonce nejeden movitý developer. V neposlední řadě je, či spíše byl, vznik nového minipivovaru také do velké míry vítaný projekt na podporu turistického ruchu. Mít svou vlastní značku piva se stalo prestižní záležitostí. Ale už bez dalších souvislostí. Takže ze života: jeden movitý developer, co zrekonstruoval jednu bývalou sladovnu se převelice podivoval, když jsem se ho ironicky zeptal, jestli si dokáže představit, jak bude člověk v gumákách lítat asi 300 metrů přes dvě patra plná návštěvníků obchodní galerie, aby stihl včas povolit kohout při stahování piva do ležáckého sklepa. No nic, při té představě se mu zřejmě udělalo mdlo, protože by to nebylo určitě nikomu vítané a umístil varnu do vhodnějších prostor... Tam se pro změnu muselo kopat za skutečnost, aby ležácký sklep nebyl umístěn v prostorách 3x4 metry proto, aby se již nezmenšovala kapacita restaurace atd. atd. Navzájem jsme na sebe rezignovali. On mně měl za puntíčkáře, já jeho za ... inu za developera.

b) Zaměstnanci

Opakovaně se setkávám s tvrzením, že pivo umí přece uvařit každý ... což nepopírám. Otázkou ale je jaké bude a za jak dlouho k tomu dojde. A také jestli to je cesta trnitá anebo cesta už vyšlapaná. A máme tady problém. Pokud se najme člověk z úřadu práce, z rodiny (jo, to určitě dokážeš) a provede se i třeba minimální základní proškolení, vyjde to stejně akorát tak na nezdařené experimenty a věčné cimrmanovské hledání dávno poznaného. Navíc když tento člověk nemá nic víc než touhu odpracovat si svých 8 hodin. A tak přijde na řadu skřípění zubů a vracení nedopitých piv, úšklebky a taky to, co je pro minipivovar nejhorší - zapíše se na gastrooblohu nesmazatelně černým písmem. Ono sice ... jako jde vymazat, ale když už tam jednou jste, tak se ta špatná pověst napravuje mnohem hůř než kdyby vůbec nikdy nebyla.

Sládci nejsou ... najímají se síly z ulice anebo prej tamten kdysi dělal v pivovaru (např. rozvážel pivo) , tak to bude určitě umět. Asi to není to pravé. Byl jsem s klukama, kteří uvařili výbornou sladinku, opravdu si s ní vyhráli a byli spokojení, že nasypou chmel a je hotovo, ale pak do mladinky nasadili kvasnice, které smíchali s těma z minulé várky a ty ještě s těma z minulé várky - vše bez proprání a pak jim postupně tuhl úsměv na tváři, protože pivo zkyslo anebo smrdělo po myšincích. Mám rád v tomto případě vypůjčený termín od kolegy sommeliéra - "vonící po srsti zmoklého psa" (a někdy dokonce chcíplého psa). Takže pivo se opravdu nenaučí nejen vařit, ale i komplexně dělat za měsíc, ba ani za rok a rozhodně to není osmihodinová práce a jde se domů. To by si měli uvědomit právě majitelé pivovarů, ale také ti, kteří se uvážou do této řehole a koneckonců i méně shovívaví návštěvníci restaurace. Protože pokud má člověk chuť se učit, bude později výsledek vždy už jen lepší. A to je přece dobrá zpráva.

c) Technologie

Současné používané technologie v místních minipivovarech existují podle mého pozorování tři základní s různýma menšíma nebo většíma odbočkama, ale neříkám, že vím vše.

- udělané víceméně na koleně, což je dobře, protože ten, který si je sám dělá, přesně ví, co chce. Tady se jen liší podle toho, jak je daný člověk šikovný a jestli se jedná jen o základ, který se bude postupně více či méně přizpůsobovat poptávce místního trhu. Z takových jsem ochutnal ta nejlepší a nejzajímavější piva

- profi ČR a Evropa - nebudu rozhodně říkat, že se na nich pivo vaří samo, ale i přes vyšší náklady se jedná o nejlepší řešení pro vaření ležáků českého (plzeňského) typu ve větších objemech a ve stále stejné kvalitě. odzkoušené a doladěné do detailů. Navíc firmy, které je nabízejí, provádí zaškolení obsluhy na nejvyšší možné úrovni včetně poskytnutí know-how, receptur aj. Díky nim jsem měl tu čest pracovat pod vedením předních českých odborníků, bývalých zaměstnanců VÚPS. Díky nim jsem se toho mnoho naučil. Kdo má dostatek peněz a požaduje kvalitu - jednoznačná volba.

- (polo ) a profi Asie, kde bych se rád na chvíli zastavil. Je to zřejmě nejschůdnější finanční varianta vzhledem k tomu, kolik nových varen, tanků u nás nese označení Made in China. Nedivím se, i když mě nějako moc nebere, že jsou dodávány s digitálním panelem a různými efektními čudlíky. Stejně si to raději vždycky obejdu sám a měl by to tak dělat každý. Pivo potřebuje osobní kontakt. V poslední době jsem měl možnost dělat na dvou takovýchto zařízeních a povětšinou nešly tak,jak bylo deklarováno anebo správně nereagovaly. Anebo ukazovaly zavádějící informace. Ale třeba to jen byla chyba zapojení místními odborníky. A to je právě to. Kdo tu technologii dodá a kolik o tom všem kolem piva opravdu ví. Zda je dodávka jen otázkou zisku, anebo chce mít dlouhodobě i příznivé reference. Když teploty na displeji nesedí s reálnýma při zcukření, ohřev o 1 C trvá místo minuty jedné pět, pak už je opravdu umění udělat dobré pivko a nebýt z toho všeho otrávený.

Posledně jsem se docela rozčílil, když jsem slyšel: A co chcete za ty peníze? Teda já, když si koupím škodovku a ne právě porsche, taky chci, aby jezdila. Takže třeba to je o typicky českém švejkovském přístupu. Na druhou stranu, odečítat obsah cukrů ve sladině podle teplot z čínského sacharometru je docela zážitek :) Nu což, kompletní dodávka je kompletní dodávka :) Nebudu lhát. Dobré pivo se na nich dá i tak stejně uvařit.

A teď tedy ta pozvánka:

Pokud chcete vědět, jak jsme se v Havířově popasovali s čínskou technologií a českým dodavatelem, který vše výše zmíněné hrubě odbyl, přijďte ochutnat o tomto víkendu pivo Milver na pivní slavnosti na štěrkovnu do Hlučína u Ostravy. Za sebe můžu prohlásit, že se mi podařilo udělat asi mé nejlepší tmavé pivo nazvané MILVERS PORTER 17. A jelikož jsem tam jen pomáhal se zaváděním výroby a na ustálení produktové řady vč. Milver Cannabis (TOTAL HAVR COOL), chtěl jsem se rozloučit s minipivovarem Venuše v Havířově, jak se patří.

Myslím, že se to docela povedlo :)

Marek Pietoň/Ostrava

Zamyšlení se nad boomem minipivovarů u nás

autor: Chody | Blok 13:43 [permalink] [comments: 2]


Otevřený dopis Zemského pivovaru 27.06.2014

[pátek, 27. červen 2014]

Vážení braničtí občané,

Zcela jistě se i k vám dostala zpráva o možné rekonstrukci Dominikánského (Branického) Dvora formou zpráv z médií nebo jste byli přítomni prezentaci Investora, který projekt představuje veřejně právě v tyto dny přímo v areálu Dominikánského Dvora.

Jen pro upřesnění – v průběhu několika posledních let se řada společností a sdružení včetně charitativní Nadace Charty 77 ucházela o tento objekt. Nyní máme příležitost konečně zpřístupnit a i zprovoznit tento nádherný barokní objekt z roku 1625 všem. Pivovar (a naše bohatá pivovarská kultura) je přeci věc veřejná.

Dnes se o tento objekt uchází Zemský pivovar. Chce vrátit původní řemeslnou výrobu piva do Braníku. Včetně restaurace s velkým sálem pro akce a hotelu. Dnes, jako v pořadí další možný Investor, chce dosáhnout na rekonstrukci objektu ve prospěch všech. Investora, občanů i majitele. A bude ho to stát nemalé peníze. To vše zaplatí s rizikem návratnosti. Investor má vytipováno dalších 5 možných lokalit, kde svůj záměr – stavbu malého pivovaru v Praze může realizovat. Přesto Genius loci říká – Dominikánský Dvůr i přes to, že stavba na zelené louce by stála mnohem méně peněz a byla realizovaná mnohem rychleji.

Přes rok trvá příprava možného Investora na rekonstrukci. Velmi náročnou, finančně obtížnou, ale přeci jen realizovatelnou. Připomeňme si jen základní fakta. Čím déle objekt chátrá, tím náročnější je revitalizace a tím nesnadnější je rekonstrukce celého objektu. Návratnost je dnes spočítána na 25 let. Kolik dalších takových možností bude Dominikánský Dvůr mít? To je pouze hypotetická otázka.

Musíme uvést, že chápeme iniciativu místních občanských sdružení. Chápeme jejich nedůvěru a určitě rozumíme jejich veřejnému pesimismu. Staly se věci, kterým nerozumíme a nemůžeme je ani komentovat. Vše, o co se snaží, je ve prospěch vás, branických. A z prvních diskuzí s Vámi, občany, cítíme, že braničtí si přejí, aby Dominikánský dvůr nadále nechátral. Věříme, že náš záměr je odpovědí na tento všeobecný sentiment.

Dovolte nám malou rekapitulaci.

Připomínky ke smlouvě od občanů bude řešit samospráva MČ Prahy 4 s Investorem. Smlouva je Princip. Smlouva je o nastavení pravidel. Pro Investora i majitele. Ta definuje účel pronájmu, tedy to, že v objektu má být pivovar, restaurace. Zdá se nám, že tato definice účelu je jasná. Pokud ze smlouvy není jasné toto budoucí využití a závazky Investora, tak se můžeme snažit to detailněji popsat. Každopádně je ze smlouvy jasné, že nedodržení tohoto záměru je pod sankcí odstoupení od smlouvy ze strany MČ Prahy 4 a je to popsáno více než 10x.

Investor potřebuje jednoho partnera k smluvnímu jednání, ale jelikož pivovarnictví je věc veřejná, Investor je ochoten naslouchat občanům, aby následná investice do cizího majetku odrážel i onen veřejný zájem. A samozřejmě Investor se podřídí relevantním a realizovatelným připomínkám občanů stran dopravy, EIA Certifikátu s tím, že samotný architektonický záměr navíc podléhá schválení Národním Památkovým Ústavem.

Investice do Dominikánského dvora poslouží všem a selský rozum káže, že se jedná o investici dlouhodobou, kde se buduje nikoliv jen samotné prostředí výroby, ale i značka. A co je značka než jen souhrn pocitů těch, které se ta značka dotýká, ať spotřebitele v hospodě anebo souseda naší výroby

v Braníku. Připomínáme, že investor není developer. Investor bude i provozovatel a pro svůj chleba si musí vydělat.

Zástupce Investora bere jako závazné datum 28. 8. 2014, je to rozhodný pro tento záměr. Musí svůj záměr obhájit u investorů a respektovat procesy a harmonogramy, které s tímto záměrem souvisí.

Vážení občané Braníku,

Není mnoho věcí, které můžete přímo ovlivnit. Ale budoucnost Dominikánského Dvora ANO. Vyjádřete svůj názor, dejte své připomínky a dejte podnět ke konečnému a reálnému rozuzlení majitele a Investora i tak, aby to bylo i v prospěch Vás občanů.

Vyjádřete nám svoji přízeň.

Pavel Prchal

Ředitel společnosti, jednatel

Zemský pivovar, s.r.o.

www.zemskypivovar.cz

www.facebook.com/zemskypivovar

info@zemskypivovar.cz

Dále zveme branické občany příští úterý 1.7 v 13h do Cafe Periferie, Branická 49, P.4.

Téma schůzky je opět probrání námětů, připomínek a odpovídání na vznesené dotazy.

autor: Jana | Blok 16:49 [permalink] [reaguj]


Postřehy z budějovických pivních slavností 2014

[neděle, 15. červen 2014]

Každoroční příležitost ochutnat i v Českých Budějovicích nějaká zajímavá piva jsme nevynechali ani letos, i když v místním KMP si lze dopřávat menší pivní slavnosti třeba i každý týden.

Oproti loňsku se vstupné zvýšilo o 100 %. Koneckonců bylo jasné, že loňská novinková dvacetikoruna (do té doby býval vstup zdarma) je jen takovým testem, jak to lidi skousnou a že pokud to skousnou, u dvacky nezůstane. Myslím, že se cena časem ustálí na nějakých 80–100 korunách.

Užili jsme si i tradiční vypuzení ze stinného útočiště. Schovat se před vedrem do pavilonu není dobrý nápad, neboť ten se s nástupem večera pravidelně mění v pavilon vřeštících opic. Ale co by to bylo za pivní slavnosti, kdyby na nich pořádně nahlas nedunělo „gdhyž se u nás chlaphy phoperou, tagjenom nožém anebo sekerou“. K pivním slavnostem prostě patří rámus, protože lidé se neumí bavit sami, je potřeba jim tu zábavu nějak narvat do palic. Aspoň u toho piva netlachají blbosti, když stejně není slyšet vlastního slova… Takže jsme si znechuceně sbalili věci, piva a šli ven.

Konečně jsem se tedy v textu propracoval k pivu. Ochutnali jsme piva skvělá, piva rozpačitá a taky nějaké vyložené pivní ostudy. Tentokrát budu jmenovat i ta špatná, protože už mě to s nimi nebaví. Například takový „Staročeský ležák“ u stánku „Pivní speciality“. Nevšimnul jsem si, že by tam někde udávali místo původu. Takže asi odněkud z nejtemnějších močálů pivního Půlnočního království. Takhle nějak si představuji chuť výluhu z ponožek po celodenní horské túře. Vlastně ne, spíš po celotýdenním čundru. „Hořká neřest“, hlásal nápis. No, hořké to moc nebylo, ale neřest to byla velká.

Děsné pokusy o pivo se čepovaly i u stánku rokycanského minipivovaru U Stočesů. Vrcholem tamní drzosti bylo pšeničné pivo. Chuťově něco mezi pivem a čisticím prostředkem. Na klasické hodnotící škále bych se nerozpakoval jít přes 8. To se vážně nestydí podávat lidem něco tak zjevně vadného a chtít za ten ekl ještě peníze?

Na druhou stranu, třebíčský Urban, s kterým jsem měl v minulosti opakovaně špatné zkušenosti, mile překvapil. A to v poslední době taky opakovaně. Asi už tedy přestanu považovat chutné pivo od Urbana za překvapení.

Největší pivní potěšení na nás čekalo v útrobách historické dodávky Citroën, rozvážející po akcích všeradické pivo. Tam jsme šli ovšem na jistotu a nebyli jsme zklamaní. Všeradice jsou pro mě jedním z důkazů, že zakládání nových pivovárků má smysl.

Nakonec jsme se jako už snad tradičně zasekli u stánku zvíkovského pivovaru. Slušná pivka, přátelský pokec – a je tady půlnoc. Příjemně strávený páteční a sobotní večer. Za rok jdeme zase.

autor: jiri.kana | Blok 19:46 [permalink] [comments: 7]


Boom malých a minipivovarů v Polsku.

[čtvrtek, 22. květen 2014]

V poslední době pijí Poláci víc piva, než dříve. Se spotřebou 98,5 lt postoupili v Evropě na páté místo v konzumaci piva na osobu. Už nějakou dobu zřejmě není Polsko v pivě to co dříve. Na výstavu piva se tu malé pivovary podílí jednou desetinou. Ovšem je otázka, co spadá do jejich kategorie malé pivovary. Celkově se ve vývozu piva v Evropě vyšvihli na třetí místo po Německu Velké Británii. Podle prognóz má tento růst vydržet několik let. Tolik z tiskových zpráv. To by mně zajímalo, jestli v jejich produkci je započítáno i to, co si u nich nechají vařit některé naše pivovary.

autor: Traper | Blok 09:43 [permalink] [comments: 5]


III. Černokostelecké VYSMOLENÍ - co bude na čepu?

[pátek, 16. květen 2014]

11% SMOLINEC witbier svrchně kvašené pšeničné pivo belgického typu.

14% ŠPA Šnajdr Pale Ale svrchně kvašené pivo anglického typu s vyšší hořkostí.

13,7% ŽITOVEC spodně kvašený žitný speciál co se může kousat.

20% VYSMOLENEC barrel aging baltic porter dozrávaný v dřevěných sudech od francouzského Bourgogne AOC Pinot Noir, točené a lahvované.

11% ZELENÝ ZAJÍC ležák chmelený zeleným chmelem odrůdy Sládek macerací v mladinové pánvi - vařeno v Kynšperku nad Ohří.

11% HOSTOMICKÁ KŘÍŽOVKA světlý ležák - vařená v Hostomicích pod Brdy.

14% tmavý speciál z čerstvě vysmolených dřevěných sudů.

III. Černokostelecké VYSMOLENÍ - co bude na čepu?

autor: Kostelec | Blok 13:09 [permalink] [comments: 1]


Je libo pivo z Krásného Března či Koutné?

[pátek, 16. květen 2014]

Pražský Český pivní festival si tak trochu hraje na českého bratříčka Octoberfestu. A v něčem je opravdu světový. Dle jeho webu zde ochutnáte piva uvařená v již uzavřených provozech - např. nealkoholické z pivovaru Krásné Březno. Pivní rozmanitost (dále PiRo) bude čepovat také pivo z Krásného Března a navíc i z Kutné Hory a Znojma. Ani jsem nevěděl, že PiRo prodává i piva od Heinekenu :(

U PiRo ochutnáte i zbrusu "nová" piva, o kterých jsem dosud vůbec neslyšel (moje neinformovanost :)), takže zřejmě poprvé koštnete Kostelecký kahan či Sokolské pivo (zřejmě vařeno k nějakému sletu). Koukám, že přibyl i další pivovar v našem kraji - Koutná na Šumavě...

Prostě příležitostí ochutnat dosud neexistující piva budete mít víc než dost :)

Akce, která si hraje na největší pivní akci u nás si není schopna pro svoji prezentaci zajistit pravdivé informace o pivech a pivovarech...

Je libo pivo z Krásného Března či Koutné?

autor: Chody | Blok 07:54 [permalink] [comments: 8]


VELIKONOCE v Černokosteleckém pivováru

[čtvrtek, 17. duben 2014]

SOBOTA 19/4 - 14% světlý speciál Šnajdr.

NEDĚLE 20/4 - 13,6% ŠPA Šnajdr Pale Ale.

PONDĚLÍ 21/4 - 11,5% Šnajdr witbier.

V sobotu 19/4/2014 narazíme další pivo z našeho minipivovaru Šnajdr. Tentokráte se bude jednat o várku číslo 4 vařenou 25/1/2014 a světlý speciál. Použité slady: plzeňský (Rajhrad), mnichovský (Kounice), Carared (Weyermann), chmel žatecký poloraný červeňák a Sládek, pivovarské kvasnice. Nefiltrováno, nepasterováno, chmeleno za střízliva, hořkost 30 EBU, barva 23 EBC. Vařeno s láskou.

V neděli 20/4 se bude jednat o 13,6% ŠPA Šnajdr Pale Ale, složení: plzeňský slad (Olivětín), mnichovský slad (Chodová Planá), Carapils, Carared, Caraamber (Wyermann), chmel: Bramling cross, Fuggle (UK), pivovarské kvasnice svrchního kvašení, nefiltrováno, nepasterováno, barva 19 EBC, hořkost 35 EBU.

V pondělí 21/4 se bude narážet 11,5% witbier, složení: plzeňský slad (Zábřeh na Moravě), pšeničný slad (Kounice), nesladovaná pšenice, pomerančová kůra, koriandr, chmel (bramling cross - UK), pivovarské kvasnice svrchního kvašení, nefiltrováno, nepasterováno, barva 7 EBC, hořkost 14 EBU.

VELIKONOCE v Černokosteleckém pivováru

autor: Kostelec | Blok 09:24 [permalink] [reaguj]


Na Modravě v plné parádě

[neděle, 6. duben 2014]

První naražení modravského piva Lyer v únoru letošního roku, jakož i seznámení s pivovarem samotným, jsem popsala ve svém nedávném článku. To však byla na čepu pouze část sortimentu. A tehdy i budova nesla ještě známky stavebního ruchu. Od té doby uplynulo pár týdnů a… výrazný to skok kupředu. Přesvědčit na vlastní oči jsem se mohla v pátek 4. dubna, kdy jsem byla pozvána na oficielní otevření tohoto nového přírůstku do rodiny minipivovarů.

Oslava se nesla především v duchu poděkování stavbařům a dodavatelům technologií, kteří se v krátké době (prý jen 7 měsíců) o tento pivní stánek (a samozřejmě penzion a restauraci) zasloužili. Pivovar pozdravil ředitel Národního parku Šumava mgr. J. Mánek (a zdůraznil, že on má rád silná piva, takže doufá, že na ně bude na Modravu chodit) i starosta obce Modrava ing. A. Schubert (ten zas – pro změnu - pivo nepije, ale místní pivovar vítá). Projevů bylo povícero, tak jak to při slavnostním „výkopu“ bývá. Mne zaujala některá líčení, jak se k práci na pivovaru dotyční dostali. Bylo by to na delší vyprávění, ale třeba jeden z významných dodavatelů jezdil (a jezdí) na Modravu coby cyklista. A prý - slovo dalo slovo…

Autor projektu pivovaru, doc. Chládek, zase přiznal, že Šumavu moc nezná, ale okouzlila jej. Samozřejmě hovořil o pivovaru samém i pivu, v čemž mu sekundoval sládek pan Kouba. A pak už pivo „teklo proudem“. A ne jen jeden druh, ale všechna piva, dříve slibovaná: světlá a tmavá 11° i světlá 12°. Těžko by se vybíralo, které bylo lepší. Sládek dobře uvařil všechna. Přijďte ochutnat a nemusíte se bát, že zabloudíte. Přístupové cesty jsou dobře značené! Tak Dej Bůh štěstí.

Na Modravě v plné parádě

autor: Jana | Blok 22:14 [permalink] [comments: 2]


Vraník z Trnavy

[pátek, 21. březen 2014]

Pan Luděk Vraník nám zaslal informace o svém budoucím pivovárku:

Otevření pivovaru by mělo být do konce května, varna je měděná umístěná v hostinci s devadesátiletou tradicí. Způsob vaření na dva rmuty, jedna várka 550 l. Klasická spilka a ležácký sklep. Předpokládaný roční výstav 600 hl, většina pro hostinec, část pro prodej přes ulici a další hospody.

Sortiment pro začátek: Vraník 10° světlý výčepní filtrovaný; Vraník 11°světlý kroužkový nefiltrovaný ležák; Vraník 12°polotmavý nefiltrovaný speciál. Dále se uvidí.

Další služby v kombinaci s pivovarem: speciality z pivovarské kuchyně; pivovarská zahrádka; penzion s 35 lůžky; firemní akce, svatby, oslavy až pro 130 osob, salónky pro 30, 80 a 130 osob; prohlídky minipivovaru s ochutnávkou, kurzy vaření piva...

autor: Chody | Blok 10:33 [permalink] [comments: 2]


Exkurze do pivovarů ve Stříteži a Ostravici

[středa, 19. březen 2014]

Republika Ovipistán domluvila v rámci své letošní poznávací cesty po nových minipivovarech Moravskoszeského kraje ("Beer de Mor") exkurzi v Pivovaru Radas ve Stříteži na sobotu 29. 3. 2014 od 13:00 a exkurzi do Beskydského pivovaru v Ostravici na neděli 30. 3. 2014 od 10:00. Vzhledem k tomu, že je na těchto exkurzích žádoucí větší počet účastníků (cca deset) a my jsme jen čtyři, uvítáme další zájemce, kteří by naši skupinu rozšířili (a tím taky snížili cenu na osobu :-)). Zájemce prosím, aby mi dali vědět na mail pavel@ovipistan.cz, nebo pokud se rozmyslíte na poslední chvíli, prostě doražte v daný termín přímo k pivovaru.

Milovníky dobrého piva zdraví předseda vlády Republiky Ovipistán

autor: Kari | Blok 10:13 [permalink] [comments: 3]


Zájezd Karosou ŠD 11 do pivovaru Dampfbier Zwiesel

[sobota, 15. březen 2014]

Dobrý den,

dovolím si Vás tímto pozvat na poslední chvíli k zájezd do pivovaru Dampfbier Zwiesel.

Zájezd se uskuteční tuto sobotu s odjezdem v 10:00 od Klubu Malých Pivovarů v Nádražní 16, Plzeň. Návrat tamtéž okolo 20:00.

Cena zpáteční jízdenky je 200,-. Ve Zwieselu zajištěna prohlídka pivovaru včetně ochutnávky (4,8 EUR)

Po prohlídce sezení na šalandě s možností konzumace kompletního sortimentu.

Místa můžete rezervovat na tel.: 774 790 979

Zájezd Karosou ŠD 11 do pivovaru Dampfbier Zwiesel

autor: strny | Blok 10:00 [permalink] [comments: 6]


«« « Strana 6 z 28 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

Islám v ČR nechceme Pivní prodejna Pod Zelenou Horou Vrčeň