Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam


Zemřel Rosťa Kloubek

[pátek, 21. červenec 2017]

Tato zpráva mne dnes zasáhla z pivních periodik jako blesk z čistého nebe. Co k tomu napsat, snad jen, že naše srdce zasáhl smutek a bezmoc. Rosťa nám bude moc chybět.

27. ledna 2007 mi Rosťa napsal do diskuse: "Opravdu úžasná korelace věku, chuti a pivního moudra. Myslím, že někde jsi nechal krom procent i jiné cifry, z čehož jsem si spočítal, že ročně vypiješ jako já. Géčku a Krušovicím se vyhýbám, není-li jiné pivo, raději jsem bez piva. Příklon k malým pivovarům má dva důvody - chuť a účinek. Jsou dobřejší a není po nich, přebereš-li, člověku zdaleka tak špatně. Sruktura je dána geografickým výskytem konzumenta a schopností malých pivovarů distribuovat. Já chodím na Kácovské kvasnicové Ke Klokočníkovi, Poličské do Hromu do Police a kupuji v tesku či hypernově Březňák, Louny, Náchod, Svijany a u nás ve večerce kvůli mě paní bere jednu basu Malorohozeckého týdně. Ahoj a drž se! Rosťa"

Bylo to pohlazení a od té doby jsme se s Rosťou podívali na různá místa se zajímavým pivem. Jeho články nepostrádaly poezii, pohodu, kamarádství. Snad neurazím ostatní autory, ale Rosťovy články patřily a patří k tomu nejlepšímu, co jste na PI mohli kdy číst.

Bez Rosti je na světě zase o dost radosti méně. Přejme mu, aby mu v nebeské hospodě chutnalo a věřme, že si tam s ním jednou přiťukneme...

Zemřel Rosťa Kloubek

autor: Chody | Blok 09:26 [permalink] [comments: 1]


Movembeer

[středa, 2. listopad 2016]

Pivovarníci se chytají různých příležitostí, k nimž by mohli uvařit nějaké to speciální pivo a tak zvýšit svoje prodeje. Vždyť, kdo by neochutnal něco nového, že? Listopad je krom našich dušiček i měsícem halloweenu. Nějaké to dýňové pivo ve světě i u nás je už docela profláklé. Co vymyslet jiného? Pamatujete si např. na Buqičáka, za kterým stály lidé pohybující se okolo Aliance P.I.V., tenkráte zejména pražských pivnic.

Dnes vaří pivo, spíše asi nechávají si vařit, pod hlavičkou létajícího pivovaru BadFlash. A právě pod touto značkou vzniklo zbrusu nové pivo Movembeer. Jazyková hříčka inspirována akcí Movember. To je taková akcička, kdy si stádo nechá na měsíc narůst knír. Myslím, že se to chytá hlavně v metropoli a právě sem je toto pivo určeno asi především. Jedná se o nefiltrovaný, a samozřejmě nepasterizovaný, ležák o stupňovitosti 11,6% EPM, hořkosti 35 IBU a obsahu alkoholu 4,8% obj. Doba zrání je 90 dní. To nemusí být vůbec špatné chuti, co myslíte?

BadFlash má dnes módní dovětek "Craft Brewery". Řemeslný pivovar - co si pod tím představit? Kde se Movembeer opravdu vaří, kvasí a leží? A kdo ho vaří? Na letáku se dočtete, že "mužská parta z pivovaru BadFlash". Dá se tomu věřit, nebo je to jen marketinkový obrat? Níže je ale uveden sládek a tím je Martin Vrba, kterého známe zejména z královédvorského pivovaru Tambor. Bingo, myslím, že jsme uhodili hřebíček na hlavičku. Proč ale nikde není uveden opravdový výrobce?

Pivo by mělo být v nabídce po celý měsíc listopad, takže je velká pravděpodobnost, že na něj narazíte. Já se k němu asi nedostanu, napište tedy do diskuse, jak Vám chutnalo?

Movembeer

autor: Chody | Blok 08:36 [permalink] [comments: 3]


Pozdrav z Písku

[pondělí, 21. březen 2016]

Kde se vzala tu se vzala, objevila se mi na stole krásná retropohlednice "Pozdrav z Písku Vám zasílá společnost Jihočeská textilní" - Jitex nebo jtx. Na tom by nebylo nic zvláštního a s obsahem našeho zájmu - pivu - i naprosto nesouvisející. Zřejmě byla přidána k nějakému oblečení.

Otočíme - li jí dozvíme se, že je adresována na náměstí v Kácově. To by Vás už mohlo malinko zaujmout, zvláště když pokračujete v četbě vzkazu: "Vážený pane nožíři, objednávám tímto u Vás zdvořile nůž dle našeho rozhovoru v pivovarské restauraci. V případě, že si nepamatujete všechny podrobnosti, můžeme se sejít u kácovského piva znovu."

Nevím, jak Vám, ale mně to přijde jako krásná vzpomínka na poměry první republiky. Je text na pohlednici autentický? Nebo ho vymyslel někdo z reklamky, kdo má rád kácovské pivo, nebo snad vedení Jitexu? Nebo je písecký podnik s tím kácovským v nějakém spřízněném vztahu? Ať je odpověď jakákoliv, myslím, že se jedná o povedený kousek.

Pozdrav z Písku

autor: Chody | Blok 11:12 [permalink] [reaguj]


PF 2016

[středa, 23. prosinec 2015]

Dovolte mi se s Vámi dnes rozloučit. Možná jste si už všimli, že každý konec roku tj. od Vánoc do Nového roku se Pivní.info odmlčí a nechá Vás v klidu degustovat nejen Vánoční speciály. A tak tomu bude i letos.

Všem, nejen našim čtenářům, přeji klidné prožití svátků Vánočních a v novém roce štěstí a hlavně zdraví. Představitelům evropských států i unie přeji obyčejný selský rozum, abychom zachovali klidné žití i pro další generace.

Dej Bůh štěstí!

PéeFka z pivní branže naleznete zde...

PF 2016

autor: Chody | Blok 19:47 [permalink] [reaguj]


Za studena chmelené aneb jaké nealko na čep

[čtvrtek, 27. srpen 2015]

Obyčejné pivo už dnes není pro našeho pivaře dost dobré. Pivovary se předhání ve vaření různých pivních stylů a když už zůstanou u toho našeho celosvětově rozšířeného, tak krom "normálního" nám nabízejí různé jiné varianty - za studena chmelené, nefiltrované, 4x chmelené, nepasterované, z různých sladů apod. To vše je samozřejmě jen dobře. Nicméně na poli piva nealkoholického jako by se zastavil čas.

Můžeme Vám nabídnout Birella, a někdy ke světlé verzi je i polotmavá. Polotmavé nealko pak nabízejí i pivovary Bernard a Černá Hora (bohužel v ČH jsou nějaké ee přídatné látky :(). Nic víc. V Německu je ještě běžný weizen alkoholfrei. Nevím, zda se někde vaří nealkoholická verze ejlu či jiného stylu. U nás je možno komerčně ochutnat dvojí nefiltrované nealko - Zlatou labuť na Zvíkově a Pivolu nebo Sv. Kryštofa v Klatovech. Obě samozřejmě čepované.

Jinak standard v hospodách je nealko pivo lahvové, i když se pomalu blýská na lepší časy a sem tam narazíte i na čepované a to ať již z velkého nebo regionálního pivovárku. Ovšem zatím skoro všude přítomný Birell je opravdu tristní.

Proto mne potěšila novinka z Tradičního pivovaru v Rakovníku, kde k Za studena chmelenému ležáku přibyl Bakalář Nealkoholický Za studena chmelený. A to i v sudovém provedení (20 l). Myslím, že rakovnické pivo není problém sehnat a věřím, že by toto pivo mohlo být skvělým doplňkem sortimentu nejen našich minipivovarů.

Tato novinka se u mne zařadila ke stálicím na pivním nealko nebi naší republiky. Když bych měl vyřknout tři v současné době dle mého názoru nejlepší nealkoholická piva (bez udání pořadí), tak by to asi byly Bernard Free, Budvar B.Free a právě tento nový Bakalář. Všechna tato piva se vyrábějí i v 15 či 20l sudech.

Pokud v restauraci nechcete či nemůžete pít "normální" piva, bylo by čepované nealko jistě vhodným doplňkem. Bohužel mnoha hospodským to ještě nedochází...

Za studena chmelené aneb jaké nealko na čep

autor: Chody | Blok 09:12 [permalink] [comments: 5]


Pozvánka do Nepomuka

[pátek, 10. červenec 2015]

Už se nám to blíží. Ptáte se co? No přeci Nepomuk, resp. XXIII. Nepomucké pivní slavnosti. Na Vás bude na nepomuckém náměstí, ostatně jako každý rok v posledních letech, čekat nepřeberné množství pivovarských stánků, kde nebude v silách jedince všechno ochutnat. Každý si tak může vybrat dle svých preferencí.

A co jsem si letos pro Vás přichystal já? Samozřejmě to bude Zelenohorské pivo 11 nefiltrované. Kdo jste ZetHáPéčko ochutnal v letech minulých, budete mít příležitost ho porovnat, protože letos došlo ke změně výrobce - nadále ho pro nás vaří U Bizona v hostinském pivovaru Čižice.

Dále pokračuje spolupráce s královédvorským pivovarem Tambor, od kterého Vám představím celé portfolium ve filtrované podobě. Celou dobu bude na čepu Tambor 11° a na dalším kohoutu se postupně vystřídají 10°, polotmavá 11° J. Jakoubek a 12° R.A.Dvorský.

Čtvrtou pípu rezervuji nealkoholickému pivu - zřejmě za studena chmelenému Bakaláři. Myslím si, že i doprovod pivařů si zaslouží na takové akci nestrádat žízní nebo se zbytečně nezatěžovat chemikáliemi, bez kterých dnes není možné prakticky vyrobit jakoukoliv limonádu. Pro ty, kterým by přesto limo přišlo vhod, bude k dispozici lahvová Šumavěnka různého provedení, bohužel ale nechlazená :(

V sobotu 18. července, pokud Bůh dá, se na Vás těším na nepomuckém náměstí.

P.S.: V lahvích na Vás čeká bavorské pšeničné pivo Nepomuk, nějaký ten Tambor a samozřejmě ZHP :)

autor: Chody | Blok 16:08 [permalink] [comments: 4]


Kdo je opravdu Patron?

[pondělí, 1. červen 2015]

Došlo mailem s předmětem OMLOUVÁME SE

Dobrý den pane Chodoro,

chtěli bychom se omluvit za to, že jsme vás uvedli v omyl.

Pivo Patron, na které jste narazil, ve skutečnosti neexistuje. Jeho původ je však skutečný. Nevymysleli jsme si ani to, že je uvařeno z opravdového českého chmele, sladu a vody. Pravda byla i to, že je vařené na dva rmuty zkušeným českým sládkem.

Jediné, co jsme upravili, byla etiketa. Protože dobré pivo by nemělo být o nálepce, ale pouze o pivu a jeho chuti.

Pivo, které jsme vydávali za Patrona, ve skutečnosti patron byl. Patron dobrého českého piva, kterého všichni znáte pod jménem Gambrinus.

Až do teď o našem pivu kolovalo mnoho řečí, ale málo faktů. Potřebovali jsme tedy, aby přišel někdo, kdo mu vrátí dobrou pověst. Chtěli jsme, aby pivaři naše pivo ochutnali bez předsudků a mohli si tak udělat vlastní názor. S tím jste nám pomohli i vy a za to vám patří velký dík. Prosím, přijměte naši omluvu za tento lehce kontroverzní krok.

Věříme, že se nad tím vším nakonec usmějete a přijmete pozvání do pivovaru Gambrinus, kde na vás čeká pivo na náš účet.

S úctou,

Gambrinus

PS. Více informací o tom, jak si v pivovaru dát pivo na náš účet, najdete na www.pivonanas.cz

autor: Chody | Blok 19:52 [permalink] [reaguj]


Reakce na článek Česká nealkoholická piva

[čtvrtek, 12. březen 2015]

Článek o nealko pivech na serveru Pivníci mne přiměl k následující reakci:

Myslím, že v tomto segmentu mám za poslední půlrok docela zkušenosti. I nealko pivům nadnárodních gigantů se snažím vyhýbat. Birellu se ale vyhnout i v minipivovarských restauracích prakticky nejde a musím uznat, že se pít dost dobře dá. Stejně tak bylo docela dobré čepované Free od Hlenekenů. Z dalších vynechávám ty napajcované různými sladidly apod. (Samson, Platan, Černé Hory aj.). Od Lobkowiczů se tak dá pít jen Lobkowicz i když s kys. mléčnou.

Nealko piva nabízí plno pivovarů, je ale asi dost těžké zjistit, kde se jaké opravdu vyrábí. Nicméně i etiketa má vliv na vnímání, takže mi chutná více nealko Hubertus, oproti Primátorovi :) Střízlík z Nymburka mne moc nezaujal a Chodovar je oproti jiným hodně jiný - dost do sladka. Jinak jsem byl a jsem spokojen s Budvarem (kde se dá vysledovat typická jemná budvarská chuť) i Konradem. Za nejlepší zatím považuju Bernarda (vyzkoušen o Vánocích i sudový) a Herolda (oba mají vyšší hořkost, která přebíjí onu sladinovou příchuť. V budoucnu plánuju (alespoň v létě) mít na čepu i nealko pivo (bohužel ale nabídka sudových je dost malá :()

Pokud chcete opravdu nulový alkohol, pak je k dispozici Bavaria, která je hodně sladká, ale pít se dá. Mohu potvrdit velkou pitelnost bavorské nealko pšenice - v mém případě Veldensteiner.

Moje zkušenosti berte tak, že nejde o ojedinělé ochutnání nealko piva např. při řízení, ale o běžnou spotřebu...

Jo ještě se chystám na košt domácího nealka piva od Modrého abbé a ze Zvíkova. Ví případně někdo o dalších výrobcích či distributorech zajímavých nealko piv?

autor: Chody | Blok 09:12 [permalink] [comments: 7]


Je libo pivo z Krásného Března či Koutné?

[pátek, 16. květen 2014]

Pražský Český pivní festival si tak trochu hraje na českého bratříčka Octoberfestu. A v něčem je opravdu světový. Dle jeho webu zde ochutnáte piva uvařená v již uzavřených provozech - např. nealkoholické z pivovaru Krásné Březno. Pivní rozmanitost (dále PiRo) bude čepovat také pivo z Krásného Března a navíc i z Kutné Hory a Znojma. Ani jsem nevěděl, že PiRo prodává i piva od Heinekenu :(

U PiRo ochutnáte i zbrusu "nová" piva, o kterých jsem dosud vůbec neslyšel (moje neinformovanost :)), takže zřejmě poprvé koštnete Kostelecký kahan či Sokolské pivo (zřejmě vařeno k nějakému sletu). Koukám, že přibyl i další pivovar v našem kraji - Koutná na Šumavě...

Prostě příležitostí ochutnat dosud neexistující piva budete mít víc než dost :)

Akce, která si hraje na největší pivní akci u nás si není schopna pro svoji prezentaci zajistit pravdivé informace o pivech a pivovarech...

Je libo pivo z Krásného Března či Koutné?

autor: Chody | Blok 07:54 [permalink] [comments: 8]


Metternich se pomalu chystá

[čtvrtek, 30. leden 2014]

O informaci, že se chystá v Plasích pivovárek, se zde strhla poměrně ostrá diskuse. Nakonec se ukázalo, že pravdu nemá paní či slečna Monika, jež se považuje za někoho, kdo ví o všem, co se v městečku na severu Plzeňska šustne.

Před časem začali plasské pivo čepovat v restauraci Rudolf II, kde jsou jinak na čepu Krušovice. Místní mok nese značku Metternich a prozatím se vaří v Sokolově, takže mne ani nemrzela nemožnost jeho ochutnání, když jsem se tam zastavil na oběd cestou ze služebního jednání.

Nevím, zda plasští mají na pivo Metternich ochrannou známku. V roce 2001 si tuto známku chtěl zaregistrovat Chodovar, ale byla negativně ukončená po podání.

Na dohled komplexu Rudolf II. se nachází Klášter Plasy, jehož součástí je i pivovar, který byl koncem loňského roku opraven a dnes slouží jako výstavní expozice. V jedné z vedlejších budov, která naposledy sloužila jako sodovkárna, bude po nezbytné rekonstrukci instalována pivovarská technologie a bude tam zřízena i pivovarská pivnice s dvěmi sty místy.

A kdy se má začít vařit? Dle sdělení obsluhy restaurace někdy v květnu či červnu. Takže, když vše dobře dopadne, ochutnáme pivo Metternich již o letošních prázdninách. Myslím, že Plasy budou mít návštěvníkům co nabídnout - krom vlastního piva i areál Rudolf II, kde krom restaurace naleznete i penzion či fantasy golf kombinující minigolfové hřiště se zoologickou a botanickou zahradou (v blízké budoucnosti se můžete těšit třeba na tygry).

Já si do Plas v létě výlet určitě udělám a Vy?

autor: Chody | Blok 12:36 [permalink] [reaguj]


Pivo za 2,50? V Plzni bez problému

[středa, 11. prosinec 2013]

Do řetězce Makro chodím nakupovat poměrně často a rád. Mám to při cestě a není tam tolik lidí. Pivní sortiment mne zde ale moc neoslovuje, nicméně koutek s pivem vždy projedu, kouknu na ceny a jdu nakupovat další zboží.

Začátkem listopadu mne zaujal 20l petainer náchodského Primátora 11 za neuvěřitelnou cenu 199,- Kč bez DPH. Inu DMT je do 19.11.2013, zřejmě se moc neprodává, tak se toho chtějí zbavit. Raději však zajedu ke skeneru a ten mi cenu potvrzuje, beru dva kousky...

Pivo je to dobré, škoda, že nevydrží déle. Za 14 dní se sem dostávám zase a ejhle, Primátor je pořád za tak luxusní cenu, navíc DMT se prodloužilo do silvestra a u jednoho kousku dokonce do 21. ledna 2014.

::alt

Petainer Primátor 11° v nabídce plzeňského Makra

Samozřejmě nakupuji několik kousků. Vždyť při ceně prázdného petaineru cca 150 Kč, Vás půllitr čepovaného ležáku vyjde na 2,50 Kč. Pokud nákupku této veliké petky zanedbáme, máme to samé pivo za 6,- Kč. Chcete-li si tedy konec roku zpříjemnit dobrým čepovaným pivem za opravdu nízkou cenu, neváhejte a vyrazte do Makra. Ale pozor, projel jsem sortiment všech poboček v ČR a tento petainer mají v nabídce jen v Praze - Stodůlkách a Plzni. Nicméně pražáci zaplatí plnou cenu, tedy více jak 16,- Kč za půllitr.

::alt

Petainer Primátor 11° v nabídce pražského Makra

P.S.: Nakupte si, ale moc to nerozhlašujte, ať nám tahle cena vydrží co nejdéle :)

P.S.2: Ceny byly na webu Makra kontrolovány dnes.

autor: Chody | Blok 12:22 [permalink] [comments: 6]


Třikrát z cesty do Brna

[středa, 2. říjen 2013]

O brněnských hostinských zařízeních jsem toho už napsal docela dost. Žádný nový minipivovar na brněnské pivní mapě nepřibyl, nějaká ta ochutnávková pivnice sice ano. Nicméně nám z druhého konce republiky stačí oblíbené štace, na které jsme zvyklí. K sepsání tohoto bloku mne inspirovala tři piva, která jsem pil vůbec poprvé a která se mi zdají být zajímavá i pro Vás.

Prvně jsme navštívili Pegase, kde po nezbytném ležáčku do nulašestky koštujeme polotmavou pšenici Weizenbock. Pivo to bylo výborné, ale nemůžeme na rozjezd dát dabl tohoto silného jedince. Proto zkouším ještě "obyčejnou" pšenici bez citrónu. A jde se dál.

Pegas Weizenbock

Po nezbytné návštěvě Zelené kočky - Pivovarského hostince Dalešického pivovaru, kde Májový ležák, nefiltrovaná jedenáctka ani pikantní žebra opět nezklamou, vidíme poutač protější restaurace Varna, na němž se skví nápis Kanec 12. Jedná se o břeclavské pivo a musím uznat, že je výborné. Po těch Pegasech a Dalešicích je těžké chutnat. Kanec to dokázal a hned dvakrát za sebou. Bravo.

Břeclavský Kanec

Následuje poslední štace - Richard druhý, kde dáváme klasiku, světlý a třešňový ležák, jejichž chuť už si moc nevybavuju, ale asi to nebylo špatné...

Třetí a snad nejzajímavější kousek nás čeká cestou zpátky v Jelínkově vile, kde je na čepu mj. Kvasnicový ležák. V minipivovarském prostředí věc nevídaná. Proč do nefiltrovaného piva ještě přidávat kvasnice? Nicméně výsledek je báječný. Pivo kalné jako rybník bahňák a chuťově jemňoučké po kvasnicích. Škoda že na mne v Plzni čeká auto a já si tak mohu vychutnat jen jeden kousek :(

Kvasnicový Harrach

Jak sud Kance tak kvasnicového Harracha bych klidně předložil kamarádům na celovečerní popíjení. Pšenici a ještě k tomu silnou by asi v tomhle množství nezkousli...

autor: Chody | Blok 17:10 [permalink] [comments: 2]


Zlatozdroj bude mít svůj pivovar

[úterý, 21. květen 2013]

Na plzeňském Apetitfestivalu v Plzni se prezentoval i šťáhlavský pivovárek Radouš. Možná jste již zaznamenali zprávu, že Vilda Ilgner pomalu ale jistě Šťáhlavy opouští a svůj pivovárek stěhuje do Druztové na severním Plzeňsku.

Poměrně čerstvou zprávou je, že Radouš získal do pronájmu Lidový dům ve Starém Plzenci. Konečně tak bude mít pivo Radouš důstojný stánek na jih od Plzně. Protože se ve Šťáhlavech již vaří pivo pod historickou staroplzeneckou značkou Zlatozdroj, bude toto pivo asi nosným výčepním artiklem liďáku.

Plány jsou takové, že by se Radouš rozdělil na dva pivovary - menší Radouš Druztová a větší Radouš Starý Plzenec, s tím, že dříve bude ten větší.

Zlatozdroj bude mít svůj pivovar [p927]

autor: Chody | Blok 08:50 [permalink] [comments: 8]


Šlechtična v Nepomuku

[pondělí, 13. květen 2013]

Když mi Jana zaslala plakátek na akci plzeňského Iron Monument Clubu s poznámkou, že se ve vlaku bude točit šťáhlavské pivo, samozřejmě mě to potěšilo. O to víc mi potěšilo, že nedělní program zavedl opravenou Šlechtičnu i do Nepomuka. Dle jízdního řádu měl historický vlak přijet v 10:57 a jen minutku dvě po už slyšíme a postupně i vidíme krásu strojařského umění plzeňské Škodovky.

Foto

Jdeme si prohlédnout zblízka ten ohromující stroj. V posledním vagónku, bývalém hytláku, se otevírají dveře a z nich na nás hledí logo ušatého rytíře. Místní popíjejí u nádražního kiosku Gh, já si dávám dva kelímkové Pilsner Ilgnery, které čepuje sám majitel a sládek šťáhlavského pivovárku Vilda Ilgner.

Foto

Pivo je výborné a je vidět, že když se čepuje čerstvé a člověkem, který svému pivu rozumí, nemůže nastat žádná chyba, což se nedá říci o různých restauračních zařízeních, kde není pivo vždy v nejlepší kondici, zvláště pokud je na čepu vícero značek. Ani cena nebyla nijak vysoká, 30,- Kč za půllitr včetně kelímku není na pojízdnou hospodu nikterak přehnaných.

Foto

Musela to být krásná poetická jízda. Vlak včetně lokomotivy jako za starých časů, k tomu výborné nefiltrované pivo, na jehož pěně za jízdy ulpívají saze...

autor: pi | Blok 08:03 [permalink] [reaguj]


Zimní Brno

[neděle, 24. březen 2013]

Po roce nás pracovní povinnosti opět zavály do Brna, tentokráte jsme si užili i něco sněhu na ulicích moravské metropole. Krom sněhu jsme večer zašli samozřejmě také na pivo. Navštívili jsme tři podniky se zajímavým pivem na čepu.

První na řadě je Zelená kočka v Solniční, kde koštuju všechna čtyři piva (Dalešice 11, 11 nefiltr., Májový ležák a Fledermus v cenách 35-39,- Kč) a všechna jsou výborná a do logovaných půllitrů. K tomu výborná pečená marinovaná žebra - co víc si přát. Za mne **** a půl *. Ta půlhvězdička je proto, že nic nemůže být bezchybné... Na stole je rezervačka a i proto se přesouváme dál.

Oslavanské pivo jsem měl naposledy před několika lety přímo na zámku v Oslavanech, proto jsme se vydali ke Všem čertům. Na Dvořákově je beznadějně plno, ale na Starobrněnské se chytáme ve sklepení. Oslavanská desítka je krásně kalná a docela dobře pitelná. Filtrovaná jedenáctka a nefiltrovaná dvanáctka mi až tak moc nechutnají. Ptám se servírky, odkud že je pivo. Kouká na mne trošku udiveně ve stylu odkud asi může být oslavanské... Za mne tedy *** za to pivo a Bratčice...

Už se setmělo a to je problém sehnat v Brně místo pro skupinku žíznivých poutníků. V Pegasu nám neomaleně sdělují, že pro nás tu rozhodně místo není, Freeland je také plný, ale v Piváriu je jeden stůl volný. Je na něm sice rezervace, ale naštěstí se nikdo nedostavuje. Sedáme si a z několika piv vybírám Moravský Žižkov 10. Pivo to není špatné, ale cenově naprosto mimo - 42,- Kč. Dávám dvě a nechávám si ujít nějakého Kocoura (56) či Matušku (68). Nejlepší poměr cena/výkon má zde na čepu Koutská dvanáctka, kterou nedáváme, protože přece nebudeme v Brně pít západočeské pivo... Pro Pivárium za mne ****.

A to je pro letošek z Brna vše ... ale to jsem měl říct já ... tak to řekni ... tadádadá...

P.S.: Na zpáteční cestě se stavujeme ve Velkém Meziříčí na jídlo a k tomu samozřejmě nemůže chybět místní Harrach. Dávám 12, 14 a rauch a všechna piva na jedničku...

autor: pi | Blok 23:59 [permalink] [reaguj]


Nefiltrovaný R.A. Dvorský

[středa, 6. březen 2013]

Po úspěšné nefiltrované jedenáctce ze Dvora Králové nad Labem si již můžete pochutnávat i na dvanáctce Tambor 12% R.A. Dvorský Nefiltrovaný. Místní se mohou zúčastnit představení tohoto nového piva v Penzionu Za vodou, viz plakátek...

Plakátek

Vy ostatní pak musíte spoléhat na nějakou Vaší hospodu, kde je šance na čepovaného Tambora narazit. V Praze to asi nebude problém, stejně tak snad tam, kde je doma nějaký pohostinský podnik ze sdružení Aliance P.I.V..No a když si mohou v pátek nového pivečka dopřávat ve Dvoře, proč bychom si jej nemohli užít i u nás ve Vrčeni. Narazíme o hodinu déle a kdyby měl někdo zájem, je ve volném prodeji i jedno šťěňátko...

Pokud jste již někdo ochutnal, dejte vědět, jak šmakovalo. Já mohu hodnotit nejdříve v sobotu, až bude soudek zcela vyprázdněn :)

autor: pi | Blok 10:10 [permalink] [comments: 2]


Řemenda v zajetí mini

[pondělí, 25. únor 2013]

Myslím, že o Řemeslnické besedě jsem zde již psal. Minulý týden jsem ji navštívil po poměrně dlouhé době. Na čepu mimo "klasických" piv - PU, Gh, Svijany, Bernard a sortimentu od Lobkowiczů - i čtyři piva ze západočeských minipivovarů. Celkem zde mají na devatenáct kohoutů. Dříve byl docela problém v tom, že piva, která neměla dostatečnou výtoč, jste mohli dostat naprosto kyselé, zkažené. Proto jsem byl zvědav v jaké kondici budou nefiltrovaná piva z minipivovarů.

Jako první dávám Chudenice - snad Houwárka - jenž je výborně pitelný, jemný, přesně takový jakého si pamatuju v sudovém provedení. Druhý na řadu přichází šťáhlavského Radouše - prý také 12, nicméně na otázku, zda je to Pilsner Ilgner nebo Nový ležák, mi slečna nedokázala odpovědět. Moc mi neoslovuje, z čehož usuzuju, že jde o druhou variantu. Třetím ochutnaným je Modrá Hvězda z Dobřan - snad též 12 - která mne však moc nejede. Pivo se zdá býti vyčpělé, nicméně vypít se dá, zkažené není. Poslední mini pivo je čižická Karolína Světlá 13, která je hutnější, trošku sladší pivo.

Ze studijních důvodů objednávám malý nefiltrovaný Gambrinus Premium, který se dá vypít, ale raději se vrátím k pivům okoloplzeňským. Z dosavadní ochutnávky mi nejlépe vychází Chudenice a tak nic nebrání, abych si neobjednal ještě žejdlík. Ale co to? Pivo mi moc nechutná. Co se stalo? Je toto možné? No vyzkouším ještě Bizona a tady je vše jako v prvním kole, tudíž dnes u mne vyhrává Karolína Světlá. Až pojedu kolem Čižic jistě vezmu sud Karolínky na celovečerní prozkoumání...

S potěšením mohu konstatovat, že ani jedno pivo nebylo zkažené - a že jsem se toho předem bál. Pivní lístek v podobě stojánku na stole chce malinko šířit osvětu, ale moc mu to nejde. Nehledě na uvádění stupňovitosti, jsou v popiskách piv pro mne dost hrubé nepřesnosti. Pivovary Lobkowicz jsou zde jmenovány jako Lobkovické pivovary, Lobkowicz Premium se prý vaří ve Vysokém Chlumci a pivovárky Chudenice a Čižice mají vyměněný rok založení. Jako klad je třeba připomenout, že Dobřany, Radouš i Chudenice jsou podávána do logovaného skla (z toho alespoň mně chutná více).

Celkově se mi dnešní posezení v Řemendě líbilo, ani moc nasáklý kouřem jsem nebyl. Je těžké najít v centru Plzně dobrou restauraci s více druhy piv a teplou kuchyní. Piva z minipivovarů zde stojí 35,-Kč a o ceně zřejmě nerozhoduje druh a stupňovitost piva.

autor: pi | Blok 23:59 [permalink] [comments: 2]


Žirafu nee

[pátek, 21. prosinec 2012]

Blíží se konec roku a s tím spojené "vánoční besídky". První na řadě je firemní, která se koná v salonku Secese Plzeňského Prazdroje; pro dříve narozené Rudý koutek. K dispozici je Excelent od Gh a nefiltrovaný PU za 34,-. Čekání do začátku trávíme v KMP a po plejádě dobrých, nejen českých piv, nemáme žádná očekávání, dávám jeden GHh 11 k jídlu. Mezitím Coca Colu a Frisco a na závěr ještě jedno Gh. Dnes jsem měl tedy letošní první a poslední Gambri(h)nus... Rychle zaskakuju do KMP pro vlakového lahváče - Sváteční AIPA od Permonů a je mi dobře.

Za čtrnáct dní má naše oddělení domluvené posezení v pivovárku U Pašáka, který, tedy spíš jeho restaurace, právě prošel rekonstrukcí a hlavně rozšířením (dnes jsou k dispozici mj. dvoje záchody). Celá restaurace je pod novým designem a propagace hlásá, abychom dali pivní žirafu. Nabídka je to lákavá, tak ji zkoušíme. Žirafa je nám přinesena. Kohoutem, který snad má evokovat pípu, si točíme jednotlivá piva, ale bohužel zcela bez pěny. Je nám vysvětleno, že to tak má být; vždyť se jedná o dvakrát přelité pivo.

Tak nějak mi zůstává utajeno tajemství úspěchu žiraf. Já už si rozhodně žádnou neobjednám. Vlastní pivo - Pašák bylo dnes výborně pitelné, dle ostatních snad trochu lehčí oproti jindy. Sváteční speciál měl být chuti vanilko- skořicové a vězte, že jsem z něj necítil ani jedno, snad jen vyšší level - alkohol a hutnější chuť.

Poslední plzeňská besídka se konala v magické datum - 20.12.2012 - v restauraci prvního plzeňského minipivovaru - U rytíře Lochoty. Na čepu standardní jedenáctka a sváteční medový speciál 16%. Opět jsem med nezaznamenal :( Jen vyšší hutnost. Byl však dle mne lepší než speciálek u Pašáka. Ale jedenáctka dnes byla s příchutí kyselinky. Ne snad, že by se jednalo o úplně zkažené pivo, ale náznaky jsem tam cítil; a nebyl jsem sám...

Závěrem tedy mohu říci, že Vánoční speciály těchto dvou plzeňských minipivovarů rozhodně nenadchnou :( Nicméně v současné době je na tom z hlediska klasické produkce chuťově lépe Pašák...

P.S.: Dnes nás čeká ochutnat sváteční čtrnáctku z Pelhřimova a samozřejmě hned celý sud. Snad bude šmakovat a již před půlnocí dojde...

Žirafu nee

autor: Chody | Blok 08:53 [permalink] [comments: 3]


Radleři

[středa, 16. květen 2012]

Rok 2012 vejde do pivní historie jako rok radlerů. Míchání piva s limonádou bylo v Česku dlouhá léta tabu. Smáli jsme se polákům i němcům, leč Staropramen svou chemickou sloučeninou Cool dokázal loni udělat zředěným pivem díru do světa. A ostatní se tohoto úspěchu zalekli a tak není v současné době týden, aby některý pivovar neohlásil novinku, která spočívá ve smíchání piva s limonádou (či jiným nelko nápojem: minerálka, džus apod.). A tak jsme svědky toho, jak velké i malé pivovary chrlí míchané nápoje různých chutí a provedení. Existují v alko (kolem 2% alc.) či nealko provedení.

Pro mne ožehavou otázkou je limonádová složka, protože ochucením může leckteré europivo získat na pitelnosti (znám to z vlastní zkušenosti, kdy jsem v nouzi nejvyšší lil limonádu do Gh). Ale najít u nás limonádu, která by nebyla nadopovaná sladidly, konzervanty a barvivy, jenž mnohdy snižují pozornost a činnost dětí (pro které by měly být limonády vyráběny). Co jsem koukal na složení běžně dostupných radlerů, je to bída a děs. Snad jen (co jsem zatím viděl) Chodovar Radler neobsahuje (krom přírodně identického aroma) žádná diskutabilní éčka.

Jaké složení mají ostatní radlery. Existuje nějaký opravdu přírodní? A existuje nějaká opravdu přírodní limonáda? Ať již plošně distribuovaná či jen místně dostupná v nějakém pivovaru či restauraci?

autor: pi | Blok 23:59 [permalink] [comments: 28]


Drby z plzeňských hospod...

[čtvrtek, 16. únor 2012]

V poslední době mi nějak vázne docházka do hospod a restaurací, raději si sednu s kamarády u lahváčů nebo ještě lépe narazíme soudek. Dnes se mi zadařilo a navštívil jsem dvě hospody najednou. Ale proč to píšu, na tom přeci není nic zvláštního.

Jako první jsme zašli na pozdní oběd do Řemeslnické besedy, kde z velkého výběru piv není moc co na výběr. Z Dobřan měli jen pšenici Hospodáře. Dále jsem zkusil nefiltrovaného Bernarda a zase se vrátil k Modré Hvězdě. Ale co mi zde zaujalo? Začetl jsem se do tácku Svijan, kde mj. píšou: "Část hotového piva plníme přímo do sudů, džbánků a párty soudků (Kvasničák). Ostatní pivo se zfiltruje na křemelinovém filtru, aby mělo jiskru" Není tohle jasné přiznání HGB (s mírným jeho zamlčením)? Kdybychom to vzali doslova a pivo se ve Svijanech vařilo na stupňovitost, tak by Kvasničák musel být rozdílných stupňovitostí a to asi není.

Mám ještě chvilku času, tak se zastavuju v KMP, kde je na čepu mj. Valentýnský červený Chodovar 12. Nemám rád tyhle dovezené svátky, ale "jiné" pivo jsem rád okoštoval. Barva opravdu červená. Čím je to dané ovšem zůstává otázkou. Chuť více do sladka, asi je použit nějaký sirup. Nabízí se srovnání s Červeným králem z Vratislavic a tady to u mne Konrad na plné čáře vyhrává. Další novinkou je První plzeňská pivotéka (o které ještě zjistím potřebné informace) a lahvování sokolovského Permona do 0,5l lahví typu E15.

Tak a to by pro dnešek stačilo....

autor: Chody | Blok 19:00 [permalink] [comments: 7]


Strana 1 z 5 » »»
1 2 3 4 5

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI