Pivovarské společnosti
Dění v pivovarských společnostech

Prodejům nealko piva Fríí horké dny svědčí
[úterý, 20. červenec 2010]
Od okamžiku, kdy Heineken Česká republika uvedl na trh novou samostatnou značku nealkoholického piva nazvanou Fríí, uplynulo právě 12 týdnů. Díky přízni zákazníků, skvělému počasí, promočním a sponzorským aktivitám se Heineken může za toto období pochlubit meziročním nárůstem prodejů svých nealkoholických piv o 73%. Značka Fríí nahradila v portfoliu Heinekenu piva Starobrno Fríí a Zlatopramen Nealko, z jejich receptur a úspěchů však vychází. Heineken Česká republika na trh dodává také nealkoholické pivo Zlatý Bažant.
Na letošní léto si nealkoholické pivo Fríí, nováček v tomto stále se rozvíjejícím segmentu pivního trhu, připravilo řadu promočních aktivit. Jednou z nich je soutěž o vstupenky na závody srpnové Moto GP, které se budou konat na brněnském Masarykově okruhu „Lidé mohou vstupenky získat při nákupu limitované série multipacku. Celkem se hraje o 600 lístků na závody konané od 13. do 15. srpna,“ upřesňuje Daniela Klančíková, brand manažerka značky Fríí.
Pro tuto akci byla vyrobena speciální série čítající celkem 30 tisíc multipacků a každý z nich obsahuje 10 půllitrových lahví nealkopiva Fríí. Součástí každého balení je i malý dárek – aroma visačka s logem Fríí, a ve vybraných najdou spotřebitelé i vstupenky na srpnové závody Moto GP. Spotřebitelskou soutěž doprovází vizuál propagující spolupráci značky Fríí a Automotodrom Brno. Tváří celé kampaně je úspěšný motocyklový závodník Karel Abraham.
Značka Fríí je od letošního roku partnerem podniků Moto GP na brněnském autodromu, a to na tři roky. Právě propojení svébytné značky nealkoholického piva se sportem považuje Daniela Klančíková za správný směr v oblasti sponzoringu sportu a kultury producenty alkoholických nápojů. „Navazujeme tak na naše dlouhodobé aktivity propagující zodpovědnou konzumaci alkoholu, jako jsou například projekty Rozpoznej příznaky! či zatím naše nejnovější kampaň Pijte s Mírou!,“ dodává Daniela Klančíková. Propojení s motoristickým sportem není ojedinělou aktivitou, letos v červnu byla značka Fríí partnerem českého kola Světového poháru v plážovém volejbalu a podporuje například bikera Richarda Gasperottiho.
Nealkoholický nápoj Fríí je výrazně podobný klasickému pivu – barvou, chutí i bohatou pěnou. Na český trh novou značku uvedla společnost Heineken letos v květnu jako samostatný produkt, který nemá svoji alkoholickou variantu.
Zdroj: Tisková zpráva Heinekenu Česká republika
Pilsner Urquell v nové reklamní kampani s kladrubskými koňmi
[pátek, 16. červenec 2010]
Pilsner Urquell spustil novou televizní reklamu, jejíž příběh se odehrává v poválečných Kladrubech, kde v roce 1922 unikl svému předčasnému konci slavný chov kladrubských koní. Spot bude doprovázen kampaní v tištěné a venkovní reklamě a v obchodech. Jedná se o první kampaň Pilsner Urquell z dílny agentury Mark/BBDO. Diváci se mohou se spotem o délce 45 vteřin setkávat na českých televizních programech od tohoto týdne.
Reklamní kampaň uvádí nový reklamní koncept s novým sloganem značky „To pravé bohatství“. Hlavním motivem nového TV spotu je záchrana slavného chovu kladrubských koní, významné české národní kulturní památky zapsané na seznamu kulturního dědictví lidstva Unesco, který v první polovině minulého století málem zanikl. „Pilsner Urquell tak bude od nynějška ve svých reklamních kampaních ukazovat běžné hrdiny, kteří vždy dělají to, čemu věří a co je správné – stejně tak jako naši sládci od dob Josefa Grolla – roku 1842,“ řekl Karel Kraus, manažer značky Pilsner Urquell. Spot tak volně navazuje na předchozí reklamy s významnými osobnostmi nebo momenty české historie.
Reklama s kladrubskými koňmi se natáčela přímo v Národním hřebčíně Kladruby a dvou dalších místech ve Středních Čechách. Režíroval jej přední reklamní režisér John O´Hagan.
Zdroj: Tisková zpráva Plzeňského Prazdroje
Prazdroj se stal nejodpovědnější firmou skupiny SAB
[úterý, 13. červenec 2010]
Největší výrobce piva v České republice a zároveň jeden z propagátorů odpovědného podnikání ve své zprávě tvrdí, že je možné vyrábět tradiční české pivo šetrně vůči životnímu prostředí, se zapojením zaměstnanců a zákazníků a za podpory místní ekonomiky.
Neboli, platím daně tam, kde podnikám a zároveň nakupuji od českých dodavatelů. V souhrnu tvoří dodávky od místních firem 83% z celkového obratu firmy (zejména co se týče surovin, dopravy a marketingu).
Prazdroj dnes vytváří přímo 2 353 a nepřímo celkem 33 600 pracovních míst, které jsou propojeny s výrobou a prodejem piva (7 400 míst dodavatelé, 22 400 pohostinství, 1 700 maloobchod). Firma je uznávána jako jeden z 10 největších plátců daně v zemi, ročně utratí v České republice nákupem zboží a služeb přibližně 6,2 miliardy korun.
Zprávu Prazdroje okomentovale pro Aktuálně.cz PAVLÍNA KALOUSOVÁ, výkonná ředitelka Fóra dárců, její pohled nabízíme níže.
Z teorie do praxe
"Firmy ovlivňují společnost a život kolem sebe v podstatě každodenně. Ty odpovědné svůj vliv na společnost a prostředí měří a otevřeně říkají, jak na tom jsou. Činnosti v rámci odpovědnosti v podnikání by měly mít i svá finanční vyjádření. Společnost Mc Kinsey vydala v loňském roce zprávu o hodnocení společensky odpovědného podnikání. Mimo jiné v ní, píše, že programy, které nemohou být změřeny nebo nevytvářejí pro firmu jasnou hodnotu, by měly být zrevidovány. Mohou být totiž považovány ze strany investorů, majitelů nebo jiných angažovaných skupin jako nadbytečné a vzdálené od obchodního cíle. Tedy - zbytečné a drahé.
Potenciál odpovědného podnikání shrnuje Mc Kinsey jako příležitost firem k růstu, například formou vytváření nových produktů, rozšiřování podílu na trhu, efektivní výroby a zejména inovací.
Méně vody, stejně piva
Obecné teorie v praxi právě zveřejněné zprávy: Prazdroj vyrábí svá piva z českého chmelu od místních dodavatelů při minimální spotřebě vody. Například na výrobu 1 hektolitru piva v pivovaru Radegast se spotřebuje 3,8 hektolitru vody, což je více než 1 hektolitr pod světovým průměrem. Dále pivovar stále snižuje spotřebu energie, odpady téměř stoprocentně recykluje nebo je druhotně využívá. Koho by napadlo, že se z biologického odpadu z výroby piva vyrábí elektrická a tepelná energie na další výrobu piva?
Zpráva Prazdroje jde ovšem ještě dál: vyjadřuje úspory po zavedení ekologičtějšího způsobu logistiky, kdy pivo cestuje vlakem, čímž ušetří půl milionu kilometrů kamionové přepravy a také se rozváží z předem dobře naplánovaných distribučních míst, aby se dojezdové vzdálenosti minimalizovaly. V řeči čísel - milionové úspory.
Sám voják v poli?
Zprávy o společenské odpovědnosti jsou často určeny převážně investorům nebo obchodním partnerům. Je to škoda. Jde o zajímavé čtení, v němž se jasně projevuje příběh firmy, její hodnoty a vůle měnit zavedené postupy. A navíc, zprávy o společenské odpovědnosti bývají většinou zajímavější než běžné výroční zprávy.
