Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Vítání jara v pivovaru Rychnov aneb pivní putování po východních Čechách

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Vítání jara v pivovaru Rychnov aneb pivní putování po východních Čechách

Vítání jara v pivovaru Rychnov aneb pivní putování po východních Čechách [p538] [p204] [p203]

Tuto akci jsem plánoval několik týdnů, ale dva dny před odjezdem vše krachlo. Původní verze bylo třídenní putování po Východočeských pivovarech. Mí naplánovaní spolucestující postupně během posledního týdne odpadávali, až jsem nakonec zůstal sám. V pátek jsem přemýšlel, co dál. Vzal jsem plán cesty a zredukoval jej na jeden den, doma oznámil, že jedu sám. A nebylo to špatné.

V sobotu 21. března 2009 vyrážím v 8:30 do Rychnova nad Kněžnou. Cesta ubíhá docela rychle, jen silnice jsou docela jako tankodrom. Jak jste určitě poznali, jedu autem. Všichni okolo mě nerozumí tomu, proč jedu na pivní akci autem. A proč ne? Pivo ochutnat mohu, co poberu, vezmu do PETek, ale hlavně budu na první akci v areálu nově otevíraného pivovaru. O čtvrt na jedenáct parkuji i pivovaru v Rychnově nad Kněžnou. Všude plno aut a lidí.

Vstup do pivovaru
Vstup do pivovaru

Je nádherné počasí. Po dlouhé době si užívám slunce. Vstupuji do areálu a u brány dostávám tří orazítkované etikety, které slouží jako degustační poukázky na 3 točená piva. To je podle mě největší chyba této akce. Pivo zdarma. Jdu si stoupnout do zatím krátké fronty na 12° Kněžnu.

Tři výčepní stánky u moštárny s pivovarem
Tři výčepní stánky u moštárny s pivovarem

Jako jediný si kupuji půllitr piva za 15 Kč. Všichni ostatní berou třetinku piva zdarma. Nedočkavě se napiji. Nezklamalo. Pivo je vynikající. Cituji: Kněžna 12° je klasický světlý ležák českého typu, vařený podle původní receptury sládka Jana Mikše z 30. let minulého století, který byl distribuován do obchodní sítě do roku 1961 pod názvem 12° Rychnovský ležák. Pivo se vyznačuje výraznější hořkostí, plnější chutí a ostrým řízem. Výroba vychází z nejlepších pivovarských surovin a osvědčeného kmene pivovarských kvasinek. Delší doba ležení a zrání piva v ležáckých tancích, dodává nápoje potřebné harmonizující složky. Obsah alkoholu je cca. 5,5%.

Vyrážím si vystát frontu na exkurzi do pivovaru. Jako první se vstupuje do prostoru ležáckých tanků. Těch je celkem 8. Postupujeme dále do místnosti se spilkou a varnou.

Ležácké tanky
Ležácké tanky
Spilka
Spilka
Varna
Varna

Na stěnách visí obrazy ze starého rychnovského pivovaru.

Obraz varny z roku 1928
Obraz varny z roku 1928

Z oken varny je vidět na blízkém nádvoří probíhající stavba pivovarské restaurace. Vracím se zpět na nádvoří a jdu ochutnat 10° Zilvara. Tentokrát je fronta daleko delší a stále lidé berou pivo zdarma. Já si dávám půllitr za 13 Kč. Po dlouhé době pitelná desítka. Cituji: Zilvar 10°, pivo tzv. výčepního typu, dobře zahánějící žízeň a zvoucí k celovečernímu posezení. Kombinace dvou druhů chmele – žateckého červeného a vysokoobsažného chmele Sládek se dosahuje nevtíravé, ale pikantní hořkosti vyzývající k dalšímu napití. Nižší koncentrace mladiny a vyšší prokvašení dává pivu lehkost a dobrou pitelnost. Kvalitní slad plzeňského typu je zárukou velmi světlé, oku lahodící barvy. Rychnovský Zilvar navazuje na původní 10°, vyráběné ve zdejším pivovaru od roku 1928.

Areál pivovaru s pivovarským rybníkem
Areál pivovaru s pivovarským rybníkem

Ve stáncích s točenými pivy jsou umístěny i anketní degustační slosovatelné lístky. Na podium právě přichází majitel Jan Mikš a jeho odborný poradce Vladimír Černohorský. Tento pán se dle slov pana Mikše zasloužil o technologii pivovaru a o úpravu dobových receptů na výrobu piva do dnešní podoby.

Pánové Jan Mikš a Vladimír Černohorský
Pánové Jan Mikš a Vladimír Černohorský

Losují se degustační lístky. První cenou je půllitr s logem pivovaru a druhou cenou je pivo zdarma (asi 5 litrů). Já si jdu stoupnout do fronty na jídlo. Avizovaná zabíjačka se nekoná. Jsou zde pouze nabízeny produkty se zabíjačky a to tlačenka, jitrnice, vepřový guláš, uzené maso, klobásy a grilovaná kýta. Vedle stánku visí rozpůlené prase. Nechtěl bych okolo něj jít v odpoledních hodinách. Na tom slunci se mu určitě dařilo.

Stánek s jídlem
Stánek s jídlem

Fronta je nekonečná a chaotická. Lidé nevědí, která fronta je na co. O cenách ani nemluvím. Na tolik lidí pouze jeden stánek s jídlem, trochu nedořešeno.

Dávám si předraženou grilovanou kýtu. Nic moc. Lépe vypadala, než chutnala. Dalším mínusem této akce jsou záchody. Již okolo poledne se u nich tvořili pěkné fronty. Dámské byly 2 a pánské 3. To je na takové množství lidí zoufale málo. Hlavně děti měly ve frontách co dělat, aby vydržely.

Davy houstnou
Davy houstnou

Ještě se vrátím k tomu pivu zdarma. Nejsem zastáncem takových promo akcí. Člověk, který přijede na pivní akci, nemá náladu se mačkat ve frontách. Pochopil bych, kdyby zdarma byl pouze 1 vzorek a to např. o obsahu 1 deci. Ale aby točili třetinky a to všech třech piv? Kdyby se netočilo zadarmo, podle mě by takové fronty nebyly a každý by spokojeně pil z půllitrů a ne ze třetinek. Fráze typu „Však je to zadarmo, proč bych tu frontu nestál“ nebo „Nač chodit jinam, když se tu nemusí platit“ či „Jdeme si pro další lístky“ mě vedly k šílenství. A když jsem viděl, jak lidé chodí ven a za bránou se otočí, vezmou si další degustační lístky, bylo mi z nich smutno. Ale to je pouze můj názor, pan Mikš má určitě jiný. Je to jeho akce a když si může dovolit točit pivo zadarmo, tak ať to tak dělá i nadále.

Jdu se projít k místnímu zámku. Pryč od těch davů a vyčistit si hlavu od pivka.

Zámek Rychnov nad Kněžnou
Zámek Rychnov nad Kněžnou

Jedná se o raně barokní zámek, postavený v letech 1676-1690 za Františka Karla I. Libštejnského z Kolowrat, hejtmana Markrabství moravského. Okolo mě projíždí vláček, který krouží od pivovaru okolo zámku zpět k pivovaru. Vracím se zpět do davu lidí. Auta parkují, kde mohou, davy lidí se ženou ku pivovaru. Na nádvoří není k hnutí, fronty u stánků jsou nekonečné.

Otestoval jsem dvě místní piva. Ono třetí jsem již nemohl vyzkoušet. Jedná se o Kaštan 11°. Cituji: Kaštan 11° je polotmavé pivo s jasnou jantarovou barvou a mírně nahnědlou pěnou. Speciální sladkohořké chuti se dosahuje kombinací různých sladů, kde obzvláště karamelový slad určuje finální nezaměnitelnou chuť výrobku. Nižším prokvašením dostává pivo patřičnou plnost. Pivu dominuje karamelová vůně, příjemně ladící s chmelovým aroma. Náš polotmavý Kaštan má ambice navázat na tradiční výrobu tmavého 12° rychnovského Granátu z 30. a 40. let minulého století.

Nechávám si natočit Kněžnu do 2 PETek a vyrážím k autu. Loučím se s davovým šílenstvím. Sedám do auta a vyrážím do nedaleké Dobrušky. Nemám tušení, jestli je otevřeno, ale alespoň se podívám na pivovar. Pivovar je uzavřen a tak parkuji nedaleko náměstí a jdu boční uličkou do kopců nad pivovar. Cestou se ptám místních na Bowling, kde by mohli pivo Rampušák točit. Jdu prý správně.

Pivovar Dobruška
Pivovar Dobruška

Zdárně nalézám Bowling, ovšem je zavřeno. Až od 16 hodin. To nemohu čekat a tak se vracím přes náměstí k autu. Další cesta vede do Bělče nad Orlicí. Cesta se krásně klikatí mezi poli. Přijíždím do Bělče. Tam mě vítá dav svatebčanů a cedule „Dnes a zítra zavřeno, hostinský se žení“. Tak to ne! Jdu mezi svatebčany a vysvětluji situaci. Vše naprosto v pohodě a jsem pozván dovnitř. Nechávám si natočit pivko do PETek. Ptají se mě, jestli chci Gambrinus nebo Kozla. Stačí pouze úsměv a již se točí Car. Nabízí mi panáka, ale toho z pochopitelných důvodů odmítám. Moc děkuji za ochotu a přeji novomanželům vše nej.

Pivovar U Hušků Běleč
Pivovar U Hušků Běleč

Mé putování mě vede dál, a to směrem na Vamberk. Cestou se zastavuji v Bille. Mám již hlad a chtělo by to nějakou svačinku. Doufám i v nějaká regionální piva. Z místních piv je tu pouze Primátor. Jedu dál do Žamberka. Tam je otevřeno od 16:00.

Pivovar Kanec Žamberk
Pivovar Kanec Žamberk

Svačím v autě a poté se jdu podívat do města. Místní hospody okolo náměstí mají pevně v rukách jihoafrické pivovary. Při procházce náhodně narazím na budovy starého Žamberského pivovaru v areálu Českých vinařských závodů.

Původní pivovar Žamberk
Původní pivovar Žamberk

Pivovar byl uzavřen v roce 1932. Vracím se zpět k pivovaru novému a vstupuji do jeho útrob.

Varna Žambereckého kance
Varna Žambereckého kance

Paní hospodská mi točí do PETek světlou třináctku. Navrch kupuji 2 dvanáctky v lahvovém podání a s díky se loučím. Tím končí mé osamocené putování. Sedám do auta a vracím se k domovu. Večer si ještě jednou pochutnávám na Kněžně. Včera jsme si dali Běleč. Pil jsem i lepší piva, ale dobrý. Kanec ještě čeká v lednici.

PS: Citáty jsou z reklamního letáku Podorlického pivovaru Rychnov nad Kněžnou



[Petr Melichárek] [Zobrazeno 11519x] [24. březen 2009]
[Minipivovary] [comments: 1] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Pavel

středa, 25. březen 2009
20:09

Pavel

díky za článek od autora který sdílí stejný názor jako já. Pivo super - i když občas přesycené a fronty k nevydržení, taky jsem byl platící návštěvník, skoro exot ! nejvíc mne štvalo když jsem stál v nějaké forntě na něco a pak když si objednal pivo za peníze mi po 15 min. čekání řekli že tady jen na "lístky ". To nemohu nazvat jinak než " cheap and poor Ltd. ( tedy levné a chudé s.r.o.)- doufám že se nikdo neurazí. Jídlo a systém možnosti se najíst nebudu komentovat, ještě že v ČR alespoň to pivo umíme !


napsal(a): Pavel [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI