Reklama na PI Reklama na PI Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivní blok

Pivní blokVelikonoční pivo - zelená móda?

[sobota, 12. březen 2016]

Tak nevím, už je to tady zase - obarvená piva. Proboha, co to je za mánii? Dnes na "farmářském" trhu u nás na přípražském venkově jsem zahlédl stánek pána s mošty, kterak prodává létající pivo Malt. Tři druhy, jelikož jsem to ještě nezkusil, tak jdu blíž. Velikonoční zelené, měl už poslední kus, jak šlo na dračku. Ptám se ho: "Co v tom je za barvivo?" "No, bylinky, samá příroda", praví on. Podívám se na etiketu a skutečně, tři bylinky, ovšem následované triem éček... Opravdu do sebe musíme rvát umělá barviva za každou cenu? Zakoupil jsem radši polotmavý speciál, ovšem ani ten už si víckrát nedám - je nějak mýdlový nebo co. Vážení, kdo chce pít barvená piva, nechť si dá panáka zelené do piva (magický voko). Anebo, jak jsem poradil jednomu sládkovi a asi si to nechám patentovat - nakupte modré sklo a do něj o velikonocích točte obyčejné pivo. Zákazník dostane svoje "zelené" a bude spokojen a vy, výrobci, sládci, ušetříte čas scháněním barviv a vymýšlením postupů. Přeji krásné velikonoce.

autor: pechi | Blok 18:00 [permalink] [comments: 2]


Největší degustační soutěž piv z minipivovarů se blíží

[sobota, 12. březen 2016]

Rostoucí boom minipivovarů stále trvá a v letošním roce dosáhl jejich počet čísla 300. Minipivovary se tak stávají svébytnou součástí pivovarnického průmyslu. Za loňský rok uvařily o 35% piva více, než o rok dříve a tvoří 1,3% z celkové produkce piva,“ říká Jan Šuráň, prezident Českomoravského svazu minipivovarů. Nejlepší piva z minipivovarů budou hodnocena na již desátém ročníku Jarní ceny českých sládků na Zvíkově, což je největší degustační soutěž piv z minipivovarů ve střední Evropě. Akce se tradičně uskuteční v hlavním sále Pivovarského dvoru Zvíkov, a to v sobotu 19. března 2016 od 11 hodin.

Jarní cenou českých sládků, což je největší degustační soutěž ve střední Evropě. Posledního ročníku se zúčastnilo 400 piv z 93 minipivovarů, které soutěžily ve 14 kategoriích. V letošním roce se bude degustovat 500 vzorků piva z více než stovky pivovarů. Přitom akce začínala velmi skromně, za účasti 27 pivovarů a 40 vzorků piv.

Soutěž je určena pro minipivovary, výzkumné a školní pivovary a jejich pivní vzorky budou zařazeny do 15 kategorií (světlé pivo výčepní, český světlý ležák, polotmavý ležák, tmavý ležák, pšeničné pivo, speciální piva světlá, speciální piva tmavá, speciální piva silná, speciální piva polotmavá, piva typu Pale Ale, piva India Pale Ale, piva India Black Ale, pšeničná piva silná, silná svrchně kvašená piva a piva typu Stout). Piva bude hodnotit více než 80 degustátorů, kteří se budou střídat v 7 základních degustačních komisích (z nichž každá bude mít 7 členů) a speciálních finálových komisi.

autor: Jana | Blok 10:52 [permalink] [reaguj]


České a moravské pivní koruny

[čtvrtek, 18. únor 2016]

Tisková informace

Korunovace nejlepších craft pivovarů 2016 proběhla na Salimě

Degustační soutěž časopisu Pivo, Bier & Ale určila 33 nejlepších craft pivovarů pro rok 2016. Vítězné pivovary získaly ceny České a moravské pivní koruny. O výsledcích rozhodly tři degustační komise složené z profesionálů, zástupců médií a prodejců piva. Předání pivních korun se uskutečnilo v rámci Festivalu minipivovarů na veletrhu Salima 2016 v Brně.

České a moravské pivní koruny

Zlaté koruny

Klášterní pivovar Strahov, Praha

Kounický pivovar, Kounice

Pivovar Clock, Potštejn

Pivovar Kocour, Varnsdorf

Pivovar Matuška, Broumy

Pivovar Mazák, Dolní Bojanovice

Pivovar Modrá hvězda, Dobřany

Pivovar Permon Sokolov

Pivovarský dům Praha

Pivovarský dvůr Zvíkov,

Zvíkovské podhradí

Únětický pivovar, Únětice

Stříbrné koruny

Břevnovský klášterní pivovar svatého Vojtěcha,

Praha

Joe´s Garage, Plzeň

Městský Podorlický pivovar, Rychnov nad Kněžnou

Pivovar Hendrych, Vrchlabí

Pivovar MMX, Lety u Dobřichovic

Pivovar Podlesí

Rodinný pivovar Bravůr, Loučná nad Desnou

Slavkovský pivovar, Slavkov u Brna

Zámecký pivovar Frýdlant

Zámecký pivovar, Ostrava-Zábřeh

Zámecký pivovar Mayzus, Chotoviny

Bronzové koruny

Hostinec a pivovar U Koníčka, Vojkovice

Petr Hauskrecht – Parní pivovar, Brno

Pivovar Cvikov

Pivovar Faltus, Česká Třebová

Pivovar Hostivar, Praha

Pivovarský dům, Ostrava

Pivovarský dvůr Purkmistr, Plzeň

Podklášterní pivovar Třebíč

Staňkův rukodělný pivovárek, Praha-Třebonice

Valašský pivovar v Kozlovicích, Kozlovice

Zámecký pivovar a hostinec, U paní Magdaleny, Všeradice

autor: Jana | Blok 17:53 [permalink] [comments: 19]


Táborské pivní slavnosti v Českých Budějovicích

[neděle, 7. únor 2016]

Tradiční slavnosti piva se po pětadvaceti letech přestěhovaly z Tábora do Českých Budějovic. A prospělo jim to. Alespoň podle mého názoru, tedy názoru jejich prostého návštěvníka.

Kdo ví, jak by to na letošních slavnostech vypadalo, nebýt vysoké prestiže degustační soutěže. Mělo by tolik pivovarů zájem o to, aby se představily obecenstvu někde v Českých Budějovicích? Naštěstí Zlatá pivní pečeť táhne. Po kobercovém náletu nejrůznějších ocenění udělovaných tu i onde zůstává Pivní pečeť asi opravdu tím nejprestižnějším a nejplatnějším oceněním. Něco jako německá marka mezi jugoslávskými dináry začátku devadesátých let. Pravidla jsou tvrdá a účast pivovarů velká. Ta vysoká účast je vlastně nejlepším potvrzením významu soutěže.

Prostý návštěvník ale nesoutěží (pokud nepočítám ty nezničitelné soutěže v rychlosti konzumace), toho zajímá nabídka piva a kvalita zázemí. Nabídka piva byla letos atraktivní, zázemí pak výrazně lepší než bývalo v Palcátu. Palcát se prostě přežil a na takovou akci už nestačí, ostatně to tvrdím už řadu let.

Na letošních pivních slavnostech se nekouřilo. V Budějcích bylo pro každého místa dost, tušéři a frotéři si letos na své zrovna moc nepřišli. Dojít si na záchod byla záležitost dobrodružná asi tak jako dojít si na záchod. Hosté měli možnost vypláchnout si sklenice nejen v umyvadle na WC, ale i u několika stojánků na sále. Dobrým počinem bylo i zálohované tlustostěnné ochutnávkové sklo s ryskami 0,1 a 0,2 l. Hala byla velká, dál od pódia byla přijatelná hladina hluku. Shrnuto – měli jsme možnost sednout si bez přetlačovaní se s ostatními návštěvníky v nezakouřeném prostředí, dostalo se nám bohaté nabídky zajímavého piva, kulturně jsme si mohli omýt sklo a nemuseli jsme si po každých pár slovech cpát vyplivnuté hlasivky zpátky do krku. Možná jsme nenároční, ale nám to tak stačí.

Zaznamenal jsem stížnosti na akustiku. To bych vyřešil poměrně jednoduše, zrušením hudebních vystoupení. Jenže ti zkušenější tvrdí, že bez nabídky živé hudby by nepřišli lidi. Je to paradoxní – hudební akce si nevybírám podle piva, ale na pivním festivalu je snad hudba důležitější než pivo? Čili já jakožto pivař jsem na pivním festivalu jen něco jako přívěšek a měl bych být vděčný hlavně těm, co si tam přijdou poslechnout například Aleše Brichtu? Na jedné misce vah Duo Jamaha na pódiu, na druhé lepší nabídka díky předpokládané větší výtoči? Matuška za Hložka? Je to pak ale festival piva, nebo festival hudebních těles, která si pořadatelé mohli dovolit zaplatit?

Dlužno dodat, že jsem v Budějcích postřehl menší fronty u stánků a i někteří pivovarští potvrzovali slabší výtoče. Budějovické pivní obecenstvo je spíš vlažnější. Když se v Táboře vrcholívalo, v Budějcích už se lidi spíš trousili domů. Jak to vlastně bylo s návštěvností? Počkáme si na tiskovku. Já bych se přimlouval za to, aby se pořadatel případnou nižší návštěvností fakticky prvního ročníku nenechal odradit. Návrat do Tábora by byl krokem zpět.


Festival minipivovarů Brno, 17. - 20.2.2016

[čtvrtek, 28. leden 2016]

Pivni.info dostalo nabídku od mediálního partnera festivalu-časopisu PBA- jako první uveřejňovat aktuální zprávy z dění okolo akce. Zde je první „porce“ a v diskusi pod tímto blogem budou uveřejňovány postupně další informace, jak se k nám budou dostávat.

-Na festival se přihlásilo 35 pivovarů a Pivo, Bier & Ale, z nichž každý bude mít k dispozici, včetně PBA, dva kohouty, takže minimálně celkem 72 kohoutů a Pivo, Bier & Ale navíc lednici.

-Definitivně lze zatím potvrdit účast těchto pivovarů :

Pivovar Podlesí, Pivovar Hauskrecht, Zámecký pivovar Zábřeh Ostrava, Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha Praha, Pivovar Permon Sokolov, Pivovar Kocour Varnsdor, Pivovarský dům Praha, Pivovarský dvůr Zvíkov, Pivovar Purkmistr Plzeň a Zámecký pivovar Frydlant.

Piva těchto pivovarů budou k dispozici po celou dobu festivalu.

-Na stánku PBA bude „4.pípa“, na které po dohodě s Jirkou Bejčkem Stehlíčkem budou rotovat sudy (v počtu jednoho ks od pivovaru) a láhve pro „šťastnou hodinu“ (třeba jako na Zythosu). Celkově bude 10 až 15 pivovarů na čepu a dalších 15 v láhvové verzi. Zatím jsou jisté: Joe´s Garage Brewery Plzeň, Antoš Slaný nebo Pivovar U Dobřenských Praha.

-17. února od 14.00 do 16.00 Pivo, Bier & Ale vyhlásí vítěze degustační soutěže pro nejlepší craft pivovary u nás- Česká a moravská pivní koruna 2016. Filozofií soutěže je teze, že titul nejlepšího pivovaru si nikdo nesmí koupit, ale získat právem za to, co nabízí v láhvi, nebo v sudu. Celkem bude předáno 11 zlatých, 11 stříbrných a 11 bronzových korun.

-18. února se chystá "šťastná hodina " se slovenskými minipivovary.

A překvapení bude ještě víc.

-Výčepní zařízení zajišťuje, jako na Pražském Hradě společnost TC Bohemia včetně lednic.

autor: Jana | Blok 11:04 [permalink] [comments: 16]


Českomoravský svaz minipivovarů: dosáhneme kompromisu

[úterý, 26. leden 2016]

Praha, 26. ledna: Na dnešní tiskové konferenci sdělil Jan Šurán, prezident Českomoravského svazu minipivovarů, že v rámci současného označování piva dojde ke kompromisu. Označení „ležák“ (jako typ piva) zůstane pro kategorii 11° a 12°, svrchně kvašené pivo se bude označovat jako „plné pivo“. Jedná se tak o kompromis mezi pivovary a Ministerstvem zemědělství.

S kompromisem jsme prozatím spokojeni, je zde ovšem velký prostor pro novelizaci a mám signály, že se situace bude znovu řešit. Momentálně nám jde především o nápravu tohoto nešťastného stavu, který u lidí ze zahraničí vzbuzuje přinejmenším úsměvy. To co nyní vznikne, nepostihne ale zcela trendy trhu a situace se bude dále vyvíjet. Nejedná se přitom jenom o mipivovary, i mnoho velkých pivovarů vaří piva typu ALE, stout …,“ uvádí Jan Šuráň.

Názvem „plné pivo“ přebíráme německou terminologii, ale Jan Šuráň se domnívá, že se tento název bude používat pouze v popisu piva, na předních etiketách budou specifikovány pivní styly. Nyní je především důležité vyjasnit si, co je to vlastně ležák. V současné době pod toto označení spadá i svrchně kvašené pivo a piva pšeničná. Ležák je ale druh piva, který je kvašen spodně, při nízkých teplotách a po procesu kvašení měsíc a déle leží. Ležák by tedy neměl být degradován na označení koncentrace, ale definován jako pivní styl.

A krásné ležáky z minipivovarů můžete ochutnat třeba na festivalu v Brně,“ dodává Jan Šuráň. Ve dnech 17. – 20. února totiž v rámci veletrhu Salima 2016 proběhne poprvé festival minipivovarů i v Brně. V podobném duchu, jak jsou návštěvníci zvyklí z Pražského hradu. Je ale důležité zmínit, že se jedná o první profesionální pivní festival v České republice, který se koná pod střechou.

V Brně se ještě nikdy nekonala takto koncentrovaná pivovarská akce, která nabídne více než 100 druhů piva a je zde velký potenciál růstu a vytvoření tradice. Pro návštěvníky je připraveno zázemí, profesionální oplachování skleniček, obsluha a degustační občerstvení,“ říká k prvnímu ročníku festivalu minipivovarů v Brně Dušan Pelikán, manažer mezinárodního potravinářského festivalu Salima.

Nejlepší piva z minipivovarů pak budou 19. března hodnocena na již desátém ročníku „Jarní ceny českých sládků“ na Zvíkově, což je největší degustační soutěž piv z minipivovarů ve střední Evropě. „Posledního ročníku se zúčastnilo 400 piv z 93 minipivovarů, které soutěžily v 15 kategoriích. V letošním roce počítáme s až 500 vzorky,“ říká Jan Šuráň.

Před Jarní cenou českých sládků proběhne již tradičně valná hromada Českomoravského svazu minipivovarů, a jelikož boom minipivovarů stále sílí, dosáhne počet členů čísla 120. „Boom minipivovarů je typický pro celý svět, Česká republika není výjimka. Kdo se tomu chce bránit, brání se povodni. Tohle nejde zastavit a já odhaduji, že za pár let dosáhne počet minipivovarů čísla 1200,“ hodnotí Šuráň.

K této tiskové zprávě bych přidala pár informací, které na dnešní TK zazněly.

- další "kategorií" piv bude ještě "atypické pivo", do které budou spadat nejen radlery, ale též piva typu lambic

- do dvou let se počítá s další novelizací vyhlášky

- do Brna na festival minipivovarů je jich zatím přihlášeno 35, především z Brna a okolí, seznam se ještě doplňuje. Veškeré podrobnosti o akci budou v nejkratší době publikovány jak na stránkách Svazu minipivovarů, tak na www.salima.cz

-samotná akce bude probíhat na brněnském vystavišti v rámci veletrhu Salima v pavilonu A2

Českomoravský svaz minipivovarů: dosáhneme kompromisu

autor: Jana | Blok 14:21 [permalink] [reaguj]


Pípa Beer Story a prezentace pivovarů

[středa, 20. leden 2016]

Pípa Beer Story je relativně nový podnik v centru Prahy, v Dlouhé ulici, v podstatě kombinace pivnice a pivotéky. Podle vlastních údajů nabízejí 150 různých láhvových piv a na pípě rotuje 8 čepovaných. Do vínku si dali ale též i činnost vzdělávací, jako např. přednášky o pivu či prezentace pivovarů. A první z nich se konala v úterý 19. 1., a Pivní.info bylo též mezi pozvanými. Napoprvé se prezentoval pražský pivovar Lužiny. Kdo shlédl podobnou akci v loňském roce v Pivoklubu, tak ví, o čem bude řeč. Zde však, na rozdíl od „pivně poučených“ návštěvníků Pivoklubu, zasedli u stolů ve značné míře „pivní laici“, což bylo patrno na vznesených dotazech. Shlédli jsme prezentaci o budování pivovaru i o jejich pivní filozofii. Majitele, pana Viléma Moravce, pak vystřídal sládek, pan Michal Novotný, který doprovázel slovem degustované vzorky pivovaru Lužiny. Celkem jsme ochutnali 5 piv z jeho portfolia:

Světlý ležák 11°, 4,52 % alk., který prý jde nejvíce na odbyt, se třemi druhy sladu a třemi druhy chmele. Kdo si vzpomíná, tak ten také vyhrál v jedné z degustací PRK.

Jantarový ležák 12°, 4,9 % alk., se čtyřmi druhy sladu a dvěma druhy chmele.

Märzen 13,7°, 5,5% alk., ptm.speciál se čtyřmi druhy sladu a dvěma druhy chmele.

Světlý speciál Beerstriker 14,5°, 6,1% alk., spodně kvašený, 2 druhy sladu i chmele, specielně vařený pro hardrockovou skupinu Doga, která je patronem pivovovaru.

Světlý LU-Ale 14,5°, 5,4% alk., 4 druhy sladu, 3 druhy chmele, typ belgického ale.

Všechna piva byla výborná, bez jakékoli vady. Mými favority se stal (ovšem ten už je z minula) světlý ležák a nově Märzen.

Podle slov zástupců podniku Pípa Beer Story se podobné degustace a představení pivovarů budou konat pravidelně.

Pípa Beer Story a prezentace pivovarů

autor: Jana | Blok 11:22 [permalink] [comments: 5]


Nová pivní legislativa a hněv lidu

[neděle, 10. leden 2016]

Novelizace vyhlášky 335/1997 Sb. o označování potravin by mohla mimo jiné přinést konec svrchně kvašených ležáků. Konečně se tedy snad něco pohnulo a pivo se u nás začne označovat tak, aby to dávalo smysl. Ale zaráží mě doslova smršť hněvu, kterou to mezi internetovými diskutujícími vyvolalo.

Tradiční sračkobití z klávesnic osob mdlého ducha a frustrátů scházejících se v diskusích na serveru Novinky.cz si drží svou vysokou úroveň i v tomto případě. Namátkou:

„Co za debiliny ta naše vlastizrádná vláda za diktátu EU ještě vymyslí.“

„Ministři se asi zase nudí a nemají nic jiného na práci než vymýšlet hovadiny, v tomto případě opět zbytečně měnit název něčeho, na co je národ desítky let zvyklý. Kdo se je o to prosí???

„Podle ankety s tím 96% lidí nesouhlasí, což jim bude stejně houby platné. Jako vždycky budou mocní kašlat na mínění drtivé většiny. To je česká demokracie.“

V podobném duchu se nese i diskuse na iDnes.

Co ty lidi tak rozhněvalo? Že by se piva v rozmezí EPM 11–12 % nemusela automaticky označovat jako ležák, nýbrž jako „plné pivo“, podle německého a rakouského vzoru „Vollbier“? Vždyť je přece o ležák nikdo nepřipraví. Stejně tak nová kategorie „silné pivo“. Až si na nový termín zvykneme, bude nám dávat mnohem větší smysl než současné „speciální pivo“.

Ovšem lid má jasno – zlá vláda na něj seslala další ránu v podobě přejmenování piva, ke kterému se on ani nemohl demokraticky vyjádřit. Považte, v zemi, kde pivu rozumí každý! Že iniciativa vychází z řad pivovarníků, tedy že se nejedná o další svévoli státu, to se v hluku proudu tráveniny (čti „diskuse pod článkem") nějak ztrácí.

Jediné, co mi na nové vyhlášce tak úplně nesedí, je neuvádění obsahu alkoholu u jiných než nízkoalkoholických piv. Jasně, všichni tak nějak tušíme, kolik alkoholu je v tom, čemu se dnes pořád ještě říká ležák. Ale co nepoučený spotřebitel? Nevyplyne z toho nakonec nutnost nějakého delšího nápisu na etiketě, který bude nakupujícího upozorňovat na to, že výrobek obsahuje alkohol? Není jednodušší prostě napsat obsah alkoholu (i když obsah je plošná míra, ale to teď nechme stranou…) 5 % obj.?

Zkrátka – nové legislativě fandím a považuji ji za potřebnou a užitečnou. Co se dá dělat, sám jsem se zařadil mezi škůdce národa, s kterými ovšem brzy zúčtujeme!


PF 2016

[středa, 23. prosinec 2015]

Dovolte mi se s Vámi dnes rozloučit. Možná jste si už všimli, že každý konec roku tj. od Vánoc do Nového roku se Pivní.info odmlčí a nechá Vás v klidu degustovat nejen Vánoční speciály. A tak tomu bude i letos.

Všem, nejen našim čtenářům, přeji klidné prožití svátků Vánočních a v novém roce štěstí a hlavně zdraví. Představitelům evropských států i unie přeji obyčejný selský rozum, abychom zachovali klidné žití i pro další generace.

Dej Bůh štěstí!

PéeFka z pivní branže naleznete zde...

PF 2016

autor: Chody | Blok 19:47 [permalink] [reaguj]


PRK znovu úřadovala

[úterý, 8. prosinec 2015]

Prvního prosincového pondělí roku 2015 se opět sešla Pivní revizní komise v počtu 9 degustátorů a 1 nalévače (díky, Míro!), aby ve svém domovském působišti (pivnice Zlý časy v Nuslích) zhodnotila kvalitu pivních vzorků. K degustaci bylo zvoleno téma „České světlé speciály v rozsahu 13 – 15 % extraktu původní mladiny“. O vzorky se vzorně postarala Jana, velké díky směřují do Berouna, Hostomic a Zbraslavic za poskytnutí vzorků zdarma, v neposlední řadě se sluší poděkovat majiteli a obsluze výše zmíněné restaurace za to, že nám umožňují tyto degustace pořádat.

Do soutěže jsme zařadili tyto vzorky:

Lord, 15 % EPM, pivovar Beroun, Baronka Premium, 13 % EPM, pivovar Žatec, Poutník, 14 % EPM, pivovar Pelhřimov, Krakonoš, 14 % EPM, pivovar Trutnov, Spytihněv, 14 % EPM, pivovar Vratislavice, Ferdinand d´Este, 15 % EPM, pivovar Benešov, Mikuláš, 14 % EPM, pivovar Zbraslavice a Fabián, 15 % EPM, pivovar Hostomice.

Musím konstatovat, že dodané vzorky prokázaly svou kvalitu. Nenašel se vyloženě havarovaný kus, vyskytly se drobné výtky vůči vůni několika vzorků (myšina, stařina, DMS), jemné nedostatky byly odhaleny i v chuti (chuť vápna nebo křídy, nesoulad mezi hutným tělem a přechmelením u jednoho vzorku). Za nedodržení stylu někteří z nás srazili hodnocení zbraslavického Mikuláše, jehož výrobce deklaruje jako světlou čtrnáctku (barva piva polotmavá, v chuti výrazně zastoupena karamelová stopa), přitom šlo o pivo velmi pitelné. A jak vše nakonec dopadlo?

1. Fabián (Hostomice) – 38 bodů

2. Poutník (Pelhřimov) – 44 bodů

3. Spytihněv (Vratislavice) – 45 bodů

4. Mikuláš (Zbraslavice) – 47 bodů

5. Krakonoš (Trutnov) – 48 bodů, rozpij 5:4

6. Ferdinand d´Este (Benešov) – 48 bodů, rozpij 4:5

7. Baronka (Žatec) – 52 bodů

8. Lord (Beroun) – 53 bodů

PRK znovu úřadovala

autor: pechi | Blok 13:58 [permalink] [reaguj]


Pivo teče na Špilberku proudem, zapíjí se sládek Poupě

[úterý, 24. listopad 2015]

Žít pivo s Poupětem – tak se jmenuje akce, která chce připomenout život a práci geniálního sládka a otce českého piva Františka Ondřeje Poupěte. Chcete ochutnat piva z celé Evropy se zasvěceným výkladem sládků z brněnských pivovarů? A projít si pivní výstavu Žít pivo s komentářem historiků? Vyrazte v sobotu 28. listopadu na Špilberk. Kromě degustace se dozvíte, kdo byl František Ondřej Poupě a jak zmodernizoval výrobu piva. Zemřel 1. prosince 1805 v Brně – připijme si na něj.

Na Špilberku se můžete v sobotu 28. listopadu těšit na spoustu piv. Zahraniční piva z Belgie, Anglie, Irska i dalších evropských zemí přiveze pivotéka Ogar a při řízené degustaci vám je představí sládci z místních pivovarů Pegas, Hauskrecht, Líšeň a Albert a bývalý sládek Starobrna. Po celý den se také budete moci přidat ke speciálním komentovaným prohlídkám výstavy Žít pivo, tentokrát vám však budou kurátoři víc vyprávět právě o sládku F. O. Poupěti a o tom, jak naše pivo pozvedl.

Bez něj by totiž české pivo nebylo tím, čím je. František Ondřej Poupě totiž vymýtil zažité mýty o jeho vaření. Nebýt něj, dodnes by se do piva přidávala hořčice smíchaná s hlínou, aby nerosolovatělo, anebo by se chmel smažil s podivnými přísadami pro lepší barvu. Pokrokového sládka Poupěte často nemohla vrchnost vystát, prošel tak několika pivovary v Českých zemích i v zahraničí. Svůj neobyčejný talent mohl naplno projevit až v měšťanském pivovaru v Brně. Jeho budova dodnes stojí na rohu Šilingrova náměstí a Starobrněnské ulice – a tam je dnes také Poupětova pamětní deska.

O tom, jak F. O. Poupě české pivovarnictví proměnil a pozvedl, bude mít ještě v úterý 1. prosince přednášku historik Libor Vykoupil. I na ní budete moci ochutnávat piva – na čepu bude Doppelbock z pivovaru Pegas. Tohle speciální pivo dokonce v tento den pivovar poprvé narazí i u sebe v hostinci. Pojďte na Špilberk zapít šikovného sládka Poupěte!

Pivo teče na Špilberku proudem, zapíjí se sládek Poupě

autor: Chody | Blok 08:22 [permalink] [reaguj]


Na pivo je vždycky v životě místo

[úterý, 17. listopad 2015]

Tento vskutku pravdivý a ze života vzatý výrok zazněl v Únětickém pivovaru. Dnes, 17. 11., ve 13 hodin, kdy zde byl slavnostně naražen únětický vánoční speciál. Polotmavá 13° nese rukopis nejvýznamnějšího únětického sládka Vladimíra Černohorského a nutno říci, že jeho nástupci rozhodně mistrovi ostudu nedělají. Po tradiční úvodní písni v podání únětického starosty, pana ing.Vytisky a uvítání přítomných hostů, se slavnostního narážení sudu ujal ředitel pivovaru, pan ing. Štěpán Tkadlec. Obsah naraženého soudku doslova mizel před očima, ostatně tomu tak je vždy v případě zdejšího výborného piva. Jak prozradila „Vyhláška Únětického pivovaru“, tak „na výrobu vánočního speciálu byly použity čtyři druhy ječného sladu (světlý plzeňský, mnichovský, karamelový a barvící) a kvalitní český chmel“.

Až do večera pak byl připraven pro návštěvníky, příznivce únětického piva, kterých se i přes nepříliš vlídné počasí sešlo značné množství, kulturní program. Program pro velké i malé. Nejprve hrála česko-americká bluesová skupina Dobré ráno Bluesband, kterou vystřídalo Klaunské divadlo Jeníčka a Mařenky s pohádkou O Sněhurce, dále pak Pivní automat a nakonec folkrocková veselice se skupinou Flám.

Pivovarští věří, že tento jejich speciál zpříjemní vánoční chvilky, plné pohody. Dovolím si jenom dodat, že pokud se ovšem do těch Vánoc nevypije. Nezbývá, než doufat, že navařeno je dostatečné množství, aby uspokojilo všechny zájemce.

Pivovar všem konzumentům jejich piva děkuje vtipnou cedulí, péefkou pro rok 2016:

Děkujeme Vám za Vaší žízeň!

Na pivo je vždycky v životě místo

autor: Jana | Blok 20:43 [permalink] [reaguj]


Pití piva je ekumenická záležitost

[neděle, 1. listopad 2015]

mj. těmito slovy přivítal návštěvníky na úvod III. Klášterního pivobraní páter Juan z hostitelské farnosti svatého Tomáše. Ostatně v podobném duchu se nesly uvítací proslovy (stručné a krátké) všech církevních představitelů jednotlivých zúčastněných klášterů. Klášterů, kde se vaří pivo. Kromě „domácích“ augustiniánů, v jejichž klášteře se pivo přímo nevaří, ale dodává jej páně Matuškův pivovar v Broumech, se na Klášterním pivobraní představili se svými moky: Klášterní pivovar Strahov, Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha a Želivský klášterní pivovar. Kdo v pátek 30. 10. v podvečer zavítal do kláštera u sv. Tomáše na Malé Straně, rozhodně nelitoval. Na ochutnání bylo 8 druhů piv, ze Strahova a Břevnova po 2, ze Želivi 3 a domácí tmavý speciál. Tady nebyl problém ochutnat všechna piva, mým favoritem se stala polotmavá 13° ze Strahova. Jenom je škoda, že Strahov, či Břevnov nečepoval některý ze svých vyhlášených speciálů.

A že nejen pivem živ jest člověk, byť jako postní „jídlo“ bylo prý pivo dob minulých krmí vpravdě výtečnou, byla připravena i potrava duchovní. Jednak přednáška ing. Šuráně o historii a současnosti klášterních pivovarů a zejména „tahák“ večera – komentované prohlídky kláštera a kostela sv. Tomáše.

Pan páter Juan nejenže vede svoji farnost, ale umí se otáčet skvěle za pípou, což demonstroval téměř celý večer. A nedá mi, abych neprozradila ještě jeden „drb“ večera. Věhlasný a všem známý pivní odborník prohlásil: „nevěděl jsem, že celý život provozuji ekumenickou činnost!“

Pití piva je ekumenická záležitost

autor: Jana | Blok 19:38 [permalink] [comments: 3]


Kdo má být bitý?

[středa, 30. září 2015]

Výrobce, nebo prodejce v případě nesprávného označení výrobku?

Z minulosti jsme si zvykli hovořit o pivech jako o desítce, jedenáctce, dvanáctce. Takto si většinou i piva v restauracích objednáváme. A takto je často i vidíme napsaná na nápojových lístcích, či tabulích v těchto provozovnách.

My, spotřebitelé, kteří se o pivo více zajímáme, víme, že například dnes legislativně platné označení pro piva výčepní je od 7 do 10,99 % EPM. A pokud někde napíšu, že pivo je 11ka, pak musí mít mezi 11,00 až 11,99 a jde o ležák a nikoli výčepní pivo. Jenže, především, díky spotřební dani se stalo, že všeobecně známý výrobek mého pivovaru už není jedenáctka, ale jen desítka. Celá řada z nás dokáže vyjmenovat takováto piva, která ještě pamatujeme jako jedenáctku. Analogicky je situace stejná i u celé řady bývalých dvanáctek.

A nyní k jádru věci. Hostinský roky točí stejné pivo, jen pivovar u tohoto piva o něco snížil EPM a svému hostinskému to nesdělil. Budete si také pravidelně číst, co je napsáno na víčku sudu? Předpokládám, že ne a z toho, že vaše objednávka je stále stejná, se budete domnívat, že dostáváte stále stejné pivo a proto na nápoják napíšete Rebel 11. No a pak na vás přijde SZPI a dá vám pokutu za zavádějící informace a uvedou vás třeba zde: http://www.potravinynapranyri.cz/

Konkrétně zde: http://www.potravinynapranyri.cz/Detail.aspx?id=3362&lang=cs&design=default&archive=actual&listtype=tiles

Přikládám vyjádření prodejce piva značky Rebel: https://www.facebook.com/barZolik

Pro ty, kteří nekoukají na FB je vyjádření majitele baru zde (needitoval jsem pravopis a přepisuji v původním znění):

„Vážení hosté, dovolte abych se vyjádřil k uvedenému "odhalení" ze stránek potravinynapranyri.cz.

Sám jako dlouholetý konzument brodského zlatého moku jsem byl po kontrole státní zemědělské a potravinářské inspekce překvapen, že měšťansky pivovar Havl.Brod již NEVYRÁBÍ 12° a 11° pivo, tak jak jsme ho znali. 12° pivo je ve skutečnosti jedenactkou a 11° zřejmě desítkou. Nešťastně se ale bohužel mezi prodejci v hantýrce stále používá označení dvanáctka a jedenáctka, stejně tak jak to používáte i vy hosté při objednávkách u vaší obsluhy.

Bohužel nebylo v mé moci na nápojových lístkách uvést spravné označení (rebel original, rebel tudor), neb nemám potravinářskou průmyslovku, či jiné vzdělání chemického zaměření,které by mi napomohlo zpochybnit dlouholeté označování a to dvanactka a jedenactka.

Nerad bych byl s naší provozovnou zařazován mezi tzv.šmejdy, co úmyslně odrbávají zákazníky. Cítím se být poškozen, protože stále máme na čepu kvalitní pivo, dobře ošetřené, jako již mnoho let zpátky. NIKDY jsme nekupovali levnější (myšleno o stupeň nižší) pivo, ktere by jsme deklarovali za original.

Bohuzel z tohoto výsledku kontroly to tak vypadá...

Velice děkuji za přízeň, kterou projevujete svými návštěvami a věřím že chápete mé rozhořčení.“

Poznámka na závěr:

Rada pro SZPI – vím, kde můžete vybrat na pokutách mnoho peněz od provozovatelů restaurací, hospod, barů, prodejen potravin, … Co se takto podívat na označení oblíbené „plzně“ v těchto provozovnách? Nebo například i krušovický Mušketýr je mnohde značen jako 11ka.

Kdo má být bitý?

Branické mini - pivovary

[úterý, 29. září 2015]

Seznam přihlášených pivovarů:

Hendrych

Hostomice

Lobeč

Antoš

Monopol

Podlesí

Podřipský

Zichovec

přidán Gwern

a samozřejmě domácí Zemský

autor: Jana | Blok 10:38 [permalink] [comments: 8]


Branické mini

[sobota, 26. září 2015]

Zemský pivovar, společně s Pivní.info, Vás zvou na 1. ročník Branického festivalu minipivovarů, který se bude konat ve dnech 16. - 17. října 2015 v Dominikánském dvoře v Praze 4 – Braníku, Branická 44.

V pátek 16. října od 14 do 22 hod., v sobotu 17. října pak od 12 do 22 hod. Akce se zúčastní cca 10 minipivovarů z okolí Prahy a možná i odjinud. Konkrétní jména budou známa cca do týdne.

Vstupné na akci je 50 Kč dospělí, 20 Kč senioři, děti zdarma a je v něm zahrnuto něco malého k zakousnutí a košt Zemského piva. Část vstupného je určena na dobročinný účel (dětské zařízení v Praze 4).

Program :

pátek : oficielní zahájení v v 16 hod.

mezi 16 a 19 hod. postupné představení zúčastněných pivovarů

od 18 hod. decentní, komorní hudba

sobota: mezi 14 a 18 hod. opět představení pivovarů

od 15 hod. decentní, komorní hudba

ve 20 hod. vyhlášení vítěze ankety o nejlepší pivo festivalu

Po oba dny tombola s pivními cenami.

V areálu jsou jak stany zastřešené (nekuřácký i kuřácký), tak i volné sezení „pod širým nebem“.

Možnost mytí vlastního skla, příp. zapůjčení skla Zemského pivovaru na zálohu 50 Kč.

Dětský koutek.

Jídla na grilu.

autor: Jana | Blok 18:34 [permalink] [comments: 97]


Kalendář regionálních pivovarů 2016

[pátek, 25. září 2015]

Ač teprve před pár dny skončilo léto, tak se pomalu blíží konec roku, protože právě vrcholí redakční práce na 7. ročníku stolních týdenních Kalendářů regionálních pivovarů 2016. Jsou proto vítány informace o pořádání pivních akcí na příští rok, aby v něm mohly být uvedeny.

Na titulní stránce tentokrát uvidíte historickou fotografii Pivovaru Lobeč. Novinkou je možnost při objednání více kusů (pro firmy, spolky apod.) dohodnout svoji vlastní individuální titulku. To je zajímavá nabídka, že?

Takže, pokud pořádáte nějakou pivní akci, dejte vědět panu Procházkovi (redakce, grafická příprava a vydavatel KRP 2016) na tlf. 603 446 774 nebo mail jpahk(zav)centrum.cz. Stejně tak se ozvěte, pokud budete chtít titulní stránku na míru.

Kalendář regionálních pivovarů 2016

autor: Chody | Blok 12:48 [permalink] [reaguj]


Turbočlánek: Zběžný pivní průzkum Moravskoslezského kraje

[čtvrtek, 3. září 2015]

Shrnutí základních dojmů a zároveň příloha hlavního článku (zde...). Hodnocení je subjektivní, mohli jsme mít smůlu nebo štěstí nebo tomu prostě prd rozumíme.

Havířov PHM - slušná picí jedenáctka, na pípě mají stáčecí zařízení na PET s protitlakem. Pěkný nový podnik, jen asi 300 m od Slezského minipivovaru sídlícího na téže ulici.

Havířov Slezský – ochutnán 12% ležák Štajgr. PET zakoupena, objem 1,5 l se však ukázal jako zbytečně velký. Jen kvůli tomu bych se do Havířova asi vracet nemusel. Pěkné etikety.

Hlučín (Avar) - ležák pitelný, pamatuji ho v lepší kondici. Zájem o PET byl, ale zrovna došly.

Karviná Albrechtický pivovar – pivovar nenavštíven, pivo ochutnáno v klubu Dziupla v Českém Těšíně. Výborná, dobře chmelená a chuťově zajímavá jak jedenáctka, tak dvanáctka. Zájem o PET by byl, ale to by se muselo jinam a jindy.

Karviná Larische - výborný chuťově čistý ležák. Ničím neohromí, ale je fakt dobrý a pitelný. Takže možná ohromí právě tím. PET samozřejmě s sebou.

Karviná Městský pivovar - pěkný podnik na krásném místě, 11% ležák výborný, dobře picí, lahodný. U toho bych vydržel dlouho, mít tu možnost. Nákup PET bez debat.

Kohutka Vyšní Lhoty - 12% ležák i přihořčená jedenáctka chutnaly, pěkné posezení v sympatické hospodě pod Prašivou. PET s sebou ano.

Kopřivnice Polivar - sympatický podnik se sympatickým sládkem a pozornou obsluhou, ležák skvělý, nebál bych se srovnání s Úněticemi. Jeden z vrcholů, PET s sebou samozřejmě ano!

Kozlovice - Vojvoda se pít dal, asi by se tam u něj dalo i sedět celý večer, ale domů bych si to kupovat nemusel. Hospoda pěkná, vzorek v PET s sebou ne.

Morava Frýdek-Místek - slušný ležák, trochu míň příjemná ostřejší hořkost. Pěkný velký podnik. Za nákup PETky nám to stálo.

Ostrava Zábřeh - ležák Pikard výtečný, pšenice slušná. Nákup dalších vzorků v PET s sebou byla jasná volba.

Střítež (Radas) - pivovar ošklivý, jako kdyby si ho pořídil nějaký kolotočář. Pivo asi nejhorší, co jsme během dovolené ochutnali – přesto 11% i 12% ležák bylo možné nenásilně dopít. Divně matlavé. Nabídka ochucených piv (vč. například multivitaminu) jen dokresluje zběsilost celého podniku. Neochutnáno předem, nákup proveden rovnou. Dobře mi tak.

Štramberk - 11% Trubač se bez problému dopít dal, ale nic moc. Po PET jsme se nesháněli.

Třinec (Minipivovar Třinec) - třetinka se dopít bez problémů dala, ale nebyl důvod kupovat si vzorek s sebou.

Vojkovice – vzhledem k osvědčené kvalitě jsem přistoupil k nákupu bez ochutnávky. Zdá se mi, že ležák býval výrazně hořčí. Slušelo by mu přichmelení, ale jinak je to chuťově čisté dobré picí pivo.

Vratimov (Brabčák) - pivo průměrné, tedy docela dobře použitelné a pitelné, ale vracet bych se pro něj nemusel. Podnik svérázný. PETku jsme si koupili.

Když to shrnu, u nás zvítězila KKKK - Kopřivnice, Karviná, Karviná a Karviná

Závěr – pořád má smysl to zkoušet.

autor: jiri.kana | Blok 08:34 [permalink] [reaguj]


Za studena chmelené aneb jaké nealko na čep

[čtvrtek, 27. srpen 2015]

Obyčejné pivo už dnes není pro našeho pivaře dost dobré. Pivovary se předhání ve vaření různých pivních stylů a když už zůstanou u toho našeho celosvětově rozšířeného, tak krom "normálního" nám nabízejí různé jiné varianty - za studena chmelené, nefiltrované, 4x chmelené, nepasterované, z různých sladů apod. To vše je samozřejmě jen dobře. Nicméně na poli piva nealkoholického jako by se zastavil čas.

Můžeme Vám nabídnout Birella, a někdy ke světlé verzi je i polotmavá. Polotmavé nealko pak nabízejí i pivovary Bernard a Černá Hora (bohužel v ČH jsou nějaké ee přídatné látky :(). Nic víc. V Německu je ještě běžný weizen alkoholfrei. Nevím, zda se někde vaří nealkoholická verze ejlu či jiného stylu. U nás je možno komerčně ochutnat dvojí nefiltrované nealko - Zlatou labuť na Zvíkově a Pivolu nebo Sv. Kryštofa v Klatovech. Obě samozřejmě čepované.

Jinak standard v hospodách je nealko pivo lahvové, i když se pomalu blýská na lepší časy a sem tam narazíte i na čepované a to ať již z velkého nebo regionálního pivovárku. Ovšem zatím skoro všude přítomný Birell je opravdu tristní.

Proto mne potěšila novinka z Tradičního pivovaru v Rakovníku, kde k Za studena chmelenému ležáku přibyl Bakalář Nealkoholický Za studena chmelený. A to i v sudovém provedení (20 l). Myslím, že rakovnické pivo není problém sehnat a věřím, že by toto pivo mohlo být skvělým doplňkem sortimentu nejen našich minipivovarů.

Tato novinka se u mne zařadila ke stálicím na pivním nealko nebi naší republiky. Když bych měl vyřknout tři v současné době dle mého názoru nejlepší nealkoholická piva (bez udání pořadí), tak by to asi byly Bernard Free, Budvar B.Free a právě tento nový Bakalář. Všechna tato piva se vyrábějí i v 15 či 20l sudech.

Pokud v restauraci nechcete či nemůžete pít "normální" piva, bylo by čepované nealko jistě vhodným doplňkem. Bohužel mnoha hospodským to ještě nedochází...

Za studena chmelené aneb jaké nealko na čep

autor: Chody | Blok 09:12 [permalink] [comments: 5]


Pozvánka do Dýšiny

[středa, 26. srpen 2015]

Ahoj!

Rád bych Vás všechny pozval na tuto sobotu do Dýšiny na obnovené pivní slavnosti. Oficiální začátek je 29.8. od 12:00, ale kdo by měl zájem, může přijet již v pátek v podvečer. Na přilehlé louce je možnost si postavit stan a od 18:00 budou již na čepu piva od Krakonoše a výběr z KMP.

Z pivovarů jmenuji např. Krakonoše, U Lenocha, Permona, Matušku, Bad Flash, Knížecí Plasy, Dobřany.

Z doprovodného programu pak především Paheyl, Medium a Trautenberk Tanz Metal.

Kromě výše zmíněného jsou připraveny soutěže a samozřejmě i pevnější občerstvení než pivo.

Počasí, zdá se, nám přeje, takže pokud nemáte nic důležitějšího, těším se na shledanou.

Petr Strnad

KMP

Pozvánka do Dýšiny

autor: strny | Blok 10:27 [permalink] [comments: 2]


«« « Strana 3 z 27 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

Islám v ČR nechceme Pivní prodejna Pod Zelenou Horou Vrčeň