Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivní blok

Pivní blokDomaci klub Gurman. Dekuji, jiz nikdy vice!!

[úterý, 19. květen 2009]

Bydlim sice uz nejaky ten cas v Berline, ale presto jezdim velice rad do myho rodnyho Brna. Mam tam svych 4-5 hospudek s dobrym pivem a tak chodim prevazne tam.

Aby to nebylo tak nudny, obas se rozhodnu vyrazit i nekam jinam, a prevazne se ridim nejakym doporucenim bud odtud, z PI, nebo ze svetapiva.cz.

Tam jsem se dozvedel o vyse zminenem podniku, a tak jsme tam v breznu 2009 vyrazili. Ja, muj bratr, kamarad Bob a nase 2 slecny.

Na dotaz co je na cepu nam bylo sdeleno ze Policka 12, Sklepak, a jeste jedno dalsi (mene zajimave) pivo.

Rozhodli jsme se objednat 3 Policky, a zenskejm nejaky limonady.

V te Cocacole byla opravdu Cocacola, na to nemuzu rict nic :)

Ale to co nam bylo prineseno jako Policka 12. bylo VSE JINE jen ne Policka 12.

Podotykam, NEBYLA (!) to kvasnicova Policka.

Byly nam doneseny jakesi 3 piva, ktery byly zakaleny, s nepopsatelnou chuti, a jarovou penou. Nedokazal jsem identifikovat, co za produkt to mohl byt.

Jak chutna a vypada Policka , to vim velice dobre, s panem ing. Witzem s Policskeho pivovaru se znam osobne, a Policku uz piju nekolik let v Hluche Zmiji na Jugoslavske. Takze tak nejak.......

Tak jsme (jsem) panu majiteli rekl, at tyhle vytvory odnese, ze tohle JSME MY NEOBJEDNALI!! a prinese nam jiny pivo. Byl nam nabidnut Sklepak ze Strakonic.

Vyborne, pomyslel jsem si, Sklepaka piju uz od pocatku 90-tych let, co byla otevrena Pivnice u osamelych srdci na Podebradove. Tech poslednich (tipnu si:) 10-12 let tam tece permanentne, a stejde dlouho jsem tam stamgast, takze vim jak Sklepak VYPADA A CHUTNA!!!!!

Byl nam prinesen pruzracny mok zajimave barvy a chute.. nevim co to bylo, ale na 100% vim, ze to nebyl Sklepak. Neco pasterovaneho, nerikam ze nepitelneho, ale ja jsem si objednal 3 SKLEPAKY!

Tudiz jsme pana majitele pozadal o vysvetleni, a dostalo se mi odpovedi ze jsem problemovy host a ze nejsem v jeho podniku vitan.

Pritom mam 4 svedky na to, ze jsem se slusne zeptal proc byla ta "Policka" zakalena kdyz neslo o kvasnicovou Policku a proc ten Sklepak nevypada a nechutna jako Sklepak. Nic vic jsem nerekl.

Ve finale jsem rekl ze zaplatim 2 Cocacoly, protoze to co jsem neobjednaval logicky platit nebudu. To zacal pan majitel vyhrozovat ze zavola Policii, ze jde o podvodnou utratu.To byla posledni kapka, a pohar me trpelivosti pretekl. Pote se ztrhla verbalni slovni potycka a nasledne jsem to psychicky nevydrzel a chtel jsem pana majitele vyzvat na pestni souboj :)

To uz me ale kolemsedici hoste museli zadrzet a uklidnit, protoze situace zacala byt pomerne krizova.

Ve finale me pratele zklidnili, a nekdo z nas (ja ne)zaplatil nas ucet i s tim co jsme neobjednali a se slovy "Zadav se s tim, ty smejde" jsme opustili onen podnik..

Jest bych snad jen dodal, ze nikdo z nas nebyl pod vlivem alkoholu , bylo teprve odpoledne, a i kdyby.. 20 let chodim po Brne a byl jsem a jsem i nadale stamgastem v ruznych hospodach, a jeste nikdy jsem nemusel nekomu vyhrozovat fyzickou likvidaci.

To je vsechno, co muzu k nasi navsteve vyse zmineneho podniku rict.

19.kvetna 2009......... Ludwig.............

autor: Ludwig | Blok 13:32 [permalink] [comments: 25]


Čerstvá Herold pšenice

[čtvrtek, 14. květen 2009]

Pšenice z Březnice, to je má srdeční záležitost. Bylo to moje první setkání s tímto druhem piva a vůbec s jiným druhem než české klasiky. Vzpomínám si, že jsem jej koupil kdysi na slavnostech v Nepomuku kvůli lahvi. Nevěděl jsem, o co jde, nevěděl jsem, že existuj i jiná piva než česká, největší odlišností pro mě bylo pivo černé.

Otevřel jsem jej tedy nic netušíc. Přičichnu a cítím silo, ano nacházím se uprostřed kopy obilí. To přece není pivo. Napiju se a chce se mi zvracet. Nakonec se tak nestalo a já "to" dopil do dna, ale rozum mi říká, že tohle již nikdy více.

No ale léta plynou a já se stávám k novým stylům čím dál více méně rezistentní. Druhé setkání s březnickou pšínkou si nepamatuju, zřejmě mě již tolik neodrazovalo, ale asi ani nijak moc nenaplňovalo.

Mezitím jsem pomalu pšeničným pivům přicházel na chuť, zejména díky minipivovarům. Návštěvu Černic si bez Písaře již nedokážu představit. V průběhu let jako jediný vaří pšenici specialista na speciály Primátor v Náchodě. A já si říkám, jak by mi asi dneska chutnal pšeničný kvasničák z Březnice?

Proto jsem uvítal zvěsti, že Herold obnovil jeho výrobu. A protože jsem nedávno uvedl do života Pivní prodejnu, kde hlavním sortimentem je právě březnické pivo, měl jsem jako jeden z prvních možnost ochutnat nový kvasnicový pšeničný ležák (tak a teď mě přátelé pivních stylů kamenujte :))

Možná čekáte, že se rozepíšu, jak že vlastně chutná. Neumím a ani nechci však popisovat všechny ty tóny a podtóny, ty chutě, příchutě a pachutě. Proto Vám nezbývá nic jiného, než si staronový Herold ochutnat a vychutnat sami. Mohu snad jen říci (po vzoru Trautenberka): "Ta pšenice je málo pšenicová..."

Čerstvá Herold pšenice

autor: Chody | Blok 20:57 [permalink] [comments: 25]


Tatranský zámok

[neděle, 10. květen 2009]

Nedávno zde padla zmínka o pivu Tatranský zámok. Náhodně jsem na něj natrefil o víkendu v Polsku a velice mne překvapilo, kde se toto vyrábí... Dávám vychladit...večer napíši dojmy:-)

Tatranský zámok

autor: strny | Blok 11:13 [permalink] [comments: 9]


Omluvný list

[úterý, 5. květen 2009]

Omluvný list Radegast

Omluvný list

autor: karpl | Blok 22:12 [permalink] [comments: 3]


Budějovický Budweiser

[středa, 29. duben 2009]

Do redakce mi přišel zajímavý mail, který se zamýšlí nad pozadím obou budějovických pivovarů a zajímavosti značky Budějovické pivo - Budweiser Beer. Cituji (i když ne doslovně) a nechávám na Vaše posouzení:

"Předseda představenstva jednoho pivovaru byl spolu s bývalým ministrem a členem nervu zakládajicím členem jedné strany a jsou velcí kamarádi. V devadesátých letech byl po volbách na prvním nepostupovém místě a po uvolnění místa snad z důvodu umrtí poslance se stal poslancem. Po určité době odstoupil. Jako trafiku dostal místo v představenstvu Jihočeských pivovarů.

Nejzajímavější je dnešní spolupráce bývalého ministra s AB a zároveň nabídka na prodej BMP se zaregistrovanými známkami vážícími se k Budějovicům - Budweiser za na první pohled nesmyslnou cenu. Oba pánové se dodnes přátelí a navštěvují."

Je to jen náhoda, nebo přeci jen jde o celosvětově známou značku Budweiser Beer?

autor: Chody | Blok 21:02 [permalink] [comments: 2]


Pan Cibich?

[úterý, 28. duben 2009]

O víkendové návštěvě Drážďan jsem v minipivovaru Watzke natrefil na tuto ceduli. Na 99% pan Cibich...kamarád tvrdil, že Lenin:-) Zkoušel jsem hledat, jestli se jedná o dřívější Německou reklamu na Březňáka nebo o kopii, ale nikde ani ťuk. Má o tom někdo z vás šajn?:-)

Pan Cibich?

autor: strny | Blok 20:53 [permalink] [comments: 8]


Vzkaz Malakinovi

[úterý, 28. duben 2009]

A Ty si Marku nepřipadáš trapně, když tady, na pivním serveru, velice často propaguješ věci a řešíš problémy, které souvisí se sběratelstvím? Na to jsou přece jiné servery. Ano, určitě jsou to spojené nádoby - pivo a sběratelé, ale kolik lidí zde (myslím aktivních diskutérů) to bere tak vážně jaky Ty?

A Tvoje původní reakce na Honzův odkaz na článek na jeho serveru mi dost vadila. Mimochodem pokud si pamatuju, tak Honza se vždycky jakoby předem Chodymu omlouvá, že tu občas prezentuje svůj web. Odpovím Ti stejně - proč jsi nenechal na Chodym, aby dal případně najevo, že se mu to nelíbí? Proč si myslíš, že jsi ten správný, který to má za něho řešit?

Rád čtu Tvé články z různých cest za pivem, dozvídám se z nich spoustu důležitých a poučných věcí. Ale v momentě, kdy začneš vynášet nějaké vlastní názory či soudy, tak se málokdy shodnem. Často mi připadá, že opravdu jen zbytečně rýpeš - to Tvoje naznačení nějakého problému (myslím, že to byl pan Hrabina, který to jednou trefně nazval zasmraděním) a následném "nebudu uvádět podrobnosti, abych někomu neuškodil" je už pověstné.

Každý má právo na svůj názor, tak je prezentujme. Ale snažme se držet jistá pravidla. Mohli bychom pak vypadat, jako když jsme snědli všechnu moudrost světa.

autor: umbob | Blok 19:58 [permalink] [comments: 18]


minipivovar

[úterý, 28. duben 2009]

Dobrý den,

píši diplomovou práci o založení minipivovaru v jedné restauraci na Kroměřížsku. Potřebovala bych informace, nejlépe kontakty, kde zakoupit veškeré potřebné zařízení pro vaření piva.

Díky za odpověď

autor: shestar85 | Blok 11:23 [permalink] [comments: 2]


Prágl / Dresden 2009

[čtvrtek, 23. duben 2009]

Zájazd na burzu zberateľských suvenírov do Drážďan organizovaný slovenskou zberateľskou asociáciou SAHP sa už pomaly stáva tradíciou, ktorú sme ani tento rok nechceli porušiť.

Táto vydarená akcia sa v podstate - tak ako vždy - začína už presunom do spoločného miesta nástupu do autobusu. Po ceste sa pritom zväčša oddegustujú prinesené vzorky piva (tento rok to bol sabinovský Štamgast, Šariš a Corgoň).

Nutno dodať, že našu „mord partu“ tvorili traja Beerborci (Martin alias vemnr, Miloš alias verex, Libor alias lbh1 a kamarát Karol)

Plán zájazdu zahŕňal okrem iného exkurziu v benešovskom pivovare, volný program v Prahe, exkurziu v pivovare Staropramen (ktorú sme s ľahkým srdcom odmietli) a v sobotu návštevu burzy v Drážďanoch a volný program.

Presne o 24:00 sme sa teda pohli smerom na Benešov, kam sme dorazili ráno okolo 7:00. Tam sa nás ujal pán Kovařík, ktorý nás postupne previedol cez sladovňu, varňu, spilku, ležiacku pivnicu a stáčiareň. Exkurziu sme zakončili v degustačnej miestnosti pri pár skvostných benešovských dvanástkach....

Aj keď miestami pivovar vyzerá, že by potreboval nejaké investície (nemalé) do modernizácie a údržby, pivo ktoré ponúka je naozaj špičkové a s kľudným svedomím môžem povedať, že pre mňa jedno z tých naj.

Následne sme sa presunuli do Prahy, kde nás trocha zdržala mierna zápcha na Južnej spojke a potom aj drobné blúdenie v smíchovských uličkách.

OK, takže teraz máme cca 5 hodín k dispozícii, takže je najvyšší čas vyštartovať.

Pripravený plán sme teda museli operatívne pozmeniť (kvôli zdržaniu), takže ako prvé prišli na rad Zlý časy v Nusliach. Dorazili sme tam pár minút po otváračke a na podiv bola už väčšina stolov obsadená.

Usadli sme k jednému voľnému a po zhodnotení ponuky padla prvá volba: Javořický ležák z minipivovaru Horní Dubenky. Plná chuť, pekná vôňa, príjemný kvasnicový zákal. Všetci sme sa zhodli, že to bola dobrá voľba a pivo je naozaj podarené.

Následne sme už volili ďalšie vzorky individuálne: Opat medový (vôbec mi nechutil a po mede ani stopy), Sv. Norbert (skvelé pivčo), dešťovka z Kácova (Martin si pochvaloval).

Využili sme aj možnosť obeda a musím konštatovať, že také porcie, za také ceny a tak chutné som už dlho nemal. Ticho závidím každému, kto tam môže zavítať častejšie.....

Keďže čas tlačil, rozlúčili sme sa pozdravom Čus Hanz (ten sa tam vyskytoval po celý čas – týmto ho zdravím a ďakujeme za dobrý servis) a valili sme ďalej.

Potom síce nastala mierna zmena plánu, keďže po telefonickom preverení som sa dozvedel, že Na Paloučku momentálne nie je Jihoměšťan.... No čo už...

Skočili s k Bansethům pre nejaké to lahvové a potom smer Libeň. Po asi 30 min. presune sme už sadali za stôl v Bohemia Classic bare, kde točia pivo rovnakého mena.

Chuťovo trocha horkejšie pivo, čo mne absolútne vyhovuje, naproti tomu Miloša vôbec neoslovilo.

Pán vrchný bol absolútne v pohode a najviac ma dostalo to, že o ďalšie pivo som nemusel prosiť, s dopitím predchádzajúceho pristálo automaticky na stole ďalšie.

No nič, sedelo sa dobre, ale musíme ďalej.

Ešte jeden operatívny telefonát na Bulovku a znova prichádza zmena plánu. Točia Jihoměšťana. Škoda to nevyužiť.

Za chvíľu už pristáva pred nami na stole a svorne hodnotíme, že je to dobré pivo. My s Martinom koštujeme ešte polotmavú a svetlú pšenicu a obaja sa zhodujeme, že obidve sú veľmi dobré. Len tak ďalej pán Richter.

Po mojej poslednej návšteve na Bulovke a nepríjemnej skúsenosti s obsluhou (dovolil som si len ochutnávať pivo bez jedenia a bolo mi naznačované, že zaberám miesto ľuďom, ktorí spravia väčšiu útratu a väčšie dýško) bolo tento krát všetko absolútne v pohode a s úsmevom na tvári. Kiež by to tak bolo stále.

Ďalším cieľom bol (na neustále Milošove kvákanie) minipivovar Pražský most u Valšů, kde sa nám však dostalo maximálneho sklamania v podobe informácie, že vlastné pivo zrovna nemajú.... Divné, že toto sa dnes môže stať v minipivovare...

Keďže však už nebolo času nazvyš, dali sme po 1 Skalákovi a potom už hajde na plánovaný odchod autobusu.

Nasledoval presun do Benešova nad Ploučnicí a ubytovanie v miestnom hoteli. Na spoločnej večeri sa čapovalo pivo Staropramen, čo som s vďakou odmietol a nahradil ho tonikom. Od určitého času totiž produkty nadnárodných gigantov nepijem. Ba netajím sa nevraživosťou a nepriateľstvom voči nim, nech si hovorí kto chce čo chce.....

Po krátkom oddychu sme sa vydali navštíviť miestnu hospodu Na Novině – ktorá sa pre mňa stane na dosť dlhý čas jednou z naj, ktoré som navštívil. Domáca atmosféra, 100% obsluha, 10 a 12 Březňák (12-tka bola špičková) 11 Rohozec, domáce utopence (tak dobré som už dlho nejedol) to všetko dohromady vytvára pre mňa absolútne ideálnu kombináciu.

Pred spaním sme ešte dali 1 svijanský Máz v podniku nazvanom Pivovarský sklípek, ktorý sa nachádza v pivniciach bývalého ploučnicko-benešovského pivovaru.

Kto vie ako vtedy chutilo ich pivo....?

Nasledovala ešte zastávka na miestnom rockovom koncerte, kde točili len G a PU a sortiment dopĺňal čierny Kozel. Tonik to istil....

Pritom meno kapely bolo v súvislosti so sortimentom výstižné - Fuck off.

Po skorom rannom vstávaní a presune do Drážďan nasledovala návšteva zberateľskej burzy s točeným sponzorským Feldschloβen-om a množstvom fľaškových pív k voľnej kúpe. Weißenoher Altfränkisch Klosterbier = špičkové pivo

Nezdržali sme sa ale príliš dlho a vyrazili sme smerom do centra, kde snáď zoženieme niečo dobré na pitie. Nemilým prekvapením bolo zistenie, že väčšina podnikov v Drážďanoch otvára až o 11:00. Podarilo sa nám však nájsť otvorený podnik s točeným Diebels Alt, a následne ešte jeden v samom centre s pivami Köstritzer a Schöfferhofer.

Potom už nastal čas na krátku zastávku v getränkemarkte – kde sme nakúpili nejaké vzorky na degustáciu a hneď potom sme sa presunuli na zraz k autobusu.

Po krátkom presune a zaparkovaní blízko hlavnej stanice sme ešte dostali 2,5hod k dobru v centre Drážďan. Čo s voľným časom sme mali rozhodnuté – minipivovar Waldschlösschen. Električka a následne autobus nás vyklopili priamo pred pivovarom a za chvíľu sme sedeli na pivovarskej záhradke.

Na pípe: Helles, Zwickl, Dunkles a Weiss – Miloš a Karol dávajú tmavé, my s Martinom Weiss a sme všetci spokojní.... Následne ešte chutnáme Thurn und Taxis Roggen – síce len flaškový ale aj tak super lahoda.

Zaujímavým bolo aj to, že malé pivo bolo 0,5L a veľké rovno 1L – čo mi pripadá bežnejšie pre oblasť Bavorska.

Po zraze nasledoval už len presun na Slovensko s tradičnými zastávkami na večeru v reštaurácii Hvězda v Děčíně (točený Březňák) a v Tescu v Hradci Králové (pomerne slušný výber regionálov: Krakonoš, Náchod, N.Paka, Regent, Bernard, ....).

V Žiline nám síce o 10 min ušiel vlak smerom domov, takže sme boli nútení 2 hodiny čakať na ďalší. Ale aj to sa stáva. Dlhú chvíľu zahnal Podkrkonošský tmavý speciál.

Celú akciu hodnotím ako super vydarenú od jej začiatku až do samého konca, a už sa teším, až budúci rok znova vyjde pozvánka na zájazd do Drážďan a my si túto akčnú akcičku zopakujeme....

autor: Libor | Blok 10:15 [permalink] [comments: 21]


Merenda 8 PÍP

[úterý, 14. duben 2009]

Merenda-restaurace a bar

Dobrá kuchyně a příjemná obsluha co víc si v hospodě přát...?

Snad PÍVO ?

Po stále větší poptávce dobrého českého pivečka Vám oznamujeme, že jsme se bez ohledu na krizi rozhodli rozšířit nabídku tohoto skvělého moku.

Nyní můžete vybírat z 8 píp, jenž jsou vždy připravené k Vaší spokojenosti. Chyše, Kocour, Opat, Regent, Platan, Poutník, Krakonoš, Plzeň, Žatec, Svijany... to je jen výčet toho, co už bylo na čepu a co bude dál?

Přijďte a poveselte se,neboť

Merenda=Veselice

www.merenda.cz

autor: merenda | Blok 17:04 [permalink] [comments: 3]


Čo na to pán Jobánek?

[úterý, 14. duben 2009]

Rozhodol som sa pre túto formu položenia otázky, pretože napriek viacerým otázkam pri rôznych článkoch sa mi stále nedostalo odpovede.

Takže: Minulý rok ste boli (aspoň podľa Vašich slov) na návšteve v minipivovare v Kvačanoch (Brontvaiovské pivo) – a moja otázka znie:

Ako Vám chutilo?

Neberte to v zlom, ale rád by som poznal Váš názor.

Ďakujem za odpoveď.

autor: Libor | Blok 14:20 [permalink] [comments: 4]


Nové české (mini)pivovary

[středa, 1. duben 2009]

Rok 2009 vstoupil do své druhé čtvrtiny. V rámci té první vplul na naši pivovarskou scénu Parník Přerov (a přiznejme si, že poměrně utajeně).

Na rozdíl od takového minipivovaru z Rychnova nad Kněžnou. O něm už v minulém roce probleskly první informace a zahájení jeho činnosti bylo relativně pravidelně připomínáno. Vše vyvrcholilo na březnové akci Vítání jara, kdy nápor lidí v kombinaci s krásným počasím překvapil především pořadatele.

I vznik dalšího minipivovaru je ohlašován dlouho dopředu. Mám na mysli Tambor ze Dvora Králové nad Labem. Ten by své první pivo měl nabídnout na přelomu dubna a května(konkrétně 30.4 a 1.5. ve třech místních hospodách).

Poměrně nezvyklý v našich končinách je vznik pivovaru, který se plánovaným ročním výstavem už vymyká z kategorie mini. Pozornější ze čtenářů PI už vědí, že se jedná o pivovar v Chotěboři. Ten by své pivní portfolio čítající 5 položek chtěl představit v červnu.

Tak a teď k těm, o kterých občas problesknou nějaké informace, ale podrobností je málo(nebo spíše nejsou lidem mimo pivní kuloáry běžně k dispozici). Takže jen telegraficky:

-Arthur´s (p.Kwaczek-už nějakou dobu se technologie stěhuje z Frýdku-Místku do blízké obce Lískovec-datum obnovení činnosti-původně jaro 2009)

-Jihoměšťan Praha 11(rozjíždí p. Richter-květen 2009?)

-Minipivovar Broumy(pan Matuška-červen?)

-Černý orel Kroměříž(www.cerny-orel.eu -říjen 2009?-termín posunut z původně avizovaného června)

-Jeseník(těžko říct, který)(staví p.Lichtenberg- http://www.freudovopivo.cz/vyrobapivovaru.html - původní termín 1-2/2009 už má po expiraci)

No a pak jsou tu některé vzdálenější projekty. Opět jen výčtem:

-Třebonice(p.Staněk a p.Seidl-2010?)

-Liberec(jedno jméno se nabízí, ale byly by to moje spekulace-2011?)

-Padochov u Oslavan(p. Nešpůrek-datum neznámý).

Poprosím případné čtenáře tohoto blogu o doplnění podrobností popř. informací o dalších chystaných projektech. Taky by možná stálo za úvahu, jestli by těmto plánovaným pivovarům nechtěl Chody na svých stránkách věnovat nějakou sekci, která by se průběžně doplňovala a aktualizovala - něco na způsob Kalendária).

P.S. Po redakční uzávěrce se jako bájní Fénixové objevili hned dva kandidáti na českou pivní mapu - Skryje a Vrčeň :)

autor: umbob | Blok 20:21 [permalink] [comments: 20]


Nový pivovar pivo nevyrábí?

[úterý, 24. březen 2009]

V těchto dnech ožívá Městský Podorlický pivovar s.r.o. v Rychnově nad Kněžnou. Což je jistě dobře, jsem rád za každý nově otevřený pivovar. Již začátkem června 2008 jste se o tomto novém, tedy spíše obnoveném, pivovárku mohli dočíst zde.... A všichni jsme se těšili na jeho otevření.

Na webu pivovaru je v sekci Pro sběratele dnes napsáno: "V současné době připravujeme pivní tácky, etikety a sklenice. O jejich prodeji Vás budeme informovat v tomto odkazu." Opravdu? Stačí se kouknout na Aukro a nalezneme zde půllitry i tácky.

Nebudu dnes komentovat cenu, o tom se už napsalo dost. Když se najde kupec (327 Kč za půllitr), tak je vše dle pravidel, i když morálka tak trošku zapláče. Co mě ale na těchto aukcích zaráží, je doprovodný text. To, že je to naprostá novinka, že byl vyroben velmi omezený počet, může být dost dobře pravda, ale psát, že: "Ochutnávka pro veřejnost proběhla 20.2.2009. Pivovar další pivo nevyrábí, o osudu výroby piva se teprve rozhodne! NEPROMARNĚTE JEDINEČNOU ŠANCI, další půllitry již nemusí být vyrobeny !!!"

Kde proboha pan prodávající vzal, že se další rychnovské pivo nevyrábí. Proč by se v novém pivovaru nemělo vyrábět pivo? Proč si tento pán vymýšlí takové kraviny. Jasně, aby nalákal co nejvíce oveček, ale nezlobte se na mé rozhořčení. Jsem asi moc naivní.

Nemám náladu zkoumat další aukce, ale myslím si, že takových vykuků, kteří uvádí v popiscích svých aukcí záměrně zavádějící popisky. Nestálo by provozovatelům těchto webů za to, aby vyřazovali takové aukce? Asi ne, vše pro kšeft, že...

P.S.: V minulých dnech se mi v redakci sešly dva články, které pojednávají o otevření Podorlického pivovaru v Rychnově nad Kněžnou pro veřejnost. Dovolte mi, prosím, abych Vám oba dva dnes předložil k prozkoumání.

Rychnovské vítání jara

Vítání jara v pivovaru Rychnov aneb pivní putování po východních Čechách


Video z první ochutnávky rychnovských piv v hotelu Havel (RTV)

autor: Chody | Blok 21:50 [permalink] [comments: 30]


Krizovej plán pro Zlý časy!

[úterý, 17. březen 2009]

Kdo to nezažije, neuvěří! Třicet mini během deseti dní! To není předaprílový žert! Je to tak! Po loňském slunovratném a velmi úspěšném víkendu s minipivovary z Karlovarského kraje a o pár týdnů později s minipivovary z Plzeňského kraje se svobodný pan Hanz se svou čísnickou čeládkou a kuchyňskou chasou rozhodl pro daleko rozsáhlejší akci. Je mi rozkoší, drazí pivní přátelé, že byla na mne uvalena důvěra býti interpretátorem a hlasatelem, aňť co dím! - ba věrozvěstem jsouce ve skálopevné víře v tyto zvěsti mnou hlásané – následujících skvělých zvěstí:

Protikrizová vyhláška Zlejch časů č. 1/2009

Plníce svá nejlepší Novoroční předsevzetí navzdory době a krizi, která poškozuje nejen pivovary, ale také hostinstvo jako celek a ve snaze, aby obchod čepovaným pivem na zdravý základ postaven byl, zavazuje se hospůdka Zlý časy k následujícím protikrizovým opatřením:

Mezi dny 22. května a 31. května jest Zlejma časama prováděno toto zásadní protikrizové opatření:

Zaručuje se tímto, že během deseti dnů těchto zde bude na čepu z devíti píp nepřetržitě v otvírací dobu od 11.00 do 23.30 (na zahrádce do 22.00, o víkendu 12.00 – 23.30) piva dohromady z 30 mini, mikro a pikopivovarů a to nikoliv pouze jednoho druhu od pivovaru každého. Též je možné předpokládati i laskavou účast produktů z řad drobného várečenstva, takzvaných homebrewerářů.

Po vypití sudu bude tento okamžitě a bez prodlení nahrazen jiným přírodním produktem ku spokojenosti všech milovníků takových produktů.

Jednotlivé kontrahenty a dodavatele jest zde nemožno uvésti, neb není jisto, zda jich nebude i více a též zda někteří budou s to dostáti zcela svému slovu především ve smyslu data. Jest však jisto s úspěchem přepokládati, že počet 30 různých dodavatelů bude v tomto období dodržen a počet druhů piv že jistě výrazně a patrně i několikaronásobně překročí celkový počet kontrahentů. Taktéž zavazajeme se tímto, že aktuálně čepovaná piva budou poctivě a v čase nejkratším avisována v rubrice Co je na čepu na Pivním.infu.

Též si dovolujeme ctěnému konzumenstvu oznámiti, že u příležitosti této dosud námi největší pořádané akce bude možnost objednati sobě pivo oproti záloze pouhých 50,- korun českých do logovaných půllitrů Zlých časů! Záloha tato buďtež považována za eventuelní cenu prodejní.

S provoláním: Společně proti krizi a za dobré pivo!

Vaše Zlý časy

P.S. Přiďtež, prosím, všichni, nechť jsou zásoby tyto obrovské v určený čas vypity a nebyly tak zbytečně v rozporu s duchem environmentálním vylity v sprostý kanál!

Dovolte mi na tomto místě přidat pár osobních pocitů. Když jsem před cca 5–ti lety začínal s pivní turistikou, bylo tomu tak, protože jsem nabýval subjektivního dojmu, že mnou do té doby konzumovaná piva pozbývala výrazně své chuti a kvality a pohlížel jsem se po jiném. V té době však bylo například Karlovarsko zcela pivaprosté v tomto smyslu a mnou vytyčený cíl navštívit všechny malé pivovary se jevil jako roztomilý a především dosažitelný. Dnes však se v jednom čase setkávají dva fenomény – za prvé: produkty gigantických producentů jdou kvalitou natolik dolů, že si toho všímá více a více lidí a za druhé: lidé jsou vlivem nejen toho ochotni zajímati se o informace z pivní oblasti, aby se zbavili dotěrného pocitu, že marketing dominantních společností na trhu z nich dělá již příliš velké hlupáky. Pro mne to znamená, že v současnoti ročně vznikne více malých pivovarů, než jsem jich schopen navštívit. Nikoliv však ochutnat! Mou vlajkovou lodí těchto ochutnávek jsou Zlý časy! Protože jsou pro mne nedaleko, protože tam ta piva mají v nebývalé míře, protože díky osobnostem typu Hanze či Čukina oplývá hospoda domáckou atmosférou. Ano, zajdu tam i sám, neb vím, že jak oni, tak ostatní dnes i mnohdy mě již známí pivní fanoušci mi zajistí skvělou společnost! Protože domácká, přátelská a sousedská atmosféra je v překotném a pohříchu anonymním světě současném vedle dobrého piva to nejdůležitější, co činí hospodu hospodou.

Nuže, troufám si tvrdit, že v málokteré hospodě v republice se za poslední rok vystřídalo tolik druhů především českých, moravských a slezských piv, neboť Zlý časy pojímají toto své pivní pionýrství jako snahu zmapovat kompletně segment malých a středních pivovarů Česka. Jinými slovy: Hanz chce mít v historické nabídce z Česka prostě všechno! A jsem si téměř jist, že dosud žádná hospoda nezorganizovala pivní slavnosti segmentu malých pivovarů v takovém rozsahu! Je nabíledni, že i řada pivních festivalů neměla 30 mini! Je tedy možno si na tomto místě zaspekulovat, že návštěvník této akce bude přítomen porodu historie! Tato akce, myslím si, je první akcí svého druhu, rodícím se fenoménem hospodských pivních slavností!

Samozřejmě, že já si ji nenechám ujít a pochopitelno, že pociťuji pálivou rozpolcenost! Mám si snad vzít týden volno a prodegustovat jej i s přilehlými víkendy od rána do večera, abych o něco nepřišel? Nebo mám se snad spěchaje plahočiti ihned po konci pracovní doby do Čestmírovy ul. 5, Praha 4 a po celou dobu mého zaměstnání sledovat na Pivním.infu rubriku Co je na čepu? a zoufale trpět při každém pohybu nabídky a ještě se nechat vyrazit z práce za přílišné hledění si mimopracovních záležitostí? No, to ještě právě nevim! Co vy?

Do bloku se také sluší dát nějakou fotku. Nakonec u mě z přehršle dokumentárních obrázků ze Zlejch časů vítězí foto řezaného piva Javořický ležák pivovaru Kozlíček v Horních Dubenkách versus Bzenecký ležák. Jasně že jsem je oba ochutnal nejprve tak jak byly samotné. Jen jsem si pak prostě dovolil tu obsesi: být prvním, kdy si něco takového mohl nechat říznout! No a když si představím, jaké kombinace se asi bude dát říznout od 22. do 31. května… Co vy na to, kluci a holky??

Krizovej plán pro Zlý časy!

autor: Rosťa | Blok 19:50 [permalink] [comments: 27]


Cedule

[úterý, 17. březen 2009]

Zdar příznivci chmelového moku!

Pro velikou popularitu a lahodnou konzumaci toho skvělého moku jsem vytvořil novou ceduli.

Samozřejmě se jedná o recesi.:-)

Cedule

autor: karpl | Blok 14:58 [permalink] [comments: 3]


Reklama zdarma!

[pátek, 6. březen 2009]

Když jsem dneska publikoval již třetí článek z dílny Plzeňského Prazdroje, bylo mně docela líto, že o sobě nedávají v tisku znát i ostatní české pivovary, zvláště ty střední a malé. Vždyť velcí vydávají tiskové zprávy i několikrát týdně a zřejmě vědí proč - jsou to profesionálové.

Možná namítnete, že prostor v tisku také něco stojí. Nevím, jak to chodí, asi jsem naivní, ale věřím, že to není pravidlem. Ono je asi hlavní dát o sobě vědět a nečekat až někdo přijde a zeptá se. Myslím si, že vytvořit sem tam tiskovou zprávu či nějaké prohlášení je dobrým nástrojem pro zviditelnění a prakticky nic to nestojí. Jen napsat pár řádek o dění v pivovaru a pak mailem rozeslat do redakcí. Myslím, že minimálně pivní internetové magazíny by tyto zprávy rády zveřejnily.

Myslíte si, že vše potřebné uvádějí pivovary na svých webech? Mohu Vás ujistit, že ne. Čest vyjímkám. Některý web je od počátku stejný. A i kdyby informace na podnikovém portálu byly, jak se dostanou k lidem. Kolik má takový pivovarský web návštěv z řad tisku?

V poslední době je v tomto směru velice aktivní slovenský Steiger, který reaguje na aktuální dění na Slovensku. Naposledy přišel se zprávou, že nebude zdražovat. Ano i z toho, že se vlastně nic neděje, se dá vytěžit a upozornit na sebe.

Z českých pivovarů chodí tiskové zprávy jen od již zmiňovaného Prazdroje, Staropramene, občas z Bernarda a Nymburka. A to je vše. Zdá se Vám to málo? Ano, je to zoufale málo!

Budu se opakovat. Pivovary dávejte o sobě vědět, pište tiskové zprávy. Nevěřím, že by se u Vás nic nedělo. Je to pro Vás zadarmo. Dejte vědět, jak já říkám, o každém "prdu".

Docela zajímavou formu prezentace spatřuji v umisťování vodeoklipů na portály typu YouTube, Stream či Zkouknito, kde Vás uvidí kvanta diváků. Však reportáže NaEX od Gambrinusu zde najdete.

To vše je dle mého názoru cesta propagace, která Vás nebude stát ani korunu. Tady se nemůžete vymlouvat, že Vám nezbývají peníze na reklamu, když to pivo přeci vaříte tak poctivě. Ale je bohužel pravda, že i Vy menší to máte někdy s tou poctivostí dost nahnuté, vždyť to HGB je tak lákavé, že?

autor: Chody | Blok 20:30 [permalink] [comments: 4]


Flach plochý alebo kombi?

[pondělí, 23. únor 2009]

Možno sa niekomu bude zdať tento blok trocha mimo, ale predsa len by som Vás touto cestou rád požiadal o pomoc pri identifikácii jednoho narážača pivných sudov.

Jediné, čím som si istý, že je to typ Flach - ale jeho konkrétny typ z fotiek určiť neviem....

Je to typ kombi? Alebo flach vo vysunutej polohe?

Preto by som poprosil o radu Vás, pretože ako sa hovorí, viac hláv, viac rozumu.

Ďakujem vopred za radu.

Flach plochý alebo kombi?

autor: Libor | Blok 12:23 [permalink] [comments: 7]


Dýšinské pivní slavnosti

[úterý, 17. únor 2009]

Zima sice teprve udeřila v celé své "kráse", ale dovolte mi nalákat Vás na jednu letní akcičku s dobrým pivem. Jedná se o její první ročník a složení pivovarů vypadá víc jak dobře. Zeptal jsem se na pár podrobností jednoho z organizátorů, Petra Strnada z občanského sdružení Dopijem a jdem, které slavnosti pořádá

Kdy a kde se Dýšinské pivní slavnosti konají?

Slavnosti se budou odehrávat na Dýšinské návsi a začnou 20. června 2009 v pravé poledne.

Kde Dýšinu vlastně najdeme?

Dýšiná leží 5km od Plzně. Vede tudy hlavní trať ČD z Plzně na Prahu a z nádraží je to na náves přibližně 10-15 minut. Od dálnice D5 jsou to cca 3km.

Naskýtá se otázka, na jaké pivo se můžeme těšit, ale budu ještě chviličku napínat a zeptám se na doprovodný program.

Své umění Vám předvede divadelní soubor, historičtí šermíři, dětský pěvecký sbor či heligonkáři. Dále zahrají různé kapely ve stylu rock-ska-punk jako např. Siláž a V3ska. Bude tombola, degustace a další pivní soutěže.

Tak a na jaké že pivo se můžeme těšit?

K dnešnímu dni přislíbily účast tyto pivovary:

Pivovary

Chceme ještě oslovit dva až tři pivovary, aby byl dostatečný výběr a také proto, že se může stát, že některý přislíbený nakonec nedorazí, což se loni stalo např. v Nepomuku u minipivovarů.

To je pěkný seznámek. A co že tam není zastoupen také plzeňský gigant? Přeci jen, místním možná bude chybět.

Chtěli jsme udělat akci opravdu o pivu :) A jelikož je vstup zdarma, nemáme potřebu přitáhnout návštěvníky za každou cenu, vždyť místní piva si mohou dát skoro v každé hospodě a já věřím, že i místní přijdou ochutnat poměrně neznámá piva.

Co s lidmi, co nebudou mít zajištěn zpáteční odvoz, nebo jim ujede poslední vlak?

Komu se nebude chtít (nebo nebude schopen) odjet večer domů, bude mít možnost přespat na louce hned vedle té, kde budou slavnosti. Je tam možnost stanování. Podle toho, kolik tam bude spát lidí, bychom ráno ještě narazili sud a udělali něco k snídani. Sám vím, že je nepříjemné se ráno po slavnostech probudit, mít žízeň a hlad. V neděli u nás není nikde nic otevřeno, tak bychom mohli slavnosti zakončit takto, prostě ráno dopijem a jdem.

No mně nezbývá nic jiného, než držet pořadatelům palce, aby se vydařilo počasí, protože to ostatní se při dobrém pivu a pořadatelském elánu určitě dostaví. Sobě přeju, abych se do Dýšiny v červnu dostal, protože nabídka je víc než lákavá. Doplním ještě, že Dýšinské pivní slavnosti mají i své webové stránky, kde naleznete bližší informace.

autor: Chody | Blok 18:37 [permalink] [comments: 19]


Kuřáci a nekuřáci: budeme kuřáckým ostrovním rájem v EU?

[pátek, 13. únor 2009]

Ohledně nekuřáckých a kuřáckých hospod se rozpoutala docela velká diskuze. Proto shrnuji různé argumenty a přidávám své názory.

Je pravda, že v PK jsem nikdy kouř necítil, takže mi tam kuřáci nevadili. Ale pak je spousta (95 %) hospod, kde není možné kuřáky od nekuřáků hermeticky oddělit. A mají pak mít přednost lidi, co se chovají "zdravěji" nebo znečišťovatelé? BTW někde jsem viděl protikuřáckou reklamu: 4 lidi ve výtahu, jeden si vychutnával cigáro a v průběhu jízdy si jiný dost hlasitě ulevil a začal se tvářit šťastně jako ten kuřák. Pochopitelně reakce ostatních byla očekávaná - rozpačité znechucené pohledy, lapání po dechu atd. Klip končil titulkem "cigarety také páchnou"...

Nebudu to dál rozvíjet, ale v principu je to zajímavá paralela dotažená do extrému. Zatímco prdění je společensky neúnosné, ke kouření je společnost díky kulturním návykům tolerantnější.

Nechat na majiteli, zda chce kuřácký nebo nekuřácký podnik je problém, protože to nic nevyřeší. Bude jen pár podivínů, co budou mít opravdu nekuřáckou hospodu, ale aby nezkrachovali, tak budou mít na výběr buď založit minipivovar s relativně nízkou cenou produktů a nebo mít Gambáč. Viz Bavorsko a snad i Rakousko, kde nedali striktní zákaz a hostinští to obcházejí. Prostě majitel vidí krátkodobé řešení (jako ve všem). Zachováním statu quo bude stále na svém, bude si přivydělávat prodejem kuřáckých potřeb, vše bude bezrizikově fungovat stejně dál.

Zatímco (dle zkušeností z Itálie) po zákazu kouření (a nutno dodat, že dřív byla i v relativně slušných italských restauracích mlha o hustotě mezi rybníčkem Brčálníkem a našima čtyřkama) nastoupily fáze:

1. menší zalidněnost - odchod kuřáků

2. zlepšení - příchod zapřisáhlých nekuřáků, co dřív nechodili vůbec

3. návrat kuřáků (trvalo to asi rok).

V důsledku jsou teď prý hospody plnější a kšefty lepší, protože lidi prý buď kupují brambůrky apod., když se jim nechce ven kouřit (a to tam zezačátku dávaj různé pochutiny k objednávce automaticky zdarma), víc jedí, zůstávají déle...

Je jasné, že bez plošného zákazu by v nekuřácké hospodě vše skončilo za fází 2. Zkrátka nerovnoměrné podmínky obchodní soutěže, jako když 3O korunový poplatek zrušily jen krajské lékárny.

V té Itálii mne hlavně překvapilo, že to Italové (kteří si ze zákazů jinak nic moc nedělají) zkousli a dle hostinského jsou všichni spokojení - on pracuje v čistém prostředí (ač sám kuřák), má vyšší obrat a kuřáci si taky zvykli a vyhovuje jim, že nesmrděj jak popelník, o nekuřácích ani nemluvě.

Další zajímavá zkušenost se mi stala asi před rokem U Krokodýla v Praze (mívali BON). Seděli jsme s kamarádem sami u velkého stolu s pivem, co nejblíž zdroji čistého vzduchu. Přišel člověk a jestli bychom měli volno. Tak jsem vtipně poznamenal, že pokud nekouří, tak jo. K mému překvapení řekl, že sice je kuřák, ale že si k nám rád sedne, že aspoň nebude mít na očích další kuřáky a nebude ho to nutit si zapálit. Nepochybuju o tom, že když jsme odešli nebo až odešel on, že si zapálil, protože mu chyběla dávka. Ale myslím, že to bylo k oboustranné spokojenosti - on ušetřil pár cigaret u piva, my měli relativně čistý vzduch.

Energetik v diskuzi píše, že kouřit prestal, ale u piva kouří. Můj dotaz je - je chuť proto, že je to automatika pivo-pivo-cigáro a nebo protože vidíš jiné kuřáky?

Jak to řešíš (řešíte - ostatní kuřáci), když jste v nekuřácké společnosti u piva. Přijde ta neodolatelná chuť si zapálit taky nebo tím, že není na očích "vzor", tak sejde z mysli a chuť přijde až s nedostatkem nikotinu?

Také se v diskuzi mluvilo o výběru - ať si jde kuřák do svého a nekuřák do svého... Jaký mám výběr? Pár nekuřáckých hospod s G a PU nebo PK s tamními cenami. Žádný Kout, žádná Merenda, žádná Tramway, žádná Radnice, žádná Bulovka, žádný Klokočník... Poušť.

Můžu zkusit navrhnout výčepnímu opak zákazu kouření, že si vezmu pivo k nejbližší lavičce venku. Jen si nejsem jistý, jak bude hostinský nadšený, že se zvyšuje riziko krádeže půllitru. Navíc v Praze se na spoustě veřejně přístupných míst nesmí pít alkohol... Ale třeba by to strážník pochopil, kdybych seděl v parku na lavičce, vedle měl půllitr a na klíně talíř s jídlem... Když duch zákona o zákazu pití je zaměřen spíš proti určité skupině, ke které bych s tím talířem očividně nepatřil.

Chody měl argument, že za současné situace nevidí 10 hospodských povalečů hulit před hospodou. A nejsou tito hospodští povaleči jen předposlední úrovní před tou sortou lidí, co sedává před bufetama s láhvovým Braníkem?

Nerad bych tu vypadal jako bojovná sufražetka za samé zákazy. Ale zkrátka v tomto případě bohužel jinou cestu nevidím. A myslím, že i u nás tomu na chuť časem přijdou skoro všichni.

autor: Paja | Blok 10:09 [permalink] [comments: 40]


Gambáč a opera

[středa, 4. únor 2009]

Minulý týden ve středu jsme byli s přítelkyní v brněnském Národním divadle na opeře Liška Bystrouška od Leoše Janáčka. Opera se vlastně jmenovala Příhody lišky Bystroušky, ale to teď není podstatné. Když o tom píšu na pivni.info, bude to mít zřejmě nějakou spojitost s pivem, že? Bohužel nevím, jestli byl Janáček alkoholik, nebo jaké pivo preferoval. Možná to bylo starobrněnské pivo nebo taky Hukvaldy:o). Každopádně mě na opeře, kromě skvělé hudby a infantilních textů, zaujala jedna věc. Ve chvíli, kdy se Bystrouška hádá se svým strýcem Jezevcem, padne na jeho hlavu i tato nadávka: „Gambáč hnusné“. Nejsem si jist, zda jde o diverzní akci pivovaru Starobrno, nebo jestli se Janáček při psaní svého díla na chvíli vžil do Nostradama, každopádně mi tato replika připadá velmi úsměvná.

Gambáč a opera

autor: Elf | Blok 17:18 [permalink] [comments: 1]


«« « Strana 25 z 28 » »»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI