Reklama na PI Reklama na PI Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivní blok

Pivní blokNová publikace o asanovaných pivovarech a cukrovarech

[úterý, 25. leden 2011]

FRONĚK Daniel, JÁKL Pavel, STAREC Milan:

PIVO a CUKR

Publikace představuje v abecedním pořádku 105 pivovarů, 4 sladovny a 40 cukrovarů asanovaných po roce 1945. Populárně naučné texty, čerpající z dlouholetého bádaní autorů z okruhu Černokosteleckého pivovarského muzea jsou doplněny 220 doposud nepublikovanými fotografiemi zaniklých pivovarů a cukrovarů spolu s přesnou lokalizací GPS všech objektů.

Grafická úprava: Vlasta Doležalová. Formát V4. Rozsah 88 stran

ISBN 978-80-01-04717-0

Cena: 240 Kč.

Více informací na www.pivovarkostelec.cz

Nová publikace o asanovaných pivovarech a cukrovarech

autor: Kostelec | Blok 11:34 [permalink] [comments: 6]


Celia

[neděle, 23. leden 2011]

Musim říct, že lidem s bezlepkovou dietou v tomhle směru nezávidim. Prostě je to jediný pivo pro ně na trhu, takže buď ho vezmou nebo ne. Ale ono je to dobrý pivo. Nejenže je lepší než ta debilní Plzeň a další europatoky, ale měl jsem pro srovnání Primátor 11 a Rychtáře Premium. Celia vyhrála. Cena 19,90 je... sice vyšší, ale doufam, že celiakům zachutná a po domluvě z hostinskym jim může soudek nebo aspoň lahváče do putyky objednat, za ochutnání to stojí, víc než velmi. A GRATULUJU jim (bezlepkářům), že si na ně bůh a v Žatci vzpoměli formou tohohle moku!

P.S. Až udělam slepej test dam sem výsledky.

Celia

autor: honza1205 | Blok 20:28 [permalink] [comments: 1]


Opravdu naposledy?

[středa, 19. leden 2011]

Dnes se v RSS zprávách objevil i příspěvek Regionu Vyškov s názvem Naposled uvařil Pivovar Vyškov

Cedulka z Pivovarského domu v Praze se mi zdá nechutná. Tohle využívání nesnází pivovaru ve vlastní propagaci se mi vůbec nelíbí. Rychle, dejte si to, vždy už asi nebude. Chápal bych to, kdyby to byla pravda, ale takhle zneužívat nejistotu?

Foto

Jediná omluva Pivovarského domu u mě je ta, že už Pivodům nikdy nebude točit vyškovského Jubilera. To ano. To by pak bylo v pořádku.

No a redakce Regionu Vyškov by mohla mít také trochu soudnosti. Mohla by být trošku v obraze a vědět, že toto nemusí být "smutný odkaz slavného piva", vždy výroba jede, pan sládek nadále vaří Vyškovské pivo a v nejbližších dnech se možná rozhodne o novém pronajímateli pivovarů.

Ale možná Region Vyškov patří k těm patriotům, kteří si raději dají ve své hospůdce "značkové" pivo...

autor: Chody | Blok 23:59 [permalink] [comments: 5]


Pivovar Holice

[středa, 12. leden 2011]

Do redakce PI dorazil tento mail, tak jestli můžete někdo pomoci...

Dobrý večer,

mám k Vám velikou, moc velikou prosbu - mám vnučku, která se už pomalu chystá na architekturu a vždy, když přijede k nám do Olomouce, tak ji v rámci časových možností provezeme kolem pivovaru v Holici, protože ji budova pivovaru úplně učarovala.

Víme, že je veřejnosti nepřístupný a v tom je právě ten háček. Nepomohli byste nám k možnosti exkurze v této budově, možná by stačil jeden člověk s oprávněností do té krásné budovy vstoupit a který by si na nás udělal chvilku čas, za což bychom mu rádi zaplatili.

Nebo byste možná věděli, kam se s naší prosbou máme obrátit, prosím.

Moc Vám děkuji za odpověď a přeji pěkný večer a pohodové další dny.

S pozdravem

Jitka Matějková

autor: blokpi | Blok 14:33 [permalink] [comments: 6]


Prosba a informace

[čtvrtek, 6. leden 2011]

Dnešním dnem skončilo na PI působení pražské restaurace mnoha jmen, naposledy Svět piva. Nebude prezentovat, co je na čepu ani, co je nového. Já bych Vás chtěl poprosit, zda bychom o tomto podniku vůbec nediskutovali. Prostě jako by neexistovala, jak říká babička ve filmu Slunce, seno a pár facek: "Je EE"

Díky za pochopení. Veškerá zmínka v diskusích bude smazána. Už toho bylo dost. Stejně tak bude smazána případná propagace tohoto podniku. Myslím, že toto řešení je pro obě strany přínosem.

V poslední době dochází k automatickému registrování zřejmě spamových uživatelů PI, které systém zatím neumí odfiltrovat. Při ručním mazání se může stát, že se smázne i některá registrace "živého" uživatele.

Jak tomu předejít? Doporučuji nevyplňovat Jméno a příjmení ve stejném znění jako Nick. Ideální je mailová adresa, nejlépe na nějakém českém serveru, srozumitelné Jméno a příjmení. Samozřejmě, že kdo je známý psaním článků či diskusemi má menší pravděpodobnost, že bude omylem smazán.

Děkujeme za pochopení...

autor: blokpi | Blok 08:50 [permalink] [comments: 26]


PF 2011

[sobota, 1. leden 2011]

Přeji štastný nový rok.

PF 2011

autor: Mraz7 | Blok 23:14 [permalink] [reaguj]


Hezké páteční ráno 31.12.2010

[pátek, 31. prosinec 2010]

Vážení a milí přátelé, dovolte mi, abych Vám za sebe popřál k roku 2011.

Především nám všem přeji zdraví, spokojenost a trochu, nebo i více toho štěstí. A co nejméně narážíme na blbce, a na lidi, kteří kolem sebe vytváří negativní, a sobeckou atmosféru.

Věřme, že s dobrem, v klidu a s úsměvem se dá také kráčet po této zemi. Věřme, že každý dobrý skutek, dle zákona o akci a reakci, se nám vrátí a nᚠživot bude klidnější, pohodovější a spokojenější.

Být zdravý, mít okolo sebe milé lidi, dobrou práci a ve chvílích odpočinku i trochu toho dobrého a poctivého piva.

Tož tak…

Roman Holoubek

Hezké páteční ráno 31.12.2010

Trochu z řecké "pivní" mytologie ..... Homér žije !

[čtvrtek, 30. prosinec 2010]

Dle Homéra v jeho eposu Odyssey, fajácký král Alcinous uchovával ve sklepě svého paláce, ve zlatých a stříbrných nádobách, ječné víno (barley wine). Tato povídka byla napsána před 2800 lety.

Inspirován touto bájí a veden Homérovými zápisky … tým z řecké pivní webové stránky Beerpedia.com a minipivovar Corfu Microbrewery Ltd. uvařil na stejném ostrově (Korfu – řecky Kerkyra, dříve Scheria) a na stejném místě repliku stejného piva.

Bylo pojmenováno “Jonský Epos”, je právě naláhvováno … a tým vařičů je naň velmi hrdý.

Pan Spyros Kaloudis, majitel Corfu Microbrewery Ltd. a můj pivní kolega George Iordanides, webmaster Beer-Pedia.com spojili své síly a téměř 3 tisíciletí po Homérovi vzkřísili zašlou slávu legendárního piva a zároveň rozbili některé vžité stereotypy, které se k Homérovi váží … a uvařili tento unikátní Jonský Epos (foto).

Winter Barley Wine neboli Zimní Ječné Víno … velmi silné, svrchně kvašené pivo, s dvojitou fermentací a 2 měsícní zrání. Uvařeno z ječného sladu, vody, chmele a medu. Obsahuje 7,50 % alkoholu. Etiketa tohoto piva zobrazuje historické úryvky z Homéra (viz foto).

Trochu z řecké \

A zase ta Plzeň

[čtvrtek, 30. prosinec 2010]

Zdravím všechny, měl bych na Vás prosbu. S kamarádem jsme se včera přeli o to, jaký byl nejvyšší obsah alkoholu+koncentrace původní mladiny u piva Pilsner Urquell(u výčepního a u ležáku) Můžete mi s tím někdo pomoc? A ještě lepší by byl odkaz na nějaký publikovaný článek. Díky a všem přeji mnoho zdaru a zdraví v novém roce. Maxič

autor: Maxič | Blok 15:03 [permalink] [comments: 1]


Velký otazník!

[sobota, 25. prosinec 2010]

Kdo ví, prosím, jaký je přesný význam jména pivovarnické skupiny "K BREWERY", a to sdělí. Jistě všichni víme, že to česky znamená K PIVOVAR, ale o to nejde. Proč zrovna písmeno "K"? Má to nějaký význam? Proč ne třeba S Brewery? Co si o tom myslíte? Díky za odpovědi. CzechBeerMan


PF 2011

[čtvrtek, 23. prosinec 2010]

Již zítra nastane ten den, na který čekají zejména naši nejmenší, naše budoucnost, s velkým očekáváním. Vánoce jsou i pro mě nejhezčí svátky v roce. I když jsou čím dál více zprofanovávané konzumem, mají pro mě i duchovní rozměr. Ač nejsem věřící, křesanství, na které je postavena naše evropská civilizace, je mi sympatické tím, že se dokázalo reformovat a nechává lidi v klidu žít.

Dovolte mi tedy Vám popřát krásné svátky Vánoční a v novém roce 2011, a se Vám splní všechny vaše přání a samozřejmě, a Vám pivečko chutná...

PF 2011

Podívejme se společně za rokem 2010. Zhodnome, co se dělo zde na PI...

Vězte, že jste se mohli začíst do téměř 150 článků od 36 autorů. Všem autorům článků i bloků děkuji, protože bez nich by bylo PI prakticky o ničem. A kteří autoři článků se letos nejvíce činili? Uvedu první tři bez udání pořadí: Malakin - Rosa - Trantina.

Těším se na Vás i v roce nadcházejícím. Těším se na Vaše články a bloky. Na informace o novým pivovarech. Na všechny pozitivní informace o českém pivovarnictví.

Zde si můžete prohlédnout PéeFka, které mi byly doručeny nebo jsem je našel na internetu. Díky. A ještě jednou všem jen to nejlepší...

autor: Chody | Blok 19:05 [permalink] [reaguj]


Pivo ze Senegalu - degustace Biere la Gazelle

[středa, 22. prosinec 2010]

Pivní kamarádi...

Važme si velmi toho, co máme doma. Dnes jsem degustoval senegalské pivo BIERE LA GAZELLE z pivovaru Brasserie de l'ouest Africain z Dakaru, které mně poslal můj pivní kamarád Edouard Kouek z Pobřeží Slonoviny.

Tohle pivo snad ani nejde hodnotit: pěna zmizí do 10 vteřin. Aroma? Snad je tam nějaký ječmen! Možná... Barva: psí močka je exkluzivní v porovnání s tímto pivem... Plnost (tělo)? Ne, nic takovéto v tomto případě prostě neexistuje Doznívání? Hahahaha. Chmel? Ano, možná to pivo zdálky vidělo pytel s chmelem...

Jo jo i takový nápoj snese název pivo... Jdu si rychle spravit chu Svátečním karamelovým speciálem z Chotěboře. Zlaté české pivo ... třeba i to podprůměrné.

Pivo ze  Senegalu -  degustace Biere la Gazelle

Noticka: fenomén Svijany

[pátek, 17. prosinec 2010]

Dovolte mi, prosím, podělit se s Vámi o malou a jistě nejen mou osobní zkušenost s tímto fenoménem. O senzačním vzestupu kdysi pivovárku na zavření a dnes nejprogresivněji rostoucím pivovaru jistě všichni, zejména pivně znalí konzumenti, vědí. Pivovar, kterému k hranici výstavu 500.000 hl piva ročně zbývá již jen relativně skutečně málo se stal ukázkou píle a vůle lidí, kteří se nevzdali. Pivovar, který úspěšně proniká i do bašt velkých pivovarů a jenž svou silou může určovat plno dění v pivovarském světě.

Díky tomu, dnes může pivovar podporovat a podporuje malé české chmelaře a sladaře, kteří by bez přičinění tohoto pivovaru již dávno zřejmě zkrachovali a za to patří pánům ze Svijan velký dík. Pivovar, který nepotřebuje květnatý management a kanceláře a vystačí si skutečně s málem a i proto je tak úspěšný. Pivovar, který toho udělal pro své konzumenty a malé pivovary tak mnoho. Ale...

Ale nabízí se zde bohužel několik "ale", o kterých chci napsat a za které pivovar vlastně vůbec nemůže. (By jistě se najdou i skutečnosti, které z pohledu znalých konzumentů jsou v mírném rozporu s ideálními představami o vaření piva a to i přesto, že pivovar stále razí a jde svou cestou tradiční výroby piva a technologie).

A tedy nyní k meritu věci. O tom, že je pivovar fenomén v českém pivovarnictví není pochyb, stejně tak o tom, že tento pivovar a zejména jeho piva jsou dnes velmi módní záležitost. A to je právě ta špatná vizitka českých konzumentů piva. A tak zatímco jistě plno z nás v duchu nadšeně tleská tomu, když ortodoxní piják jistých velkých značek přešel k pivům z malého (resp.dnes již středně velkého) pivovaru, tedy konkrétně Svijanům, znamenalo to posun. Jenže posun, jak se ukázalo je jen úkrok stranou a tento konzument se pouze nechal ovlivnit jakousi celkovou euforií ve společnosti, která ve "spotřebitelském" světě je a ví, že pít "Svijany" je dneska "in". Avšak bohužel jeho pivní myšlení se nikterak neposunulo dále.

A tak místo své oblíbené značky "G10,S10" pije dnes jen výhradně Sv11 a opět zůstal uzavřen v zajetí jednoho druhu piva, jedné značky, jedné chuti. A víceméně se téměř neodváží experimentovat ani v rámci svého "oblíbeného" pivovaru a lahůdky typu Svijanský Rytíř či Svijanský Kníže ho již míjí bez povšimnutí... Ku škodě jeho samotného.

Mimochodem jistě o tom svědčí i fakt, že za období roku 2008 -2009 (tedy ještě za poslední období, kdy Výzkumný ústav pivovarský a sladařský mohl zveřejnit podrobné statistické přehledy, protože měl ještě od pivovarů konkrétní údaje, zatímco dnes již tyto údaje neeviduje, nebo velké pivovary z důvodů svých propadů výstavu je přestaly zveřejňovat), ležáky z pivovaru Svijany (tedy zejména Svijanský Máz) téměř zdvojnásobil svou produkci, zatímco např. výroba jeho výčepního piva naopak poklesla a u speciálů nešlo o stejnorodý nárůst.

Tento článek je výzvou a nikoliv komentářem. Jen by mne zajímalo, zda to ve svém okolí a ze svých zkušeností vnímáte stejně. Že bohužel český pivař je poměrně stále stejně konzervativní a to i přesto, že se povedlo a změnilo mnohé...

Autor: TomᚠErlich

autor: blokpi | Blok 09:56 [permalink] [comments: 19]


Jsme opravdu znalci piva?

[čtvrtek, 16. prosinec 2010]

Do tohoto blogu si dovolím zkopírovat úvodník od Dušana Kütnera z dnešního vydání E 15.

Čech a polský plech

Obyvatelé České republiky jsou podle svého rozšířeného mínění znalci piva, vycházejíce z absurdní představy, že jimi musejí být, když ho vypijí nejvíce na světě.

Do země pivoznalců ale nyní proudí stále více piva ze zahraničí a znalci, divte se, nejsou to další várky irských Guinnessů či belgických Leffů, ale to nejlevnější a nejúsporněji vyráběné pivo z Polska mířící převážně do obchodních řetězců. Pivo,na jehož plechový obal ani hrdí Poláci raději nenapíšou „vyrobeno v Polsku“, ale schovají se za anonymní Made in EU. Pivo vyráběné způsobem, který se zdá některým tuzemským pivovarům nedůstojný, nebo neekonomický, nejspíše však oboje.

V jiné zemi s pivní tradicí a stovkami výrazných a chuově odlišných piv, v Belgii, se přitom na mnohé „znalce“ z Česka ládující do sebe jedno pivo za druhým dívají se směsí úžasu a odporu. To si pak alespoň vynahradí pohledem na to, jak se dotyčný opilec udiveně po pouhých osmi belgických pivech – co to je, osm piv, že, pravda, jsou trošku silnější, ale my Češi něco vydržíme – sune pod stůl.

Mýtus, že Češi rozumějí pivu, se tak už dlouho otřásá v základech. Anebo už padl?

Dušan Kütner, E 15

A co u vás? Už tento mýtus také padl, nebo se ho ještě stále držíte spolu s mýtem o výlučnosti našeho a obzvláště plzeňského piva (myšlen pivovar vlastněný Jihoafrickým SABMilerem,nikoliv další plzeňské pivovárky)?

další informace z E 15 k dovozu piva z Polska:

http://www.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/dovoz-piva-z-polska-rekordne-vzrostl

autor: Henri | Blok 09:09 [permalink] [comments: 16]


Všem majitelům pivovarů!

[středa, 15. prosinec 2010]

V diskusi na jednom serveru hromadného nakupování jsem zachytil zajímavou diskusi, kde mne zaujal tento výrok majitele restaurace ohledně kvality čepovaného piva v jeho podniku: "Kvalitu piva kontroluje skoro denně sám majitel pivovaru"

Nevím, ptám se proto Vás, majitelů pivovarů, zda je ve Vašich silách jezdit po hospodách, hospodách a restauracích a kontrolovat kvalitu Vašeho čepovaného piva. Nebo snad jezdíte kontrolovat jen do té jedné restaurace v Praze, která se tím chlubí nebo řekl bych až chvástá?

Můj názor je ten, že to není možné (jestli ano, rád se nechám přesvědčit o opaku). Ten podnik má 31 píp, což znamená, že by jej mělo navštívit až na třicítku majitelů pivovarů, když né denně tak alespoň týdně.

Také jsem zvědavý na odpověď ostatních restauratérů či hospodských, jak často Vás navštívují majitelé pivovarů či pivovárků. Návštěva samozřejmě není inkognito, když pan majitel zná její názor. Oslovuji hlavně majitele, kteří ve svém podniku točí různá piva. Hanzi, Petře Strnade, pane Pavlasi, Hrochu a ostatní dejte nejlépe v diskusi vědět, kdy a jestli vůbec k Vám zavítal majitel nějakého pivovaru na pivo. Díky!

Ale i Vy ostatní, co točíte jeden druh piva, vzpomínáte si, že by u Vás na pivu byl sám majitel pivovaru?

autor: Chody | Blok 20:04 [permalink] [comments: 94]


Vánoční Časy a Zlej Silvestr

[neděle, 12. prosinec 2010]

Většinou o Vánocích a na Silvestra politujeme osamělý a opuštěný či lidi bez domova. Někdy opravdu tak dokonale, že je o nějakou tu paní Hůlovou míň. Ale co ti ostatní, kteří po vánočních nákupech, vymejšlení a shánění dárků, zabití kapra, umíšení salátu a vytvoření takzvaný pohody Vánoc pro děti, rodiče a prarodiče, jsou taky velmi rádi, že už je čtyřiadvacátýho večer, ačkoliv ještě není po všem: Pětadvacátýho se musí ještě jít na oběd k tchýni a tchánovi, šestadvacátého na návštěvu babičky a taky rodiče je urgují, že jejich vnoučata mají i u nich dáreček, kruci! Někdy je možná lepší bejt trochu sám!

A teď je čtyřiadvacátýho večer, v televizi nic novýho, protože princezna Jasněnka tak jako loni celej film hystericky volá: „Jíro, Jíro, Jíróó´!“. Popelka je taky úplně stejná nanynka jako vloni a Mrazík s Alzheimrem od loňska zas moc nepohnul, protože berlu Mrazilku opět nechá doma. Ulice města za okny bytu či domu jsou prázdný, protože Vánoce se přeci slaví doma, a kdo má kruh, tak jistě v kruhu rodinným. Stejně neni kam jít, protože všichni choděj doma v kruhu, venku jsou zavřený obchody, kina i restaurace a odměna po hektice přípravy Vánoc jaksi nikde, nepočítáme-li ponožky a žiletky, co jsme měli pod stromečkem. A do toho ty vzpomínky na vyčítavý voči kapra, jehož maso se hejbalo eště i na pánvi… Nezbejvá než čekat, než Vánoce přejdou…

A tak máme dobrej nápad: Pro všechny, kteří si zaslouží čtyřiadvácátýho večer prožít jinak, pro všechny osamělý či opuštěný, pro všechny potřebný odpočinku po hektohysterii vánočních příprav, pro všechny fanoušky a přátele ZČ či dobrýho piva, prostě pro všechny včetně rodinných příslušníků

24.12. ve 21:00 otevřít ve Zlejch Časech!!!

Pěkně bysme si odpočali, popili, pojedli a popovídali si a zavřeli až se nám bude chtít! Co říkáte? Že to samý by to chtělo i na Silvestra? No jasně!

Na Silvestra 31. 12. Zlý Časy otevřou také!!!

Abychom měli představu, kolika z Vás se tento nápad líbí tak jako nám a kolika z Vás to doma projde, prosíme laskavé zájemnce o laskavé zaslání mailu na mailovou adresu zlycasy@seznam.cz s vyjádřením zájmu popř. i rezervace míst.

Protože pokud přijít nemůžete nebo nechcete, my necháme zavřeno, to dá rozum. Takže těšíme se Vaše maily. Čus Hanz a jeho parta

Vánoční Časy a Zlej Silvestr

Exhibicionistická vložka...

[čtvrtek, 9. prosinec 2010]

Pivo ARPA ze státu Kyrgystan otestováno. Pěkná trvající bílá pěna, barva lehce zlatavá, první doušek udělal ne zlý dojem, aroma převážně sladové, tělo středně plné, mírná ovocná chu, konec sladkohořký chmelový ... dobré pivo.

Ohodnoceno *** minus z pětihvězdičkové stupnice (***** vyjímečně dobré pivo)

Ano, v Kyrgystánu pijí skutečně pivo!

Exhibicionistická  vložka...

THE PUB - filipika mrzutého zákazníka

[úterý, 7. prosinec 2010]

http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=1071736

Jde o mojí prvotinu s pivní tématikou, kterou jsem zneuctil jiné diskuzní fórum s nepivní tématikou. Pro zachování autenticity sem nekopíruji původní text, ale vkládám odkaz na původní umístění. Slibuji, že se pokusím podobné zlo na tomto webu nepáchat. Pouze doplním, že recenzované zařízení již po právu zkrachovalo.

autor: kozousch | Blok 14:41 [permalink] [comments: 1]


Pivovar Žlebské Chvalovice

[sobota, 4. prosinec 2010]

10 cm sněhu a asi 10ti stupňový mráz, což ČD nazývají „sněhová kalamita“ a omlouvají tím hodinová zpoždění vlaků, způsobily, že jsem tuto sobotu neabsolvoval plánovaný výlet do Chrámu chmele a piva v Žatci. Jako náhradní cíl jsem tedy zvolil Žlebské Chvalovice, abych se pokusil získat nějaké informace o tamním nově vzniklém pivovaru. Ještě před měsícem by to pro mne byl příjemný asi 60ti kilometrový cyklovýlet přes hřeben Železných hor, ale nyní jsem raději použil auto.

Pivovar a palírnu Žlebské Chvalovice, jak praví cedule před budovou jsem našel poměrně snadno. Ošklivě zelené zásobníky patřící k palírně, vzdáleně připomínající CK tanky, nelze přehlédnout. Udělal jsem si pár fotek a už si mě všiml pán, který mě pozval do výčepu s varnou. Z pána se vyklubal sám majitel pivovaru pan Jaroslav Kutílek a nepozval mě do výčepu, ale do degustační místnosti ;-).

Pan Kutílek je velmi činorodý člověk, který při zaměstnání již 17 let úspěšně provozuje palírnu a nyní i pivovar. 3.12. získal povolení od celníků a své pivo může oficielně prodávat zákazníkům. Pivo zatím nemá jméno, bude prý vypsána soutěž o nejlepší návrh, ale největší šanci mají nejspíš jména se vztahem k blízkému okolí (Železnohorské, Lichtenburg apod.) Pan Kutílek si pivovar sám navrhl a sestavil s pomocí odborných firem téměř sám a i když zbývají doladit některé věci, pivo je navařené.

Jako řidič jsem musel s díky odmítnout ochutnávku jak světlého ležáku (EPM 12,6), tak tmavého speciálu (EPM 17,8) a spokojil jsem se s nákupem PET lahví. Byla to klasická koupě naslepo, ale jak se později (asi za 30minut) ukázalo, nákup se vyplatil, pivo bylo výborné. Na vánoce má pan majitel a sládek v jedné osobě navařeno také medové a zázvorové. Pivo samozřejmě prodávají kromě v PET lahví (mají stáčecí linku) i v KEG sudech a je možno ho ochutnat točené v degustační místnosti.

Nákup piva a ochutnávka je možná pouze o víkendech od 9 - 17 hodin, nejlépe, vzhledem k pracovnímu vytížení majitele, po telefonické dohodě. Cena piva je nízká, v podstatě co stupeň to Kč (12˚ - 12Kč, 17˚ - 17Kč). Takže pivo jak cenou, tak výbornou chutí by se mělo v okolí uchytit. Zbývá popřát: DEJ BŮH ŠTĚSTÍ!

Pivovar Žlebské Chvalovice [p850]

autor: moreli | Blok 15:35 [permalink] [comments: 2]


Co všechno může být ještě v pivu ...

[pátek, 3. prosinec 2010]

... aby to přitom zůstalo pivem

Opravdu jako otázku směřuji tento blog a prosím v diskuzi a názor poučenějších a povolanějších. Jsem naprostý laik. Co všechno ještě může být v pivu tak, aby to zůstalo pivem? Tu otázku můžete chápat ve smyslu zákona, technologie, selského rozumu či ve smyslu labužnickém.

Už delší dobu mne na některých pivech ve složení dráždí údaj "cukr". Nechápu smysl vhazování cukru do piva v jakémkoli stádiu jeho života. Říkám si, jak by se na to asi tvářili v Německu při tom jejich "Reinheitsgebotu". Ale neš, jestli to nějaký přínos má, tak a. Ale třeba u takového Konrada je cukr přímo senzoricky cítit. I mnohá další piva jsou prostě sladká - ne sladová, ne plná, ale prostě slazená.

S tím ale dokážu žít. Cukr se hází i do vína, dávno a ve velkém ... většinou tam, kde "um" nestačí. Dnes jsem si ale z lednice na ochutnání vytáhl Skalák řezaný zimní ležák. A to je mi pane kousek. Takže tady máme složení:

voda, ječný slad, cukr, upravený chmel, chmelový extrakt a izoextrakt, barvivo kulér, antioxidant kys. askorbová, sladidlo sacharin.

Řeknu vám, mám dost. What the f*ck, to má mít člověk VŠChT aby věděl, co pije? Já vím, že v pivě je v dnešní době všelicos, ale tohle mi přijde jako "best of"

1. On nestačí cukr, to musíme být navíc ještě poctěni sacharinem? A co speciální slady, aby dodali sladkost? A barvu ....

2. Barvivo kulér? Spojení piva a výtvarného umění? Vždy jsem žil v představě, že řezané pivo se "řeže" ze světlého a tmavého. Naivka jsem si nedávno v jedné Rohozecké hospodě objednal tmavé pivo a koukali na mne jak na vola. On tmavý Skalák je, ale ... asi jako Yetti, nikdo ho neviděl, ale je ... ale na co pak ale ten "kulér"?

3. Izoextrakt a kys. askorbová, to je jen pro ty vzdělanější pijáky. Nám to ale takhle prostě asi stačí.

Když se pak na webu dočtu, že pivo je seřezáno pod dozorem sládka přímo v pivovaru a v optimálním poměru tak, aby byla zajištěna dokonalá harmonie chuti. Všichni znalci, včetně žen, si tak mohou vychutnat to správné řezané pivo při jakékoliv příležitosti a na jakémkoliv místě, chce se mi plakat (zvracet?) - rétorika stejná jako velké chemovary, chemický arzenál ale snad ještě větší.

Tím seřezáním je míněno prosté doslazení a obarvení světlého moku? A to včetně žen má znamenat "nebojte se, je to sladké a ne moc hořké"?

A je to ještě vůbec pivo?

Vrame se ale k podezřelému kousku. Pěna po nalití zmizela po anglicku - a to v doslovném i nedoslovném smyslu slova. Vůně ani chu vlastně žádná. Docela příjemné pití, takové dobré, sladké, bez ocasu, bez jakýchkoli tónů a navinulosti. Jako pivo na houby, jako cokoli jiného docela dobré. Silně mi to připomíná některá německá "lieblich" vína, která chutnají jako top-topic s alkoholem.

Závěr

Tento článek nepíšu proto, abych jakkoli haněl Rohozec. Průmyslové podniky, podle toho "mála", co o nich z praxe vím - a pivovary mezi průmyslové podniky (bohužel) patří - se dělí na ty, co dělají svinstva a ty, co to přiznají. Jde mi o to to dozvědět se, co je za všemi těmi "tajemnými přísadami" a "technologiemi", je-li to omluvitelné a vysvětlitelné a nebo ne...


«« « Strana 17 z 28 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

Islám v ČR nechceme Pivní prodejna Pod Zelenou Horou Vrčeň