Reklama na PI Reklama na PI Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivní blok

Pivní blokČo na to pán Jobánek?

[úterý, 14. duben 2009]

Rozhodol som sa pre túto formu položenia otázky, pretože napriek viacerým otázkam pri rôznych článkoch sa mi stále nedostalo odpovede.

Takže: Minulý rok ste boli (aspoň podľa Vašich slov) na návšteve v minipivovare v Kvačanoch (Brontvaiovské pivo) – a moja otázka znie:

Ako Vám chutilo?

Neberte to v zlom, ale rád by som poznal Váš názor.

Ďakujem za odpoveď.

autor: Libor | Blok 14:20 [permalink] [comments: 4]


Nové české (mini)pivovary

[středa, 1. duben 2009]

Rok 2009 vstoupil do své druhé čtvrtiny. V rámci té první vplul na naši pivovarskou scénu Parník Přerov (a přiznejme si, že poměrně utajeně).

Na rozdíl od takového minipivovaru z Rychnova nad Kněžnou. O něm už v minulém roce probleskly první informace a zahájení jeho činnosti bylo relativně pravidelně připomínáno. Vše vyvrcholilo na březnové akci Vítání jara, kdy nápor lidí v kombinaci s krásným počasím překvapil především pořadatele.

I vznik dalšího minipivovaru je ohlašován dlouho dopředu. Mám na mysli Tambor ze Dvora Králové nad Labem. Ten by své první pivo měl nabídnout na přelomu dubna a května(konkrétně 30.4 a 1.5. ve třech místních hospodách).

Poměrně nezvyklý v našich končinách je vznik pivovaru, který se plánovaným ročním výstavem už vymyká z kategorie mini. Pozornější ze čtenářů PI už vědí, že se jedná o pivovar v Chotěboři. Ten by své pivní portfolio čítající 5 položek chtěl představit v červnu.

Tak a teď k těm, o kterých občas problesknou nějaké informace, ale podrobností je málo(nebo spíše nejsou lidem mimo pivní kuloáry běžně k dispozici). Takže jen telegraficky:

-Arthur´s (p.Kwaczek-už nějakou dobu se technologie stěhuje z Frýdku-Místku do blízké obce Lískovec-datum obnovení činnosti-původně jaro 2009)

-Jihoměšťan Praha 11(rozjíždí p. Richter-květen 2009?)

-Minipivovar Broumy(pan Matuška-červen?)

-Černý orel Kroměříž(www.cerny-orel.eu -říjen 2009?-termín posunut z původně avizovaného června)

-Jeseník(těžko říct, který)(staví p.Lichtenberg- http://www.freudovopivo.cz/vyrobapivovaru.html - původní termín 1-2/2009 už má po expiraci)

No a pak jsou tu některé vzdálenější projekty. Opět jen výčtem:

-Třebonice(p.Staněk a p.Seidl-2010?)

-Liberec(jedno jméno se nabízí, ale byly by to moje spekulace-2011?)

-Padochov u Oslavan(p. Nešpůrek-datum neznámý).

Poprosím případné čtenáře tohoto blogu o doplnění podrobností popř. informací o dalších chystaných projektech. Taky by možná stálo za úvahu, jestli by těmto plánovaným pivovarům nechtěl Chody na svých stránkách věnovat nějakou sekci, která by se průběžně doplňovala a aktualizovala - něco na způsob Kalendária).

P.S. Po redakční uzávěrce se jako bájní Fénixové objevili hned dva kandidáti na českou pivní mapu - Skryje a Vrčeň :)

autor: umbob | Blok 20:21 [permalink] [comments: 20]


Nový pivovar pivo nevyrábí?

[úterý, 24. březen 2009]

V těchto dnech ožívá Městský Podorlický pivovar s.r.o. v Rychnově nad Kněžnou. Což je jistě dobře, jsem rád za každý nově otevřený pivovar. Již začátkem června 2008 jste se o tomto novém, tedy spíše obnoveném, pivovárku mohli dočíst zde.... A všichni jsme se těšili na jeho otevření.

Na webu pivovaru je v sekci Pro sběratele dnes napsáno: "V současné době připravujeme pivní tácky, etikety a sklenice. O jejich prodeji Vás budeme informovat v tomto odkazu." Opravdu? Stačí se kouknout na Aukro a nalezneme zde půllitry i tácky.

Nebudu dnes komentovat cenu, o tom se už napsalo dost. Když se najde kupec (327 Kč za půllitr), tak je vše dle pravidel, i když morálka tak trošku zapláče. Co mě ale na těchto aukcích zaráží, je doprovodný text. To, že je to naprostá novinka, že byl vyroben velmi omezený počet, může být dost dobře pravda, ale psát, že: "Ochutnávka pro veřejnost proběhla 20.2.2009. Pivovar další pivo nevyrábí, o osudu výroby piva se teprve rozhodne! NEPROMARNĚTE JEDINEČNOU ŠANCI, další půllitry již nemusí být vyrobeny !!!"

Kde proboha pan prodávající vzal, že se další rychnovské pivo nevyrábí. Proč by se v novém pivovaru nemělo vyrábět pivo? Proč si tento pán vymýšlí takové kraviny. Jasně, aby nalákal co nejvíce oveček, ale nezlobte se na mé rozhořčení. Jsem asi moc naivní.

Nemám náladu zkoumat další aukce, ale myslím si, že takových vykuků, kteří uvádí v popiscích svých aukcí záměrně zavádějící popisky. Nestálo by provozovatelům těchto webů za to, aby vyřazovali takové aukce? Asi ne, vše pro kšeft, že...

P.S.: V minulých dnech se mi v redakci sešly dva články, které pojednávají o otevření Podorlického pivovaru v Rychnově nad Kněžnou pro veřejnost. Dovolte mi, prosím, abych Vám oba dva dnes předložil k prozkoumání.

Rychnovské vítání jara

Vítání jara v pivovaru Rychnov aneb pivní putování po východních Čechách


Video z první ochutnávky rychnovských piv v hotelu Havel (RTV)

autor: Chody | Blok 21:50 [permalink] [comments: 30]


Krizovej plán pro Zlý časy!

[úterý, 17. březen 2009]

Kdo to nezažije, neuvěří! Třicet mini během deseti dní! To není předaprílový žert! Je to tak! Po loňském slunovratném a velmi úspěšném víkendu s minipivovary z Karlovarského kraje a o pár týdnů později s minipivovary z Plzeňského kraje se svobodný pan Hanz se svou čísnickou čeládkou a kuchyňskou chasou rozhodl pro daleko rozsáhlejší akci. Je mi rozkoší, drazí pivní přátelé, že byla na mne uvalena důvěra býti interpretátorem a hlasatelem, aňť co dím! - ba věrozvěstem jsouce ve skálopevné víře v tyto zvěsti mnou hlásané – následujících skvělých zvěstí:

Protikrizová vyhláška Zlejch časů č. 1/2009

Plníce svá nejlepší Novoroční předsevzetí navzdory době a krizi, která poškozuje nejen pivovary, ale také hostinstvo jako celek a ve snaze, aby obchod čepovaným pivem na zdravý základ postaven byl, zavazuje se hospůdka Zlý časy k následujícím protikrizovým opatřením:

Mezi dny 22. května a 31. května jest Zlejma časama prováděno toto zásadní protikrizové opatření:

Zaručuje se tímto, že během deseti dnů těchto zde bude na čepu z devíti píp nepřetržitě v otvírací dobu od 11.00 do 23.30 (na zahrádce do 22.00, o víkendu 12.00 – 23.30) piva dohromady z 30 mini, mikro a pikopivovarů a to nikoliv pouze jednoho druhu od pivovaru každého. Též je možné předpokládati i laskavou účast produktů z řad drobného várečenstva, takzvaných homebrewerářů.

Po vypití sudu bude tento okamžitě a bez prodlení nahrazen jiným přírodním produktem ku spokojenosti všech milovníků takových produktů.

Jednotlivé kontrahenty a dodavatele jest zde nemožno uvésti, neb není jisto, zda jich nebude i více a též zda někteří budou s to dostáti zcela svému slovu především ve smyslu data. Jest však jisto s úspěchem přepokládati, že počet 30 různých dodavatelů bude v tomto období dodržen a počet druhů piv že jistě výrazně a patrně i několikaronásobně překročí celkový počet kontrahentů. Taktéž zavazajeme se tímto, že aktuálně čepovaná piva budou poctivě a v čase nejkratším avisována v rubrice Co je na čepu na Pivním.infu.

Též si dovolujeme ctěnému konzumenstvu oznámiti, že u příležitosti této dosud námi největší pořádané akce bude možnost objednati sobě pivo oproti záloze pouhých 50,- korun českých do logovaných půllitrů Zlých časů! Záloha tato buďtež považována za eventuelní cenu prodejní.

S provoláním: Společně proti krizi a za dobré pivo!

Vaše Zlý časy

P.S. Přiďtež, prosím, všichni, nechť jsou zásoby tyto obrovské v určený čas vypity a nebyly tak zbytečně v rozporu s duchem environmentálním vylity v sprostý kanál!

Dovolte mi na tomto místě přidat pár osobních pocitů. Když jsem před cca 5–ti lety začínal s pivní turistikou, bylo tomu tak, protože jsem nabýval subjektivního dojmu, že mnou do té doby konzumovaná piva pozbývala výrazně své chuti a kvality a pohlížel jsem se po jiném. V té době však bylo například Karlovarsko zcela pivaprosté v tomto smyslu a mnou vytyčený cíl navštívit všechny malé pivovary se jevil jako roztomilý a především dosažitelný. Dnes však se v jednom čase setkávají dva fenomény – za prvé: produkty gigantických producentů jdou kvalitou natolik dolů, že si toho všímá více a více lidí a za druhé: lidé jsou vlivem nejen toho ochotni zajímati se o informace z pivní oblasti, aby se zbavili dotěrného pocitu, že marketing dominantních společností na trhu z nich dělá již příliš velké hlupáky. Pro mne to znamená, že v současnoti ročně vznikne více malých pivovarů, než jsem jich schopen navštívit. Nikoliv však ochutnat! Mou vlajkovou lodí těchto ochutnávek jsou Zlý časy! Protože jsou pro mne nedaleko, protože tam ta piva mají v nebývalé míře, protože díky osobnostem typu Hanze či Čukina oplývá hospoda domáckou atmosférou. Ano, zajdu tam i sám, neb vím, že jak oni, tak ostatní dnes i mnohdy mě již známí pivní fanoušci mi zajistí skvělou společnost! Protože domácká, přátelská a sousedská atmosféra je v překotném a pohříchu anonymním světě současném vedle dobrého piva to nejdůležitější, co činí hospodu hospodou.

Nuže, troufám si tvrdit, že v málokteré hospodě v republice se za poslední rok vystřídalo tolik druhů především českých, moravských a slezských piv, neboť Zlý časy pojímají toto své pivní pionýrství jako snahu zmapovat kompletně segment malých a středních pivovarů Česka. Jinými slovy: Hanz chce mít v historické nabídce z Česka prostě všechno! A jsem si téměř jist, že dosud žádná hospoda nezorganizovala pivní slavnosti segmentu malých pivovarů v takovém rozsahu! Je nabíledni, že i řada pivních festivalů neměla 30 mini! Je tedy možno si na tomto místě zaspekulovat, že návštěvník této akce bude přítomen porodu historie! Tato akce, myslím si, je první akcí svého druhu, rodícím se fenoménem hospodských pivních slavností!

Samozřejmě, že já si ji nenechám ujít a pochopitelno, že pociťuji pálivou rozpolcenost! Mám si snad vzít týden volno a prodegustovat jej i s přilehlými víkendy od rána do večera, abych o něco nepřišel? Nebo mám se snad spěchaje plahočiti ihned po konci pracovní doby do Čestmírovy ul. 5, Praha 4 a po celou dobu mého zaměstnání sledovat na Pivním.infu rubriku Co je na čepu? a zoufale trpět při každém pohybu nabídky a ještě se nechat vyrazit z práce za přílišné hledění si mimopracovních záležitostí? No, to ještě právě nevim! Co vy?

Do bloku se také sluší dát nějakou fotku. Nakonec u mě z přehršle dokumentárních obrázků ze Zlejch časů vítězí foto řezaného piva Javořický ležák pivovaru Kozlíček v Horních Dubenkách versus Bzenecký ležák. Jasně že jsem je oba ochutnal nejprve tak jak byly samotné. Jen jsem si pak prostě dovolil tu obsesi: být prvním, kdy si něco takového mohl nechat říznout! No a když si představím, jaké kombinace se asi bude dát říznout od 22. do 31. května… Co vy na to, kluci a holky??

Krizovej plán pro Zlý časy!

autor: Rosťa | Blok 19:50 [permalink] [comments: 27]


Cedule

[úterý, 17. březen 2009]

Zdar příznivci chmelového moku!

Pro velikou popularitu a lahodnou konzumaci toho skvělého moku jsem vytvořil novou ceduli.

Samozřejmě se jedná o recesi.:-)

Cedule

autor: karpl | Blok 14:58 [permalink] [comments: 3]


Reklama zdarma!

[pátek, 6. březen 2009]

Když jsem dneska publikoval již třetí článek z dílny Plzeňského Prazdroje, bylo mně docela líto, že o sobě nedávají v tisku znát i ostatní české pivovary, zvláště ty střední a malé. Vždyť velcí vydávají tiskové zprávy i několikrát týdně a zřejmě vědí proč - jsou to profesionálové.

Možná namítnete, že prostor v tisku také něco stojí. Nevím, jak to chodí, asi jsem naivní, ale věřím, že to není pravidlem. Ono je asi hlavní dát o sobě vědět a nečekat až někdo přijde a zeptá se. Myslím si, že vytvořit sem tam tiskovou zprávu či nějaké prohlášení je dobrým nástrojem pro zviditelnění a prakticky nic to nestojí. Jen napsat pár řádek o dění v pivovaru a pak mailem rozeslat do redakcí. Myslím, že minimálně pivní internetové magazíny by tyto zprávy rády zveřejnily.

Myslíte si, že vše potřebné uvádějí pivovary na svých webech? Mohu Vás ujistit, že ne. Čest vyjímkám. Některý web je od počátku stejný. A i kdyby informace na podnikovém portálu byly, jak se dostanou k lidem. Kolik má takový pivovarský web návštěv z řad tisku?

V poslední době je v tomto směru velice aktivní slovenský Steiger, který reaguje na aktuální dění na Slovensku. Naposledy přišel se zprávou, že nebude zdražovat. Ano i z toho, že se vlastně nic neděje, se dá vytěžit a upozornit na sebe.

Z českých pivovarů chodí tiskové zprávy jen od již zmiňovaného Prazdroje, Staropramene, občas z Bernarda a Nymburka. A to je vše. Zdá se Vám to málo? Ano, je to zoufale málo!

Budu se opakovat. Pivovary dávejte o sobě vědět, pište tiskové zprávy. Nevěřím, že by se u Vás nic nedělo. Je to pro Vás zadarmo. Dejte vědět, jak já říkám, o každém "prdu".

Docela zajímavou formu prezentace spatřuji v umisťování vodeoklipů na portály typu YouTube, Stream či Zkouknito, kde Vás uvidí kvanta diváků. Však reportáže NaEX od Gambrinusu zde najdete.

To vše je dle mého názoru cesta propagace, která Vás nebude stát ani korunu. Tady se nemůžete vymlouvat, že Vám nezbývají peníze na reklamu, když to pivo přeci vaříte tak poctivě. Ale je bohužel pravda, že i Vy menší to máte někdy s tou poctivostí dost nahnuté, vždyť to HGB je tak lákavé, že?

autor: Chody | Blok 20:30 [permalink] [comments: 4]


Flach plochý alebo kombi?

[pondělí, 23. únor 2009]

Možno sa niekomu bude zdať tento blok trocha mimo, ale predsa len by som Vás touto cestou rád požiadal o pomoc pri identifikácii jednoho narážača pivných sudov.

Jediné, čím som si istý, že je to typ Flach - ale jeho konkrétny typ z fotiek určiť neviem....

Je to typ kombi? Alebo flach vo vysunutej polohe?

Preto by som poprosil o radu Vás, pretože ako sa hovorí, viac hláv, viac rozumu.

Ďakujem vopred za radu.

Flach plochý alebo kombi?

autor: Libor | Blok 12:23 [permalink] [comments: 7]


Dýšinské pivní slavnosti

[úterý, 17. únor 2009]

Zima sice teprve udeřila v celé své "kráse", ale dovolte mi nalákat Vás na jednu letní akcičku s dobrým pivem. Jedná se o její první ročník a složení pivovarů vypadá víc jak dobře. Zeptal jsem se na pár podrobností jednoho z organizátorů, Petra Strnada z občanského sdružení Dopijem a jdem, které slavnosti pořádá

Kdy a kde se Dýšinské pivní slavnosti konají?

Slavnosti se budou odehrávat na Dýšinské návsi a začnou 20. června 2009 v pravé poledne.

Kde Dýšinu vlastně najdeme?

Dýšiná leží 5km od Plzně. Vede tudy hlavní trať ČD z Plzně na Prahu a z nádraží je to na náves přibližně 10-15 minut. Od dálnice D5 jsou to cca 3km.

Naskýtá se otázka, na jaké pivo se můžeme těšit, ale budu ještě chviličku napínat a zeptám se na doprovodný program.

Své umění Vám předvede divadelní soubor, historičtí šermíři, dětský pěvecký sbor či heligonkáři. Dále zahrají různé kapely ve stylu rock-ska-punk jako např. Siláž a V3ska. Bude tombola, degustace a další pivní soutěže.

Tak a na jaké že pivo se můžeme těšit?

K dnešnímu dni přislíbily účast tyto pivovary:

Pivovary

Chceme ještě oslovit dva až tři pivovary, aby byl dostatečný výběr a také proto, že se může stát, že některý přislíbený nakonec nedorazí, což se loni stalo např. v Nepomuku u minipivovarů.

To je pěkný seznámek. A co že tam není zastoupen také plzeňský gigant? Přeci jen, místním možná bude chybět.

Chtěli jsme udělat akci opravdu o pivu :) A jelikož je vstup zdarma, nemáme potřebu přitáhnout návštěvníky za každou cenu, vždyť místní piva si mohou dát skoro v každé hospodě a já věřím, že i místní přijdou ochutnat poměrně neznámá piva.

Co s lidmi, co nebudou mít zajištěn zpáteční odvoz, nebo jim ujede poslední vlak?

Komu se nebude chtít (nebo nebude schopen) odjet večer domů, bude mít možnost přespat na louce hned vedle té, kde budou slavnosti. Je tam možnost stanování. Podle toho, kolik tam bude spát lidí, bychom ráno ještě narazili sud a udělali něco k snídani. Sám vím, že je nepříjemné se ráno po slavnostech probudit, mít žízeň a hlad. V neděli u nás není nikde nic otevřeno, tak bychom mohli slavnosti zakončit takto, prostě ráno dopijem a jdem.

No mně nezbývá nic jiného, než držet pořadatelům palce, aby se vydařilo počasí, protože to ostatní se při dobrém pivu a pořadatelském elánu určitě dostaví. Sobě přeju, abych se do Dýšiny v červnu dostal, protože nabídka je víc než lákavá. Doplním ještě, že Dýšinské pivní slavnosti mají i své webové stránky, kde naleznete bližší informace.

autor: Chody | Blok 18:37 [permalink] [comments: 19]


Kuřáci a nekuřáci: budeme kuřáckým ostrovním rájem v EU?

[pátek, 13. únor 2009]

Ohledně nekuřáckých a kuřáckých hospod se rozpoutala docela velká diskuze. Proto shrnuji různé argumenty a přidávám své názory.

Je pravda, že v PK jsem nikdy kouř necítil, takže mi tam kuřáci nevadili. Ale pak je spousta (95 %) hospod, kde není možné kuřáky od nekuřáků hermeticky oddělit. A mají pak mít přednost lidi, co se chovají "zdravěji" nebo znečišťovatelé? BTW někde jsem viděl protikuřáckou reklamu: 4 lidi ve výtahu, jeden si vychutnával cigáro a v průběhu jízdy si jiný dost hlasitě ulevil a začal se tvářit šťastně jako ten kuřák. Pochopitelně reakce ostatních byla očekávaná - rozpačité znechucené pohledy, lapání po dechu atd. Klip končil titulkem "cigarety také páchnou"...

Nebudu to dál rozvíjet, ale v principu je to zajímavá paralela dotažená do extrému. Zatímco prdění je společensky neúnosné, ke kouření je společnost díky kulturním návykům tolerantnější.

Nechat na majiteli, zda chce kuřácký nebo nekuřácký podnik je problém, protože to nic nevyřeší. Bude jen pár podivínů, co budou mít opravdu nekuřáckou hospodu, ale aby nezkrachovali, tak budou mít na výběr buď založit minipivovar s relativně nízkou cenou produktů a nebo mít Gambáč. Viz Bavorsko a snad i Rakousko, kde nedali striktní zákaz a hostinští to obcházejí. Prostě majitel vidí krátkodobé řešení (jako ve všem). Zachováním statu quo bude stále na svém, bude si přivydělávat prodejem kuřáckých potřeb, vše bude bezrizikově fungovat stejně dál.

Zatímco (dle zkušeností z Itálie) po zákazu kouření (a nutno dodat, že dřív byla i v relativně slušných italských restauracích mlha o hustotě mezi rybníčkem Brčálníkem a našima čtyřkama) nastoupily fáze:

1. menší zalidněnost - odchod kuřáků

2. zlepšení - příchod zapřisáhlých nekuřáků, co dřív nechodili vůbec

3. návrat kuřáků (trvalo to asi rok).

V důsledku jsou teď prý hospody plnější a kšefty lepší, protože lidi prý buď kupují brambůrky apod., když se jim nechce ven kouřit (a to tam zezačátku dávaj různé pochutiny k objednávce automaticky zdarma), víc jedí, zůstávají déle...

Je jasné, že bez plošného zákazu by v nekuřácké hospodě vše skončilo za fází 2. Zkrátka nerovnoměrné podmínky obchodní soutěže, jako když 3O korunový poplatek zrušily jen krajské lékárny.

V té Itálii mne hlavně překvapilo, že to Italové (kteří si ze zákazů jinak nic moc nedělají) zkousli a dle hostinského jsou všichni spokojení - on pracuje v čistém prostředí (ač sám kuřák), má vyšší obrat a kuřáci si taky zvykli a vyhovuje jim, že nesmrděj jak popelník, o nekuřácích ani nemluvě.

Další zajímavá zkušenost se mi stala asi před rokem U Krokodýla v Praze (mívali BON). Seděli jsme s kamarádem sami u velkého stolu s pivem, co nejblíž zdroji čistého vzduchu. Přišel člověk a jestli bychom měli volno. Tak jsem vtipně poznamenal, že pokud nekouří, tak jo. K mému překvapení řekl, že sice je kuřák, ale že si k nám rád sedne, že aspoň nebude mít na očích další kuřáky a nebude ho to nutit si zapálit. Nepochybuju o tom, že když jsme odešli nebo až odešel on, že si zapálil, protože mu chyběla dávka. Ale myslím, že to bylo k oboustranné spokojenosti - on ušetřil pár cigaret u piva, my měli relativně čistý vzduch.

Energetik v diskuzi píše, že kouřit prestal, ale u piva kouří. Můj dotaz je - je chuť proto, že je to automatika pivo-pivo-cigáro a nebo protože vidíš jiné kuřáky?

Jak to řešíš (řešíte - ostatní kuřáci), když jste v nekuřácké společnosti u piva. Přijde ta neodolatelná chuť si zapálit taky nebo tím, že není na očích "vzor", tak sejde z mysli a chuť přijde až s nedostatkem nikotinu?

Také se v diskuzi mluvilo o výběru - ať si jde kuřák do svého a nekuřák do svého... Jaký mám výběr? Pár nekuřáckých hospod s G a PU nebo PK s tamními cenami. Žádný Kout, žádná Merenda, žádná Tramway, žádná Radnice, žádná Bulovka, žádný Klokočník... Poušť.

Můžu zkusit navrhnout výčepnímu opak zákazu kouření, že si vezmu pivo k nejbližší lavičce venku. Jen si nejsem jistý, jak bude hostinský nadšený, že se zvyšuje riziko krádeže půllitru. Navíc v Praze se na spoustě veřejně přístupných míst nesmí pít alkohol... Ale třeba by to strážník pochopil, kdybych seděl v parku na lavičce, vedle měl půllitr a na klíně talíř s jídlem... Když duch zákona o zákazu pití je zaměřen spíš proti určité skupině, ke které bych s tím talířem očividně nepatřil.

Chody měl argument, že za současné situace nevidí 10 hospodských povalečů hulit před hospodou. A nejsou tito hospodští povaleči jen předposlední úrovní před tou sortou lidí, co sedává před bufetama s láhvovým Braníkem?

Nerad bych tu vypadal jako bojovná sufražetka za samé zákazy. Ale zkrátka v tomto případě bohužel jinou cestu nevidím. A myslím, že i u nás tomu na chuť časem přijdou skoro všichni.

autor: Paja | Blok 10:09 [permalink] [comments: 40]


Gambáč a opera

[středa, 4. únor 2009]

Minulý týden ve středu jsme byli s přítelkyní v brněnském Národním divadle na opeře Liška Bystrouška od Leoše Janáčka. Opera se vlastně jmenovala Příhody lišky Bystroušky, ale to teď není podstatné. Když o tom píšu na pivni.info, bude to mít zřejmě nějakou spojitost s pivem, že? Bohužel nevím, jestli byl Janáček alkoholik, nebo jaké pivo preferoval. Možná to bylo starobrněnské pivo nebo taky Hukvaldy:o). Každopádně mě na opeře, kromě skvělé hudby a infantilních textů, zaujala jedna věc. Ve chvíli, kdy se Bystrouška hádá se svým strýcem Jezevcem, padne na jeho hlavu i tato nadávka: „Gambáč hnusné“. Nejsem si jist, zda jde o diverzní akci pivovaru Starobrno, nebo jestli se Janáček při psaní svého díla na chvíli vžil do Nostradama, každopádně mi tato replika připadá velmi úsměvná.

Gambáč a opera

autor: Elf | Blok 17:18 [permalink] [comments: 1]


Pivní slavnosti Cerhovice

[neděle, 1. únor 2009]

Zveme vás na I. ročník pivních slavností městyse Cerhovice, které se konají 27.6.2009 od 11:00 v areálu za sokolovnou.

Ochutnáte desítky piv z 8 pivovarů. Vaše chuťové buňky uspokojí pochoutky z udírny i grilu,pivní speciality a jiné. Pobaví vás Josef Alois Náhlovský a Pepa Mladý, skupiny Patrola/Šlapeto, Hradní Duo a další... Soutěže o ceny, nejen pro dospělé.

Pivotéka s více než 30 druhy lahvových piv nejen z Česka a Evropy.

Dětský koutek,včetně skákacího hradu. Možnost stanování v areálu.


Zavíračky

[neděle, 25. leden 2009]

Včera jsem byl, jako ostatně každý víkend ve svojí oblíbené (a taky nejbližší) hospodě. Jelikož byla sobota, na ceduli stálo "Otevíraci doba SO 16:00 - 24:00" a ve 22:45 bylo v lokále cca. 20 lidí, což je sportovní terminologií "takřka vyprodáno", tak jsem byl, už poněkolikáté, vyveden z omylu a přesvědčil se, že cedule je pouhým cárem papíru, co nemá vůbec význam. Je tam zřejmě jenom aby se neřeklo. Úderem jedenácté, se začalo kasírovat a od té doby už se nečepovalo pivo. A že by člověk do půlnoci stihnul dvě i víc piv.

Ptal jsem se sám sebe, proč teda tu ceduli nezmění a nenapíše tam jednoduše, že je otevřeno do jedenácti? Nikdo by to pak neřešil. Přijde mi ale nefér vůči lidem, že jsou vlastně klamáni. Už se kolikrát stalo, že přišel do hospody člověk v jedenáct hodin, ale byl vykázán se slovy "Už zavíráme".

V podstatě mi na tom vadí jenom to, že se cedule neshoduje s praxí, někomu to příde možná jako malichernost, ale mě ne. Co když půjdu nakoupit v osm hodin večer a mezi dveřma mi řeknou, že už zavírají. Otvírací doba by se měla dodržovat.

Kamarád měl zajímavej nápad, že by v hospodách místo zavíračky mohli mít ceduli "Poslední pivo - Xtá hodina" a člověk by ho moh v klidu dopít.

Mně přijde divný, vyhazovat si plnou hospodu hodinu před zavíračkou, když by z toho mohlo ještě něco kápnout. Je to tak jenom u nás, nebo jste se s tim setkali i jinde?

autor: Michal | Blok 01:31 [permalink] [comments: 15]


Útok pokračuje

[sobota, 24. leden 2009]

Tak jako každý rok, tak i letos sem se s kamarády vydal na Klínovec, kam jezdíme provětrat sněžné prkénko, alias snowboard. Vyrážíme vždy brzy ráno a večer se vracíme. Kolem osmé hodiny se pravidelně stavíme na benzínce v Karlových Varech, kde si koupíme nějakou sváču, vykonáme potřebu a pořídíme si pivo. Jistě všichni znáte nabídku českých pump, kde jediné normálnější pivo je ležák od Budvaru. Pokaždé sem si ho zde kupoval, ještě sem míval na výběr G, PU, Krušovice a Zlatého Bažanta. Jak jsme se blížili k čerpačce, již sem se těšil, jak se osvěžím vychlazeným Budvarem (plechovka) a jaké bylo mé hrůzné zjištění, že nabídka pumpy je silně omezena na Birell pro řidiče, Gambrinus pro většinu a Prazdroj pro bohaté. Ačkoliv se nepočítám mezi bohaté, vytasil jsem 36,- a zakoupil sobě nejlepší variantu tohoto podniku. A já se nyní ptám: "Kam se poděla ostatní piva?". Že by se Budvar neprodával a proto byl nerentabilní? Chápu hospodského, který do své krčmy vezme G výměnou za kompletní vybavení hospody, jakým kouzlem se ale podařilo přesvědčit Jihoafričany benzínové čerpadlo, aby brali jen a pouze jejich výrobky? V době, kdy je nekalá soutěž a úplatky tvrdě postihovány a trestány (vtip) je to jistě zcela na pováženou......

Ještě že je na Klínovci hospoda, kde nabízejí pšeničný světlý lahvový Erdinger za 30,- a ještě že cesta zpět vede kolem Rytíře Lochoty a já měl s sebou ne náhodou prázdnou PETlahev :-)

autor: siki | Blok 18:04 [permalink] [comments: 10]


Pivní.info v roce 2008

[pátek, 23. leden 2009]

Rok 2008 byl pro PI zlomový, byl zaveden nový redakční systém, který umožnil provoz v takovém rozsahu, na který jsme si za ten rok zvykli. Vždyť bylo publikováno přesně 175 článků, což by ve starém systému bylo neúnosné. K tomu připočtěme 48 bloků - zde bych byl rád, kdyby se tento model ujal více a Vy neváhali psát svoje postřehy.

Své pivní zážitky pro nás zachytilo 30 autorů článků (ze 118 registrovaných pivařů), z nichž nejpilnějšími dopisovateli byli Rosťa, Kejna a Malakin, kteří napsali přes deset článků. Jen tak dál, chlapi, díky, a doufám, že letos Vám půjdou ostatní "po krku". Do bloku si zapsalo 18 autorů v celkovém počtu 47 bloků. Když přihlédnu k tomu, že Pivní blok byl zaveden prakticky v polovině roku, není výsledek až tak špatný.

Dále byla nově přidána rubrika Pivní video, kde můžete shlédnout jak spoty původní, tak ty nalezené na internetu. Když jste někde na akci a máte s sebou fotoaparát, nemačkejte jen fotky, ale zkuste zachytit atmosféru i pomocí videa... Všimli jste si, že v sekci Pivní inzerce můžete dát všem na vědomí, že sháníte či můžete nabídnout to či ono?

Docela se rozběhli rubriky Co je nového? a Co je na čepu? Zvláště druhá jmenovaná mi potěšila, protože vstala z mrtvých. Díky všem, kteří píšou, co je kde dobrého na čepu, obzvláště pak samotným hospodám, které inzerují, co je či vbrzku bude možno u nich ochutnat - prim zde hrají pražské "hospody" Zlý časy a Obžerství, jejichž "čtvrtou pípu" bych chtěl také někdy okusit. Zvláštní "pochvalu" rád vyslovuji Luďkovi, který obě tyto rubriky zásobuje přesnými a aktuálními informacemi. Jak Ty to děláš, že jsi prakticky všude?

Statistika nuda je, má však... aneb trochu čísel. Vězte, že jste si mohli prohlédnout na 1 150 více či méně původních fotografií, diskutéři napsali přes 5 000 příspěvků a z různých médií jste si mohli přečíst tolik novinek, že se mi to nechce ani počítat :)

Dále se podívejme na statistiku návštěvnosti. Pivní.info mělo loni více jak 325 000 přístupů, což znamená průměrnou denní návštěvnost cca 900. Hecnete se a dáte letos magickou tisícovku? Maxima bylo dosaženo 26. května 2008, kdy počítadlo zaregistrovalo 1465 přístupů. Červen je také na špici co se návštěvnosti týče - 36 055 přístupů, což znamená cca 1200 přístupů za den.

Díky všem pivařům, čtenářům PI. Jsem rád, že nejen mé snažení nachází uplatnění a PI je pro Vás zdrojem informací a průvodcem na cestě za dobrým pivem :)

autor: Chody | Blok 22:48 [permalink] [reaguj]


Recept na vyrobu piva

[pondělí, 19. leden 2009]

Byvam v USA a mam kamarata ktory si robi pivo. Kritizoval so mu ho(bolo kyslaste) tak sa ma opytal ci viem nejake recepty zo Slovenska alebo Ciech.Mozete my poslat nejaky zakladny recept(ak to nie je "tajne", vobec nerobim ziadne pivo, iba ho kupujem :-) ).

Ak mi to bude chutit, mozno v tom budem pokracovat.

Moj email je michclk@optimum.com.

Dakujem

autor: mcalik | Blok 04:48 [permalink] [reaguj]


Novinářské bahno?!

[pátek, 16. leden 2009]

Kde jsou ty doby, kdy to, co bylo v televizi nebo v novinách byla pravda, tedy alespoň ta oficiální :) Dneska si člověk není jistý ničím a ve zprávách o pivu (a samozřejmě i jiných komerčních komoditách) to platí dvojnásob. V rubrice Novinky a aktuální dění se snažím zprostředkovat veškeré zprávy z pivovarnictví zejména naší republiky. Patří sem i tiskové zprávy, které jsou samozřejmě opatřeny zdrojem, takže víme odkud vítr fouká a je to tak v pořádku. Horší je tzv. PR článek, který se může tvářit jako nezaujatý. A tady si myslím už problém nastává. Neměl by být takový článek označen jako reklama?

Ano i já píšu dle toho, jak je mi ten či onen pivovar, hospoda, pivo či člověk sympatický, nejsem nestranný, jsem velmi subjektivní. Chápu, že novinář může být příznivcem i toho Gh, ale vždy jsem si myslel, že to dělá ze své svobodné vůle. Jsem naivní? Ano!

Nedávno mi přišel mail z jedněch regionálních novin, zřejmě u příležitosti Reprezentačních pivních slavností v Táboře, kde bylo psáno: "Dobrý den, obracím se na Vás s nabídkou...: V rámci pivních slavností bychom našim čtenářům rádi představili ty pivovary, jejichž pivo se prodává v regionu našich týdeníků, a to včetně podniků, kde se Vaše pivo dostane. Rádi zveřejníme zajímavosti o pivu nebo o výrobě, o firmě i o lidech, fotografie a podobně, podle Vašich představ a potřeb."

Představa je to krásná. Chtějí zveřejnit a tak i propagovat pivo a pivovary u příležitosti významné každoroční akce. Perfektní. Ale jak mohu pomoci já? Asi chtějí přetisknout nějaké informace o pivovarech, které se vyskytují v jejich regionu. Samozřejmě nejsem proti, ale čtu dále: "Pokud Vás naše nabídka zaujala, kontaktujte nás, nabídneme Vám výhodné podmínky, protože předpokládáme, že i pro naše čtenáře je to zajímavé téma."

Já také předpokládám, že je to pro jejich čtenáře zajímavé téma, ale pořád konkrétně nevím, jak mohu být v této bohulibé činnosti nápomocen já, provozovatel pivního webu. Odpovídám tedy a dotazuji se: "Nevím, o co Vám přesně jde?" a jsem pln očekávání, co společně podnikneme.

Obratem přichází odpověď: "Nabízíme prezentaci a reklamu pivovarům, které nabízejí své pivo v regionech X a Y, kde vycházejí naše týdeníky. Náklad je Z ks celkem. Vaše prezentace bude vypadat tak, jak si budete přát - může to být text, rozhovor s otázkami a odpověďmi, inzerce či materiály převzaté od Vás nebo v naší grafické i jazykové úpravě, fotografie, logo... Pokud se Vaše pivo v našem regionu dostane, bylo by jistě dobré informovat naše čtenáře, kde jej mohou ochutnat."

Tak a pořád nevím, proč jsem byl jako provozovatel stránek o pivu osloven. Já inzerovat v regionálním tisku nepotřebuji. Možná mám mylnou představu, ale myslím si, že dobrý a zajímavý produkt si najde cestu i do tisku sám. Proboha, proč redaktoři těchto regionálních médií neobejdou místní hospody a nezjistí si o pivech zde čepovaných něco bližšího - rád jim materiály z PI poskytnu a zadarmo...

Ona ale existuje výhodnější cesta. Nechat si za to zaplatit. "Běžná cena inzerce je 15,50 Kč za cm2 bez DPH za jednorázovou inzerci, 13,50 Kč/cm2 při trojím opakování inzerátu, ovšem v naší lednové akci Vám mohu nabídnout cenu 10,50 Kč za cm2. Je možný i barevný tisk, příplatek za jednu základní barvu je 1 250,- Kč, za celobarevný tisk 3 750,- Kč (všechny ceny bez DPH). Těším se na Vaši odpověď i spolupráci." Odpovědí budiž tento Pivní blok a spolupráce? Spolupráce nebude!

autor: Chody | Blok 23:43 [permalink] [comments: 7]


Jak jsem točil i Gh

[pondělí, 12. leden 2009]

Blížilo se významné výročí narození mého tchána a mě samozřejmě začalo zajímat, jaké že pivečko bude při této významné chvilce na čepu. A jak zařídit, aby to bylo pivo dobré, tedy alespoň dle mé chuti. Nabídl jsem se, že bych si tuto stránku vzal na svá bedra a už se těšil na to, jak budu váhat mezi Koutským a Dudákem, Bakaláře bych mohl zkusit či snad Herolda. Ale o mé služby nebyl projeven pražádný zájem, škoda. Snad jen to pivo bych prý mohl točit...

Když se dozvídám, že se bude samozřejmě čepovat Gambrinus (dále Gh), jak jinak, je mi smutno na duši a začínám spřádat plány o bojkotu této akce. To se však nesetkává s pražádnou podporou ze všech stran a já se pomalu ale jistě smířuji se skutečností, že se celý večer budu koukat na spokojené postavičky, jak do sebe lejí Gh a že ho snad ještě budu točit...

Úplně nejčernější scénář je zažehnán informací, že chlazení má dva kohouty. Na druhém prý bude ale Pilsner Urquell. Nejfádnější to kombinace sudových piv v Česku. Co naplat, PU se dá alespoň pít. Jsem s tím takřka smířen i když ve slabých chvílích se mi vrací představa, jak stojím u chlazení a z jednoho kohoutu teče Koutská desítka a z druhého Dudák ze strakonického sklepa.

Afrika tedy opět zvítězila, ale doráží zpráva, že tchán dostal od šéfa (osvícený to člověk) sud nějakého bezinkového či brusinkového pivo. Prý se ochutná alespoň na začátku akce. Je mi ale divné, že by toho byl celý sud. Asi ani já bych nebyl tak odvážný a šel bych do něčeho více ozkoušeného, tedy českého ležáku, nejlépe nefiltrovaného. Přemýšlím a vzpomínám si, že nějaké takové pivo jsem pil onehdá v Černicích. Začínám se těšit, protože brouček zvědavosti ve mně pomalu ale jistě hlodá.

Je už naraženo, když přicházíme. Na čepu Pilsner Urquell a ... ano Purkmistr. Hádejte čeho si točím třetinku. Pivo mně chutná, občas si jej někdo dá na košt a většinou se vrátí k Prazdroji, čest pár vyjímkám.

Zajímavá situace nastává, když je sud PU prázdný a přeráží se na Gh. Když se ptáme, co si kdo ještě dá, většina řekne prostě pivo. V jiné situaci bych na tuto odpověď automaticky natočil Purkmistra, ale co kdyby došel a já neměl co pít:) Ptám se tedy jaké, že si dají. Odpovědi jsou různé - od "no jasně že gambáč" po "no snad bys mi nenatočil gambrinus". I když musím uznat, že odpovědi prvního typu převládaly.

Do konce oslavy Purkmistr nedošel a já tak nepřišel o přísun tekutin a dalších prospěšných látek v pivu obzvláště kvasnicovém obsažené. I když nechybělo moc, vždyť druhý den jsme v sudu nalezli pouze čtyři piva. Splňuju tak občanskou povinnost a Purkmistra dopíjím. Nechávám ostatní ve štychu s Gh a je mi dobře.

Z toho plyne poučení, že i z na první pohled bezvýchodné pivní situace se může vyklubat příjemné posezení, respektive postání u baru, s dobrým pivem.

Jak jsem točil i Gh

autor: Chody | Blok 20:10 [permalink] [comments: 3]


Po roce nový kabát pro Pivní.info

[úterý, 6. leden 2009]

Vážení uživatelé,

server Pivní.info již nějakou dobu funguje na redakčním systému a od té doby se značně zvedla návštěvnost i informační kvalita tohoto magazínu, tudíž by to chtělo také nějaký poutavější vzhled.

Rok se s rokem sešel a my pro Vás máme připraven nový návrh Pivního.infa, který si můžete prohlédnout zde: http://new.pivni.info/new/

Zatím se jedná o takový návrh, takže by nás zajímalo, jak se vám tento návrh líbí, co se vám na něm případně nelíbí a jaké případné změny byste si představovali. Děkujeme za věcné připomínky a návrhy.

S novým kabátem by měly přijít i některá další vylepšení, jako pohodlnější prohlížení fotogalerií, strukturované diskuse atd...

autor: admin | Blok 21:55 [permalink] [comments: 37]


Po silvestrovský pozdrav z Purkmistra

[čtvrtek, 1. leden 2009]

Následkům silvestrovského veselí se nevyhne ani sládek minipivovaru . Snad ten jeden den odstávky nebude chybět a pivečko bude po odpočinku pana starého zase ve formě :)

Po silvestrovský pozdrav z Purkmistra

autor: Chody | Blok 21:13 [permalink] [comments: 1]


Koroze v provozu

[středa, 31. prosinec 2008]

Nedávno mi přišel mail z jednoho nejmenovaného pivovaru s problémem, který jistě trápí i mnohé další pivovarníky.

V prostředí zvýšené vlhkosti jako např. v pivovarských sklepích se potýkáme s problémem zvýšeného reznutí. Ne vždy to musí být na škodu.

Myslím, že je to velmi delikátní problém. Chtěl bych požádat pivovarské o jejich zkušenosti s tímto problémem. Díky :)

Koroze v provozu

autor: Chody | Blok 10:04 [permalink] [comments: 19]


«« « Strana 25 z 27 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

Islám v ČR nechceme Pivní prodejna Pod Zelenou Horou Vrčeň