Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Chmelovy dožínke 2010

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

Chmelovy dožínke 2010

Chmelovy dožínke 2010

Máme dobře zapamatovatelné datum a to 11. září 2010. Před dvěma lety jsem v tento datum letěl letadlem a moc mi to normální nepřipadalo. Tentokrát jsem nikam letět nemusel a tak jsem zamířil do centra města Olomouce. Zde se v areálu Korunní pevnůstky konal 3. ročník Chmelových dožínek, které se sem po dvou ročnících přesunuly ze skanzenu v Příkazích a již na začátek mohu napsat, že se mi tato akce více líbila v prostředí skanzenu. Už jen proto, že se konečně něco v Příkazích dělo a že se o Příkazích mezi pivaři vědělo a to nejenom v Česku. Nyní to zase bude jen jedna z dědin na Hané.

Ale zpět k Dožínkám. Korunní pevnůstku, která je součástí Olomoucké pevnosti, začala stavět Marie Terezie již v roce 1745. Stavba trvala dlouhých dvanáct let, než bylo v roce 1757 postaveno postupně několik strategických objektů. Dodnes se dochovalo torzo empírové strážnice, barokní prachárna a mladší část z 19. století - velký a malý dělostřelecký sklad s dělostřeleckou laboratoří. Po zrušení Olomoucké pevnosti v roce 1866 byla pevnůstka využívána různě, jako sušárna prádla i jako vojenské sklady nebo sklady soukromých firem. Definitivně byla Korunní pevnůstka uzavřena veřejnosti po roce 1945.

Část pevnůstky se od roku 1967 stala součástí Botanické zahrady a Rozária, kde je dodnes arboretum. Bývalý vojenský objekt byl až koncem 20. století navrácen armádou zpět městu a začala složitá majetková mašinérie, během níž vzniklo občanské sdružení pro její záchranu. V současné době probíhá rekonstrukce Korunní pevnůstky a počítá se s jejím využitím pro širokou veřejnost na zábavu, sportovní, kulturní i relaxační využití. (zdroj: http://www.pevnostolomouc.cz )

Plánek Korunní pevnosti
Plánek Korunní pevnosti
 • 1 – Dělostřelecké sklady
 • 2 – Barokní prachárna
 • 3 – Strážnice
 • 4 – Bastion XXIV
 • 5 – Půlbastion XXV
 • 6 – Půlbastion XXIII
 • 7 – Kurtiny
 • 8 – Dělostřelecká postavení s nájezdovými rampami

Do areálu pevnůstky vstupuji poměrně brzy a to již v 10:45. Brzký důvod je jednoduchý a to burza pivních suvenýrů (která se konala v budově dělostřeleckého skladu) a současně i vstup zdarma. Každý, kdo na bráně řekl, že jde na burzu, nemusel platit vstupné a to ve výši 100 Kč. Toto vstupné se mi zdá hodně přemrštěné a nelogické a to z důvodu mnoha dalších akcí ve městě Olomouc. Jednak se konal Armádní den na nedalekém stadionu Lokomotivy Olomouc, ale hlavně se na letišti konal Letecký den a tam bylo narváno. Mnoho atrakcí a vstup zdarma. Do toho ještě Den památek, kdy v každou celou hodinu vstoupilo do areálu pevnůstky zdarma mnoho návštěvníků na komentovanou prohlídku a mnoho jich v areálu poté zůstalo. Proto mi to vstupné nedává smysl.

Olomoucká pevnůstka
Olomoucká pevnůstka

Nejvíce mi na celé akci vadila absence tekoucí vody. To, že na celou akci byly pouze 4, slovy čtyři, chemické záchody (chlapy řešili konáním potřeby všude možně a ženský musely trpět ve frontách) přetrpím, ale tu tekoucí vodu ne. Postavit vedle záchodů nerez koryto a ještě na ni umístit ceduli „Užitková voda“ byla dobrá recese. Koryto nebylo napojeno na vodu a každý vycházející ze záchodů marně zkoušel kohouty, jestli nepotečou. Po vznesení dotazu pořadatelům jsem byl odkázán na hadici zasunutou ve staré studni. Poté se k problematice vody moderátor vyjádřil i veřejně, když prohlásil: „Mnoho lidí se mě zde ptá na vodu. Na co vodu, vždyť jste na pivních slavnostech.“ Obrázek si udělejte sami.

Užitková voda ???
Užitková voda ???

Ale teď k těm kladným věcem. Na akci jsem napočítal 21 pivovarů, i když bylo inzerováno 32 viz. zde... Osobně jsem naleznul pivovary Černá Hora, Klášter Hradiště, Rychtář (Hlinsko), Janáček (Uherský Brod), Vysoký Chlumec, Primátor (Náchod), Slezan (Leskovec), Lipník nad Bečvou, Polička, Chotěboř, Svatováclavský (Olomouc), Moritz (Olomouc), Černý Orel (Kroměříž), Bravůr (Loučná nad Desnou), Bzenec, Parník (Přerov), Litovel, Žamberk, Hukvaldy, Biovar (Ostrava) a Platan (Protivín). Mohu jen smeknout před rozmanitostí výběru a chutí. Ale možná jsem některý z pivovarů přehlédl a pokud tam byl nějaký další, dejte v komentářích vědět.

Olomoucký duet – Svatováclavský pivovar o pivovar Moritz
Olomoucký duet – Svatováclavský pivovar o pivovar Moritz

Mým prvním pivem toho dne se stává na webu všude kritizovaný Václav z minipivovaru Bravůr z Loučné nad Desnou. K našemu stolu zakupujeme polotmavou a světlou dvanáctku. Musím říci, že obě piva byla vynikající. Když jsem jej pil před půl rokem, nedopil jsem ho. Dnes jsem si dal s chutí. Jen tak dál.

Stánky pivovarů Kroměříž a Loučná nad Desnou
Stánky pivovarů Kroměříž a Loučná nad Desnou

Za dalším pivečkem mířím do nedalekého stánku Kněžihorského piva ze Bzence. Rád vzpomínám na dva ročníky Slavností bzeneckého piva a na příjemného pana Radomila Patáka. Dávám si opět světlou dvanáctku a jak bývá zvykem u bzeneckých piv je mírně zakalená. Opět bez připomínek.

Stánky pivovarů Parník Přerov a Bzenec
Stánky pivovarů Parník Přerov a Bzenec

Další ochutnaným pivem je světlá dvanáctka Kanec ze Žamberka. Po dvou předešlých vzorcích mi toto pivo přišlo nevýrazné. Moc mi nechutnalo, ale nevylívám.

Stánek pivovaru Žamberk a polní kuchyně „U Haška“
Stánek pivovaru Žamberk a polní kuchyně „U Haška“

To se již začíná hlásit můj žaludek a tak vyrážím na prohlídku místního menu. Krom stánků s klobásami stojí v rohu stánek s polní kuchyní. Ta má v nabídce kromě jiného česnečku, haláslé (maďarská rybí polévka), maďarský klobásový guláš, segedínský guláš atd. U mě vyhrává ten segedín a je vynikající. Vyrážím si pro další pivko, tentokrát na Qáska z Biovaru Ostrava. Po tom guláši bodne. Dalším, tentokrát originálním pivem, je mandlový speciál Slezan z Leskovce u Opavy. Originální chuť, kterou vychutnávám poměrně dlouho. Nikomu u našeho stolu nechutnal, ale já mu přišel na chuť.

Stánek pivovaru z Leskovce a vzlet vojenského vrtulníku z nedalekého hřiště
Stánek pivovaru z Leskovce a vzlet vojenského vrtulníku z nedalekého hřiště

Začíná se pomalu stmívat a na pódium přichází po několika nevýrazných a neznámých kapelách olomoucká skupina Pražský výběr Tribute. Před začátkem vystoupení si dávám opět hodně na webu kritizované pivo Kapitán z pivovaru Parník Přerov. Chutnalo mi. Velkou devizou tohoto stánku byla možnost si umýt sklo. To se již začíná hrát a dav šílí.

Pražský výběr Tribute
Pražský výběr Tribute

Na závěr ještě jedno pivko a to má oblíbená jedenáctka Lipník spojená s příjemným rozhovorem s panem Sekaninou. Je právě 20:15 a my již musíme mířit na autobus. Oficiálně akce končí ve 24:00. Dlouhý a náročný to den.

S panem Radkem Sekaninou
S panem Radkem Sekaninou

Co závěrem? Až na tu vodu a pro někoho vysoké vstupné se akce povedla. I děti si zde našli své a to skákací hrad, velkou skluzavku, elektrická autíčka (ta měla největší úspěch) a projížďky na koních. Pro starší zde byla možnost vyzkoušení střelby z mušket. Celkově na akci nebylo moc lidí (stav ve 20:15), což organizátorům jistě vadí, ale mě nikoliv (už kvůli těm záchodům). Ceny piva se pohybovaly od 20 Kč do 32 Kč. Ještě by se měli zaměřit na bezpečnost a trochu vychytat místa, kam se může a kam nikoliv. Závěrem můj oblíbený žebříček ochutnaných piv:

 1. Lipník
 2. Bzenec
 3. Bravůr
 4. Parník
 5. Qásek
 6. Leskovec – mandlové
 7. Žamberk

Tož zase za rok. Přikládám ještě pár fotek, které naleznete zde...[Petr Melichárek] [Zobrazeno 8565x] [14. září 2010]
[Pivní slavnosti] [comments: 5] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

mortimer

pondělí, 20. září 2010
15:09

mortimer

Hm,tak já napočítal jen 17...nějak jsem minul Chotěboř,Janáčka,Klášter a Chlumec.Jinak souhlas s autorem,mandlové bylo výborné,vzal jsem si i petku na cestu do vlaku.Můj soukromý a zcela subjektivní žebříček by vypadal asi takto:
1.Mandlový Slezan
2.Lipník
3.Parník
4.Žamberk
5.Bzenec
Ochutnal jsem toho mnohem víc,ale těchto 5 tak nějak vyčnívalo.
Doufal jsem,že ochutnám Oslavany a Sazovice,ale nepřijely...tak snad příště.


napsal(a): mortimer [Odpovědět]

sasa

pondělí, 20. září 2010
15:25

sasa

to mortimer:
Chotěboř tam byla jen lahvová


napsal(a): sasa [Odpovědět]

kisutam

středa, 15. září 2010
20:39

kisutam

Ten žlab na užitkovou vodu tam byl umístěn jen kvůli tomu,aby nebyly problémy s Hygienou,kdyby přišli na kontrolu.Stačí žlab,vody netřeba.Jinak medové pivo ze Svatováclavského pivovaru bylo vynikající.


napsal(a): kisutam [Odpovědět]

Adsense

16. červen 2024
07:42


posted by: Inzerce

Jirka

středa, 15. září 2010
07:54

Petře díky za článek, škoda, že jsi nemohl zůstat déle, bratři Karamazovi to následně na scéně velmi slušně rozbalily a došlo k tomu, že Tabáskova partyja začínala někdy 23:38 a končila cca 40 minut po půlnoci. Ale pravdou je, že už v tuto dobu byli na akci opravdu jen ti "skalní".
Co se týče počtu pivovarů - v tom máš pravdu, počet co jsi uvedl seděl, bohužel je to nešvar všech zatím konaných ročníků, kdy se vše domlouvá, týden předem ověřuje a v pátek před konáním je všechno opět jinak. Já osobně jsem s počtem 21 (ačkoliv bylo avizováno) 32 jsem spokojen. Výběr piva byl hodně dobrý a bylo opravdu z čeho vybírat. Nechci nikoho vyzdvihovat, protože všichni byli skvělí, ale Bravůr z Loučné musím opravdu pochválit za kvalitní pivko. Na to jak byl prezentován v minulosti na PI je to velký krok dopředu. Jen tak dál.
Tak zas někdy a někde (ideálně Svatováclavský Originál)


napsal(a): Jirka (jirka(a)lahudkar.cz) [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI