Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Vyšla hvězda nad Dobřany

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Vyšla hvězda nad Dobřany

Vyšla hvězda nad Dobřany[p166]

Sice jsou ještě Vánoce poměrně daleko, ale když jsme v práci plánovali předvánoční posezení, nejzašší možné datum bylo již 23. listopadu. No nic, vždyť v obchodech na nás Vánoce útočí již několik týdnů a vánoční speciály se pomalu také dostávají do sudů i lahví. Jasno jsme měli v jednom - pojedeme do Dobřan. A tak se také stalo, v pátek odpoledne vyrážíme vlakem do tohoto městečka a zasedáme, kde jinde, v Modré Hvězdě, restauraci nejstaršího minipivovaru na Plzeňsku.

Modrá je dobrá
Modrá je dobrá

Dobřanský minipivovar vaří mnoho druhů piv. Ochutnal jsem toho podvečera všechna dostupná a musím uznat, že k ani jednomu nemám výhrady, co se chuti týče. Všechna piva jsou výborná. Jasně to u mne vyhrála dvanáctka, ale i višňové bylo velmi dobré, srovnatelné s žebětínským Richardem. Jen neosahovalo plody višní a nebylo světlé.

Dobřanské pivo
Dobřanské pivo

Široký sortiment Modré Hvězdy se skládá z piv, která všechna mají přívlastek "Dobřanské". Jedná se o Desítku (10% světlá), hned tři Hvězdy (12% světlá, 14% tmavá a 13% višňová), Dragouna (16% polotmavý), Sekáče (17% světlý) a Anděla 23%. Posledně jmenované pivo bylo prvotně světlé a bohužel už nebylo, ale v současné době by měl být na čepu jeho tmavý bráška. Objednat si můžete také pivo řezané ze světlé dvanáctky a tmavé čtrnáctky. Cena dobřanského piva se pohybuje od 19 Kč za desítku, přes 24 Kč za 12 a 14, do 25 Kč za silné speciály 16 a 17. V třetince můžete ochutnat višňové za 18 Kč a Anděla 23 za rovných 30 Kč.

Pivovarské suvenýry
Pivovarské suvenýry

Sběratelé si též přijdou na své. Můžete zakoupit pivní sklo (á 150 Kč), hrnečky, trička, různé láhve, které Vám i naplní. Ale pro odnos piva domů asi spíše využijete prodeje v PET lahvích s originální etiketou. Mimochodem ty si v omezeném sortimentu (12 světlá a 14 tmavá)můžete koupit i v Plzni na Americké třídě v prodejně Dobřanského pekařství. Nějak často máme doma dobřanský chléb ... Je sympatické, že místní firmy drží při sobě a navzájem se prezentují. Doufám, ale nevím, zda k pochutinám v Modré Hvězdě zakousnete také dobřanský chléb a pečivo.

Zásoba lahvového je dostatečná
Zásoba lahvového je dostatečná

Obsluha byla také tentokrát bez problémů. Snad už skončila éra proměnlivé nálady dobřanských číšníků a servírek. Nebo se mýlím?

Vlastní restaurace se skládá ze čtyř částí. Tři stoly jsou před výčepem a varnou. Další tři se nachází v prostoru za. Hned vedle varny je salonek a když se u vchodu dáte doprava čeká Vás další pohostinská místnost. V létě doplňuje restauraci předzahrádka a poměrně nově i posezení ve dvoře, kde, troufnu si odhadnout, Vám také natočí místní mok a ugrilují kus masa?

Letní posezení
Letní posezení

Nemohu jinak, než konstatovat, že Modrá Hvězda je podnikem na úrovni, který nabízí vynikající vlastní nefiltrované pivo a pro nevěřící Tomáše i všudypřítomné G10. Místní kuchyně je vyhlášená, takže o dokonalém gurmánském zážitku nemůže být u pivaře pochyb.

Tudy k nám teče Hvězda
Tudy k nám teče Hvězda

Takže až pojedete po obchvatu Plzně a Vaše cesta povede kousek od Modré Hvězdy nezapomeňte sjet do Dobřan, aby Vás pak nemrzelo, že jste neochutnali dobřanské pivo přímo v místech, kde mu sládek Petr Petružálek dává to, co dělá pivo pivem ...[Richard Chodora] [Zobrazeno 12926x] [27. listopad 2007]
[Minipivovary] [comments: 12] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

strny

úterý, 14. říjen 2008
10:34

strny

V sobotu 12.10. jsem si já a kamarád udělali malý výlet do Dobřan a následně do Černického Purkmistru. Akce to byla dlouho plánovaná, ale přesný termín padl až ve čtvrtek. Obsluha nanejvýš příjemná a rychlá i přesto, že měli v obou pivovarech opravdu narváno. V Dobřanech jsme hlad zahnali pouze buráky a věnovali se spíše zdejšímu portfoliu piv(výborné!!). Těšili jsme se totiž na tatarák do Černic. Po tohmhle jídle už mi nemohlo sobotu nic zkazit...všechno klaplo...v Purkmistru do zavíračky a ještě s lahváčem veselele domů:-) díky


ICQ: 339891299

napsal(a): strny [Odpovědět]

Tomáš Semrád

neděle, 12. říjen 2008
22:56

Jako že se jmenuji Tomáš, tak se mi nechce moc věřit přítomnosti vodnatého Gambrinusu na čepu s tolika jistě zcela nevšedními domácími pivy. Tomu moc nerozumím, i když vím, že to není ojedinělý minipivovarský úkaz. Ten nádherný mosazný výčep je přítomností G trochu dehonestován a ponížen. Myslím si, že kvalita dobřanských piv je natolik vysoká a známá, že nepotřebuje tuto "konkurenci"....a v minipivovaru takové úrovně je to dle mého názoru i poněkud zbytečné. Tam to snad není zapotřebí! Nebo se pletu?


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

gambrmen

sobota, 2. únor 2008
02:42

gambrmen

sakra, chystal jsem se si pro Hvezdu do pekarstvi zajit!


napsal(a): gambrmen [Odpovědět]

Chody

pátek, 11. leden 2008
19:18

Chody

Tak bohužel dobřanské pivo již v Plzni v prodejně Dobřanského pekařství nekoupíte! Škoda.


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Adsense

25. červenec 2024
15:47


posted by: Inzerce

Chody

neděle, 16. prosinec 2007
11:23

Chody

Včera jsem poprvé ochutnal Anděla 23%, tentokráte v tmavém provedení. Pivo je dobře pitelné se sametovou pěnou a třetinka je opravdu znát a zahřeje.
Místo višňového je na čepu světlé vanilkové, které mě doslova uchvátilo, takže kdybyste se dostali do Dobřan určitě jej vyzkoušejte


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Martin Povýšil

neděle, 2. prosinec 2007
18:21

My jsme byli v Dobřanech v půli září a byli jsme nadšeni jak obsluhou, tak kvalitou piva počínaje 10°a 17°Sekáčem konče. Obsluha byla sympatická a natolik rychlá, že jsme v relativně krátkém čase stihli ochutnat kompletní sortiment tohoto podniku. Až pojedu okolo, určitě se zase zastavím.


napsal(a): Martin Povýšil (martin(a)pivni.info) [Odpovědět]

Slávista

pátek, 30. listopad 2007
08:04

Slávista

Dobřany mám docela rád, jenom škoda, že pro mne jsou trochu z ruky, takže se tam dostanu jen jednou dvakrát za rok. S obsluhou jsem nikdy neměl větší problém, na pivo jsem delší čas čekal asi jedenkrát. Dokonce jednou jsem tam přijel, že se tam ubytuji a posedím do zavíračky a co to? Podnik byl zadán kvůli oslavě padesátin nějakého podnikatele! Recepční, patříc na můj utrápený obličej prohlásila, že to přeci není problém, usadila mě k jednomu ze stolů a já jich dal asi sedm...
Pokud jde o jídlo - vynikající. Já tu často dávám kňoura se švestkovou omáčkou, nemá chybu.


napsal(a): Slávista [Odpovědět]

Weetek

čtvrtek, 29. listopad 2007
11:37

Weetek

No a já zas byl v Dobřanech na začátku července a můžu říct jenom to nejlepší. Dobřanský Anděl byl ještě k mání a bylo to moc a moc vydařené pití. Vzal jsem si ho, i vzhledem ke zbytku bohatého sortimentu, který jsem ochutnával na místě, radši domů v pěkné lahvi a moc mi chutnal. Obsluze jsem nemohl vytknout to nejmenší a navíc mi pan sládek, i když měl dost fofr, ochotně ukázal i celý provoz. Pro mě se staly Dobřany srdeční záležitostí a držím jim palce.


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

Karel

středa, 28. listopad 2007
20:48

karel

Pivo vinikající, mohu doporučit, ale obsluha, jak vidím, se moc nemění, prostě tenhle podnik vás ne kvůli pivu naštve,a příště si ho raději odpustíte.


napsal(a): Karel [Odpovědět]

Siki

středa, 28. listopad 2007
12:28

siki

Já byl v Dobřanech asi před dvěma měsíci, strávil sem tam hodinu a za tu dobu sem si stihl dát jen jedno pivo, ačkoliv hospoda nebyla zaplněná ani z poloviny a okolo výčepu se pohybovaly tři servírky. Deset minut čekání na objednání, poté 15 min. na pivo, to sem za deset minut vymlaskl, po pěti miNutách sem hlásil, že si dám ještě jedno, opět se 10 minut nic nedělO, nechal sem si tedy radši natočit do PETky a nahlásil placení, na které došlo zhruba po dvaceti minutách, čili bych chtěl vidět, jak to tam vypadá v sobotu večer, kdy je asi nával...


napsal(a): Siki [Odpovědět]

mantas

středa, 28. listopad 2007
00:14

Mantas

Výběr teda úchvatný,na restaurační pivovar až neskutečný.Proč to Géčko?!Kvůli štamgatům?Ve Vojkovicích měl taky R10,už není třeba:-)Dávám si právě R12(Regent) a nemá chybu.To CzechBeer...Modrá hvězdička?Soráč,ale nevím,o co jde?


napsal(a): mantas [Odpovědět]

CzechBeerMan

úterý, 27. listopad 2007
21:26

CzechBeerMan

Garantuji že v mé "Modré hvězdičce" nebude NIKDO kvalitou piva zklamán. Pokud ano , nebude
to pivní znalec ........PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI