Reklama na PI Reklama na PI Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivní blok

Pivní blokFlach plochý alebo kombi?

[pondělí, 23. únor 2009]

Možno sa niekomu bude zdať tento blok trocha mimo, ale predsa len by som Vás touto cestou rád požiadal o pomoc pri identifikácii jednoho narážača pivných sudov.

Jediné, čím som si istý, že je to typ Flach - ale jeho konkrétny typ z fotiek určiť neviem....

Je to typ kombi? Alebo flach vo vysunutej polohe?

Preto by som poprosil o radu Vás, pretože ako sa hovorí, viac hláv, viac rozumu.

Ďakujem vopred za radu.

Flach plochý alebo kombi?

autor: Libor | Blok 12:23 [permalink] [comments: 7]


Dýšinské pivní slavnosti

[úterý, 17. únor 2009]

Zima sice teprve udeřila v celé své "kráse", ale dovolte mi nalákat Vás na jednu letní akcičku s dobrým pivem. Jedná se o její první ročník a složení pivovarů vypadá víc jak dobře. Zeptal jsem se na pár podrobností jednoho z organizátorů, Petra Strnada z občanského sdružení Dopijem a jdem, které slavnosti pořádá

Kdy a kde se Dýšinské pivní slavnosti konají?

Slavnosti se budou odehrávat na Dýšinské návsi a začnou 20. června 2009 v pravé poledne.

Kde Dýšinu vlastně najdeme?

Dýšiná leží 5km od Plzně. Vede tudy hlavní trať ČD z Plzně na Prahu a z nádraží je to na náves přibližně 10-15 minut. Od dálnice D5 jsou to cca 3km.

Naskýtá se otázka, na jaké pivo se můžeme těšit, ale budu ještě chviličku napínat a zeptám se na doprovodný program.

Své umění Vám předvede divadelní soubor, historičtí šermíři, dětský pěvecký sbor či heligonkáři. Dále zahrají různé kapely ve stylu rock-ska-punk jako např. Siláž a V3ska. Bude tombola, degustace a další pivní soutěže.

Tak a na jaké že pivo se můžeme těšit?

K dnešnímu dni přislíbily účast tyto pivovary:

Pivovary

Chceme ještě oslovit dva až tři pivovary, aby byl dostatečný výběr a také proto, že se může stát, že některý přislíbený nakonec nedorazí, což se loni stalo např. v Nepomuku u minipivovarů.

To je pěkný seznámek. A co že tam není zastoupen také plzeňský gigant? Přeci jen, místním možná bude chybět.

Chtěli jsme udělat akci opravdu o pivu :) A jelikož je vstup zdarma, nemáme potřebu přitáhnout návštěvníky za každou cenu, vždyť místní piva si mohou dát skoro v každé hospodě a já věřím, že i místní přijdou ochutnat poměrně neznámá piva.

Co s lidmi, co nebudou mít zajištěn zpáteční odvoz, nebo jim ujede poslední vlak?

Komu se nebude chtít (nebo nebude schopen) odjet večer domů, bude mít možnost přespat na louce hned vedle té, kde budou slavnosti. Je tam možnost stanování. Podle toho, kolik tam bude spát lidí, bychom ráno ještě narazili sud a udělali něco k snídani. Sám vím, že je nepříjemné se ráno po slavnostech probudit, mít žízeň a hlad. V neděli u nás není nikde nic otevřeno, tak bychom mohli slavnosti zakončit takto, prostě ráno dopijem a jdem.

No mně nezbývá nic jiného, než držet pořadatelům palce, aby se vydařilo počasí, protože to ostatní se při dobrém pivu a pořadatelském elánu určitě dostaví. Sobě přeju, abych se do Dýšiny v červnu dostal, protože nabídka je víc než lákavá. Doplním ještě, že Dýšinské pivní slavnosti mají i své webové stránky, kde naleznete bližší informace.

autor: Chody | Blok 18:37 [permalink] [comments: 19]


Kuřáci a nekuřáci: budeme kuřáckým ostrovním rájem v EU?

[pátek, 13. únor 2009]

Ohledně nekuřáckých a kuřáckých hospod se rozpoutala docela velká diskuze. Proto shrnuji různé argumenty a přidávám své názory.

Je pravda, že v PK jsem nikdy kouř necítil, takže mi tam kuřáci nevadili. Ale pak je spousta (95 %) hospod, kde není možné kuřáky od nekuřáků hermeticky oddělit. A mají pak mít přednost lidi, co se chovají "zdravěji" nebo znečišťovatelé? BTW někde jsem viděl protikuřáckou reklamu: 4 lidi ve výtahu, jeden si vychutnával cigáro a v průběhu jízdy si jiný dost hlasitě ulevil a začal se tvářit šťastně jako ten kuřák. Pochopitelně reakce ostatních byla očekávaná - rozpačité znechucené pohledy, lapání po dechu atd. Klip končil titulkem "cigarety také páchnou"...

Nebudu to dál rozvíjet, ale v principu je to zajímavá paralela dotažená do extrému. Zatímco prdění je společensky neúnosné, ke kouření je společnost díky kulturním návykům tolerantnější.

Nechat na majiteli, zda chce kuřácký nebo nekuřácký podnik je problém, protože to nic nevyřeší. Bude jen pár podivínů, co budou mít opravdu nekuřáckou hospodu, ale aby nezkrachovali, tak budou mít na výběr buď založit minipivovar s relativně nízkou cenou produktů a nebo mít Gambáč. Viz Bavorsko a snad i Rakousko, kde nedali striktní zákaz a hostinští to obcházejí. Prostě majitel vidí krátkodobé řešení (jako ve všem). Zachováním statu quo bude stále na svém, bude si přivydělávat prodejem kuřáckých potřeb, vše bude bezrizikově fungovat stejně dál.

Zatímco (dle zkušeností z Itálie) po zákazu kouření (a nutno dodat, že dřív byla i v relativně slušných italských restauracích mlha o hustotě mezi rybníčkem Brčálníkem a našima čtyřkama) nastoupily fáze:

1. menší zalidněnost - odchod kuřáků

2. zlepšení - příchod zapřisáhlých nekuřáků, co dřív nechodili vůbec

3. návrat kuřáků (trvalo to asi rok).

V důsledku jsou teď prý hospody plnější a kšefty lepší, protože lidi prý buď kupují brambůrky apod., když se jim nechce ven kouřit (a to tam zezačátku dávaj různé pochutiny k objednávce automaticky zdarma), víc jedí, zůstávají déle...

Je jasné, že bez plošného zákazu by v nekuřácké hospodě vše skončilo za fází 2. Zkrátka nerovnoměrné podmínky obchodní soutěže, jako když 3O korunový poplatek zrušily jen krajské lékárny.

V té Itálii mne hlavně překvapilo, že to Italové (kteří si ze zákazů jinak nic moc nedělají) zkousli a dle hostinského jsou všichni spokojení - on pracuje v čistém prostředí (ač sám kuřák), má vyšší obrat a kuřáci si taky zvykli a vyhovuje jim, že nesmrděj jak popelník, o nekuřácích ani nemluvě.

Další zajímavá zkušenost se mi stala asi před rokem U Krokodýla v Praze (mívali BON). Seděli jsme s kamarádem sami u velkého stolu s pivem, co nejblíž zdroji čistého vzduchu. Přišel člověk a jestli bychom měli volno. Tak jsem vtipně poznamenal, že pokud nekouří, tak jo. K mému překvapení řekl, že sice je kuřák, ale že si k nám rád sedne, že aspoň nebude mít na očích další kuřáky a nebude ho to nutit si zapálit. Nepochybuju o tom, že když jsme odešli nebo až odešel on, že si zapálil, protože mu chyběla dávka. Ale myslím, že to bylo k oboustranné spokojenosti - on ušetřil pár cigaret u piva, my měli relativně čistý vzduch.

Energetik v diskuzi píše, že kouřit prestal, ale u piva kouří. Můj dotaz je - je chuť proto, že je to automatika pivo-pivo-cigáro a nebo protože vidíš jiné kuřáky?

Jak to řešíš (řešíte - ostatní kuřáci), když jste v nekuřácké společnosti u piva. Přijde ta neodolatelná chuť si zapálit taky nebo tím, že není na očích "vzor", tak sejde z mysli a chuť přijde až s nedostatkem nikotinu?

Také se v diskuzi mluvilo o výběru - ať si jde kuřák do svého a nekuřák do svého... Jaký mám výběr? Pár nekuřáckých hospod s G a PU nebo PK s tamními cenami. Žádný Kout, žádná Merenda, žádná Tramway, žádná Radnice, žádná Bulovka, žádný Klokočník... Poušť.

Můžu zkusit navrhnout výčepnímu opak zákazu kouření, že si vezmu pivo k nejbližší lavičce venku. Jen si nejsem jistý, jak bude hostinský nadšený, že se zvyšuje riziko krádeže půllitru. Navíc v Praze se na spoustě veřejně přístupných míst nesmí pít alkohol... Ale třeba by to strážník pochopil, kdybych seděl v parku na lavičce, vedle měl půllitr a na klíně talíř s jídlem... Když duch zákona o zákazu pití je zaměřen spíš proti určité skupině, ke které bych s tím talířem očividně nepatřil.

Chody měl argument, že za současné situace nevidí 10 hospodských povalečů hulit před hospodou. A nejsou tito hospodští povaleči jen předposlední úrovní před tou sortou lidí, co sedává před bufetama s láhvovým Braníkem?

Nerad bych tu vypadal jako bojovná sufražetka za samé zákazy. Ale zkrátka v tomto případě bohužel jinou cestu nevidím. A myslím, že i u nás tomu na chuť časem přijdou skoro všichni.

autor: Paja | Blok 10:09 [permalink] [comments: 40]


Gambáč a opera

[středa, 4. únor 2009]

Minulý týden ve středu jsme byli s přítelkyní v brněnském Národním divadle na opeře Liška Bystrouška od Leoše Janáčka. Opera se vlastně jmenovala Příhody lišky Bystroušky, ale to teď není podstatné. Když o tom píšu na pivni.info, bude to mít zřejmě nějakou spojitost s pivem, že? Bohužel nevím, jestli byl Janáček alkoholik, nebo jaké pivo preferoval. Možná to bylo starobrněnské pivo nebo taky Hukvaldy:o). Každopádně mě na opeře, kromě skvělé hudby a infantilních textů, zaujala jedna věc. Ve chvíli, kdy se Bystrouška hádá se svým strýcem Jezevcem, padne na jeho hlavu i tato nadávka: „Gambáč hnusné“. Nejsem si jist, zda jde o diverzní akci pivovaru Starobrno, nebo jestli se Janáček při psaní svého díla na chvíli vžil do Nostradama, každopádně mi tato replika připadá velmi úsměvná.

Gambáč a opera

autor: Elf | Blok 17:18 [permalink] [comments: 1]


Pivní slavnosti Cerhovice

[neděle, 1. únor 2009]

Zveme vás na I. ročník pivních slavností městyse Cerhovice, které se konají 27.6.2009 od 11:00 v areálu za sokolovnou.

Ochutnáte desítky piv z 8 pivovarů. Vaše chuťové buňky uspokojí pochoutky z udírny i grilu,pivní speciality a jiné. Pobaví vás Josef Alois Náhlovský a Pepa Mladý, skupiny Patrola/Šlapeto, Hradní Duo a další... Soutěže o ceny, nejen pro dospělé.

Pivotéka s více než 30 druhy lahvových piv nejen z Česka a Evropy.

Dětský koutek,včetně skákacího hradu. Možnost stanování v areálu.


Zavíračky

[neděle, 25. leden 2009]

Včera jsem byl, jako ostatně každý víkend ve svojí oblíbené (a taky nejbližší) hospodě. Jelikož byla sobota, na ceduli stálo "Otevíraci doba SO 16:00 - 24:00" a ve 22:45 bylo v lokále cca. 20 lidí, což je sportovní terminologií "takřka vyprodáno", tak jsem byl, už poněkolikáté, vyveden z omylu a přesvědčil se, že cedule je pouhým cárem papíru, co nemá vůbec význam. Je tam zřejmě jenom aby se neřeklo. Úderem jedenácté, se začalo kasírovat a od té doby už se nečepovalo pivo. A že by člověk do půlnoci stihnul dvě i víc piv.

Ptal jsem se sám sebe, proč teda tu ceduli nezmění a nenapíše tam jednoduše, že je otevřeno do jedenácti? Nikdo by to pak neřešil. Přijde mi ale nefér vůči lidem, že jsou vlastně klamáni. Už se kolikrát stalo, že přišel do hospody člověk v jedenáct hodin, ale byl vykázán se slovy "Už zavíráme".

V podstatě mi na tom vadí jenom to, že se cedule neshoduje s praxí, někomu to příde možná jako malichernost, ale mě ne. Co když půjdu nakoupit v osm hodin večer a mezi dveřma mi řeknou, že už zavírají. Otvírací doba by se měla dodržovat.

Kamarád měl zajímavej nápad, že by v hospodách místo zavíračky mohli mít ceduli "Poslední pivo - Xtá hodina" a člověk by ho moh v klidu dopít.

Mně přijde divný, vyhazovat si plnou hospodu hodinu před zavíračkou, když by z toho mohlo ještě něco kápnout. Je to tak jenom u nás, nebo jste se s tim setkali i jinde?

autor: Michal | Blok 01:31 [permalink] [comments: 15]


Útok pokračuje

[sobota, 24. leden 2009]

Tak jako každý rok, tak i letos sem se s kamarády vydal na Klínovec, kam jezdíme provětrat sněžné prkénko, alias snowboard. Vyrážíme vždy brzy ráno a večer se vracíme. Kolem osmé hodiny se pravidelně stavíme na benzínce v Karlových Varech, kde si koupíme nějakou sváču, vykonáme potřebu a pořídíme si pivo. Jistě všichni znáte nabídku českých pump, kde jediné normálnější pivo je ležák od Budvaru. Pokaždé sem si ho zde kupoval, ještě sem míval na výběr G, PU, Krušovice a Zlatého Bažanta. Jak jsme se blížili k čerpačce, již sem se těšil, jak se osvěžím vychlazeným Budvarem (plechovka) a jaké bylo mé hrůzné zjištění, že nabídka pumpy je silně omezena na Birell pro řidiče, Gambrinus pro většinu a Prazdroj pro bohaté. Ačkoliv se nepočítám mezi bohaté, vytasil jsem 36,- a zakoupil sobě nejlepší variantu tohoto podniku. A já se nyní ptám: "Kam se poděla ostatní piva?". Že by se Budvar neprodával a proto byl nerentabilní? Chápu hospodského, který do své krčmy vezme G výměnou za kompletní vybavení hospody, jakým kouzlem se ale podařilo přesvědčit Jihoafričany benzínové čerpadlo, aby brali jen a pouze jejich výrobky? V době, kdy je nekalá soutěž a úplatky tvrdě postihovány a trestány (vtip) je to jistě zcela na pováženou......

Ještě že je na Klínovci hospoda, kde nabízejí pšeničný světlý lahvový Erdinger za 30,- a ještě že cesta zpět vede kolem Rytíře Lochoty a já měl s sebou ne náhodou prázdnou PETlahev :-)

autor: siki | Blok 18:04 [permalink] [comments: 10]


Pivní.info v roce 2008

[pátek, 23. leden 2009]

Rok 2008 byl pro PI zlomový, byl zaveden nový redakční systém, který umožnil provoz v takovém rozsahu, na který jsme si za ten rok zvykli. Vždyť bylo publikováno přesně 175 článků, což by ve starém systému bylo neúnosné. K tomu připočtěme 48 bloků - zde bych byl rád, kdyby se tento model ujal více a Vy neváhali psát svoje postřehy.

Své pivní zážitky pro nás zachytilo 30 autorů článků (ze 118 registrovaných pivařů), z nichž nejpilnějšími dopisovateli byli Rosťa, Kejna a Malakin, kteří napsali přes deset článků. Jen tak dál, chlapi, díky, a doufám, že letos Vám půjdou ostatní "po krku". Do bloku si zapsalo 18 autorů v celkovém počtu 47 bloků. Když přihlédnu k tomu, že Pivní blok byl zaveden prakticky v polovině roku, není výsledek až tak špatný.

Dále byla nově přidána rubrika Pivní video, kde můžete shlédnout jak spoty původní, tak ty nalezené na internetu. Když jste někde na akci a máte s sebou fotoaparát, nemačkejte jen fotky, ale zkuste zachytit atmosféru i pomocí videa... Všimli jste si, že v sekci Pivní inzerce můžete dát všem na vědomí, že sháníte či můžete nabídnout to či ono?

Docela se rozběhli rubriky Co je nového? a Co je na čepu? Zvláště druhá jmenovaná mi potěšila, protože vstala z mrtvých. Díky všem, kteří píšou, co je kde dobrého na čepu, obzvláště pak samotným hospodám, které inzerují, co je či vbrzku bude možno u nich ochutnat - prim zde hrají pražské "hospody" Zlý časy a Obžerství, jejichž "čtvrtou pípu" bych chtěl také někdy okusit. Zvláštní "pochvalu" rád vyslovuji Luďkovi, který obě tyto rubriky zásobuje přesnými a aktuálními informacemi. Jak Ty to děláš, že jsi prakticky všude?

Statistika nuda je, má však... aneb trochu čísel. Vězte, že jste si mohli prohlédnout na 1 150 více či méně původních fotografií, diskutéři napsali přes 5 000 příspěvků a z různých médií jste si mohli přečíst tolik novinek, že se mi to nechce ani počítat :)

Dále se podívejme na statistiku návštěvnosti. Pivní.info mělo loni více jak 325 000 přístupů, což znamená průměrnou denní návštěvnost cca 900. Hecnete se a dáte letos magickou tisícovku? Maxima bylo dosaženo 26. května 2008, kdy počítadlo zaregistrovalo 1465 přístupů. Červen je také na špici co se návštěvnosti týče - 36 055 přístupů, což znamená cca 1200 přístupů za den.

Díky všem pivařům, čtenářům PI. Jsem rád, že nejen mé snažení nachází uplatnění a PI je pro Vás zdrojem informací a průvodcem na cestě za dobrým pivem :)

autor: Chody | Blok 22:48 [permalink] [reaguj]


Recept na vyrobu piva

[pondělí, 19. leden 2009]

Byvam v USA a mam kamarata ktory si robi pivo. Kritizoval so mu ho(bolo kyslaste) tak sa ma opytal ci viem nejake recepty zo Slovenska alebo Ciech.Mozete my poslat nejaky zakladny recept(ak to nie je "tajne", vobec nerobim ziadne pivo, iba ho kupujem :-) ).

Ak mi to bude chutit, mozno v tom budem pokracovat.

Moj email je michclk@optimum.com.

Dakujem

autor: mcalik | Blok 04:48 [permalink] [reaguj]


Novinářské bahno?!

[pátek, 16. leden 2009]

Kde jsou ty doby, kdy to, co bylo v televizi nebo v novinách byla pravda, tedy alespoň ta oficiální :) Dneska si člověk není jistý ničím a ve zprávách o pivu (a samozřejmě i jiných komerčních komoditách) to platí dvojnásob. V rubrice Novinky a aktuální dění se snažím zprostředkovat veškeré zprávy z pivovarnictví zejména naší republiky. Patří sem i tiskové zprávy, které jsou samozřejmě opatřeny zdrojem, takže víme odkud vítr fouká a je to tak v pořádku. Horší je tzv. PR článek, který se může tvářit jako nezaujatý. A tady si myslím už problém nastává. Neměl by být takový článek označen jako reklama?

Ano i já píšu dle toho, jak je mi ten či onen pivovar, hospoda, pivo či člověk sympatický, nejsem nestranný, jsem velmi subjektivní. Chápu, že novinář může být příznivcem i toho Gh, ale vždy jsem si myslel, že to dělá ze své svobodné vůle. Jsem naivní? Ano!

Nedávno mi přišel mail z jedněch regionálních novin, zřejmě u příležitosti Reprezentačních pivních slavností v Táboře, kde bylo psáno: "Dobrý den, obracím se na Vás s nabídkou...: V rámci pivních slavností bychom našim čtenářům rádi představili ty pivovary, jejichž pivo se prodává v regionu našich týdeníků, a to včetně podniků, kde se Vaše pivo dostane. Rádi zveřejníme zajímavosti o pivu nebo o výrobě, o firmě i o lidech, fotografie a podobně, podle Vašich představ a potřeb."

Představa je to krásná. Chtějí zveřejnit a tak i propagovat pivo a pivovary u příležitosti významné každoroční akce. Perfektní. Ale jak mohu pomoci já? Asi chtějí přetisknout nějaké informace o pivovarech, které se vyskytují v jejich regionu. Samozřejmě nejsem proti, ale čtu dále: "Pokud Vás naše nabídka zaujala, kontaktujte nás, nabídneme Vám výhodné podmínky, protože předpokládáme, že i pro naše čtenáře je to zajímavé téma."

Já také předpokládám, že je to pro jejich čtenáře zajímavé téma, ale pořád konkrétně nevím, jak mohu být v této bohulibé činnosti nápomocen já, provozovatel pivního webu. Odpovídám tedy a dotazuji se: "Nevím, o co Vám přesně jde?" a jsem pln očekávání, co společně podnikneme.

Obratem přichází odpověď: "Nabízíme prezentaci a reklamu pivovarům, které nabízejí své pivo v regionech X a Y, kde vycházejí naše týdeníky. Náklad je Z ks celkem. Vaše prezentace bude vypadat tak, jak si budete přát - může to být text, rozhovor s otázkami a odpověďmi, inzerce či materiály převzaté od Vás nebo v naší grafické i jazykové úpravě, fotografie, logo... Pokud se Vaše pivo v našem regionu dostane, bylo by jistě dobré informovat naše čtenáře, kde jej mohou ochutnat."

Tak a pořád nevím, proč jsem byl jako provozovatel stránek o pivu osloven. Já inzerovat v regionálním tisku nepotřebuji. Možná mám mylnou představu, ale myslím si, že dobrý a zajímavý produkt si najde cestu i do tisku sám. Proboha, proč redaktoři těchto regionálních médií neobejdou místní hospody a nezjistí si o pivech zde čepovaných něco bližšího - rád jim materiály z PI poskytnu a zadarmo...

Ona ale existuje výhodnější cesta. Nechat si za to zaplatit. "Běžná cena inzerce je 15,50 Kč za cm2 bez DPH za jednorázovou inzerci, 13,50 Kč/cm2 při trojím opakování inzerátu, ovšem v naší lednové akci Vám mohu nabídnout cenu 10,50 Kč za cm2. Je možný i barevný tisk, příplatek za jednu základní barvu je 1 250,- Kč, za celobarevný tisk 3 750,- Kč (všechny ceny bez DPH). Těším se na Vaši odpověď i spolupráci." Odpovědí budiž tento Pivní blok a spolupráce? Spolupráce nebude!

autor: Chody | Blok 23:43 [permalink] [comments: 7]


Jak jsem točil i Gh

[pondělí, 12. leden 2009]

Blížilo se významné výročí narození mého tchána a mě samozřejmě začalo zajímat, jaké že pivečko bude při této významné chvilce na čepu. A jak zařídit, aby to bylo pivo dobré, tedy alespoň dle mé chuti. Nabídl jsem se, že bych si tuto stránku vzal na svá bedra a už se těšil na to, jak budu váhat mezi Koutským a Dudákem, Bakaláře bych mohl zkusit či snad Herolda. Ale o mé služby nebyl projeven pražádný zájem, škoda. Snad jen to pivo bych prý mohl točit...

Když se dozvídám, že se bude samozřejmě čepovat Gambrinus (dále Gh), jak jinak, je mi smutno na duši a začínám spřádat plány o bojkotu této akce. To se však nesetkává s pražádnou podporou ze všech stran a já se pomalu ale jistě smířuji se skutečností, že se celý večer budu koukat na spokojené postavičky, jak do sebe lejí Gh a že ho snad ještě budu točit...

Úplně nejčernější scénář je zažehnán informací, že chlazení má dva kohouty. Na druhém prý bude ale Pilsner Urquell. Nejfádnější to kombinace sudových piv v Česku. Co naplat, PU se dá alespoň pít. Jsem s tím takřka smířen i když ve slabých chvílích se mi vrací představa, jak stojím u chlazení a z jednoho kohoutu teče Koutská desítka a z druhého Dudák ze strakonického sklepa.

Afrika tedy opět zvítězila, ale doráží zpráva, že tchán dostal od šéfa (osvícený to člověk) sud nějakého bezinkového či brusinkového pivo. Prý se ochutná alespoň na začátku akce. Je mi ale divné, že by toho byl celý sud. Asi ani já bych nebyl tak odvážný a šel bych do něčeho více ozkoušeného, tedy českého ležáku, nejlépe nefiltrovaného. Přemýšlím a vzpomínám si, že nějaké takové pivo jsem pil onehdá v Černicích. Začínám se těšit, protože brouček zvědavosti ve mně pomalu ale jistě hlodá.

Je už naraženo, když přicházíme. Na čepu Pilsner Urquell a ... ano Purkmistr. Hádejte čeho si točím třetinku. Pivo mně chutná, občas si jej někdo dá na košt a většinou se vrátí k Prazdroji, čest pár vyjímkám.

Zajímavá situace nastává, když je sud PU prázdný a přeráží se na Gh. Když se ptáme, co si kdo ještě dá, většina řekne prostě pivo. V jiné situaci bych na tuto odpověď automaticky natočil Purkmistra, ale co kdyby došel a já neměl co pít:) Ptám se tedy jaké, že si dají. Odpovědi jsou různé - od "no jasně že gambáč" po "no snad bys mi nenatočil gambrinus". I když musím uznat, že odpovědi prvního typu převládaly.

Do konce oslavy Purkmistr nedošel a já tak nepřišel o přísun tekutin a dalších prospěšných látek v pivu obzvláště kvasnicovém obsažené. I když nechybělo moc, vždyť druhý den jsme v sudu nalezli pouze čtyři piva. Splňuju tak občanskou povinnost a Purkmistra dopíjím. Nechávám ostatní ve štychu s Gh a je mi dobře.

Z toho plyne poučení, že i z na první pohled bezvýchodné pivní situace se může vyklubat příjemné posezení, respektive postání u baru, s dobrým pivem.

Jak jsem točil i Gh

autor: Chody | Blok 20:10 [permalink] [comments: 3]


Po roce nový kabát pro Pivní.info

[úterý, 6. leden 2009]

Vážení uživatelé,

server Pivní.info již nějakou dobu funguje na redakčním systému a od té doby se značně zvedla návštěvnost i informační kvalita tohoto magazínu, tudíž by to chtělo také nějaký poutavější vzhled.

Rok se s rokem sešel a my pro Vás máme připraven nový návrh Pivního.infa, který si můžete prohlédnout zde: http://new.pivni.info/new/

Zatím se jedná o takový návrh, takže by nás zajímalo, jak se vám tento návrh líbí, co se vám na něm případně nelíbí a jaké případné změny byste si představovali. Děkujeme za věcné připomínky a návrhy.

S novým kabátem by měly přijít i některá další vylepšení, jako pohodlnější prohlížení fotogalerií, strukturované diskuse atd...

autor: admin | Blok 21:55 [permalink] [comments: 37]


Po silvestrovský pozdrav z Purkmistra

[čtvrtek, 1. leden 2009]

Následkům silvestrovského veselí se nevyhne ani sládek minipivovaru . Snad ten jeden den odstávky nebude chybět a pivečko bude po odpočinku pana starého zase ve formě :)

Po silvestrovský pozdrav z Purkmistra

autor: Chody | Blok 21:13 [permalink] [comments: 1]


Koroze v provozu

[středa, 31. prosinec 2008]

Nedávno mi přišel mail z jednoho nejmenovaného pivovaru s problémem, který jistě trápí i mnohé další pivovarníky.

V prostředí zvýšené vlhkosti jako např. v pivovarských sklepích se potýkáme s problémem zvýšeného reznutí. Ne vždy to musí být na škodu.

Myslím, že je to velmi delikátní problém. Chtěl bych požádat pivovarské o jejich zkušenosti s tímto problémem. Díky :)

Koroze v provozu

autor: Chody | Blok 10:04 [permalink] [comments: 19]


PF 2009

[úterý, 23. prosinec 2008]

PF 2009

autor: Chody | Blok 13:40 [permalink] [reaguj]


Pivní zážitek jako dárek

[čtvrtek, 18. prosinec 2008]

Návštěva pivních lázní či výroba vlastního piva pod dohledem zkušeného sládka patří k evergreenům tzv. zážitkové turistiky, resp. dárků, kde dostanete poukaz na určitý zážitek. Ale nabízí agentury i jiné vyžití pro nás pivaře? Ano. Podívejme se dneska na tři, které by Vás mohly zajímat, víc jsem jich nenašel :)

1) Za Radegastovým pokladem (Zlatá rybka)

Popis: Nevšední exkurze v pivovaru Radegast v Nošovicích s průvodcem. Budete mít možnost shlédnout celý proces výroby piva Radegast a na závěr dostanete svůj díl z Radegastova pokladu. Stará pověst o Radegastově zlatém pokladu praví: „Pak už se došlo k jedněm dveřím a nad nimi byl klíč k uzamčené komoře. Po odemknutí se otevřela místnost se čtyřmi sloupy a dokola byla hojnost zlata". Vydejte se s námi na výpravu za zlatým Radegastovým pokladem. Zlatým pivem Radegast... Tento balíček je vhodný jako dárek pro významné příležitosti jako jsou například narozeniny apod. Na rozdíl od běžné exkurze je zde daleko větší prostor pro individuální přístup ke klientovi. V případě potřeby je možné zajistit i tlumočníka.

Počet osob: 1, doba trvání: 2 hodiny, cena: 990 Kč

Balíček obsahuje exkurzi do pivovaru, ochutnávku piva do množství 4x 0,33l 12° Radegast Premium, kousek z Radegastova pokladu v ceně 310 Kč, ozdobnou silnostěnná sklenice „krýgl".

Opravdu Vám v Nošovicích ukážou celý proces výroby? Za dvě hodiny bych asi měl po čtyřech třetinkách vyschlo v krku :) Co asi tak může být kousek z Radegastova pokladu?

2) Za tajemstvím pivovaru (Allegria)

Popis: Vydejte se s námi po stopách originálního piva, které pochází z malého pražského pivovaru. Sami si vyzkoušíte, jak se pivo stáčí. Dostanete také originální lahev piva jako suvenýr. Navštivte pivovar, který byl založen v roce 1142 králem Vladislavem II. První zmínky o tomto pivovaru pocházejí již z přelomu 13. a 14. století."

Počet osob: 2, doba trvání: 1 hodina, cena: 1045 Kč

Projdete se pivovarem. Čeká Vás ochutnávka piva spojená s pivním mini rautem a nakonec dostanete suvenýr v podobě piva v originální lahvi, které si sami přímo v pivovaru stočíte.

Balíček obsahuje prohlídku pivovaru, ochutnávku piva + pivní raut (chuťovky k pivu), 1x láhev piva v originální lahvi

Foto

Kolik piv mi asi dají na Strahově ochutnat?

3) Hospodský na zkoušku (Dej to nej)

Popis: Taky Vás už nebaví čekat celou věčnost na teplé pivo bez pěny a ještě s nepříjemnou obsluhou? Zažijte si pocit, jaké to je stát na druhé straně. Staňte se na jeden večer hospodským na zkoušku! Originální dárek nejen pro muže.

Počet osob: 1, doba trvání: 2 hodiny, cena: 2750 Kč

Strávíte čas za výčepním pultem ve klasické nádražní hospodě v Praze, která patří k těm posledním, opravdu původním v Praze, a která byla svědkem natáčení nespočetně filmů, videoklipů, reklam nebo dokonce amerického trháku Hostel. Pod vedením vrchního se naučíte, jak se pracuje s tankovým pivem v nejvyšší kvalitě (v případě zájmu exkurze k tanku do podzemí), naučíte se čepovat, obsluhovat ve stresu i bez něj. Skvělý zážitek pro zapřísáhlé pivaře i skvělá recese.

Dostanene originální zástěru s vtipným nápisem a také 10 piv, které můžete vypít sám nebo naservírovat Vám a svým kamarádům, jelikož Vás jistě někdo přijde ve snažení podpořit.

Tak nevím, zda bych chtěl roznášet pivo z tanku (jaké to asi může být?) v pražské nádražní hospodě...

Existují i jiné dárky ve formě pivních zážitků? Dostali jste či dostáváte pivo jako dárek?

autor: Chody | Blok 18:32 [permalink] [comments: 7]


Vánoční speciál Heineken dobývá Česko

[pátek, 12. prosinec 2008]

Začalo to v Brně. V úterý 9. prosince jste se mohli dočíst, že Starobrno uvařilo vánoční pivo. Jedná se o třináctistupňový ležák rubínově hnědé barvy s 5,9% alkoholu, který se bude točit jen ve starobrněnských hospodách na jihu Moravy. I když výrobky nadnárodních koncernů nevyhledávám, ochutnal bych.

Na stránkách plzeňské krušovické restaurace Plachetnice jsem se však dočetl, že od 16. prosince se zde bude točit novinka - Vánoční pivo (Červené), polotmavé "ležákové" pivo 13. Co si o tom myslet? Asi se jedná o stejnou kooperaci jako v případě piva zeleného, tedy pro Čechy z Krušovic, pro Moravu z Brna.

Ale co to? Poslední zprávy praví o tom, že správce pivovaru přivezl do velkobřezenské restaurace Tivoli soudek s třináctistupňovým červeným pivem, které pivovar ve Velkém Březně uvádí na trh jako svůj vánoční speciál. Pravda nepíše se, že tento speciál vaří v Březně.

Ale stejně, na předvánočním trhu už máme tři třináctistupňové "červené" speciály různých značek. Nebylo by propříště lepší uvést na trh Vánoční speciál Heineken 13%, ať víme vo co go :)

autor: Chody | Blok 16:00 [permalink] [comments: 11]


V PMS to s konzumním pivem myslí vážně

[neděle, 7. prosinec 2008]

Znáte je všichni, tzv. marketová piva. Jejich cena začíná někde na 1,90. Otázkou zůstává, zda jejich vaření je pro pivovary vůbec únosné. Ale tomu se dnes věnovat nebudeme.

Podívejme se na názvy, chcete-li značky, takových piv. Pivo, Argus, Dragoun, Pandúr, Rytíř či Ambrosius - to jsou jen některé z těch, kterých si všímám jen tehdy, když se mi zdá, že změnili etiketu.

Taková piva vyrábí i PMS Přerov (Litovel, Holba, Zubr) a jejich názvy odvozuje většinou od pivního, resp. hospodského slangu. Máme na trhu tedy takové skvosty jako Šenkýř, Žejdlík, Světák či Lahváč. Posledně jmenovaný název je asi tak stejně inteligentní jako Pivo z Lidlu :(

Lahváč

Při surfování na internetu jsem narazil na stránky eSlova.cz, kde jsou uvedeny mj. i různé ochranné známky. A zde mi do oka padly zajímavé značky konzumních piv, kde jsou jako vlastníci uvedeny pivovary skupiny PMS Přerov.

Plecháč

Takže vedle Lahváče si možná v brzku budete moci pošmakovat na Plecháči. Předpokládám, že se jedná o stejné pivo, které bude ale k mání jen v plechovce. Další odrůdou Lahváče bude Sudáč. Jen si nejsem jist, zda se bude prodávat v super/hyper :)

Sudáč

Dalším možným názvem je Tuplák. Tady bych předpokládal, že pivo bude prodáváno v lahvích o obsahu 1l, aby naši spoluobčané bez střechy nad hlavou nemuseli tak často do obchodu :)

Tuplák

Máme se tedy nač těšit. Konzumní pivo byl vždy můj sen :) Ale u těchto tří "novinek" invence Pivovarů Moravy a Slezska nekončí. Možná se dočkáme takových značek, jejichž návrhy etiket naleznete dále v bloku. Jejich zhodnocení už nechám na fantazii každého jednoho z Vás.

Pirát

Satan

Kmotr

Kurát

Rodeo

Mister

Purkrabí

Vulcano

Maestro

e-Pivo

autor: Chody | Blok 23:59 [permalink] [comments: 12]


Tajemný Chill je tu

[pátek, 28. listopad 2008]

Ve středu 26. listopadu mi přišel mail od agentury Ogilvy Public Relations s textem "Tajemný CHILL si Vás dovoluje pozvat na své odhalení dne 3. 12. 2008 od 18 hod." a přiloženým plakátkem a dovětkem: "Brzy se dozvíte více..."

O co asi jde? Vypadá to na pivo, ale co ty rampouchy? No nic, nevěnoval jsem tomu moc velkou pozornost. Snad jen uvedu, že od agentury Ogilvy mi chodí tiskové zprávy Pivovarů Staropramen a.s. (Anheuser-Bush InBev).

Hned druhý den přichází zpráva, že: "Tajemný CHILL se pro Vás odhalí v hudebním klubu MISCH MASCH dne 3. 12. 2008 od 18 hod." Atmosféru vybičovává dovětek: "Další informace budou následovat..." a obrázek, a snad i situace, se začíná přiostřovat...

Už jsem celý nedočkavý, zda dnes něco od Ogilvy přijde :) A přišlo. Plakátek je již plně zaostřen, rampouchy pomalu roztávají a nejzajímavější je slogan: "Projděte mrazem a zažijte CHILL na vlastní kůži"

Co to znamená? Já to chápu tak, že po Heinekenu, který dělá z nouze ctnost, tedy, že vydává podchlazené pivo za specialitu, jak můžete vidět v následujícím reklamním spotu, se tohoto know how chytá i výrobce Staropramenu.

Zkusil jsem zagooglovat (jak já nesnáším tyhle novotvary :)) a našel jsem na stránkách Pivovarů Staropramen toto. Heslo "Prošel mrazem, aby Vás osvěžil" mě vůbec neoslovuje, protože se rád nechám osvěžit i pivem teplejším a za ta léta ochutnávání piva vím, že dobré pivo se pozná i podle toho, že se dá vypít teplejší...

Tento nový druh čepování je ale zřejmě určen pro úplně jinou skupinu spotřebitelů. Na stránkách Staropramen Chill je psáno mimo jiné, že "čil" je:

- o zážitku: "Staropramen Chill je pro Ty, kteří chtějí podtrhnout svoji jedinečnost a hledají nevšední zážitky" Sláva nejsem jedinečný a stačí mi teplejší nefiltrované pivo z minipivovaru :)

- o tanci: "Chill najdete jen v takových podnicích, kde bývá vždy zábava a pořádně horko" Jako příznivec klasického (západo)českého bigbeatu se do takových podniků nedostanu, škoda, musí mi stačit podchlazené G9, takže dávám přednost posezení jinde před produkcí či pivu svému donesenému :)

- o originální chuti: "Prémiový ležák Staropramen Chill je díky nízké teplotě méně hořký a snadněji se pije." Mně se pije dobře i pivo hořké, třeba takový Svijanský rytíř bitter mi nedělá problémy :)

V Plzeňském kraji se zatím s tímto produktem nepočítá a já si dovolím říci, že se bez něho obejdeme, ale doufám, že dopisovatelé z Prahy (výzva pro Rosťu, Kejnu a ostatní pražáky) se ve středu 3. prosince 2008 nebudou v 18 hodin nacházet nikde jinde, než v klubu MISCH MASCH. A teď nevím, jakého smajlíka mám použít :)

autor: Chody | Blok 23:39 [permalink] [comments: 34]


Nealko pivo

[úterý, 25. listopad 2008]

Nealko pivo se stalo nedílnou nabídkou našich restaurací. To je dobře. Vždyť i my, řidiči, si chceme dát pivo a ne nějakou brčolu. I já jako řidič jsem nucen si nealko pivo dávat, nejen při cestách po pivovarech (kdy si vzorky točím do PET), ale na cestách jiných (konzerty, hrady...). Bohužel mě mrzí, že nabídka těchto piv na našem trhu je minimální. Vždyť v 99% podniků je mi na stůl přinesen Birell. Když platí, že při běžných cestách se člověk těžko vyhne Gambrinusu, tak o nealko Birellu to platí dvojnsobně. U hospod mající na čepu G/PU/Kozel/Radegast to chápu, ale proč sakra mají Birella v hospodě, která nabízí např. Budvar? A nebo Svijany? A už vůbec nechápu, proč je mi Birell předkládán v minipivovarech, které, jak aspoň doufám, se chtějí od velkých pivovarů odlišit? Proč jsem nyní v Uh. Brodě v Balkánu dostal Birella. A proč jsem ho dostal druhý den ve Velkém Meziříčí v Jelínkově vile? Nechápu. Vždyť nabídka nealko piv od víceméně nezávislých pivovarů je, myslím bohatá. Černá Hora, Regent, Pivola, Svijany. A to teď píšu jen narychlo, od boku. Opravdu nechápu, že jdu do hospody, kde točí Svijany a já dostamu Birella??? Čest vyjímkám, v léťě jsem navštívil jednu hospodu v Liberci, kde točili G, nealko však měli Svijany, a nebo příkladem budiž Velkorybnický pivovar mající na čepu (!) nealko Černou Horu... Nevím, jak tento článek zakončit, snad jen popřát hostinským větší rozhled nejen v oblasti piva, ale i v oblasti nealko piva...

autor: siki | Blok 22:23 [permalink] [comments: 17]


«« « Strana 25 z 27 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

Islám v ČR nechceme Pivní prodejna Pod Zelenou Horou Vrčeň