Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Rychtik a další novinky z Jižní Moravy

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Rychtik a další novinky z Jižní Moravy

Rychtik a další novinky z Jižní Moravy [p2837][p1354][p489][p2673][p1370][p972]

Každý rok se tradičně vydáváme na cyklodovolenou na jižní Moravu, konkrétně do Břeclavi. Obvykle v květnu, kdy ještě nejsou lužní lesy plné komárů, letos jsme však z několika důvodů museli vzít za vděk červnovým termínem. Míříme nejen do jarní přírody, i když letos to už byla spíše letní s tropickým teplotami i komáry, ale samozřejmě jsou našim cílem i pivovary v místě i okolí. Nejen ty stávající, kde se pozdravíme se starými známými a vyslechneme, co je kde nového, ale obvykle se podaří navštívit i nějaký nově vzniklý pivovárek.

Rychtik: Objekt
Rychtik: Objekt

Nejnovější minipivovar otevřel 1. června v obci Velké Bílovice a jmenuje se Rychtik . I když se jedná spíše o mikropivovar, neb pan Michal Šmrček, majitel a sládek v jedné osobě se dlouho věnoval domácímu vaření piva, než se rozhodl pro pivovar. Nechal si (zatím) ale domovarnickou soupravu. Varna je třínádobová o objemu 150 l, otevřená spilka má 700 l a 2x CKT po 550 litrech. Pivovárek se nachází na zahradě rodinného domku v nově postaveném objektu. Zatím nemá z ulice poutač, teprve po telefonické navigaci majitele jsme zamířili na polní cestu, odkud je přístup.

Rychtik: Varna
Rychtik: Varna

Vlajkovou lodí pivovaru je světlý ležák 12° Legrút. Což je po místním rekrut, ale je to též dechová kapela z Velkých Bílovic, jejímž zakladatelem byl sládkův otec. Výborné pivo! Zakoupená láhev "padla" hned večer po vychlazení. Dalším pivem je Punk IPA 13°, též výborná. Proč punk, ptala jsem se. "Protože punk je celý pivovar." Novinkou je pak nealko Malinový Sour Ale. Krásně osvěžující pivo, s příjemnou, nikoli ostrou kyselostí, určené pro sportovce. Na běžeckých závodech (pan sládek je sám sportovec), kde se pivo čepuje, jde rychle na odbyt. Obsahuje chmel Vital, což prý podporuje vitalitu a regeneraci po sportovním výkonu. Jmenuje se Euforie a prodává se v plechovce. Ostatní piva jsou k mání pouze ve skleněných láhvích.

Rychtik: Spilka
Rychtik: Spilka

Pivovar má i vlastní e-shop, kde si lze produkty objednat. A ještě dovětek nepivní. Pan sládek se ukázal nejen jako schopný pivovarník, ale i jako opravář píchnutého kola. Na zarostlé polní cestě k pivovaru číhal jakýsi zákeřný trn, kterému se zalíbila moje zadní pneumatika. Takže, pane sládku, díky nejen za milé přijetí, ale i za tu činnost opravárenskou.

Rychtik: CKT
Rychtik: CKT

Nejblíže našemu dočasnému bydlišti se nachází pivovar Frankies , takže samozřejmě naše kroky (a nejen jednou) mířili do pivnice s jejich pivy. Hoši vždy mají na čepu nějaké novinky. Letos to byly: Frankiestein Red Ale, 4,9% alk. s chmelem Kazbek, Kashmir Pale ale, 5% alk. se stejnojmenným chmelem a Broke Bug Wheat Ale, 4% alk. - jediné pivo, které má své hudební album. O kvalitě a výborné pitelnosti zde nelze pochybovat. Škoda, že jejich piva nedodávají běžně do Prahy.

Frankies: Nabídka
Frankies: Nabídka

Pivovar Břeclav uvedl na trh novinku Biker 8° (3.5% alk., s chmely Agnus, Sládek, ŽPČ a Citra), což pro zástupy cyklistů, osvěžující se u stánku v pivovarské zahrádce, bude jistě lákadlem. Lehké, slušné pivo, splňující očekávání. Pivovar stále má původní majitele, prodej se dosud neuskutečnil. Sládkem zůstává pan Dušan Táborský.

Pivovar Břeclav
Pivovar Břeclav

Pivovar Lednice nabízel stálý sortiment od své populární 7° (moje oblíbená, zvláště v tom horku) po 14° IPA. Novinkou byl hruškový kyseláč Florida Weisse 13, který sice ještě nebyl na čepu (čekalo se, až dojde jiné pivo), ale já ho dostala k ochutnání přímo z tanku. Tato verze prý vychází ze starobylého severoněmeckého pšeničného piva. Nelze opět napsat nic jiného, než že kyseláč byl výborný, osvěžující.

Moravský Žižkov: Nabídka
Moravský Žižkov: Nabídka

Moravským Žižkovem jsme sice jen "profrčeli", neb představa cesty před námi a následného čekání další hodinu na vlak v tropickém vedru, nebyla zrovna nejlákavější. Ale tradičně aspoň jedno pivko jsme ochutnali. Novým přírůstkem je 12° FUSION, takový trochu navoněný ležák (dle informace servírky).

Novinky od Křiklouna
Novinky od Křiklouna

S naším kamarádem "Křiklounem " jsme se sice viděli již v předstihu, na festivalu na Náplavce, ale tam nebylo moc času na povídání. Jeho stánek byl stále obležen pivachtivými konzumenty. Takže až v Hodoníně byl čas zapsat novinky z jeho pivovaru. V roce loňském uvařil šest nových druhů piv, bavorskou pšenici (bohužel ta už došla, neochutnali jsme), 4 druhy kyseláčů- 11° Berliner Weisse, 11° Gose (vyhrálo 2. místo v Padochově ), 11° Malináč (1. místo v Olomouci na Moravské vernisáži piva), 11° Marakujáč a 11° ležák s chmelem Harmonie. K tomu lze připočíst ještě sedmé, vídeňský ležák, specielně uvařený pro brněnskou restauraci Vulcano. A k tomu stálý široký sortiment jeho bezchybných piv. Taky škoda, že do Prahy se pivo rovněž běžně nedostane.

Mamut a paní Jitka za výčepem
Mamut a paní Jitka za výčepem

Poslední zastávkou byl Mikulov a jeho tekutý Mamut . To už jsme ale na kolo, díky tropické teplotě rezignovali a cestu uskutečnili vlakem. Povídali jsme si s Jitkou Ilčíkovou o jejích plánech. "Plánujeme se teď s kolegy věnovat pivotéce v Praze, v Davídkově ulici, kde jsme již otevřeli degustační sklep. Jsou tady plně naskladněné produkty Wild Creatures a z toho mám velkou radost." A při tom povídání jsme popíjeli Mamuty - 10° , ležák 12° a tmavého Černého buvola 13°. Takto osvěženi cesta z kopce na vlak ubíhala rychle.

Mamut: Zahrádka
Mamut: Zahrádka

A nakonec ještě malou vsuvku z přírody. Lužní lesy sice bohužel oplývaly komáry, ale pohledy na jejich vegetaci, mokřady, či přítomné ptactvo pózující, hnízdící, poletující, byly skvostné. Řekněte, kde jinde byste viděli třeba létat démanty přírody - ledňáčky.

Tak zas někdy příště!


Fotogalerie[Jana Běhounková] [Zobrazeno 1506x] [28. červen 2024]
[Minipivovary] [comments: 6] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Džordž

středa, 3. červenec 2024
10:02

Džordž

Kolik km celkově na kole?


ICQ: 365234863

napsal(a): Džordž [Odpovědět]

Jana

čtvrtek, 4. červenec 2024
19:05

Jana

Džordž:
Moc ne kvůli těm vedrům,dalo se sportovat tak ráno a trochu dopoledne. Pak už teploty lezly vysoko přes 30°C. A taky nejsme polykači kilometrů, ale turisté a fotografové (škoda, že Chody nedal k článku pár těch mých fotek z přírody). Za těch 4,5dne, co jsme jezdili, necelých 150 km.


napsal(a): Jana [Odpovědět]

Adsense

18. červenec 2024
14:00


posted by: Inzerce

Džordž

pátek, 12. červenec 2024
12:53

Džordž

Jana: Je pravda, že já jsu schopný tohle ujet za den, klidně i ve vedru.
Příští pátek plánuju pivní cyklovýlet do Rakouska. Pivovar Kurv'nbräu bude mít deset let. Je to docela blízko i pro obyčejné smrtelníky. Do Laa an der Thaya jezdí jihomoravská integrovaná doprava, pak jen dvě zastávky vlakem směr Vídeň a pivovar přímo v nádražní hospodě.


ICQ: 365234863

napsal(a): Džordž [Odpovědět]

Jana

pátek, 12. červenec 2024
15:57

Jana

Džordž:
Předpokládám, že jste asi tak o parník mladší, než my. :D
Tak pak o výletu do Rakous napište, ať se něco dozvíme.


napsal(a): Jana [Odpovědět]

Sekal

úterý, 2. červenec 2024
21:51

Sekal

Pěkný, jen dotaz: ač JM pivovary celkem taky dost navštěvuji, v Lednici jsem byl jen jednou jako řidič a pak jsem to dostal ještě jednou od někoho, kdo to přivezl. V obou případech 11° sv. a v obou případech katastrofa. Stojí to alespoň točené za něco?


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

Jana

středa, 3. červenec 2024
08:56

Jana

Sekal:
Čepovaná piva jsou bezchybná. Byla jsem tam již vícekrát a nikdy problém nebyl.


napsal(a): Jana [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI