Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Minipivovar v pivovaru Litovel

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Minipivovar v pivovaru Litovel

Minipivovar v pivovaru Litovel [p274]

Byl jsem opět vybrán jako vyslanec Pivního.infa a tak jsem 2. června 2011 odjel na oficiální otevření minipivovaru Litovel, a to v areálu pivovaru Litovel. Netušil jsem, co od tohoto projektu mohu očekávat, a tak jsem na toto setkání s novináři velice rád vyrazil. Na úvod nám byl tiskovou mluvčí paní Hanou Matulovou představen nový ředitel pivovaru Litovel pan Lumír Hyneček. Ten ve své funkci nahradil pana Miroslava Koutka, který nyní působí jako místopředseda představenstva.

Lumír Hyneček a Hana Matulová
Lumír Hyneček a Hana Matulová

Zcela určitě se na Pivním.infu objeví oficiální tisková zpráva a tak se nyní pokusím sepsat, co jsem se po našich všetečných otázkách dozvěděl. Nejprve nás čekalo oficiální představení projektu minipivovar v pivovaře. Technologii dodala firma Pivo Praha s.r.o., stavba byla započata v lednu 2011 a celková investice byla 4 milióny Kč. První technické zkoušky probíhaly od 2. do 6.5.2011 a testy technologické ve dnech 11.-12.5.2011. První várky tedy byly uvařeny během května 2011. Jako sládek minipivovaru byl zvolen pan Vojtěch Grecman, který pracuje v pivovaru jako technolog, a vypomáhat mu bude sládek pivovaru Litovel, pan Petr Kostelecký.

Reprezentativní prostory pivovaru Litovel
Reprezentativní prostory pivovaru Litovel

Minipivovar bude vařit na nekomerční bázi, pivo nebude běžně prodejné, jedná se o investici do výzkumu, testů kvality a pro osvětu. V pivovárku je možno vařit různé druhy piva a bude tedy sloužit i pro testovací várky na v Česku ne moc známé druhy piva.

Samostatnou kapitolou je projekt „Uvař si své pivo“. Každý, kdo bude mít zájem, se může v pivovaru objednat a uvařit si své vlastní pivo. Může vařit dle receptur dodaných pivovarem, ale i dle vlastní receptury, která bude předtím konzultována s technologem. Veškeré suroviny potřebné pro výrobu piva zajistí pivovar, a to včetně speciálních sladů, chmelů a kvasnic. Zájemce se o své dílo bude starat sám již od začátku, pouze mu bude nápomocen pan sládek.

Varna minipivovaru Litovel
Varna minipivovaru Litovel

Po uvaření se může po domluvě dostavit do pivovaru, aby sledoval proces kvašení a může se zúčastnit i stáčení do jím zvolených obalů. Pivo, které si zde uvaří, si také vypije a všechno si odveze (500 piv). Dle vyjádření pana ředitele by se takto mělo vařit jednou za 2 měsíce, a to až si předchozí vařič své dílo odveze, ale když jsem mluvil s panem Grecmanem, je možné vařit i třikrát za týden. Spíše to bude závislé na kapacitě ležáckého sklepa a na ochotě lidí v pivovaru Litovel. Objednávky se budou řešit přes web pivovaru a cena zatím není určená.

Vojtěch Grecman
Vojtěch Grecman

Nyní tedy k popisu technologie. Celá technologie je umístěná v areálu pivovaru v prostorách bývalé sladovny vedle reprezentativní místnosti pivovaru Litovel. Varna je klasická dvounádobová s výstavem 250 litrů z jedné várky, kde míchání je zajištěno čerpadlem. V prostoru varny jsou i dvě otevřené nerez spilky o objemu 280 litrů a jedna uzavřená spilka o objemu 280 litrů.

Spilky minipivovaru Litovel
Spilky minipivovaru Litovel

Vedle je ležácký sklep, kde pivo zraje v KEG sudech a pravidelně je kontrolován tlak v sudech. Až teď si uvědomuji, že ta informace od sládka, že může vařit i třikrát do týdne, protože má tři spilky, je trochu nerealizovatelná. Kvašení probíhá do 10°C a když se bude vařit, tak tam bude pěkné horko. Je to asi první pivovar, kde jsem viděl spilky vedle varny. Vařit se tedy může až po stočení piva ze spilky do sudů.

Ležácký sklep minipivovaru Litovel
Ležácký sklep minipivovaru Litovel

Nyní ještě nějaké informace o pivovaru Litovel. Jeho maximální roční kapacita je 200 000 hl piva ročně a loni pivovar vystavil 160 000 hl. V dnešním roce je naplánováno navýšení výstavu o 10 %. Slad si v pivovaru vyrábí sami, ječmen nakupují od zemědělců z Hané, chmel nakupují z Tršicka a Přerovska. Pivovar se již od března připravuje na hlavní sezónu, kdy varna jede 12 hodinové směny a to nepřetržitě a stáčírna jede v osmihodinovém režimu. Maximální kapacita ležáckého sklepa je 25 000 hl a nyní ve sklepě zraje 23 000 hl. V sezóně odchází průměrně z pivovaru 1000 hl piva denně. Nejvíce jde na odbyt 11° Moravan.

Ještě mě jako domácího vařiče zajímal prodej surovin potřebných pro vaření piva. Zatím se s prodejem surovin nepočítá, možná někdy v budoucnu, ale v čem si jsou jistí je to, že nikdy nebudou prodávat pivovarské kvasnice.

Pár fotek z minipivovaru Litovel
Pár fotek z minipivovaru Litovel

Co závěrem? Bylo to příjemné posezení a povídání. Nejdůležitější informace z tohoto dne je ta, že v pivovaře Litovel mají minipivovar, ze kterého můžete ochutnat pivo pouze pokud jste oficiálně pozvání, přijedete na objednanou exkurzi nebo si to pivo v něm sami uvaříte.

Dej Bůh štěstí!


Petrův svět
Pivovary Olomoucka
Pivovárek Melichárek


[Petr Melichárek] [Zobrazeno 14131x] [5. červen 2011]
[Minipivovary] [comments: 9] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Renata Růžičková

čtvrtek, 25. srpen 2011
18:12

Varna je nádherná sice poměrně malá.Když to srovnám z Kutnohorským pivovarem ,tak tam jsem vařila na 4nádoby-rmutový kotel,vystírka,scezovačka a mladinový kotel než nám ho heineken zavřel!Vařit pivo je nááádherná práce!!!!!!!!


napsal(a): Renata Růžičková (bzicova(a)seznam.cz) [Odpovědět]

jobras

pondělí, 6. červen 2011
17:31

Nyní ještě nějaké informace o pivovaru Litovel. Jeho maximální roční kapacita je 200 000 hl piva ročně a loni pivovar vystavil 160 000 hl.
Třeba nechtějí prezentovat využití pivovaru jenom na 50% tak uvádějí záměrně menší kapacitu, nebo část původní technologie z pivovaru demontovali.


napsal(a): jobras (jobras(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Adsense

19. duben 2024
20:43


posted by: Inzerce

DanD

pondělí, 6. červen 2011
16:56

DanD

Přeju Lumírovi ať se mu ředitelování daří. Zdraví spolužák Dan D.


napsal(a): DanD [Odpovědět]

pechi

pondělí, 6. červen 2011
13:20

pechi

Pěkný článek. Stejně, tyhle pokusné pivovárky jsou trochu zvláštní kategorie. Schválně, pojďme je dát dohromady, ty o kterých víme. Kromě školních pivovárků (VŠCHT Dejvice, ČZU Suchdol,SPŠ Podskalská, MZU Brno, Veselí n. Lužnicí je snad otevřen) existují i další - v Žatci v Chmelařském institutu, v Praze VÚPS v Pivovarském domě. Svůj pokusný má Prazdroj, býval i v Braníku (později se zařízení stěhovalo do Kostelce, nyní je ve Varnsdorfu), pak vím o minipivovárku v Dobrušce. Má ještě nějaký pivovar svůj další pokusný? Co třeba Budvar, Starobrno?


napsal(a): pechi [Odpovědět]

Malakin

pondělí, 6. červen 2011
15:25

Malakin

Peťo, jenom pár drobností:

Ad Kvašení probíhá do 10°C a když se bude vařit, tak tam bude pěkné horko. Je to asi první pivovar, kde jsem viděl spilky vedle varny. Vařit se tedy může až po stočení piva ze spilky do sudů.

Kvasné kádě (spilku) vedle varny můžeš vidět ve většině minipivovarů, které dával do kupy pan Krýsl - v Železné Rudě, Loučné nad Desnou, U Bansethů - ale určitě budou i jinde. Jelikož tyto nádoby mají plášťové chlazení, silně pochybuju o tom, že v těchto pivovarech čekají s vařením na to, až jim pivo dokvasí, to by nemohli stíhat uspokojovat potřeby zákazníků a mohli by to rovnou zabalit.

Ad kapacita pivovaru: Těch 200 tisíc hl se mi moc nezdá, když v 90. letech běžně produkovali přes 300 tisíc hl. Leda by ten rozdíl řešili tím jejich HGB, čemuž ale moc nevěřím, to údajně používají jenom na markeťáky.

Ad Slad si v pivovaru vyrábí sami: Jelikož litovelská sladovna už nějaký ten pátek nefunguje, slad berou samozřejmě odjinud. Co mi říkal kámoš z pivovaru, tak světlý by měl být ze Zábřeha a speciální z litovelských OS.

to pechi: Malý pokusný pivovárek jsem před několika viděl i v Černé Hoře.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 06.06.2011 ve 15:38:28


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Melichárek

úterý, 7. červen 2011
06:59

Melichárek

to Malakin: Ahoj Marku! Veškeré informace, které jsem zde sepsal, vyšly z úst pana ředitele. Mluvil jak o maximálním výstavu 200.000 hl, tak i o vlastním sladu. S těmi spilkami to byl můj úsudek.


Juraj

pondělí, 6. červen 2011
16:14

to pechi: Mám pocit, že mikropivovar má i sladovna Hodonice. Dále VÚPS Brno disponoval mikropivovarem (várka 30l), Starobrno má svůj pokusný mikro (várka 60l) údajně mimo provoz, ale ještě před pár léty byl funkční. A jako vzpomínku na zašlé časy bych připoměl i Pokusný učňovský mikropivovar Tovaryš v Praze- Holešovicích. Ten zanikl spolu s pivovarem v r. 1998. Piva 13% tmavý Cimrmanův ležák a 12% světlý Tovaryš byla nabízena i na tamních pivovarských slavnostech v r. 1996 a 1997.


napsal(a): Juraj [Odpovědět]

Honza Světpiva.cz

pondělí, 6. červen 2011
17:39

Honza Světpiva.cz

to Juraj: Snad se nepletu, ale Holesovice jsou v Podskalsky a starobrno chteli stehovat do Krusovic na pokusne varky...


jiri.j

pondělí, 6. červen 2011
17:59

to Honza Světpiva.cz: Aho, tak to jsem nevědwl, že Holešovický učňovský je v Podskalské, ani to, že se Starobrněnský stěhuje do Krušek. Honzo a už je to přestěhované?


napsal(a): jiri.j [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI