Reklama na PI Reklama na PI Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivní blok

Pivní blokOtevřený dopis Zemského pivovaru 27.06.2014

[pátek, 27. červen 2014]

Vážení braničtí občané,

Zcela jistě se i k vám dostala zpráva o možné rekonstrukci Dominikánského (Branického) Dvora formou zpráv z médií nebo jste byli přítomni prezentaci Investora, který projekt představuje veřejně právě v tyto dny přímo v areálu Dominikánského Dvora.

Jen pro upřesnění – v průběhu několika posledních let se řada společností a sdružení včetně charitativní Nadace Charty 77 ucházela o tento objekt. Nyní máme příležitost konečně zpřístupnit a i zprovoznit tento nádherný barokní objekt z roku 1625 všem. Pivovar (a naše bohatá pivovarská kultura) je přeci věc veřejná.

Dnes se o tento objekt uchází Zemský pivovar. Chce vrátit původní řemeslnou výrobu piva do Braníku. Včetně restaurace s velkým sálem pro akce a hotelu. Dnes, jako v pořadí další možný Investor, chce dosáhnout na rekonstrukci objektu ve prospěch všech. Investora, občanů i majitele. A bude ho to stát nemalé peníze. To vše zaplatí s rizikem návratnosti. Investor má vytipováno dalších 5 možných lokalit, kde svůj záměr – stavbu malého pivovaru v Praze může realizovat. Přesto Genius loci říká – Dominikánský Dvůr i přes to, že stavba na zelené louce by stála mnohem méně peněz a byla realizovaná mnohem rychleji.

Přes rok trvá příprava možného Investora na rekonstrukci. Velmi náročnou, finančně obtížnou, ale přeci jen realizovatelnou. Připomeňme si jen základní fakta. Čím déle objekt chátrá, tím náročnější je revitalizace a tím nesnadnější je rekonstrukce celého objektu. Návratnost je dnes spočítána na 25 let. Kolik dalších takových možností bude Dominikánský Dvůr mít? To je pouze hypotetická otázka.

Musíme uvést, že chápeme iniciativu místních občanských sdružení. Chápeme jejich nedůvěru a určitě rozumíme jejich veřejnému pesimismu. Staly se věci, kterým nerozumíme a nemůžeme je ani komentovat. Vše, o co se snaží, je ve prospěch vás, branických. A z prvních diskuzí s Vámi, občany, cítíme, že braničtí si přejí, aby Dominikánský dvůr nadále nechátral. Věříme, že náš záměr je odpovědí na tento všeobecný sentiment.

Dovolte nám malou rekapitulaci.

Připomínky ke smlouvě od občanů bude řešit samospráva MČ Prahy 4 s Investorem. Smlouva je Princip. Smlouva je o nastavení pravidel. Pro Investora i majitele. Ta definuje účel pronájmu, tedy to, že v objektu má být pivovar, restaurace. Zdá se nám, že tato definice účelu je jasná. Pokud ze smlouvy není jasné toto budoucí využití a závazky Investora, tak se můžeme snažit to detailněji popsat. Každopádně je ze smlouvy jasné, že nedodržení tohoto záměru je pod sankcí odstoupení od smlouvy ze strany MČ Prahy 4 a je to popsáno více než 10x.

Investor potřebuje jednoho partnera k smluvnímu jednání, ale jelikož pivovarnictví je věc veřejná, Investor je ochoten naslouchat občanům, aby následná investice do cizího majetku odrážel i onen veřejný zájem. A samozřejmě Investor se podřídí relevantním a realizovatelným připomínkám občanů stran dopravy, EIA Certifikátu s tím, že samotný architektonický záměr navíc podléhá schválení Národním Památkovým Ústavem.

Investice do Dominikánského dvora poslouží všem a selský rozum káže, že se jedná o investici dlouhodobou, kde se buduje nikoliv jen samotné prostředí výroby, ale i značka. A co je značka než jen souhrn pocitů těch, které se ta značka dotýká, ať spotřebitele v hospodě anebo souseda naší výroby

v Braníku. Připomínáme, že investor není developer. Investor bude i provozovatel a pro svůj chleba si musí vydělat.

Zástupce Investora bere jako závazné datum 28. 8. 2014, je to rozhodný pro tento záměr. Musí svůj záměr obhájit u investorů a respektovat procesy a harmonogramy, které s tímto záměrem souvisí.

Vážení občané Braníku,

Není mnoho věcí, které můžete přímo ovlivnit. Ale budoucnost Dominikánského Dvora ANO. Vyjádřete svůj názor, dejte své připomínky a dejte podnět ke konečnému a reálnému rozuzlení majitele a Investora i tak, aby to bylo i v prospěch Vás občanů.

Vyjádřete nám svoji přízeň.

Pavel Prchal

Ředitel společnosti, jednatel

Zemský pivovar, s.r.o.

www.zemskypivovar.cz

www.facebook.com/zemskypivovar

info@zemskypivovar.cz

Dále zveme branické občany příští úterý 1.7 v 13h do Cafe Periferie, Branická 49, P.4.

Téma schůzky je opět probrání námětů, připomínek a odpovídání na vznesené dotazy.

autor: Jana | Blok 16:49 [permalink] [reaguj]


Postřehy z budějovických pivních slavností 2014

[neděle, 15. červen 2014]

Každoroční příležitost ochutnat i v Českých Budějovicích nějaká zajímavá piva jsme nevynechali ani letos, i když v místním KMP si lze dopřávat menší pivní slavnosti třeba i každý týden.

Oproti loňsku se vstupné zvýšilo o 100 %. Koneckonců bylo jasné, že loňská novinková dvacetikoruna (do té doby býval vstup zdarma) je jen takovým testem, jak to lidi skousnou a že pokud to skousnou, u dvacky nezůstane. Myslím, že se cena časem ustálí na nějakých 80–100 korunách.

Užili jsme si i tradiční vypuzení ze stinného útočiště. Schovat se před vedrem do pavilonu není dobrý nápad, neboť ten se s nástupem večera pravidelně mění v pavilon vřeštících opic. Ale co by to bylo za pivní slavnosti, kdyby na nich pořádně nahlas nedunělo „gdhyž se u nás chlaphy phoperou, tagjenom nožém anebo sekerou“. K pivním slavnostem prostě patří rámus, protože lidé se neumí bavit sami, je potřeba jim tu zábavu nějak narvat do palic. Aspoň u toho piva netlachají blbosti, když stejně není slyšet vlastního slova… Takže jsme si znechuceně sbalili věci, piva a šli ven.

Konečně jsem se tedy v textu propracoval k pivu. Ochutnali jsme piva skvělá, piva rozpačitá a taky nějaké vyložené pivní ostudy. Tentokrát budu jmenovat i ta špatná, protože už mě to s nimi nebaví. Například takový „Staročeský ležák“ u stánku „Pivní speciality“. Nevšimnul jsem si, že by tam někde udávali místo původu. Takže asi odněkud z nejtemnějších močálů pivního Půlnočního království. Takhle nějak si představuji chuť výluhu z ponožek po celodenní horské túře. Vlastně ne, spíš po celotýdenním čundru. „Hořká neřest“, hlásal nápis. No, hořké to moc nebylo, ale neřest to byla velká.

Děsné pokusy o pivo se čepovaly i u stánku rokycanského minipivovaru U Stočesů. Vrcholem tamní drzosti bylo pšeničné pivo. Chuťově něco mezi pivem a čisticím prostředkem. Na klasické hodnotící škále bych se nerozpakoval jít přes 8. To se vážně nestydí podávat lidem něco tak zjevně vadného a chtít za ten ekl ještě peníze?

Na druhou stranu, třebíčský Urban, s kterým jsem měl v minulosti opakovaně špatné zkušenosti, mile překvapil. A to v poslední době taky opakovaně. Asi už tedy přestanu považovat chutné pivo od Urbana za překvapení.

Největší pivní potěšení na nás čekalo v útrobách historické dodávky Citroën, rozvážející po akcích všeradické pivo. Tam jsme šli ovšem na jistotu a nebyli jsme zklamaní. Všeradice jsou pro mě jedním z důkazů, že zakládání nových pivovárků má smysl.

Nakonec jsme se jako už snad tradičně zasekli u stánku zvíkovského pivovaru. Slušná pivka, přátelský pokec – a je tady půlnoc. Příjemně strávený páteční a sobotní večer. Za rok jdeme zase.

autor: jiri.kana | Blok 19:46 [permalink] [comments: 7]


Boom malých a minipivovarů v Polsku.

[čtvrtek, 22. květen 2014]

V poslední době pijí Poláci víc piva, než dříve. Se spotřebou 98,5 lt postoupili v Evropě na páté místo v konzumaci piva na osobu. Už nějakou dobu zřejmě není Polsko v pivě to co dříve. Na výstavu piva se tu malé pivovary podílí jednou desetinou. Ovšem je otázka, co spadá do jejich kategorie malé pivovary. Celkově se ve vývozu piva v Evropě vyšvihli na třetí místo po Německu Velké Británii. Podle prognóz má tento růst vydržet několik let. Tolik z tiskových zpráv. To by mně zajímalo, jestli v jejich produkci je započítáno i to, co si u nich nechají vařit některé naše pivovary.

autor: Traper | Blok 09:43 [permalink] [comments: 5]


III. Černokostelecké VYSMOLENÍ - co bude na čepu?

[pátek, 16. květen 2014]

11% SMOLINEC witbier svrchně kvašené pšeničné pivo belgického typu.

14% ŠPA Šnajdr Pale Ale svrchně kvašené pivo anglického typu s vyšší hořkostí.

13,7% ŽITOVEC spodně kvašený žitný speciál co se může kousat.

20% VYSMOLENEC barrel aging baltic porter dozrávaný v dřevěných sudech od francouzského Bourgogne AOC Pinot Noir, točené a lahvované.

11% ZELENÝ ZAJÍC ležák chmelený zeleným chmelem odrůdy Sládek macerací v mladinové pánvi - vařeno v Kynšperku nad Ohří.

11% HOSTOMICKÁ KŘÍŽOVKA světlý ležák - vařená v Hostomicích pod Brdy.

14% tmavý speciál z čerstvě vysmolených dřevěných sudů.

III. Černokostelecké VYSMOLENÍ - co bude na čepu?

autor: Kostelec | Blok 13:09 [permalink] [comments: 1]


Je libo pivo z Krásného Března či Koutné?

[pátek, 16. květen 2014]

Pražský Český pivní festival si tak trochu hraje na českého bratříčka Octoberfestu. A v něčem je opravdu světový. Dle jeho webu zde ochutnáte piva uvařená v již uzavřených provozech - např. nealkoholické z pivovaru Krásné Březno. Pivní rozmanitost (dále PiRo) bude čepovat také pivo z Krásného Března a navíc i z Kutné Hory a Znojma. Ani jsem nevěděl, že PiRo prodává i piva od Heinekenu :(

U PiRo ochutnáte i zbrusu "nová" piva, o kterých jsem dosud vůbec neslyšel (moje neinformovanost :)), takže zřejmě poprvé koštnete Kostelecký kahan či Sokolské pivo (zřejmě vařeno k nějakému sletu). Koukám, že přibyl i další pivovar v našem kraji - Koutná na Šumavě...

Prostě příležitostí ochutnat dosud neexistující piva budete mít víc než dost :)

Akce, která si hraje na největší pivní akci u nás si není schopna pro svoji prezentaci zajistit pravdivé informace o pivech a pivovarech...

Je libo pivo z Krásného Března či Koutné?

autor: Chody | Blok 07:54 [permalink] [comments: 8]


VELIKONOCE v Černokosteleckém pivováru

[čtvrtek, 17. duben 2014]

SOBOTA 19/4 - 14% světlý speciál Šnajdr.

NEDĚLE 20/4 - 13,6% ŠPA Šnajdr Pale Ale.

PONDĚLÍ 21/4 - 11,5% Šnajdr witbier.

V sobotu 19/4/2014 narazíme další pivo z našeho minipivovaru Šnajdr. Tentokráte se bude jednat o várku číslo 4 vařenou 25/1/2014 a světlý speciál. Použité slady: plzeňský (Rajhrad), mnichovský (Kounice), Carared (Weyermann), chmel žatecký poloraný červeňák a Sládek, pivovarské kvasnice. Nefiltrováno, nepasterováno, chmeleno za střízliva, hořkost 30 EBU, barva 23 EBC. Vařeno s láskou.

V neděli 20/4 se bude jednat o 13,6% ŠPA Šnajdr Pale Ale, složení: plzeňský slad (Olivětín), mnichovský slad (Chodová Planá), Carapils, Carared, Caraamber (Wyermann), chmel: Bramling cross, Fuggle (UK), pivovarské kvasnice svrchního kvašení, nefiltrováno, nepasterováno, barva 19 EBC, hořkost 35 EBU.

V pondělí 21/4 se bude narážet 11,5% witbier, složení: plzeňský slad (Zábřeh na Moravě), pšeničný slad (Kounice), nesladovaná pšenice, pomerančová kůra, koriandr, chmel (bramling cross - UK), pivovarské kvasnice svrchního kvašení, nefiltrováno, nepasterováno, barva 7 EBC, hořkost 14 EBU.

VELIKONOCE v Černokosteleckém pivováru

autor: Kostelec | Blok 09:24 [permalink] [reaguj]


Na Modravě v plné parádě

[neděle, 6. duben 2014]

První naražení modravského piva Lyer v únoru letošního roku, jakož i seznámení s pivovarem samotným, jsem popsala ve svém nedávném článku. To však byla na čepu pouze část sortimentu. A tehdy i budova nesla ještě známky stavebního ruchu. Od té doby uplynulo pár týdnů a… výrazný to skok kupředu. Přesvědčit na vlastní oči jsem se mohla v pátek 4. dubna, kdy jsem byla pozvána na oficielní otevření tohoto nového přírůstku do rodiny minipivovarů.

Oslava se nesla především v duchu poděkování stavbařům a dodavatelům technologií, kteří se v krátké době (prý jen 7 měsíců) o tento pivní stánek (a samozřejmě penzion a restauraci) zasloužili. Pivovar pozdravil ředitel Národního parku Šumava mgr. J. Mánek (a zdůraznil, že on má rád silná piva, takže doufá, že na ně bude na Modravu chodit) i starosta obce Modrava ing. A. Schubert (ten zas – pro změnu - pivo nepije, ale místní pivovar vítá). Projevů bylo povícero, tak jak to při slavnostním „výkopu“ bývá. Mne zaujala některá líčení, jak se k práci na pivovaru dotyční dostali. Bylo by to na delší vyprávění, ale třeba jeden z významných dodavatelů jezdil (a jezdí) na Modravu coby cyklista. A prý - slovo dalo slovo…

Autor projektu pivovaru, doc. Chládek, zase přiznal, že Šumavu moc nezná, ale okouzlila jej. Samozřejmě hovořil o pivovaru samém i pivu, v čemž mu sekundoval sládek pan Kouba. A pak už pivo „teklo proudem“. A ne jen jeden druh, ale všechna piva, dříve slibovaná: světlá a tmavá 11° i světlá 12°. Těžko by se vybíralo, které bylo lepší. Sládek dobře uvařil všechna. Přijďte ochutnat a nemusíte se bát, že zabloudíte. Přístupové cesty jsou dobře značené! Tak Dej Bůh štěstí.

Na Modravě v plné parádě

autor: Jana | Blok 22:14 [permalink] [comments: 2]


Vraník z Trnavy

[pátek, 21. březen 2014]

Pan Luděk Vraník nám zaslal informace o svém budoucím pivovárku:

Otevření pivovaru by mělo být do konce května, varna je měděná umístěná v hostinci s devadesátiletou tradicí. Způsob vaření na dva rmuty, jedna várka 550 l. Klasická spilka a ležácký sklep. Předpokládaný roční výstav 600 hl, většina pro hostinec, část pro prodej přes ulici a další hospody.

Sortiment pro začátek: Vraník 10° světlý výčepní filtrovaný; Vraník 11°světlý kroužkový nefiltrovaný ležák; Vraník 12°polotmavý nefiltrovaný speciál. Dále se uvidí.

Další služby v kombinaci s pivovarem: speciality z pivovarské kuchyně; pivovarská zahrádka; penzion s 35 lůžky; firemní akce, svatby, oslavy až pro 130 osob, salónky pro 30, 80 a 130 osob; prohlídky minipivovaru s ochutnávkou, kurzy vaření piva...

autor: Chody | Blok 10:33 [permalink] [comments: 2]


Exkurze do pivovarů ve Stříteži a Ostravici

[středa, 19. březen 2014]

Republika Ovipistán domluvila v rámci své letošní poznávací cesty po nových minipivovarech Moravskoszeského kraje ("Beer de Mor") exkurzi v Pivovaru Radas ve Stříteži na sobotu 29. 3. 2014 od 13:00 a exkurzi do Beskydského pivovaru v Ostravici na neděli 30. 3. 2014 od 10:00. Vzhledem k tomu, že je na těchto exkurzích žádoucí větší počet účastníků (cca deset) a my jsme jen čtyři, uvítáme další zájemce, kteří by naši skupinu rozšířili (a tím taky snížili cenu na osobu :-)). Zájemce prosím, aby mi dali vědět na mail pavel@ovipistan.cz, nebo pokud se rozmyslíte na poslední chvíli, prostě doražte v daný termín přímo k pivovaru.

Milovníky dobrého piva zdraví předseda vlády Republiky Ovipistán

autor: Kari | Blok 10:13 [permalink] [comments: 3]


Zájezd Karosou ŠD 11 do pivovaru Dampfbier Zwiesel

[sobota, 15. březen 2014]

Dobrý den,

dovolím si Vás tímto pozvat na poslední chvíli k zájezd do pivovaru Dampfbier Zwiesel.

Zájezd se uskuteční tuto sobotu s odjezdem v 10:00 od Klubu Malých Pivovarů v Nádražní 16, Plzeň. Návrat tamtéž okolo 20:00.

Cena zpáteční jízdenky je 200,-. Ve Zwieselu zajištěna prohlídka pivovaru včetně ochutnávky (4,8 EUR)

Po prohlídce sezení na šalandě s možností konzumace kompletního sortimentu.

Místa můžete rezervovat na tel.: 774 790 979

Zájezd Karosou ŠD 11 do pivovaru Dampfbier Zwiesel

autor: strny | Blok 10:00 [permalink] [comments: 6]


Výsledky Tábor 2014

[sobota, 22. únor 2014]

Extra silné pivo

1 Dobřanský svatý Vít 23% Pivovar ‐ restaurant Modrá hvězda, Dobřany

2 Klášterní speciál No 2 Restaurace a pivovar U Tří růží, Praha

3 Primátor rytířský 21% Primátor a.s., Náchod

4 20° Stout Zvíkov Pivovarský dvůr Zvíkov, s.r.o., Písek

5 Kapitula Strong ALE 22° Pivovar Kaltenecker, s.r.o., Rožňava

6 Sessler 21% Pivovar Sessler, Trnava

7 Rožňavký Porter 19° Pivovar Kaltenecker, s.r.o., Rožňava

Kvasnicové pivo

1 Kvasničák Pivovar Svijany a.s., Příšovice

2 Horehleď Pivovar Hrádek, s.r. o., Slavičín

3 Hubertus kvasnicový ležák Pivovar Kácov, s.r.o., Kácov

4 Kvasničák Pivovar Holba a.s., Hanušovice

5 Bernard kvasnicová desítka Rodinný pivovar Bernard a.s., Humpolec

6 Hofmark Ahre 5% Hofmark Brauerei Kg, Cham

Nealkoholické pivo

1 Zlatý bažant nealkoholický Heineken Slovensko a.s., Hurbanovo

2 Pilot Pivovar Vratislavice, HOLS, a.s., Liberec

2 Bernard Free Jantar Rodinný pivovar Bernard a.s., Humpolec

4 Zlatopramen NA Pivovar Starobrno, Heineken ČR

5 Litovel Free Pivovar Litovel a.s.

6 Lobkowicz Premium nealko Pivovar Protivín a.s.

7 Pito Pivovar Samson, a.s.

Nefiltrované pivo

1 Holba kvasničák Pivovar Holba a.s., Hanušovice

2 Světlý ležák František Sklárna minipivovar Novosad a syn, Harrachov s.r.o.

3 Postřižinské nefiltrované Pivovar Nymburk, s.r.o.

4 Konrad IQ Pivovar Vratislavice, HOLS, a.s., Liberec

5 Hrabalův jubilejní Pivovar Nymburk s.r.o.

6 Ferdinand nefiltrované pivo Pivovar Ferdinad a.s., Benešov

Pivo typu ALE

1 Tlustý netopýr Pivovar Antoš, Golem Slaný

2 H ‐ ALE 15° Pivo Hostivar, a. s., Praha

3 Všerad IPA 14% SOME CZ, s.r. o., minipivovar Všerad, Všeradice

4 Litovelský Indián Pale ALE Pivovar Litovel a.s.

5 Permon Indian PAPE ALE 14° P.I.P.A. Pivovar Permon s.r.o., Sokolov

6 Svatý Norbert Brown ALE 15° Klášterní pivovar Strahov, Praha

Ptm pivo z minipivovarů

1 Magor 1. Zichovecká, Klobúky

2 12°polotmavá Černý orel Pivovar Černý orel, s.r.o., Kroměříž

3 Polotmavá třináctka Pivovar Antoš, Golem Slaný

4 Všerad 11% SOME CZ, s.r. o., minipivovar Všerad, Všeradice

5 Svatovar polotmavý Prémium První soukromý pivovar společenský v Lipníku

6 Polotmavý speciál 17° Poddžbánský pivovar, s.r.o., Praha

7 ZBUJ ‐ Vídeňský ležák Beskydský pivovárek, s. r. o., Ostravice

Ptm

1 Něžný barbar Pivovar Nymburk, s.r.o.

2 Kaprál 11% Banskobystrický pivovar a.s.

3 Démon Pivovar Vysoký Chlumec, a. s.

4 Bakalář polotmavé výčepní Tradiční pivovar v Rakovníku a.s.

5 Klostermann Dudák, Měšťanský pivovar Strakonice a.s.

6 Hubertus polotmavý Pivovar Kácov, s.r.o., Kácov

Pšeničné pivo

1 Zvíkovský Rarášek Pivovarský dvůr Zvíkov, s.r.o., Písek

1 12°Kaplan pšeničné pivo Podklášterní pivovar URBAN, Třebíč

3 Velen Pivovar Černá Hora a.s.

4 Primátor Weizenbier Primátor a.s., Náchod

5 Weizen 13° Minipivovar Štramák, Senica

6 Chlumecký Vít Pivovar Vasoký Chlumec, a. s.

7 Weizenbock Mahr´s ‐ Brau GmbH., Bamberg

Speciální pivo světlé z mini

1 Pilsner Speciál BAY BREWING Yokohama, Japan

2 Popper Baron Armín Rožnovské pivní lázně, s.r.o., Rožnov p. Radhoštěm

3 15° F.L.Věk světlý speciál Staročeský pivovárek, s.r.o., Dobruška

4 Dalešické májové 13% Akciový pivovar Dalešice a.s.

5 Hostivar 13 Pivo Hostivar, a. s., Praha

6 Podskalská Koza 13° VOEŠ Podskalaská, Praha

Speciální pivo světlé

1 Bogan Pivovar Nymburk, s.r.o.

2 Holba Šerák Pivovar Holba a.s., Hanušovice

3 Urpiner Exklusive 16% Banskobystrický pivovar a.s.

4 Sváteční speciál Pivovar Nymburk, s.r.o.

5 Rychtář speciál Pivovar Rychtář, a. s., Hlinsko

6 Primátor Exkluziv 16% Primátor a.s., Náchod

Speciální pivo tmavé z mini

1 Christmass Amber Restaurace a pivovar U Tří růží, Praha

2 Dark Rose‐ 17 bock Restaurace a pivovar U Tří růží, Praha

2 Falkenštejn 14° Křinický pivovar, s.r.o., Krásná Lípa

4 Tmavý speciál Restaurace a pivovar U Tří růží, Praha

5 Fledermous 13% Akciový pivovar Dalšice a.s.

6 Mustang 18% Pivovar koníček, s. r. o., Vojkovice

7 Brokát Dark Lager 13° Pivovar Kaltenecker, s.r.o., Rožňava

Speciální pivo tmavé

1 Svijanská kněžna 13% Pivovar Svijany a.s., Příšovice

2 Skalák 13% tmavý speciál Pivovar Rohozec a.s., Turnov

3 Eliška Měšťanský pivovar v Poličce a.s.

4 Herold Czech Black Lager Pivovar Herold Březnice a.s.

5 Konrad Svatopavelské Pivovar Vratislavice, HOLS, a.s., Liberec

6 Schnee Bock Schlossbrauerei AV, Hallertau

7 Hubertus tmavý speciál Pivovar Kácov, s.r.o., Kácov

Stout a porter

1 Chotovinský Stout Mayzus Breweries Company, s.r.o., Chotoviny

2 Pegas Porter Pegas ‐ hotel, pivovar, pivnice, s.r.o., Brno

3 Permon Stout 12° Pivovar Permon s.r.o., Sokolov

4 Ciechan Porter Browary Regionalne Jakubiak, Polsko

5 Kocour Gypsy Porter Pivovar Kocour, Varnsdorf

6 Lwówek Porter Browary Regionalne Jakubiak, Polsko

Světlé výčepní z mini

1 Slavkovská desítka Slavkovský pivovar, s.r. o., Slavkov

2 Desítka světlá /podskalská/ VOEŠ ‐ Podskalská, Praha

3 Střelnická desítka Mayzus Breweries Company, s.r.o., Chotoviny

4 Světloje I. OOO Zhivovar, Stavropol

5 Výčepní světlé Pivovar a sodovkárna Kout na Šumavě

6 Rychnovský Zilvar 10° Městský Podorlický pivovar, s.r.o.Rychnov nad Kněžnou

7 Lipan světlé výčepní Pivovarský Dvůr, Lipan, Dražíč

Světlé výčepní

1 Bernard 10% sv. výč. pivo Rodinný pivovar Bernard, a.s., Humpolec

2 Hubertus světlé výčepní Pivovar Hubertus a.s., Kácov

3 Corgoň svetlé výčapné Heineken Slovensko a.s., Hurbanovo (SK)

4 Hostan Naše pivko Heineken ČR ‐ Pivovar Starobrno

5 Staropramen Světlé výčepní Pivovary Staropramen a.s., pivovar Staropramen. Praha

6 Litovel Classic 10% Pivovar Litovel, a.s.

Světlý ležák prémium

1Otavský zlatý světlý ležák Dudák, Měšťanský pivovar Strakonice a.s.

2 Černovar světlé Tradiční pivovar v Rakovníku a.s.

3 Pernštejn světlý ležák Pardubický pivovar a.s., Pardubice

4 Dudák Prémium světlý ležák Dudák, Měšťanský pivovar Strakonice a.s.

5 Francinův ležák Pivovar Nymburk, s.r.o.

6 Lager Premium Hofmark Brauerei KG, Cham

Světlý ležák z mini

1 12° Rampušák světlý ležák Staročeský pivovárek, s.r.o., Dobruška

2 Gustav světlý Premium Pivovar Litovel a.s.

2 Dalešická 11% nefiltrovaná Akciový pivovar Dalšice a.s.

4 11°Urban světlý ležák Podklášterní pivovar URBAN, Třebíč

5 Beskydský ležák Beskydský pivovárek, s. r. o., Ostravice

6 Světlý ležák Pivovar a sodovkárna Kout na Šumavě

7 11°světlý ležák Zlatá labuť Pivovarský dvůr Zvíkov, s.r.o., Písek

Světlý ležák

1 Otakar Měšťanský pivovar v Poličce a.s.

2 Braník jedenáctka Pivovary Staropramen a.s., Praha

3 Holba Šerák Pivovar Holba a.s., Hanušovice

4 Staropramen jedenáctka Pivovary Staropramen a.s., Praha

5 Světlý ležák Medium Pivovar Kácov, s.r.o., Kácov

6 Královák Volyňský Dudák, Měšťanský pivovar Strakonice a.s.

Tmavé výčepní

1 Urpiner Dark Banskobystrický pivovar a.s.

2 Litovel Dark Pivovar Litovel a.s.

3 Bakalář tmavé výčepní Tradiční pivovar v Rakovníku a.s.

4 Hradební tmavé Měšťanský pivovar v Poličce a.s.

5 Krušovice černé Pivovar Krušovice, Heineken ČR

6 Rohozec X Pivovar Rohozec a.s., Turnov

Tmavý ležák z mini

1 Sessler tmavý Pivovar Sessler, Trnava

2 Černé poupě Pivovar Antoš, Golem Slaný

3 Vraník 12% Pivovar koníček, s. r. o., Dobrá

4 Purkmistr tmavý ležák 12% Lukrécius, a. s., Plzeň

5 Temnoje OOO Zhihovar, Stavropol

6 Břevnovský Benedict tmavý ležák Břevnovský klášterní pivovar Sv. Vojtěcha

Tmavý ležák

1 Primátor Premium Dark Primátor a.s., Náchod

2 Hubertus tmavý ležák Pivovar Kácov, s.r.o., Kácov

3 Kapucín Pivovar Vratislavice, HOLS, a.s., Liberec

4 Konrad tmavý Pivovar Vratislavice, HOLS, a.s., Liberec

5 Dudák Prémium tmavý ležák Dudák, Měšťanský pivovar Strakonice a.s.

6 Černovar černé Tradiční pivovar v Rakovníku a.s.

7 Rebel tmavý Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod a.s.

Zlatá pivní pečeť

1 TLUSTÝ NETOPÝR Pivovar Antoš, Golem Slaný

2 Desítka světlá /podskalská/ VOEŠ ‐ Podskalská, Praha

2 Svijanská kněžna 13% Pivovar Svijany a.s., Příšovice

4 12° Rampušák světlý ležák Staročeský pivovárek, s.r.o., Dobruška

5 Bernard světlé výčepní pivo Rodinný pivovar Bernard, a.s., Humpolec

5 Gustav světlý Premium Pivovar Litovel a.s.

autor: Jana | Blok 11:49 [permalink] [comments: 6]


Starokladno na skok

[úterý, 18. únor 2014]

Při nedávné pracovní cestě na Kladno jsem neodolala krátké návštěvu minipivovaru Starokladno, neb už je to skoro 2 roky, co jsme zde byli na důkladné inspekční cestě.

Pivovar je v centru města, na jedné z hlavních dopravních tepen, autobus stojí prakticky před pivovarem, na nádraží je to pěšky max. 10 minut. Vzhled budovy nezaujme ( sídlištní restaurační kostka). Kromě nápisu, že je tu minipivovar Starokladno, by tohle místo šlo přejít bez povšimnutí.

Jelikož jsem poučená, neděsím se vzhledu ani vývěsního štítu Staropramen na téže budově a vcházím. Uvnitř, jako minule, je důkladně zahuleno a u stolů posedávají místní, kteří pijí “Géčko” či “PU”. Pro mě v minipivovaru nepochopitelný jev, leč zde pravidlo. A to stojí G desítka 23,50 a PU 33,50. Přitom Starokladno 10 tu je k mání za 17,50 a Ležák Starosty Pavla za 20,50. Přesto se mi po důkladnější obhlídce zdá, že místní pivo tu pije přeci jen více hostů, než jsem viděla při první návštěvě. První, co mě zaráží, když se rozhlížím, je, že u všech stolů jsou rezervačky. Po chvíli mi dochází, že je dnes hokej. Koneckonců, kdyby nebylo vidět vzadu v prostoru varny a tanky, můžete si myslet, že jste se ocitli ve sportbaru.

Nemám moc času na vysedávání, tak objednávám Ležák Starosty Pavla, který má příjemnou sladovou chuť, slušné pivo, ale na druhé chuť nemám. Zkouším polotmavý Ležák mistra taviče, dle informací na lístku, je to 14. Chuť, kromě karamelového nádechu je dosti podobná 12 světlé, v závěru však vyniká hořkost. Tohle pivko mi chutná o něco více, než první pokus s 12. Na závěr zkouším valentýnský brusinkový speciál. Brusinka, kdo by to byl řekl, má barvu světle červenou, vůně je kupodivu na první dojem kořenitá a nějak mi připadá, že cítím závan provensálského koření a sušené levandule. Část vůně však okupuje něco jako voňavý čistící prostředek. Podobný dojem, je patrný i z chutě. Celkově je můj dojem ze starokladenské brusinky lepší, než bylo mé očekávání. Zvláště pak po zkušenosti s brusinkovým speciálem z ústeckého pivovaru Na Rychtě , který jsem chutnala před více než rokem a přišel mi dosti příšerný. Jinak Na Rychtě, dle mých opakovaných zkušeností, mají svá běžná piva na výborné úrovni.

Starokladno má širší sortiment než dnes stíhám ochutnat, oblíbený je např. Mazlíček 18, kterého jsem chutnala nedávno U Slovanské lípy. Dále jsou běžně v nabídce Černý Havíř ,10 Starokladno a Pšenka, ty si nechám na jinou návštěvu.

Okolí pivovaru krásou a přívětivostí neoplývá a uvnitř je hlavní mínus zakouřené prostředí, však se o něj přičiňuje i všechen personál. Navíc na dámském záchodě, stejně jako před rokem, nejdou zavřít dveře (myšleno dovřít). Tedy by se řeklo, že tenhle pivovar není nic moc, naštěstí ale jejich široký sortiment pivek na velmi slušné úrovni, se čas od času ochutnat dá a jde si na nich i docela pochutnat. A také je zajímavé sledovat, zda se majitel někdy odhodlá a vykašle se na nabídku něčeho jiného, než jsou piva v místě uvařená.

Starokladno na skok

autor: Lucka | Blok 15:43 [permalink] [comments: 5]


Jak otevřít komerční pivovar?

[středa, 5. únor 2014]

První tématický seminář zaměřený na otevření pivovaru v podmínkách České republiky.

Dvou denní akce se koná ve dnech 5. a 6. dubna 2014 v Brně.

Je speciálně přizpůsoben požadavkům na obsahovou kvalitu a správnost.

Určený zájemcům o založení vlastního komerčního pivovaru, stávajícím majitelům minipivovarů a veřejnosti se zájmem o vaření piva.

Tým lektorů z řad odborníků na potravinářství, marketing a ekonomiku podniku.

Výukové dny zahrnují vlastní případové studie.

Dvoudenní seminář je speciálně zaměřen:

-legislativní prostředí v České republice, povinnosti při zákládání pivovaru

-komunikace s úřady - celním, živnostenským, hygienou

-zpracování prováděcí studie založení celního skladu

-správná hygienická praxe, kritické body, sanitační plány, tvorba vlastního sanitačního plánu

-ekonomická rentabilita pivovaru

-marketingové distribuční cesty, možnosti prodeje

-výkonová marže, práce s DPH, odvod daní státu

Bonusy

ekonomické tabulky a propočty

studie pro založení celního skladu

zpracovaný plán HACCP

Po skončení kurzu je účastník proškolen v ekonomickém řízení pivovaru, zavádění správným postupů HACCP a založení pivovaru dle platné české legislativy. Ví, jak založit pivovar, jaké dokumenty bude potřebovat. Získá přehled o sestavení marketingového plánu.

Bližší informace na http://www.beeracademy.cz/p/craft-brewing.html

David Janda

realizátor vzdělávacích kurzů Beer academy

tel. 776 486 945

Jak otevřít komerční pivovar?

autor: davi | Blok 11:31 [permalink] [reaguj]


Metternich se pomalu chystá

[čtvrtek, 30. leden 2014]

O informaci, že se chystá v Plasích pivovárek, se zde strhla poměrně ostrá diskuse. Nakonec se ukázalo, že pravdu nemá paní či slečna Monika, jež se považuje za někoho, kdo ví o všem, co se v městečku na severu Plzeňska šustne.

Před časem začali plasské pivo čepovat v restauraci Rudolf II, kde jsou jinak na čepu Krušovice. Místní mok nese značku Metternich a prozatím se vaří v Sokolově, takže mne ani nemrzela nemožnost jeho ochutnání, když jsem se tam zastavil na oběd cestou ze služebního jednání.

Nevím, zda plasští mají na pivo Metternich ochrannou známku. V roce 2001 si tuto známku chtěl zaregistrovat Chodovar, ale byla negativně ukončená po podání.

Na dohled komplexu Rudolf II. se nachází Klášter Plasy, jehož součástí je i pivovar, který byl koncem loňského roku opraven a dnes slouží jako výstavní expozice. V jedné z vedlejších budov, která naposledy sloužila jako sodovkárna, bude po nezbytné rekonstrukci instalována pivovarská technologie a bude tam zřízena i pivovarská pivnice s dvěmi sty místy.

A kdy se má začít vařit? Dle sdělení obsluhy restaurace někdy v květnu či červnu. Takže, když vše dobře dopadne, ochutnáme pivo Metternich již o letošních prázdninách. Myslím, že Plasy budou mít návštěvníkům co nabídnout - krom vlastního piva i areál Rudolf II, kde krom restaurace naleznete i penzion či fantasy golf kombinující minigolfové hřiště se zoologickou a botanickou zahradou (v blízké budoucnosti se můžete těšit třeba na tygry).

Já si do Plas v létě výlet určitě udělám a Vy?

autor: Chody | Blok 12:36 [permalink] [reaguj]


Studené chmelení

[čtvrtek, 23. leden 2014]

Poradil by mi prosím někdo, jak na studené chmelení(množství, kdy, jak)?

Dostalo se ke mně větší množství chmele, tak bych chtěl příští várku sv.ležáku chmelit za studena...

Většinou vařím na 3 rmuty z: 50l vody, 11kg sladu, 175g chmele, 200ml kvasinek.

Předem všem moc děkuji.

Dej Bůh štěstí.

autor: Maxič | Blok 14:25 [permalink] [comments: 9]


Nový budějcký minipivovar

[úterý, 21. leden 2014]

Poslední dobou začaly prosakovat informace o zprovoznění dalšího pivovárku v Českých Budějovicích. Když už jsem dostal na toto téma dva e-mailové dotazy během jednoho dne, usoudil jsem, že nastal čas vyrazit do města. Vydal jsem se tedy na drobný průzkum. Trestuhodně nevybaven, kromě chuti ochutnat.

Pivovárek se nachází v objektu Singer pubu (Česká 55). Bývala to kdysi naše oblíbená hospoda – je to tam poměrně svérázné jak vybavením, tak reprodukovanou hudbou. Podnik je to nekuřácký, kouřit se chodí ke stolkům ven na malý dvoreček a neřeší se, jestli tabák nebo konopí. Vždycky tam bývá na čepu víc piv a většinou i něco zajímavého. My tam nejraději chodívali na strahovský IPA (za cenu výrazně nižší než u zdroje). To už ale delší dobu nenabízejí, čili se tam vyskytneme opravdu jen málokdy. I proto mi uteklo, že jejich pivovárek už stojí a vaří, a že už je na světě i jejich pivo.

Z ulice jsou skrz „výlohu“ k vidění tanky (zběžným pohledem přetlačné a ležácké), přímo v lokále jsou varné nádoby. A taky pivo na čepu. Včera měli světlý 11° ležák Beeranek, půllitr za 29 Kč. Jestli bude časem něco jiného, to opravdu netuším – skutečně jsem to včera pojal jen jako prvotní ohledání, nikoli jako těžbu informací. I proto z toho nebude víc než tento notně nastavovaný blog.

Na pivu jsme neshledali žádné chuťové vady, které by nám bránily strávit u něj celý večer. Jen by si zasloužilo trochu přichmelit, to bych se k němu i docela rád vracel. Říkala to i má žena, kterou ve srovnání se mnou považuji za výrazně důvěryhodnější zdroj informací o chutnosti piva. Čistě subjektivně u mě 11° Beeranek s přehledem strčí do kapsy pivo z eurodotovaného „1. českobudějovického minipivovaru“ v Nových Dvorech mezi poli a rybníky. Ve srovnání s Kněžínkem mi Beeranek připadal jako lahodné pivko, ale zas to nebylo nic, z čeho bych si při své příšerné zmlsanosti sednul na zadek.

Abych to shrnul – jeví se to zatím docela nadějně, ale uvidíme. Vyrazím tam zas tak za dva týdny zjistit, jak chutná jiná várka a nebude-li někdy sortiment širší. Pokud z toho vzejde něco zajímavého, dám vědět. Pro mimobudějovické zájemce o ochutnání dodávám, že otvíračku mívají až v podvečer.

autor: jiri.kana | Blok 19:41 [permalink] [comments: 6]


Dopitná v Pivní rozmanitosti

[středa, 15. leden 2014]

Pivní rozmanitost, pivotéka, kam chodím ráda se opět stěhuje. Stěhování ze spodního Žižkova na Korunní, do prostor Hoo Doo klubu, proběhlo asi před rokem a bylo to hned o 90% lepší, protože dole na Žižkově nebylo zrovna místo k sezení... Nyní a docela nahonem proběhne stěhování “jen” do 1. patra. Důvodem je budování Vinohradského pivovaru v prostoru Hoo doo klubu. Tedy nás čeká pivotéka a pivovar v jednom místě. Jsem zvědavá, jak to spolu půjde dohromady… Tahle stěhovací akce způsobila, že PiRo vyhlásila dvoudenní dopitnou. Copak o to, nabídka slev na pivka je jistě zajímavá, leč dopitná někdy bývá spíš o tom, že se pije i to, co normálně moc nejde… Tohle tedy v Rozmanitosti nebylo a bylo to na místě vidět. Narváno, točená super pivka s 30 % slevou. Sleva na petky i sklo s sebou. Ještě, že mi Šachy s Johnem drželi židli, jinak by to bylo na stojáka, jako pro mnoho ostatních. Takhle jsem si dokonalé kousky užívala v sedě. Na začátek, pěkně zlehka, dávám mého oblíbeného Easy Ridera. Skvělý jako vždy. Břevnov Abbey 17 dnes vynechávám, neb jsem si jeho banánové tóny užila před týdnem ve Volvoxu. PiRo x Hastrman je víc než slušný Ale, ale ten pro dnešek také vynechávám, neb jsem na něj zaběhla do PiRo před pár dny. Ale Falkon Antoš Cosa Nostra IPA černá 18, tu již musím mít, krása a dokonalost, plná kávovina a hořkost, pochutnání neuvěřitelné. Na závěr mě čeká hlavní lahůdka, Beer Here, strong Ale s IBU 80. Vynikající, hutná, plná a voňavá pivní večeře. Ta hustota tohoto pivka byla fascinující, nadšení neutuchající,zatím nejlepší Beer Here, co jsem pila.

Díky PiRo za podařenou akci, dopitná s nabídkou špičkových piv, to je skvělá pozvánka do nových prostor. Doufám, že se podaří otevřít co nejdříve.

Dopitná v Pivní rozmanitosti

autor: Lucka | Blok 19:15 [permalink] [comments: 15]


Pivní hra Chlastej! vyšla v angličtině!

[sobota, 28. prosinec 2013]

Pokud chcete obdarovat vaše zahraniční kamarády originálním dárkem, máte teď skvělou příležitost. Stolní pivní hra Chlastej!, konkrétně její první díl, vyšel v klasickém krabicovém balení deskových her v angličtině. Přejeme příjemnou zábavu!

www.chlastej.cz/obchod/baleni/get-wasted-chlastej-v-anglictine/

Pivní hra Chlastej! vyšla v angličtině!

autor: eraser | Blok 08:51 [permalink] [reaguj]


Pivo za 2,50? V Plzni bez problému

[středa, 11. prosinec 2013]

Do řetězce Makro chodím nakupovat poměrně často a rád. Mám to při cestě a není tam tolik lidí. Pivní sortiment mne zde ale moc neoslovuje, nicméně koutek s pivem vždy projedu, kouknu na ceny a jdu nakupovat další zboží.

Začátkem listopadu mne zaujal 20l petainer náchodského Primátora 11 za neuvěřitelnou cenu 199,- Kč bez DPH. Inu DMT je do 19.11.2013, zřejmě se moc neprodává, tak se toho chtějí zbavit. Raději však zajedu ke skeneru a ten mi cenu potvrzuje, beru dva kousky...

Pivo je to dobré, škoda, že nevydrží déle. Za 14 dní se sem dostávám zase a ejhle, Primátor je pořád za tak luxusní cenu, navíc DMT se prodloužilo do silvestra a u jednoho kousku dokonce do 21. ledna 2014.

::alt

Petainer Primátor 11° v nabídce plzeňského Makra

Samozřejmě nakupuji několik kousků. Vždyť při ceně prázdného petaineru cca 150 Kč, Vás půllitr čepovaného ležáku vyjde na 2,50 Kč. Pokud nákupku této veliké petky zanedbáme, máme to samé pivo za 6,- Kč. Chcete-li si tedy konec roku zpříjemnit dobrým čepovaným pivem za opravdu nízkou cenu, neváhejte a vyrazte do Makra. Ale pozor, projel jsem sortiment všech poboček v ČR a tento petainer mají v nabídce jen v Praze - Stodůlkách a Plzni. Nicméně pražáci zaplatí plnou cenu, tedy více jak 16,- Kč za půllitr.

::alt

Petainer Primátor 11° v nabídce pražského Makra

P.S.: Nakupte si, ale moc to nerozhlašujte, ať nám tahle cena vydrží co nejdéle :)

P.S.2: Ceny byly na webu Makra kontrolovány dnes.

autor: Chody | Blok 12:22 [permalink] [comments: 6]


Pucování trubek

[pátek, 6. prosinec 2013]

Prosim vás o radu. Mám doma malý výčap.

Jaký pomer kryštalickej sódy k vode mám použit na pucovaní trubek.

Do teraz som použival originál chémiu. Je to volajaký chlórový smrad. Chcem ale skusit sódu. Alebo dajte radu jak sa to pucovalo kedysi?

Dakujem

Chup

autor: pi | Blok 08:27 [permalink] [reaguj]


«« « Strana 6 z 27 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

Islám v ČR nechceme Pivní prodejna Pod Zelenou Horou Vrčeň