Jsou však podobné nefinanční firemní zprávy povahy pravdivé? Ano, pokud firma ve své zprávě jasně říká, jaké má cíle, jak se jí daří je naplňovat - a pokud si toto tvrzení nechává ověřovat nezávislou stranou.
Firem, které postupují přesně takto jako Plzeňský Prazdroj, však zatím není v České republice mnoho."
Tolik pohled Pavlíny Kalousové z Fóra dárců.
Jak si vede Prazdroj
Plzeňský Prazdroj je v hodnocení deseti priorit firemní odpovědnosti v rámci SABMiller nejlepší na světě. Každá priorita má jasná kritéria a čtyři úrovně, přičemž nejnižší úroveň je jedna (data ze studie "Jak společnost SABMiller přispívá evropské ekonomice" od Ernst&Young, 2009):
Alkohol: 3,0
Voda: 3,2
Energie a emise: 3,6
Obaly: 3,0
Odpady: 3,7
Dodavatelé: 1,7
Lidská práva: 3,3
Podpora místních komunit: 3,7
HIV/AIDS: 3,0
Transparentní vykazování: 3,7
Prazdroj hodlá do roku 2020 snížit úroveň emisí plynoucích z jeho provozů o 50 %.
Zdroj: Aktuálně Centrum.cz
Na trh vstupuje Braník Dvoulitr: novinka v PET lahvi
[pondělí, 12. červenec 2010]
Druhá nejprodávanější značka v segmentu baleného piva reaguje na rostoucí oblibu tohoto typu balení u spotřebitelů.
Značka Braník rozšiřuje své produktové portfolio o nový typ balení – dvoulitrovou PET lahev s názvem Braník Dvoulitr. Spotřebitelé, kteří na tomto typu balení oceňují zejména jeho větší objem, pohodlnost nákupu a nerozbitnost, si tak od července mohou z prodejen domů odnést hned čtyři piva Braník Světlý v jedné lahvi.
„Nový Braník Dvoulitr nabízí praktické balení, které je vhodné obzvlášť pro ty příležitosti, kdy se sejde větší skupina lidí pohromadě a hospoda je příliš daleko. Zejména léto takových okamžiků nabízí hodně, například po práci na zahradě nebo na chalupě. Vždycky se objeví někdo, koho můžete pohostit. Proto jsme se rozhodli uvést tuto novinku na trh právě v létě,“ říká Martina Bučková, manažerka značky Braník.
Branická novinka přichází na trh v době, kdy obliba objemnějších plastových lahví určených pro pivo v České republice roste. Podle průzkumu, který si nechaly Pivovary Staropramen zpracovat, si lidé kupují pivo v PET lahvích z 81 % kvůli praktickým výhodám tohoto balení – objemu, pohodlnému nákupu a nerozbitnosti. „Z námi oslovených spotřebitelů větší část vidí výhodu v objemu 2 litry, proto jsme právě u Braníku sáhli po dvoulitrové lahvi. Spotřebitel tak dostane najednou 4 piva Braník Světlý,“ doplňuje Martina Bučková. Z průzkumu také vyplynulo, že 84 % lidí, kteří si někdy koupili pivo v PET lahvi, je připraveno si ho znovu v tomto balení koupit, přičemž celých 57 % respondentů si ho koupí zcela určitě.
Pro spotřebitele bude jistě potěšující fakt, že také u Braníku Dvoulitru platí slogan značky „Braník. Draze jen chutná“. Vyvážený poměr ceny a kvality je totiž pro spotřebitele této značky velmi důležitý. „Lidé se často u piva v plastových lahvích obávají jeho kvality a chuti,“ říká Zdeněk Lux, výrobní ředitel společnosti Pivovary Staropramen a vrchní sládek pivovaru Staropramen. „Skutečnost je ovšem taková, že pivo v těchto lahvích má identické chuťové i kvalitativní parametry jako pivo ve skleněných lahvích, takže milovníci Braníku si i u Dvoulitru přijdou na své,“ dodává Zdeněk Lux.
Prodej nového Braníku Dvoulitru podpoří od 17. července televizní spot „4 kousky v jedné lahvi, nový Braník Dvoulitr“. Spot natočil režisér Petr Čtvrtníček, který spolupracoval také na dvou posledních televizních kampaních této značky. Podpora novinky čeká na příznivce Braníku také v místech prodeje.
Zdroj: Tisková zpráva Pivovarů Staropramen
[Molson Coors Central Europe] 17:04 [permalink] [comments: 13]
Češi nepotřebují airbagy, protože mají díky pivu velká břicha, říká Prazdroj
[čtvrtek, 8. červenec 2010]
Češi nemusí mít v autech airbagy, protože je před nárazem dostatečně chrání pivní břich. To je jedna z myšlenek, kterou se před pěti lety snažili lidé z Plzeňského Prazdroje rozveselit své kolegy ze SABMiller, která plzeňského výrobce vlastní. Interní video uniklo před měsícem na YouTube a pivovar je z toho rozpačitý.

Povedeně sestříhané video doplněné amatérským překladem autora, který ho na server umístil, začíná bombastickým sdělením, že Česko je díky pivu pupkem celého světa a nejdůležitějším městem je Plzeň, kde se vyrábí nejpopulárnější světový ležák Pilsner Urquell.
V podobně nadsazeném duchu pak lidem sděluje, proč je dobré pivo pít a žít v Česku. Vedle využití velkého břicha namísto airbagu například proto, že čeští muži ušetří za cvičení, pivo totiž formuje skvělou postavu a hospoda tak dokonale nahradí fitness centrum.
Pivní břicho prý roste hlavně po flámu
Prazdroj v něm také neopomíná vyzdvihnout krásu českých žen a přihřát si na tom svou polívčičku poznámkou, že právě černé pivo napomáhá ženám k dokonalé postavě zvláště v horních partiích těla.
Klip také přináší novou hypotézu vysvětlující důvod rozpadu Československa. Je prostá. Stojí za tím to, že Slováci pili málo piva, což možná ani jeden národ nebyl schopen rozdýchat.
Původně interní video si na YouTube od poloviny června prohlédlo na 100 tisíc lidí, kterým se nabubřelá nadsázka většinou líbila. "Od teďka chci být Čechem," napsal do komentářů jeden z návštěvníků serveru. "Skvělé, hodně jsem se nasmál, zdravím české bratry," připsal do poznámek Polák a jeden anglicky mluvící cizinec dokonce navrhuje, aby se video stalo klipem tisíciletí.
Samotný pivovar je však z jeho zveřejnění v rozpacích. "Video jsme natočili přibližně před pěti lety jako součást představení České republiky našim zahraničním kolegům ze SABMiller. Protože jsme pivovarská firma a pivo má v naší vlasti výjimečné postavení, snažili jsme se o 'pivní pohled' s trochou nadsázky. Nikdy jsme ho ale nechtěli prezentovat veřejně," řekl iDNES.cz Vladimír Jurina z oddělení komunikace Plzeňského Prazdroje.
Podle něj se nemá pivovar v klipu zač stydět, nicméně tímto způsobem humoru by se na veřejnosti neprezentoval a pokud by podobně laděná reklama měla jít ven, určitě by neobsahoval pasáže například o airbagu či rostoucích ňadrech. "Nicméně jsme potěšeni pozitivními ohlasy, které video sklízí," dodal Jurina.
Podle Tomáše Bučiny z marketingové společnosti Provocado se však Plzeňský Prazdroj ztráty sympatií kvůli videu bát nemusí.
Češi si podle něj jsou schopni ze sebe a svých stereotypů dělat legraci, pokud v tom nevidí nějakou stopu pohrdání nebo kritiku zvenčí, což v tomto případě zmiňovaného "pivního pupku světa" není.
Zdroj: Ekonomika iDnes.cz | Autorka: Iva Špačková | Foto a video: YouTube
[SABMiller] 12:52 [permalink] [comments: 3]
Mimořádná valná hromada Pivovarů Staropramen změnila vlastnickou strukturu firmy
[neděle, 4. červenec 2010]
Mimořádná valná hromada Pivovarů Staropramen změnila vlastnickou strukturu firmy, společnosti Malvil Consulting, Starbev Czech Republic a Pivovarů Staropramen zfúzovaly do jedné.
„Fúzí dojde ke zjednodušení akcionářské struktury po změně vlastníka naší společnosti. Nová nástupnická společnost ponese nadále název Pivovary Staropramen a.s.,“ řekla Edita Šilhánová, ředitelka právního oddělení a oddělení vnějších vztahů Pivovarů Staropramen.
„I po dokončení fúze zůstane vlastníkem skupina CVC Capital Partners a společnost bude nadále součástí skupiny Starbev. Fúze nebude mít žádný dopad na běžný chod společnosti Pivovary Staropramen,“ dodala Šilhánová.
Pivovary Staropramen změnily vlastníka v prosinci loňského roku, kdy skupina Anheuser-Busch InBev (ABI) prodala společnosti CVC Capital Partners.
Zdroj: Regiony24.cz | Mediafax
[Molson Coors Central Europe] 13:13 [permalink] [reaguj]
Tisící certifikát za vynikající péči o kvalitu piva získala pražská pivnice Na Pláni
[pátek, 2. červenec 2010]
Program péče o kvalitu piva běží 10 let a začíná druhou tisícovku hospod
Pankrácká pivnice Na Pláni se stala 1000. provozovnou certifikovanou za vynikající péči o nejvyšší kvalitu čepovaného piva. Komplexní program péče o kvalitu piva v restauracích čepujících jeho značky po celé České republice spustil Plzeňský Prazdroj v roce 1999 a počet certifikovaných hospod dnes stojí na prahu druhé tisícovky. Slavnostnímu předání certifikátu kvality byl přítomen i herec David Suchařípa, známý milovník plzeňského ležáku.

Pivo je nejlepší v momentě, kdy opouští brány pivovaru. Potom vyžaduje velkou péči, aby neztrácelo na kvalitě: odpovídající teplota skladovaného piva, správné tlačné médium, dobře nastavený tlak ve výčepním zařízení, čisté a chladné sklenice, ideální teplota piva, správné čepování, pravidelné čištění pivního potrubí a správné servírování.
„Pokud hostinský pečuje o pivo ve všech parametrech, dostane se hostům na stůl pivo ve špičkové kvalitě. A v pankrácké pivnici Na Pláni se toto vše daří,“ řekl obchodní sládek Plzeňského Prazdroje Pavel Průcha, když slavnostně předával majiteli restaurace panu Janu Matuštíkovi certifikát s magickým číslem „1000“.
„Kvalitní piva z Plzeňského Prazdroje čepujeme nejen Na Pláni, ale i v dalších třech pražských restauracích Bredovský dvůr, Antal a Kobyla, které také získaly a pravidelně obhajují své certifikáty za péči o kvalitu piva. Symbolická tisícovka potěší, ale mnohem podstatnější je systematická a dlouhodobá péče o kvalitu piva ve všech našich provozovnách,“ řekl Jan Matuštík při přebírání certifikátu.

„Na plzeňské pivo chodím hrozně rád, ale zejména tam, kde se o něj perfektně starají. U Zlatého Tygra jsem se naučil pít Plzeň ještě za socialismu, protože už tehdy tam o pivo pečovali vynikajícím způsobem. Dnes hodně cestuji po republice a mám radost pokaždé, když narazím na restauraci, kde plzeňský ležák hýčkají a čepují v té nejlepší kondici, jako třeba v Konviktu na Starém Městě a jak jsem se dnes přesvědčil, i na pankrácké Pláni,“ potvrdil David Suchařípa.
Historicky první certifikát, podle kterého se mohli čeští pivaři orientovat, získala v roce 1999 legendární staroměstská pivnice U Zlatého Tygra, která jej navíc každoročně dokázala obhájit. Majitel Zlatého Tygra pan Karel Hulata proto dnes společně s Pavlem Průchou a Janem Matuštíkem narazil dřevěný soudek s pivem Pilsner Urquell a předal „Pláni“ s tisícovkou na certifikátu symbolickou štafetu.

Pavel Průcha s oběma restauratéry poté pokřtili nové instruktážní DVD Plzeňského Prazdroje, které pomůže výčepním a majitelům restaurací ve správné péči o české pivo.
Zdroj: Tisková zpráva Plzeňského Prazdroje
Staropramen přichází s točeným nealkoholickým pivem. Restauracím zvedá výtoč.
[čtvrtek, 1. červenec 2010]
Pivovary Staropramen rozšiřují portfolio své největší značky o další novinku – točené nealkoholické pivo Staropramen Nealko. To doposud bylo k dispozici jen v lahvích a plechovkách. Průzkum trhu i pilotní provoz ve vybraných restauracích potvrdily, že Češi mají o točené nealkoholické pivo enormní zájem. Restauracím zapojeným do testovacího provozu stoupla spotřeba nealko piva až o 66 %. Pivovary Staropramen zahájily distribuci nealkoholického piva v balení 20 l KEG do restaurací v České republice odebírajících pivo z jejich nabídky.
Točené nealkoholické pivo Staropramen ocení nejen milovníci piva, kteří potřebují krátce po návštěvě restaurace řídit motorové vozidlo. Je ideální i pro všechny aktivní sportovce, kteří zejména v letním období vyrážejí na výlety na kolech a na pěší túry či na in-liny a hledají v restauracích chlazené točené nealkoholické nápoje, které by nebyly sladké a osvěžily by je.
„Nealkoholické pivo v Česku dlouhodobě funguje jako ideální volba pro všechny, kteří si z nějakého důvodu nemohou nebo nechtějí dát pivo alkoholické. Zavedením točeného nealkoholického piva Staropramen do restaurací jim chceme přispět k ještě většímu vychutnání si tohoto stále oblíbenějšího typu piva,“ říká Vít Vojtěch, manažer značky Staropramen.
Staropramen se pro zařazení točeného nealko piva do svého portfolia rozhodl kvůli enormnímu nárůstu poptávky po tomto produktu. Stejně jako u alkoholického piva totiž Češi v restauracích preferují i nealkoholické pivo raději točené, které čepováním do originální sklenice získá správnou teplotu a říz. Pilotní provoz točeného nealkoholického piva ve vybraných restauracích přitom výrazně předčil očekávání. Po zavedení se jeho prodeje zvýšily až o 66 %. Všichni majitelé testovacích provozoven proto jednoznačně převzali točené pivo Staropramen Nealko do své stálé nabídky.
Jednou z restaurací, v níž proběhl test točeného piva Staropramen Nealko, byla restaurace Staropramen Potrefená husa v Hybernské ulici v centru Prahy. „Potrefená husa v Hybernské ulici je velice populární pro svá polední menu, kdy se každý den přes dobu oběda prodá řádově několik set obědů,“ říká David Petřík, manažer konceptu značkových restaurací společnosti Pivovary Staropramen. „Na obědy sem chodí zejména lidé z okolních kanceláří, kteří se vracejí do práce nebo se autem přesouvají na obchodní schůzky. Zavedení točeného Staropramenu Nealko pro restauraci znamenalo výrazný nárůst celkových prodejů nápojů, protože velká část hostů si k obědu objednala právě toto pivo. A to i ti, kteří by si jinak nedali žádný nápoj,“ dodává. Nárůst prodeje nealkoholického piva byl přitom výrazný i během večerů a víkendů, kdy se lidé chodí bavit s přáteli.
Potenciál nárůstu prodeje v souvislosti s nabídkou točeného nealkoholického piva je přitom výbornou zprávou pro řadu restauratérů, kteří se v současné době spojené s dopady ekonomické krize potýkají se stagnací či poklesem tržeb. Točené nealkoholické pivo nijak nekanibalizuje prodeje alkoholického piva a může zvýšit tržby jak za nápoje, tak za jídlo a jiné pochutiny k němu konzumované.
Zdroj: Tisková zpráva Pivovarů Staropramen
Zlatopramen v Maxilahvi získal prestižní cenu odborníků
[středa, 30. červen 2010]
Dosavadní prodejní úspěchy Zlatopramenu 11° v Maxilahvi korunovala bronzová medaile v kategorii alkoholických nápojů na mezinárodní soutěži, udělované odbornou porotou v rámci mezinárodního potravinářského veletrhu SIAL D´OR. „Medaile si ceníme o to více, že Maxilahev do soutěže nominovali nezávislí odborníci. Pařížský veletrh SIAL D´OR je v potravinářství jednou z nejdůležitějších a nejprestižnějších světových událostí vůbec a ocenění je pro nás obrovský úspěch, protože jej uděluje mezinárodní odborná porota,“ říká Jiří Imrýšek, marketingový ředitel společnosti Heineken Česká republika, do jejíhož portfolia značka Zlatopramen patří. Cenu za český Heineken převzali Jiří Imrýšek a Josef Danihelík 23. června v areálu Občanské plovárny na šestém pravidelném setkání odborníků na podporu a rozvoj retailu, které se nazývá Retail Business Mixer.
Do soutěže o medaile SIAL D´OR nominují výrobky výhradně nezávislí odborníci, kteří za svoji zemi mohou v každé z devíti soutěžních kategorií nominovat pouze jeden výrobek. Navíc se musí jednat o výrobek uvedený na trh v posledních 24 měsících. „Za Českou republiku tak bojovala v ostré konkurenci zahraničních výrobků mezi alkoholickými nápoji jen Zlatopramen Maxilahev, takže už samotná nominace do soutěže nezávislým odborným sdružením Atoz byla pro nás velkou poctou. Zisk bronzové medaile nás proto velmi těší, logo soutěže a obrázek medaile z toho důvodu umístíme i na obal Zlatopramen Maxilahve,“ dodává Jiří Imrýšek.
Zisk mezinárodního ocenění také potvrdil, že kvalitní inovace jsou spotřebiteli žádané a odborníky ceněné. Uvedení zcela nového pivního obalu totiž bylo konkurencí považováno za riskantní a cesta k Maxilahvi nebyla jednoduchá. „Naši spotřebitelé se řadí k nejkonzervativnějším v Evropě, navíc naše konkurence se v minulosti pokusila poměrně neúspěšně nabídnout pivo v obalu s větším obsahem. O to větší byla výzva, před kterou jsme stáli,“ říká Josef Danihelík, group brand manažer společnosti Heineken Česká republika. Nejprve proto přišly na řadu průzkumy mezi spotřebiteli. Ukázalo se v nich, že více jak 70 procent dotázaných by uvítalo nerozbitný pivní obal a 60 procent by přinejmenším nové balení piva vyzkoušelo. Další motivací byly pozitivní zkušenosti z jiných trhů – Polska, Ruska a Slovenska, kde je prodej piva v plastových lahvích již několik let úspěšný a dosahuje až 40procentního podílu z celkových maloobchodních prodejů piva.
„Hlavním kritériem úspěšnosti nového obalu bylo zachování vysoké kvality piva, na kterou jsou spotřebitelé zvyklí u tradičnějších typů obalů. Hledali jsme proto materiál, který by zaručil stabilitu a trvanlivost piva, ochránil jej před průnikem CO2. Důležitá také byla nerozbitnost a lehkost nového materiálu,“ popisuje vznik nového obalu, tzv. beer packu, Josef Danihelík. Přestože již bylo na trhu pivo v lahvích podobných těm, v nichž jsou spotřebitelé zvyklí kupovat nealkoholické nápoje, cílem nového obalu bylo vybudovat nový, svébytný obalový pivní segment. Proto bylo rozhodnuto, že v novém obalu, pojmenovaném Maxilahev, se budou nabízet zavedené a oblíbené značky – Zlatopramen 11° a Starobrno Tradiční, obě značky v lahvích s obsahem 1,5 litru.
Samotné uvedení Maxilahve na trh v dubnu roku 2009 provázela silná marketingová a reklamní podpora. Cílem bylo profilovat nový obal jako nejvhodnější variantu pro nejrůznější volnočasové aktivity – výlety, pikniky, grilování nebo jinou zábavu s přáteli. Na tento záměr tematicky navázala veškerá nadlinková komunikace – televizní spoty, tištěná inzerce i další aktivity. Zlatopramen 11° v Maxilahvi se také od počátku prodával v největších maloobchodních sítích na českém trhu – spotřebitelé je tak našli v prodejnách Tesco, Spar a Hypernova.
Úspěch nového obalu na sebe nenechal dlouho čekat. Jen za pouhý rok od uvedení získal Zlatopramen v Maxilahvi více než 60procentní tržní podíl v segmentu plastových pivních obalů a jeho prodej v maloobchodních sítích se díky novému obalu zdvojnásobil. Zlatopramen se tak stal nezpochybnitelným leaderem trhu v této nové oblasti. Prodej piva v plastových lahvích na celém trhu zaznamenal v roce 2009 růst o 45 procent v porovnání s rokem předchozím. Díky úspěchu nového obalu také zaujala značka Zlatopramen s 50procentním tržním podílem vedoucí postavení mezi jedenáctistupňovými pivy. Výrazný úspěch Maxilahve Zlatopramen 11° potvrdil, že nový moderní obal a větší obsah spotřebitelé jednoznačně přivítali. Proto skupina Heineken uvedla na trh další novinku, se kterou opět zaujala prvenství na českém trhu – dvoulitrovou láhev pro značku Březňák pod názvem Velký Březňák. Následně letos v červenci přibude v sortimentu Heinekenu další maxivarianta, tentokrát Starobrno Medium v 1,5 litrové Maxilahvi.
Heineken Česká republika také ve svém pivovaru Starobrno vybudoval první stáčecí linku pro tento typ obalů v naší zemi. Linka byla uvedena do provozu v polovině dubna 2010, při plném, tzv. štítkovacím výkonu naplní až 14 tisíc lahví za hodinu (u lahví s objemem 1,5 litru).
Zdroj: Tisková zpráva Heinekenu Česká republika
Pivovary na Ústecku chystají nové a silné značky
[středa, 30. červen 2010]
Doppel-Doppel Bock, jednadvacetistupňové pivo s tímto neobvyklým názvem, který by šel přeložit jako Dvojitý samec, ale i jako Dvojitá chyba, zraje ve sklepích velkobřezenského pivovaru. Po obrovském úspěchu červeného Svatojánského piva zdejší sládek-inovátor Petr Hauskrecht, který šéfuje pivovarům v Krásném i Velkém Březně na Ústecku, připravuje další novinku.
„Doppel-Doppel Bock bude nejsilnějším pivem vyráběným v koncernu Heineken. Nyní bude tři měsíce zrát ve sklepích. Čím je zrání pomalejší, tím je pivo silnější a lahodnější,“ popisuje chystanou novinku Hauskrecht.
Devět set hektolitrů speciálního „samce“ se bude prodávat pouze 28. září na svatého Václava. „Chceme tak netradičně oslavit patrona českých pivovarníků,“ prozradil sládek. Věří prý, že pivo bude minimálně stejně úspěšné jako minulý týden červené Svatojánské. Přestože se tohoto třináctistupňového piva vyrobilo 1,3 tisíce hektolitru, v mnoha restauracích už večer nebylo. „Prodalo se všechno a velmi rychle a chválili mi ho i kolegové z branže,“ říká Hauskrecht.
To ale zdaleka není jediné překvapení, které sládek pro milovníky zlatavého moku do konce roku chystá. Na Vánoce se bude po 80 letech ve velkobřezenském pivovaru opět vyrábět pivo Regenerátor. „Výroba této značky byla ve Velkém Březně ukončena mezi první a druhou světovou válkou. Přesné datum ale nikdo nezná. A bohužel ani původní receptura se nedochovala,“ přiblížil Hauskrecht, který tak v laboratoři začíná od nuly. Jedno je jisté, bude to pivo silně chmelené, pouze z českých surovin a zrát bude při 2 °C minimálně 60 dnů. A zatímco původní Regenerátor bylo čtrnáctistupňové pivo, jeho novodobý jmenovec bude o stupeň silnější. O tom, jestli to bude jen příležitostné vánoční pivo, nebo zda se bude vyrábět celý rok, pak rozhodnou štamgasti. „Loni na Vánoce jsme připravili nové 14° pivo a mělo takový úspěch, že se vyrábí standardně. Možná bude mít Regenerátor stejný osud,“ doufá sládek.
Heineken sází na „speciály“ i ve svých dalších pivovarech a v zásobě má i tam další překvapení, třeba na dožínky se bude v Krušovicích vyrábět pšeničné pivo.
Další severočeské speciality už Hauskrecht neprozradil. Všechny je ale můžete ochutnat 11. září na Pivních slavnostech ve Velkém Březně.
Zdroj: Zprávy iDnes.cz
[Heineken] 12:13 [permalink] [comments: 5]
Občianska voľba opäť vyzýva na predkladanie projektov, ktoré majú zvýšiť životnú úroveň na východnom Slovensku
[úterý, 29. červen 2010]
Mimovládne organizácie na východnom Slovensku majú opäť šancu získať prostriedky na projekty zamerané na zvýšenie životnej úrovne obyvateľov. Spoločnosť Pivovary Topvar, a. s. štartuje od 1. júla 2010 v spolupráci s Komunitnou nadáciou Veľký Šariš už siedmy ročník programu Občianska voľba Pivovaru Šariš. Na podporu projektov z okresov Prešov, Sabinov a Vranov nad Topľou je tento rok určená suma takmer 16 600 eur.
V rámci programu Občianska voľba Pivovaru Šariš možno získať prostriedky na projekty, ktoré sa vzťahujú k mestám a obciam v okresoch Prešov, Sabinov a Vranov nad Topľou. Prihlásené projekty by mali tvorivým spôsobom prispieť k zvýšeniu životnej úrovne obyvateľov v oblasti zdravotnej starostlivosti a sociálnych služieb, k rozvoju športových aktivít, k skvalitneniu kultúrneho a spoločenského života, vzdelávania alebo ekológie. Pri posudzovaní projektov sa bude do úvahy brať okrem jasne formulovanej témy projektu, jeho cieľa a súladu so zameraním programu aj jeho originalita a dlhodobejšia udržateľnosť.
Prihlásené projekty bude v prvom kroku posudzovať Rada reprezentantov, vybrané projekty následne postúpia do verejného hlasovania. „Osud projektov je plne v rukách občanov. Program Občianska voľba Pivovaru Šariš je totiž výnimočný tým, že o výbere projektov nerozhoduje naša firma. Každý občan môže zahlasovať práve za ten projekt, ktorý podľa neho najlepšie odráža potreby v jeho regióne,“ doplnila Zuzana Lošáková, hovorkyňa a manažérka firemnej komunikácie spoločnosti Pivovary Topvar, a. s. „Podpora komunít v oblastiach, kde pôsobíme, patrí medzi desať kľúčových oblastí, na ktoré sa spoločnosť Pivovary Topvar v rámci konceptu udržateľného rozvoja zameriava,“ vysvetľuje Z. Lošáková.
O príspevok možno požiadať vyplnením formulára, ktorý je k dispozícii priamo v Komunitnej nadácii Veľký Šariš, alebo na webových stránkach www.pivovarytopvar.sk (sekcia Naše hodnoty, podsekcia Podpora komunít) a http://home.nextra.sk/komunit. Poradenstvo pri príprave projektov poskytne Štefánia Lenzová, správkyňa Komunitnej nadácie Veľký Šariš, na tel. číslach 0907/920 594 alebo 051/776 2013. Uzávierka programu je 24. septembra 2010.
Celková suma určená na podporu projektov predstavuje takmer 16 600 eur. Tieto prostriedky budú prerozdelené medzi víťazné projekty v decembri 2010. Grantový program Občianska voľba Pivovaru Šariš prebieha v úzkej spolupráci s Komunitnou nadáciou Veľký Šariš už od roku 2004. V rámci tohto programu bolo doposiaľ prerozdelených cca 157 000 eur a podporených 54 projektov.
Trvalo udržateľný rozvoj – Desať priorít, jedna budúcnosť.
Skupina SABMiller sa dlhodobo zameriava na desať kľúčových oblastí udržateľného rozvoja. Spoločnosť Pivovary Topvar, člen skupiny SABMiller na Slovensku, sa v rámci konceptu udržateľného rastu sústreďuje na 3 z nich:
1. Potreba zabrániť nadmernej a nezodpovednej spotrebe alkoholu
2. Potreba priniesť benefity komunitám v oblastiach nášho pôsobenia
3. Potreba redukovať spotrebu energií
Celosvetovo medzi 10 kľúčových priorít skupiny ešte patria potreba recyklácie, potreba fungovať tak, aby sa vytváral nulový odpad, potreba variť viac piva s použitím menšieho množstva vody, potreba mať partnerov, ktorí rešpektujú vlastné hodnoty spoločnosti SABMiller a záväzky smerom k udržateľnému rozvoju, potreba rešpektovať ľudské práva, potreba redukovať vplyv HIV a AIDS tam, kde to môžeme ovplyvniť a potreba byť transparentný pri informovaní o pokroku v týchto oblastiach.
Zdroj: Tisková zpráva Pivovarů Topvar
Proč ženy umí lépe točit Stella Artois?
[úterý, 29. červen 2010]
Proč ženy umí lépe točit Stella Artois? Ví, že se musí dobře natočit a správně seříznout!
Na gastronomické oslavě Prague Food Festival proběhl osmý ročník mistrovství v točení prémiového ležáku Stella Artois a vítězem se opět stala žena. Už popáté! Čím to je, že to jde ženám lépe než mužům?
Pivo letos nejlíp natočila Lucie Nováková z Kadaně, která pojede na světové finále do Londýna. Loni se naše vítězka umístila v New Yorku na krásném čtvrtém místě, takže i Lucka doufá, že se v Anglii uspěje. Zajímalo nás, jak je těžké natočit Stellu?
„Musíte správně dodržet devět kroků, od opláchnutí ve vodě přes správný náklon skleničky po seříznutí pěny a servírování,“ vysvětlila nám Lucka.
A čím to je, že jde točení Stelly více ženám?
„Všichni chlapi se u toho mračí, vypadá to tak všelijak. To my se usmíváme víc,“ obeznámila já s tajemstvím úspěchu zručná barmanka, která nejlépe zvládla všech devět kroků servírovacího rituálu ležáku Stella Artois a porazila tak pětadvacet dalších finalistek a finalistů z restaurací a barů z celé republiky. Ženy prostě letošnímu mistrovství kralovaly, na druhém místě se umístila taktéž žena a to Markéta Rálišová z Pardubic.
Přitom byl mezi soutěžícími vyrovnaný poměr mužů a žen. „Ženy nás stále častěji přesvědčují o tom, že pivo a jeho čepování zdaleka není jen mužskou disciplínou. Pozoruhodné bylo druhé pražské regionální kolo, kde první tři místa obsadily výhradně ženy“ potvrzuje Martin Nový, specialista rozvoje prémiových značek z pořádající společnosti Pivovary Staropramen.
„Poté, co loni obsadily tři nejvyšší příčky ženy, letos muži získali alespoň třetí místo. Možná mají ženské finalistky pro točení a servírování piva Stella Artois zkrátka větší cit. Rozhodně jim to za barem více sluší,“ usmívá se manažer značky Stella Artois Martin Jahoda.

Stella Artois je kultivovaný ležák vařený z nejlepších surovin a s obsahem alkoholu 5,2%. Ležák s charakteristickou chutí, řízem a příjemnou hořkostí, jež ho odlišuje od ostatních ležáků na světovém trhu. Jeho historie se datuje již od roku 1366. Kroniky z tohoto roku říkají, že ve městě Leuven vzkvétal nejen obchod, ale i samotné pivovarnictví. Daně městu Leuven byly placeny i pivovarem “Den Hoorn”. K prosperitě přispěla i univerzita v Leuvenu, která byla založena 1425 a jejíž studenti rychle získali pověst milovníků piva. Dne 15. června 1717 byl pivovar “Den Hoorn” prodán Sebastienu Artois. Později se jeho nástupcem stal syn Adriaan a vnuk Leonard. Od tohoto momentu je jméno Artois spojováno s městem Leuven a jeho pivovarem. Stella získala své jméno v roce 1926, kdy pivo uvařené na počest tradičních Vánoc bylo obzvláště jiskřivé, a proto bylo pokřtěno Stella – latinský výraz pro “hvězda”. Stella se brzy stala velmi populární, a to nejen o Vánocích, ale po celý rok.
Zdroj: MZone.cz | Autorka: Dagmar Dandová
[Molson Coors Central Europe] 11:04 [permalink] [reaguj]
Pilsner Urquell v Rakousku expanduje
[pondělí, 28. červen 2010]
Pivo Pilsner Urquel se v restauraci Zattl ve Vídni těší stále větší oblibě. První provozovna s českým pivem z tanku po roce provozu získala titul Zahrádka roku 2010. Podporuje tak stoupající prodej plzeňského ležáku, který vloni v Rakousku vzrostl o více než 30 procent.
Majitel restaurace Michael Zattl považuje Pilsner Urquell za jedno z nejlepších piv na světě. V Zattlu se denně vyčepuje téměř tolik plzeňského ležáku jako v české pivnici U Mansfelda v Plzni. Za loňský rok ji navštívilo asi 270 tisíc hostů. Pivní průvodce Bier Guide 2010 ohodnotil Zattl jako nejlepší městskou restaurační zahrádku v Rakousku. Bier Guide 2010 srovnává přibližně 1200 pivnic z celého Rakouska.
Rakousko je celosvětově na pátém místě ve spotřebě piva na osobu, každý Rakušan vypije za rok 108 litrů piva. Otevření přímého exportního zastoupení pro prodej piv Plzeňského Prazdroje v roce 2009 proto sleduje ambiciózní cíle: „Pilsner Urquell je i v Rakousku legendou a zákazníci začínají vnímat plzeňské pivo jako ten správný vzor i pro rakouská piva plzeňského typu,“ řekl šéf exportní pobočky SABMilleru v Rakousku Jürgen Scherieble.
Zdroj: Euro.cz | Autorka: Pavlína Dvořáková
Pivovar zatajil na dve hodiny dych
[pondělí, 28. červen 2010]
Zatiaľ čo v krčmách tiekli potoky, hurbanovský pivovar utíchol. Len automaty bzučali. Takmer všetko tvorstvo od piva šumelo pred veľkým plátnom. A najbližšie k nej nesedel nik iný než človek, ktorý má pod nosom aj tajomstvá zlatistého moku - sládok Karol France. K ústam si prikladal vuvuzelu a povedal, že pivo sa nedá robiť bez srdca. Ani futbal.

Prehra s Holanďanmi nemala takú horkú chuť. Zázrak, ktorý sa Slovákom podaril proti Talianom, bol ešte stále živý. Len tu ktosi medzi stolmi zavtipkoval, že čo bude, keď predsa vyhrajú Slováci, keď pivovar Heineken je holandský? Nič. Pivo nezdražie, nezhorkne...
O to sa už priebežne stará práve sládok. Ten počas futbalu pivo pije minimálne, ak vôbec. Pije totiž profesionálne a zas len v malých množstvách. Každý deň ochutná päť až šesť poldecákov s pivom, privoniava. Na dobrý futbalový výkon podľa sládka potrebujete srdce, nasadenie a vášeň. Ku kvalitnému pivu treba okrem týchto vecí ešte štyri ďalšie kvalitné suroviny - vodu, slad, chmel a kvasinky.

Z jedenástich reprezentačných ingrediencií mu najviac imponuje Stoch a mladý Weiss. "Sú draví, drzí, dovolia si a neboja sa nikoho." Aj dobré pivo musí byť tak trochu drzé, no nenápadne. Malo by totiž chutiť tak, že človeka vábi k ďalšiemu dúšku.
Podľa technického riaditeľa pivovaru Milana Slávika existuje vzťah medzi výkonmi slovenských futbalistov a výrobou piva. "Je to vidieť. Keď sme prehrali, chlapi boli takí znechutení. Ale po výhre so Talianmi to bolo niečo úplne iné. Veď všade bolo cítiť nadšenie." Odstávka stáčarne na dve hodiny kvôli futbalu mu vrásky na čele nerobila. Chlapi si vraj veľa toho stihli nadrobiť a aj tak sú to pracanti.
Vedľa obrovského plátna visela slovenská zástava. Jedna menšia trikolóra zakrývala výčapný pult. Len strážnici v pivovare chodili v oranžových uniformách. "Už sa ma to dnes viacerí pýtali, že komu teda fandím. Či nie náhodou Holanďanom. Nebojte sa, stále fandím Slovákom," s úsmevom dodala strážnička.
Zdroj: Futbal Pravda.sk | Autor: Andrej Barát
[Heineken] 20:17 [permalink] [comments: 1]
Gambrinus oslavil jubiljeního 3000 ŠtamGasta
[čtvrtek, 24. červen 2010]
V pivovaru Gambrinus se sešli ocenění věrní ŠtamGasti z východních Čech. Je mezi nimi i třítisící jubilejní ŠtamGast
Branou pivovaru Gambrinus prošel jubilejní třítisící účastník programu Gambrinus ŠtamGast, kterým pivovar od června loňského roku odměňuje své dvorní fanoušky a umožňuje jim nahlédnout do tajů piva Gambrinus v návštevnickém centru Gambrinus. Stal se jím Jiří Jedlička, oblíbený štamgast z Restaurace Na pětce z Vamberku, který jako jediný štamgast měl a má v Restauraci Na Pětce vždy své místo. Spolu s ním se programu zúčastnilo celkem 42 vybraných milovníků Gambrinusu z východních Čech – 7 hospodských a 5 jejich věrných štamgastů.
Možnost poznat tajemství cesty Gambrinusu od výběru surovin, přes výrobu až po čepování tak díky programu Štamgast mělo již více než 3000 věrných ŠtamGastů. Velký zájem o program StamGast přiměl zástupce Gambrinusu k jeho rozšíření za brány Plzeňského kraje, kam směřoval původně. Nahlédnout „do kuchyně“ piva Gambrinus a prožít zábavné odpoledne s oblíbenou značkou mohou nyní štamgasti z celé České republiky.
Programu Gambrinus ŠtamGast se dvakrát až třikrát týdně zúčastní skupina pěti hospodských a pěti jejich nejvěrnějších štamgastů. Všichni společně absolvují návštěvu pivovaru Gambrinus a ochutnávku nefiltrovaného piva přímo z CK tanků. Štamgasti mají příležitost se setkat se sládky pivovaru, seznámit se s procesem výroby, sami si pivo načepovat a přitom si užít pocitu z oceněné věrnosti.
„Program ŠtamGast jsem si s kamarády z naší vamberské hospůdky opravdu užil. Jsem rád, že jsem mohl nahlédnout do zákulisí Gambrinusu a ochutnat nefiltrované pivo přímo od pramene. Také se mi budou hodit čepovací tipy,“ říká Jiří Jedlička, třítisící účastník programu ŠtamGast, z vamberské Restaurace Na pětce.
Rostislav Šponar, hostinský z Restaurace Na pětce dodává: „Být štamgastem není o tom, že vysedáváte v hospodě a lejete do sebe litry piva. Správný štamgast si umí svoji značku vychutnat, rád se o ní dozví něco víc a umí s kamarády vytvořit v hospodě správnou atmosféru.“
„ŠtamGasti jsou skuteční milovníci Gambrinusu, naši spotřebitelé a štamgasti ve svých oblíbených hospůdkách, kterým takto děkujeme za jejich přízeň. Zvolili jsme netradiční formu, která se setkala s velkým úspěchem, a doufáme, že udělá radost ještě mnoha dalším ŠtamGastům z celé republiky,“ uvedl Jan Hlaváček, vrchní sládek pivovaru Gambrinus.
Zdroj: Tisková zpráva Plzeňského Prazdroje
[SABMiller] 14:23 [permalink] [comments: 2]
Prazdroj investuje desítky milionů do firemní odpovědnosti
[čtvrtek, 24. červen 2010]
Plzeňský Prazdroj v uplynulém roce pokračoval ve společensky odpovědném přístupu. V regionech, v nichž působí, vynaložil 24,2 mil. Kč na ochranu životního prostředí a 17,4 mil. Kč na společensky prospěšné projekty. Celkově se Plzeňský Prazdroj zaměřuje na deset klíčových oblastí, mezi něž patří například aktivity vedoucí ke snižování spotřeby vody a energie, propagace odpovědné konzumace alkoholu nebo podpora společenského života. Všech deset priorit, stejně jako závazky z minulého období a jejich bilancování, jsou shrnuty v čerstvě vydané Zprávě o společenské odpovědnosti.
SPOLEČNOST
Aktivity Prazdroje významně ovlivňují život v regionech, kde působí. Přímo dává práci více než 2300 lidem a je tak významným zaměstnavatelem, který mj. získal ocenění Zaměstnavatel roku 2010 v regionu Plzeň, ale dalších více než 30 000 pracovních míst vytváří v souvisejících sektorech české ekonomiky. Díky řadě programů, především pak Prazdroj lidem, se ve třech regionech s pivovary Prazdroje realizuje množství společensky přínosných projektů. Jejich celková hodnota dosáhla v minulém roce 17,5 milionu korun.
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Zatímco ve světovém průměru se spotřeba vody na uvaření 1 hl piva pohybuje kolem 5 hl a české pivovary spotřebují 4,6-7,3 hl vody, pivovarům Prazdroje stačí k uvaření 1 hl piva pouze 4,4 hl, nejmodernější provoz v pivovaru Radegast spotřebuje dokonce jen 3,84 hl vody. Obdobně se daří na poli úspory energií. Při exportu jsou stále více využívány vlaky, čímž se loni podařilo uspořit jízdu 345 kamionů a 390 tisíc silničních kilometrů. Pokračuje rozvoj využitelnosti biologických odpadů jako zdrojů energie, takže do roku 2020 snížíme o 50% emise skleníkových plynů z fosilních paliv ve výrobě. Z veškerého odpadu z našich pivovarů se druhotně využije nebo recykluje 99,7%. Uplatnění nachází především v zemědělství jako krmivo a hnojivo. Do dalšího vylepšování stávajících zařízení loni Prazdroj investoval 24,3 milionu korun.
ODPOVĚDNÁ KONZUMACE ALKOHOLU
Celosvětový program informování o vlivu konzumace alkoholu na lidský organismus, v Česku známý jako Na pivo s rozumem, se zde dále rozvíjí spoluprací s občanským sdružením SANANIM a její službou Promile INFO. Tu využilo v minulém roce 44 tisíc řidičů. Jako odpovědnostní odkaz na všech marketingových materiálech jsme užili webové stránky napivosrozumem.cz. Tento apel se objevil na každém marketingovém materiálu Plzeňského Prazdroje, ale také například na více než čtvrt miliardě pivních etiket. O velkém důrazu Prazdroje na společenskou odpovědnost svědčí i fakt, že Mike Short, jeho předchozí generální ředitel, byl v mateřské firmě SABMiller pověřen právě vedením oddělení Industry Affairs a zabývá se těmito otázkami na celosvětové úrovni.
Právě díky prosazování odpovědné konzumace alkoholu uspěl Prazdroj již po druhé v celonárodním řebříčku CSR Award 2010.
DALŠÍ ZÁVAZKY
Pro letošní a další roky si Prazdroj v oblasti společenské odpovědnosti definoval několik dalších závazků, které jsou shrnuty ve Zprávě o společenské odpovědnosti. Zde je krátký přehled:
Snižovat dále spotřebu vody, tak aby do roku 2015 bylo třeba jen 3,5 hl vody na výrobu 1 hl piva
Do roku 2020 snížit o 50% emise skleníkových plynů z fosilních paliv ve výrobě
Snižovat váhu obalových materiálů
Zvýšit druhotnou využitelnost odpadů z 99,7 % a přibližovat se k hranici 100 %
I nadále pokračovat v podpoře českých zemědělců
Pokračovat v zatraktivňování turistických tras ve všech třech pivovarech – otevření nového Návštěvnického centra v pivovaru Radegast u příležitosti 40. Výročí jeho otevření
Více zviditelnit odpovědnostní aktivitu napivosrozumem.cz, mj. větší viditelností na obalech piv
Zdroj: Ekolist.cz | Tisková zpráva
[SABMiller] 10:35 [permalink] [comments: 1]
Svět zábavy Starobrno se v červnu prolne s historií
[úterý, 22. červen 2010]
Nový projekt koncertů a zábavních vystoupení připravila značka Starobrno se svými stálými hudebními a hereckými partnery. Na sklonku června se představí oblíbená hudební skupina Čechomor se svými hosty – hercem Bolkem Polívkou a hudební skupinou AG Flek. Po tři večery budou bavit hosty nejprve v Brně, poté v Mikulově a na závěr v Holešově.
„Navazujeme na dlouhodobé partnerství jak s Čechomorem, tak i Bolkem Polívkou, kteří jsou pravidelnými hosty akcí podporovaných značkou Starobrno. V rámci této spolupráce startujeme nový projekt, a to spojení hudby a zábavy se zajímavými historickými místy,“ říká Martin Kašpar, Group Brand Manažer společnosti Heineken.
Proto se koncerty uskuteční v Brně na hradě Špilberk 22. dubna, v Mikulově o den později v historickém jádru města a série se uzavře 24. června v Holešově v romantickém prostředí zámeckého parku. Brněnský koncert na Špilberku podle Martina Kašpara zároveň zahájí brněnské Letní kulturní dny. „Návštěvníci se také na všech třech koncertech mohou těšit nejen na herecké etudy Bolka Polívky. Ten si totiž také připravil několik hudebních čísel, zahraje například na fujaru a dojde i na společné vystoupení s kapelou Čechomor,“ prozrazuje a láká Martin Kašpar. Skupina AG Flek je častým hostem a spoluhráčem skupiny Čechomor, v nedávné době měly obě kapely několik společných vystoupení.
Značka Starobrno jako hlavní organizátor celého projektu také zajistí pitný servis pro návštěvníky koncertů. Točit se bude Starobrno Medium, dále limonáda Zulu a také novinka letošního roku, nealkoholické pivo Fríí.
Pořadatelé počítají, že v Brně přilákají zhruba tisícovku diváků, v Mikulově o den později zhruba 1500 návštěvníků a v Holešově by se očekávaná návštěvnost měla pohybovat kolem minimálně tří tisíc lidí. Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketpro a na obvyklých předprodejních místech. Všechny koncerty začínají v 19:00 hodin.
Zdroj: Listy jižní Moravy
Pivovary Topvar predložili Európskej komisii unikátny záväzok
[úterý, 22. červen 2010]
Pivovary Topvar predložili Európskej komisii unikátny dobrovoľný záväzok. Prostredníctvom viacerých aktivít budú upozorňovať slovenských spotrebiteľov, že alkohol za volant nepatrí. Výnimočnosť tohto záväzku spočíva aj v jeho multilaterálnom charaktere – Pivovary Topvar spoja sily v boji s týmto fenoménom s Ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií SR aj s mimovládnou organizáciou PRIMA. Dobrovoľný záväzok Európskemu fóru pre alkohol a zdravie sa tak stáva ďalšou zo širokého množstva zodpovedných aktivít, ktoré spoločnosť na Slovensku už zaviedla.
Európska komisia predstavila v roku 2006 stratégiu na podporu znižovania nezodpovednej konzumácie alkoholu v jednotlivých členských krajinách EÚ. Jedným zo základných kameňov pre implementáciu tejto stratégie bolo založenie Európskeho fóra pre alkohol a zdravie, ktorého úlohou je slúžiť ako platforma pre všetkých, ktorí majú záujem rozvíjať aktivity na zníženie nezodpovednej konzumácie alkoholu. K zakladajúcim členom tohto fóra patrí aj skupina SABMiller, jedna z najväčších pivovarníckych spoločností na svete, ktorej súčasťou sú tiež Pivovary Topvar.
V júni Pivovary Topvar predložili Európskemu fóru pre alkohol a zdravie záväzok, ktorý súvisí s potrebou pripomínať spotrebiteľom, že alkohol za volant nepatrí. Okrem toho, že tento záväzok je dobrovoľný, jeho výnimočnosť spočíva aj v jeho multilaterálnom charaktere. Pivovary Topvar spojili svoje sily s Ministerstvom dopravy, pôšt
a telekomunikácií SR a s mimovládnou organizáciou PRIMA, ktorá realizuje rôzne programy na prevenciu a riešenie problémov spojených s nezodpovednou konzumáciou alkoholu. Spoločne chcú ovplyvňovať správanie spotrebiteľov, aby sa zodpovedne rozhodli a nesadali si za volant, ak pili alkohol. Záväzok sa bude napĺňať prostredníctvom viacerých nástrojov a edukatívnych programov. „Zaktualizujeme web stránku www.promile.sk, do reštaurácií a pubov umiestnime špeciálne informačné plagáty a promo karty, ktoré budú informovať o službe PROMILE INFO. V rámci tejto služby môžu konzumenti prostredníctvom zaslania jednoduchej sms zistiť, kedy bude hladina alkoholu v ich krvi na nule a oni si budú môcť opäť sadnúť za volant. Tzv. PROMILE tímy mimovládnej organizácie PRIMA sa budú počas všetkých veľkých festivalov a iných akcií organizovaných alebo sponzorovaných spoločnosťou Pivovary Topvar pohybovať medzi návštevníkmi a vzdelávať ich ohľadne zodpovednej konzumácie alkoholu a možnosti využívania služby PROMILE INFO. Pod záštitou ministra dopravy a finančnej spoluúčasti BECEP-u pripravujeme internetovú kampaň, ktorá takisto poukazuje na fenomén pitia alkoholu a šoférovania,“ informuje Zuzana Lošáková, hovorkyňa a manažérka firemnej komunikácie spoločnosti Pivovary Topvar, a dodáva „ambíciou spoločnosti je osloviť týmito aktivitami až 400 000 ľudí.“
Väčšina dospelých ľudí konzumuje alkohol zodpovedne. Je tu však aj skupina spotrebiteľov, ktorých prístup ku konzumácii alkoholu nie je v súlade so všeobecne zaužívanými normami. Spoločnosť Pivovary Topvar vyrába na Slovensku pivo pre svojich priaznivcov už takmer 50 rokov a súčasne jej záleží na tom, aby svoje pivné značky vyrábala a propagovala zodpovedne. Za dôležitú súčasť zodpovedného prístupu k alkoholu považuje aj potrebu pripomínať spotrebiteľom, že alkohol za volant nepatrí a pomáhať im získať informácie o tom, kedy si smú po konzumácii alkoholu opäť sadnúť za volant. „Dobrovoľne sa riadime obchodnými a marketingovými štandardami nad rámec povinnej legislatívy. Okrem toho vyvíjame aj množstvo vzdelávacích aktivít. Proaktívny prístup pri riešení problému nezodpovednej konzumácie alkoholu je súčasťou našich priorít a stal sa bežnou praxou pre každého nášho zamestnanca,“ uvádza Andrew Highcock, generálny riaditeľ spoločnosti Pivovary Topvar.
Zdroj: Tisková zpráva Pivovarů Topvar
[SABMiller] 11:39 [permalink] [comments: 3]
Apatinský pivovar nabízí i české pivo
[pátek, 18. červen 2010]
Apatinský pivovar ode dneška nabízí na srbském trhu české pivo Staropramen, uvádí se v prohlášení tohoto pivovaru.
Slavnostní degustací, která se konala včera, byla zahájena výroba známého piva Staropramen, které se v České republice vyrábí více jak 150 let.
Regionální prezident pro Srbsko a Černou Horu Ilija Šepka při příležitosti propagace piva uvedl, že do výroby prvního českého piva v Srbsku investoval Apatinský pivovar asi 5 milionů €. Jedná se o produkci českého pivovaru, který patří do stejné pivovarnické skupiny StarBev jako Apatinský pivovar.
Zdroj: New Balkan.com
[Molson Coors Central Europe] 12:44 [permalink] [reaguj]
V mezinárodní soutěži The World Beer Awards budou bojovat i piva skupiny Heineken Česká republika, hodnotit bude i krušovický sládek
[středa, 16. červen 2010]
Své reprezentanty vysílá i v tomto roce do letošního ročníku mezinárodní prestižní soutěže World Beer Awards společnost Heineken Česká republika. „Do soutěže přihlásili naši zahraniční partneři ve Velké Británii Krušovice Imperial a Krušovice Černé, které loni zabodovalo v kategorii černých ležáků a získalo titul World’s Best Dark Lager 2009,“ říká Lenka Honajzerová, exportní manažerka společnosti Heineken Česká republika. Podle ní byly přímo z české exportní centrály přihlášeny další exportní pivní značky, a to Březňák Bernstein, Březňák Ležák, Zlatopramen Extra Premium a Zlatopramen Half n' Half. Jedná se přitom vždy o značky, které jsou na svých cílových trzích velmi úspěšné.
Za Českou republiku a zároveň za Heineken Česká republika letos poprvé zasedne ve finálovém kole v odborné porotě i Tomáš Kosmák, vrchní sládek a manažer Královského pivovaru Krušovice. „Mezinárodní soutěž takového významu je pro mne velkou ctí. Mám za sebou řadu tuzemských soutěží, ve kterých jsem působil jako porotce, ale na mezinárodní úrovni je to moje premiéra,“ říká Tomáš Kosmák. The World Beer Awards je podle něj velmi prestižní celosvětovou událostí a ocenění mají u spotřebitelů vysokou hodnotu. „O profesionálním přístupu pořadatelů svědčí také fakt, že až do příjezdu na místo konání soutěže nebudu vědět, v jaké kategorii budu porotcem. Spektrum kategorií je tak široké, že se budu muset s některými z nich seznámit z dostupné odborné literatury. Na druhou stranu se těším také na příležitost ochutnat pro mne dosud neznámé značky a druhy piv,“ dodává Tomáš Kosmák.
Piva, která budou zastupovat portfolio společnosti Heineken Česká republika, patří v exportních značkách k velmi úspěšným. Například Krušovice Imperial, které získaly zlatou medaili v soutěži The World Beer Cup v Seatlu v roce 2006, se vyvážejí do více než třiceti zemí a jsou velmi oblíbené v Rusku, Německu, na Slovensku a ve Švédsku. Podobně i Krušovice Černé, oceněné loni World’s Best Dark Lager 2009 právě v soutěži The World Beer Awards, se velmi úspěšně prodávají v Rusku, Německu, na Ukrajině a ve Finsku.
Březňák Bernstein je exportován výhradně do Německa a řadí se tam k oblíbeným značkám, stejně jako Březňák Ležák. Ten se vedle Německa prodává i na švédském trhu, kam se dostal na základě tendru, organizovaného státním monopolem Systembolaget, který řídí prodej alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nad 3,5 % na švédském trhu. V rámci tohoto tendru se Březňák stal vítězem degustace samotných spotřebitelů. Zlatopramen Extra Premium a Zlatopramen Half n’ Half jsou také velmi úspěšné zejména na švédském trhu. „Zlatopramen Half n’ Half byl oceněn v roce 2007 na Beer and Whisky Festivalu ve Stockholmu ve své kategorii stříbrnou medailí. Proto věříme, že naše nominované značky mají šanci uspět i v tak velké konkurenci, která se každoročně na The World Beer Awards sejde,“ dodává Lenka Honajzerová.
Každoroční soutěž The World Beer Awards jsou prestižní celosvětovou soutěží pro piva z celého světa. Soutěž pořádá sdružení Tastingbeers.com, které v rámci světové pivní výstavy každoročně vybírá z přihlášených vzorků piva pro degustaci, nominuje odbornou porotu a následně celosvětově propaguje oceněné značky. Nejprve jsou uspořádána samostatná regionální kola pro Evropu, Ameriku a Asii, poté následuje celosvětové finále, které se koná 19. června v britském Birminghamu. Tam také budou vyhlášena vítězná piva v pěti hlavních, šestnácti vedlejších a ve více než padesáti speciálních kategoriích.
Zdroj: Tisková zpráva Heinekenu Česká republika
[Heineken] 19:51 [permalink] [comments: 1]
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116