Reklama na PI Reklama na PI Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivní blok

Pivní blokDolnokounické - zrození nového piva?

[čtvrtek, 24. září 2009]

Mám kamaráda (Ahoj Pavle!). Kromě všeho jiného jezdí taky na kole. Jezdí a dívá se kolem sebe. Je to spíš vinař, i když pivo má rád. Vím to, protože pár exkurzí v pivovarech už se mnou absolvoval. Lahváče by si domů ale nekoupil. A tak, když jezdí na tom kole, dostane jako každý normální člověk žízeň. A potom udělá, co by taky udělal každej normální člověk, a sice, že někde zastaví, aby se napil. A to takhle před pár dny udělal v Dolních Kounicích. Možná by si dal i pivo, ale to, co mu nabídli, si tedy dát nechtěl. Bylo pro něj příliš silné, vzhledem k tomu, jaký sportovní výkon měl ještě podat. A co že mu to nabídli? Dolnokounického kvasnicového Vojtěcha 13 %. Že nevíte, co to je? Já taky nevěděl. A tak jsem sebral ženu a vydali jsme se na průzkum přímo na místo činu. Zapoměl jsem se sice zeptat na jméno podniku, kde tuto specialitu nabízejí, ale místní byli kupodivu v obraze a tak nás nasměrovali do Pizzerie Veronika na Hlavní ulici. Trochu s nedůvěrou jsme prošli pod vývěsním štítem SB až k barovému pultu, na kterém stálo černé na bílém:

Dolnokounické kvasnicové pivo 12°.

Byli jsme na správném místě. V další pivní nabídce bylo Starobrno 11 a Černá Hora 11. Vše za cenu 21 Kč. Uvedeni velmi milou obsluhou na příjemnou a současně velkou krytou zahrádku, jsme si hned jeden malý a jeden velký vzorek Dolnokounického objednali. Během mžiku nám byl donesen, a my jsme cílenými dotazy na původ piva začali pomalu odkrývat tajemství kounického zázraku. A tak jsme se dozvěděli, že novinka je stará asi 14 dní, a že Dolnokounické kvasnicové si nechává vařit na zakázku majitel zdejší pizzerie a herny v zámeckém pivovaru Oslavany. Pivo je určeno právě pro tyto dva podniky a podle všeho stupňovitost bude vždy jiná. Před týdnem 13, dnes 12. Ve výrobě je snad prý vlastní logo, etikety (myšleno spíše asi tácky...) a dokonce i sklo. Dalo by se říct, že oslavanský pivovar slaví své znovuzrození novou značkou (vlastně již druhou).


Po získání všech informací přišel čas se napít. Sice jsem o jeho původu již věděl, ale troufám si tvrdit, že kdybych nevěděl, alespoň bych ho správně tipoval. Řekl bych, že pivo v sobě mělo neoddiskutovatelný otisk oslavanských kotlů i rukou sládka P. Žáka. Voňavé po chmelu i kvasnicích, v chuti plné a chlebnaté, se střední hořkostí. Pivo, jak má být. Vybízelo sice k dalšímu napití, ale času již bylo málo, a tak jsme zůstali u jednoho a u slibu, že se opět vrátíme. Dolnokounické má být stálou součástí nabídky.

Cestou jsme ještě ověřili (už jen vizuálně) přítomnost nového piva v místní herně. I zde nám milá obsluha ochotně podala informace, které jen potvrzovaly ty již obdržené. S panem majitelem jsme se nesešli, neznám ho, ale jeho počínání je mi sympatické. Snad si místní nové pivo oblíbí a zůstanou mu věrni.

Dolnokounickému pivu dej bůh štěstí!

Dolnokounické - zrození nového piva?

autor: Mnich | Blok 23:36 [permalink] [reaguj]


Pšenične dožinke od Heinekena

[úterý, 15. září 2009]

Předminulý týden jsem zaznamenal na webu diskuse ohledně jakéhosi nového pšeničného piva, které se prodává pod značkou dožínkové. Prý je to produkt krušovického pivovaru, na Moravě snad se starého Brna. Nevím, zda se v severních Čechách neuvádí jako zdroj tohoto piva některé z ústeckých Březen. Tak nějak jsem tuto informaci pustil z hlavy, vždyť produkci Heinekenu Česká republika nijak nevyhledávám.

Foto

V práci máme zajištěno závodní stravování přímo na firmě, ale stalo se dobrou tradicí, že každý pátek navštěvujeme restauraci TIR, kde točí Krušovice. Ano jednou za týden zhřeším a dám si produkt zabijáka slovenského a dost možná i českého pivovarnictví. Vězte však, že jinak činím pokání a piju jen česká pivečka :) Minulý pátek tedy opět přicházíme do restaurace, ale něco je jinak. Na stole je informační leták, který hlásá "Ochutnejte tady a teď speciální dožinkový ležák". Kdo by odolal, vždyť horší než Světlé nebo Mušketýr to být nemůže.

Pivo je nám doneseno do značkového weizen skla, je silně kalné a první napití dopadá velmi dobře. Snad jen skoro až podchlazení potřebné pro prodej krušovických piv je zde zcela zbytečné a kazí dojem. Postupně mi ale pivo nemá již co říct a stává se trošku fádním. Připomíná mi jeden německý výrobek zakoupený v plechovce v Makru (na značku už si nevzpomenu). Ptáme se, zda bude na čepu i za týden, ale prý jde o jednorázovou akci skládající se z několika mála sudů. Škoda.

Foto

Docela by mě zajímal osud speciálních sklenic, jejichž vyrobený počet musel být nemalý. Zůstanou v restauracích na příští rok, nebo si je pivovary vezmou zpět, nebo byla sklenice v ceně piva? Poslední možnost asi nebude tou pravou, protože cena Dožínkového se rovnala ceně Mušketýra.

Otázkou nadále zůstává, kde bylo toto pšeničné pivo vyrobeno. Pivovary v Česku patřící pod koncern Heineken nehlásí výrobu pšeničného piva. Takovou událost by přeci PR oddělení nenechalo bez povšimnutí. Nabízí se tedy hypotéza, že jde o pivo importované ze zahraničí. Proč je pak ale se zákazníky hrána tato nedůstojná hra a proč není pivo nabízeno celoročně, vždyť o žádnou specialitu přeci nejde...

Možná si touto akcí Heineken ověřuje reakci konzumentů jejich českých piv na tuto alternativu. Možná pak bude importovaná pšenice běžně na soutoči Krušovic, Starobrna, Březňáka apod. Možná se v některém z těchto pivovarů bude dokonce vařit. Vždyť kromě Primátora a Herolda hlásí zavedení weiznu i Svijany či Černá Hora. Uvidíme. Nechme se překvapit...

autor: Chody | Blok 18:49 [permalink] [comments: 25]


Kalendář regionálních pivovarů 2010

[úterý, 8. září 2009]

Prosím návštěvníky Pivního infa o zaslání informací o chystaných oficiálních pivních akcích na rok 2010 (pivní slavnosti apod.) kvůli uveřejnění v prvním ročníku týdenních stolních Kalendářů regionálních pivovarů 2010.

Jiří Procházka, redakce KRP 2010, tel. 603 446 774

e-mail: jpahk@tiscali.cz

Kalendář regionálních pivovarů 2010

autor: jpa | Blok 11:34 [permalink] [comments: 15]


Niekto tu strašne kecá....

[pátek, 28. srpen 2009]

Zmenu majiteľa uherskobrodského pivovaru, tak ako aj ďaľších menších pivovarov myslím zaregistrovala väčšina ľudí, čo len trocha sa zaujímajúcich o dianie na pivovarníckej scéne.

Všetci sme dúfali, že nový majiteľ sa bude chovať viac orientovane k tradíciám než k peniazom. Ale po zmenách (hlavne zúženie sortimentu)ktoré sa už v niektorých pivovaroch udiali sa ukazuje, že to boli dosť naivné predstavy.

Keď som však na vynovených stránkach uherskobrodského pivovaru našiel už len okresaný sortiment (8,10,11,12,14 svetlé), potvrdili sa informácie, že (uvidíme čo je na rade potom) tmavá 10-tka, kvasnicová 10-tka, nealko (aspoň s vlastnou etiketou) sú už minulosťou.

Toto mi však nejako nekorešponduje s novinkami zverejnenými tiež na ich webe, odkiaľ citujem:

„Byla vyměněna celá technologie ve stáčírnách lahví zaručující vysoký standard technické úrovně. Tato investice umožní zvýšit kapacitu, kvalitu i šíři vyráběného sortimentu.“

Keď si porovnám skutočné správanie sa KBG, konkrétne v Janáčkovi a informácie na ich webe, tak ma chytá pocit, že tu niekto strašne kecá....

Možno omylom a možno naschvál. To by bol ale ten horší prípad….

autor: Libor | Blok 10:52 [permalink] [comments: 9]


Jak je to s Koutským pivovarem na webu?

[úterý, 18. srpen 2009]

Diskuse se nám rozjela jinde, ale veďme ji tady a vyjasněme si, která že webová prezentace pivovaru Kout na Šumavě je vlastně oficiální?

***

V roce 2007, rok po obnovení Koutského pivovaru, jsem se rozhodl udělat skromnou prezentaci tomuto vynikajícímu pivu. Protože, kdo není na webu, pomalu jako by nebyl. Tím vznikla první webová prezentace pivovaru. A protože nijak nebyla podporována pivovarem, i když o jejím vzniku moc dobře věděli, stala se neoficiální.

Koncem listopadu 2008 se objevila prezentace oficiální pivovarkout.cz, která se však pořád tváří jako ve zkušebním provozu. I u nového článku je datum 28.11.2009. I když při bližším ohledání přibylo diskusní fórum a seznam míst, kde je Koutské na čepu. Za těmito stránkami zřejmě stojí Karel Trejkl - obchodní zastoupení pro Prahu a okolí.

A docela nedávno se objevila zbrusu nová další oficiální prezentace pivovarkout.eu. Jelikož se zdálo, že pivovarkout.cz se moc nerozvíjí, bylo pochopitelné, že tato nová prezentace mohla převzít otěže oficiálního webu Koutského pivovaru. Nutno podoknout, že za těmito stránkami zřejmě stojí Martina Profousová - výhradní obchodní zastoupení pivovaru pro Plzeňský a Středočeský kraj a Prahu...

Zdá se tedy, jak poznamenal v diskusi Roman, že je zde problém mezi obchodními zástupci. Ale ať už je situace jakákoliv, měl by majitel pivovaru uvést, která že webová prezentace je ta pravá oficiální, kterou máme brát jako "hlásnou troubu" myšlenek pivovaru.

Tímto žádám tedy pana majitele Jana Skalu o písemné vyjádření a vysvětlení této zajímavé internetové situce...

autor: Chody | Blok 13:54 [permalink] [comments: 13]


Pivní snobství aneb je opravdu Gambrinus tak špatné pivo

[pondělí, 17. srpen 2009]

Tímto článkem asi nazvednu spoustu lidí a přivolám hromy blesky na svoji osobu. Ale nedá mi to. Moc rád čtu zajímavé články na tomto webu a rád si počtu o pivech, která nemám možnost ochutnat. Osobně se nepovažuji za velkého znalce piv, dělím je jen na piva, která mi chutnají a která ne.

Trochu mě však mrzí, jaká je zde móda trefovat se do velkých pivovarů a neustále hanit jejich piva. Jistě jejich kvalita určitě klesá... Ještě před pár lety jsem si G10 rád dal. V současné době musím přiznat, že kvalita G10 je na úrovni Tesco piva. Nicméně v několika článcích jsem si přečetl, jak je i G11 špatné pivo a že je k nerozeznání od G10.

Mně osobně G11 chutná, ale to samozřejmě může být jen můj osobní názor. Co si však mám myslet o lidech, kteří nerozeznají rozdíl mezi G10 a G11? Dobrá... Můžou mi obě piva nechutnat, ale napsat, že chutnají stejně? Pokud někdo nerozezná rozdíl, tak jeho chuťové buňky nestojí za nic. Anebo je to jinak? Není to jen trochu móda? Všichni ti zkušení pivaři tady píšou, že G nestojí za nic, tak to napíšu taky. Přece se neshodím.

Je mi líto, ale tohle trošku zavání snobstvím. Mám rád piva menších pivovarů, ale nechci být natolik nesoudný abych šmahem odsoudil G11 jen proto, že jej vaří velký podnik. Občas si dám pivko u Lochoty, občas Purkmistra nebo Modrou hvězdu. Ale i zde jsem měl pivka, která mi vysloveně nechutnala... Zřejmě zrovna špatná várka. Ale G11 natočená z čistých trubek, mě zatím nikdy nezklamala. Jsem proto špatný pivař?

autor: cypher | Blok 15:14 [permalink] [comments: 24]


Kterak jsem slavil narozeniny

[neděle, 16. srpen 2009]

Ačkoliv normálně tyto věci nikterak bujaře neslavím, letošní rok jsem učinil vyjímku, a to proto, že můj věk dosáhl kulaté hranice, počátkem srpna mi bylo 30 let. Již v květnu jsem uvažoval, co bych svým přátelům a kamarádům na své oslavě nabídl k pohoštění.

Místo akce bylo jasné, máme s chotí malou zahrádku s grilem, ohništěm a boudou (normálně žijeme v bytovém domě), čili zde nebylo nutno se sáhodlouze rozmýšlet. Také bylo jasné, že jako pohoštění bude ten večer pivo (+ něco málo lahví vína, zejména pro ženy). Avšak jaké pivo nabídnout? Samozřejmě jsem jako první možnost zavrhl pivo od velkých výrobců (záměrně neuvádím slovo pivovar). Zprvu jsem chtěl zakoupit nějaký ten sud, v mé kmenové restauraci se točí Bakalář 10°, 11°polotm. a nebyl by problém ani dovézt 17°, ale na tu můžeme zajít tam, že? V blízkosti je ještě Berounský medvěd, tam bych si ale musel dojet s vlastním vymytým sudem, takže to bylo také pasé. Nakonec jsem vlastně zjistil, že bychom sud piva neuchladili vzhledem k nepřítomnosti elektrické energie (CoolKEG od Staropramenu jsem zavrhl a k Černohorskému bych se nedostal).

Ve hře tedy zůstalo pivo lahvové. Ale které? Množství jsem předběžně vypočítal na 60 kusů, čili 3 basy. A v tom mě to napadlo. Mezi svými kamarády jsem známý jako pivař, tak proč jim nenabídnout 60 piv, každé jiné...

Inu, v červenci jsem se jal sháněti dostatečné množství vzorků. Mé okolí není zrovna přátelské k takovýmto akcím, podařilo se mi sehnat zhruba něco kolem třiadvaceti piv, aniž bych tedy zajel např. do Prahy či Plzně, kde bych jistě basy doplnil, ale již by to vyšlo poněkud dráže.

Poprosil jsem tedy Chodyho, zda by bylo možno nějak využít jeho prodejnu piva Pod Zelenou horou ve Vrčeni. Domluvili jsme se a on čirou náhodou jel s rodinou 1.8. na dovolenou přes Žebrák, město kde bydlím. Vše bylo předem domluveno a tak již v tento den předává Chody mé sestře (já byl též na dovolené) 39 kusů piva, každé jiné.

Šup s pivy do sklípku pod garáží s vynikající stálou teplotou 6 - 7°C. Do práce se zapojil i náš starý, nepoužívaný mrazák, který byl naplněn PETlahvemi s vodou za účelem chlazení piva. V den akce jsem piva přeskládal do třicetilitrových kýblů od lepidla na etikety v Budvaru a ty obsypal ledem z PETek rozsekaným sekerou.

Zprvu z kýblů zmizela piva známějších značek (Zlatopramen, Svijany, Bernard), posléze se již i hoši odvážili na piva, která viděli prvně v životě. Po nějakém čase si již každý vytříbil chutě, kdy jeden kamarád se zaměřil na tmavá a polotmavá piva, další se vrhl na silné speciály, jiný se zase držel při zemi s desítkami.

Vznikaly i vtipné situace, kdy přítelkyně jednoho kamaráda si ho vyslala pro nějaké to pivo a on jí se slovy "To je dobrý pro ženský" přinesl Dudáka, nebo třeba kdy si jeden z hochů, který je jinak filozoficky zaměřen, zajímají ho kdejaká duchovna atp. vytáhl Démona z Lobkowicz, toto pivo mu udělalo radost nejen svým názvem, ale i chutí.

Bohužel, i nemilé situace nastaly, to když si kamarád zaměřený na černá piva vytáhl Portera, což se nelíbilo kamarádovi zaměřenému na speciály, ale vše bylo záhy vyřešeno, pivo připadlo tomu, co radši siláky... S přibývající hodinou, stupněm opilosti a tmou již nebylo zcela dobře vidět, co si kdo tahá z kýblů a byla to víceméně loterie...

Nebudu se zde rozepisovat o podrobnostech celé oslavy, některé momenty by aktéři nejraději zapomněli, každopádně domů jsem se dostal kolem půl třetí ráno a druhý den při rekapitulaci jsem zjistil, že 11 piv mi ještě zbylo, každopádně akci hodnotím jako velice zdařilou, žádné pivo nebyl vyloženě propadák a nestalo se, že by někdo nějaký vzorek pohanil...

Přátelé si, doufám, pochutnali na pivech, která v životě nepili (bohužel už ani zřejmě nebudou) a mně nezbývá, než poděkovat všem zúčastněným a hlavně Chodymu za zajištění většiny degustovaných vzorků z jeho Pivní prodejny ve Vrčeni.

Závěrem doporučuji všem, kdo nějakou oslavu s pivem chystají, aby se takovéhoto experimentu nebáli, vaši hosté se nejen dobře pobaví při čtení, pro ně, nezvyklých názvů piva, ale i se poučí, i když se zase druhý den bohužel vrátí ke svým Staropramenům a Gambrinusům.

autor: siki | Blok 20:01 [permalink] [comments: 12]


9.-10. októbra Martin - mesto piva a zberateľov

[středa, 12. srpen 2009]

Viem, že už sa tu v minulosti objavilo viacero názorov proti propagácii zberateľstva na tomto serveri, napriek tomu si myslím, že pivo a zberateľstvo jednoducho spolu patria - samozrejme podľa hesla: "Všetkého s mierou".

Rád by som preto tento blok použil viac menej ako reklamu na jednu zberateľskú akciu, ktorá dobrým pivom zaváňa...

Konkrétne by som pozval všetkých záujemcov 9. a 10. októbra do Martina, kde sa uskutoční 34. stretnutie zberateľov pivovarských suvenírov. Hlavným dôvodom prečo to však píšem je to, že sa hlavnému organizátorovi podarilo zbezpečiť účasť 4 minipivovarov, ktoré sa budú prezentovať svojím pivom, samozrejme vo viacerých "prevedeniach".

Ktoré to budú?

Minipivovar Sessler Trnava

Minipivovar Golem Košice

Minipivovar Kaltenecker Rožňava

Minipivovar Železná Ruda

Takže všetci, ktorí majú záujem vidieť, ako to na takej burze vyzerá a majú chuť na dobré pivo sú srdečne vítaní!

autor: Libor | Blok 11:34 [permalink] [reaguj]


Pohřeb Dačického

[pátek, 31. červenec 2009]

Není to tak dávno, před necelýma dvěma roky, co se konal v První pivní tramwayi Pohřeb Podkováně a už je to tu zase.

Od Petra Sitaře mi dorazil mail se smutečním oznámením o pohřbu pana Dačického, který se dožil v plné síle úctyhodných 436 let. Tentokráte se poslední rozloučení bude konat hned na dvou místech současně, ale to už se nejlépe dozvíte s přiloženého parte.

Parte

Doufejme jen, že se takové smutné věci nebudou dít i nadále...

autor: Chody | Blok 13:01 [permalink] [reaguj]


Hospoda v Zahořanech

[úterý, 21. červenec 2009]

Není nad to udělat si vejlet na kole a zamířit do Zahořan. Ať už se jedná o obyčejnou silnici nebo lesní cestu nebo přímo Zahořanským potokem. Zahořanská hospoda - nejlepší osvěžovna široko daleko a jiná tak dobrá prakticky není! Letos přibylo na čepu, kromě již tradičních Svijan, pivo z Koutu na Šumavě. A nefiltrovaná 12° zažene, kromě žízně i všechny neduhy, kterýma člověk trpí!

Hospoda v Zahořanech

autor: Knajpa | Blok 11:23 [permalink] [comments: 9]


BB a PI aneb 1. pětiletka mého veřejného pivařství

[pátek, 17. červenec 2009]

To mě takhle v červenci roku 2004 kamarád a bývalý kolega upozornil na zajímavou stránku s tím, že zná, jaký jsem zapisovač a že by se mi mohla líbit. Tak jsem se stal beerborcem a i když dnešní podoba beerborec.cz je o dost sofistikovanější, stále se tam s velkým potěšením scházím s individui trpícími stejnými příznaky jako já, s borci, kteří mají rádi pivo a statistiku.

Statistika a matematické modelování jsou obory, které jsem vystudoval a i když mě nakonec nikdy neživily a neživí, stále je mám rád a nečiní mi potíže si některé věci pravidelně zaznamenávat a sám pro sebe vyhodnocovat, extrapolovat, sledovat .. atd. Jsem přesvědčen, že všichni staří beerborci jsou na tom podobně a tím pádem se všemi cítím jakousi spikleneckou sounáležitost. To, že úchylka pro statistiku je nutnou – nikoli postačující :-) - podmínkou a pouhá láska k pivu nestačí, dokazují tisíce beerboreckých mrtvol. Další z nutných podmínek je ovšem faktor, který bych si takto pracovně nazval Faktorem X, tedy opak faktoru Y (bráno podle chromozomů, nikoli dle televizních soutěží), tedy aspekt rodinného zázemí. Znám několik beerboreckých mrtvol, které splňovaly obě v.u. podmínky, ale kterým jejich vyvolená začala kontrolovat zápisy, ony (je to takový lingvistický oříšek, když ty mrtvoly jsou zároveň i ti hoši) je na to konto začaly „falšovat“, čímž je to přestalo bavit a tak se staly beerboreckými černými čtverečky.

Mám to na beerborci prostě rád a rád tam chodím. BB pro mě představuje i jistou bránu do virtuálního světa a tak jak jsem se s jednotlivými kolegy síťově seznamoval, dospěl jsem i k zajímavému zjištění a to je identita jednotlivých borců. Nepovažuji se za starého, nicméně si uvědomuji, že jsou tací, kteří to vidí jinak a přiznávám, že před dvaceti lety bych strejdu mého věku považoval za kreaturu, která už to má fakt za pár. Je zajímavé takto poznávat kluky mojí generace podle toho, že nick a přezdívka ještě znamenají to samé, že Kejna, Moro, Chody .. (omlouvám se Vám hoši, že jsem použil tento příklad a vlastně ani nevím kolik Vám je) jsou jen variace příjmení se kterými dotyční prožili celý život a pro ten virtuální je brali jako samozřejmost. Proti tomu pak stojí „in-nicky“ typu Bouchač, Biggy či B-peetch, které už jsou z dob, řekněme, méně vzdálených. To rozhodně nemyslím jako něco dehonestujícího, vůbec to nehodnotím, jen se zájmem sleduji.

BB se pak pro mě stal i bránou na pivni.info, jehož odkaz jsem tam objevil a začal občas číst, no a když jsem pak na sklonku 2007 byl požádán o zprávičku o právě otvíraném sousedském pivovaru Bašta, začal jsem se o své pivní zážitky dělit i zde. Od útlého mládí jsem si zážitky z cest a různých dobrodružství hlavně sám pro sebe zapisoval a k těmto zápiskům se vracím raději než ke starým fotkám, digitální fotoaparát dodnes nevlastním, ale jak jsem byl postupně vybavován modernějšími a sofistikovanějšími telefony i tento hendikep už za dne zvládám. Začalo mě to zkrátka bavit se takto o zážitky podělit a i když jsem si musel vyslechnout výtky na příliš osobní a s pivem nesouvisející omáčku, nechci a nebudu to dělat jinak. Jsem zkrátka rodinář, kochám se rád svými ratolestmi, mám rád hokej, fandím Slavii, zoufale se bojím očekávaného společného vítězství obou českých bolševických stran v nadcházejících volbách, hrozně rád jím a jídlo je jednou z mých velkých životních radostí, jsem netypický Pražák protože jsem se v Praze narodil, chodím v kravatě, v muzice jsem zastydl na přelomu osmdesátých a devadesátých let a tak mám vedle Toy Dolls pořád rád i německé punkové kapely, neláká mě dovolená u moře, rád jezdím na kole.. a tak dále a tak dále a tohle všechno dohromady míchám do pivních článků, protože to míchám do všeho, protože nejsem spisovatel ani pivní odborník, protože mě to baví.

Rozhodně nestojím o to, se za každou cenu zalíbit a je jasné, že bezvýhradně se s mým pohledem na svět těžko někdo ztotožní a přesto, že se jako správný ješita při pochvale zatetelím, jsem smířen s tím, že mě někdo ztrhá třeba i kvůli drobné osobní odbočce, kterou jsem si zdánlivě mohl odpustit, co se dá dělat. Nadávka je pak něco jiného, ta mě už zde na PI vážně dokázala naštvat, myslím, že sem nepatří, ale co se dá dělat, to už je spíš věcí nadávajícího i to už jsem překousl.

I pivni.info mám tedy rád, těším se na každý nový článek, baví mě diskutovat, plácat mistra Kloubka po ramenou až je z něj pětihvězdičkový generál a cítím se tu už tak nějak domestikován.

Je to zajímavé, kdo by si to pomyslel, ale BB i PI se tak nějak staly součástí mého života, staly se součástí mých téměř každodenních rituálů a kdybych je neměl, chyběly by mi. Je pravda, že někdy mi berou čas, který bych mohl a měl věnovat věcem užitečnějším ale i tak pánové - beerie a Chody – díky.

autor: Kejna | Blok 12:03 [permalink] [comments: 10]


Kojenec se připravuje na první krůčky.

[čtvrtek, 16. červenec 2009]

Dne 11.7.2009 bylo v rámci oslav 2.výročí pivovaru BELVEDER v Železné Rudě pokřtěno nové pivo.

Křes provedla senátorka JUDr. Rippelová Jiřina a poslanec parlamentu ČR pan Jan Látka. Nové pivo dostalo do vínku přání, aby lidem chutnalo a v úspěších následovalo své předchůdce.

Kojenec to bude mít těžké. Není ležákem a je proti ostatním pivům slabší, inu kojenec, devítka s cca 3,8% alkoholu.

Při oslavách chutnal nejen cenou, ale především chutí. Tento víkend hodlá udělat pár nesmělých krůčků a to do Nepomuku na oslavy piva dne 18.7.2009.

Nechť pivaři rozhodnou o jeho osudu, zda-li je schopen se postavit na vlastní nohy a nebo se musí vychytat jeho dětské nemoci.

Kojenec se připravuje na první krůčky.

autor: Belveder | Blok 15:47 [permalink] [comments: 1]


Cek Pilsener

[středa, 15. červenec 2009]

Zasvěcení vědí, že na spřáteleném webu Beerborec pomáhám jako přidavač značek. Jeden z registrovaných borců mě požádal o přidání piva s názvem Çek Pilsener. Pil jej v Albánii a místní mu tam tvrdili,že je od nás z ČR. Pivní vyhledávače na internetu mě zradily, nenašel jsem jej ani v databázi albánských značek, ba dokonce ani na prodejních serverech se vším možným, kde se občas dají nalézt.

Bohužel mám jen foto etikety (onen borec je prostě nevyfotil ze zadní strany, kde jsou pro mě důležité identifikační údaje). Hrad vám bude zcela jistě povědomý a mohl by napovídat, že se teoreticky pivo vaří někde v naší republice.

Pomůžete mi?

Cek Pilsener

autor: Chody | Blok 11:05 [permalink] [comments: 7]


Míra a cena piva v našich minipivovarech

[pátek, 10. červenec 2009]

Míra piva, to je odvěká diskuse mezi výčepním a štamgasty o tom, zda pivo dojde či ne. Dle zákona by zákazník měl dostat na stůl pivo, které je natočeno na míru. V diskusi se však ozvaly hlasy, že tímto by se ze sudu nevytočilo plných 100 piv. Další diskuse vedla k názoru, ať tedy provozovatelé oficiálně neprodávají 0,5l piva, ale méně. No a neuplynulo ani moc času a máme zde první vlaštovku a jak jinak než v Praze :)

Když jsem surfoval po českých pivovarech, narazil jsem také na Pražský most u Valšů. Nechci zde hodnotit poměr cena/výkon, jelikož jsem ještě neměl tu čest jej ochutnat, ale co mě zarazilo byla právě míra piva. Zde je totiž velké pivo prezentováno jako 0,47 l, malé pak 0,27 l.

I když dostanu možná stejně piva, jako když si koupím někde jinde půllitr, nejak mě to psychicky odrazuje. Otázkou také je, jak si zákazník objem piva zkontroluje. Mají U Valšů cejchované sklo na takovéto míry?

Pojďme si společně zasurfovat i po ostatních českých (moravských i slezských) minipivovarech a jejich restaurací a podívejme se na to, do čeho a za kolik zde točí. Srovnávacím vzorkem bude světlý ležák (tj. 11, 12) točený jako velké pivo...

MístoPivovarMíraCenaCena za 0,5 lPoznámka

PrahaU Bansethů0,5 l30 Kč30 Kč

PrahaU Bulovky0,5 l29 Kč29 Kč

PrahaU Fleků0,4 l59 Kč73,75 Kčtmavé 13

PrahaKlášterní Strahov0,4 l59 Kč73,75 Kčjantar

PrahaU Medvídků0,5 l48 Kč48 Kč polotmavé 13

PrahaNovoměstský0,5 l38 Kč38 Kč

PrahaPražský most0,47 l45 Kč47,87 Kč

BerounBerounský medvěd0,5 l17 Kč17 Kč

PrůhoniceU Bezoušků0,5 l28 Kč28 Kč10

DražíčLipan0,5 l25 Kč25 Kč

PlzeňPurkmistr0,5 l28 Kč28 Kč

StříbroU Rybiček0,4 l22 Kč27,50 Kč

DobřanyModrá Hvězda0,5 l24 Kč24 Kč

PlzeňLotr0,5 l28 Kč28 Kč

ChyšeZámecký pivovar0,5 l26 Kč26 Kčjantar

MedlešicePivovar0,5 l15 Kč15 Kč

BrnoU Richarda0,5 l24 Kč24 Kč

ProstějovU krále Ječmínka0,4 l19 Kč23,75 Kč

OlomoucMoritz0,5 l30 Kč30 Kč

ŠtramberkTrubač0,5 l25 Kč25 Kč

KozloviceValašský pivovar0,5 l25 Kč25 Kč

VsetínValášek0,5 l26 Kč26 Kč

Samozřejmě že za data zde uvedená nijak neručím, jsou sebraná z webu a ne každý minipivovar dbá na aktuálnost své internetové prezentace.

Kdybyste z vlastní zkušenosti měli data aktuální či data minipivovarů, které zde nejsou uvedeny, můžete samozřejmě napsat do diskuse pod tímto blokem.

Míra a cena piva v našich minipivovarech

autor: Chody | Blok 13:42 [permalink] [comments: 21]


Piva zůstávají, jen výrobci se mění....

[sobota, 4. červenec 2009]

Nazdar všem,

před nedávnem tu psal strny že objevil značku Tatranský zámok, kterou vyrábí Pivovar Náchod pro Rusko. Dnes už se tahle značka vyrábí v Rakovníku (Bakaláři). Teď jsem ale dostal echo, že Pražečka (viz obrázek), světlá desítka určená výhradně pro Rusko, se již nevyrábí v Platanu, ale v Měšťanském pivovaru v Českých Budějovicích (BB). Jak je vidět, značky zůstávají, jen výrobci se mění, a to nejen v rámci jedné majetkové skupiny...

Piva zůstávají, jen výrobci se mění....

Oslavme druhý rok fungování železnorudského pivovaru

[čtvrtek, 2. červenec 2009]

Ve dnech 10. a 11. července 2009 proběhne oslava 2. výročí otevření pivovaru Belveder v Železné Rudě v místě samém. Začátek po oba dny ve 13,30 s ukončením o půlnoci.

Tentokráte pozvali oba Strnadi své kamarády a přátele k prezentaci špičkových piv regionu i pivovary ,které získaly nejedno ocenění nejen na soutěžních prezentacích, ale především u lidí milující klasický český tradiční nápoj - PIVO.

Železnorudský kojenec

Hosté by na Belvedéru měli ochutnat nejen 5 místních piv, ale i piva z Modré hvězdy v Dobřanech, z Koutu na Šumavě, z Purkmistra z Plzně, dále pak i z Pivovaru Lažanských z Chyše, Pivovaru Permon ze Sokolova a od Rybiček ze Stříbra.

A jelikož uznáváme hlas lidu - hlas boží, měli by návštěvníci ochutnat i pivo ze středního pivovaru - Strakonického Dudáka - a z tzv. gigantu - Velkopopovického Kozla. Václav Fiala a PIVNÍ CESTY přivezou k degustaci i piva lahvová včetně piv z jiných zemí EU.

Železnorudský kojenec

Po oba dny budou vystupovat živé hudby dále zpestřením budou soutěže, degustace a tomboly. V sobotu paní senátorka JUDr. Jiřina Rippelová pokřtí nové pivo a to světlou devítku KOJENCE.

Toto pivo s EPM 9,6% a obsahem alkoholu 3,8% by se mělo stát pivem k zahnání žízně v letních horkých dnech, pokud nějaké budou...

Železnorudský kojenec

Parkování i vstupné po oba dva dny je zdarma. Bližší informace na mailové adrese: hotelgradl@email.cz a nebo mobilu 602 406 136.

Bude-li Bůh milostivý jako na mladého Strnada a všechny ostatní v Dýšině, tak jsme přesvědčeni, že i hosté oslav železnorudského pivovaru budou odjíždět do svých domovů v absolutní pohodě.

Srdečně zvou pan starý (sládek) mladý Strnad a věčně mladý de facto starý Strnad...

autor: Chody | Blok 20:51 [permalink] [comments: 2]


Exkurze do pivovaru Racibórz

[úterý, 16. červen 2009]

Kamarád mě poprosil uveřejnit na PI informaci o tom, že se 4. července 2009 ve 14.30 koná exkurze do polského pivovaru Racibórz.

Jde o pivovar, který už má asi namále a používá klasickou technologii výroby viz. www.browar-raciborz.pl.

Vstupné bude 5 PLN a bude obsahovat i ochutnávku piva. Aby exkurze proběhla, je třeba minimálně 20 lidí.

autor: Chody | Blok 19:24 [permalink] [comments: 4]


OSPP Praha 12.-14.6.2009

[pondělí, 15. červen 2009]

Po informácii, ktorá prebehla netom, že sa v Prahe v polovici júna uskutoční akcia „Objevte svět pšeničného piva“ vo mne skrsla myšlienka, že by som bol veľmi rád, keby sa mi tentoraz (na rozdiel od VPT) účasť podarila. Všetko to bolo navyše umocnené tým, že pšeničné pivo vo všetkých svojich podobách patrí medzi moje najobľúbenejšie pivné štýly....

Po krátkom vyjednávaní s manželkou (horšie ako s teroristami :D ) som dostal povolenie na opustenie útvaru na 1 deň. V nasledovných dňoch som si zarezervoval vstupenku na sobotňajšiu poobednú seansu, lístky na vlak a autobus, skrátka pripravil som si všetko tak, aby výlet na OSPP prebehol bez problémov.

Keď Honza Kočka (organizátor akcie) v piatok pred akciou zverejnil zoznám pív, ktoré budú k dispozícii, tešil som sa ešte viac a to až do takej miery, že som sa bál, že večer nezaspím.

V sobotu ráno o 4:10 zazvonil budík, a po krátkych tancoch v kúpeľni a kuchyni som o 4:50 sedel vo vlaku smer Bratislava, potom smer Břeclav a nakoniec smer Praha, síce so 40 minútovým meškaním ale predsa. To mi pripomenulo, ako nám jeden kamarát (Chich – železničiar) vysvetloval čo to znamená ČD. Citujem: „ Čekej Debile“.

O 12:00 som vystupoval v Holešoviciach a keďže som mal hodinku času, skočil som na rýchly obed a malý Rohozec 11 do hodpody Zákoutí – kúsok od stanice. To som somár nevedel, že za rozumný peniaz sa bude dať najesť priamo na akcii. Skôr asi neveril, než nevedel.... Holt chybami sa človek učí....

Krátko pred 13:00 som už vstupoval do vestibulu hotela Mandarin Oriental, kde som zaplatil vlezné, dostal som pásku na ruku a mohol som vstúpiť. Oproti dverám som si vymenil koruny za bony – platiť sa dalo iba nimi a išiel som sa prejsť zatiaľ skoro prázdnou sálou, čo sa síce časom zlepšilo, ale odhadujem to tak max. na 30 – 40 účastníkov...

Pri pohľade na popisy jednotlivých píp a kvantum piva na stoloch, som si povzdychol od radosti a dal sa do degustácií.

Nebudem opisovať všetky tie chuťovky čo tam boli (aby ma nedajbože nikto nenapadol, že to má chutiť úplne inak, a že som blbý keď tam cítim banán namiesto orieška...)

Len zbežne vymenujem: Bayrisches Bahnhof Gose, Honzov Kočkov AmWeiss experimental, Troublette, Hanssens Oud kriek, 3 Fonteinen Kriek, Brugs, Cantillon, Jacob Weissbier…..

Všetky pivá boli výborné až špičkové.

Až príliš neskoro som zistil, že dobre a za rozumnú cenu sa dalo najesť aj priamo na mieste. Hlavne tie rôzne druhy nakladaného syra boli vynikajúce a výborne sa spárovali s pivom.

Vyhradené 4 hodiny ubehli ako voda, navyše podporené tým, že som tam stretol 3 krajanov, s ktorými sme spoločne debatovali a degustovali všetky tie lahôdky. Týmto zdravím Mariána a jeho kamarátov.

Za vzorky na doma som utratil zvyšok bonov, rozlúčil som sa s Honzom Kočkom a spolu s chalanmi sme sa ešte vybrali na krátku návštevu do Zlých časov.

Tam som oproboval Matušku 13 Weizen – na rovinu priznám, že tie pivá čo som degustoval na OSPP boli lepšie, a ešte 1 Tambora 12, korý mi potvrdil, že v Dvore Králové nad Labem to naozaj vedia.

Nasledovalo rozlúčenie a ja som sa vydal smerom na Florenc, odkiaľ mal odchod môj autobus. Keďže som mal ešte slabú hodinku do odchodu čas, skočil som na vynikajúcu Klobásu na čiernom pive a 1 Bělečského cara do Pivního klubu.

Potom už tradá na autobus smerom domov...

O 1:15 som konečne vystúpil v Novom Meste nad Váhom a za pár minút dom som zalomil do postele po náročnom dni.

Čo povedať na záver? Snáď len 1 veľké ĎAKUJEM Honzovi za perfektnú akciu. Aj keď menšia účasť návštevníkov oproti VPT ho asi nepotešila, dúfam, že tradíciu, ktorú začal poriadaním VPT a takýchto špecializovaných akcii bude pokračovať aj naďalej. A tiež dúfam, že to hotel pochopí, lebo si myslím, že takéto dôstojné prostredie k takejto akcii jednoducho patrí.

Rozhodne neľutujem, že som sa na tejto super akcii zúčastnil, a hodnotím ju len a len pozitívne a určite spravím všetko možné aj nemožné aby som na ďalšej podobnej akcii (Honza naznačoval Mikulášsku besiedku) zúčastnil.

autor: Libor | Blok 09:12 [permalink] [comments: 10]


Jak provozovat kvalitní restauraci?

[neděle, 14. červen 2009]

Mail, který asi nebyl původně určen mně, mi umožnil nahlédnout do myšlenek restauratéra, který by chtěl provozovat restauraci na úrovni. Bez komentáře Vám předložím naší korespondenci...

Restauratér: V současné době mám dvě restaurace v dlouhodobém pronájmu a třetí v jednání s otevřením od prvního července 2009. Mám zájem od Vás odebírat Vaše pivo výměnou za finanční dotaci vázanou smluvním měsíčním odběrem. S výplatou finanční dotace po podpisu smlouvy. Máte-li zájem kontaktujte mě.

Já: O jaké pivo byste měl zájem?

Restauratér: Pivo, které je v dotačním plánu

Restauratér: Omlouvám se za stručnou odpověd. Chceme kvalitně reprezentovat jakýkoli pivovar, který je ochoten dotačního plánu smluvně vázaného měsíčním odběrem a splatným po podpisu smlouvy. Máme v plánu vzít více restaurací, abychom navyšovali výtoč vybraného pivovaru a kvalitně ho reprezentovali. Jak skvělou kuchyní, tak i různými akcemi v podobě pivních slavností apod.

Já: Takže Vám prakticky o pivo ani nejde, Vy chcete jen dotaci. Myslíte si, že s tímto přístupem budete opravdu kvalitně reprezentovat pivovar, když je Vám vlastně jedno, jaký že pivovar to bude? Já si myslím, že k pivu, které budu točit a které chci prezentovat, máte nějaký vztah, ne jen dotace a to mě osobně dost mrzí. :-(

Restauratér: Je mi líto, že si myslíte, že kvalitně reprezentovat nějakou značku může jen pracháč. Já si naopak myslím, že takovému člověku je to jedno. Nejsem pivař a ani jsem pivo nikdy nepil. Dávám jen službu lidem, poněvadž mě to živí i baví. Já osobně bych upřednostnil klasické české pivo a né tzv. europiva. Bohužel jak jsem již podotkl nejsem příliš movitý, abych kvalitně upravil restauraci, což je základ dobrého zastupování. Ale Vám jde zřejmě o něco jiného.

Já: Mohu se ještě zeptat, co ve svých dvou restauracích točíte v současné době?

Restauratér: V současné době točím Staropramen

Komu byl vlastně určen prvotní mail mi zůstalo utajeno. Možná si můžete tipnout, kdo bude mít ve své stáji další ovečku...

autor: Chody | Blok 20:51 [permalink] [comments: 4]


Na Poličku za Hubičku aneb Gambáčky za kačky

[čtvrtek, 11. červen 2009]

Vážení příznivci Poličského pivečka, děkujeme Vám za velkou podporu a přízeň. Dovolujeme si Vás tímto pozvat dne 12.6.2009 do naší hospůdky,,Eden" v Plzni na akci na ,,Poličku za hubičku".

Od 19.00 hod. večerní se vracíme o dvacet let zpět a Poličské pivko bude opět za 1,70. Jste srdečně zváni. Kája a Míša

autor: eden | Blok 14:36 [permalink] [comments: 12]


«« « Strana 23 z 27 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

Islám v ČR nechceme Pivní prodejna Pod Zelenou Horou Vrčeň