Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivní blok

Pivní blokZavíračky

[neděle, 25. leden 2009]

Včera jsem byl, jako ostatně každý víkend ve svojí oblíbené (a taky nejbližší) hospodě. Jelikož byla sobota, na ceduli stálo "Otevíraci doba SO 16:00 - 24:00" a ve 22:45 bylo v lokále cca. 20 lidí, což je sportovní terminologií "takřka vyprodáno", tak jsem byl, už poněkolikáté, vyveden z omylu a přesvědčil se, že cedule je pouhým cárem papíru, co nemá vůbec význam. Je tam zřejmě jenom aby se neřeklo. Úderem jedenácté, se začalo kasírovat a od té doby už se nečepovalo pivo. A že by člověk do půlnoci stihnul dvě i víc piv.

Ptal jsem se sám sebe, proč teda tu ceduli nezmění a nenapíše tam jednoduše, že je otevřeno do jedenácti? Nikdo by to pak neřešil. Přijde mi ale nefér vůči lidem, že jsou vlastně klamáni. Už se kolikrát stalo, že přišel do hospody člověk v jedenáct hodin, ale byl vykázán se slovy "Už zavíráme".

V podstatě mi na tom vadí jenom to, že se cedule neshoduje s praxí, někomu to příde možná jako malichernost, ale mě ne. Co když půjdu nakoupit v osm hodin večer a mezi dveřma mi řeknou, že už zavírají. Otvírací doba by se měla dodržovat.

Kamarád měl zajímavej nápad, že by v hospodách místo zavíračky mohli mít ceduli "Poslední pivo - Xtá hodina" a člověk by ho moh v klidu dopít.

Mně přijde divný, vyhazovat si plnou hospodu hodinu před zavíračkou, když by z toho mohlo ještě něco kápnout. Je to tak jenom u nás, nebo jste se s tim setkali i jinde?

autor: Michal | Blok 01:31 [permalink] [comments: 15]


Útok pokračuje

[sobota, 24. leden 2009]

Tak jako každý rok, tak i letos sem se s kamarády vydal na Klínovec, kam jezdíme provětrat sněžné prkénko, alias snowboard. Vyrážíme vždy brzy ráno a večer se vracíme. Kolem osmé hodiny se pravidelně stavíme na benzínce v Karlových Varech, kde si koupíme nějakou sváču, vykonáme potřebu a pořídíme si pivo. Jistě všichni znáte nabídku českých pump, kde jediné normálnější pivo je ležák od Budvaru. Pokaždé sem si ho zde kupoval, ještě sem míval na výběr G, PU, Krušovice a Zlatého Bažanta. Jak jsme se blížili k čerpačce, již sem se těšil, jak se osvěžím vychlazeným Budvarem (plechovka) a jaké bylo mé hrůzné zjištění, že nabídka pumpy je silně omezena na Birell pro řidiče, Gambrinus pro většinu a Prazdroj pro bohaté. Ačkoliv se nepočítám mezi bohaté, vytasil jsem 36,- a zakoupil sobě nejlepší variantu tohoto podniku. A já se nyní ptám: "Kam se poděla ostatní piva?". Že by se Budvar neprodával a proto byl nerentabilní? Chápu hospodského, který do své krčmy vezme G výměnou za kompletní vybavení hospody, jakým kouzlem se ale podařilo přesvědčit Jihoafričany benzínové čerpadlo, aby brali jen a pouze jejich výrobky? V době, kdy je nekalá soutěž a úplatky tvrdě postihovány a trestány (vtip) je to jistě zcela na pováženou......

Ještě že je na Klínovci hospoda, kde nabízejí pšeničný světlý lahvový Erdinger za 30,- a ještě že cesta zpět vede kolem Rytíře Lochoty a já měl s sebou ne náhodou prázdnou PETlahev :-)

autor: siki | Blok 18:04 [permalink] [comments: 10]


Pivní.info v roce 2008

[pátek, 23. leden 2009]

Rok 2008 byl pro PI zlomový, byl zaveden nový redakční systém, který umožnil provoz v takovém rozsahu, na který jsme si za ten rok zvykli. Vždyť bylo publikováno přesně 175 článků, což by ve starém systému bylo neúnosné. K tomu připočtěme 48 bloků - zde bych byl rád, kdyby se tento model ujal více a Vy neváhali psát svoje postřehy.

Své pivní zážitky pro nás zachytilo 30 autorů článků (ze 118 registrovaných pivařů), z nichž nejpilnějšími dopisovateli byli Rosťa, Kejna a Malakin, kteří napsali přes deset článků. Jen tak dál, chlapi, díky, a doufám, že letos Vám půjdou ostatní "po krku". Do bloku si zapsalo 18 autorů v celkovém počtu 47 bloků. Když přihlédnu k tomu, že Pivní blok byl zaveden prakticky v polovině roku, není výsledek až tak špatný.

Dále byla nově přidána rubrika Pivní video, kde můžete shlédnout jak spoty původní, tak ty nalezené na internetu. Když jste někde na akci a máte s sebou fotoaparát, nemačkejte jen fotky, ale zkuste zachytit atmosféru i pomocí videa... Všimli jste si, že v sekci Pivní inzerce můžete dát všem na vědomí, že sháníte či můžete nabídnout to či ono?

Docela se rozběhli rubriky Co je nového? a Co je na čepu? Zvláště druhá jmenovaná mi potěšila, protože vstala z mrtvých. Díky všem, kteří píšou, co je kde dobrého na čepu, obzvláště pak samotným hospodám, které inzerují, co je či vbrzku bude možno u nich ochutnat - prim zde hrají pražské "hospody" Zlý časy a Obžerství, jejichž "čtvrtou pípu" bych chtěl také někdy okusit. Zvláštní "pochvalu" rád vyslovuji Luďkovi, který obě tyto rubriky zásobuje přesnými a aktuálními informacemi. Jak Ty to děláš, že jsi prakticky všude?

Statistika nuda je, má však... aneb trochu čísel. Vězte, že jste si mohli prohlédnout na 1 150 více či méně původních fotografií, diskutéři napsali přes 5 000 příspěvků a z různých médií jste si mohli přečíst tolik novinek, že se mi to nechce ani počítat :)

Dále se podívejme na statistiku návštěvnosti. Pivní.info mělo loni více jak 325 000 přístupů, což znamená průměrnou denní návštěvnost cca 900. Hecnete se a dáte letos magickou tisícovku? Maxima bylo dosaženo 26. května 2008, kdy počítadlo zaregistrovalo 1465 přístupů. Červen je také na špici co se návštěvnosti týče - 36 055 přístupů, což znamená cca 1200 přístupů za den.

Díky všem pivařům, čtenářům PI. Jsem rád, že nejen mé snažení nachází uplatnění a PI je pro Vás zdrojem informací a průvodcem na cestě za dobrým pivem :)

autor: Chody | Blok 22:48 [permalink] [reaguj]


Recept na vyrobu piva

[pondělí, 19. leden 2009]

Byvam v USA a mam kamarata ktory si robi pivo. Kritizoval so mu ho(bolo kyslaste) tak sa ma opytal ci viem nejake recepty zo Slovenska alebo Ciech.Mozete my poslat nejaky zakladny recept(ak to nie je "tajne", vobec nerobim ziadne pivo, iba ho kupujem :-) ).

Ak mi to bude chutit, mozno v tom budem pokracovat.

Moj email je michclk@optimum.com.

Dakujem

autor: mcalik | Blok 04:48 [permalink] [reaguj]


Novinářské bahno?!

[pátek, 16. leden 2009]

Kde jsou ty doby, kdy to, co bylo v televizi nebo v novinách byla pravda, tedy alespoň ta oficiální :) Dneska si člověk není jistý ničím a ve zprávách o pivu (a samozřejmě i jiných komerčních komoditách) to platí dvojnásob. V rubrice Novinky a aktuální dění se snažím zprostředkovat veškeré zprávy z pivovarnictví zejména naší republiky. Patří sem i tiskové zprávy, které jsou samozřejmě opatřeny zdrojem, takže víme odkud vítr fouká a je to tak v pořádku. Horší je tzv. PR článek, který se může tvářit jako nezaujatý. A tady si myslím už problém nastává. Neměl by být takový článek označen jako reklama?

Ano i já píšu dle toho, jak je mi ten či onen pivovar, hospoda, pivo či člověk sympatický, nejsem nestranný, jsem velmi subjektivní. Chápu, že novinář může být příznivcem i toho Gh, ale vždy jsem si myslel, že to dělá ze své svobodné vůle. Jsem naivní? Ano!

Nedávno mi přišel mail z jedněch regionálních novin, zřejmě u příležitosti Reprezentačních pivních slavností v Táboře, kde bylo psáno: "Dobrý den, obracím se na Vás s nabídkou...: V rámci pivních slavností bychom našim čtenářům rádi představili ty pivovary, jejichž pivo se prodává v regionu našich týdeníků, a to včetně podniků, kde se Vaše pivo dostane. Rádi zveřejníme zajímavosti o pivu nebo o výrobě, o firmě i o lidech, fotografie a podobně, podle Vašich představ a potřeb."

Představa je to krásná. Chtějí zveřejnit a tak i propagovat pivo a pivovary u příležitosti významné každoroční akce. Perfektní. Ale jak mohu pomoci já? Asi chtějí přetisknout nějaké informace o pivovarech, které se vyskytují v jejich regionu. Samozřejmě nejsem proti, ale čtu dále: "Pokud Vás naše nabídka zaujala, kontaktujte nás, nabídneme Vám výhodné podmínky, protože předpokládáme, že i pro naše čtenáře je to zajímavé téma."

Já také předpokládám, že je to pro jejich čtenáře zajímavé téma, ale pořád konkrétně nevím, jak mohu být v této bohulibé činnosti nápomocen já, provozovatel pivního webu. Odpovídám tedy a dotazuji se: "Nevím, o co Vám přesně jde?" a jsem pln očekávání, co společně podnikneme.

Obratem přichází odpověď: "Nabízíme prezentaci a reklamu pivovarům, které nabízejí své pivo v regionech X a Y, kde vycházejí naše týdeníky. Náklad je Z ks celkem. Vaše prezentace bude vypadat tak, jak si budete přát - může to být text, rozhovor s otázkami a odpověďmi, inzerce či materiály převzaté od Vás nebo v naší grafické i jazykové úpravě, fotografie, logo... Pokud se Vaše pivo v našem regionu dostane, bylo by jistě dobré informovat naše čtenáře, kde jej mohou ochutnat."

Tak a pořád nevím, proč jsem byl jako provozovatel stránek o pivu osloven. Já inzerovat v regionálním tisku nepotřebuji. Možná mám mylnou představu, ale myslím si, že dobrý a zajímavý produkt si najde cestu i do tisku sám. Proboha, proč redaktoři těchto regionálních médií neobejdou místní hospody a nezjistí si o pivech zde čepovaných něco bližšího - rád jim materiály z PI poskytnu a zadarmo...

Ona ale existuje výhodnější cesta. Nechat si za to zaplatit. "Běžná cena inzerce je 15,50 Kč za cm2 bez DPH za jednorázovou inzerci, 13,50 Kč/cm2 při trojím opakování inzerátu, ovšem v naší lednové akci Vám mohu nabídnout cenu 10,50 Kč za cm2. Je možný i barevný tisk, příplatek za jednu základní barvu je 1 250,- Kč, za celobarevný tisk 3 750,- Kč (všechny ceny bez DPH). Těším se na Vaši odpověď i spolupráci." Odpovědí budiž tento Pivní blok a spolupráce? Spolupráce nebude!

autor: Chody | Blok 23:43 [permalink] [comments: 7]


Jak jsem točil i Gh

[pondělí, 12. leden 2009]

Blížilo se významné výročí narození mého tchána a mě samozřejmě začalo zajímat, jaké že pivečko bude při této významné chvilce na čepu. A jak zařídit, aby to bylo pivo dobré, tedy alespoň dle mé chuti. Nabídl jsem se, že bych si tuto stránku vzal na svá bedra a už se těšil na to, jak budu váhat mezi Koutským a Dudákem, Bakaláře bych mohl zkusit či snad Herolda. Ale o mé služby nebyl projeven pražádný zájem, škoda. Snad jen to pivo bych prý mohl točit...

Když se dozvídám, že se bude samozřejmě čepovat Gambrinus (dále Gh), jak jinak, je mi smutno na duši a začínám spřádat plány o bojkotu této akce. To se však nesetkává s pražádnou podporou ze všech stran a já se pomalu ale jistě smířuji se skutečností, že se celý večer budu koukat na spokojené postavičky, jak do sebe lejí Gh a že ho snad ještě budu točit...

Úplně nejčernější scénář je zažehnán informací, že chlazení má dva kohouty. Na druhém prý bude ale Pilsner Urquell. Nejfádnější to kombinace sudových piv v Česku. Co naplat, PU se dá alespoň pít. Jsem s tím takřka smířen i když ve slabých chvílích se mi vrací představa, jak stojím u chlazení a z jednoho kohoutu teče Koutská desítka a z druhého Dudák ze strakonického sklepa.

Afrika tedy opět zvítězila, ale doráží zpráva, že tchán dostal od šéfa (osvícený to člověk) sud nějakého bezinkového či brusinkového pivo. Prý se ochutná alespoň na začátku akce. Je mi ale divné, že by toho byl celý sud. Asi ani já bych nebyl tak odvážný a šel bych do něčeho více ozkoušeného, tedy českého ležáku, nejlépe nefiltrovaného. Přemýšlím a vzpomínám si, že nějaké takové pivo jsem pil onehdá v Černicích. Začínám se těšit, protože brouček zvědavosti ve mně pomalu ale jistě hlodá.

Je už naraženo, když přicházíme. Na čepu Pilsner Urquell a ... ano Purkmistr. Hádejte čeho si točím třetinku. Pivo mně chutná, občas si jej někdo dá na košt a většinou se vrátí k Prazdroji, čest pár vyjímkám.

Zajímavá situace nastává, když je sud PU prázdný a přeráží se na Gh. Když se ptáme, co si kdo ještě dá, většina řekne prostě pivo. V jiné situaci bych na tuto odpověď automaticky natočil Purkmistra, ale co kdyby došel a já neměl co pít:) Ptám se tedy jaké, že si dají. Odpovědi jsou různé - od "no jasně že gambáč" po "no snad bys mi nenatočil gambrinus". I když musím uznat, že odpovědi prvního typu převládaly.

Do konce oslavy Purkmistr nedošel a já tak nepřišel o přísun tekutin a dalších prospěšných látek v pivu obzvláště kvasnicovém obsažené. I když nechybělo moc, vždyť druhý den jsme v sudu nalezli pouze čtyři piva. Splňuju tak občanskou povinnost a Purkmistra dopíjím. Nechávám ostatní ve štychu s Gh a je mi dobře.

Z toho plyne poučení, že i z na první pohled bezvýchodné pivní situace se může vyklubat příjemné posezení, respektive postání u baru, s dobrým pivem.

Jak jsem točil i Gh

autor: Chody | Blok 20:10 [permalink] [comments: 3]


Po roce nový kabát pro Pivní.info

[úterý, 6. leden 2009]

Vážení uživatelé,

server Pivní.info již nějakou dobu funguje na redakčním systému a od té doby se značně zvedla návštěvnost i informační kvalita tohoto magazínu, tudíž by to chtělo také nějaký poutavější vzhled.

Rok se s rokem sešel a my pro Vás máme připraven nový návrh Pivního.infa, který si můžete prohlédnout zde: http://new.pivni.info/new/

Zatím se jedná o takový návrh, takže by nás zajímalo, jak se vám tento návrh líbí, co se vám na něm případně nelíbí a jaké případné změny byste si představovali. Děkujeme za věcné připomínky a návrhy.

S novým kabátem by měly přijít i některá další vylepšení, jako pohodlnější prohlížení fotogalerií, strukturované diskuse atd...

autor: admin | Blok 21:55 [permalink] [comments: 37]


Po silvestrovský pozdrav z Purkmistra

[čtvrtek, 1. leden 2009]

Následkům silvestrovského veselí se nevyhne ani sládek minipivovaru . Snad ten jeden den odstávky nebude chybět a pivečko bude po odpočinku pana starého zase ve formě :)

Po silvestrovský pozdrav z Purkmistra

autor: Chody | Blok 21:13 [permalink] [comments: 1]


Koroze v provozu

[středa, 31. prosinec 2008]

Nedávno mi přišel mail z jednoho nejmenovaného pivovaru s problémem, který jistě trápí i mnohé další pivovarníky.

V prostředí zvýšené vlhkosti jako např. v pivovarských sklepích se potýkáme s problémem zvýšeného reznutí. Ne vždy to musí být na škodu.

Myslím, že je to velmi delikátní problém. Chtěl bych požádat pivovarské o jejich zkušenosti s tímto problémem. Díky :)

Koroze v provozu

autor: Chody | Blok 10:04 [permalink] [comments: 19]


PF 2009

[úterý, 23. prosinec 2008]

PF 2009

autor: Chody | Blok 13:40 [permalink] [reaguj]


Pivní zážitek jako dárek

[čtvrtek, 18. prosinec 2008]

Návštěva pivních lázní či výroba vlastního piva pod dohledem zkušeného sládka patří k evergreenům tzv. zážitkové turistiky, resp. dárků, kde dostanete poukaz na určitý zážitek. Ale nabízí agentury i jiné vyžití pro nás pivaře? Ano. Podívejme se dneska na tři, které by Vás mohly zajímat, víc jsem jich nenašel :)

1) Za Radegastovým pokladem (Zlatá rybka)

Popis: Nevšední exkurze v pivovaru Radegast v Nošovicích s průvodcem. Budete mít možnost shlédnout celý proces výroby piva Radegast a na závěr dostanete svůj díl z Radegastova pokladu. Stará pověst o Radegastově zlatém pokladu praví: „Pak už se došlo k jedněm dveřím a nad nimi byl klíč k uzamčené komoře. Po odemknutí se otevřela místnost se čtyřmi sloupy a dokola byla hojnost zlata". Vydejte se s námi na výpravu za zlatým Radegastovým pokladem. Zlatým pivem Radegast... Tento balíček je vhodný jako dárek pro významné příležitosti jako jsou například narozeniny apod. Na rozdíl od běžné exkurze je zde daleko větší prostor pro individuální přístup ke klientovi. V případě potřeby je možné zajistit i tlumočníka.

Počet osob: 1, doba trvání: 2 hodiny, cena: 990 Kč

Balíček obsahuje exkurzi do pivovaru, ochutnávku piva do množství 4x 0,33l 12° Radegast Premium, kousek z Radegastova pokladu v ceně 310 Kč, ozdobnou silnostěnná sklenice „krýgl".

Opravdu Vám v Nošovicích ukážou celý proces výroby? Za dvě hodiny bych asi měl po čtyřech třetinkách vyschlo v krku :) Co asi tak může být kousek z Radegastova pokladu?

2) Za tajemstvím pivovaru (Allegria)

Popis: Vydejte se s námi po stopách originálního piva, které pochází z malého pražského pivovaru. Sami si vyzkoušíte, jak se pivo stáčí. Dostanete také originální lahev piva jako suvenýr. Navštivte pivovar, který byl založen v roce 1142 králem Vladislavem II. První zmínky o tomto pivovaru pocházejí již z přelomu 13. a 14. století."

Počet osob: 2, doba trvání: 1 hodina, cena: 1045 Kč

Projdete se pivovarem. Čeká Vás ochutnávka piva spojená s pivním mini rautem a nakonec dostanete suvenýr v podobě piva v originální lahvi, které si sami přímo v pivovaru stočíte.

Balíček obsahuje prohlídku pivovaru, ochutnávku piva + pivní raut (chuťovky k pivu), 1x láhev piva v originální lahvi

Foto

Kolik piv mi asi dají na Strahově ochutnat?

3) Hospodský na zkoušku (Dej to nej)

Popis: Taky Vás už nebaví čekat celou věčnost na teplé pivo bez pěny a ještě s nepříjemnou obsluhou? Zažijte si pocit, jaké to je stát na druhé straně. Staňte se na jeden večer hospodským na zkoušku! Originální dárek nejen pro muže.

Počet osob: 1, doba trvání: 2 hodiny, cena: 2750 Kč

Strávíte čas za výčepním pultem ve klasické nádražní hospodě v Praze, která patří k těm posledním, opravdu původním v Praze, a která byla svědkem natáčení nespočetně filmů, videoklipů, reklam nebo dokonce amerického trháku Hostel. Pod vedením vrchního se naučíte, jak se pracuje s tankovým pivem v nejvyšší kvalitě (v případě zájmu exkurze k tanku do podzemí), naučíte se čepovat, obsluhovat ve stresu i bez něj. Skvělý zážitek pro zapřísáhlé pivaře i skvělá recese.

Dostanene originální zástěru s vtipným nápisem a také 10 piv, které můžete vypít sám nebo naservírovat Vám a svým kamarádům, jelikož Vás jistě někdo přijde ve snažení podpořit.

Tak nevím, zda bych chtěl roznášet pivo z tanku (jaké to asi může být?) v pražské nádražní hospodě...

Existují i jiné dárky ve formě pivních zážitků? Dostali jste či dostáváte pivo jako dárek?

autor: Chody | Blok 18:32 [permalink] [comments: 7]


Vánoční speciál Heineken dobývá Česko

[pátek, 12. prosinec 2008]

Začalo to v Brně. V úterý 9. prosince jste se mohli dočíst, že Starobrno uvařilo vánoční pivo. Jedná se o třináctistupňový ležák rubínově hnědé barvy s 5,9% alkoholu, který se bude točit jen ve starobrněnských hospodách na jihu Moravy. I když výrobky nadnárodních koncernů nevyhledávám, ochutnal bych.

Na stránkách plzeňské krušovické restaurace Plachetnice jsem se však dočetl, že od 16. prosince se zde bude točit novinka - Vánoční pivo (Červené), polotmavé "ležákové" pivo 13. Co si o tom myslet? Asi se jedná o stejnou kooperaci jako v případě piva zeleného, tedy pro Čechy z Krušovic, pro Moravu z Brna.

Ale co to? Poslední zprávy praví o tom, že správce pivovaru přivezl do velkobřezenské restaurace Tivoli soudek s třináctistupňovým červeným pivem, které pivovar ve Velkém Březně uvádí na trh jako svůj vánoční speciál. Pravda nepíše se, že tento speciál vaří v Březně.

Ale stejně, na předvánočním trhu už máme tři třináctistupňové "červené" speciály různých značek. Nebylo by propříště lepší uvést na trh Vánoční speciál Heineken 13%, ať víme vo co go :)

autor: Chody | Blok 16:00 [permalink] [comments: 11]


V PMS to s konzumním pivem myslí vážně

[neděle, 7. prosinec 2008]

Znáte je všichni, tzv. marketová piva. Jejich cena začíná někde na 1,90. Otázkou zůstává, zda jejich vaření je pro pivovary vůbec únosné. Ale tomu se dnes věnovat nebudeme.

Podívejme se na názvy, chcete-li značky, takových piv. Pivo, Argus, Dragoun, Pandúr, Rytíř či Ambrosius - to jsou jen některé z těch, kterých si všímám jen tehdy, když se mi zdá, že změnili etiketu.

Taková piva vyrábí i PMS Přerov (Litovel, Holba, Zubr) a jejich názvy odvozuje většinou od pivního, resp. hospodského slangu. Máme na trhu tedy takové skvosty jako Šenkýř, Žejdlík, Světák či Lahváč. Posledně jmenovaný název je asi tak stejně inteligentní jako Pivo z Lidlu :(

Lahváč

Při surfování na internetu jsem narazil na stránky eSlova.cz, kde jsou uvedeny mj. i různé ochranné známky. A zde mi do oka padly zajímavé značky konzumních piv, kde jsou jako vlastníci uvedeny pivovary skupiny PMS Přerov.

Plecháč

Takže vedle Lahváče si možná v brzku budete moci pošmakovat na Plecháči. Předpokládám, že se jedná o stejné pivo, které bude ale k mání jen v plechovce. Další odrůdou Lahváče bude Sudáč. Jen si nejsem jist, zda se bude prodávat v super/hyper :)

Sudáč

Dalším možným názvem je Tuplák. Tady bych předpokládal, že pivo bude prodáváno v lahvích o obsahu 1l, aby naši spoluobčané bez střechy nad hlavou nemuseli tak často do obchodu :)

Tuplák

Máme se tedy nač těšit. Konzumní pivo byl vždy můj sen :) Ale u těchto tří "novinek" invence Pivovarů Moravy a Slezska nekončí. Možná se dočkáme takových značek, jejichž návrhy etiket naleznete dále v bloku. Jejich zhodnocení už nechám na fantazii každého jednoho z Vás.

Pirát

Satan

Kmotr

Kurát

Rodeo

Mister

Purkrabí

Vulcano

Maestro

e-Pivo

autor: Chody | Blok 23:59 [permalink] [comments: 12]


Tajemný Chill je tu

[pátek, 28. listopad 2008]

Ve středu 26. listopadu mi přišel mail od agentury Ogilvy Public Relations s textem "Tajemný CHILL si Vás dovoluje pozvat na své odhalení dne 3. 12. 2008 od 18 hod." a přiloženým plakátkem a dovětkem: "Brzy se dozvíte více..."

O co asi jde? Vypadá to na pivo, ale co ty rampouchy? No nic, nevěnoval jsem tomu moc velkou pozornost. Snad jen uvedu, že od agentury Ogilvy mi chodí tiskové zprávy Pivovarů Staropramen a.s. (Anheuser-Bush InBev).

Hned druhý den přichází zpráva, že: "Tajemný CHILL se pro Vás odhalí v hudebním klubu MISCH MASCH dne 3. 12. 2008 od 18 hod." Atmosféru vybičovává dovětek: "Další informace budou následovat..." a obrázek, a snad i situace, se začíná přiostřovat...

Už jsem celý nedočkavý, zda dnes něco od Ogilvy přijde :) A přišlo. Plakátek je již plně zaostřen, rampouchy pomalu roztávají a nejzajímavější je slogan: "Projděte mrazem a zažijte CHILL na vlastní kůži"

Co to znamená? Já to chápu tak, že po Heinekenu, který dělá z nouze ctnost, tedy, že vydává podchlazené pivo za specialitu, jak můžete vidět v následujícím reklamním spotu, se tohoto know how chytá i výrobce Staropramenu.

Zkusil jsem zagooglovat (jak já nesnáším tyhle novotvary :)) a našel jsem na stránkách Pivovarů Staropramen toto. Heslo "Prošel mrazem, aby Vás osvěžil" mě vůbec neoslovuje, protože se rád nechám osvěžit i pivem teplejším a za ta léta ochutnávání piva vím, že dobré pivo se pozná i podle toho, že se dá vypít teplejší...

Tento nový druh čepování je ale zřejmě určen pro úplně jinou skupinu spotřebitelů. Na stránkách Staropramen Chill je psáno mimo jiné, že "čil" je:

- o zážitku: "Staropramen Chill je pro Ty, kteří chtějí podtrhnout svoji jedinečnost a hledají nevšední zážitky" Sláva nejsem jedinečný a stačí mi teplejší nefiltrované pivo z minipivovaru :)

- o tanci: "Chill najdete jen v takových podnicích, kde bývá vždy zábava a pořádně horko" Jako příznivec klasického (západo)českého bigbeatu se do takových podniků nedostanu, škoda, musí mi stačit podchlazené G9, takže dávám přednost posezení jinde před produkcí či pivu svému donesenému :)

- o originální chuti: "Prémiový ležák Staropramen Chill je díky nízké teplotě méně hořký a snadněji se pije." Mně se pije dobře i pivo hořké, třeba takový Svijanský rytíř bitter mi nedělá problémy :)

V Plzeňském kraji se zatím s tímto produktem nepočítá a já si dovolím říci, že se bez něho obejdeme, ale doufám, že dopisovatelé z Prahy (výzva pro Rosťu, Kejnu a ostatní pražáky) se ve středu 3. prosince 2008 nebudou v 18 hodin nacházet nikde jinde, než v klubu MISCH MASCH. A teď nevím, jakého smajlíka mám použít :)

autor: Chody | Blok 23:39 [permalink] [comments: 34]


Nealko pivo

[úterý, 25. listopad 2008]

Nealko pivo se stalo nedílnou nabídkou našich restaurací. To je dobře. Vždyť i my, řidiči, si chceme dát pivo a ne nějakou brčolu. I já jako řidič jsem nucen si nealko pivo dávat, nejen při cestách po pivovarech (kdy si vzorky točím do PET), ale na cestách jiných (konzerty, hrady...). Bohužel mě mrzí, že nabídka těchto piv na našem trhu je minimální. Vždyť v 99% podniků je mi na stůl přinesen Birell. Když platí, že při běžných cestách se člověk těžko vyhne Gambrinusu, tak o nealko Birellu to platí dvojnsobně. U hospod mající na čepu G/PU/Kozel/Radegast to chápu, ale proč sakra mají Birella v hospodě, která nabízí např. Budvar? A nebo Svijany? A už vůbec nechápu, proč je mi Birell předkládán v minipivovarech, které, jak aspoň doufám, se chtějí od velkých pivovarů odlišit? Proč jsem nyní v Uh. Brodě v Balkánu dostal Birella. A proč jsem ho dostal druhý den ve Velkém Meziříčí v Jelínkově vile? Nechápu. Vždyť nabídka nealko piv od víceméně nezávislých pivovarů je, myslím bohatá. Černá Hora, Regent, Pivola, Svijany. A to teď píšu jen narychlo, od boku. Opravdu nechápu, že jdu do hospody, kde točí Svijany a já dostamu Birella??? Čest vyjímkám, v léťě jsem navštívil jednu hospodu v Liberci, kde točili G, nealko však měli Svijany, a nebo příkladem budiž Velkorybnický pivovar mající na čepu (!) nealko Černou Horu... Nevím, jak tento článek zakončit, snad jen popřát hostinským větší rozhled nejen v oblasti piva, ale i v oblasti nealko piva...

autor: siki | Blok 22:23 [permalink] [comments: 17]


Pozvánka na Pohádkové pivo 2008

[úterý, 25. listopad 2008]

Dnes mi od pana Strnada z pivovaru Belveder v Zelezné Rudy přišla tato informace. Dovolte mi tedy se o ní s Vámi podělit:

Vážení přátelé,

Dne 6.12.2008 proběhne na Horském hotelu v Železné Rudě velice zajímavá akce s názvem

POHÁDKOVÉ PIVO roku 2008

Bude se jednat o soutěž malých pivovarů a pivovárků ve čtyřech kategoriích:

1. Světlé pivo

2. Polotmavé mpivo

3. Tmavé pivo

4. Pivo speciální

Celá akce proběhne s motem: Lepší je mít pár kamarádů, než-li žádného a sloganem bude rým: V jedné ruce jelito a jiternice, v druhé piva máz, přijďte mezi nás.

Od 13 hodin na Horském hotelu proběhne degustace přihlášených vzorků. Degustovat by měly poroty v nichž by byli 4 odborníci s glejtem degustátora piva a dva laici. Laici proto, protože hlavně pro ně vaří naše malé pivovary kvalitní piva.

Každý pivovar může přihlásit do jednotlivých kategorií takový počet vzorků, který uzná za vhodné. Vzorky je nutno dodat v 3 PET lahvích o obsahu 1,5 l a nebo 9 lahvích 0,5 l. Za jeden vzorek zaplatí soutežící pouhých 300 Kč a nikoliv 1.800 Kč jako na

jedné nejmenované celostátní soutěži. Navíc bude za každý zaplacený vzorek soutěžící odměněn kuponem na zabijačkový oběd či večeři.

Jak již bylo naznačeno v rýmu, součástí celé degustace bude nefalšovaná šumavská zabijačka. Večer pak bude s živou hudbou, vyhlášením vítězů, opravdovým Mikulášem, čertem a jejich nadílkou.

Pro zájemce bude i dostatek noclehů za hubičkovou cenu 220 Kč + poplatky obci. Je možné objednat i snídaně za cenu 88 kč.

Druhý den se pro zájemce otevře pivovarské muzeum a strašidelná knajpa na hotelu GRADL.

Přátelé, kteří se chcete účastnit, stačí na náš mail napsat závaznou přihlášku, s uvedením názvů přihlášených piv a kategorie, ve které budou soutěžit a pochopitelně názvu pivovaru a jména sládka.

Informaci, zda-li se účastníte i osobně. Zda budete požadovat ubytování a kolik osob (jejich jména, příjmení a bydliště) a zda-li budete požadovat 7.12.2008 snídaně.

Pokud se neúčastníte a budete posílat poštou a nebo předem přivezete, tak poskytněte zasílací adresu, kam Vám pošleme fakturu za počet degustovaných piv.

Pro ty, co přijedou a přivezou piva osobně, bude ve 12 hodin v sobotu 6.12.2008 prezentace ukončena. Pokud přivezete Vaše prezentační piva, propagační materiály, tácky, etikety - vše bude vítáno a uděláme propagační výstavku.

Dotazy, nejasnosti a přihlášky bude ideální zaslat na náš mail: hotelgradl(zav)email.cz. Mohu i podat doplňující informace na telefonu 602 406 136.

Celá akce proběhne v rámci slavnostního zahájení sezony ZIMA 2008/2009, pod záštitou města, za mediální podpory rádií, tisku a snad i regionální televize. Přizveme i redaktory odborných časopisů.

Rádi bychom, aby se toto přátelské setkání s Vaší pomocí, podporou a účastí stalo do budoucna tradicí a aby ve Vašich pivovarech ocenění POHÁDKOVÉ PIVO 2008, 2009, 2010 atd. bylo nejen prestižní cenou, ale i plné vzpomínek na hezké a hlavně přátelské setkání nás, co pokračujeme v tradici poctivého českého a moravského piva.

Garantem celé akce by měl být Jihočeský pohádkový král a režisér Zdeněk Troška a jeho komoří pan Milan Poláček. Jsme přesvědčeni, že ocenění POHÁDKOVÉ PIVO 2008 udělá radost minimálně dvanácti vyhodnoceným ať už sládkům, majitelům či ostatnímu personálu pivovaru a jeho příznivcům a že tato cena se stane do budoucna tradiční a váženou cenou každodenní celoroční práce všech, kteří se podílí na tradici pravého českého pivovarnictví.

S úctou Vám všem a poděkováním za Vaši účast JUDr. Strnad František - vedoucí hotelu a pivovaru Belveder v Železné Rudě

autor: Chody | Blok 20:54 [permalink] [comments: 1]


Co je řezané pivo 2

[čtvrtek, 20. listopad 2008]

Protože jsem se opět zúčastnil s jistým nejmenovaným hostiským cesty pro pivo, byl jsem nenadále opět konfrontován s fenoménem řezaného piva. Krom jiných velmi zajímavých zážitků, zejména v západních Čechách, na mne vybaflo řezané pivo v Dražíči.

Ačkoliv jsem se domníval, že pohostinnost jisté nejmenované garáže v Plzni je nedostižná, v Dražíči to dokázali. Dražíč byl na cestě pro pivo poslední a tak bylo již pozdě odpoledne, když jsme se marně dobývali do pivovaru. V téže chvíli však přijel terénní vůz, z něhož vystoupil charizmatický majitel pivovaru.

Myslím, že si budu dlouhé roky pamatovat posezení za stmívání v Dražíčském pivovaru, kdy se sládek, jenž jest zároveň synem sympatického majitele, tázal, zda už nechceme rozsvítit. Otcovská odpověď zněla, že to tak, ty rozsvítíš a mně sem začnou chodit lidi!

Já si dal světlý kvasnicový ležák, jenž mne nadchnul při loňském zastavení a to i jako druhou objednávku, neboť loni jsem černý vnímal jako horší. Můj společník však dal černé a tvrdil, že je skvělé. Chvíli jsem přemýšlel jak z této šlamastiky a spásný nápad se nakonec dostavil: objednal jsem řezané! Pan majitel mi přinesl (viz. foto) s průvodní poznámkou, že jde o, cituji: dělené řezané!

I můj společník byl zaskočen silou estetického zážitku! Pokud se totiž člověk napije a nakloní půllitr, skvělá podívaná přijde, když půllitr položíš zpět na stůl. Ač zprvu to vypadá, že dojde k difúzi či Brownovu pohybu, studené pivo se nakonec jakoby líně vrátí do původních dělených pozic.

Pan majitel byl navíc natolik nad věcí, že prozradil i to, že černé točil přes zpětný chod. Zde má fantazie končí, jelikož do doby, než mne hoši vzali poprvé pro pivo, myslel jsem si, že pivo pění jaksi samo od sebe a ne že se pěna dotváří přes tzv. zpětný chod. Přijal jsem tedy za své, že zpětný chod pípy supluje něco jako šlehačkovač. Je tedy logické, že v Dražíči mé představy o zpětném chodu záviděly i sedlákům od Chlumce…

No a protože vzorným přispěvatelem pivního.infa je i jakýsi Luděk, jehož informace jsou neuvěřitelně čerstvé, relevantní a zpravidla inspirující, jal jsem se díky němu (děkuji, Luďku, za dlouhodobou bezchybnou zpravodajskou činnost!) navštívit Scholu Pragensis v Pakulu s touhou zařaditi do okusených piv z Česka i Podskalskou Kozu. To se zdařilo ! Koza byla skvělá a debata pánů profesorů a studentů SPŠPT nad fotografií děleného řezaného z Dražíče také.

Resumé bylo jednoznačné: řezaným pivem se v českém pivním prostředí myslí pivo smíchané, kdy dojde k prolnutí chutí nejlépe tak, že ve výsledném řezaném pivu dominují především ty lepší vlastnosti z obou piv: příjemná hořkost světlého ležáku s nasládlými tóny karamelů z přírodních cukrů piva tmavého či černého.

Dělené řezané pak krom příjemného estetického zážitku může gurmánovi přinésti i potěšení z řízeného mísení obou piv, kdy si při trochu umu, zkušenosti a pivního fandovství můžeme při konzumaci docíliti ovlivnění poměru jednotlivých složek vtékajících do chřtánku.

Co je řezané pivo 2

autor: Rosťa | Blok 22:41 [permalink] [comments: 2]


Projekt CzechPubs.cz

[sobota, 8. listopad 2008]

Možná někteří z Vás znáte projekt PilsnerPubs.NET, kde můžete vyhledávat, hodnotit a navštěvovat plzeňské podniky. Tento projekt vznikl v roce 2005. Od té doby se databáze podniků, hospod a restaurací slušně rozrostla a to i o mimoplzeňské podniky.

Proto byl dnes k třetímu výročí trvání serveru spuštěn nový sesterský projekt CzechPubs.cz , kde jsou přehledně seřazené podle krajů, okresů a kategorií dohromady všechny restaurace, hospody, kluby a další podniky z této databáze.

Na novém serveru lze hodnotit a recenzovat podniky a mnoho dalšího. K tomu Vás přivítá nové uživatelské rozhraní, které je snad o něco vstřícnější a přehlednější. Nově lze přidávat podniky i bez přihlášení.

Do budoucna se počítá i se zajímavými programy pro podniky, možnosti zvýraznění a reklamy na našem serveru. Nově je také zaveden přístup k administračnímu rozhraní pro podniky a možnost editace svého profilu.

Jako uživatele serveru Pivní.info vás jistě zaujme možnost vyhledávání podniků podle tzv. regionálních piv - tedy piv z malých pivovarů. No a pokud víte o nějaké hospůdce, která by zde neměla chybět, můžete se případně zaregistrovat a přidat svoji oblíbenou hospodu.

Byl bych rád, kdybyste se na nový server podívali a tak nějak zhodnotili jeho funkčnost, praktičnost a vzhled.

www.czechpubs.cz

Projekt CzechPubs.cz

autor: admin | Blok 17:07 [permalink] [comments: 2]


5l soudky, jak to s nimi je U klokočníka

[úterý, 4. listopad 2008]

Bertíkova pivní hlídka mě přinutila popovídat o Klokočníkovi a 5 l soudky, jak to s nimi je, taktéž. Zmíněná Bertíkova pivní hlídka je opravdu příjemné čtení. O to více mě zarmoutila nepříjemná zkušenost autorova v mé homepub U klokočníka. Jistě, chodím tam dlouho, mám to tam rád a vynasnažuji se, aby to bylo na mne znát. Snad proto jsem tedy nikdy neměl problém s obsluhou, naopak. I pánové Mc Carthy a Vice, moji angličtí exbossové, pánové odkojení gentlemanskými způsoby, byli spokojení. Vzali mne druhdy do Pařížské ulice do jakési holandské rybí restaurace, pojedl jsem na jejich účet langustu, hlemýždě, směs jakýchsi škeblí a další mořskou havěť, popil něco belgických piv, pánové zaplatili pár tisíc a bylo. Na oplátku jsem je pozval Ke klokočníkovi s tím, že jsem dopředu upozorňoval na lidovost malých forem. Pánové se neubránili přepočítati cenu piva v Klokočí na Libru či Pounds a přes jejich dobré vychování jim ujelo libozvučné britské „Fak sajk!“ Pojedli matesy, utopence, po pár pivech nakládaný hermelín (ten si pan McCarthy zopakoval) a při pátém pivu pan Vice zameditoval, že snad až šesté pivo se v případě platby cenově přiblíží jediné pintě ostrovního piva objednané v nejsprostším lokále v London, England. Dámskou obsluhu hodnotili velmi pozitivně, snad proto, pánové jistě odpustí, že britské ženy i na jejich žebříčku byly hluboko za těmi z mé milovné Bohémie. Zaplatil jsem několik set a nebylo, pány zaujalo mé vyprávění v czechglish o Vánočním tmavém, že si objednali opětovnou návštěvu ihned po Novém roce.

Nejvíce mne však dojala manželka. Mě pivo příliš nenosí, zato pro kamarádky obstarala 5l soudek. Zapůjčila jej na neurčito má tchýnička. Žena pak jela Ke klokočníkovi, jak kvůli ceně tak kvůli mým básním na téma kvasnicový Hubertus a to navzdory mým invektivám, že není zcela jisté, zda soudek bude naplněn. Byl a ochotně. Dámskou obsluhou. Možná i proto manželka tu a tam béře své kolegyně a nadřízené Ke klokočníkovi na oběd. Tento víkend přijel švagr, takže jsem se rozhodl si poprvé naplnit soudek pro sebe. V Klokočí byla pánská obsluha a narváno. Pan vrchní za pípou tančil v rytmu breakdance, čepoval v obou rukou držíc půllitry a vida můj soudek nejevil přílišné nadšení. Troufl jsem si poznamenat, že paní kolegyně mé manželce soudek též natočila a že tedy nemám pochyb o tom, že se tak stane i nyní a na pochybách jsem skutečně nezůstal, byť kvasnicové poněkud pěnilo. Pan vrchní soudek nabodl šikmo na pípu, podložil podšálky, nechal do něj pivo stékati a dále létal po zaplněné hospůdce. Podotkl pouze, že by nebylo zcela nevhodné, pokud bych si příště přinesl hadičku… Když soudek vypěnil, štamgast na baru jemně cvrnkl do kohoutku…. Po 15 minutách, které jsem vyplnil dvěma půllitry Huberta, jsem soudek zašpuntoval, srdečně se rozloučil a šel. Kde mám sobě hledati větší idylky?

Snad tedy v případě Bertíkova páníčka došlo k politováníhodnému nedorozumění, které jistě bude překonáno bazírováním na mentalitě humánního kompromisu či prostou lidskostí. Neb na lidský faktor lze hubovati, ale i vyzráti neutuchající vstřícností, širokým porozuměním a v neposlední řadě atakem jemné asertivity.

Též lze tuto krátkou vyprávěnku bráti jako typ, kde nechati si naplnit 5l soudek skvělým, a to i kvasnicovým pivkem za cenu více než přijatelnou.

Pivaři, pivníci a hostinští celého Česka, spojte se!

5l soudky, jak to s nimi je U klokočníka

autor: Rosťa | Blok 19:25 [permalink] [comments: 14]


Mají degustace smysl?

[úterý, 4. listopad 2008]

Před nedávnem byl v tomto bloku nastíněn problém, který pivovary a to i včetně mini asi moc nevzrušuje. Jedná se o vaření té které značky v různých pivovarech.

Pomiňme licenční vaření českých značek v zahraničí, vaření gigantů kvůli ušetření dopravních nákladů, vypomáhání si pivovarů např. při povodních, vypomáhání si minipivovarů, když nemají navařeno vlastní nebo při rozjezdu (i když tady bych za čestné považoval oznámit zákazníkovi, že pivo je odjinud) apod...

Co mě zaráží nejvíce je, že do degustační soutěže přihlásí minipivovar pod svou značkou pivo odjinud. Můžeme pouze spekulovat o tom, zda pivo bylo vyrobeno stejným technologickým postupem jako v mateřském pivovaru či nikoliv. A co když se dozvíte, že na jedné prestižní degustační soutěži minipivovarů se takto zachovalo cca 16% zúčastněných...

Má pak taková soutěž smysl? A vůbec zodpovězme si základní otázku: Jsou degustační soutěže určené k tomu, aby mezi sebou soutěžily pivovary nebo jen značky?

Dle mého názoru by mělo jít prvotně o pivovary. Vůbec jsem asi naivně nemoderní, protože si myslím, že značka piva by měla být jednoznačně přiřaditelná k tomu kterému pivovaru. Prostě nejdříve je pivovar a pak teprve značka pivovaru. Maximálně bych pochopil, když si někdo nechá uvařit pivo pod svojí značkou, někdo, kdo nemá vlastní pivovar...

Podobná situace je např. v kategorii nealkoholických piv. Je veřejným tajemstvím, že většina nealkoholických piv menších průmyslových pivovarů je z Protivína a jedná se o jednu a tu samou recepturu. Jak je potom možné, že vyhraje Vozka a Platan skončí v poli poražených. Mají pak výsledky degustace nějakou vypovídací hodnotu?

autor: Chody | Blok 17:00 [permalink] [comments: 8]


«« « Strana 26 z 28 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI