Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Moravský pivní výlet

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Moravský pivní výlet

Moravský pivní výlet [p730] [p678] [p710]

Expedice po bílých místech Pivozemě, kterou každoročně pořádá Svaz pivních turistů Jihlava, se letos bude zaměřovat západním směrem. Snad právě proto domluvil pivní guru Moris malý výlet za poznáním, který měl zmapovat nové pivovárky jižní Moravy. Na poslední chvíli jsem byl přemluven k účasti i já.

Krásného sobotního rána jsme usedli do rodinného vozu Morisovic klanu a vyrazili na východ. Do Ratíškovic jsme dorazili se čtvrthodinovou rezervou, kterou jsme smysluplně vyplnili nezištnou pomocí našemu vietnamskému spoluobčanovi, který potřeboval vytlačit auto z chodníku na silnici a poté zase zpět. Co bylo dál, už nevím, protože právě nastala desátá hodina dopolední a otevírala se hospoda.

Ležácký sklep na dvoře
Ležácký sklep na dvoře

Sympatická servírka nám ihned přinesla požadovaná piva. První dojem dobrý – pivo bylo lehce provoněné, nasládlé s lehkým dozvukem. Nic výrazného, ale velmi příjemně osvěžující 12°. Snad jen pěna mohla o něco déle vydržet. V každém případě hodnotíme kladně. Milým překvapením byla přítomnost sládka, který právě vařil pivo. Exkurze dostala náhle nový směr. Návštěva varny s originální technologií byla velmi přínosná a neméně zajímavý byl i „ležácký sklep“ pod přístřeškem za hospodou. Myslím, že se jednalo o naprosto originální počin v našich krajích i okolních okresech. Nicméně čas tlačí, další pivovar čeká.

Restaurace s minipivovarem v Kroměříži
Restaurace s minipivovarem v Kroměříži

V Kroměříži se orientujeme poměrně rychle a po krátkém kroužení náměstím nalézáme v jeho horní části hotel Černý orel s nově otevřeným pivovarem. Téměř všechny stoly jsou obsazené či rezervované, ale naše minivýprava se ještě vejde. Začínáme 11°, pokračujeme o něco výraznější světlou 12° a po příjemně nasládlé polotmavé 12° nás čeká třešnička na dortu – 15° pivo, které se zde podává do sklenic na stopce jako gurmánská lahůdka. Samozřejmě – jsme v hotelu, tváříme se jako znalci a obdivujeme atypický tvar sklenice. Mám-li hodnotit – odcházím spokojen – pivo lehce nasládlé, plné, 12° a 15° samozřejmě výraznější s příjemným aroma. Jenom škoda, že nám unikla avizovaná 13°a 18°. Snad se zadaří příště.

Varna a nabídka u Černého orla
Varna a nabídka u Černého orla

A zbývá poslední meta – Sazovice. Obec na okraji Zlína, o které pivní znalci jistě ještě uslyší. Před dveřmi rodinného domku nás vítá sládek a majitel Martin Velísek a uvádí nás do vstupní místnosti, která ještě nedávno bývala garáží. Za příčkou se skrývá to, co nás zajímá – minipivovar.

Minipivovar Zlínský švec
Minipivovar Zlínský švec

Tyto provozy, vyrobené „na koleně“, mám nejraději. Je na nich nejlépe vidět, čeho je český národ schopen, když jde o pivo. Takovéto pivovárky mne oslní víc než nablýskaná měď a mosaz. Ručně vyráběná „hekťáková“ varna zaujme už na první pohled a srdce „homebreváře“ se rozbuší. Perfektně vyřešená spilka kombinovaná s ležáckým sklepem, ze kterého prolíná zpět do všední reality výčepní a stáčecí zařízení... nádhera a inspirace nejen pro mě.

Spilkosklep
Spilkosklep

Usedáme ke stolu a Martin přináší první pivo – Sazovickou desítku. Úžasný to mok - blahořečím momentu, kdy jsem se nechal zlákat k tomuto výletu. A že to trvalo skoro minutu... Desítka je zkrátka vynikající. Plná, výjimečně hořká chuť zaplňuje ústa a čekám jen, jaký bude dozvuk. A ani ten nezklame. Dlouhý, hořký „ocas“ šimrá na jazyku a láká k dalšímu doušku. Opravdu skvostná desítka. Těším se na 12° a i ta je perfektní. Je podobná předchozímu pivu, jen je samozřejmě plnější.

Ruční plnička
Ruční plnička

Povídáme si o vaření piva, o technologii, úředním šimlovi, zkrátka jsme naladěni na stejnou notu. Vyloženě se těším, že do Zlína pojedu zase za měsíc, kdy bude dostatečně uležená polotmavá 13°. Už teď jsem si jistý, že odbočím do Sazovic.....[Martin Povýšil] [Zobrazeno 16342x] [19. květen 2010]
[Minipivovary] [comments: 6] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Pekosek

neděle, 23. květen 2010
17:51

K "Ševcovi": Měl jsem tu čest jako 1. "plebejec" na světě ochutnat polotmavou 12° (nikoliv 13°), a to 15.5. U Pecivála, kde jsme asi 4 hodiny uháněli servírku, ať už to narazí. Pivo se pak sneslo první k našemu stolu:) Jak se mnou souhlasil majitel pivovaru, polotmavé ještě není doladěné, bylo dost hořké, ale i tak pitelné. Nicméně souhlasím, že světlá 10 i 12 jsou vskutku skvostné!!! Proto nevynechám ani další jejich akci U Pecivála.


napsal(a): Pekosek (Pekosek(a)centrum.cz) [Odpovědět]

Martin Povýšil

středa, 19. květen 2010
21:42

Mě připadlo originální nechat si vyrobit pivovar od výrobce vinařských nádob v Dubňanech. A v každém případě naprostý originál je ležácký sklep. Myslím, že jsme s kolegy navštívili většinu pivovarů v republice, u mnoha minipivovarů lze o originálech hovořit určitě,např. Vorel Kladno, Velichov,..... Každý má svoje ojedinělé kouzlo. A to je na tom asi nejkrásnější.


napsal(a): Martin Povýšil (martin.povysil(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Adsense

14. červenec 2024
06:14


posted by: Inzerce

Lubos

středa, 19. květen 2010
21:11

Lubos

ad Ratíškovice: v čem je originální technologie? Při mé návštěvě se mě tam nic originálního na technologii nezdálo. děkuji za odpověď


napsal(a): Lubos [Odpovědět]

val

středa, 19. květen 2010
22:04

val

to Lubos: originální je ten "ležácký" chladící box z náklaďáku na dvorku. Pokud se nepletu, v tomhle případě je právě v řešení chladící agregát a situace kolem poněkud drhne :-)


napsal(a): val [Odpovědět]

Lubos

čtvrtek, 20. květen 2010
01:13

Lubos

to val: ten chladicí box je originál, ale o boxu se psalo zvlášť ( viz citace Návštěva varny s originální technologií byla velmi přínosná a neméně zajímavý byl i „ležácký sklep“. Proto jsem se ptal.


napsal(a): Lubos [Odpovědět]

val

středa, 26. květen 2010
08:53

val

to val: Tak ne, spletl jsem se, tohle není ten box, který jsem měl na mysli, dneska má taky chladící skříň z Avie na dvoře každej druhej :-)


napsal(a): val [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI