Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Žádný Nepomuk

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

Žádný Nepomuk

Žádný Nepomuk

Ne nebojte se, i letos se konaly Nepomucké pivní slavnosti, tentokráte již jejich osmnáctý ročník. Pro mě ale skončily dříve než začaly, protože v pondělí před mi byla nasazena antibiotika. Nejhorší na celé věci je, že v sobotu už Vám většinou nic moc není, ale léky se musí dobrat. No nedalo mi to a nakonec jsem se na chviličku zastavil, abych udělal pár fotek a trošičku nasál atmosféru. Chlazené nealkoholické pivo bylo k mání, bohužel jen v lahvi, u Bernarda a K Brewery (Lobkowicz).

Vítek z Prčice
Vítek z Prčice

Nevím, které stánky byly pivovarské, které zastupovali různí hostinští či obchodníci. Jistě se mnou budete souhlasit, že nejlepší je stánek s posádkou přímo z pivovaru. Ze všech nejvíc jsem se těšil na Vítka z Prčice a jsem rád, že jsem stačil naplnit PETku, protože za chvilku již vítkovci míří k domovu, do Prčic :). Čeká na mne v lednici a bude to první "normální" pivo, které si po nemoci dám. A s odstupem času musím uznat, že je to pivo výborné. Sice trošku hořčí, ale mně plně vyhovuje. Bravo!

Z minipivovarů tu měli vlastní stánek ještě Rodinný minipivovar Pacov, vyšebrodský Jakub a plzeňský Purkmistr, kde za výčepem poznávám paní sládkovou. Když připočtu přehršel minipiv z výčepů pořadatelů či Pivních cest Vaška Fialy, můžu směle prohlásit, že "kvasnicový" pivař si zde rozhodně přišel na své.

Zátiší s Novou Pakou
Zátiší s Novou Pakou

Ten, kdo má radši piva filtrovaná, ale rozhodně netrpěl. Plejáda průmyslových pivovarů zaručovala pestrou nabídku chutí a to i včetně piv nefiltrovaných. Nezkoumal jsem, co bylo kde přesně na čepu, snad aby mi to nebylo líto. Mohu jen vyjmenovat pár značek (pivovarů), které jste letos v Nepomuku mohli ochutnat: Novopacké, Poutník, Ferdinand, Bernard, Herold, Regent či K Brewery. Pokud jsem na nějaké to pivko zapomněl, tak mě omluvte, přece jen nejsem na nealko tak zvyklý a může se stát, že na mou paměť má negativní následky :)

Pivovarské stánky
Pivovarské stánky

O hodnocení jednotlivých piv, jídla, muziky a celkové atmosféry bych chtěl proto poprosit kolegu Luboše, který na nepomuckém rynku strávil nepoměrně více času než já.

Tak to byly letošní pivní slavnosti z pohledu Chodyho a jeho pohled musel být chtě nechtě zkreslen pitím nealkopiv. Plním tedy slib, co jsem mu dal, i když trochu opožděně.

Je sobota, 16 hodin a já vyrážím. Prvního koho potkávám, je právě Chody v doprovodu svého synátora. On vyráží za nealkem a já za alkem.

Začínám pivem, co jsem ještě nepil. Je to Vítek z Prčice. Mám rád hořčí piva a toto mě velmi zaujalo. Dle mého názoru bylo nejlepší, které se v Nepomuku točilo, nebo spíše, které jsem stačil ochutnat. Jen mě mrzí, že nemají svoje tácky. Další pivo, které jsem ještě neochutnal, byl mok z Pacova. Tak hurá pro něj. Po Vítkovi je to pro mě ale zklamání. Pivo není špatné, ale na můj vkus moc sladké. Stejně ho vypiji, já totiž piva nevylévám.

Dalším pivem byl Jakub. Ten jsem šel ochutnat s menšími obavami. Měl jsem ho na slavnostech v Táboře, kde mě vyloženě zklamal. No tentokráte to bylo úplně něco jiného. Pochutnal jsem si. Dále ochutnávám piva z pivovarů Chýně, Polička, Jihlava, Varnsdorf, Benešov a Pelhřimov. Ani jedno mě nezklamalo. Mám ale trochu strach z 15ti stupňového d´Este z Benešova, ale i to je vynikající (i když na mě trochu silnější).

Vyšší Brod a Pacov
Vyšší Brod a Pacov

Dále zde byla na čepu další piva. Některé už Chody jmenoval, tak malá rekapitulace: Nová Paka, Purkmistr, Dobřany, Kout na Šumavě, Lobkowicz, Chyše, Březnice, Český Krumlov, Černá Hora, Klášter, dva německé pivovary a Pivní cesty.

Určitě jsem na nějaké zapomněl, tak neváhejte a doplňte mě. Nevím, co bylo na tom pravdy, ale potkal jsem několik známých, kteří mě odrazovali od kvasnicového Kláštera. Prý je děsně kyselý. To pivo bylo jeden čas mým favoritem a chtěl jsem jej ochutnat, ale po tomto upozornění odvahu nenacházím. Měli ho točit zástupci restaurace Řemeslnická Beseda z Plzně. Z kvality tohoto piva byl v šoku i majitel vinárny Hrozen, kde se kvasnicový Klášter již několik let celkem úspěšně točí. Kdepak asi byla chyba?

Posezení na náměstí
Posezení na náměstí

Musím poděkovat pořadatelům, že zabezpečili tolik rozličných piv. Velkým plusem bylo i to, že v takovém horku se točilo pivo správně vychlazené a bez větších front. Vím, že je dnes těžké dostat pivovarské na slavnosti, tak proto si cením toho, že pořadatelé další piva točili sami. Díky tomu měli návštěvníci možnost ochutnat třeba Kocoura, kterého by v těchto končinách jen těžko hledali. A musím říci, že rozličná piva chutnala, protože k večeru se pořád častěji a častěji na pípách objevoval nápis „došlo“. Není to tak dávno, co zdejší slavnosti byli pod „patronací“ jednoho gigantu, či spíše jedné místní restaurace a spousta lidí tvrdila, že to pivo je jedinečné. No a uběhlo pár let a lidem toto kdysi „oblíbené a jedinečné“ pivo vůbec nescházelo, ba naopak. Každou chvíli jsem zaslechl „Už jsi byl tamhle, tam točí to a to a je to dobrý, ochutnej“.

Hudební vystoupení
Hudební vystoupení

Co se týká dalšího občerstvení, tak jste se mohli najíst dle libosti. Byla zde grilovaná kuřata, klobásy, steaky a spousta dalších pochutin. Kdo ale chtěl něco levnějšího a též dobrého, tak zašel do bufetu pana Bárty, který se nachází na náměstí těsně pod bývalým Šumavanem (na čepu mj. Herold 12). Zde jste se mohli dobře najíst a ke všemu za poloviční ceny.

Kulturní program byl celkem dobrý až na kapelu, která hrála těsně před ohňostrojem. Ne že by hrála nějak špatně, to ne. Ale narozdíl od předcházejících muzikantů hrála dost hlasitě až to už vadilo. Poslední skupinu „Lucie revival“ jsme už bohužel neslyšeli, protože ihned po krásném ohňostroji, který byl v příjemném čase 22:22 a byl nádherný, asi nejlepší, co jsem v Nepomuku zatím viděl, se spustila průtrž mračen (Dwarf může vyprávět - pozn. Chody). Dali jsme si pod jedním ze stanů ještě jeden kousek, tuším že to byla 16 Regent a doufali v brzký konec přívalu vody. Déšť spíš přidával než polevoval, takže jsme i přes proudy vody vyrazili směrem k autu a k domovu.

I když jsem domů dorazil úplně promočený, tak letošní slavnosti řadím k těm povedeným. Nejen, že jsem zde potkal spoustu známých a kamarádů, ochutnal dost zajímavých a dobrých piv, ale hlavně okoštoval dvě piva, která jsem ještě nepil. Součástí slavností bylo i vyhodnocení nejlepšího piva. A jak to nakonec dopadlo? První se umístil světlý ležák z pivovaru Purkmistr Černice, druhá byla jedenáctka Prokop ze Zámeckého pivovaru Chyše a třetí místo zbylo na 12ti stupňového Záviše z Měšťanského pivovaru v Poličce. Mé subjektivní pořadí ale vypadalo trochu jinak: 1) Vítek z Prčice, 2) Benešov shodně s Jakubem a 3) Polička s Regentem.

Nashledanou za rok
Nashledanou za rok

Závěrem bych chtěl jen poprosit pořadatele, aby pro příští rok zachovali rozmanitost pivních značek a počet pivovarů (samozřejmě navýšení by bylo v pořádku). Mám jen dvě malé připomínky. Zvýšil bych počet stanů, letos zde byl pouze jeden větší a to při dešti rozhodně nestačilo. Ostatní byly malé a pouze u jednotlivých stánků. Když najednou začalo pršet, spousta lidí měla smůlu, protože se neměla kam schovat.

Tak zase za rok v Nepomuku na náměstí na viděnou. A kdo se nedostaví, tak si zde na PI alespoň přečte článek, příště už bude, doufám, celý z pera Chodyho.

Já děkuji Lubošovi za jeho zásadní vsuvku a doufám, že příští rok budu v Nepomuku v plné síle a odhodlán ochutnávat pivečka do roztrhání těla... Snad i to počasí se po dvou letech umoudří. Vždyť letošní horké léto si bouřkovou daň muselo vybrat zrovna na nepomucké slavnosti :(.

Sakra svatý Jene, příště už chci konečně napsat ten poetický článek s názvem Slunný Nepomuk...[Richard Chodora] [Zobrazeno 10886x] [25. červenec 2010]
[Pivní slavnosti] [comments: 2] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Dwarf

pondělí, 26. červenec 2010
21:19

Dwarf

Dwarf vypráví: deštík cestou k Chodymu byl ze začátku celkem příjemný, postupně čím dál nepříjemnější až velmi nepříjemný doprovázený zprava záblesky blesků a zleva záblesky ohňostroje... poslední kilák totální průtrž mračen... prostě krásný zážitek :-)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Maxič

pondělí, 26. červenec 2010
21:11

Maxič

Děkuji pořadatelům za super akci, užil jsem si ji na max! Jen tak dál! A Vítek z Prčic to u mě taky vyhrál. Byl jsem u nich před měsícem a moc se mi tam líbilo.
P.S. Dozvěděl jsem se, že pořadatelům bouřka z pátka na sobotu zničila dva stany, tak možná proto.... viz.výše Vydržte!


napsal(a): Maxič [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI