Rastal









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivní blok

Pivní blok



Musí mít piva tak dlouhou trvanlivost.

[sobota, 28. leden 2012]

Po každé když se rozjede diskuze o anonymní degustaci lahvových piv, objeví se dotaz, či postěžování na nákup piv ke konci expirační doby neumístěných vzorků.

Je právo každého pivovaru určit si jakou trvanlivost bude mít jeho pivo. Ale je také povinnost tu deklarovanou trvanlivost za použití hygienických a technologických postupů zaručit. Prostě bez ohledu a nebo právě s ohledem na způsoby zacházení s pivem v superhyper marketech zaručit, že pivo bude poslední den trvanlivosti v pořádku.

Jako zákazník není mojí povinností hledat na internetu informace, jakou dlouhou trvanlivost zaručuje pivovar po stočení svého piva a podle datumu minimální trvanlivosti na lahvi zkoumat jak dlouho je pivo stočeno a jeli dostatečně čerstvé.

Sice při zásobování vlastního podniku, koukám na trvanlivost pochutin, aby jsem stihl všechny balení tyčinek, chipsů, tatranek atd. prodat a tak si samozřejmě všimnu, že tatranky mají nejvýše osm měsíců před sebou, tyčinky podle výrobce šest až osm měsíců a chipsy zhruba čtyři měsíce.

U našich pivovarů to nemíním všeobecně zkoumat, protože doby se liší opravdu hodně, od čtyřech týdnů po celý rok.

Pivovary vede k tak dlouhé době trvanlivosti především požadavek obchodních řetězců, které na své zásobení a překládání hlavního skladu, meziskladů a samotných superhyper marketů potřebují asi více času. Hlavně však neřeší vyskladňování a přerovnávání zboží podle datumu a tak chtějí mít rezervu pro zatoulané piva a rezervy pro vytváření různých lákacích akcí.

Chci se však zamyslet ještě nad druhým aspektem, který vede pivovary u některých svých značek protahovat trvanlivost, a to je to že daný druh piva vyrábí v tak malém množství, že ho dělá jen několikrát za rok a musí trvanlivostí zaručit zásobování trhu po celý rok.

Příklad pro jednoduchost- pivovar roční výstav 100tisíc hektolitrů, varna pro lepší počítání 250hl, v nabídce 6-10 druhů piv. Většinový výstav dělá jeden druh piva v historicky jedenáctkové oblasti a dva druhy jinde. Ty hlavní druhy dělají 70-85 procent výstavu. A zbývá nám 15-30% na zbylé 5-8 druhů piv. A tak u takového pivovaru máme jeden dva druhy piva co se vyrábí jen v množství jedno procento a to je tisíc hektolitrů, čtyři varny, várka jednou za čtvrt roku. Když udělá pivovar várku jednou za čtvrt roku musí zaručit trvanlivost alespoň pět měsíců aby tam byl překryv várek. Takže u takového okrajového piva ze sortimentu pivovaru je už při výjezdu z brány pivovaru naprosto rozdílná kvalita piva v jednotlivých měsících.

Bohužel podobně na tom jsou okrajová piva v nabídce superhyper marketů. Pivo kterého si zákazníci koupí dohromady dvě lahve denně, tak do svých hlavních skladů vozí z pivovarů taky jen jednou za čtvrt roku, protože neumí nakupovat po paletách, ale po náklaďácích.

Pivovar se musí rozhodnout jestli bude zákazníkům prodávat pivo v dobré kondici a nebo si bude hrát na mnoho nabídek, ale s proměnlivou kvalitou v průběhu období trvanlivosti.

Jedna ze zajímavých možností jak tento problém uchopit je například zajímavá akce Cesta znalců z KBT. K určitému datu je připraveno větší množství speciálního piva a pivo je nabídnuto do dohodnutých restaurací v ideální kondici a případné přebytky nabídnou v následujícím období v akční ceně aby pivo nenabízeli s rozdílnou kvalitou ještě za půl roku.

Druhá možnost je vlastní pružné a časté zásobování malých prodejen a i některých supermarketů ochotných drobné spolupráce. Většinový odběratel lahvového piva zažil jako pivař a nebo syn pivaře otáčení lahví v krámě a kontrolu kalů v lahvi a tak jistě dost těchto lidí by bylo schopných slyšet na nabídku čerstvého piva v malé prodejně. Moje zkušenost v libereckých nápojkách, je že prakticky nikdo není ochoten si s pivovarem dohodnout vlastní zásobování a radši jen objedou sklady Makra, Jipu a Svijan, nechají provést závoz jednoho dvou aktivních pivovarů a maximálně zajedou jednou za čas do Českého Brodu.

autor: hroch | Blok 16:07 [permalink] [comments: 4]


Změny a novinky na PI

[sobota, 28. leden 2012]

Možná jste si už všimli změn, které se týkají zejména přebíraných článků z tisku. Bohužel jíž nelze přetiskovat celé znění. Dá se to pochopit, novinovým serverům se tak snižuje návštevnost tak potřebná pro zadavatele reklamy. Napříště se tedy u novinových článků zobrazí jen název, perex (tedy cca 1-2 věty) a odkaz na původní článek. Pro Vás to znamená o pár kliknutí navíc, tak snad to nebude tak velká překážka. Doufám, že nám i tak zachováte přízeň a když se k tématu budete chtít vyjádřit, nezůstane jen u Vašeho příspěvku v "novinách", ale podiskutujeme o něm i na PI.

Tolik nepopulární opatření a teď snad něco veselejšího. Vedle mapy pivovarů jsme zprovoznili mapu Pivní místa v ČR, kde byste měli nalézt seznam míst, kde nakoupíte či ochutnáte dobrá (nejen) česká piva.

Zatím tam přidávám místa, která jsem sám navštívil. Protože nejsem schopen navštívit a hlavně objektivně posoudit zajímavá pivní místa v celé naší vlasti, chci požádat Vás čtenáře PI, abyste mi dali typ. Napište nám o něm do redakce Pivního.infa. Napište v čem je ono místečko zajímavé, proč bychom ho měli zařadit. Abychom jej mohli zanést do mapy, potřebujeme přesnou adresu a nejlépe i adresu webové prezentace (pokud ji podnik má). Podnik by samozřejmě v první řadě měl prodávat pivo z malých či středních (nejen) českých pivovarů.

A jaké že podniky sem budeme zařazovat? Mám na mysli zejména: Pivnice - Restaurace - Pivotéky. Otázkou zůstává, zda znovu i do této mapy řadit minipivovarské restaurace? To bych nechal na delší diskusi.

Doufám, že společnými silami vytvoříme kvalitního průvodcena cestě za dobrým pivem v ČR.

autor: Chody | Blok 14:50 [permalink] [comments: 25]


Hrochovi chutná Heineken- aneb anonymní degustace na Kulečníku u Hrocha

[středa, 18. leden 2012]

Rozporuplné diskuze pod články o degustacích PPE (první pivní extraligy), mě přivedly k nápadu uspořádat podobnou sérii degustací. Již několik let pořádám ochutnávky piv, které sám ohodnotím a po porovnání s názorem několika dalších lidí vždy zapíšu do hodnocení ochutnávkových piv. Byl jsem velmi zvědav jak může dopadnout opravdu anonymní degustace.

Nejprve jsem sehnal sklenice, aby každý přihlášený „degustátor“ měl stejné podmínky. Bohužel když jsme rozbalovali sehnané sklo, zjitili jsme s barmanem s přezdívkou Ježíš, že některé sklo je 0,2l s rezervou a jiné 0,4l, sice stejného designu, ale v podobně velkých krabicích. Co se týká výběru piva, oběhl jsem liberecké krámy a zjistil jsem, že je v nich k dostání 32 druhů dvanáctek a nebo jedenáctek ležáků. Takže to vyšlo na čtyři základní kola po osmi vzorcích. Aby nedošlo k nějakému nerovnoměrnému rozložení piv od jedné pivovarské skupiny do jednotlivých kol, rozhodil jsem piva do několika losovacích košů a provedl rozdělení vrháním kostkami. Dále jsem si dal práci s rozložením jednotlivých vzorků k jednotlivým degustátorům. Protože se nikdo z nás nezdrží poznámky „fuj ten vzorek C je hnusnej“, uděla jsem si rozmisťovací tabulku a pak vyšlo například, že degustátor 1 měl pod označením vzorku A stejné pivo jako degustátor 2 pod označením vzorku C.

Pro případné zájemce pro pořádání podobné akce- příprava sklenic- umytí cca 20minut, nalepení polepek cca 10minut, rozdělění sklenic 10minut. Oplachování skla a podávání na rozlévání jeden člověk, rozlévání druhý člověk, podávání a rozdělování třetí člověk a to celé nalévání trvá od deseti do patnácti minut při osmi vzorcích a devíti degustátorech.

Já Hroch jsem byl jediný kdo vybral vzorky a spolu s Ježíšem jsme byli jediní kdo věděli co nalévají. Ostatní nevěděli, kromě informace, že se jedná především o dvanáctky a jedenáctky nakoupené v normální liberecké síti vůbec nic.

1. základní kolo proběhlo 11.1.

podle vylosování jsem v pondělí nakoupil lahvová piva, přemístil je do skladu kulečníku. Ježíš vylosovaná piva přemístil ve středu ráno do lednice a tam byly připravené na večerní akci. Sešlo se osm degustátorů a bylo připraveno devět sad vzorků, tak jsem se jako jediný znalý seznamu degustovaných piv připojil a navíc jsem se pokoušel rozeznat ochutnávaný vzorek. Hodnocením soutěžících zamíchalo hlavně poznání Svijanského mázu, pro někoho naprostý favorit, jako jediné poznatelné známé pivo, pro někoho odpor právě kvuli poznatelnému Tetrahopu, já sám jsem bezpečně poznal, ale snažil jsem se co nejobjektivněji posoudit pitelnost a tak jsem dal relativně příjemou známku. V tabulce výsledků zvýrazněno moje hodnocení jediného člověka, který věděl co má v neznámém pořadí před sebou. Ostatní nevěděli nic než že se jedná o lahvové jedenáctky a dvanáctky koupené v Liberci. Já jsem odhadl čtyři z osmi vzorků.

Výsledky prvního kola nás částečně překvapily, ale byl jsem hlavně zvědav na druhé kolo, které na pohled skýtalo zajímavější vzorky.

2.základní kolo.

Sešli jsem se v menším počtu. Chyběl Balů, který minule i přes napomínání podle způsobu starého krasoblasřského hodnocení rozložil rovnoměrně známky 1-9 mezi všechny vzorky. Nebyl důvod neopakovat podobné známky, hlavně když většině lidí přišla půlka vzorků podobně nezajímavých. Pro tuto degustaci také chyběla Lamužova žena, kterou pro tentokrát nahradil Ježíš.

První dojem, rozlosování bylo zajímavější, piva jsou lepší, horší rozdat známky.

Já jako znalý piv co jsou rozhozený ve sklenicích jsem se snažil i přiřadit názvy a výsledek mě absolutně rozhodil. Odhadl jsem pouze Svijanského rytíře a Rohozec a v dalších čtyřech typech jsem se absolutně mýlil. Začal jsem kontrolovat jestli jsem vše správně rozhodil, No prostě jsem nedokázal pochopit, že by mně chutnal Heineken nejvíce.

Tak jsme si po degustaci byli všichni vědomí své vlastní neschoponosti ochutnat a rozeznat pivo, že nedošlo na případný kontrolní test, anonymní anebo řízené degustace daných vzorků, které byly v objemu jedné lahve od každého připraveny v lednici.

Pořadí a hodnocení 1. základního kola seřazeno podle výledku ne podle nasazení vzorků

poř.,název piva, body degustátorů (9), celkem, průměr

1 Krušovice12 4 4 5 2 3 6 1 6 3 34 3,8

2 Konrad11 3 8 3 1 4 6 6 3 3 37 4,1

3 Svijany11 7 8 4 1 4 7 2 4 6 43 4.8

4 Rychtář12 6 4 5 5 2 8 5 4 6 45 5

4 Gambrinus Excelent 8 3 6 5 5 7 3 6 2 45 5

6 Krakonoš12 8 4 9 2 2 7 9 6 4 51 5,7

7 Lobkowitz 8 7 5 5 5 8 7 5 7 52 5,8

8 Carslberg 5 6 5 7 6 7 4 7 7 54 6

Pořadí a hodnocení 2. základního kola seřazeno podle výledku ne podle nasazení vzorků

poř.,název piva, body degustátorů (8), celkem bodů, průměr

1 Zlatý Bažant 4 6 5 2 5 4 3 7 36 4,5

2 Heineken 8 2 6 3 3 7 2 6 37 4,6

2 Bernard12 6 8 3 4 2 5 6 3 37 4.6

4 Rohozec12 5 5 6 5 6 3 5 4 39 4,9

5 Konrad12 2 4 5 8 6 6 4 5 40 5

5 Svijanský Rytíř 7 4 6 7 8 1 3 4 40 5

7 Zlatopramen 8 5 5 4 4 7 4 5 42 5,2

8 Baronka 5 6 7 8 4 2 7 4 43 5,4

Zvýrazněno v tabulce Hrochovo a Ježíšovo hodnocení, které může být trochu ovlivněno znalostí (i když ne znalostí rozhození piv do sklenic) degustovaných vzorků.

Rada pro všechny co chtějí pořádat něco podobného. Je nutné připravit co nejvíce shodné sklenice, které svými nápisy nebudou ovlivňovat vnímaní piva. Příprava předem minimálně půl hodiny. Nalévání ve třech lidech minimálně deset minut, prostě rychleji to nelze zvládnout a tak jsou všechny piva trochu jetá, ono ale ochutnávání trvá zhruba dvacet minut tak to nalití není zas takový problém .

Rada pro ty kteří chtějí odsoudit výsledky- nejdříve si to zkuste a pak odsuzujte.

PS. Krušovice byly v první degustaci nalévány jako první a přesto jevily největší pitelnost.

Z výsledků prvního kola jsem se opravdu dlouho probíral, druhé kolo mě donutilo okamžitě napsat článek.

Pro úplnost, na zapití a zakousnutí byla připravena voda, rohlíky, v prvním kole eidam 30%, v druhém případě Mozarella 15%.

Další dvě základní kola budou následovat, pak dvě semifinále a finále, pak bude následovat pokus o zjištění pitelnosti finalistů.

Každý zkuste a pak kritizujte.

Hrochovi chutná Heineken- aneb anonymní degustace na Kulečníku u Hrocha

autor: hroch | Blok 23:58 [permalink] [reaguj]


To to trvalo...

[neděle, 15. leden 2012]

Ano, celé dva roky trvalo, než si pivovary uvědomily, že dnes už neletí až tak hláška NEPASTEROVÁNO. Ono je vlastně otázka, zda je pro pivo lepší pasterace nebo mikrofiltrace. Troufám si říci, že my pivaři bychom si byli rádi jisti jinou věcí - a sice tím, že tohle pivo bylo uvařeno na stupňovitost, tj. nebylo prohnáno mašinkou HGB.

A jsme rázem dva roky tomu nazad, kdy jsem o této problematice psal zde... A teprve letos jsem si všiml na nových zadních etiketách Pivovaru Vyškov poznámky NEŘEDĚNO VODOU, což naplňuje mou původní vizi. Než jsem však stačil napsat tento "objevný" blok, prokecnul se Roman v diskusi zde...

Nejen Vyškov však přišel na to, že informace o neředění může mít kladnou odezvu. U našich minipivovarů bych HGB samozřejmě nepředpokládal, ale etiketa z Rychnova, která uvádí opravdu množství informací z technologie Rychovského piva, obsahuje i informaci: "žádné následné ředění vodou".

Myslím, že by tato informace mohla v budoucnu být zásadní pro propagaci poctivého českého piva. Co myslíte Vy? Kdybyste našli další pivo, které se honosí touto vlastností, dejte samozřejmě vědět.

Předpokládám, že se tomuto trendu budou věnovat zejména naši giganti, kteří vytvoří ve svém portfoliu jedno pivo, které z propagačních důvodů nebudou ředit, ale šidit jinak...

autor: Chody | Blok 20:32 [permalink] [comments: 27]


Vyškovská JUBILER Amber IPA

[čtvrtek, 12. leden 2012]

Pro zvědavé ohledně složení přikládám obrázek, kde je vše popsáno, snad to bude čitelné.

A přidávám ještě jednu informaci.

Poprvé se bude Vyškov prezentovat v Táboře vlastním stánkem.

Jste vítáni a můžu slíbit, že pokud se nestane něco nepředvídatelného, tak druhá Vyškovská Amber IPA, neboli AIPA bude na čepu i v láhvi na stánku.

Tož tak ...

Vyškovská JUBILER Amber IPA

Ochutnávka pro Tomáše!!!

[neděle, 8. leden 2012]

Zdarec čtenářstvo Pivně infní ☺ !!!

Jak jsem již avizoval v diskuzi pod krásným Rostíkovým článkem: Poslední Pivní Přebor viz http://pivni.info/degustace/1009-posledni-pivni-prebor.html#comments , rozhodl jsem se, nabídnout prostory První Pivní Tramwaye na veřejnou anonymní degustačku pro čtenáře Pivního.infa, aneb: Ochutnávka pro Tomáše!

Požádal jsem Honzu Šuráně jestli by byl ochoten mi s ní pomoci a on souhlasil. Sám od sebe se mi nabídl i další člen naší PPE – Hadži, že mi piva nakoupí a tak už zůstalo jen určit datum. Vím, že jsem původně sliboval dva datumy na výběr, ale s Honzou jsme dali dohromady jen jeden: Ochutnávka pro Tomáše bude 19. ledna od 19.00 hodin v První Pivní Tramwayi!

Ochutnávka pro Tomáše proběhne dle pravidel a zvyklostí PPE. Ochutnávat – degustovat budeme deset českých světlých ležáků, které se dají koupit v běžné maloobchodní síti.

Dopředu, v již zde zmíněné diskuzi, si zamluvili místo: Sekal, Kejna, Rosťa, Fido, Regent, Dwarf a Jana. Prosím zmíněné, aby mi napsali co nejdříve na prvnipivnitramway@seznam.cz, zda-li jejich zájem ještě platí a jestli určitě přijdou. Ostatní čtenáři PI mají stále ještě šanci, že tito výše zmínění nebudou mít všichni ausgerechnet čas a tak pište taky. Z prvních náhradníků se tak můžou stát ochutnávající Tomášové ☺!!!

Míst na degustaci je včetně Honzy Šuráně pouze osm. Víc míst by sice možná asi bylo, ale zase jsme limitováni počtem skla a vůbec místem na stolech, kde máte před sebou deset vzorků a musíte mít ještě místo na papír s hodnocením… Cena Ochutnávky pro Tomáše 250,- Kč.

Tak to je zatím vše.

Těším se na vás a na vaše chuťové pohárky ☺!!!

JBS

autor: Bejček | Blok 17:14 [permalink] [comments: 2]


Je potřeba aby pivovar měl reklamní předměty za každou cenu?

[středa, 4. leden 2012]

Je potřeba aby pivovar měl reklamní předměty za každou cenu? I za takovou, že design reklamního produktu může vyvolat úsměv, nebo i opovržení. Nemyslím tim, předměty přímo nevhodné, ale předměty s pivem vůbec nesouvisejicí.

Pak se taky někdy objeví předměty kdy etiketa reklamního produktu ve spojení se specifickou vlastností daného piva může vyvolávat až odpor.

Na něco takového mě upozornil bývalý zdejši diskutér Kozousch , který dal na jiné fórum pěkně štiplavý obrázek:

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=427&start=420

Malá vysvětlivka: pachuť Tetrahopu čpící ze Svijanského Mázu někdy více někdy méně, připomíná nejen Kozouschovi, chuť šamponu, nebo mýdla. Udělat etiketu reklamního mýdla téměř shodnou se Svijanským mázem, opravdu evokuje myšlenku dalšího rozšiřování sortimentu, než aby toto darované mýdlo potěšilo.

Je potřeba aby pivovar měl reklamní předměty za každou cenu?

autor: hroch | Blok 14:55 [permalink] [comments: 31]


Zprávy z Tramu

[čtvrtek, 22. prosinec 2011]

Zdarec lidi!

Vím, že jsem se dlouho neozval, ale za to teď se ozývám se samými převratnými zprávami:

Od Nového roku tj. od 2.1.2012 se stává VAGON a CELÁ CHODBA NEKUŘÁCKOU ZÓNOU !!!

Nekuřáků zkrátka přibývá a celkem chápu jejich argumenty na to, že by sice k nám do Tramwaye rádi přišli, ale nechtějí si nechat nasmradit oblečení kouřem… Tak to zkrátka zkusíme a uvidíme.

Uděláme si v úterý 3. ledna takovou malou sanitárku vagonu a chodby tzn. že vše zbavíme nánosů kuřáckého dehtu. Stěny, vagon, palubky, stoly a lavice vše pořádně umejeme, podlahu vagonu a mozaikovou zastáfku vydrhneme, koberce vypereme, tagže to tam bude zkrátka voňavoučký a už se tam nigdy nebude nic kouřit :) !!!

Kouřit se bude smět jen na baru a v salonku.

Howg !

___

Na někdy na ledenec připravuji pro nevěřící Tomáše ochutnávku-degustaci pif tak, jak ji v prostorách První Pivní Tramwaye pořádá První Pivní Extraliga. Fčas vám o tom napíšu a gdo budete chtít, tak se můžete přihlásit a vyzkoušet si na vlastní chuťové pohárky jaké to je, gdyž před vámi stojí jedenáct světlých českých ležáků a vy je máte jen dle chuti a vůně ohodnotit :)!

Tato degustační akce je v podstatě reakce :) na různé ohlasy lidí, kteří si stále myslí, že rozeznat jednotlivá piva od sebe je hračka a nám pak lajou za to, co že jsme to zase vybrali při našich pravidelných degustacích. Pokud bude o tuto akci zájem i do budoucna, tak se nebráním ji dělat častěji pro širší pivní veřejnost…

S pozdravem

Českému pifku zdar !

Jirka Bejček Stehlíček.

autor: Chody | Blok 08:18 [permalink] [comments: 6]


Na návštěvě ve Staropramenu

[pondělí, 19. prosinec 2011]

Když jsem na pivním infu objevil chystaný Den otevřených dveří, který se měl konat o poslední adventní neděli, dlouho jsem neváhal - stačilo se zaregistrovat a během chvíle jsem věděl o přesném času prohlídky. Vzpomínám si, že jsem pivovar Staropramen zevnitř (nepočítám v to pivovarskou restauraci Na verandách) naposledy navštívil 16.12. 1992 při podobné příležitosti. Škoda, že jsem tehdy nefotil, srovnání obou prohlídkových tras by jistě bylo zajímavé. Dnes ve Staropramenu používají moderní technologii, od nové varny po branická "cékáčka", kam se návštěvníci nevodí (a ono asi není o moc stát). Zbývalo vyřešit problém, co s historickou varnou a přilehlými prostory. A nové návštěvnické centrum bylo na světě, s velkou slávou a do světa vytrubovanými vynaloženými náklady ve výši cca 31 "míčů v českých", se otevřelo letos v létě. Z prostor staré varny a podvarní vznikl malý prohlídkový okruh, náměstíčko a stylový bar, kde návštěvníci mohou na závěr exkurze popít z poněkud fádní nabídky smíchovské velkovýrobny. Zařízení baru hodnotím velmi dobře, spojení historických reklam, replik stolů a židlí, ale i moderny v podobě řešení stěn či designu výčepních stolic se prostě povedlo. Rovněž ručně vyráběné pivní sklo nadchne. Za výrazný zápor považuji absenci nealko nápojů (studených i teplých, dokonce chybělo i nealko pivo), takže mladší návštěvníci musí sedět nasucho.

Teď k exkurzi samotné. Přijde mi, že mezi sebou velké koncerny soutěží o to, kdo je nejmodernější, kdo je nejvíc in a cool. Tady ve Staropramenu tvrdí, že starý okruh byl moc dlouhý, únavný apod. Zato nová trasa je odlidštěná, turisty vede hlas z automatu a světla, která se rozsvěcují a zhasínají tak, abyste byli nasměrováni na určitý podnět, asi jako slepice v drůbežárně, když se po nich něco chce. Promlouvá k vám i duch pana starého Paspy, řvou na vás z reproduktorů zvuky jak z multikina, nespočet rozsvícených obrazovek na vás prostě cosi chrlí. Zajímavá byla z mého pohledu stará laboratoř, ukázka stáčecí linky a pivovarská nákladní tatrovka. Osazení staré varny "hightechaudiovideo" vybavením nepovažuji za vkusné. Mimochodem, když už se chlubím, jaký balík jsem do úprav vložil, měl bych také důsledně kontrolovat kvalitu provedené práce. Některé detaily působí přinejmenším odfláknutě, zkuste si zblízka prohlédnout obě scezovací korýtka (to druhé bude pravděpodobně atrapa). Celkově vzato, když porovnám podobné moderní trasy, namátkou Velké Popovice, Prazdroj, Gambrinus, opravdu mi se Staropramenem splývají. Jeden napodobuje druhého, nikdo není svůj, výrazně svůj. Já se ptám, proč? Vám se tyto exkurze líbí? Co já bych dal za klasickou prohlídku, procházku pivovarem, jakou jsem podniknul před devatenácti lety. Zavítat taky na spilku, do sklepa, na filtraci a stáčírnu, jít několikrát přes pivovarský dvůr a na závěr ochutnat z tanku natočené výborné pivo, třeba v zasedací místnosti akcionářů, jak tomu bylo tehdy.

Aspoň že ty vzpomínky zůstaly. A taky vůně díla linoucí se z varny přes Smíchov, podle směru větru dál do Podskalí nebo Podolí či na Pankrác, tu naštěstí stále ještě je.

Poznámka na závěr - pokud se chystáte navštívit poslední funkční pražský průmyslový pivovar, vězte, že vchod je z ulice Pivovarské, čili z boku. Běžná cena vstupenky činí 199 Kč na osobu za zhruba 35-ti minutový okruh. V baru pod náměstíčkem lze posedět i bez nutnosti projít návštěvnickou trasu, dále je tam možnost zakoupit si propagační a upomínkové předměty.

Fotky naleznete ve fotogalerii zde

Na návštěvě ve Staropramenu

Online obchody s pivem 2

[čtvrtek, 8. prosinec 2011]

V prvnim svym článku zde na blogu jsem se Vám snažil přiblížit možnost nákupu netradičního piva na internetu (první článek zde), jelikož jsem od tý doby našel pár dalších obchodů, podělím se s Váma o ně!

1) http://www.metrpiva.cz/ Jedná ze o nově otevřený online obchod známe Pivoňky z HK, nabízí zajímavý sortiment z různých pivních zemí, takže FUNGUJE dobře a já obchodu můžu jedině přát hodně štěstí do budoucna.

2) http://www.pivnimarket.eu/ Dříve obchod se slušným výběrem piva, teď již zřejmě mrtvý ocbhod, nebo někdo v poslední době dostal objednávku?

3) http://www.exclusivebeer.cz/ Mnou neozkoušený obchod , který se zaměřuje zřejmě hlavně na prodej pivních košů, ale vypadá to, že se jde poptat i po lahváčích...

4) obchod.svet-piva.cz Další mnou ještě neozkoušený obchod, která má široký sortiment a zajímavá česká piva.

Další obchody, které doporučovali uživatelé v minulém článku:

http://napoje.talpress.cz/

http://www.pivniarchiv.cz/

Nakonec i jako v minulém článku Vás prosím, pokud víte o nějakém dalším obchodě, podělte se o něj

P.S.: Ještě visí ve vzduchu otevření online obchodu od jedné známe pivotéky v Praze, ale vypadá to, že se zatím koncepce obchodu dolaďuje, protože to jsem zaslechl už v Plzni na SVS...


Je libo vyjímečných druhů piva?

[středa, 7. prosinec 2011]

Hromadné nakupování slev nás zasáhlo jako blesk z čistého nebe. Lákavé nabídky na ubytování či pohostinství jsou někdy těžko odolatelné. Nevím jak Vy, ale já si pak připadám jako méněcenný host, i když v jediném případě, kdy jsem využil služeb Slevomatu na konzumaci v restauraci mi to ochotný personál nedal znát.

Akce na slevových portálech by měly podpořit marketing firem a upozornit zákazníky na restauraci - tedy jednou dvakrát a dost. A přesně to byl případ akce v plzeňském Grollovi, kde jsme si pochutnali na šesti pivech a domácích brambůrcích za 69,- Kč. Nechápu ovšem restaurace, které nabízí slevy prakticky pořád. Asi nejsou schopné nalákat zákazníky na standardní služby, ale pak musejí nutně prodělávat nebo nenabízí deklarovanou slevu či kvalitu.

Na slevowebech můžete narazit i na zboží, které není jen zlevněné, ale i zajímavé. Já jsem takhle nakoupil polotmavý speciál k dvacetiletému výročí novodobého humpoleckého pivovaru Bernard 20% s Veselou hlavou, který by jinak než přes objednávkovou službu pivovaru a Slevomat neměl být distribuován. Potud dobré...

Dnes jsem narazil na nabídku, která by se s trochou fantazie dala nazvat pivní lichvou. Na zapakatel.cz byla sleva v Praze: Balíček pivních speciálů od 419 Kč! Výjimečné druhy piva! Název zní báječně, co se asi pod ním skrývá? 8 a 12 kousků pivních delikates z nejrůznějších koutů země! Dva exkluzivní dárkové balíčky! Ovocné, hořké a netradiční chutě! Ideální dárek pro milovníky piva!!! A tak nic pro mě, to bude zase nějaká cizina. Ale čtěme dále.

Dárkový balíček osmi piv za 419 Kč místo 700 Kč, nebo dvanácti piv za 599 Kč místo 1000 Kč! To vše díky obchodu ExclusiveBeer. To je docela zajímavá sleva, co říkáte? Co však oba balíčky vlastně obsahují?

Dárkové balení Pivař v sadu: Obsahuje 8 lahví piva: Černá hora Modrá Luna, Skalák malina, Opat třešeň, Opat čokoládový, Limetkové pivo, Třešňové pivo, Zázvorové pivo, Karamelové pivo PORTER a také něco k zakousnutí: arašídy, mandle a buráky

Dárkové balení Pivní GURU: Obsahuje 12 lahví piva: Polička Záviš, Kocour 12 tmavé, Kocour 12, Nakouřený švihák, Nová Paka Granát, Herold, Klostermann, Chotěboř premium, Primátor diamant, Janáček extra, Březnák tmavý, Rohazec skalák. Balíček dále obsahuje buráky, mandle a arašídy

Tak to je tedy trefa do černého. Pár piv a oříšků zabalených v celofánu. To jim asi lidi utrhali ruce :) Zvláště Pražané, kteří si balíček mohou vyzvednout osobně a nemusí platit poštovné. A tak ne, ani oni o tuto báječnou slevu neměli moc zájem. Z celkového počtu 200+200 voucherů se prodalo 11 ks! To je napováženou, snahu skoro nikdo neocenil.

Docela by mě zajímalo, kolik balíčků prodá ExclusiveBeer za plnou cenu. Tohle je skoro jako, když Venca Fialů prodával lístky na tramvaj po Plzni...

Kdo by přeci jen chtěl takový balíček, ať mi napíše a já mu ho sestavím a určitě za lepší cenu. Akorát mu nedokážu dodat Rohazec :)

Je libo vyjímečných druhů piva?

autor: Chody | Blok 20:14 [permalink] [comments: 7]


Silvestr v Černokosteleckém pivováru

[středa, 7. prosinec 2011]

Tradiční Silvestr v Černokosteleckém pivováru, množství piv, jídel, kapely, projekce, netradiční soutěže v původních prostorech pivováru, ohňostroj a další vychytávky. Více na www.pivovarkostelec.cz

Silvestr v Černokosteleckém pivováru

autor: Kostelec | Blok 10:19 [permalink] [reaguj]


Chutnají vám mletí brouci? Mně ne!

[pátek, 2. prosinec 2011]

Proč se vás ptám? Protože právě pivo s mletými brouky nám KBT nabídlo a dnes má svou oficiální premiéru. Ano, píši o Čertovském speciálu z varen Jihlavského pivovaru.

Copak o něm píší sami mágové z KBT? „Čertovský speciál je charakteristický temně červenou barvou, způsobenou přidáním čistě přírodního výtažku z červených hroznů“.

A copak píší na víčku? Zde je složení: ječný slad, chmelové produkty, upravený chmel, voda, karamelový slad a barva č. 0120. Nevím, co si představit pod pojmem barva č. 0120, ale pokud si pod tímto představím barvivo E120, pak se dočtu následující.

Barvivo E120: Červené barvivo, vyráběné z vysušených těl hmyzu. Karmín je barvivo získané z košenily. U citlivých jedinců, může způsobit alergické reakce a u dětí hyperaktivitu.

A co je to košenila? Košenila neboli karmínové barvivo se získává ze sušených těl samiček červce nopálového.

Takže, pokud tomu rozumím správně, čistě přírodní výtažek z červených hroznů se v podání KBT rovná čistě sušeným tělům brouků!

Není to náhodou informace vhodná pro ČOI? Neměla by o tom NOVA informovat své diváky? A vůbec, měli bychom takové pivo pít? Já ne!

PS: Tedy dal jsem si jedno pivo, jeho ulpívající drsná hořkost mi nesedla a po prohlédnutí víčka ze sudu jsem ztratil chuť na další objednávku.

Chutnají vám mletí brouci? Mně ne!

autor: VozechV | Blok 11:54 [permalink] [comments: 31]


Výsledky Pohádkového piva 2012

[pondělí, 28. listopad 2011]

Čtvrtého ročníku soutěžní degustace Pohádkové pivo 2012 se účastnilo 30 pivovarů z Čech, Moravy, Slovenska a Bavorska. Celkem bylo hodnoceno 101 druhů piv.

Pivo hodnotilo celkem 6 sedmičlenných (5 odborníků + 2 pivaři z řad veřejnosti). Každý oceněný pivovar dostal od sv. Mikuláše a čertíka Bertíka diplom a keramický pivní korbel s uvedením místa a kategorie.

Akce začala v sobotu ráno nejmenší pivovarskou burzou, pak byla ochutnávka 20 druhů bavorských piv, vlastní degustace, vyhodnocení a milulášká zábava s tombolou (mj. všechna soutěžní piva v litrových či dvoulitrových obalech). Zábava končila ve 3 hodiny ráno. Druhý den ráno pak vše zakončila prohlídka pivovarského muzea.

Akce byla od všech hostů, soutěžících, porot i náhodných příhozích hodnocena na výtečnou.

S pozdravem Dej Bůh štěstí!

Výsledky degustace Pohádkové pivo 2012:

Světlá piva

1) Harrach 12 - Malostránský pivovar Velké Meziříčí

2) S.P. 12 - Pegas Brno

3) Světlý ležák 12 - Kozlíček Horní Dubenky

4) Ležák Starosty Pavla - U Kozlíků Kladno

5) Prokop 11 - Zámecký pivovar Chyše

6) Stočeská 11 - U Stočesů Rokycany

Tmavá piva

1) Františka 13 - Pivovar Padochov

2) Černý Havíř 12 - U Kozlíků Kladno

3) Gradl (čubčí vzdech) 13 - Belveder Železná Ruda

4) Prokop 12 - Zámecký pivovar Chyše

5) Richard 12 - Richard Brno

6) Harrach 12 - Malostránský pivovar Velké Meziříčí

Polotmavá piva

1) Permon 12 - Permon Sokolov

2) Kvasslav 13 - Bravůr Loučná

3) Zikmund 13 - Radniční pivovar Jihlava

4) Julius - Pivovar Padochov

5) Qásek 13 - Biovar Ostrava

6) Belgrad 11 - Belveder Železná Ruda

Pšeničná piva

1) Písař 12 - Purkmistr Plzeň

2) Hospodář 11 - Modrá hvězda Dobřany

3) Belgický Witbier 12 - Hastrman Velký Rybník

4) Harrach 12 - Malostránský pivovar Velké Meziříčí

5) Pšenice 12 - Valášek Vsetín

6-7) Staročeské bílé pivo 12 - Hastrman Velký Rybník

6-7) Aegidi Weisse 12 - Drachselsried

Svrchně kvašená piva

1) IPA 12 - Joe's Garage Brewery

2) Amber Ale 14 - Radniční pivovar Jihlava

3) Pale Ale 15 - Kozlíček Horní Dubenky

4-5) India Pale Ale 14 - Hastrman Velký Rybník

4-5) Ale 14 - Valášek Vsetín

6) Pale Ale 15 - Pivovarský dvůr Zvíkov

Speciální piva

1) Ranklsepp 16 - Pivovar Kvilda

2) Svatomartinské 15 - Biovar Ostrava

3) Medové 15 - Richard Brno

4) Mazlíček 18 - U Kozlíků Kladno

5) Speciál Gold 16 - Pegas Brno

6) Valášek 14 - Valášek Vsetín

autor: Belveder | Blok 07:11 [permalink] [reaguj]


Jdeme na jedno?

[pondělí, 21. listopad 2011]

Státní okresní archiv Karviná ve spolupráci s Černokosteleckým pivovarem pořádá výstavu Z historie karvinského pivovarství. Ve čtvrtek 24/11 od 17.00 slavnostní vernisáž a výstava potrvá téměř do léta. Více na stránkách karvinského archivu či Černokosteleckého pivovaru.

Jdeme na jedno?

autor: Kostelec | Blok 15:07 [permalink] [reaguj]


Podkováň fest U Grobiána 2011

[sobota, 19. listopad 2011]

1. ročník Podkováň festu U Grobiána v Kokořínském dole se povedl. I když počasí a inverze neudělali nejlepší kulisu, slavnost piva se povedla na výtečnou. Pořadatel a organizátor, majitel restaurace u Grobiána udělal pro úspěch akce vše.

Také se akce vydařila a navštívilo ji mnoho lidí. Pivo teklo proudem. Vyhřívaný stan praskal ve švech. Návštěvníci se bavili jak muzikou tak soutěžemi. Vše, co za pořadatele slíbil Tomáš Masarik, bylo supr. Taky jemu hlavně největší dík. Zde se ukázalo, že pokud se něco dělá jak má, může být pivní festival i 17. listopadu.

Takže Děkuji za spokojené pivovary i za spokojené návštěvníky. Rád se opět akcí od tohoto pořadatele budu účastnit jak za pivovar tak i jako návštěvník. Jinak mezi námi U Grobiána mají supr Moravského brabce s bramborovým knedlíčkem. Já tam zase na něj co nejdříve zajdu.

Dej bůh štěstí.

Podkováň fest U Grobiána 2011

autor: Mraz7 | Blok 18:28 [permalink] [comments: 2]


Pohádkové pivo 2012

[sobota, 19. listopad 2011]

V sobotu 26. listopadu se v Horském hotelu Belveder v Železné Rudě koná 4. ročník soutěže o nejlepší Pohádkové pivo 2012

Celá akce bude letos pestřejší o sběratelskou burzu, která bude v jídelně hotelu v sobotu od 8 hodin do 11 hodin dopoledne.

V neděli dopoledne od 10 hodin bude pro zájemce oteveřené pivovarské muzeum a strašidelná knajpa na hotelu GRADL s odborným výkladem.

Soutěžící piva bude hodnotit celkem 5 komisí sestavených z 5 odborníků a 2 laiků.

Po celou dobu soutěže bude možnost ochutnat pravou šumavskou zabijačku.

Mezi účastníky budou i velice zajímaví hosté a dá se napsat špičkoví odborníci ve znalosti výroby piva v malých pivovarech i ve znalosti výstavby těchto pivovarů.

Vzhledem k tomu, že asi jako jediní v celé ČR nepožadujeme zaplatit za přihlášené vzorky, můžete ve večerní tombole vyhrát různé propagační materiály, které dodají zúčastněné pivovary.

Dej Bůh štěstí!

Strnadovi - Železná Ruda - Horský hotel a pivovar Belveder

Pohádkové pivo 2012

autor: Belveder | Blok 13:37 [permalink] [comments: 1]


Dopis malým pivovarům od pořadatelů Dočesné

[pondělí, 31. říjen 2011]

Dobrý den,

Ráda bych Vás oslovila v souvislosti s tradiční akcí, která se pořádá již 55 let, a to s Žateckou Dočesnou.

S ročníkem 2012 se chystají velké změny z hlediska pořadatelského. Vedle hlavní, rockové a historické scény přibude i samostatná scéna věnovaná country, jazzu a folku. Bude se nově nacházet na náměstí Prokopa Velkého před Chmelovým majákem, který je vyhledávanou turistickou atrakcí Žatecka.

Celé náměstíčko poté bude obsazeno menšími pivovary a jen několika drobnými stánky s občerstvením (cca 40 prodejních ploch). Naší představou je vytvořit příjemný prostor k ochutnávání nových značek piv, a proto bychom v rámci tohoto požadavku preferovali prodej piva po třetinkách.

Vzhledem k tomu, že se jedná o první zkušební ročník, byli bychom rádi, kdybyste nám napsali Váš názor – je možné přijet s vlastním stánkem o maximálních rozměrech 3x3 metry, nebo je v jednání řešení, kdy Městské divadlo Žatec zajistí cca 40 stejných stánků, které se jednotlivými pivovary pouze obsadí.

V současné době zároveň jednáme s Českomoravským svazem minipivovarů, přičemž náš návrh bude přednesen na valné hromadě 11.11.2011.

Žijeme v době, kdy se za všechno platí, proto i Vás bude jistě zajímat – co za to. Za pronájem plochy 3x3 metry na náměstí Prokopa Velkého se bude pivovarům účtovat 4 000-, V ceně pronájmu za oba dva dny je přívod elektřiny a přístup k externímu zdroji vody, které je umístěno poblíž.

Budeme velmi rádi, když naši nabídku shledáte jako zajímavou a následně uzavřeme spolupráci. Vzhledem ke každoroční vysoké účasti návštěvníků (okolo 50 000)a oblíbenosti Dočesné, jakožto největší akci věnované oslavám piva a chmele v České republice, je účast jistě skvělou možností, jak propagovat Vaše pivo a pivovar a zaujmout tak další a další zákazníky. Dvoudenních oslav Dočesné se každoročně účastní nejen „Žatečáci“, ale i příznivci zlatavého moku z celé republiky i ze zahraničí.

Pro ilustraci atmosféry na akci je možné navštívit stránky www.docesna.cz

V případě Vašeho zájmu mě kontaktujte nejlépe do konce listopadu 2011.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Mgr. Veronika Kavčaková

autor: Pavel R. | Blok 19:34 [permalink] [comments: 16]


Cyklochlest 2011

[čtvrtek, 27. říjen 2011]

Podobně jako loni jsem se rozhodl strávit letošní dovolenou na kole objížděním pivovarů. Letos se zvolila trasa Jihlava – Humpolec – Kácov – Havlíčkův Brod – Chotěboř – Hlinsko – Polička – Svitavy – Černá Hora – Sentice – Brno. Výlet jsem neoficiálně zahájil již 30. srpna, kdy jsem si večer zašel do Malostránského pivovaru ve Velkém Meziříčí na pár pivek. Zrovna byl na čepu 14° American Pale Ale a jednoduše jsem neodolal. Vůně malin a lesních jahod, navíc velice pitelné.

Druhý den jsem měl po posledních přípravách a dobrém obědě sraz s kolegou. Ve 13 hodin jsme vyrazili, první část cesty byla stejná jako loni. Pouze cíl se nepatrně lišil, minule to byl Ježek , dnes Radniční minipivovar . Kamarád však o jeho existenci neměl vůbec ponětí, takže to pro něho bylo příjemné překvapení. Tento nový podnik navštěvuju docela často, protože na konci týdne cestou z práce přestupuju v Jihlavě a jednoduše jedu domů až posledním autobusem. Zaparkovali jsme tedy kola na náměstí a usedáme na zahrádce, světlý 12° ležák Ignác a polotmavý 13° ležák Zikmund si po prvních 40 km zasloužíme.

