Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Král je mrtev, ať žije král!

Co Vy na to a jiné názory


verze pro tisk

Král je mrtev, ať žije král!

Král je mrtev, ať žije král! [p218]

Le Roi Est Mort, Vive Le Roi! Dlouho jsem přemýšlel, jak nazvat svůj článek a myslím, že toto prastaré francouzské zvolání asi nejvíce odpovídá tomu, co vám chci právě sdělit.

Před několika týdny mi přítel Jack s tajemným výrazem ve tváři oznámil, že v jihlavském pivovaru uvařil várku naprosto nového piva. Zahrnul mne čísly, která mi jako odborníkovi měla naznačit, jak to pivo bude skvělé. Tvářil jsem se, že rozumím, přikyvoval a sdílel jeho nadšení. A myslel si své. Na číslech si nepochutnám, uvidíme, až pivo uzraje a budu mít možnost posoudit jeho kvality. Vím, že v pivovarských sklepeních se skrývá nejedna lahůdka, ale důležitější je realita každodenního života a ne těžko dostupné pamlsky z pivovarských tanků. Zkrátka informaci jsem přijal, zpracoval a uložil do paměti.

Jaké však bylo moje překvapení, když jsem obdržel pozvánku na páteční prezentaci jihlavského piva. „To si nemohu nechat ujít,“ pomyslel jsem si a vyrazil do pivovarského salonku, kde se tato událost měla odehrávat. Tady už sedí asi desítka mužů čekajících na zahájení. Po chvíli přichází několik „pivovarských“ a akce může začít. Na stůl před sebe dostáváme každý dvě malá piva. Nikdo z nás netuší, o co jde. Slova se ujímá manažer pivovaru a seznamuje nás se současným děním okolo podniku, zodpovídá naše dotazy a nastiňuje směr, kterým se pivovar bude nyní ubírat.

Nový a starý Ježek
Nový a starý Ježek

Pivo přede mnou pomalu větrá, nemohu už odolat a ochutnávám. Standartní, slušně natočený a vychlazený 11°Ježek. Zkrátka nic nového. Když ale pokládám sklenici na stůl vedle té druhé, povšimnu si jemného rozdílu v barvě piva. Že by snad…? Příšeří salonku může klamat. Přičichnu k druhé sklence a cítím jemnou vůni chmelového moku. Pivo už mám lehce zvětralé, ale příjemný náznak je cítit. Zkoumám barvu proti světlu a konstatuji, že lehký rozdíl v barvě je znatelný. Zbývá už jen zapojit chuťové pohárky.

Přikládám sklenici ke rtům a už první slzička mne nadchne svou hořkostí. Převaluji pivo po jazyku a stále více a více jsem nadšen. Plná chuť piva je podle mého názoru naprosto dokonalá a chmelová hořkost nádherně odeznívá v ústech. Nádhera. Druhý lok už jen potvrzuje můj první dojem. „To pivo je přesně podle mého gusta,“ zvedám palec vzhůru a dávám velkou jedničku. Teď mám čas pozorovat ostatní chlapy a vidím, že jsme na tom asi všichni stejně. Ochutnávají, pokyvují hlavami a šeptem si vyměňují názory se sousedem. Vtom jsme nečekaně vyzváni k označení piva, které nám chutnalo více. Já mám 100% jasno a postrkuji dopředu sklenici se svým favoritem. Nyní jsme informováni, že „nový Ježek“ má na dně vzorku nalepenou značku. Všichni studují dna svých sklenic a hrdě přikyvují. Volba byla jasná a bez jediného zaváhání.

Rychlé ježčí logo
Rychlé ježčí logo

Teď dostáváme slovo my a můžeme se vyjádřit k novému pivu. Tvářím se jako znalec a „odborně“ prezentuji své postřehy. Chuti doopravdy nemohu nic vytknout, a tak abych jen nechválil, upozorňuji na méně výraznou vůni. Do diskuze se zapojují všichni účastníci prezentace a v podstatě se shodují na tom, že pivo je skvělé. Dostávám nový vzorek a musím uznat, že u čerstvě natočeného piva je vůně podstatně výraznější. Nemám už co vytknout. Super. Labužnicky pomlaskávám, vychutnávám a prohlížím pivo. Myslím, že všichni z přítomných jsou spokojeni. Padají návrhy, jak pivo prosadit na trhu, jak rozšířit spolupráci mezi pivovarem a hospůdkami, jak podpořit „nového Ježka“. Ukazuje se, že pivovar má už strategii perfektně naplánovanou a ví, čeho chce dosáhnout. Škoda jen, že uvedení piva na trh bude ještě chvilku trvat. Ale je na co se těšit, takže těch pár týdnů už nějak vydržím.

Věřím, že pokud se podaří vyrábět pivo v té kvalitě, jakou jsem měl právě možnost ochutnat, tak v nejbližší budoucnosti získá Ježek nejedno ocenění jak odborné, tak laické veřejnosti. Je to znovuzrození hodné bájného Fénixe.

Držím palce.[Martin Povýšil] [Zobrazeno 15161x] [15. červenec 2008]
[Glosy] [comments: 8] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Soukáč

středa, 14. červenec 2010
19:49

No nevím. Asi rovnou řeknu, že jsem vůči Ježkovi zaujatý. Jednou mě tak pobodal, že se mi chce blít ještě když si na to po letech vzpomenu. Moc ježků, ochlastova smrt.

Byl jsem rád, že je s Ježkem konec. Letos jsem byl poblíž Jihlavy znovu a protože nic jiného neměli, dal jsem si jednoho "nového" Ježka, s tím, že přinejhorším to vyliju.

Nakonec jsem nevylil, ale žádné nadšení se taky nedostavilo. Takové jakési přehořčené, nesladěné, vodová příchuť, čouhal z toho líh... Žádné zlepšení. Alespoň pro mne.


napsal(a): Soukáč [Odpovědět]

Argas

pátek, 13. květen 2011
18:29

to Soukáč: Blbý trubky nejspíš, za to pivovar nemůže.... Nový Ježek je super a myslím, že ty roky to potvrdily, protože minimálně v Jihlavě vytlačuje ostatní piva. BTW všichni okolo taky tvrdí, že se zlepšili.


napsal(a): Argas [Odpovědět]

Libor

středa, 16. červenec 2008
12:51

Libor

kua chlapi, ja som dostal takú chuť na Ježka...... až slintám.... :-) :-) :-)


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

Adsense

27. únor 2024
07:59


posted by: Inzerce

Martin Povýšil

středa, 16. červenec 2008
12:37

to emu: Nechci situaci nějak moc komentovat, nerad bych, aby mě pak někdo napadnul, že dělám reklamu. Na mě osobně to působí zatím dobře. Jihlavský pivovar je teď na startu bez dluhů, orientuje se na český trh a vytváří lepší podmínky pro hospody, takže myslím, že spolu s lepším pivem má slušnou perspektivu. Já držím palce...


napsal(a): Martin Povýšil [Odpovědět]

emu

středa, 16. červenec 2008
12:31

emu

škoda, že autor v článku nenastínil více o současném dění okolo pivovaru a jejich strategii do budoucna. Zatím se zdá, že příchod K Brewery Group má pro české pivovarniství zatím spíše pozitivní efekt, snad to vydrží...


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

Martin Povýšil

středa, 16. červenec 2008
08:12

Pivo, které jsem ochutnal bylo opravdu vynikající. Těším se, až bude běžně na čepu. A den Ježka bude doopravdy 5.září, přijeď!


napsal(a): Martin Povýšil [Odpovědět]

tomas

úterý, 15. červenec 2008
22:14

tomáš

Dobrá zpráva. Že by se konečně v pivovaru probrali z letargie( pěkná aktuální reportáž na jejich webu je ze Dne Ježka 2005 !). Mimochodem bude letos Den Ježka? Zaregistroval jsem někde termín 5-6.9, ale v pivovaru jaksi na email nereagují. Rád bych se zase po čase do svého oblíbeného rodného města vypravil.


napsal(a): tomas [Odpovědět]

Kejna

úterý, 15. červenec 2008
22:09

Kejna

Ježek byl jedním z nejhnusnějších socialistických piv, v posledních letech už to šlo, ale já jsem preferoval spíš jejich lehčí produkty a moc se těším na avizovanou novinku ..


napsal(a): Kejna [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI