Reklama na PI Reklama na PI Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivní blok

Pivní blokPrvní pivní slavnosti v domažlickém pivovaru

[pondělí, 26. duben 2010]

Nedávno jsem tady vzpomínal i na mé cesty do Domažlic a dnes Vám chci nabídnout akci, která tak trochu do areálu domažlického pivovaru vrací pivovarskou tradici.

Ne výroba piva to ještě není, zatím se musíte spokojit jen s (v pořadí prvními) pivními slavnostmi v historické budově pivovaru v Domažlicích. Součástí slavností budou i přednášky o výrobě piv, prezentace studie využitelnosti budovy, kulturní program a v neposlední řadě i prezentace malých pivovárků.

Kdyby nebyl zvolen tak blbý termín, docela by mě návštěva bývalého pivovaru lákala...

První pivní slavnosti v domažlickém pivovaru

autor: Chody | Blok 23:59 [permalink] [reaguj]


Konrad versus Konrád

[pátek, 23. duben 2010]

Před několika dny jsem byl jistým "šůlinkou" na BB upozorněn, že píšu nesprávně jméno piva Konrád. Pravdou je, že jsem si až nyní všimnul, že Konrád je opravdu Konrad.

Onen pán tak upozornil na moji poznámku, že se v pivovaru vyrábí pivo Gallaecia na export do Španělska (v jisté nejmenované hospodě je prodáváno za přemrštěné ceny a vydáváno za španělské pivo, alespoň podle reakcí konzumentů a webu oné, kde je prezentováno španělskou vlajkou).

Zajímalo by mě, zda je tomu od počátku značky. Neví někdo? Já si totiž pamatuji, jak majitelé při znovuobnovování vratislavského pivovaru (mimochodem pivo z Vartislavic bylo na konci své éry pěkný samoser a to nemluvim o tom, co se pak vařilo v Praze. Proto byl v oblasti Jizerských hor tak rychlý nástup Svijan) deklarovali, že nové pivo se bude jmenovat po knížeti Konrádovi Brněnském, bratru knížete a prvního českého krále Vratislava II. (Pivovar nemohl používat původní značku a tak si vymyslel legendu)

Jmenuje se Konrád (nikdy mu tak nepřestanu říkat) opravdu od počátku Konrad? Případně kdy se zkrátil? Současné pojmenování, možná praktičtější pro budoucí export, nahrává posměškům, které se od počátku pozastavují nad tím, že se v rodišti Konrada Henleina vyrábí pivo jeho jména.

Konrad versus Konrád [p191]

autor: píra | Blok 10:11 [permalink] [comments: 11]


Kvasnicové nebo nefiltrované?

[sobota, 17. duben 2010]

Vážení příznivci piva,

podotýkám, že nedělám žádný žádný průzkum nebo výzkum, ale jen mě zajímá váš názor na používání termínů kvasnicové a nefiltrované pivo. Jak je vidět i z některých příspěvků na pivním.infu, tak jsou tyto pojmy spojovány a brány za jedno a totéž. Jak už jsem uvedl v jiném příspěvku, já osobně si myslím, že by to mělo být rozlišováno. Ať už je to z pohledu konzumenta, který by o pivu co pije mohl věděl víc, tak i možná by to přispělo ve veřejnosti k větší informovanosti o pivu. A čím víc by lidé o pivu věděli, o to méně by snad pili produkty pivních chemiček a to bylo jen dobře.

autor: Lubos | Blok 04:23 [permalink] [comments: 42]


Nové pivo od Tambora na obzoru

[středa, 7. duben 2010]

Královédvorský (mini)pivovar má na svém kontě již čtyři druhy piva a vbrzku k nim má přibýt pivo páté, druh, který je zprofanován nadnárodními chemičkami - výčepní světlé, či postaru 10%. Osobně si myslím, že u pivovaru, který vaří kvalitní, chuťově neprázdnou desítku, se nemusíme bát o ostatní piva. Takže uvidíme, jak bude v pátek 23. dubna 2010 výčepní Tambor chutnat.Přesvědčit se o tom budete moci v restauraci a sálu Hankova domu ve Dvoře Králové nad Labem i Vy a to za víc jak lákavé ceny.

Pivovaru Tambor byl též věnován 69. díl publicistického pořadu TV Public Tajemství šéfkuchaře, který naleznete zde...

P.S.: Poslední zvěsti mluví o tom, že by se již brzy mohl Tambor plnit i do NRW lahví...

autor: Chody | Blok 23:59 [permalink] [reaguj]


Merenda - Pivní plán IV

[neděle, 4. duben 2010]

Pivo teče proudem - do škodovky se to už nevejde- tak koukám že Vám chutná… A to je moc dobře.

Pro tento měsíc jsme nachystali Černou Horu, Kácov, Kozlíček, Starokladno a Mosteckého Kahana. Podle možností toho daného pivovaru je možné si odnést domů i originální pivní sklo, tácky atd. Tak se nestyďte a nabídněte si (dole v baru).

Chtěl by někdo ochutnat zajímavý pivovar? Dejte námět a bude-li to v našich silách, třeba jej i zařadíme do pivního plánu.

Myprovás - vypronás

5.4. Pivovar Černá Hora

Moravské Sklepní nefiltrované 10°, Kern 10% polotmavé výčepní, Modrá luna 11% světlý ležák s příchutí borůvky, Kamelot 12% světlý ležák, Granát 12% tmavé pivo, Velen 12% pšeničný nefiltrovaný světlý ležák, Black Hill 13% speciální řezané pivo, Kvasar 14% speciální světlé pivo s přídavkem medu

12.4 Pivovar Kácov

Světlé výčepní pivo Hubertus (filtr/nefiltr), světlý ležák Hubertus Premium (filtr/nefiltr), tmavý speciální ležák Hubertus

19.4 Pivovar Kozlíček

Javořinský ležák světlý, Javořinský speciál světlý, Javořinský speciál polotmavý, Javořinský speciál tmavý

26.4 Seskupení Mini

Starokladno - Starokladenské10°, Ležák starosty Pavla, Ležák mistra taviče 14°, Černý havíř, Speciál medový a borůvkový

Mostecký Kahan – Mostecký kahan 12° světlý nefiltrovaný ležák, Mostecký kahan polotmavý nefiltrovaný ležák, Mostecký kahan tmavý nefiltrovaný ležák, Mostecký kahan speciální pivo

Tak dobrou chuť a pifku Zdar

www.merenda.cz

autor: merenda | Blok 16:50 [permalink] [comments: 2]


Hurá, nový pivovar!

[středa, 31. březen 2010]

Je to tady! Konečně si můžu dojít pěšky na nějaké pivo přímo pod komín. Tolik jsem se těšil.

Jihoměstský pivovar dnes otevřel. Udělal jsem si čas už kolem poledne a s kamarádem vyrazil procházkou na oběd do pivovaru. Chuť na dobré čerstvé pivo rostla s každým krokem. Pivo ještě nemají místní, je z pivovaru u Bulovky. Ale i tak jsem zvědav. Mám moc rád pocit, kdy jdu do pivovaru, kde jsem ještě nikdy nebyl.

Ale jak to tak v životě bývá, radost se střídá s bolestí. Objednali jsme světlý ležák 12° a tmavou 14°. Nevěřil jsem svým očím. Na výčepu stála asi tři velmi odstátá piva, zcela bez pěny, zaschlé pivo na stěnách půllitru. "Paní výčepní" tato piva vzala, rozlila do několika sklenic a dočepovala. Další piva (když zrovna nerozlévala ta odstátá) načepovala asi nadesetkrát a s pěnou jako v Anglii - nekonzistentní, asi půl centimetru vysokou. Pivo bylo bohužel navíc úplně teplé.

Teplé pivo "vykompenzovala" studená polévka. Už jsem neměl chuť si na cokoli stěžovat. Hovězí vývar i vepřová panenka byly kvalitně připraveny, ale v kuchyni zřejmě na servírku dlouho čekaly. Prostě - co má být studené, časem teplá a co má být teplé, časem chladne. Restaurace je stavěná asi na 400 hostů, v době mé návštěvy bylo v pivovaru asi tak 15 lidí, obsluha naprosto vykolejená. Děvčata v nemožných krojích jsou úslužná, sympatická, ale nezvládají.

Interiér restaurace je velmi okázalý, pompézní, ale vkusný a klasický. Všude masivní dřevo a měď, jako u Bulovky. Použité úsporné osvětlení je ale podle mě velmi nedostatečné. U stolu je doslova šero. Chápu záměr - intimní osvětlení jako je právě na Bulovce, ale v tak velkém prostoru jako tady to na mě nepůsobí příjemně. Divím se, že při rekonstrukci neprobourali alespoň nějaké to okno. Restaurace je tak odkázána na celodenní svícení, což není zadarmo, možná i proto je osvětlení tak slabé. I slečna u vedlejšího stolu (a to soudím, že ženy mají obvykle raději jemné tlumené světlo) říkala, že jí z těch slabých "úsporek" přechází oči. Ale to se třeba doladí, nebo si prostě zvyknu:)

Na špatně načepované, odstáté a teplé pivo a studenou polévku si ale zvykat nechci. Snad to byla jen chyba v začátcích a vše bude časem vypadat tak, jak má.

Ale chyba v začátcích je dost špatná, člověk, co dostane tak špatné pivo, a není takový fanda do pivovarů jako já, přijde znovu až za půl roku nebo třeba nikdy. Zarazilo mě především, že na místě byl i majitel pan Richter a přesto se dělo, to co se dělo.

Novému pivovaru moc fandím, a určitě se tam velmi brzy zase zastavím a pevně věřím v obrat k lepšímu. Tento blok jsem nesepsal, abych si postěžoval, nebo pivovar poškodil. Napsal jsem to vše proto, že hned jak si dole v komentářích přečtu, že v Jihoměstském pivovaru někdo z vás byl a pivo bylo dobré, vyrážím!

Hurá, nový pivovar! [p738]

autor: PetrV | Blok 20:47 [permalink] [comments: 24]


Marketingový průzkum zájmu o nový druh piva

[středa, 31. březen 2010]

Dobrý den všem, rád bych Vás touto cestou požádal o pomoc s výzkumem. Snažím se zjistit zájem konzumentů piva o novou variantu produktu, zvanou Nopalové pivo. Chuťově se nikterak zvlášť neliší od klasických piv, snad jen že je "jemnější" a má maličko světlejší barvu. Jeho výjimečnost spočívá v tom, že obsahem mexického kaktusu, tedy Opuncie (Nopalu) velice blahodárně působí na organismus. Doplní potřebnou vlákninu, minerály a vitamíny, napomáhá při boji s nadváhou tím že omezuje vstřebávání cuktů a tuků při trávení a mimo to je přínosný i při boji s cukrovkou a jinými civilizačními chorobami.

Dotazník zabere zhruba 5 minut a ať už bude Váš názor jakýkoliv, velice mi tím pomůžete. Odkaz je: http://rela.mendelu.cz/vyzkum/?vyzkum=3406

Všem ochotným předem děkuji za věnovaný čas.

autor: student | Blok 18:05 [permalink] [comments: 6]


Pivo a jazyk český

[úterý, 30. březen 2010]

Diskuse o českém jazyce, byť se odchýlila od tématu, rozjásala mou duši jazykozpytce-amatéra. Rosťa ještě přilil oleje do ohně, a tak jsem se rozhodl věnovat se pivu a věcem okolo něj z pohledu jazykovědného. Nerad bych tu dělal ramena, proto hned na počátku přiznávám, že jsem z větší části použil etymologického slovníku a další podporou mi byl Klášter 11°.

Začněme tím nejdůležitějším, pivem. Pivo vzniklo ze slovesa píti, jež souvisí s řeckým pino (piji), následovat by mohl výčet dalších, převážně latinských slov. Myslím, že přesvědčivější definici podal František Gellner ve svých Povídkách: „O životě starých Slovanů nemáme nijakých přesných a spolehlivých záznamů, a jazykozpyt musí nám nahražovati scházející dějinné prameny. Pozorujeme-li naši mluvu, shledáme i beze vší vědecké průpravy, že sloveso píti je stejného kmene jako pivo, kdežto podstatné jméno voda se svrchu uvedeným slovesem v žádném jazykovém vztahu není. Z čehož následuje, že již staří Slované pivo za určené k pití považovali, vodě jiné obory zužitkování poukazujíce.“

Slovo chmel bylo přejato z východu, což souvisí patrně s tím, že chmel k nám přišel z Kavkazu, jestli se nepletu.

Výrazy slad, sládek, sladina, sladovna i Rosťou požadovaná slast souvisí s přídavným jménem sladký, jež se objevuje v různých verzích ve všech slovanských jazycích.

Spilka – v časopise Vesmír psali, že pochází z anglického spill (přelít, přetéct), což vypadá dost jasně, až se mi tomu nechce věřit, ale vlastní vysvětlení nemám.

Humna jsou slovanského původu a je to dobytkem udusaná půda používaná k mlácení obilí.

Chlast pochází ze slovesa chamtiti, které souvísí se slovem hamonit pocházejícího z hebrejského mamon (bohatý). Když však chlastám já, peníze mi ubývají.

Vlast souvisí se slovem ovládat, potažmo s latinským valere (být silný).

Když uvážím, že slovo ležák je příbuzné se slovem děloha (obojí od slova ležeti), chápu, jak příslušníci našeho národa uvažují již v mateřském lůně. A kvas nebo kvasit souvisí se staroslovanským kvasnik – obžerce. Stopy vedou do Petrovic…

autor: Sekal | Blok 21:56 [permalink] [comments: 3]


Stránky o pivu

[pondělí, 29. březen 2010]

Rád chodím na stránky o pivu, na tyto, ale i na jiné. Na Pivním infu se mi líbí nejvíce (snad ještě na BB), jelikož je, řekl bych, nejaktuálnější a také se zde nejvíce diskutuje. A to je někdy kámen úrazu. Diskutovat by se mělo hlavně o pivu, vždyť jsou to stránky o pivu, ne? Ano, sem tam se téma kamsi pohne, budiž, ale poslední dobou se spíše zdá, že si čtu příspěvky z ústavu pro gramatiku a Český jazyk. Mám rád češtinu, ale chápu, že ne každý měl z tohoto jazyka při maturitě jedničku. Stejně, jako každý neovládá silniční předpisy, tak každý nezná veškerá ta zákoutí a jazykové oříšky jazyka českého. Ať si to každý přebere po svém, co jsem napsat chtěl, to jsem napsal a již se těším na opravy chyb z tohoto bloku od lidí, kteří třeba umějí lépe česky, ale těžko napíšou např. program na CNC obráběcí centrum Hüller Hille NBH170NC s řídícím systémem Heidenhein iTNC530.

Stránky o pivu

autor: siki | Blok 19:13 [permalink] [comments: 25]


Zlej plán pro krizový Časy?

[pondělí, 29. březen 2010]

Zlej plán pro krizový Časy?

Kdo loni zažil, ten mi to snad uvěří! Těch jistojistě minimálně třicet mini během deseti dní a vůkol není nikoho, kdo by pochyboval, že jich nebude i více! Loni v koncích skvělé akce statistici přes původní proklamování pořadatelů pouhých třiceti, napočítali přesně čtyřicet pivovárků! Rozněžněně rdím se píšíc tyto řádky, vždyť znovu panem Hanzem a jeho číšnickou družinou a kuchyňskou chasou uvalena byla na mne důvěra býti věrozvěstem následujících báječných pivních zvěstí:

Protikrizová vyhláška Zlejch Časů č. 1/2010

Otřepajíc se z vyčerpání a vyčepování akce loňské, plníc svá nejlepší předsevzetí ohledně pokračování tradice, navzdory dosud nekončící krisi, která poškozuje nejen pivovary, ale také hostinstvo jako celek a ve snaze, aby obchod čepovaným pivem na zdravý základ postaven byl, přikročila hospůdka Zlý Časy, Čestmírova 5, Praha 4, k následujícím protikrizovým opatřením:

Zavazujeme se tímto, že během sedmnácti dnů vymezených daty 14.5. -30. 5. 2010 u nás bude na čepu z dvacetisedmi píp nepřetržitě v otvírací dobu od 11.00 do 23.30 (na zahrádce do 22.00, o víkendu 12.00 – 23.30) piva dohromady z 40 mini, mikro a pikopivovarů, a to nikoliv pouze jednoho druhu od pivovaru každého.

Poučeni zkušeností loňského roku a berouce si k srdci postřehy ctěného konzumentstva učiníme vše ku spokojenosti milovníků moku pěnivého, zlatistvého, rubínového či jiskřivě černavého této vášně veškerého českého mužstva, lásky básníků i hrobařů, pánů i kmánů, mládeže i kmetů a to jak ve smyslu přístupu ku ctěnému pijanstvu tak k nápoji samotnému.

Již těšíme se, kterak rozlétnou se železní ořové naši po vlastech překrásných loviti bečky a bečičky, by naplnilo se těšení naše nejvlastnější – na hojnost návštěv Vás, drazí platící, a to nikoliv toliko kvůli dukátkův, alebrž kvůli radosti ze spolunažívání hospodských radovánek prostřednictvím těch nejlepších piv, jimiž otčina jest úrodně rozrozkošněna a hořkosladce naplněna. Vždyť my přede všemi jsme těmi, kdož bolestně želíme všeho, co loni nebylo dokonalé a kdož ve světě dvojjakém vezdejším musíme, s Vaší pomocí laskavou, znovu se porvati o přiblížení se společnému ideálu tak, aby tradice nebyla slovem prázdným, vyprázdněným a smyslu prostým…

Tedy tak jako v roce loňském, i ročník letošní umocněn bude jedinečnými půllitry s logem Časů Zlejch, a to za záložní protihodnotu 50 – ti korun, kterážto buďtež považována za eventuelní cenu prodejní. A prosíme ctěnou veřejnost pivařskou o laskavou shovívavost tomuto opatření, neboť loňská akce dokonána byla již prakticky za absence půllitrův těchto, ježto líbící se byly brány vychutnávajícím návštěvnictvem s sebou domů na paměť zážitků těchto v míře přehojné a my jistě litujeme toho, že doba není natolik přívětivá, abychom pohárů mohli jen rozdávati…

I době moderní úlitbu učiníme a zavazujeme se v mezích možna zapisovati poctivě na virtuální papír www.zlycasy.eu, čeho je že právě na čepech mnohých ochutnati možno.

Pomněme společně jaké je to, když chladivý mok rozkošně svírajíc jazyka boky hořkostí, patro úst hladíc sladovostí, útroby veškeré pak nítíc plností či krčeje naše zavlahujíc řízností, když tedy chladivý mok jemně klouže ve vnitřek člověčí. Jaké je to, když tiše spočívajíc v útrobách nápoj tento mysl uklidňuje, city rozněžňuje a emoce tříbí. Jaké je to, když zurčíc opouští schránu naši tělesnou a nutí nás po rukou umytí vykročiti znovu a znovu ku stolicím výčepním. Jaké je to s přáteli vyjíti si na pivo pravé, dobou nebité. Jaké je to hleděti v tektinu tu, čichati k pěně nadýchané a na jazyku znalecky váleti doušky i douchy, lačně polykati a volati: „Ještě, číšníče!!!“

S provoláním: Vstříc přírodním zážitkům a skutečnému pivu!

Vaše Zlý časy

P.S. Přiďtež, prosím, všichni, nechť jsou zásoby tyto obrovské v určený čas vypity a nebyly tak zbytečně v rozporu s duchem environmentálním vylity v sprostý kanál!

( Before drinking, thing abouth environment! )

( After drinking, thing abouth evironment! )

Zlej plán pro krizový Časy?

autor: Rosťa | Blok 16:45 [permalink] [comments: 36]


Vyrazíme do Březnice?

[neděle, 28. březen 2010]

Pamatujete ještě, že nás pivovarníci z březnického pivovaru Herold zvali na košt? Předběžným termínem měl být dvacátý únor a plno čtenářů se tu vyloženě těšilo. Avšak nakonec z toho prý nic nebylo. Že byste se pozvání zalekli? No snad ne...

Nabídka Heroldu i nadále platí a byla by škoda ji nevyužít. Najde se 10-15 statečných, kteří by se nějakou sobotu dostavili na košt do Březnice?

Bude prý nadstandartní prohlídka a ochutnávka přímo z ležáckého tanku. Musíme se jen domluvit na nějakém datu a dát to březnickým vědět tři neděle předem.

Když kouknu do Kalendária, tak navrhuji termíny 24. duben, 15. květen nebo 22. květen. Rozmyslete se, prosím, a dejte vědět v diskusi.

Osobně se těším na nefiltrovaného Herolda, kterého jsem ještě nikdy neměl tu čest ochutnat...

autor: Chody | Blok 16:27 [permalink] [comments: 30]


Otevřený dopis právnímu oddělení Plzeňského pivovaru II.

[pátek, 19. březen 2010]

Vážený pane doktore.

Dnešního dne náš pivovar v Koutě na Šumavě navštívil zákazník se zvláštním požadavkem. Informoval nás, že si zakoupil party pípu s chladičem a zároveň pětilitrové soudky afrického piva, vyrobeného v Plzeňském pivovaru s tím že obsah vylije a jestli bychom mu mohli ty soudky naplnit našim dobrým pivem.

Což o to pane doktore, pro nás to není problém tyto soudky vymýt, aby tam nezůstala pachuť Afrického piva a následně naplnit našim pivem. Ale je tady ten problém, že tyto party soudky jsou označené logem „Gambrinus“ a neradi bychom, abyste na nás opět podali trestní oznámení pro zneužití značky.

Proto Vás uctivě žádáme, jestli byste nám mohl sdělit jaký Vy na to máte právní názor. Zda naplnit či nenaplnit? Zároveň přikládám fotografii těch soudků.

Prosím o urychlenou odpověď, jelikož zákazník čeká.

S pozdravem, světu mír a dobrému pivu zdar.

Jan Skala, majitel pivovaru Kout na Šumavě

Otevřený dopis právnímu oddělení Plzeňského pivovaru II. [p164]

autor: Chody | Blok 19:13 [permalink] [comments: 24]


Novinky na Pivním.infu a naše diskuze k nim

[čtvrtek, 11. březen 2010]

Server Pivní.info jsem pro sebe objevil někdy před třemi až čtyřmi roky, zhruba ve stejnou dobu jako svetpiva.cz. V té době se na Pivním.infu objevilo zhruba patnáct novinek měsíčně. Jelikož se jedná o převzaté zprávy o pivu, pivovarech, pivním dění z periodik, tak je na tom počtu vidět jak prakticky všechna tisková oddělení pivovarů zanedbávaly vliv článku v běžném periodiku na konzumenta. Postupem času se začly objevovat ve velké míře články PR oddělení Plzeňského Prazdroje, později Staropramen, Krušovice atd.. Až zhruba poslední rok se objevují články o téměř všech gigantech, pivovarech, minipivovarech a to jako díla PR oddělení, nebo snaživých redaktorů regionálních plátků.

Když jsem si prolistoval archiv novinek za poslední tři týdny zjistil jsem, že ne u každého článku se objeví diskuze, někdy v diskuzi je jen jeden příspěvek, jindy však dosáhne uctyhodných čísel 20, 30 nebo i 80 příspěvků. Ty markantní rozdíly se objevují i u článku obdobných o stejném pivovaru, první článek zapadne a třeba druhý má dlouhou diskuzi.

Na závěr předložím tabulku, kolik článků vyšlo za poslední tři týdny k dané skupině pivovarů, kolikrát byla rozsáhlejší diskuze a kolikrát diskuze s jedním příspěvkem, kolik bez diskuze.

Z té tabulky a datumů a časů se dá vyvodit jednoduchý závěr. Většina diskutujicích přidá svoji poznámku do diskuze buď rozjeté, nebo k článku, který je na stránce novinek na nejvyšších třech místech. Ono když se přidá v rychlém sledu za jeden den osm článků, tak na hlavní stránce v sekci novinky zůstávají viditelné jen ty poslední a většinou nikdo nekouká do archivu. A pak zapadnou články, které by jistě rozjeli vášnivou diskuzi jako již mnohokrát, třeba na téma nekouření u piva.

Pivni.info se nejspíš stává známějším serverem a tak se i tady objevují nové „tváře“, i s klasickým nešvarem nově příchozího člena do smečky. Podle pravidel smečky - nový člen buď potichu zapadne a nebude znám, a nebo musí být silný rvavý aby na sebe upozornil a smečka ho začala brát- v případě diskuzí to vypadá, že nový diskutujicí musí být hlučný, ostrý až hlasitý než nejhlasitější.

Tabulka: rozdělil jsem pivovary tak jak to bývá zvykem podle skupin vlastníků a podílu na trhu, vše menší než PMS spadlo do ostatních pivovarů, minipivovarů, samostatně je jen Chebské Hradní, jehož nástup na trh je provázen docela masivní kampaní vzhledem k nepatrnému podílu trhu. Zajímavostí je že zprávy ze slovenska už jsou jenom ze Steigeru a Topvaru nic neříkající PR články bez diskuzí. Další zajímavostí je jeden článek ze skupiny Staropramenu a absolutní nula u K Brewery.

Pivovar, skupina Počet článků Bez diskuze 1-2 příspěvky Více příspěvků

Plz. Prazdroj 7 4 2 1

Heineken 8 2 2 4

Budějov. Budvar 5 1 2 2

Staropramen 1 1 0 0

PMS 3 2 0 1

K Brewery 0 0 0 0

Jiné pivovary 20 12 3 5

Minipivovary 9 5 3 1

Slovensko 3 3 0 0

Ost. pivní dění 29 13 7 9

Chebské Hradní 6 1 1 4

Když se pak člověk podívá i na časy přidání novinek na stránku tak si všimne, že diskuze, respektive samotná přečtenost článku závisí na okolnostech zobrazení. Prostě jsme líní si přečíst všechny novinky, to už by jsme museli moc klikat a čekat případně na načtení dalších stránek (dnes již asi nehrozí). Občas utečou zajímavější a o věcnou diskuzi si volající články než byla tisková zpráva o vývozu pár litrů G do Švédska.

autor: hroch | Blok 14:08 [permalink] [comments: 10]


Rozloučení s pivovarem Louny

[středa, 10. březen 2010]

Rozloučení se uskuteční v První Pivní Tramway v Praze Spořilově na konečné tramvajové linky č. 11

a

v Zlejch Časech v Prahze 4, Čestmírova 5 a to ve středu 24. března 2010 od 18 hodin.

Na pípu se dostaví jedni z posledních dvou sudů ležáku Louny. Smuteční oděv není podmínkou, ale ani ne závadou. Věnce a kytice jsou vítány.

Rozloučení s pivovarem Louny [p183]

autor: Regent | Blok 11:10 [permalink] [comments: 3]


Slovak homebrewing Star 2010

[úterý, 9. březen 2010]

Po dobrých skúsenostiach a priaznivých ohlasoch z minulého roku sa už začali prípravy na II.ročník degustačnej súťaže Slovak homebrewing Star 2010.

Uskutoční sa 28.mája opäť v rámci pivných slávností v pivovare Kaltenecker v Rozňave a garantom odbornej degustácie je Slovenská asociácia histórie pivovarníctva. Jej hlavným cieľom je propagácia homebrewingu na Slovensku, porovnanie kvality vyrábaných pív zo zahraničnými účastníkmi a výmena skúsenosti medzi homebrewármi.

Do jednotlivých degustačných komisií zasadnú viacerí odborníci z pivovarníckeho prostredia, členovia pivného klubu Kaltbier v Rožňave, niektorí hostia pivných slávností a svojich degustátorov nominuje aj Slovenská asociácia histórie pivovarníctva.

Súťažiť sa bude najprv v siedmych rôznych kategóriách a novinkou je ďalšia finálová kategória do ktorej postúpia víťazí všetkých kategórii a tu sa bude súťažiť o absolútneho víťaza. Motivácia je vynikajúca, pivovar Kaltenecker ponúka absolútnemu víťazovi hlavnú cenu a tou je uvarenie vlastného piva v pivovare pod dohľadom odborného sládka v objeme 5 hl.

Súťaž je opäť medzinárodná a organizátori očakávajú vzorky pív okrem slovenských účastníkov aj od homebrewárov z Českej republiky, Poľska, Maďarska a Litvy, odkiaľ už boli prvé vzorky aj doručené. Vzhľadom k tomu, že sa v minulom roku zúčastnili tejto súťaže aj českí homebrewári poskytujem im touto cestou podrobné podmienky celej degustačnej súťaže, tak aby včas mohli pripraviť a doručiť svoje vzorky, prípadne zúčastniť sa osobne tejto akcie.

Propozície súťaže naleznete zde...

Slovak homebrewing Star 2010

autor: pokr | Blok 09:47 [permalink] [reaguj]


Pivovar Zhůřák

[sobota, 6. březen 2010]

Zhůř je malá obec na jižním Plzeňsku, která začíná pivně dost růst. Při státní silnici Plzeň - Písek naleznete nejen prodejnu či sklad, odkud do širého okolí (KMP Plzeň či Na Hradišti Blovice) proudí sudy českých nezávislých pivovarů a minipivovarů, ale poslední počin je, že v pražském PPK se točí pivo snad z budoucího minipivovaru Nepomuk - Zhůř. Než jsem se v pátrání po tomto "pivovaru" dobral nějakého výsledku, předběhl mě samozřejmě Luděk, známý to ochutnávač všech možných i nemožných piv. Tímto mu chci poděkovat za jeho aktivitu a poskytnutí prvotních informací, z nichž tento blok vlastně vznikl.

V Pivovarském klubu Karlín jste mohli ochutnat pivo Hoppy Face Amber Ale od pana Chrise Baerwaldta, američana, který již rok a půl žije v České republice, ve Zhůři, kde i vaří svoje piva. Pan Chris dříve pracoval v Hoppy Brewing Company v Kalifornii, kde sice pracoval s počítači, mj. vytvářel firemní webové stránky, ale kde také získal zkušenosti s vařením piva.

Podomácku vaří pivo již cca 18 let. V současnosti přemýšlí o vytvoření malého pivovaru tady u nás, ve Zhůři. Aby zjistil, jak budou jeho piva chutnat ostatním, dodal čtyři padesátilitrové sudy do PKK. Možná se v Praze dočkáte dalšího počinu pana Chrise - silného chmelového Weisenu ze žateckého chmele, který by měl být hotový koncem měsíce března.

Osobně jsem pivo pana Chrise ještě neochutnal, ale doufám - i vzhledem k blízkosti mého bydliště - že se tomu tak brzy stane. A kdyby se záměr vybudovat ve Zhůři malý pivovárek povedl, bylo by to ještě lepší, vždyť bych se pak se Zhůřákem, jak se pivovárek prozatímně jmenuje, mohl setkávat častěji a snad by byl i na čepu v některé hospodě v okolí.

Fotografie naleznete zde...

P.S.: Pokud jsem něco z prvotního anglického textu pochopil špatně, tak se omlouvám a prosím ostatní za případné upřesnění.

autor: Chody | Blok 18:13 [permalink] [comments: 5]


Merenda - Pivní Plán III

[sobota, 6. březen 2010]

Dle kladných reakcí na náš Pivní plán jsme pro Vás připravili na měsíc březen další zajímavé pivovary.

8.3 Pivovar Žamberk

výčepní 10°,světlý ležák 12°Patriot,polotmavý speciál 14°,Stout 14°,dochucené medové a višňové pivo 12°.

15.3 Pivovar Krakonoš

výčepní 10°,tmavá 10°,krakonoš 11°,ležák 12° a speciál 14°.

22.3 Pivovar Chodovar

výčepní 10°,zlatá 11°,zámecký ležák speciál,prezident premium,zámecké černé pivo 10°

29.3 seskupení Mini - tentokrát z Brna

se svou nabídkou se představý mini-pivovar Pegas

světlý ležák 12°,speciální polotmavý ležák 16°,tmavý ležák a pšeničné pivo.

- a mini-pivovar U Richarda

Richard 12°,Richard 12°višeň,Richard 15°medový a Richard 11°pšenice.

Tak nezapomeňte,každé pondělí nový pivovar.

Pivu Zdar www.merenda.cz

autor: merenda | Blok 17:23 [permalink] [reaguj]


První Matuška

[čtvrtek, 4. březen 2010]

Možná budete něvěřícně kroutit hlavou, ale já opravdu ještě neměl Matušku. Dnes se to však mělo změnit, když v KMP Plzeň byla na čepu pšenice od páně Matušky z Broum. To co mi bylo doneseno připomínalo spíše karamelový puding než pivo. Nápoj byl absolutně neprůhledný, jen pěna napovídala tomu, že by mohlo jít o pivo. No nebudeme se bát vlka nic a pustíme se do toho.

Nač hledat různé podtóny, nač bádat nad tím, jakou technologií je pivo vařeno, když stačí ohodnotit jednoduše – pivo mi chutnalo... Ano, pan Matuška vaří výbornou pšenici, lepší než na Strahově. Pokud mohu soudit z toho, co jsem ochutnal na různých pivních slavnostech. Já vím, že na slavnostech si člověk pivo tak nevychutná jako při posezení v hospůdce, že mu ty chutě už pomalu splývají, ale pořád lepší, než hodnotit pivo dle „pár kapek po dně“.

No pšeničný Matuška byl dobrý, ale na čepu jsou ještě další piva, takže na řadě je Kocour Am Lager. To samé pivo, co mi v Táboře nikterak nezaujalo, prostě mi splynulo s ostatními. Dnes je to však jinak a i po výrazné pšenici je tenhle Kocour velmi dobře pitelný a zůstává mi po něm zajímavá hořkost. Další důkaz toho, že jednou to samé pivo může chutnat a podruhé nikoliv, či naopak. Každopádně, kdyby Kocour nedošel, byl by žhavým kandidátem na pokračování, protože další objednané pivo – Krakonoš 12 – bylo dnes to nejhorší, co jsem pil.

No místo Kocoura bylo naraženo Moravské Sklepní z Černé Hory. Na nefiltrované pivo až dost čiré, nicméně dobře pitelné a dva kousky sklouzly do krku jako nic.

Ještě mám chviličku do odjezdu vlaku, na celé pivo to není, no dám si tedy na čtvrté pípě naražené silné (9,5% alc.) belgické pivo Biere de Boucanier, které je točeno do 0,2l sklínky. Nebylo špatné, na tak silné pivo až dost dobře pitelné, alkoholová chuť nevyčnívala. Nicméně takové pivo je jen pro zpestření, možná jako aperitiv. Proto bych se asi nevydal na Festival desítek a tímto odpovídám Elfovi na jeho otázku: Kde jste všichni byli? Já byl doma, kde jsem si dopřával méně alkoholová piva...

První Matuška

autor: Chody | Blok 23:59 [permalink] [comments: 5]


Fotosoutěž Zima s Ferdinandem

[čtvrtek, 4. březen 2010]

Pravidla soutěže:

Soutěž probíhá od dnešního dne až do 20. 3. 2010

Na e-mail ferdasoutez@gmail.com zašlete fotografii, která jakýmkoli způsobem odkazuje na zimní období a zároveň na značku Ferdinand. Fantazii se meze nekladou.

21. 3. 2010 budou uveřejněny všechny fotografie, které dorazili a bude spuštěno hlasování o tři nejlepší fotografie.

Ceny jsou opravdu lákavé:

1. cena: soudek 15l piva Ferdinand a sada sklenic

2. cena: tuplák s cínovým víčkem a triko Ferdinand

3. cena: fleece mikina a kšiltovka Ferdinand

Všichni výherci budou zveřejněni a na stránkách sdružení a také v Benešovském deníku společně s vítěznou fotografií.

Další podrobnosti zde...

Fotosoutěž Zima s Ferdinandem

Přátelé piva Ferdinand

[čtvrtek, 4. březen 2010]

Přátelé piva Ferdinand,

to je parta lidí z Benešova a okolí, které leží na srdci vývoj českého pivovarnictví hlavně v našem okolí, ale i po celé České republice. Všímáme si, že v našich krajích, ve kterých se pivo tradičně vaří už několik dlouhých století se začínají objevovat tzv. "eurolagery", které s tradičním pivem mají společný snad už jen název. Tyto piva jsou vždy podporována masivní mediální kampaní a pivovary, nebo spíše již pivní továrny, které za těmito pivy stojí, stále získávají značnou část restauračních zařízení, hospod a pivnicí (nutno podotknout, že ne zrovna fair praktikami) a ničí tak rozmanitou pivní mapu celé České republiky, celou kulturu piva a hlavně pivovary, které se ještě dnes drží tradičního, léty prověřeného vaření zlatavého moku. A to je obrovský problém.

Naše sdružení si bere za cíl, snažit se přispět k řešení tohoto problému. Jak již název napovídá, orientujeme se hlavně na region Benešovska a na podporu benešovského pivovaru Ferdinand, který má všechny potřebné kvality a dokazuje, že jen pomocí tradičního vaření lze docílit opravdu skvělého piva (což je mimochodem potvrzeno všemi různými soutěžemi, který pivovar v hojné míře vyhrává).

Naším cílem je rozšiřovat povědomí o pivu Ferdinand a tradičně vařeném pivu jako takovém v Benešovském regionu, za tímto účelem organizovat, kulturní, osvětové, vzdělávací, ale i jiné akce, navázat spolupráci s obdobně zaměřenými uskupeními v dalších regionech za účelem spolupráce.

Více na www.mameradiferdu.cz

Přátelé piva Ferdinand [p248]

«« « Strana 21 z 28 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

Islám v ČR nechceme Pivní prodejna Pod Zelenou Horou Vrčeň