Foto
Ležáky - stojáky v jihlavském minipivovaru

Ještě na chvíli sestoupíme dolů do minipivovaru a pak odjíždíme přes Hybrálec a Větrný Jeníkov do Humpolce . V humpoleckém pivovaru vařím už tři roky, takže kamarád dostává spoustu informací a dostane se i tam, kam se normální smrtelník při běžné prohlídce nepodívá. Po exkurzi ještě jdeme na pár piv a večeři do jedné zdejší restaurace.

Foto

VK, RP a MP v Humpolci

Další den po snídani časně ráno vyrážíme na severozápad podle dálnice, přejíždíme dvakrát přehradu Želivka, poprvé po dvoupatrovém vojslavickém mostě, podruhé po mostě u Bernartic. Cestou se zastavíme ještě ve Zruči nad Sázavou na místním hezkém neogotickém zámku s hezkou gotickou zříceninou hradu. Odtud je to do Kácova kousek, po příjezdu si dáváme oběd v pivovarské hospodě. Kácovský pivovar jsem navštívil v roce 2006 ještě jako student, od té doby se ale mnoho změnilo. Asi tou nejpříjemnější změnou je skutečnost, že se sládkem stal můj spolužák Pepík z vysoké školy. Exkurze tedy nebude jak doufám problém a vytáčím číslo. Nemýlím se… Pivovar prolezeme od sladové půdy, přes laboratoř až po sklepy. Dnešní varnu původem ze Švýcarska tvoří vystěračko-rmuťáko-mladinová pánev a scezovací káď, v té staré, která je nyní v minipivovaru Tambor, se vystíralo do kádě. Nová varna je samozřejmě mnohem větší :), stejně tak i spilka. Zůstalo jen pár kádí, které se dnes používají na kvasnice, a velká dřevěná spílací káď, nyní zevnitř potažená nerezí :). Sklep se přestěhoval a rozdělil na dvě části, novinkou je samozřejmě i nedávno spuštěná plnicí linka na lahváče a vším, co k ní patří. Po prohlídce odcházíme zpět do pivovarské hospody, kde vzpomínáme na studentské časy. Tento den však na spilce a v hospodě natáčí televize se Šůsou a Tesaříkem z Yo Yo Bandu pořad „Česko s pěnou“ a občas nás napomenou, že vzpomínáme příliš hlasitě. Tyto filmaře jsem už jednou potkal, bylo to u nás na varně. Natáčeli si mě, jak odpichuju várku v mladince, takže jsu pivovarská filmová hvězda. Pijeme 10° a 12° kvasnicovou až do zavíračky a v noci zakempíme přímo pod pivovarem na břehu Sázavy.

Foto

VK, RP a MP v jedné nádobě v Kácově

Ráno se nám nechce jet stejnou cestou zpět a tak volíme vlak, vystupujeme na konečné, v Ledči nad Sázavou. Odtud jedeme po okreskách do Havlíčkova Brodu, mimo jiné i přes Veselý Žďár, který je navěky zvěčněn v outru písně Kino Zdar od Tří Sester díky Přemkovi Podlahovi a místní občance Emilii Bezouškové. (Doručuju na kolena kalhot našít kapsy a vkládat do nich molitan, práce na kolenou se pak mnohem usnadní…) V Brodě si po krátkém hledání pivovaru dáváme oběd a nějaké pivo v pivovarském hostinci Rebel. Konkrétně 10°, 11° světlou a 12° tmavou. V pivovaru bohužel nikoho neznám a nikdo není objednán, takže by prohlídka vyšla na 250 korun na každého. Udělám si tedy aspoň pár fotek přes závoru na vrátnici a kamarád si kupuje nový cyklodres Rebel, který si hned obléká. Konečně už mi nezávidí ten můj humpolecký :).

Foto

Rebel od vrátnice

Další plánovanou zastávkou je Chotěboř , ale ještě před ní bychom rádi osvěžili svoje těla tentokrát zvenku v nějakém rybníku. Rybník Cihlář na kraji města u výpadovky se však bagruje, takže volíme Svinský rybník před Chotěboří, i když je obklíčen stádem krav za elektrickým ohradníkem. Jeden elektrický šok do zad docela jde, když jsme ten ohradník díky kravám přelézali cestou tam a zpět celkem šestkrát… V chotěbořském pivovaru opět žádná exkurze, protože je pátek odpoledne. I zde jsem již jednou byl, při slavnostním otevření. Za tu dobu zde přibyla taky linka na lahváče. Ptáme se mladé dívčiny z prodejny, kterou hospodu by nám doporučila. Odpověď: Chotěboř se točí skoro všude. No, slečna evidentně pivo moc často nepije… Na náměstí tedy volíme hospodu se zahrádkou, která se nazývá Bene Non Stop Herna, ten název nás měl trknout, že sem nemáme lézt. Světlá 12° i 10° pořádně zprasené, je to prostě non-stop, na sanitaci není čas. K večerním buřtům s petkou Kozla si ještě kupuju Chotěboř Polo, kterou jsem ještě nepil. Večer u ohýnka kamarád po ochutnání konečně uznává, že Chotěboř je opravdu dobré pivo.

Foto

Chotěboř

Ráno míříme přes Trhovou Kamenici a Rváčov za Rychtářem do Hlinska . Je sobota, prohlídka teda nebude. V prodejně mají ale velmi hezký cyklodres, po kterém oba dva zatoužíme, ale nakonec odjedeme bez něj do restaurace Rychtářka na náměstí, která je nám doporučena paní z prodejny. Zde si dáváme světlé ležáky 10°, 11° a 13°, která zbyla z nedávných pivních slavností, a pozorujeme svatebčany před radnicí. 13° mi teda chutnala asi nejvíc.

Foto

Rychtář od vrátnice

Následuje Polička , zde rovněž vytáčím číslo. Mladší spolužák za nedlouho přijíždí na kole a prohlídka může začít. Budova pivovaru pochází z druhé poloviny 19. století a má velice nevzhlednou přístavbu varny ve stylu socialistického realismu. Venku mě velice zaujaly jakési sprchové chladiče umístěné na střeše, jak jsem se dozvěděl, jde o chlazení ke kompresorům. Zdejší dvounádobová varna pomaličku začíná s automatizací, betonové kádě se budou bourat a nahrazovat nerezovými a tanky se už za nerezové začaly vyměňovat. 50% sladu pochází z „naší“ rajhradské humnové sladovny a při chmelovaru se nepoužívá extrakt, ale pouze granule. Ve sklepě ochutnáváme z tanků 12° Záviše a tmavou 13° Elišku. Elišku jsem ještě neměl, takže to bylo pro mě příjemné překvapení, 12° filtrovaný Záviš je perfektní, ale nefiltrák je super-perfektní. Na náměstí si v hotelu Pivovar k obědu dáváme tmavou 10°, světlou 11° Otakara a jedno řezané.

Foto

Polička od vrátnice

Další zastávka nám dá pořádně zabrat, půjde totiž o punkový koncert v Květné, kde má mít můj kamarád cyklopankáč bude hrát na bicí. Vymetám sice metalové koncerty, ale jeho kapelu si vždy rád poslechnu. Na čepu samozřejmě Otakárek za 17 korun, takže mazec. Poslední kapely si nepamatuju a probudil jsem se asi v 10 ve spacáku na pódiu… S malou kočkou odjíždíme do nového Pivovárku Na Kopečku ve Svitavách. Výborný guláš jsem zapil světlou 12°, polotmavou 11° a jedním kafem, asi se sem ještě někdy vrátím, tentokrát v lepším stavu. Ze Svitav vyrážíme na jih, po krátkém doplňujícím spánku kdesi u lesa v Baníně a osvěžení v přehradě u Křetína, zakempujeme kousek za Kunštátem. Večeři zapíjím petkou Starobrna 11°, je to ještě větší humáč než točené.

Foto

Svitavská varnička

Ráno odjíždíme přes Lysice do Černé Hory , máme radost, protože nám na vrátnici sdělili, že exkurze bude pravděpodobně za hodinu a můžeme se k ní připojit. Zatím jsem zašel do obchodu na snídaní a udělal jsem pár fotek. Bohužel, nakonec se prohlídky nekonaly, a tak odcházíme do Centra Sladovna a ochutnáváme 12° pšeničného Velena, 12° tmavého Granáta, 12° světlého Kamelota a 11° nefiltrovaného Pátera. V pivovarské prodejně si ještě zakoupíme Pivovarský rum, který se vyrábí z lihu získaného při výrobě nealka pomocí vakuové destilace. Následuje cesta přes Unín a Drásov do čebínské hospody Čebínka na guláš, na čepu je ovšem pouze G, takže si dáváme žlutou limonádu. Do Sentic je to však už jenom kousek. V minipivovárku v č. 13 se prohlídky nekonají, je nám však doporučena hospoda v č. 59 s točeným sentickým pivem. Restaurace však má bohužel dnes zavřeno. Nezbývá nám tedy nic jiného, než si koupit jednu petku. Sentické pivo mi vždy chutnalo, občas si ho kupuju ve Velké Biteši na náměstí v cukrárně, a chutná mi i tentokrát. Po petce odjíždíme kolem přehrady do Brna, v plánu byl sice ještě Žebětín , ale díky dešti snad spolu s ostatními brněnskými minipivovary někdy příště.

Foto

Černá Hora od vrátnice

Výlet jsem opět symbolicky zakončil v hotelu Jelinkova vila ve Velkém Meziříčí u piva Harrach. K nedávno ochutnanému American Pale Ale jsem ještě přidal chutný Vídeňský ležák. Na příští ročník už mám trasu naplánovanou, bude na ní něco přes dvacítku moravských a slezských pivovarů. Tak tedy, DEJ BŮH ŠTĚSTÍ!

Cyklochlest 2011

autor: Džordž | Blok 13:57 [permalink] [comments: 2]


Tambor bude investovat do sklepa a sportu

[pátek, 21. říjen 2011]

Prodej piva TAMBOR, zejména ve dvorských hostincích, rok do roku stoupá, což vede místní pivovar k rozhodnutí, že je potřeba razantně zvětšit kapacitu ležáckého sklepa, aby nedocházelo k tomu, že v období léta je již tradičně pivovar minimálně na týden nebo deset dní “vypit”. Prodej piva v lahvích se úplně přes léto zastaví a piva bývá málo i do sudů!

Řešení je jediné a to investovat do rozšíření pivovaru. Do konce února 2012 ležácký sklep pivovaru TAMBOR naroste o 100%, tzn. na cca 1000 hl.

Komu zachutnalo místní pivo a kdo se je oblíbil? Jsou to zejména fandové různých sportovních oddílů či spolků bez rozdílu věku a pohlaví. A ty je potřeba odměnit za jejich přístup k “novému pivu na pivním trhu“ ve městě a okolí. Nejlepší odměnou jim může být, když pivovar aktivně podpoří sportovní oddíl, který mají oni tak rádi a značnou část svého volného času mu věnují. Lokální sport, lokální pivo a lokální fandové to patří a bude patřit k sobě.

Pivovar Tambor se tak stává novým generálním sponzorem královédvorského hokeje.

Logo

Co k tomu říká Majitel pivovaru Tambor Nasik Kiriakovský?

Za klinickou smrt označil nový generální sponzor královédvorského hokeje situaci v místním klubu. Před lety novou éru pod hlavičkou HC v oddíle zakládal, nyní se pod jménem svého pivovaru vrátil, aby hokeji pomohl v době nejhorší.

Vracíte se do klubu po několika letech. Jak vnímáte jeho situaci a s čím přicházíte?

Na opětovném příchodu jsem se domluvil s Martinem Lelkou, jenž se ve Dvoře o mužstvo dospělých stará. Nastínil mi situaci, která nebyla před sezonou vůbec jednoduchá. Hrozilo dokonce, že by mužský hokej ve městě skončil, což jsem nemohl dopustit.

K čemu lze situaci ve dvorském klubu přirovnat?

To je jednoduché. Pokud se třeba Vrchlabí po skončení první ligy muselo odrazit od píky a začít znovu budovat nový tým, tak my jsme také doslova na bodu nula. Skončila spousta hráčů, klub neměl finanční prostředky a je na nás, abychom pozici místního HC vrátili tam, kam patří.

V leckterém klubu přijde nový partner a vydrží třeba jen jednu, dvě sezony. Mohou se příznivci něčeho podobného obávat ve vašem případě?

Dohodli jsme se, že do hokeje vstupuji na pět let s tím, že poté se budeme bavit dál.

O vás je známo, že sport jako takový rád podporujete. Rozhodoval jste se dlouho, zda půjdete znovu i do hokeje?

To nebylo třeba. Z mého pohledu jde hlavně o to „Dvoráctví“. Navíc chci nějak vrátit podporu těm, kdo pijí naše pivo a těší mě, že právě oni nejvíc vděčí tomuto kroku. Třetím důvodem je fakt, že kultura a sport do Dvora Králové patří a pokud se nedokáže město samo postarat o sportovní dění, je třeba mu v tom pomoci.

Jak vůbec vnímáte postoj města ke sportu. Myslíte, že je dostačující a na úrovni?

To si samozřejmě nemyslím. Chceme s městem intenzivně jednat a nenechat sport v této rovině. Podmínky pro zajištění sportu jsou ve Dvoře tragické.

Prozradíte fanouškům i sportovní cíle?

Nejprve chceme klub stabilizovat, aby fungoval. Mě hlavně těší, že zde dostávají příležitost odchovanci, což v jiných klubech zvykem není.

Jistě budete hledat i cestu k fanouškům. Plánujete nějaký krok hned v prvním domácím utkání?

V neděli proti Nové Pace tým premiérově nastoupí v nových dresech. Fanoušků si velice vážíme a rádi bychom je pozvali do hlediště. Členové fanclubu, co chodí fandit do kotle, se mohou v neděli těšit na dárek, který neprozradím, ale rozhodně jim udělá radost.

Co říci závěrem? Snad jen to, že přejeme královédvorskému hokeji hodně vstřelených gólů a vítězství za vítězstvím a pivovaru Tambor, aby si zachoval kvalitu a hlavně chuť jeho piv.

Trefu do černého potvrzují i následující slova jednoho dvorského hokejového fanouška: "Jako fanoušek dvorského hokeje vám musím poděkovat, že jste nenechal hokej ve Dvoře zaniknout a vzal jste si klub pod křídla. Věřím, že jste neudělal špatně a nějakou tu sezonu nějakým způsobem zaštítíte. Teď se již v restauraci nebudu rozmýšlet jaké pivo si mám dát, teď už si budu dávat jen Tambora a věřím, že nebudu jediný, kdo takhle bude přemýšlet, že každým vypitým pivem taky trochu pomůžu místnímu HC Tambor D.K.n.L.. Jinak Vaše pivo mi chutná a teď bude ještě víc! Takže sportu zdar a dvorskému hokeji zvlášť..."

Zdroje: Krkonošský deník a Pivovar Tambor

autor: pi | Blok 10:44 [permalink] [reaguj]


«« « Strana 13 z 28 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI